Help - Cauta - Membri - Calendar
Versiune intreaga: Afaceri MLM , da sau nu?
Hotnews.ro Forum > Actualitati > de toate, amestecate
pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24
kozmotm
Jesus......ce nebunie e aici..Chiar am vrut sa citesc toate replicile dar stateam pana dimineatza..smile.gif)

Cat despre Mlm....sa va spun mai intai ca am fost 5 luni de zile intr-o companie mlm de produse " naturale" si am facut tot ce mi-au zis ei...si ghici.,..nimic...nada niente........Acum nu mai am nici o treaba cu acea companie... sunt liber...smile.gif))

Pentru cei care mai sunt inca in MLM: trebuie sa intelegeti ca industria s-a schimbat.Toate acele tehnici de recrutare sunt vechi, sunt demodate si foarte enervante pentru ceillati.

Trebuie sa acceptati prezentul, trebuie sa va schimbati. Daca sunt atatia oameni care urasc MLM , o fac pentru ca au motivele lor.Pentru ca nu ati stiut sa va comportati ca niste profesioniti.

Lasati-le naiba de explicatii logice si nu mai jucati vechiul joc " compania e mai buna..ba nu a mea e mai buna".

Am auzit de multe ori in MLM expresia "oamenii se inscriu la oameni, nu la companii" dar nimeni nu o pune in practica.

Motivul pentru care aveti toate aceste reactii negative este ca nu stiti cum sa contruiti o relatie de prietenie cu posibilii clienti, nu stiti sa urmariti feedbackul si rezultatele.Si sa acceptati feedbackul.

Sa stiti ca prima data trebuie sa aflii ce vor clientii, si dupa aceea tu le dai ce vor ei.

Pe cand voi faceti exact invers. Vi s-a dat produsul si acum vreti sa vindeti fripturi unor vegetarieni.Pai daca oamenii va spun ca nu vor....chiar trebuie sa ii suni de 15 ori ?

Daca va spun ca produsele sunt scumpe, trebuie sa incercati 3 ore sa ii convingeti ca nu sunt ?

Daca ati fi mai vigilenti, ati asculta feedbackul si le-ati da oamenilor ce vor.

Daca oamenii va spun ca nu le place sa vanda, asta e un feedback.Cum poti sa spui ca "aa..nu e vorba de vanzare, noi recomndam.."...Si apoi va stresati ca oamenii nu va fac puncte......Pai v-au zis de la inceput ca nu vor asa ceva.

Nimanui nu-i pasa la ce companie esti. Oamenii vor sa stie daca iti pasa de ei, daca ii poti ajuta sa obtina ccea ce vor..
Dupa ce dovedesti asta...Poti sa le prezinti si afacerea..si daca afacerea e pe placul lor....atunci se inscriu la voi....

Motivul pentru care oamenii nu se inscriu la voi este ca nu le place de voi..si nu au incredere in voi...

P.S.: Cine imi spune si mie unde gasesc inscrierea pentru acest forum..?
vreau sa fiu membru .
ms
ga9091
Ciudata tara, ciudati oameni.

Ma uit si ma minunez. Pe acest topic gasesc numai "genii". Ce frumos scriu, i-ai citi zile intregi. In rest totul varza. Vorbesc de MLM-uri din carti, practica "ciu-ciu".

Daca nici pe forumul asta nu te poti inscrie , CUM VREI SA POTI SA INSCRII SI SA INSTRUIESTI O RETEA SOLIDA de oameni care sa promoveze ? laugh.gif

O zi buna, nu mai am timp, unii trebuie sa mai si munceasca.....
kozmotm
Spor la lucru si mersi pentru " ajutor" ..smile.gif))
De unde stii tu ca nu am experienta in mlm..?
Mickme
ce-mi place mie cel mai mult la MLM:

- imi ajut prietenii sa castige bani si sa cumpere produsele mai ieftin [pentru fiecare leu castigat de mine de pe urma unui om din structura, acesta castiga cel putin 2 lei]

- eu castig comisioane nu doar de pe urma retelei create de mine, ci, direct, si de pe urma cumparaturilor facute de cei care m-au inscris pe mine

- nu sunt obligat nici eu, nici prietenii mei, sa facem vreun rulaj minim lunar, comisioanele nu se raporteaza la rulajul lunar (nu se reseteaza `punctajul` la sfarsit de luna; daca 1-2 luni nu cumpar nimic, ceea ce este absurd, oricum, tot incasez comisioane, indiferent de perioada in care fac cumparaturile)

- nu trebuie sa imi sun prietenii sa ii intreb `auzi, saptamana viitoare o sa mai mancati? anul acesta va mai cumparati haine, carti, detergenti, electrocasnice, combustibil? in excursii sau la coafor o sa mai mergeti?`; eu stiu ca ei, asemeni mie, cat vor trai vor face cumparaturi, vor avea avantaje, la fel si eu

- o data intrat in sistem si dupa ce am creat o structura minima (in 3-4 luni), imi vin niste banuti toata viata, ca vreau, ca nu vreau [sumele si intervalele de timp la care vin depind de implicare, evident, dar chiar si un 1000 ron / luna este o suma ok, fara sa mai faci nimic dupa munca initiala - desigur, daca vrei venituri mai mari, nu te opresti dupa 3-4 luni]

- acum incep sa inteleg ce inseamna in realitate termeni precum `venit pasiv`, `parghie`, `conducta` etc, si cum pot sa ii folosesc in avantajul meu

succes smile.gif

Citeaza (ovidiu.cladoveanu @ May 4 2009, 05:52 PM) *
Felicitari !

Ai dat-o pe spate si pe tanti cu MBA din State.
Referinta cu Kotler nu o stiam, am notat-o.

Toate bune.
Radu.
Ne dati si noua un link in care se poate vedea ce a afirmat Trump despre MLM?
Sau ati lasat-o balta aici si incercati in alta parte poate musca careva.
Multumim anticipat dna Gabi.
kozmotm
Nu stiu de ce se vorbeste despre Trump si MLM cand Robert Kiyosaki este cel care a scris si o carte despre aceasta industrie si o recomanda.

Am gasit acest clip pe youtube in care el vorbeste despre MLM http://tr.im/kCOS
kozmotm
Dar sa stiti ca nu asta e important. Nu conteaza cine recomanda aceasta afacere sau aceasta industrie.

Ca sa ai succes in mlm trebuie sa vinzi afacerea , nu produsele.Tot ce conteaza este sa alegi o companie care poate fi usor promovata.Apoi conteaza persoana la care te inscrii, daca are cunostiintele necesare si daca te poate invata si pe tine cum sa faci acest lucru.

In zilele noastre , iti trebuie alte cunostiinte .Internet marketing, affiliate marketing, online mlm.

Nu Sa iti suni prietenii sa isi cumpere de la tine produse de 10 ori mai scumpe decat ce gasesti pe piata.

Romania e cu muult in urma in ceea ce priveste aceasta industrie.In fara nimeni nu mai recruteaza prin acele metode ( invitatie la sala, telefoane , alte telefoane ) si firmele de mlm din romania sunt cele vechi care nu sunt adaptate la conditiile is la cererile de astazi.( cele mai vechi gen forever, amway, herbal life, etc care au peste 10 ani vechime si care au multe produse )
mickme
i-am citat pe Kotler si Trump vizavi de parerile lor despre MLM, pentru ca multi cred ca Kiyosaki ar fi `vandut` mlm-istilor smile.gif

succes smile.gif

Citeaza (kozmotm @ May 6 2009, 10:56 AM) *
Nu stiu de ce se vorbeste despre Trump si MLM cand Robert Kiyosaki este cel care a scris si o carte despre aceasta industrie si o recomanda.

Vizitator_Radu.
Citeaza (kozmotm @ May 6 2009, 10:56 AM) *

1. Intra-adevar este o carte scrisa de cei doi in care scrie clar ce parere au despre MLM.
2. Adresa pe care ai scris-o nu functioneaza.
3. Una e sa recomanzi o carte care exista si alta e sa arunci o fraza cu mare impact la publicul naiv si credul care de fapt nu exista.

Asteptam in continuare dovada cu afirmatia lui Trump, dna Gabriela. wink.gif
Sau vi s-a facut o spalare pe creier ? Sau spalati intentionat pe altii, pentru niste bani in plus si pentru independenta financiara.. huh.gif
rakkone
Citeaza (ga9091 @ May 6 2009, 07:12 AM) *
Ciudata tara, ciudati oameni.

Ma uit si ma minunez. Pe acest topic gasesc numai "genii". Ce frumos scriu, i-ai citi zile intregi. In rest totul varza. Vorbesc de MLM-uri din carti, practica "ciu-ciu".

Daca nici pe forumul asta nu te poti inscrie , CUM VREI SA POTI SA INSCRII SI SA INSTRUIESTI O RETEA SOLIDA de oameni care sa promoveze ? laugh.gif

O zi buna, nu mai am timp, unii trebuie sa mai si munceasca.....

Pai ce sa mai munciti dna Gabi, nu ne-ati spus in primul post ca si sotul si Dvs sunteti manageri si ati atins independenta financiara? Pentru ce mai aveti nevoie sa mai munciti? smile.gif
Spor la melemit in continuare
ga9091
Citeaza (Vizitator_Radu. @ May 7 2009, 06:37 AM) *
1. Intra-adevar este o carte scrisa de cei doi in care scrie clar ce parere au despre MLM.
2. Adresa pe care ai scris-o nu functioneaza.
3. Una e sa recomanzi o carte care exista si alta e sa arunci o fraza cu mare impact la publicul naiv si credul care de fapt nu exista.

Asteptam in continuare dovada cu afirmatia lui Trump, dna Gabriela. wink.gif
Sau vi s-a facut o spalare pe creier ? Sau spalati intentionat pe altii, pentru niste bani in plus si pentru independenta financiara.. huh.gif

Suflete , de ce atata rautate?

De ce incerci sa faci totul ca sa jignesti, sa denigrezi ?

Stii ce bine ar fi pentru tine si familia ta daca ai adopta o pozitie pozitiva in tot ce faci si scrii in viata?

Incearca si vei vedea cat bine primesti inapoi de la toti din jurul tau daca incerci sa fii mai bun.

Mult noroc Radule !
ga9091
Citeaza (rakkone @ May 7 2009, 06:56 AM) *
Pai ce sa mai munciti dna Gabi, nu ne-ati spus in primul post ca si sotul si Dvs sunteti manageri si ati atins independenta financiara? Pentru ce mai aveti nevoie sa mai munciti? smile.gif
Spor la melemit in continuare

Sa fie la toti cei ce se ocupa real de MLM !
Vizitator_Radu.
Observ devierea eleganta de la intrebarea pusa.
In general ma consider o persoana optimista, dar nu pot sa stau deoparte cand vad citatele astea ieftine, manipularea de 2 lei pe care o folosesc unii.
Zicea bine cineva aici pe forum ca in Romania sunt metode depasite. Una e sa fii optimist si sa ai o naturalete din nastere si alta e sa afisezi un optimism din ala debordant si fortat. Sa te afisezi pe la intruniri cu zambetul ala larg si fals de ti se dor muschii. Si pe deasupra sa mai si vii cu minciuni si dezinformari.
Faceti dragilor MLM pana va vine acru, dar macar nu mintiti lumea.
TF+
Citeaza (prostu' @ Nov 17 2008, 09:45 AM) *
Oare mai fac bani mlm-istii??? eu zic ca nu prea . Poate ca stiti vorba aia ca prosti se nasc tot timpul si ca mama prostiilor e tot timpul gravida. Dar va loveste crunt un adevar in fata: Mai au prostii bani??? Nu cred ca mai au ,un lucru esential ca sa poti vinde un produs care nu este "neaparat necesar" asa cum sunt cam 99 % din produsele mlm .
Cum merge azi "afacerea" VOASTRA?
Cum merg "activele " voastre?

Am spus eu mai demult ca in vremuri de ... activele astea dispar da nu m-a luat nimeni in seama.
Cunosc un mlm-ist care in ultima vreme nu prea se mai lauda ca merge cu firma prin strainatatzuri . A cam inceput sa stea acasa sau sa deplaseze la "cursuri" doar prin locatii de ... unde merg copii in tabara. S-a dus baba cu colaci....... acum sa va vad.......... cum merge "afacerea"..........

Uhhhhh...ce bine merge MLM-ul.In vremurile astea grele pentru cei ce sunt in slujba altora,ne merge afacerea ca pe roate...Nici nu iti poti imagina cat de repede creste...tu cum mai esti???iti tremura ceva anume ca vei ramane curand fara job??sau ca vei falimenta???vino langa noi,astia cu creiere spalate sa te invatam si pe tine cum pot avea o viata lipsita de grija zilei de maine,cum poti avea prieteni adevarati,cum poti fi OM
4Life-romania
Citeaza (mircea @ Mar 12 2009, 08:40 AM) *
Personal cred ca MLM e o schema de vanzari ca oricare alta si are dreptul sa existe, desi exploateaza unele parti slabe ale psihicului uman.
Tot personal, eu nu as face asa ceva niciodata, dintr-un motiv extrem de simplu si care se cheama etica.

Daca ai o firma si ea da faliment iti frangi gatul tu si eventual alti cativa insi legati de tine. Daca MLM-ul crapa, e genocid: sute de mii, milioane de oameni pierd.
Deci curajul este de partea celui ce face afaceri liniare si nu piramidale, unde riscul este diluat pe milioane de umeri sarmani.

Deci, afacerile MLM sunt apanajul lasilor care nu au c..e sa se bage in afaceri liniare directe.
Asa cum spunea cineva mai demult, hamsteri care invart roata asteptand sa crape...

domnule mircea,sunt oameni cu bani multi la ciorap care incep afaceri MLM....de ce sa-si riste omul banisorii lui,cand poate sa faca afaceri fara investitii??oare nu este mai inteligent asa???compania sa faca totul,noi sa facem decat reclama si vanzarea si sa ne incasam comisionul???si pe deasupra sa-i mai invatam si pe altii sa faca ceea ce facem noi,iar pentru acest serviciu,compania sa ne plateasca???pe langa aceste 2 surse de venit in asemenea afaceri,mai avem ocazia de a ne creea "niste active" care sa ne aduca profit atata timp cat ele sunt functionale??Iar legat de "caderea" afacerilor MLM,acestea pot cadea numai daca le lasi "tu" sa cada....in rest,sunt indestructibile !!! in sistemul de NETWORK MARKETING,plang numai cei ce vor sa planga,cei ce vor sa aiva succes si pentru asta fac munca,cu siguranta vor avea succes....acet tip de afacere este PREVIZIBILA !!!! si nu depinde decat de tine ca individ sa o faci sa mearga sau sa renunti la ea !!!
prostu'
Citeaza (TF+ @ May 9 2009, 02:02 PM) *
Uhhhhh...ce bine merge MLM-ul.In vremurile astea grele pentru cei ce sunt in slujba altora,ne merge afacerea ca pe roate...Nici nu iti poti imagina cat de repede creste...tu cum mai esti???iti tremura ceva anume ca vei ramane curand fara job??sau ca vei falimenta???vino langa noi,astia cu creiere spalate sa te invatam si pe tine cum pot avea o viata lipsita de grija zilei de maine,cum poti avea prieteni adevarati,cum poti fi OM

Salut! sunt bine ,merci de intrebare. Nu am nicio probleama cu grija zilei de maine pentru ca cel mai rau lucru care mi se poate intampla e sa vand firma dar deocamdata nu am chef sa stau acasa. La voi nu am ce face ca nu am avut ocazia sa intalnesc persoane "bazate" ca sa spun asa pentru ca cica au o manie de a pleca in concedii permanente si nu apuci sa-i cunosti decat pe valetii ce le pregatesc intrarile si iesirile din scena. Sti cum zice Patriciu cind un reporter intreba daca va intra in politica?

" Cind joci in liga campionilor nu mai vrei sa te introrci in divizia C"

Cam asa ma simteam si eu la intalnirile de mlm-misti unde am fost invitat. Unii chiar nu pricepeau ca trebuie sa o lase balta pentru ca nu ma interesa "afacera" lor.Asta este o caracteristica a multor vanzatori si nu pun defectul asta pe seama mlm-ului pentru ca nu au ce face saracii ,trebuie sa vanda sau crapa.Chestia aia cu prietenii adevarati va trebui sa ma scuzi dar nu pun botu' la ea pentru ca eu nu-i consider prieteni pe cei cu care fac afaceri ci parteneri pe o perioada determniata cu interese comune.Am prieteni si surpriza mare :nu fac afaceri cu ei!
mickme
prostu_

felicitari pentru afacerea de succes pe care o ai

si eu consider ca una din greselile multor mlm-isti este ca sustin ca MLM-ul este singura afacere care iti poate garanta succesul si un venit pasiv pe viata

adevarul este ca MLm-ul nu este singura oportunitate, poate este cea mai accesibila, dar nu singura

succes smile.gif
prostu'
Citeaza (mickme @ May 12 2009, 07:30 AM) *
prostu_

felicitari pentru afacerea de succes pe care o ai

si eu consider ca una din greselile multor mlm-isti este ca sustin ca MLM-ul este singura afacere care iti poate garanta succesul si un venit pasiv pe viata

adevarul este ca MLm-ul nu este singura oportunitate, poate este cea mai accesibila, dar nu singura

succes smile.gif

Multumesc si iti doresc asemenea in orice intreprinzi. "E si ei oameni" cum se zice si sunt supusi greselilor. Iti doresc si tie sa ai parte de prieteni adevarati care sa nu incerce sa te speculeze niciodata pentru un comision. Eu asa mi-am pierdut un prieten si asta e motivul pentru care am deschis subiectul. Un pic mai sus imi spunea unu ca ma invata el sa fiu OM. Daca asta inseamna sa fi om eu prefer sa ma inteleg mai bine cu animalele sau cu cei ca mine. Am sa-i las pe ei sa fie Oameni si sa si-o traga intre ei pina nu mai au nimic de speculat. Sti cum e la ei? prietenia nu se leaga mai bine dar macar se mint unul pe altul si fac RULAJ.

Succes si tie !
RTT
Brainwashing. Cam asta sunt afacerile MLM.
Radu.
Ala e brainwashig rau.
Mai jos aveti un exemplu de brainwashing bun: smile.gif
http://www.scribd.com/doc/6355558/Allen-Ca...arsit-nefumator
Pt. toti cei care vor sa se lase de fumat. Functioneaza.
dana eugenia
Citeaza (4Life-romania @ May 9 2009, 03:40 PM) *
domnule mircea,sunt oameni cu bani multi la ciorap care incep afaceri MLM....de ce sa-si riste omul banisorii lui,cand poate sa faca afaceri fara investitii??oare nu este mai inteligent asa???compania sa faca totul,noi sa facem decat reclama si vanzarea si sa ne incasam comisionul???si pe deasupra sa-i mai invatam si pe altii sa faca ceea ce facem noi,iar pentru acest serviciu,compania sa ne plateasca???pe langa aceste 2 surse de venit in asemenea afaceri,mai avem ocazia de a ne creea "niste active" care sa ne aduca profit atata timp cat ele sunt functionale??Iar legat de "caderea" afacerilor MLM,acestea pot cadea numai daca le lasi "tu" sa cada....in rest,sunt indestructibile !!! in sistemul de NETWORK MARKETING,plang numai cei ce vor sa planga,cei ce vor sa aiva succes si pentru asta fac munca,cu siguranta vor avea succes....acet tip de afacere este PREVIZIBILA !!!! si nu depinde decat de tine ca individ sa o faci sa mearga sau sa renunti la ea !!!

nonsense smile.gif
companiilea astea de MLM, saracele, nu si-au ales cele mai stralucite creiere sa le spele
bagati fratilor niste gramatica limbii romane pe langa cititul din kiosaki la seminarii; "decat" vine cu negatia - eg "NU pot DECAT sa dau din gura", pe cand cu afirmatiile vine "doar" - eg2 "facem DOAR reclama ..."

daca vine-un de-asta la mine, care abia stie limba romana (am mai vazut unul care zice in loc de "aiba", "aiva") ce pot intelege eu ca e in 'domeniul' ala ? "o adunatura de golani si casca-gura" (toparceanu, deh) care nu pot face un biznis propriu, se baga la inteligenta formula "comision la comision" si se amagesc ca sunt independenti financiar !
ce inseamna pentru voi 'independent financiar' ? cand aveti targeturi de vanzari ? asta e independenta ? sau o veti dobandi la 60 ani, va plimbati 1 an prin 2-3 concedii si-apoi dati ortul popii? (admit ca sunt bitch, dar am dus-o de extrem de dragul demonstratiei)

pe scurt, "prost nu-i cine cere", prost e ala care cedeaza presiunilor lor - care accepta sa-si streseze prietenii si eventual familia cu sloganurile alea vechi sis idioate ! vreau si eu sa vad un mlm-ist bogat care munceste 4h/zi si are un venit de 1,600 - 2,000 eur obtinut astfel !
sa-mi povesteasca el cum cei 2,000 eur ii asigura independenta financiara forever and ever si cat pune deoparte si cat investeste din ei; si din aia pui deoparte de face, si cu cei investiti in ce-i baga ? in active imobilizate ? in marketing ? in instruire ? cat poti sa te instruiesti pe mlm ?
aaaa, da, toata viata - ca aia din varf de unde sa-si ia banii ?!

(uite, madam oriflame vad c-a scos cardul cu discount 23% - oare cat adaos comercial au de-si permit asa discount ? sau cu cat au crescut preturile inainte ca sa dea acum reducerea aceasta ?)

ce am vazut eu pana acum sunt niste amarati de la niste companii, care nici macar un costum mai de doamne-ajuta nu si-au cumparat, pentru prezentarile acelea super-mega-ultra importante unde te cheama ei ... tristi la prima vedere/cand apar de dupa coltul cladirii, pe strada, dar cu zambetul tras corespunzator de la o ureche la alta cand a inceput prezentarea ... cum sa cred eu ca omul asta din fata mea si-a atras succesul prin MLM ? CUM ?!
ovidiu.cladoveanu
Citeaza (dana eugenia @ May 12 2009, 05:13 PM) *
nonsense smile.gif
companiilea astea de MLM, saracele, nu si-au ales cele mai stralucite creiere sa le spele
bagati fratilor niste gramatica limbii romane pe langa cititul din kiosaki la seminarii; "decat" vine cu negatia - eg "NU pot DECAT sa dau din gura", pe cand cu afirmatiile vine "doar" - eg2 "facem DOAR reclama ..."

daca vine-un de-asta la mine, care abia stie limba romana (am mai vazut unul care zice in loc de "aiba", "aiva") ce pot intelege eu ca e in 'domeniul' ala ? "o adunatura de golani si casca-gura" (toparceanu, deh) care nu pot face un biznis propriu, se baga la inteligenta formula "comision la comision" si se amagesc ca sunt independenti financiar !
ce inseamna pentru voi 'independent financiar' ? cand aveti targeturi de vanzari ? asta e independenta ? sau o veti dobandi la 60 ani, va plimbati 1 an prin 2-3 concedii si-apoi dati ortul popii? (admit ca sunt bitch, dar am dus-o de extrem de dragul demonstratiei)

pe scurt, "prost nu-i cine cere", prost e ala care cedeaza presiunilor lor - care accepta sa-si streseze prietenii si eventual familia cu sloganurile alea vechi sis idioate ! vreau si eu sa vad un mlm-ist bogat care munceste 4h/zi si are un venit de 1,600 - 2,000 eur obtinut astfel !
sa-mi povesteasca el cum cei 2,000 eur ii asigura independenta financiara forever and ever si cat pune deoparte si cat investeste din ei; si din aia pui deoparte de face, si cu cei investiti in ce-i baga ? in active imobilizate ? in marketing ? in instruire ? cat poti sa te instruiesti pe mlm ?

(uite, madam oriflame vad c-a scos cardul cu discount 23% - oare cat adaos comercial au de-si permit asa discount ? sau cu cat au crescut preturile inainte ca sa dea acum reducerea aceasta ?)

ce am vazut eu pana acum sunt niste amarati de la niste companii, care nici macar un costum mai de doamne-ajuta nu si-au cumparat, pentru prezentarile acelea super-mega-ultra importante unde te cheama ei ... tristi la prima vedere/cand apar de dupa coltul cladirii, pe strada, dar cu zambetul tras corespunzator de la o ureche la alta cand a inceput prezentarea ... cum sa cred eu ca omul asta din fata mea si-a atras succesul prin MLM ? CUM ?!

Dana, de ce esti asa de suparata ? Am observat ca ai cunostinte de limba romana, dar ceea ce nu inteleg eu la un om care pretinde ca este cu picioarele pe pamant este atitudinea asta de scandal, de tiganeala ieftina. Tot ceea ce ai scris mai sus au spus si alti "vorbitori" ...mai presus de asta, sunt sabloane tipice intalnite in aceasta industrie.
Toata lumea stie ce e MLM-ul, ca sunt oameni si oameni, problema ta care este cu el ? E imoral, ilegal ? Intra pe Ministerul de Finante si verifica cifra de afaceri a multor afaceri....stii vorba aceea : "prosti...dar multi."
Daca iti place si cartea si te-ai saturat de recomandari cu Kiyosaki, ia-l si pe Alvin Toffler cu ale sale "Socul viitorului" si "Al treilea val" . E vorba de o noua calitate a consumatorului aceea de <prod-consumator> in timp ce consuma un produs, el produce bani.
Putem vorbi in MLM si de management al sistemului, management al timpului, teorie, didactica, tehnica.
Asa ca daca vrei ....lasa supararea si hai sa fim profesionisti. Bine ?

Ovidiu Cladoveanu
http://8orepentrucine.blogspot.com
Ioana - Fete de Succes
Citeaza (dana eugenia @ May 12 2009, 05:13 PM) *
nonsense smile.gif

Felicitari pentru postare. Ai perfecta dreptate!

Ioana
ovidiu.cladoveanu
Citeaza (Ioana - Fete de Succes @ May 13 2009, 01:22 PM) *
Felicitari pentru postare. Ai perfecta dreptate!

Ioana

Atitudine tipica de societate organizata in forma de turma...toata lumea isi da cu parerea dar fara sa argumenteze.
O natiune de plangaciosi....toti stim sa aratam cu degetul in lucrurile care nu sunt in regula. Suferim si de mania persecutiei, ce-i drept.
ga9091
Citeaza (ovidiu.cladoveanu @ May 13 2009, 05:45 PM) *
Atitudine tipica de societate organizata in forma de turma...toata lumea isi da cu parerea dar fara sa argumenteze.
O natiune de plangaciosi....toti stim sa aratam cu degetul in lucrurile care nu sunt in regula. Suferim si de mania persecutiei, ce-i drept.

Nu merita sa-ti amarasti viata!

Nu trebuie sa pui la suflet! Nu poate face MLM oricine !

Nu toti sunt facuti pentru asta. Orice le-ai spune e timp pierdut Si crede-ma, NU MERITA !
rakkone
Citeaza (ga9091 @ May 13 2009, 06:25 PM) *

Nu toti sunt facuti pentru asta. Orice le-ai spune e timp pierdut Si crede-ma, NU MERITA !

Aici ai perfecta dreptate, majoritatea nu pot fi prostiti cu mumbo jumbo si cu panglici si cu fantezii smile.gif
Orice intrebare la obiect pusa (CAT castigi propriu zis pe luna din aceasta afacere versus ce cheltuieli ai - timp si bani, ce consideri ca inseamna independenta financiara, de la ce suma intervine aceasta independenta, etc) a primit ca raspuns numai ocolisuri exaltate si placi puse, cu excepatia lu o.cladoveanu care a dat oarescare indicii. Ceea ce intr-o mare masura e si normal pentru ca nu mai aveti o gandire independenta si ganditi numai in sabloanele lor, limba de lemn a comunistilor e nimic fata de limba voastra de lemn si de stereotipiile verbale pe care le revarsati constant.
Musafir
Citeaza (ovidiu.cladoveanu @ May 13 2009, 05:45 PM) *

Domnule Cladoveanu, "turma" de "plangaciosi" care "isi dau cu parerea" fac vanzarile din care va asigurati "independenta financiara". Reprezentantii pe care ii aveti tot in "turma" ii adunati la training?Atitudinea de "guru" nu prea vi se potriveste din pacate...

Ioana
Crypto
Oamenii astia te invita la seminarii sa-ti prezinte nu stiu ce oportunitate, iti vorbesc de multi bani(mii milioane de euro), vise etc.. si ei nici macar taxa de intrare nu sunt in stare sa o plateasca pentru tine.
Asta da independenta financiara si bogatie !

Iar atmosfera de acolo... zici ca erai la "Surprize surprize" mai lipsea Andreea Marin sa faca prezentarea. laugh.gif
ga9091
Citeaza (Crypto @ May 14 2009, 12:08 PM) *
Oamenii astia te invita la seminarii sa-ti prezinte nu stiu ce oportunitate, iti vorbesc de multi bani(mii milioane de euro), vise etc.. si ei nici macar taxa de intrare nu sunt in stare sa o plateasca pentru tine.
Asta da independenta financiara si bogatie !

Iar atmosfera de acolo... zici ca erai la "Surprize surprize" mai lipsea Andreea Marin sa faca prezentarea. laugh.gif

Suflete, sunt peste 70 MLM-uri in Romania ......

Ai fost ... poate invitat de unul din ele sau .....poate vorbesti din auzite.

Nu generaliza ! ... iar se ajunge la "turma" lui Ovidiu

Sunt pe zi ce trece mai multi romani care devin independenti financiar din MLM. Asta PE BUNE ti-o spun toti care stiu si fac MLM adevarat in Romania.

Iar in situatii de criza economica ca acum, in structuri intra mult mai multi oameni valorosi decat inainte .

Acum apare o motivare suplimentara de a incerca sa te desprinzi de tribuna si de a intra in teren !
Crypto
Citeaza (ga9091 @ May 14 2009, 01:21 PM) *

Sunt pe zi ce trece mai multi romani care devin independenti financiar din MLM. Asta PE BUNE ti-o spun toti care stiu si fac MLM adevarat in Romania.

Iar in situatii de criza economica ca acum, in structuri intra mult mai multi oameni valorosi decat inainte .

Acum apare o motivare suplimentara de a incerca sa te desprinzi de tribuna si de a intra in teren !

Intradevar scuze ca nu am specificat. Ma refeream doar la A..ay .
Cinste tuturor MLM-urilor care nu fac la fel !
rakkone
Citeaza (ga9091 @ May 14 2009, 01:21 PM) *

bla bla bla, bla bla bla. 5-6 randuri, 2 clisee. Subtire, numa 30%-40% clisee... Mai cititi niste carti, mai mergeti la niste semniarii, haide ca se poate, inca se vad urme de gandire in afara cliseelor si e pacat smile.gif
mickme
Iata care mi se par mie cele mai mari greseli facute de unii MLM-isti, greseli care nu doar strica imaginea MLM-ului, ca industrie, in ansamblu, dar le afecteaza, uneori, propriile rezultate:

1. Sa spui cuiva ca `munca e putina si banii sunt multi`; total FALS!!! Cel putin la inceput (1-5 ani), munca este multa (chiar daca nu este un efort deosebit), iar banii incep sa vina mai consistent abea dupa luni bune (uneori ani) de munca [in nici un caz nu vei ajunge la venituri substantiale daca aloci doar cateva ore / saptamana acestei indeletniciri – poate dupa multi ani]

2. Sa iti coplesesti oamenii din structura cu materiale educationale [carti, casete, seminarii, evenimente etc]; sa ne intelegem: acestea sunt bune, cartile motivationale / de autodezvoltare sunt chiar OK, 2-3 seminarii trebuie pentru partea tehnica si motivationala, dar fara `brainwash` si fara sa dai pe acestea tot atatia sau mai multi bani intr-un an decat dai pe produse. Plus ca, din pacate, unele sisteme (sau unii lideri) sugereaza ca acordarea comisioanelor depinde de asta (s-ar putea la unii chiar sa fie asa), ceea ce mi se pare imoral

3. Cea mai mare greseala: sa insisti la cineva cu care ai vorbit deja de 1-2 ori (maxim 2!) sau sa mai suni pe cineva care te-a refuzat o data (este si stupid, si inutil)

4. Sa inviti pe cineva la o prezentare, fara sa ii explici despre ce este vorba (iar unele sisteme chiar incurajeaza asta, mi se pare de toata jena)

5. Sa te dezumfli, sa esuezi, sa iesi din afacere si pe urma sa te plangi peste tot ca `sistemul nu e bun`

6. Sa promiti castiguri fabuloase, fara a peciza clar si concis CUM anume poti sa obtii acele venituri, in ce conditii si CE anume trebuie sa faci pana ajungi la acele castiguri (care castiguri chiar exista, se pot obtine, dar trebuie sa fii constient CUM le poti obtine si cam CAND)

7. Sa iei datele de contact ale altora de la o cunostinta/ruda/prieten care nu este interesata de afacere (total neprofesionist!; – aceasta afacere se bazeaza pe incredere, deci trebuie sa o dezvolti numai cu cunostintele tale si cu cunostintele oamenilor activi din structura ta)

8. Sa te lauzi ca ai un venit de nu stiu cat si sa nu ai bani sa platesti cafeaua persoanei careia ii prezinti afacerea.

Probabil ca mai sunt si altele, acestea mi-au venit in minte acum, poate ma ajutati sa completam lista.

MLM-ul in sine, daca il intelegi si il aplici corect, este un sistem foarte bun, dar trebuie sa stii in ce te bagi si sa fii constient ce trebuie sa faci pentru a avea succes si, mai ales, pentru a nu-i stresa pe altii. Se poate sa iti si dezvolti o structura frumoasa si sa iti si pastrezi vechile prietenii, doar sa nu faci greselile de mai sus.

Succes smile.gif
ovidiu.cladoveanu
@ Ioana :

"turma de plangaciosi" nu e reprezentata de oamenii din reteaua mea ci de cei din afara, care se lamenteaza cand e vorba de un produs provenit din industria MLM, dar cand apar reclame la radio cu super oferte, isi rup gatul la supermarket. Hai sa fim seriosi, pe langa toate "calitatile" suntem si ipocriti.
Poate nu e vina noastra, poate inca nu ne-am trezit din comunism, ca sa gasesc un tap ispasitor.
Eu nu fac seminarii, nu tin prezentari in sali. Eu doar ma intalnesc personal cu cine e interesat, nu sunt a 3 a oara dupa el sa-l obosesc. Eu vand o idee ambalata intr-un produs consumabil, cine intelege bine, cine nu are o multitudine de optiuni. Dar aici nu e locul pt un monolog legat de ceea ce fac eu ci MLM in general.
Imi pare rau daca mesajul meu a fost prea acid, dar realitatea o stie toata lumea, stam cu ochii infundati in televizor, muncim pana seara tarziu, apoi alergam la doctori.
Pana in anii '90 ne-a organizat sistemul viata, educatia, timpul, credinta si altele, acum, cine vrea trebuie sa se educe, sa inteleaga regulile noii societati informationale si sa se adapteze. Nu ai alta optiune !

Doamne ajuta.
Crypto
Citeaza (mickme @ May 15 2009, 11:57 AM) *
Iata care mi se par mie cele mai mari greseli facute de unii MLM-isti, greseli care nu doar strica imaginea MLM-ului, ca industrie, in ansamblu, dar le afecteaza, uneori, propriile rezultate:

1. Sa spui cuiva ca `munca e putina si banii sunt multi`; total FALS!!! Cel putin la inceput (1-5 ani), munca este multa (chiar daca nu este un efort deosebit), iar banii incep sa vina mai consistent abea dupa luni bune (uneori ani) de munca [in nici un caz nu vei ajunge la venituri substantiale daca aloci doar cateva ore / saptamana acestei indeletniciri – poate dupa multi ani]

2. Sa iti coplesesti oamenii din structura cu materiale educationale [carti, casete, seminarii, evenimente etc]; sa ne intelegem: acestea sunt bune, cartile motivationale / de autodezvoltare sunt chiar OK, 2-3 seminarii trebuie pentru partea tehnica si motivationala, dar fara `brainwash` si fara sa dai pe acestea tot atatia sau mai multi bani intr-un an decat dai pe produse. Plus ca, din pacate, unele sisteme (sau unii lideri) sugereaza ca acordarea comisioanelor depinde de asta (s-ar putea la unii chiar sa fie asa), ceea ce mi se pare imoral

3. Cea mai mare greseala: sa insisti la cineva cu care ai vorbit deja de 1-2 ori (maxim 2!) sau sa mai suni pe cineva care te-a refuzat o data (este si stupid, si inutil)

4. Sa inviti pe cineva la o prezentare, fara sa ii explici despre ce este vorba (iar unele sisteme chiar incurajeaza asta, mi se pare de toata jena)

5. Sa te dezumfli, sa esuezi, sa iesi din afacere si pe urma sa te plangi peste tot ca `sistemul nu e bun`

6. Sa promiti castiguri fabuloase, fara a peciza clar si concis CUM anume poti sa obtii acele venituri, in ce conditii si CE anume trebuie sa faci pana ajungi la acele castiguri (care castiguri chiar exista, se pot obtine, dar trebuie sa fii constient CUM le poti obtine si cam CAND)

7. Sa iei datele de contact ale altora de la o cunostinta/ruda/prieten care nu este interesata de afacere (total neprofesionist!; – aceasta afacere se bazeaza pe incredere, deci trebuie sa o dezvolti numai cu cunostintele tale si cu cunostintele oamenilor activi din structura ta)

8. Sa te lauzi ca ai un venit de nu stiu cat si sa nu ai bani sa platesti cafeaua persoanei careia ii prezinti afacerea.

Probabil ca mai sunt si altele, acestea mi-au venit in minte acum, poate ma ajutati sa completam lista.

MLM-ul in sine, daca il intelegi si il aplici corect, este un sistem foarte bun, dar trebuie sa stii in ce te bagi si sa fii constient ce trebuie sa faci pentru a avea succes si, mai ales, pentru a nu-i stresa pe altii. Se poate sa iti si dezvolti o structura frumoasa si sa iti si pastrezi vechile prietenii, doar sa nu faci greselile de mai sus.

Succes smile.gif

In sfarsit un raspuns corect cu care sunt de acord .

Totusi am o nelamurire:
Am vazut ca se tot spune ca in vremuri de criza economica cum e acum, MLM-ul e solutia.
Daca o luam logic in vremuri de criza consumul scade deci practic si vanzarile. Orice om cand e stramtorat renunta la produsele cele mai scumpe. Oamenii o sa renunte exact la produsele din MLM pentru ca astea sunt de 3-4 ori mai scumpe decat unul obisnuit.
As vrea un raspuns logic bine argumentat in cazul incare nu am dreptate, si nu unul bazat pe cazuri particulare.
mickme
_Crypto,

teoretic si logic, ai dreptate

s-ar putea sa ai dreptate si practic, nu stiu sigur

insa, sunt doua aspecte aici:

1. daca cineva se apuca de MLM, acum, pentru a-si crea o sursa de venit suplimentara (deci sa dezvolte intens afacerea) si nu (doar) pentru a consuma, atunci s-ar putea sa fie mai multi doritori care sa inceapa [dat fiind ca somajul creste constant, iar MLM-urile `angajeaza` oricand]

2. MLM-ul in care functionez eu este atipic, nu se bazeaza pe produse-minune, ci pe produsele de zi cu zi (alimente, haine, combustibil, electrocasnice orice etc), aceleasi pe care le cumparam oricum pana acum (paine, bere ursus, detergent ariel, lapte laDorna, mouse A4, blugi, camasi, carti etc etc), insa pe care le pot cumpara mai ieftin daca sunt in sistem si sa si castig un ban in plus

as spune doar atat din scurta mea experienta in MLM (cateva luni, sub un an) ca, deocamdata, criza nu pare a fi o piedica in dezvoltarea retelei si, implicit, a afacerii; MLM pare a fi o posibila solutie pe timp de criza, dar zau nu vreau sa generalizez si sa trag concluzii doar din experienta mea

succes smile.gif

PS: studiez MLM-urile si am inceput sa dezvolt chiar eu o astfel de afacere pentru ca lucrez la o carte despre posibile `alternative` la un job (nu doar MLM, mai sunt si altele); practic, lucrez acum la partea de cercetare, de aceea imi permit sa fiu mult mai obiectiv si, as zice, deloc `brainwashed` [de ex, am citit kiyosaki & co inainte de a ma apropia de subiectul MLM, nu la recomandarea vreunui guru cu nume de piatra pretioasa tongue.gif]
dana eugenia
Citeaza (ovidiu.cladoveanu @ May 12 2009, 08:59 PM) *
Dana, de ce esti asa de suparata ? Am observat ca ai cunostinte de limba romana, dar ceea ce nu inteleg eu la un om care pretinde ca este cu picioarele pe pamant este atitudinea asta de scandal, de tiganeala ieftina. Tot ceea ce ai scris mai sus au spus si alti "vorbitori" ...mai presus de asta, sunt sabloane tipice intalnite in aceasta industrie.
Toata lumea stie ce e MLM-ul, ca sunt oameni si oameni, problema ta care este cu el ? E imoral, ilegal ? Intra pe Ministerul de Finante si verifica cifra de afaceri a multor afaceri....stii vorba aceea : "prosti...dar multi."
Daca iti place si cartea si te-ai saturat de recomandari cu Kiyosaki, ia-l si pe Alvin Toffler cu ale sale "Socul viitorului" si "Al treilea val" . E vorba de o noua calitate a consumatorului aceea de <prod-consumator> in timp ce consuma un produs, el produce bani.
Putem vorbi in MLM si de management al sistemului, management al timpului, teorie, didactica, tehnica.
Asa ca daca vrei ....lasa supararea si hai sa fim profesionisti. Bine ?

Ovidiu Cladoveanu
http://8orepentrucine.blogspot.com

stimate domn ,
cand aparusera socul viitorului si al treilea val nu stiu ce faceati dumneavoastra, dar eu le aveam in biblioteca cumparate de tatal meu si le-am citit aproape odata cu el wink.gif, si eram inca la liceu

hai sa-ti recomand ceva mai tare, de care nu cred c-ai auzit, ca nu se prezinta la mlm-uri sau daca le-a fost prezentat au uitat imediat de ea - o carte a lui jill konrath
da, iti vad deja obiectiile cand vei citi titlul (noah, caut-o singur ca doar nu vrei mura-n-gura) - dar mai stam de vorba dupa ce-o citesti;

pe scurt, pentru cei care vor sa se diferentieze din multitudinea celor cu 'avem cel mai bun produs', 'suntem cei care construim cele mai bune active ("fraieri ca tine, potential link din reteaua mea")' : dna respectiva ia la puricat si face praf metodele traditionale de vanzare; acele metode pe care mlm-istii le stiu dumnezeieste si de acre nu se desprind ferit-a dumnezeu !

pe scurt, poate am fost prea dura, dar am citit ultimele doua pagini mi-e sila de mlm-istii spalati pe creieri, ademeniti cu cifre aruncate pe hartii si grafice aduse din condei dar la care nu se precizeaza sursa datelor, care una sunt si alta pretind, care folosesc metode de vanzatori ambulanti ai anilor 50-60 (sau cat or fi fost) din america si care se mira de ce naiba nu percutezi la mesajul lor bine/frumos/nemaipomenit construit
le zic eu acum : oamenii s-au saturat de manipulare si de vanzatori prafuiti care promit marea cu sarea dar apoi te fac sclav intr-o retea in care te lupti sa aduci alti 'inocenti'
vorbesc acum din proprie experienta -a incercat cineva sa ma recruteze in ceva care parea 'cu totul nou', dar dupa doua intalniri mi-am facut deja idee despre ce e vorba; si acum mi se face pielea de gaina cand ma gandesc ce metode aveau, cum se prezentau, si cum era sa pierd timpul cu ei (ca venisera prin cineva in care aveam incredere wink.gif)

si imi mai e sila de ceva : PROSTIA MULTIPLICATA (prosti da' multi), ridicata la rang de lege - daca sunt multi, astia-s publicul meu, de la ei pot scoate bani smile.gif
(eg multi tembelespectatoti pentru programele otv; burtosi care se viseaza van damme in tinerete si ei de-abia incap in masina si stratul de grasime pe capilare de doua degete - tembelespectatori ai filmelor de actiune pro(st)tv))
daca tu crezi ca ce face multimea (si nu elitele) aduce confirmarea valorii si ne ridica pe scara valorica - atunci nu te obosi sa cauti cartea wink.gif

sa ai o zi buna si sa mai deschizi ochii,
dana
Vizitator_Radu.
Dna Gabriela (ga9091) ne dati si noua linkul cu Trump?..... Va rugam noi frumos.
ovidiu.cladoveanu
@Dana Eugenia :

Multumesc Dana. Nu ai fost prea dura, asta e ambiguitatea cuvantului scris. Eu vreau sa cred ca fac parte din noua generatie a distribuitorilor din network marketing, avand doar 25 de ani.
Am facut greselile de incepator, dar m-am trezit la realitate si am constientizat faptul ca toata didactica MLM este invechita si e nevoie de o noua abordare, pentru ca am intrat deja intr-o noua etapa a dezvoltarii industriei network marketing.
Intorc si eu gestul prin a-ti recomanda cartea lui Puric : "Despre omul frumos" , sau prima, "Cine suntem"...devenita cea mai citita carte din Romania.
Weekend linistit, Doamne ajuta.

P.S. : @Radu - nu exista niciun link cu Trump e o gaselnita copiata de toata lumea.
Vizitator_Radu.
Citeaza (ovidiu.cladoveanu @ May 15 2009, 05:14 PM) *
@Dana Eugenia :

Multumesc Dana. Nu ai fost prea dura, asta e ambiguitatea cuvantului scris. Eu vreau sa cred ca fac parte din noua generatie a distribuitorilor din network marketing, avand doar 25 de ani.
Am facut greselile de incepator, dar m-am trezit la realitate si am constientizat faptul ca toata didactica MLM este invechita si e nevoie de o noua abordare, pentru ca am intrat deja intr-o noua etapa a dezvoltarii industriei network marketing.
Intorc si eu gestul prin a-ti recomanda cartea lui Puric : "Despre omul frumos" , sau prima, "Cine suntem"...devenita cea mai citita carte din Romania.
Weekend linistit, Doamne ajuta.

P.S. : @Radu - nu exista niciun link cu Trump e o gaselnita copiata de toata lumea.

Normal ca nu exista. Ca daca se gasea era colacul de salvare al multor mlm-isti.
Cartea lui Dan Puric e intr-adevar foarte buna. Mie mi-a dat-o parintele Iustin de la Petru Voda, in ziua cand am fost pe acolo, o impartea la toata lumea.
Vizitator_Radu.
Citeaza (ga9091 @ May 13 2009, 06:25 PM) *

Pai cum sa nu fie toti facuti pentru asta, cand la seminarii se spune in cor si accentuat ca oricine poate sa faca "afacerea"? Nu conteaza ce esti: medic, ing., patron, femeie de servici, toti pot s-o faca. blink.gif
ovidiu.cladoveanu
Cand lumea spune ca nu oricine ar putea face MLM se refera la gradul de iluminare in ceea ce priveste afacerile de acest tip.
Chiar si in 2009 am prieteni carora mai in gluma mai in serios le-am batut un apropo de a-si incepe afacerea mlm si ei spuneau ca nu le plac afacerile piramiale....dar nu au zis de ce. Sunt aceleasi sabloane pe care se merge.
La fel ca si stilul de viata si cel alimentar...toti spun....ehh cat de rau poate sa-mi faca un gratar sau un salam ?
Oamenii nu vor sa recunoasca faptul ca marile companii imprumuta elemente ale industriei MLM.

Exemple :

1. Benzinaria MOL (unde am card) se foloseste de puncte Multibonus pt fidelizare
2. Vodafone - te recompenseaza daca aduci prieteni in retea sau daca iti faci abonament odata cu un prieten
3. CitiBank - anul trecut, daca veneai cu vreo 4 prieteni sa-si faca credit iti dadeau nu stiu ce reducere
Asta doar din ceea ce am vazut eu...aaaa da in industria Farma sau FMCG, structura organizationala este aidoma unei piramide, iar remunerarea se face pe procente din cifra de afaceri, pentru ca in 2009 nu cei din middle management sau mai sus nu-ti mai raman in firma chiar daca le dai tu 80-100 milioane pe luna. Ei vor procent ....
Oare vor intelege oamenii ? Ei cu siguranta vor intelege totul pe dos ....ca MLM e un fel de sine qua non al organizarii societatii. Nu asta vreau sa spun, ci faptul ca acest concept il traiesc zi de zi din prisma de consumator.
O sambata frumoasa.
mickme
Radu,

desigur, acea inregistrare cu Trump nu exista, probabil pentru ca nu a spus niciodata asa ceva, insa ceea ce spune Donald Trump despre MLM [la pag 343-344 in cartea `De ce vrem sa fii bogat`] se poate verifica intrand in orice librarie:

"Marketingul in retea [MLM] s-a dovedit o sursa viabila si valoroasa de venit, iar provocarile pe care le presupune ar putea fi exact ceea ce iti trebuie. [...] Sintetizat, sfatul meu in legatura cu marketingul in retea este sa faci cercetari pe cont propriu si apoi sa pui tot ce ai in produsul tau. Entuziasmul autentic este greu de intrecut, iar sansele vor fi de partea ta."

totusi, nu cred ca (doar) ce spune Kotler, Kiyosaki, Trump sau Randy Gage despre MLM conteaza, ci cum percepem fiecare aceasta afacere

in ceea ce priveste acuzatiile de `piramidale`, in compania unde lucrez eu 8 h / zi, seful meu castiga mai mult decat mine, eu mai mult decat sefii de departament din subordinea mea, iar ei castiga mai mult decat oamenii din subordinea lor (si asta e piramida)

in afacerea MLM, am un prieten care dupa cateva luni, desi eu l-am inscris si l-am format in sistem, deja castiga mai mult decat mine (pentru ca munceste mai mult si este mai entuziast), bravo lui

succes smile.gif

PS: desi vad multa inversunare impotriva MLM pe acest forum, inca nu am citit nici un argument logic in aceasta privinta (sabloanele de gen `secta`, `piramidale`, `se uita la OTV`, `se imbraca saracacios`, `canta la seminarii` cu greu pot fi considerate argumente); stiu de ce unii prefera sa faca altceva (_prostu are o afacere care ii merge bine, e logic sa se focuseze pe afacerea lui; altii au joburi bune, se intelege de ce nu ii intereseaza - desi aici e de discutat, nimeni nu poate sti pana cand va avea acel job), dar inca nu stiu de ce nu fac aceasta afacere cei care nu au astfel de alternative viabile

Citeaza (Vizitator_Radu. @ May 15 2009, 08:25 PM) *
Normal ca nu exista. Ca daca se gasea era colacul de salvare al multor mlm-isti.
Cartea lui Dan Puric e intr-adevar foarte buna. Mie mi-a dat-o parintele Iustin de la Petru Voda, in ziua cand am fost pe acolo, o impartea la toata lumea.
simonatm
Citeaza (Crypto @ May 15 2009, 01:24 PM) *
In sfarsit un raspuns corect cu care sunt de acord .

Totusi am o nelamurire:
Am vazut ca se tot spune ca in vremuri de criza economica cum e acum, MLM-ul e solutia.
Daca o luam logic in vremuri de criza consumul scade deci practic si vanzarile. Orice om cand e stramtorat renunta la produsele cele mai scumpe. Oamenii o sa renunte exact la produsele din MLM pentru ca astea sunt de 3-4 ori mai scumpe decat unul obisnuit.
As vrea un raspuns logic bine argumentat in cazul incare nu am dreptate, si nu unul bazat pe cazuri particulare.

salutare,tuturor
eu sunt o tanara absolventa de facultate,si de cateva luni sunt inscrisa intr-o afacere de tip mlm...referitor la intrebarea de mai sus,mlm-ul este o solutie pentru cei care sunt interesati de afacere si au nevoie de bani-deci cei care se inscriu in sistem,iar persoane care sa cumpere produse de calitate se gasesc tot timpul,lumea isi cheltuie banii!
am citit cateva din postarile de aici.eu nu vreau sa zic daca e bine sau rau sa te inscrii intr-o astfel de afacere,va zic pe scurt povestea cu mlm-ul din care fac eu parte:nu investesc bani,folosesc produse de calitate pentru sanatatea mea(nu va imaginati ca imi dau toti banii pe produsele astea-le folosesc atunci cand am nevoie),ii ajut pe cei din jurul meu cu ele,primesc carti motivationale de la sponsorul meu ,carti care ma ajuta si in viata de zi cu zi,pot sa ma retrag oricand si atunci cand revin sunt pe acelasi nivel in planul de marketing,pot sa las statutul meu mostenire,mi-am facut prieteni noi.Nu 'disper' pe nimeni cu nimic,dar mi se intampla sa se faca tam-tam pe tema asta atunci cand sunt cu unii " prieteni" (fara ca eu sa amintesc ceva de mlm) si atunci ma deranjeaza f tare pentru ca de cele mai multe ori vorbesc prostii.Nu toate mlm-urile sunt la fel ,planurile de marketing difera.Poate la unele trebuie sa platesti taxe,poate esti obligat sa faci nu stiu ce vanzari spectaculoase sau sa aduci oameni cu caru-lucruri care nu sunt nici eu de acord.
Eu ii apreciez pe toti cei care au reusit in astfel de sisteme si le urez succes celor care sunt la inceput de drum (ca si mine) .Tot secretul este sa gasesti un mlm corect
ovidiu.cladoveanu
Legat de mistourile pe care le fac prietenii, e un fapt des intalnit. Asta e...fiecare cu limitele lui, unii se rezuma la glume iar altii trec la planuri de afaceri.
Produsele nu sunt de 3-4 ori mai scumpe ci doar cu 50% maxim 100% procent care se duce in retea. Si daca se face comparatia cu produsele din magazinele gen "totul la 3.8 ron" atunci ....no comment.

Toate bune.
ulux
Citeaza (ovidiu.cladoveanu @ May 22 2009, 04:31 AM) *
Legat de mistourile pe care le fac prietenii, e un fapt des intalnit. Asta e...fiecare cu limitele lui, unii se rezuma la glume iar altii trec la planuri de afaceri.
Produsele nu sunt de 3-4 ori mai scumpe ci doar cu 50% maxim 100% procent care se duce in retea. Si daca se face comparatia cu produsele din magazinele gen "totul la 3.8 ron" atunci ....no comment.

Toate bune.

Multe MLM-uri comercializeaza produse scumpe pentru o perioada de criza si nu neaparat necesare, altele distribuie produse utile si accesibile ca pret.
Pentru situatia actuala de criza recomand cardul de fidelitate LYONESS valabil la sute de comercianti in Romania (REAL, LUKOIL, DODMO, LEVI'S etc.) si la 15000 in toata Europa si numarul e in crestere. Cu acest card de fidelitate putem face cumparaturi cu discount-uri cuprinse intre 2 si 26%. Se poate dezvolta si un business bun daca promovezi sistemul in cercul tau de cunoscuti (comisioanele directe se primesc doar pentru 2 niveluri sub tine - prietenii tai si prietenii lor, nu pana la varful piramidei).
Nu trebuie sa vinzi nimic, nu trebuie decat sa-ti faci cumparaturile cotidiene (alimente, imbracaminte, benzina, electronice etc) de la comerciantii dispusi sa ofere discount-uri clientilor fideli.
ovidiu.cladoveanu
Da....cred ca majoritatea din cei care scriu aici stiu de Lyoness....dar de ce nu le spui tuturor si de celelalte dez-avantaje ale Lyoness. Sa nu intru in polemica prea mult....dar e o modalitate de doi lei de a-ti face reclama...iar rezultatele tot de 2 lei sunt.
nelly
Citeaza (NXN @ Dec 19 2008, 10:09 PM) *
PRODUSELE MAI MULTOR COMPANII MLM (NU NUMAI AVON ) PE CARE LE VEZI TU PE TARABE,NU SANT PUSE IN VANZARE IN FELUL ACESTA DE CATRE COMPANIA PRODUCATOARE.ESTE TREABA FIECARUIA CUM INTELEGE SA FACA ACEST LUCRU (MLM),DAR MAI TRIST ESTE CA CINEVA NU A INSTRUIT CORESPUNZATOR PERSOANA RESPECTIVA PENTRU A NU SE AJUNGE AICI.

APROPO !
DACA NU STIAI,AVON PERMITE VANZAREA PRODUSELOR SALE IN MAGAZINE (TARABE) DE CATRE PERSOANE JURIDICE INREGISTRATE CA REPREZENTANTI AVON,CU CONDITIA CA ACESTIA PE LANGA RESPECTAREA UNOR REGULI DE ETICA ,SA FIE INREGISTRATI FISCAL SI SA-SI PLATEASCA IMPOZITELE SI TAXELE AFERENTE ACTIVITATII PE CARE O DESFASOARA.
mickme
Citeaza (ovidiu.cladoveanu @ May 24 2009, 05:56 PM) *
Da....cred ca majoritatea din cei care scriu aici stiu de Lyoness....dar de ce nu le spui tuturor si de celelalte dez-avantaje ale Lyoness. Sa nu intru in polemica prea mult....dar e o modalitate de doi lei de a-ti face reclama...iar rezultatele tot de 2 lei sunt.

de acord, `e o modalitate de 2 lei de a-ti face reclama`

in schimb, spune-mi mie de `dezavantajele` Lyoness, dar numai daca stii despre ce este vorba, fara aberatii (precum vezi, sunt multi care vorbesc de exemplu despre MLM fara sa aiba habar despre ce este vorba, nu e cazul sa folosim pareri personale drept argumente, as dori chiar argumente reale, solide, obiective)

multumesc smile.gif

PS: chiar daca majoritatea au auzit de aceasta companie, ma indoiesc ca au inteles prea bine despre ce este vorba smile.gif
ovidiu.cladoveanu
@mickme :

Ti-am dat un mesaj privat cu parerea mea personala. Am facut asta intrucat aspectul asta e offtopic si nici nu e frumos sa vorbesti de urat alte companii.

Toate bune.
ulux
Citeaza (ovidiu.cladoveanu @ May 25 2009, 04:50 PM) *
@mickme :

Ti-am dat un mesaj privat cu parerea mea personala. Am facut asta intrucat aspectul asta e offtopic si nici nu e frumos sa vorbesti de urat alte companii.

Toate bune.

Ar fi fost fair-play sa dai raspunsul pe forum pentru toti muritorii, paote ne luminezi si pe noi.
Nu e corect sa acuzi in public si sa justifici pe ascuns. Chiar as fi curios care sunt dezavantajele sistemului propus de lyoness. Cum de altfel ar fi si ceilalti utilizatori.
Aceasta este versiunea "lo-fi". Pentru a vedea versiunea grafica integrala:click aici.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.