Help - Cauta - Membri - Calendar
Versiune intreaga: Afaceri MLM , da sau nu?
Hotnews.ro Forum > Actualitati > de toate, amestecate
pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24
ovidiu.cladoveanu
Citeaza (ulux @ May 25 2009, 07:12 PM) *
Ar fi fost fair-play sa dai raspunsul pe forum pentru toti muritorii, paote ne luminezi si pe noi.
Nu e corect sa acuzi in public si sa justifici pe ascuns. Chiar as fi curios care sunt dezavantajele sistemului propus de lyoness. Cum de altfel ar fi si ceilalti utilizatori.

Topicul nu se numeste : particularitatile planului de marketing al afacerii X si cu siguranta va degenera discutia ca de obicei. Si in plus, nu stau sa-i fac reclama vorbind despre el.
Oricine doreste poate da o cautare pe google si gasi informatii suficiente incat sa-si faca o parere pertinenta. Pur si simplu eu nu sunt adeptul unor afaceri agresive care iti impun lucruri mai mari decat salariu mediu pe economie. Asta sunt eu si poate si multi oameni pentru care o afacere nu inseamna sa-ti iei credit ca sa o incepi.
mickme
ulux,

discutia privitoare la Lyoness este offtopic, deci nu are sens sa o continuam aici (si iti recomand sa nu recrutezi oameni de pe forumuri - precum spuneam, este o afacere care se bazeaza pe incredere, deci, lucreaza cu cunostintele tale si cu cunostintele oamenilor activi din structura ta)

dar stai linistit, ca `argumentele` lui ovidiu nu au fost cu nimic mai bune decat argumentele unora impotriva MLM, singurele argumente izvorand din propriile convingeri, fara a intelege sistemul

ovidiu,
[doar ca sa raspund la `eu nu sunt adeptul unor afaceri agresive care iti impun lucruri mai mari decat salariu mediu pe economie` si promit ca am incheiat cu off-topic]

daca azi te duci la house of art cu un card lyoness (gratuit!, caci sponsorul il plateste, nu tu) si ii cumperi sotiei o fusta (cu 16% discount) ai si inceput afacerea (te rog, nu incerca sa induci ideea ca trebuie sa intri cu bani in afacere); plus, de produsele din Lyoness nu doar ca toata lumea are nevoie, dar toata lumea le si cumpara zilnic - alimente, bauturi, benzina - sau mai rar, dar toata viata - haine, electrocasnice, detergenti, autoturism, casa, materiale de constructii, carti, excursii, servicii de avocatura, afterschool, gradinita, coafura etc

si ca sa fiu on-topic, la intrebarea `Afaceri MLM, da sau nu?` eu as raspunde cu un DA hotarat, macar pentru o experienta si o activitate suplimentara, nu pentru ideea (gresita, dealtfel) de imbogatire rapida [din MLM iti asiguri mai degraba o sursa de venit - care poate fi consistent, dar cere multa implicare, nu vine usor si repede si nici nu este venit pasiv din prima clipa, ci devine venit pasiv dupa multa munca]

Citeaza (ulux @ May 25 2009, 07:12 PM) *
Ar fi fost fair-play sa dai raspunsul pe forum pentru toti muritorii, paote ne luminezi si pe noi.
Nu e corect sa acuzi in public si sa justifici pe ascuns. Chiar as fi curios care sunt dezavantajele sistemului propus de lyoness. Cum de altfel ar fi si ceilalti utilizatori.
ovidiu.cladoveanu
Cum sa fiu impotriva MLM ?
Sunt impotriva planurilor de marketing care speculeaza credulitatea oamenilor.
Ideea de a castiga bani din cumparaturi e extraordinara, nu sunt impotriva ei.

Deci, stiu sistemul, ti-am explicat ce ma deranja.
mickme
stiu ca nu esti impotriva MLM, nu asta am vrut sa spun, exprimarea mea este nefericita

scuze smile.gif

Citeaza (ovidiu.cladoveanu @ May 26 2009, 09:52 AM) *
Cum sa fiu impotriva MLM ?
Sunt impotriva planurilor de marketing care speculeaza credulitatea oamenilor.
Ideea de a castiga bani din cumparaturi e extraordinara, nu sunt impotriva ei.

Deci, stiu sistemul, ti-am explicat ce ma deranja.
Dana
Vreau si eu un card de-ala Lyoness, dar numai daca e gratis.
mickme
este gratis, te poti inscrie direct pe site (cauta pe google)

succes smile.gif

Citeaza (Dana @ May 27 2009, 01:56 PM) *
ovidiu.cladoveanu
Citeaza (mickme @ May 27 2009, 02:46 PM) *
este gratis, te poti inscrie direct pe site (cauta pe google)

succes smile.gif

Nimic nu e gratis ! Plateste sponsorul...adica persoana in a carei retea vei fi.

Acum informatia e completa.
ovidiu
as dori si eu niste detalii negative despre firma World business Center aparuta la cluj satu mare si sibiu
mickme
multumesc de completare smile.gif, dar nu cred ca pe persoana respectiva o interesa cat costa un card, ci daca ea are ceva de platit

raspuns: pentru ea, cardul este gratuit, nu trebuie sa plateasca nimic

Citeaza (ovidiu.cladoveanu @ May 27 2009, 08:20 PM) *
Nimic nu e gratis ! Plateste sponsorul...adica persoana in a carei retea vei fi.

Acum informatia e completa.
ovidiu.cladoveanu
Citeaza (Dana @ May 27 2009, 01:56 PM) *

Trebuie sa invatam ca mai intai trebuie sa dai si mai apoi sa primesti. Generatia aceasta nihilista obisnuita cu totul de-a gata fast-food, fast-love, fast-web, fast-fast fast s-a departat de niste principii fundamentale. Nu e o critica ci doar o constatare si nu directionata catre Dana, cea care a cerut cardul gratuit.
adina
M-am gandit un pic inainte sa ma prind in discutia asta, (mi se mai intampla si mie uneori... rolleyes.gif ) dar simt nevoia sa o fac.
Am vazut ca se poarta zicalele pe aici si as avea si eu una: "Vulpea, pana nu ajunge la struguri, zice ca-s acri." Si recunosc ca mie mi s-a potrivit cel mai bine in privinta MLM-ului.
E drept ca sunt multi care aduc o lumina nefavorabila peste acest tip de a-ti asigura un venit suplimentar, dar sa nu exageram avand impresia ca toti cei care o fac sunt doar niste "gainuse fara cap" carora li se pot manipula vietile dupa cum doresc altii.
Sa nu uitam ca in MLM nu se vinde, ci se consuma. Si nu sunt deloc lucruri de care nu avem nevoie (cel putin in "felia" mea de MLM...), ci produse absolut necesare, pentru toate buzunarele. De aici si succesul pe care l-a avut, il are si sunt convinsa ca o sa-l aiba compania. Nu o sa ma apuc acum sa le fac reclama, pentru ca isi fac ele singure, atat ca pret cat si calitate. Iar faptul ca sunt recompensata pentru ca le recomand a reprezentat un mare plus vizavi de nevoile mele.
Numai bine si sa va mearga din plin!
petreflp
10 motive pentru care merită să faci afacerea Forever
1. Venit suplimentar: Indiferent cât câştigi, ai tot timpul cheltuieli şi intotdeauna este loc de mai mult. Un ban in plus este binevenit. Fie că vrei să-ţi cumperi ceva, să-ţi plăteşti o datorie sau să-ţi suplimentezi (sau să inlocuieşti) venitul existent.
2. Independenţa financiară:Să-ţi permiţi să cumperi toate lucrurile pe care le doreşti: maşina, casă, livada ta... Să poţi călători. Sau pur şi simplu să scapi de datorii şi să ai banii tăi!
3. Deţinerea propriei afaceri: Forever Living iţi oferă unul dintre puţinele mijloace (legale) prin care poţi avea propria afacere cu investiţie minimă sau fară investiţii. Afacerile "tradiţionale" presupun investiţii majore şi sunt deseori expuse unor riscuri mari. Cele mai multe afaceri nu supravieţuiesc primului an; inclusiv francizele nu sunt lipsite de risc şi presupun investiţii imense.
4. Mai mult timp liber: In climatul economic actual, angajaţilor li se cere să muncească tot mai multe ore pentru acelaşi salariu şi le rămâne tot mai puţin timp pentru a face lucrurile pe care şi le doresc. Patronii muncesc de dimineaţă până seara şi sunt supuşi unui stres continuu. Dacă alegi să-ţi petreci mai mult timp cu copiii, familia, prietenii, să-ţi permiţi un hobby sau un stil de viaţă liber, Forever Living iţi oferă mijloacele pentru a putea realiza acest lucru.
5. Dezvoltare personală: Din ziua in care ne naştem ni se spune mai degrabă ceea ce nu putem face decât ceea ce putem. Forever Living oferă oportunitatea şi incurajează implinirea adevăratului potenţial al fiecaruia dintre noi, prin creşterea increderii in sine şi prin demonstrarea faptului că, multe lucruri devin posibile doar dacă incerci.
6. Ajutorarea oamenilor din jur: Colaboratorii Forever Living devin persoane de succes numai dacă işi ajută partenerii să se dezvolte. Poţi să ii ajuţi pe alţii să-şi mărească veniturile, prin oportunitatea afacerii FLP, sau să-şi imbunătăţească sanatatea, cu ajutorul produselor. Una dintre cele mai mari bucurii este să vezi oameni care şi-au imbunăţit viaţa şi să ştii că, ai avut o contribuţie importantă la acest succes.
7. Noi cunoştinţe şi prieteni: Forever Living iţi oferă un cadru social in care să iţi desfăşori afacerea. Pentru ca şi ceilalţi colaboratori au dorinţe similare şi sunt oameni pozitivi, afacerea Forever este o oportunitate excelentă pentru a lega prietenii durabile.
8. O pensie decentă: Din păcate, puţini dintre oamenii care se pensionează de la locul de munca actual işi permit să trăiască din pensie. De fapt, mulţi oameni nu au pensie deloc. Oamenii trăiesc mai mult şi acest fapt poate fi chiar un motiv de ingrijorare... Cu Forever Living veniturile continuă să crească chiar după momentul in care vine vârsta pensionării. Este o schemă de pensionare non-contributivă pe care o poţi pune in aplicare de acum!
9. Moştenire solidă pentru urmaşi: Afacerea Forever poate fi lăsată moştenire in familie. Poate oferi celor dragi un venit care le poate schimba viaţa in bine.
10. Recunoaştere: Se spune că "mai mulţi oameni merg la culcare infometaţi de recunoaştere decât de hrană." Puţine companii işi evidenţiază angajaţii altfel decât la modul negativ. Un "mulţumesc" lipseşte de cele mai multe ori. Cu Forever Living sărbatorim realizările fiecărui colaborator, de la cel mai nou distribuitor pâna la top manageri.
ovidiu.cladoveanu
@petreflp :

Aaa...

si tu Brutus ?

Pai cum, parca erai lider MLM....atat de rau iti merge businessu de ai ajuns sa-ti faci reclama publica ?
Am rugamintea sa nu incepi cu injurii sau glume de doi lei, atata timp cat eu nu m-am exprimat astfel.
petreflp
Citeaza (ovidiu.cladoveanu @ Jun 2 2009, 09:03 AM) *
@petreflp :

Aaa...

si tu Brutus ?

Pai cum, parca erai lider MLM....atat de rau iti merge businessu de ai ajuns sa-ti faci reclama publica ?
Am rugamintea sa nu incepi cu injurii sau glume de doi lei, atata timp cat eu nu m-am exprimat astfel.

Am rugamintea la dumneavoastra sa va pastrati parerile .Va multumesc.
Vad ca-mi raspundeti cu ironie,pai cum imi cereti lucruri(care uricum nu le-am facut niciodata )gen:raspunsuri fara injurii sau glume de doi lei,pe can dumneavoastra deja le postati in mesajul de mai sus.Presupun ca nu sunteti un lider,da?
Cat despre mesajul meu anterior,am argumentat de ce afaceri mlm si de ce aceasta firma si nu alta.
mickme
domule petreflp,

tot ceea ce ati spus dumneavoastra este perfect adevarat, problema este ca in fraza `10 motive pentru care merita sa faci afacerea forever`, forever se poate inlocui cu cel putin 10 alte companii MLM sau, de ce nu, chiar cu termenul MLM

topicul este `Afaceri MLM, da sau nu?`, nu `afacerea forever, da sau nu`

succes smile.gif

PS: recunosc ca Forever este o companie f buna (fara ironie, chiar este), dar nu este singura, iar acest topic ar trebui sa il folosim pentru a constientiza si in altii importanta si viabilitatea afacerii MLM, nu sa ne largim structura, facand reclama ieftina si recrutand de pe forum

Citeaza (petreflp @ Jun 2 2009, 12:32 PM) *
Am rugamintea la dumneavoastra sa va pastrati parerile .Va multumesc.
Vad ca-mi raspundeti cu ironie,pai cum imi cereti lucruri(care uricum nu le-am facut niciodata )gen:raspunsuri fara injurii sau glume de doi lei,pe can dumneavoastra deja le postati in mesajul de mai sus.Presupun ca nu sunteti un lider,da?
Cat despre mesajul meu anterior,am argumentat de ce afaceri mlm si de ce aceasta firma si nu alta.
petreflp
Citeaza (mickme @ Jun 2 2009, 01:24 PM) *
domule petreflp,

tot ceea ce ati spus dumneavoastra este perfect adevarat, problema este ca in fraza `10 motive pentru care merita sa faci afacerea forever`, forever se poate inlocui cu cel putin 10 alte companii MLM sau, de ce nu, chiar cu termenul MLM

topicul este `Afaceri MLM, da sau nu?`, nu `afacerea forever, da sau nu`

succes smile.gif

PS: recunosc ca Forever este o companie f buna (fara ironie, chiar este), dar nu este singura, iar acest topic ar trebui sa il folosim pentru a constientiza si in altii importanta si viabilitatea afacerii MLM, nu sa ne largim structura, facand reclama ieftina si recrutand de pe forum

Corect,dumneavoastra aveti perfecta dreptate.Am tinut sa scriu numele firmei pentru a nu se face confuzie cu o asa zisa firma mlm precum "delphin", sau mai stiu eu ce firma .In rest,nu cred ca este vorba de publicitate si recrutare online,nu fac afaceri cu necunoscuti si nu voi face niciodata.Am o experienta de 5 ani cu rezultate foarte bune in sponsorizarea oameilor pe care ii intalnesc personal.
Va multumesc pentru sinceritatea dumneavoastra .Mult succes va doresc.
rakkone
Citeaza (mickme @ Jun 2 2009, 01:24 PM) *

smile.gif) Tare asta. Chiar sunt curios daca oricare din promotorii mlm a recrutat macar 1 (unul) participant nou de pe acest forum. Nu de alta dar aici intra lume ceva mai citita si gargara ieftina gen petreflp nu prinde chiar asa usor smile.gif

In rest spor la constientizat in continuare
ovidiu.cladoveanu
Majoritatea din cei care intra pe topic stiu de companiile MLM din Romania si oricum toti stiu ce e mlm si delphin. Argumentul tau petre este pueril.

Hai sa auzim cat este targetul la FLP dupa 5 ani de activitate...de cate zeci de milioane trebuie sa "consumi" produse ca sa-ti iei bonusul ?
Sa fim realisti si sa despicam firul in patru.....daca e FLP ...da sau nu ?
....
petreflp
Citeaza (ovidiu.cladoveanu @ Jun 2 2009, 03:30 PM) *
Majoritatea din cei care intra pe topic stiu de companiile MLM din Romania si oricum toti stiu ce e mlm si delphin. Argumentul tau petre este pueril.

Hai sa auzim cat este targetul la FLP dupa 5 ani de activitate...de cate zeci de milioane trebuie sa "consumi" produse ca sa-ti iei bonusul ?
Sa fim realisti si sa despicam firul in patru.....daca e FLP ...da sau nu ?
....

Mda,parerea dumneavoastra.Nu comentez pentru ca nu-mi place sa comentez parerile oamenilor,ele sunt spuse fie la manie ,fie in cunostinta de cauza,fie in necunostinta de cauza.
Cat despre targhet:700 roni pe luna(pentru familia mea)pentru a incasa un bonus intre 1500 de euro si 2300 de euro.
Nu am nimic impotriva propunerilor dumneavoastra,dar vi se pare anormal sa promovez un stil de viata diferit ,daca nu consum produse de calitate si acest lucru sa se reflecte in viata de zi cu zi?Defapt pentru mine nu este un targhet ci o investitie,in sanatatea mea si a familiei.
petreflp
Citeaza (rakkone @ Jun 2 2009, 02:16 PM) *
smile.gif) Tare asta. Chiar sunt curios daca oricare din promotorii mlm a recrutat macar 1 (unul) participant nou de pe acest forum. Nu de alta dar aici intra lume ceva mai citita si gargara ieftina gen petreflp nu prinde chiar asa usor smile.gif

NIMENI,sunt sigur de acest lucru.In timp ce altii cauta raspunsuri la problemele din afacerea sa ,altii gasesc solutii si le pun in practica.Munca asidua este secretul si nu postarea de informatii pe forumuri,aici marefer la informatii cu "tonele" si ineficiente.
ovidiu.cladoveanu
Citeaza (petreflp @ Jun 2 2009, 05:07 PM) *
Mda,parerea dumneavoastra.Nu comentez pentru ca nu-mi place sa comentez parerile oamenilor,ele sunt spuse fie la manie ,fie in cunostinta de cauza,fie in necunostinta de cauza.
Cat despre targhet:700 roni pe luna(pentru familia mea)pentru a incasa un bonus intre 1500 de euro si 2300 de euro.
Nu am nimic impotriva propunerilor dumneavoastra,dar vi se pare anormal sa promovez un stil de viata diferit ,daca nu consum produse de calitate si acest lucru sa se reflecte in viata de zi cu zi?Defapt pentru mine nu este un targhet ci o investitie,in sanatatea mea si a familiei.

Doar 700 ron ? Hmm...o sa ma interesez de aspectul acesta in mod special.
FGD
unsure.gif Despre Zepter International s.r.l. import export Romania - M.L.M. ce aveti de comentat ?
Exista oare asemeneaproduse pe piata mondiala care sa contina atata tehnologie de neimaginat ?
Fierberea alimentelor fara apa si prajirea carnii fara ulei ?
Exista vase inox cu baza acutermcompacta care sa lucreze singure fara consum de gaz dupa ce au fost aduse in temperatura " de lucru " cu termocontrolul de pe capacul de inox ?
Si multe,multe altele d.p.d.v. tehnologic . Daca vrei sa te convingi si de alte realizari tehnologice Zepter incearca sa ma contactezi la e-mail : dan.foarfeca@yahoo.com si voi incerca doar sa-ti explic supertehnologia la nivel mondial a produselor patentate ,ca sa nu mai vorbesc de faptul ca ,daca ai lucra in bucatarie cu vasele Zepter, satisfactia personala ar fi 100 % privind calitatea hranei preparate.
ovidiu.cladoveanu
Citeaza (FGD @ Jun 2 2009, 07:34 PM) *
unsure.gif Despre Zepter International s.r.l. import export Romania - M.L.M. ce aveti de comentat ?
Exista oare asemeneaproduse pe piata mondiala care sa contina atata tehnologie de neimaginat ?
Fierberea alimentelor fara apa si prajirea carnii fara ulei ?
Exista vase inox cu baza acutermcompacta care sa lucreze singure fara consum de gaz dupa ce au fost aduse in temperatura " de lucru " cu termocontrolul de pe capacul de inox ?
Si multe,multe altele d.p.d.v. tehnologic . Daca vrei sa te convingi si de alte realizari tehnologice Zepter incearca sa ma contactezi la e-mail : dan.foarfeca@yahoo.com si voi incerca doar sa-ti explic supertehnologia la nivel mondial a produselor patentate ,ca sa nu mai vorbesc de faptul ca ,daca ai lucra in bucatarie cu vasele Zepter, satisfactia personala ar fi 100 % privind calitatea hranei preparate.

Mie mi se pare ca odata cu anuntarea codului galben pentru ploi in tara...au aparut dupa ploaie multe astfel de mesaje.
Dane, MLM-ul se bazeaza pe marketing relational...nu cvasi-spam.
Cand vei incepe sa postezi pe forumuri articole care sa aiba relevanta cu topicul in cauza atunci sa stii ca negresit vei primi mesaje in care oamenii vor dori sa discute cu tine in particular despre un anume subiect ...si de aici poate incepe acel marketing relational de care iti spuneam la inceputul povestii.
Mie unul mi-a luat doi ani sa inteleg asta, totusi daca vei citi poate o sa intelegi...daca nu....inseamna ca nu a sosit timpul tau.

Doamne ajuta.
petreflp
"VANZARI.
De exemplu in Forever cand ajungi nu stiu ce capitan stelar in topul planului de marketing trebuie sa cumperi de 30-50 sau chiar 60 de milioane produse. Iti dai seama ce consumator trebuie sa fii ? Si astea nu se spun pentru ca...totul trebuie sa para minunat.
Eu am curajul sa detaliez totul despre afacerea in care sunt implicat pentru ca stiu ca nu e nimic inaccesibil."

Am gasit aceasta postare pe u forum(postare scrisa de domnul cladoveanu),am o intrebare pentru dumneavoastra:cunoasteti planul de marketing Forever?
mickme
rakkone,

daca vreun MLM-ist incearca sa recruteze pe acest forum sau pe oricare altul, poti sa stai linistit ca este vorba de un incepator, diletant, habarnist; si daca reuseste sa chiar racoleze, nu cred ca face nu stiu ce treaba cu el

aceasta afacere se bazeaza pe incredere si, asa cum a spus si dl petreflp, nu se face cu strainii

cine umbla dupa `recruti` pe forumuri, umbla dupa cai verzi pe pereti

in schimb, Claudiu spune f bine despre marketingul relational, acesta este cu totul altceva decat a scrie ca `bah, eu am afacerea cea mai beton, cine vrea ca$h garla, sa ma contacteze` (eu ma intreb cine raspunde la astfel de mesaje smile.gif )

asa cum daca vad o femeie urata pe strada nu o sa am impresia ca toate femeile sunt urate, la fel, cand vezi un MLM-ist de asta cvasispamist (cum zicea cineva), nu trebuie sa tragi concluzia ca toti cei care fac MLM sunt prosti sau brainwashed (nu spun ca nu sunt MLM-isti brainwashed, la fel cum nu spun ca nu sunt femei urate, dar sa nu generalizam)

succes smile.gif

Citeaza (rakkone @ Jun 2 2009, 02:16 PM) *

mickme
daca scopul dvoastra nu a fost acela de a face reclama forever si a recruta oameni de pe forum, atunci felicitarile mele si succes smile.gif

Citeaza (petreflp @ Jun 2 2009, 02:16 PM) *
Corect,dumneavoastra aveti perfecta dreptate.Am tinut sa scriu numele firmei pentru a nu se face confuzie cu o asa zisa firma mlm precum "delphin", sau mai stiu eu ce firma .In rest,nu cred ca este vorba de publicitate si recrutare online,nu fac afaceri cu necunoscuti si nu voi face niciodata.Am o experienta de 5 ani cu rezultate foarte bune in sponsorizarea oameilor pe care ii intalnesc personal.
Va multumesc pentru sinceritatea dumneavoastra .Mult succes va doresc.
ovidiu.cladoveanu
Citeaza (petreflp @ Jun 3 2009, 05:25 AM) *
"VANZARI.
De exemplu in Forever cand ajungi nu stiu ce capitan stelar in topul planului de marketing trebuie sa cumperi de 30-50 sau chiar 60 de milioane produse. Iti dai seama ce consumator trebuie sa fii ? Si astea nu se spun pentru ca...totul trebuie sa para minunat.
Eu am curajul sa detaliez totul despre afacerea in care sunt implicat pentru ca stiu ca nu e nimic inaccesibil."

Am gasit aceasta postare pe u forum(postare scrisa de domnul cladoveanu),am o intrebare pentru dumneavoastra:cunoasteti planul de marketing Forever?

Vorba 'ceea : Obrazu subtire cu cheltuiala se tine...hai sa fim seriosi....in orice companie MLM cu istorie de cel putin 20 de ani cu cat urci mai sus cu atat ai obligatii financiare mai mari...sub o forma sau alta, nu neaparat target de consum lunar.
Fiecare companie si plan au dezavantajele lor...dar acestea mai pot fi depasite cand dupa ce tragi linie poti sa spui...da domnule eu in fiecare luna am banii necesari pentru target si oricum consumam acele produse. Asta da afacere.

Petre, stii cat e media salariala pentru orasele din Romania ? (Daca nu, da-i un search pe Google).
petreflp
Citeaza (ovidiu.cladoveanu @ Jun 3 2009, 03:40 PM) *
Vorba 'ceea : Obrazu subtire cu cheltuiala se tine...hai sa fim seriosi....in orice companie MLM cu istorie de cel putin 20 de ani cu cat urci mai sus cu atat ai obligatii financiare mai mari...sub o forma sau alta, nu neaparat target de consum lunar.
Fiecare companie si plan au dezavantajele lor...dar acestea mai pot fi depasite cand dupa ce tragi linie poti sa spui...da domnule eu in fiecare luna am banii necesari pentru target si oricum consumam acele produse. Asta da afacere.

Petre, stii cat e media salariala pentru orasele din Romania ? (Daca nu, da-i un search pe Google).

Nu stiu la alte firme cum este ,dar in forever nu sunt conditii de acest gen sau obligatii ,ba din contra ,cu cat avansezi in planul de marketing beneficiile sunt multiple cu acelasi efort.Bun daca spui ca exista dezavantaj,astept sa-mi spui care sunt ele.
Nu,nu stiu cat este media salariului,nici nu ma intereseaza cat este.Nu sunt salariat.Pe mine ma intereseaza cat castiga colaboratorii mei,fie bani,fie orice ce-i poate multumi,bineinteles in primul rand bani.
A,era sa uit,domnule Cladoveanu vreau sa retineti un lucru:eu fac afacrea Full time.Muncesc pentru echipa mea enorm(se poate si mai mult,nu o zic ca si gand m-as plange),nu cum se spune ca in mlm se sta degeaba.Desi am un nivel obtinut prin munca,pot spune ca muncesc ca un nou distribuitor.
mickme
Claudiu,

tu esti implicat in vreun MLM?! mi se pare mie sau ai ceva impotriva altor sisteme MLM decat cel in care (eventual) esti implicat?

in orice caz, comentariile tale si sagetile directe indreptate impotriva altora (forever si lyoness doar pe aceasta pagina) nu fac bine deloc industriei MLM, si nici tie sau sistemului in care activezi

iar afirmatia aceea ca `in orice companie MLM cu istorie de cel putin 20 de ani cu cat urci mai sus cu atat ai obligatii financiare mai mari...` este nu doar penibila, demonstrand ca nu cunosti planurile de marketing ale celor mai importante companii MLM, dar si de rea-credinta, pentru ca iti permiti sa faci afirmatii despre lucruri pe care nu le cunosti

succes smile.gif
ovidiu.cladoveanu
Citeaza (mickme @ Jun 4 2009, 08:29 AM) *
Claudiu,

tu esti implicat in vreun MLM?! mi se pare mie sau ai ceva impotriva altor sisteme MLM decat cel in care (eventual) esti implicat?

in orice caz, comentariile tale si sagetile directe indreptate impotriva altora (forever si lyoness doar pe aceasta pagina) nu fac bine deloc industriei MLM, si nici tie sau sistemului in care activezi

iar afirmatia aceea ca `in orice companie MLM cu istorie de cel putin 20 de ani cu cat urci mai sus cu atat ai obligatii financiare mai mari...` este nu doar penibila, demonstrand ca nu cunosti planurile de marketing ale celor mai importante companii MLM, dar si de rea-credinta, pentru ca iti permiti sa faci afirmatii despre lucruri pe care nu le cunosti

succes smile.gif

Salut,

da, sunt implicat intr-o afacere MLM. Nu am nimic impotriva altor sisteme, sunt doar deranjat de cei care isi promoveaza afacerea intr-un alt loc in afara de o discutie 1 la 1.....si mai ales daca nu informeaza bine oamenii asupra intregului plan.
Am spus de Lyoness si Forever pentru eu cunosc oameni si situatii.
Ai dreptate, a fost penibila exprimarea, mea culpa, dar ideea nu a fost penibila. Asta e parerea care mi-am format-o din interactiunile pe care le-am avut pana acum cu diferitele persoane din afaceri mlm cu existenta mai indelungata.
Si daca tot ma citezi te rog nu mai trunchia citatul. Aceasta e forma lui intreaga : in orice companie MLM cu istorie de cel putin 20 de ani cu cat urci mai sus cu atat ai obligatii financiare mai mari...sub o forma sau alta, nu neaparat target de consum lunar. Greseala a fost cu ORICE...nu trebuia sa includ toate companiile.
mickme
Citeaza (ovidiu.cladoveanu @ Jun 4 2009, 08:31 PM) *
sunt doar deranjat de cei care isi promoveaza afacerea intr-un alt loc in afara de o discutie 1 la 1.....

perfect de acord ca forumul nu este pentru promovare si `racolare` smile.gif

succes smile.gif

PS: da-mi si mie pe PM info despre sistemul in care esti, daca nu vrei sa dai aici; multumesc smile.gif [nu vreau sa ma inscriu neaparat, ci doar sa studiez, lucrez la o carte despre MLM in romania si nu numai]
Alex
Petrisor , fugi mama si te culca cu tot cu ciudateniile tale. Lasa pe altii aici care mai si gandesc.
Mai degraba du-te pe sentimente.ro sau cum s-o fi numit site-ul tau preferat.
Kovacs Laszlo
Pot sa va spun ca eu am reusit in MLM dar m-a costat peste 5 ani sa gasesc una foarte buna, si care sa-mi ofere siguranta sociala!
Am gasit-o exact cand am pierdut un loc de munca, si am inceput sa ma implic foarte mult, am avut si motivatie, fiindca nu aveam niciun venit, si mi-a iesit foarte bine, acuma deja castig peste un salariu mediu! Teoretic oricine poate sa reuseasca in aceasta munca la domiciliu, in realitate insa numai o mica parte dintre oameni! Nu este nimic greu de facut, nu ti se cere nici-o taxa de inscriere, nu incerc sa-ti vanda pachete informative, CD-uri, etc
Dar este o problema(si din aceasta probleme se nasc contra MLM-istii): Implicarea! Daca cineva nu este descurcaret, nu este ambitios, istet, afacerist, perseverent, serios, sau nu e comunicativ si tolerant, nu are nici-o sansa sa reuseasca! Aproape toate persoanele cu care am avut contact in aceasta munca au sustinut ca ei au aceste calitati, dar realitatea dura este ca in jur de 1% dintre aceste persoane au aceste calitati impreuna la un loc! Totusi daca cineva crede ca are toate aceste calitati, sunt la dispozitie, si ajut pe oricine sa poata realiza ce am realizat eu!
Puteti sa ma contactati pe e-mail: /[at]gmail.com
mickme
chiar trebuia sa iti lasi adresa de email?!?! [si asta este una din problemele la care este valabil ce ai spus: "(si din aceasta probleme se nasc contra MLM-istii)"]

oare in 5 ani nu ai invatat inca un lucru elementar: astfel de discutii pe forumuri sunt pentru informare, nu pentru reclama si recrutare?!?!

nu contest ca este adevarat ceea ce spui, dar nu trebuia sa iti lasi adresa de email + ti-am vazut acest mesaj de vreo 10 ori pe cateva forumuri (e penibil), asa ca, din cauza ca oameni ca tine strica imaginea MLM-ului, sunt nevoit sa iti spun ceva ce vad ca nu ai invatat in 5 ani: NU asa se face aceasta afacere!!!

nu am nimic personal cu tine, dar din cauza unora ca tine sunt intrebat aproape de fiecare data cand stabilesc o intalnire: `dar sper ca nu e vorba de ceva meleme sau emuei?!?!`

succes smile.gif

Citeaza (Kovacs Laszlo @ Jun 10 2009, 03:04 PM) *
Pot sa va spun ca eu am reusit in MLM dar m-a costat peste 5 ani sa gasesc una foarte buna, si care sa-mi ofere siguranta sociala!
Am gasit-o exact cand am pierdut un loc de munca, si am inceput sa ma implic foarte mult, am avut si motivatie, fiindca nu aveam niciun venit, si mi-a iesit foarte bine, acuma deja castig peste un salariu mediu! Teoretic oricine poate sa reuseasca in aceasta munca la domiciliu, in realitate insa numai o mica parte dintre oameni! Nu este nimic greu de facut, nu ti se cere nici-o taxa de inscriere, nu incerc sa-ti vanda pachete informative, CD-uri, etc
Dar este o problema(si din aceasta probleme se nasc contra MLM-istii): Implicarea! Daca cineva nu este descurcaret, nu este ambitios, istet, afacerist, perseverent, serios, sau nu e comunicativ si tolerant, nu are nici-o sansa sa reuseasca! Aproape toate persoanele cu care am avut contact in aceasta munca au sustinut ca ei au aceste calitati, dar realitatea dura este ca in jur de 1% dintre aceste persoane au aceste calitati impreuna la un loc! Totusi daca cineva crede ca are toate aceste calitati, sunt la dispozitie, si ajut pe oricine sa poata realiza ce am realizat eu!
Puteti sa ma contactati pe e-mail: /[at]gmail.com
alexemil
Salutare tuturor! Nu stiu daca sa ma bucur sau nu de tot ce s-a scris pro si anti MLM pana la aceasta pagina.
Eu am o afacere MLM de aproape 7 ani si de 5 ani traiesc ft bine numai din afacerea asta, sunt ft multumit mai ales ca unii parteneri sunt in crestere si se dezvolta, reteaua creste si ea. La inceput am avut o singura motivatie, aceea de a scapa de saracie, si am reusit cu afacerea asta, acum am teluri mult mai mari.
Pot spune ca mie sistemul MLM mi-a folosit sa-mi dau seama cum functioneaza lumea afacerilor, comunicarea cu oamenii, ce inseamna comertul si multe altele. Mi-am facut si ft multi prieteni, mi-am facut cateva vacante pe banii companiei al carei partener sunt, etc. In plus, ptr mine sistemul MLM inseamna mult mai mult decat pot sa vada altii! Dincolo de bani sau produse, ptr mine inseamna o scoala de afaceri, de dezvoltare personala, de comunicare, samd. Si-n plus, mi-e ft clar ca oamenii sunt de tot felul, si ca angajati si ca afaceristi, si ca MLM-isti si ca anti MLM-isti, si ca orice vor ei sa fie si sa faca in viata, e normal sa fie asa !!! Da, recunosc ca pana am invatat si m-am dumirit cu ce se mananca MLM-ul, am facut o multime de greseli, pe unii chiar i-am agasat, am invat din greseli, si inca mai fac, dar merg inainte si invat din greseli. Mie mi-e ft clar un lucru: unii se simt bine ca angajati si bravo lor, altii nu! unii vor sa fie oameni de afaceri si bravo lor, altii nu. unii vor sa faca afaceri clasice, altii vor sa faca o afacere MLM. Unora le place MLM-ul, altora nu. Unora le plac afacerile clasice, altora nu. Am ajuns la nivelul in care doar ma amuz cand aud toate "argumentele anti MLM-istilor", de fapt sunt doar niste pareri, nu fapte! Mie-mi place ce fac, ii inteleg si pe cei care sunt anti MLM, e dreptul lor, mai ales ca am contribuit si eu la a-i impinge pe unii sa devina anti MLM-isti, ptr ca asa cum am spus mai sus, am facut o groaza de greseli, dar am si invatat ft multe din aceste greseli :-) Iar asa cum am fost eu la inceputul carierei mele de MLM-ist, mai sunt inca multi pe piata, poate incepatori, poate mai vechi dar care inca n-au invatat din greseli, etc. De fapt ce inseamna toate astea? Ca MLM-ul este bun sau rau, ca afacerile clasice sunt bune sau rele, ca a fii angajat e rau sau e bine? Ei bine NU !!! Omul sfinteste locul !!! Exista esecuri si succese in orice domeniu, in orice intreprind oamenii de-a lungul vietii lor. Unii se imbogatesc din afaceri cu scobitori, de exemplu, altii esueaza lamentabil intr-o afacere cu scobitori. Si ce-i cu asta? Ca scobitorile nu-s bune? Unii fac rau cu banii pe care-i au, altii fac numai bine in jurul lor cu aceeasi bani! Si totusi, am o mare nedumerire! De ce unii care sunt anti MLM-isti, depun atata efort, timp si energie ptr a-si manifesta anti MLM-ismul lor, expunandu-si parerile si incercand sa-i convinga si pe altii sa fuga ca de dracul de MLM ? La fel, nu-i inteleg nici pe unii MLM-isti care se tot straduie sa-i convinga pe anti MLM-isti, ca ce bun e MLM-ul !!! Dragii mei intru MLM, va recomand sa nu mai incercati sa-i convingeti pe anti MLM-isti ca MLM-ul e bun, n-are niciun sens, si pe bune ca nu are puncte munca asta de convingere a "anti-lor" :-) Cautati-i doar pe aceia care vor si le place MLM-ul !!! Care vor sa-si dobandeasca Libertatea Financiara prin MLM (MLM-ul nu e singura varianta, e doar una dintre multe altele), care vor sa se dezvolte si le place acest stil de viata, si lucrati numai cu acestia, ajutandu-i sa se dezvolte la randul lor, asta-i tot!
Restul, sunt pareri, povesti, care oricum nu duc nicaieri! Mi-aduc aminte ca acum vreo 15 ani eram atat de anti MLM, doar ptr ca "esuasem" in unul dintre primele MLM-uri intrate-n tara dupa Revolutie! De fapt am avut succes, dar firma a luat-o la vale, iar eu mi-am pierdut credibilitatea fata de echipa mea si timp de inca vreo 7-8 ani, nici n-am vrut sa mai aud de MLM sad.gif Totusi, cand greutatile vietii m-au ajuns din urma, ceva m-a facut sa incerc din nou, si de data asta am reusit smile.gif Asa ca, fratilor, lasati-o mai moale cu pro si contra MLM-ului, prea multa vorbarie ptr nimic, nu foloseste nimanui, lucrurile sunt mult mai simple: UNII VOR, UNII NU VOR! OAMENII ORICUM VOR GANDI CUMVA DESPRE ORICE SI DESPRE ORICINE! Tu vezi-ti de viata ta, MLM-ist sau anti MLM-ist, n-are nicio importanta, si chiar e ft bine ca unii sunt anti MLM, eu ma bucur ca exista, ptr ca mie unul imi dau energie, motivatie si un semnal ca sunt pe drumul cel bun :-)))) Parca Einstein spunea odata ca "Este mult mai usor sa dezintegrezi un atom decat sa combati o prejudecata" In final pe mine ma intereseaza sa ma asociez cu oameni care cred ca ceva este posibil, iar cei care considera ca ceva este imposibil, le urez success in IMPOSIBILITATILE LOR!!! Sa auzim numai de bine :-) id-mess yahoo: alexemilpop
alexemil
Citeaza (ovidiu.cladoveanu @ Feb 14 2009, 08:56 PM) *
Va salut,

este al doilea mesaj pe topicul de MLM. Eu cred ca, pentru a se evita tot acest spectacol tipic romanesc, se putea pune o precizare in primul mesaj cand s-a deschis topicul. Eu am citit din literatura de MLM cartile X si Y, de aceea parerea mea este "asta" .
Toti cei care au postat pe aici mesaje anti-mlm sunt pe dinafara complet cu fenomenul in cauza. Cred ca ei traiesc MLM-ul doar pe forum.
Pentru cei neavizati recomand doua carti :
1. Introducere in Managementul Sistemelor MLM
2. Principiile Network Marketing
Iar acum pentru economisti si contabili care scot in afara legii aceasta activitate cateva informatii utile :
De la 1 ianuarie 2008 au aparut doua coduri CAEN pentru afacerile MLM : 4799 4618
De asemenea puteti sa rupeti cateva minute din fuga voastra catre hypermarket si sa cititi ORDONANŢA Nr. 99 din 29 august 2000 , LEGEA Nr. 650 din 7 decembrie 2002.
Aceste informatii dar si altele puteti gasi si pe site-ul Rodsa. Pana nu cititi ce am scris in acest mesaj nu aveti "dreptul" sa spuneti nimic despre MLM.
Repet ideea din primul meu mesaj. Nu sunt un fanatic MLM, nu castig mii de euro, nu stresez oamenii la telefon, nu umblu cu sacosa de produse din birou in birou, am doar 25 de ani am inceput afacerea MLM in anul 4 de facultate si acum castig cat un salariu bunicel pt Romania 1300 RON. Voi continua sa fac aceasta afacere dintr-un motiv pur rational. Ma uit la statistici, cifre de afaceri, tendinte.
Inchei cu o intrebare foarte interesanta : Tu pentru cine muncesti 8 ore ?

Ovidiu Cladoveanu
8orepentrucine.blogspot.com

Bravo Ovidiu :-)
nicu
[quote name='Crypto' date='May 15 2009, 01:24 PM' post='31687']
In sfarsit un raspuns corect cu care sunt de acord .

Totusi am o nelamurire:
Am vazut ca se tot spune ca in vremuri de criza economica cum e acum, MLM-ul e solutia.
Daca o luam logic in vremuri de criza consumul scade deci practic si vanzarile. Orice om cand e stramtorat renunta la produsele cele mai scumpe. Oamenii o sa renunte exact la produsele din MLM pentru ca astea sunt de 3-4 ori mai scumpe decat unul obisnuit.
As vrea un raspuns logic bine argumentat in cazul incare nu am dreptate, si nu unul bazat pe cazuri particulare.
[/qu
nicu
[quote name='Crypto' date='May 15 2009, 01:24 PM' post='31687']
In sfarsit un raspuns corect cu care sunt de acord .

Totusi am o nelamurire:
Am vazut ca se tot spune ca in vremuri de criza economica cum e acum, MLM-ul e solutia.
Daca o luam logic in vremuri de criza consumul scade deci practic si vanzarile. Orice om cand e stramtorat renunta la produsele cele mai scumpe. Oamenii o sa renunte exact la produsele din MLM pentru ca astea sunt de 3-4 ori mai scumpe decat unul obisnuit.
As vrea un raspuns logic bine argumentat in cazul incare nu am dreptate, si nu unul bazat pe cazuri particulare.
[/qu

Buna,

Hai sa vedem :
1.in vremuri de criza planeaza mereu intrebarea daca voi mai avea loc de munca,daca imi pot gasi altul?
alternativa ar fi MLM-investitie mica,succes garantat daca esti muncitor ,perseverent,si daca ai dorinta de a invata.Chiar daca se reduce consumul in vremuri de criza tot exista produse strict necesare la care nu se va renunta.De ce nu as incerca sa-mi asigur aceste produse necesare consumului meu aproape in mod gratuit?
Nu sunt mare lider dar sunt una din persoanele care traieste dintr-o afacere MLM cu un nivel de castig rezonabil pentru mine,adica imi platesc toate datoriile ,care includ si o rata de masina in leasing-si mai pun putin si de o parte,sa fie acolo.
Si eu am inceput cu neincredere,am continuat din dorinta de a-mi demonstra mie ca pot,acum sunt deja foarte prins si chiar am planuri pentru proiecte mai mari.

Mult succes!
mickme
mi-a placut mesajul tau, felicitari smile.gif

Citeaza (alexemil @ Jun 21 2009, 07:20 PM) *
Salutare tuturor! Nu stiu daca sa ma bucur sau nu de tot ce s-a scris pro si anti MLM pana la aceasta pagina.
Eu am o afacere MLM de aproape 7 ani si de 5 ani traiesc ft bine numai din afacerea asta, sunt ft multumit mai ales ca unii parteneri sunt in crestere si se dezvolta, reteaua creste si ea. La inceput am avut o singura motivatie, aceea de a scapa de saracie, si am reusit cu afacerea asta, acum am teluri mult mai mari.
Pot spune ca mie sistemul MLM mi-a folosit sa-mi dau seama cum functioneaza lumea afacerilor, comunicarea cu oamenii, ce inseamna comertul si multe altele. Mi-am facut si ft multi prieteni, mi-am facut cateva vacante pe banii companiei al carei partener sunt, etc. In plus, ptr mine sistemul MLM inseamna mult mai mult decat pot sa vada altii! Dincolo de bani sau produse, ptr mine inseamna o scoala de afaceri, de dezvoltare personala, de comunicare, samd. Si-n plus, mi-e ft clar ca oamenii sunt de tot felul, si ca angajati si ca afaceristi, si ca MLM-isti si ca anti MLM-isti, si ca orice vor ei sa fie si sa faca in viata, e normal sa fie asa !!! Da, recunosc ca pana am invatat si m-am dumirit cu ce se mananca MLM-ul, am facut o multime de greseli, pe unii chiar i-am agasat, am invat din greseli, si inca mai fac, dar merg inainte si invat din greseli. Mie mi-e ft clar un lucru: unii se simt bine ca angajati si bravo lor, altii nu! unii vor sa fie oameni de afaceri si bravo lor, altii nu. unii vor sa faca afaceri clasice, altii vor sa faca o afacere MLM. Unora le place MLM-ul, altora nu. Unora le plac afacerile clasice, altora nu. Am ajuns la nivelul in care doar ma amuz cand aud toate "argumentele anti MLM-istilor", de fapt sunt doar niste pareri, nu fapte! Mie-mi place ce fac, ii inteleg si pe cei care sunt anti MLM, e dreptul lor, mai ales ca am contribuit si eu la a-i impinge pe unii sa devina anti MLM-isti, ptr ca asa cum am spus mai sus, am facut o groaza de greseli, dar am si invatat ft multe din aceste greseli :-) Iar asa cum am fost eu la inceputul carierei mele de MLM-ist, mai sunt inca multi pe piata, poate incepatori, poate mai vechi dar care inca n-au invatat din greseli, etc. De fapt ce inseamna toate astea? Ca MLM-ul este bun sau rau, ca afacerile clasice sunt bune sau rele, ca a fii angajat e rau sau e bine? Ei bine NU !!! Omul sfinteste locul !!! Exista esecuri si succese in orice domeniu, in orice intreprind oamenii de-a lungul vietii lor. Unii se imbogatesc din afaceri cu scobitori, de exemplu, altii esueaza lamentabil intr-o afacere cu scobitori. Si ce-i cu asta? Ca scobitorile nu-s bune? Unii fac rau cu banii pe care-i au, altii fac numai bine in jurul lor cu aceeasi bani! Si totusi, am o mare nedumerire! De ce unii care sunt anti MLM-isti, depun atata efort, timp si energie ptr a-si manifesta anti MLM-ismul lor, expunandu-si parerile si incercand sa-i convinga si pe altii sa fuga ca de dracul de MLM ? La fel, nu-i inteleg nici pe unii MLM-isti care se tot straduie sa-i convinga pe anti MLM-isti, ca ce bun e MLM-ul !!! Dragii mei intru MLM, va recomand sa nu mai incercati sa-i convingeti pe anti MLM-isti ca MLM-ul e bun, n-are niciun sens, si pe bune ca nu are puncte munca asta de convingere a "anti-lor" :-) Cautati-i doar pe aceia care vor si le place MLM-ul !!! Care vor sa-si dobandeasca Libertatea Financiara prin MLM (MLM-ul nu e singura varianta, e doar una dintre multe altele), care vor sa se dezvolte si le place acest stil de viata, si lucrati numai cu acestia, ajutandu-i sa se dezvolte la randul lor, asta-i tot!
Restul, sunt pareri, povesti, care oricum nu duc nicaieri! Mi-aduc aminte ca acum vreo 15 ani eram atat de anti MLM, doar ptr ca "esuasem" in unul dintre primele MLM-uri intrate-n tara dupa Revolutie! De fapt am avut succes, dar firma a luat-o la vale, iar eu mi-am pierdut credibilitatea fata de echipa mea si timp de inca vreo 7-8 ani, nici n-am vrut sa mai aud de MLM sad.gif Totusi, cand greutatile vietii m-au ajuns din urma, ceva m-a facut sa incerc din nou, si de data asta am reusit smile.gif Asa ca, fratilor, lasati-o mai moale cu pro si contra MLM-ului, prea multa vorbarie ptr nimic, nu foloseste nimanui, lucrurile sunt mult mai simple: UNII VOR, UNII NU VOR! OAMENII ORICUM VOR GANDI CUMVA DESPRE ORICE SI DESPRE ORICINE! Tu vezi-ti de viata ta, MLM-ist sau anti MLM-ist, n-are nicio importanta, si chiar e ft bine ca unii sunt anti MLM, eu ma bucur ca exista, ptr ca mie unul imi dau energie, motivatie si un semnal ca sunt pe drumul cel bun :-)))) Parca Einstein spunea odata ca "Este mult mai usor sa dezintegrezi un atom decat sa combati o prejudecata" In final pe mine ma intereseaza sa ma asociez cu oameni care cred ca ceva este posibil, iar cei care considera ca ceva este imposibil, le urez success in IMPOSIBILITATILE LOR!!! Sa auzim numai de bine :-) id-mess yahoo: alexemilpop
Musafir
Am avut rabdare si am citit cele 17 pagini de impresii pro si contra.
Probabil unii au sa se simta muscati de kur despre ce am sa scriu si or sa sara in sus, dar asta e. laugh.gif
MLM - multi level marketing sau vanzari directe...
Unii fac alergie daca le spui ca lucreaza in MLM... nu ei lucreaza in vanzari directe. angry.gif
Am avut tangenta cu una din asa zis firmele de MLM sau vanzari directe.
Am sa va povestesc cateva din impresiile pe care mi le-a lasat "colaborarea" cu aceasta firma (prin extensie cred ca sunt valabile pentru toate - aici unii au sa spuna ca la ei in retea nu se intampla de astea).

1. Sunt persoane care castiga foarte bine (ajung si la peste 10.000 de E pe luna).
2. Sunt persoane care castiga putin.
3. Nimeni nu o sa-ti spuna atunci cand intri in sistem ca trebuie sa aduci si pe altii, ca o sa ai plan si altele de acest fel.
Placa care or sa ti-o puna e ca este pentru consumul personal, si daca o sa vrei, dar numai daca o sa vrei... o sa te poti imlica si creste.
Realitatea este ca incepnad din campania urmatoare incep presiunile: "pai campania asta nu achizitionezi nimic?", "nu ai un amic pe care sa-l recomanzi?", "uite mai sunt cateva zile pana se termina, sigur nu vrei nimic?"
4. O parte din aceste persoane care castiga foarte bine, nu castiga ei acesti bani pentru ca sunt foarte buni in ceea ce fac.
Ii castiga pentru ca la un moment dat au dat limbi in ... la seful de pe Ro al respectivului MLM si au primit retele (ale celor care au plecat din sistem).
5. In general se pleaca nu fiindca vrea respectivul ci datorita faptului ca nu-si mai ating obiectivele (plan de vanzari, plan de recrutare, plan de .... ). blink.gif
6. Asa zisa siguranta financiara... ma face sa rad... daca esti ejectat de sistem din motivele de mai sus sau pleci tu de buna voie (chipurile te pensionezi) mai primesti... va las sa ghiciti.
NU vi se plateste nimic dupa ce pleci din sistem. Atata timp cat nu produci nimic pt sistem, nu primesti nimic. ohmy.gif
7. Daca nu faci planul esti penalizat, adica nu-ti iei tot comisionul.
8. MLM-ul este o schema de evaziune finaciara, nu se platesc taxe, impozite si alte dari (nu toti, o parte din ei). Aici or sa sara sigur in sus si or sa-mi spuna ca firma lor plateste toate taxele (asa este, au cele mai beton contracte - asta pentru ca sunt la limita legii, si se pazesc). Dar o sa-i rog sa-mi explice urmatoarele:
- ce taxe plateste la stat o persoana care "consuma" produse de 10-15 mil pe luna? Mentiune: nu are statut de PFA. Pur si simplu e un "consumator" (aici or sa spuna ca nu-i treaba lor, ci este a "consumatorului").
9. Daca ati sti ce urat se vorbeste despre voi cei care trageti pentru indeplinirea planului, de catre cei care dau planul... v-ar apuca greata si v-ati intreba: eu pt cine muncesc? sad.gif

10. Cu asta inchei: ganditi-va bine cand vreti sa intrati intr-o retea MLM si daca puteti face urmatoarele:
- daca sunteti facut pentru vanzari,
- daca o sa aveti puterea sa o luati de la capat dupa ce o luati peste bot cu refuzuri peste refuzuri,
- daca o sa puteti renunta la prietenii pentru ca "nu vor sa inteleaga beneficiile pe care le are MLM-ul, si cum le poate schimba viata",
- daca o sa puteti rezista la presiunile pe care le vor pune pe voi cei care v-au recrutat,
- daca o sa fiti in stare sa nu raspundeti la telefon cand va suna cei carora le-ati vandut produsele si s-au stricat, si la multe altele...
mickme
mi s-a intamplat sa vad un om fara picioare (prin extensie cred ca este valabil pentru toti oamenii - aici unii au sa spuna ca ei au picioare, dar eu sunt atat de destept si stiu atat de multe incat eu stiu ca daca eu am vazut un om fara picioare, este clar si evident: eu le stiu pe toate si nici un om nu are picioare)

succes smile.gif

Citeaza (Musafir @ Jun 23 2009, 07:08 AM) *
Am avut rabdare si am citit cele 17 pagini de impresii pro si contra.
Probabil unii au sa se simta muscati de kur despre ce am sa scriu si or sa sara in sus, dar asta e. laugh.gif
MLM - multi level marketing sau vanzari directe...
Unii fac alergie daca le spui ca lucreaza in MLM... nu ei lucreaza in vanzari directe. angry.gif
Am avut tangenta cu una din asa zis firmele de MLM sau vanzari directe.
Am sa va povestesc cateva din impresiile pe care mi le-a lasat "colaborarea" cu aceasta firma (prin extensie cred ca sunt valabile pentru toate - aici unii au sa spuna ca la ei in retea nu se intampla de astea).

1. Sunt persoane care castiga foarte bine (ajung si la peste 10.000 de E pe luna).
2. Sunt persoane care castiga putin.
3. Nimeni nu o sa-ti spuna atunci cand intri in sistem ca trebuie sa aduci si pe altii, ca o sa ai plan si altele de acest fel.
Placa care or sa ti-o puna e ca este pentru consumul personal, si daca o sa vrei, dar numai daca o sa vrei... o sa te poti imlica si creste.
Realitatea este ca incepnad din campania urmatoare incep presiunile: "pai campania asta nu achizitionezi nimic?", "nu ai un amic pe care sa-l recomanzi?", "uite mai sunt cateva zile pana se termina, sigur nu vrei nimic?"
4. O parte din aceste persoane care castiga foarte bine, nu castiga ei acesti bani pentru ca sunt foarte buni in ceea ce fac.
Ii castiga pentru ca la un moment dat au dat limbi in ... la seful de pe Ro al respectivului MLM si au primit retele (ale celor care au plecat din sistem).
5. In general se pleaca nu fiindca vrea respectivul ci datorita faptului ca nu-si mai ating obiectivele (plan de vanzari, plan de recrutare, plan de .... ).
6. Asa zisa siguranta financiara... ma face sa rad... daca esti ejectat de sistem din motivele de mai sus sau pleci tu de buna voie (chipurile te pensionezi) mai primesti... va las sa ghiciti.
NU vi se plateste nimic dupa ce pleci din sistem. Atata timp cat nu produci nimic pt sistem, nu primesti nimic.
7. Daca nu faci planul esti penalizat, adica nu-ti iei tot comisionul.
8. MLM-ul este o schema de evaziune finaciara, nu se platesc taxe, impozite si alte dari (nu toti, o parte din ei). Aici or sa sara sigur in sus si or sa-mi spuna ca firma lor plateste toate taxele (asa este, au cele mai beton contracte - asta pentru ca sunt la limita legii, si se pazesc). Dar o sa-i rog sa-mi explice urmatoarele:
- ce taxe plateste la stat o persoana care "consuma" produse de 10-15 mil pe luna? Mentiune: nu are statut de PFA. Pur si simplu e un "consumator" (aici or sa spuna ca nu-i treaba lor, ci este a "consumatorului").
9. Daca ati sti ce urat se vorbeste despre voi cei care trageti pentru indeplinirea planului, de catre cei care dau planul... v-ar apuca greata si v-ati intreba: eu pt cine muncesc? sad.gif

10. Cu asta inchei: ganditi-va bine cand vreti sa intrati intr-o retea MLM si daca puteti face urmatoarele:
- daca sunteti facut pentru vanzari,
- daca o sa aveti puterea sa o luati de la capat dupa ce o luati peste bot cu refuzuri peste refuzuri,
- daca o sa puteti renunta la prietenii pentru ca "nu vor sa inteleaga beneficiile pe care le are MLM-ul, si cum le poate schimba viata",
- daca o sa puteti rezista la presiunile pe care le vor pune pe voi cei care v-au recrutat,
- daca o sa fiti in stare sa nu raspundeti la telefon cand va suna cei carora le-ati vandut produsele si s-au stricat, si la multe altele...
Musafir
mi s-a intamplat sa vad un om fara picioare (prin extensie cred ca este valabil pentru toti oamenii - aici unii au sa spuna ca ei au picioare, dar eu sunt atat de destept si stiu atat de multe incat eu stiu ca daca eu am vazut un om fara picioare, este clar si evident: eu le stiu pe toate si nici un om nu are picioare)

succes

Poate am sarit calul cand am spus ca prin extensie toate sunt la fel. Or fi 1-2-3 MLM-uri care sa respecte planul lor de marketing (exceptiile care intaresc regula, desi imi vine greu sa cred ca iti mai trimit bani dupa ce te retragi din sistem).
Asa pt tine am citit "literatura" MLM, mi-am comandat cateva carti de MLM "pur" si am ajuns la concluzia ca nu trebuia sa comand cateva, era de ajuns sa comand una singura. Se cam bate apa in piua in toate si se insista pe aceleasi ideei. Iti doresc multa bafta in "cercetarea" pentru o noua carte si noul sistem pe care vrei sa-l dezvolti. Vezi sa nu devii un "drogat MLM" (termenul este luat din una din cartile alea si ar trebui sa stii ce insemana, daca te-ai documentat).
Am comandat inclusiv una despre resursele umane din MLM scrisa de un tip din cluj. Eram curios sa vad cu e cu HR-ul in acest minunat sistem... bani aruncati pe fereastra, nu am aflat nimic nou.

Ce mi-a placut din cartile de MLM a fost faptul ca insista pe faptul ca nimic nu poti realiza daca nu pui suflet. Si aici au dreptate nu poti sa creezi, sa te dezvolti, sa progresezi spiritual si material daca nu pui suflet in ceea ce faci.
Asi fi curios sa stiu cati din cei care acum sunt delfini, palmieri de aur, diamant sau alte titluri pe care le mai au, ar ajunge la aceste titluri si in conditiile actuale. Multi dintre ei au profitat (asta e, bravo lor) de conditiile intrarii pe piata a firmelor de MLM.

Firme cu care am avut tangeta: Amway, Oriflame, Avon, LifeCare, Delfin (pe astia i-am reclamat la politie) ultimi care m-au contactat au fost cei de la Lyonnes

Am sa dau copy paste cu ce a scris cineva mai sus:
"vreau si eu sa vad un mlm-ist bogat care munceste 4h/zi si are un venit de 1,600 - 2,000 eur obtinut astfel" sau mai spun eu: sa te retragi si sa primesti bani in continuare laugh.gif laugh.gif .
O zi buna si spor la documentare.
shadow
Salut . Sunt in doua MLM-uri la ora actuala ( produse naturiste si asigurari ) , asta nu inseamna ca m-am lasat de job , sau ca am devenit agasant pt prieteni , cunostinte , etc , informez , explic despre ce e vorba , daca oamenii vor e OK daca nu iar e OK , vad toata treaba ca pe o posibilitate de a castiga bani ( mai multi sau mai putini ) . In ce priveste comparatia cu jocul piramidal , e cam mult spus , comision iei daca vinzi daca nu , nu iei nimic , la fel pt oamenii pe care i-ai adus in retea , daca ei vand vei lua si tu un comision daca nu ,nu .Sunt o persoana care imi place sa gandesc cu propriul creier , cei care incearca marketing agresiv cu mine nu au nici o sansa , asa ca nici eu nu sunt insistent/agasant la randul meu . Dar spre exemplu , RCA orice posesor de masina isi face , de ce sa nu fii tu cel care sa faca si sa iei comisionul , alte persoane isi fac si alte asigurari ( sa vb despre asigurari acuma ) , de ce sa nu-i faci tu si sa iei comisionul... sigur sunt persoane care au castigat mai mult din aceste activitati si au considerat ca pot fi numai cu aceasta , iar apoi devin mai agresivi... dar sa recunoastem , nimeni nu-ti baga mana in buzunar si nici produsele pe gat . Inca o chestie : incerc sa cunosc cat mai bine produsele , daca consider ca nu e bun , nu-l vand.
dana
Citeaza (beez @ Nov 5 2008, 02:35 PM) *
sunteti chiar cumpliti. Cine spune ca intr-un mlm bun nu poti face bani numai din vanzarea produselor? de 2 ani eu castig aprox 1500 dolari in fiecare luna numai din vanzarea produuselor, fara sa " bag" pe nimeni in afacere. Muncesc putin, dar f eficient si ma opresc la 10 - 15 ore de munca pe saptamana. Evident ca poti castiga bani multi, pt cine vrea asta....insa voi care huliti de pe margine preferati sa aruncati cu noroi intr-o chestie pe care nu o pricepeti si pt ca sunteti enorm de lenesi. mai vb.
dana
da, asa este MLM nu este ptr oricine!!Doar ptr cei capabili sa faca o schimbare in viata lor in bine si sunt deschisi pentru nou.Imbogatire sigura peste noate nu e ,necesita timp dr merita.
Eu sunt in MLM si castig f f bine. mie imi ajunge si nu necesita mare efort.Sceptici o sa fie mereu,nu ii luati in seama,sa stea la tv sau in baruri.MULTUMESC.
mickme
cu tot respectul, daca bagi Delfin in aceeasi oala cu celelalte sisteme (amway, lifecare etc), atunci, din pacate, chiar ai cumparat degeaba acele carti, caci nu ai inteles absolut nimic din Network Marketing

eu iti recomand sincer sa iti mai acorzi o sansa

succes smile.gif

Citeaza (Musafir @ Jun 24 2009, 06:06 AM) *

succes

Poate am sarit calul cand am spus ca prin extensie toate sunt la fel. Or fi 1-2-3 MLM-uri care sa respecte planul lor de marketing (exceptiile care intaresc regula, desi imi vine greu sa cred ca iti mai trimit bani dupa ce te retragi din sistem).
Asa pt tine am citit "literatura" MLM, mi-am comandat cateva carti de MLM "pur" si am ajuns la concluzia ca nu trebuia sa comand cateva, era de ajuns sa comand una singura. Se cam bate apa in piua in toate si se insista pe aceleasi ideei. Iti doresc multa bafta in "cercetarea" pentru o noua carte si noul sistem pe care vrei sa-l dezvolti. Vezi sa nu devii un "drogat MLM" (termenul este luat din una din cartile alea si ar trebui sa stii ce insemana, daca te-ai documentat).
Am comandat inclusiv una despre resursele umane din MLM scrisa de un tip din cluj. Eram curios sa vad cu e cu HR-ul in acest minunat sistem... bani aruncati pe fereastra, nu am aflat nimic nou.

Ce mi-a placut din cartile de MLM a fost faptul ca insista pe faptul ca nimic nu poti realiza daca nu pui suflet. Si aici au dreptate nu poti sa creezi, sa te dezvolti, sa progresezi spiritual si material daca nu pui suflet in ceea ce faci.
Asi fi curios sa stiu cati din cei care acum sunt delfini, palmieri de aur, diamant sau alte titluri pe care le mai au, ar ajunge la aceste titluri si in conditiile actuale. Multi dintre ei au profitat (asta e, bravo lor) de conditiile intrarii pe piata a firmelor de MLM.

Firme cu care am avut tangeta: Amway, Oriflame, Avon, LifeCare, Delfin (pe astia i-am reclamat la politie) ultimi care m-au contactat au fost cei de la Lyonnes

Am sa dau copy paste cu ce a scris cineva mai sus:
"vreau si eu sa vad un mlm-ist bogat care munceste 4h/zi si are un venit de 1,600 - 2,000 eur obtinut astfel" sau mai spun eu: sa te retragi si sa primesti bani in continuare laugh.gif laugh.gif .
O zi buna si spor la documentare.
petreflp
Nici avon si nici oriflame nu sunt firme care au la baza sistemul de promovare si recompensare de tip MLM.
prostu'
Stiti de ce mai intervine cate unul cu capul pe umeri si va da peste nas???

ca sunteti prea vehementi unii dintre voi.......

mai lasati manualele si vorbiti din experienta nu din ce ati auzit la ultima intalnire. Aparuse un mlm-ist echilibrat mai devreme si spunea totul si aproape nimic dar intrun fel frumos .A dovedit ca el este foatre bun pentru "afacerea" asta doar prin faptul ca stie sa convinga si sta foarte bine pe comunicarea scrisa (banui si verbala) insa la sfarsit a dat cu palma si a facut fecalele praf lasandu-si o adresa unde poate cineva se trezeste sa-i scrie. Hai sa mai scapam de o vorba de a voastra: "mlemeul nu este pentru oricine" care aprope intodeauna este urmata de "numai cine nu-l face nu-l intelege" si apoi mai vine cate un bou si zice ca "vulpea care nu ajunge la struguri zice ca-s acrii"

Furtul nu este pentru oricine
Crima nu este pentru oricine
Violul nu este pentru oricine
Traficul de influenta nu este pentru oricine

Se gandeste cineva pe lumea asta ca poate nu toti vrem sa incercam "emotia" trendy numita mlm? de ce nu va vindeti voi intre voi produsele si fiti fericiti ?nu mai le faceti viata varza altora ca nu stiti ce e mai bine pentru ei

nu va las mail, nu ma cautati, nu va vand nimic....
guest
Cine nu a facut un MLM niciodata nu stie ce inseamna,iar cei care au facut si nu au castigat sunt cei care renunta repede si pierd multe in viata nu numai un MLM.Este de retinut faptul ca MLM nu este pentru cei care nu inteleg afacerile,care sunt limitati la o munca fizica si rasplata imediata cat ar fi ea de mica ci pentru cei orintati spre castiguri din munca intelectuala.Cei care cauta sa angajeze pt MLM este constient ca 20% din populatie intelege aceasta afacere deci cei 80% sa ramana cu munca lor si daca sunt multumiti de orice putin ii sfatuiesc sa nu inceapa un MLM ca nu vor putea castiga.o zi faina
xxx
[quote name='prostu'' date='Sep 5 2008, 08:15 AM' post='3116']
Am ales doar pe cele mai cunoscute la noi dar sunt sigur ca sunt zeci sau sute de astfel de afaceri.

Sunt curios care este parerea voastra despre aceste afaceri pentru ca eu am o parere foarte proasta atunci cind ele ating zona crepusculara ce se bazeaza exclusiv pe manipularea celorlalti.

unii stabilesc "scari sociale' in cadrul companiei respective si ajung sa-si 'reseteze' creierul si sistemul de valor intun mod cu totul ciudat.
au termene de genul 'as , platina,diamant si milte altele de genul asta.
Dupa parerea mea aceasta afacere este foarte buna pentru cel care a conceput-o si cativa "de la varf" (diamantele) iar in rest totul e gargara. Am conoscut oameni inplicati in aceste sisteme care in timp relativ scurt aproape ca si-au schimbat total valorile proprii cu cele ale companiei. Nu este un lucru atit de rau pentru cei care au "crescut" intelectual insa mi se pare total daunator in cazul celor care au decazut invatind din astfel de sisteme sa manipuleze oamenii si sa-si foloseasca aceste abilitati fara scrupule. Mesaj pentru MLM-isti:
Cum functioneaza sistemul??? f.... aproapele sau cum? cind o sa-i invete cei de la varf pe discipoli ca nu toti vor sa intre in asa ceva si ca atunci cind au un astfel de refuz e mai bine renunte? Chiar asa de important este profitul incat le permiteti unora sa-si distruga vietile prin indepartarea tuturor celor apropiati ? Chiar credeti ca puteti inlocui familia unora dintre ei?? pina unde mergeti? sunt curios. Banii conteaza dar pina unde?
[/quot

www.themainleader.com
"cred ca afacerea de succes este un derivat al afacerii ca factor primordial al succesului, nimic nu se naste din nimic cu exceptia divinului, tot ce-i mare a fost mic; cred in orice afacere ca un derivat al facerii, al creatiei, cred in MLM asa cum mai cred in Microsoft. Stiu, e greu sa admiti succesul ca apartinand altuia cand tu ai cunoscut mai mult esecul, dar invata sa mergi pe poteca elefantilor atunci cand esti mic, incearca sa crezi ca esti succesorul celui de succes, invata si crede, fii destept, fii bogat!"
Aceasta este versiunea "lo-fi". Pentru a vedea versiunea grafica integrala:click aici.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.