Help - Cauta - Membri - Calendar
Versiune intreaga: Afaceri MLM , da sau nu?
Hotnews.ro Forum > Actualitati > de toate, amestecate
pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24
Vasile Ionescu
Are dreptate "dom' profesor" Burebista. Topicul este fix o laba , si aia sterila!
ovidiu.cladoveanu
Se pare ca din nou dupa 10 pagini de postare s-a pierdut din vedere esenta topicului.
A aparut o alta personalitate care se exprima ca la periferia orasului si undeva intr-o nota mai civilizata dar impertinenta se afla cel mai nou personaj care polemizeaza pe cazuri singulare ale activitatii de MLM. Fiecare se stie.
Tara asta are hemoragie de latrai care se lamenteaza si fac circ. Incepeti si cititi carti de nutritie, uitati-va pe eticheta produselor. Uitati-va la sistemul medical din Romania care pregateste medicii ce habar n-au sa recomande o alimentatie. Invazia de secte si concepte nihiliste ce hipnotizeaza pe tinerii din tara noastra....astea sunt probleme adevarate.
Nu intereseaza pe nimeni ca gigel crede despre mlmul ca e o bisnita. Pentru unii oameni mlm-ul inseamna un stil de viata. Pentru cei care cred ca asta e un cliseu din cartile de specialitate, ei se numesc ignoranti.
MLM-ul reprezinta o modalitate de a crea un venit suplimentar oferind o optiune clara pentru nevoile actuale. ATAT !
Afacerile MLM, da sau nu ? Fa un exercitiu de introspectie familiala si vei gasi motive sa iei in serios ideile din MLM (nu neaparat de a face un MLM).

P.S. (offtopic): Stiati ca limita maxima pentru colesterol este de 150 iar in Romania "valorile normale" sunt intre 150-220 ?
Sile Trompetistu
Din toate cele 10 pagini se evidentiaza clar o postare care exprima esenta thread-ului. Este vorba de o postare care citeaza Povestea PuIei de Ion Creanga. In rest , e ca mai jos.

Citeaza (ovidiu.cladoveanu @ Sep 8 2009, 10:22 PM) *
Se pare ca din nou dupa 10 pagini de postare s-a pierdut din vedere esenta topicului.
A aparut o alta personalitate care se exprima ca la periferia orasului si imi baga puIa prin gura, si undeva intr-o nota mai civilizata dar penetranta se afla cel mai nou personaj care polemizeaza pe cazuri singulare ale activitatii de MLM. Fiecare se stie iar eu stiu cel mai bine cata muie iau in fiecare zi de la TOTI!.
Tara asta are hemoragie de latrai care se lamenteaza si fac circ. Incepeti si cititi carti de nutritie, uitati-va pe eticheta produselor. Uitati-va la sistemul medical din Romania care pregateste medicii ce habar n-au sa recomande o alimentatie. Invazia de floci si concepte nihiliste ce hipnotizeaza pe tinerii din tara noastra....astea sunt probleme adevarate.
Nu intereseaza pe nimeni ca gigel da la muie cladoveanului si crede despre mlmul ca e o bisnita. Pentru unii oameni mlm-ul inseamna un stil de futai. Pentru cei care cred ca asta e un ... din cartile de specialitate, ei se numesc iluminati.
MLM-ul reprezinta o modalitate de a crea un venit suplimentar oferind o optiune clara pentru nevoile actuale. ATAT !
Afacerile MLM, da sau nu ? Fa un exercitiu de introspectie familiala si vei gasi motive sa iei in serios ideile din MLM (nu neaparat de a face un MLM).

P.S. (offtopic): Stiati ca limita maxima pentru colesterol este de 150 iar in Romania "valorile normale" sunt intre 150-220 ?
gheo
laba, nelaba, Povestea Pulii sau nu, degeaba arunca cu fumigene ciumpalacii mlm-isti, ca le ramane ca un ghimpe infipt in fund sau ca gunoi in ochi treaba cu EVAZIUNEA FISCALA, mai pe romaneste spus bisnita de 2 lei a oamenilor de afaceri mlm.

mlm-istii cu creierul neted iau de la "nava mama" borcanu cu pastile de scazut colesterolu (hai ma lasati cu dumele astea? smile.gif ) cu 100 de lei si il dau mai departe, la prieteni de obicei, cu 130, dar uita dom-le sa declare profitul ala de 30 lei si sa plateasca taxe.

acum o vina din nou nea ovidiu cu gura mare sa imi explice el mie ca asta nu e furt, ca se platesc taxe si o sa imi dea linkuri catre rapoarte... dupa care o sa ma acuze ca "particularizez"... mai omule, tu ori nu te-ai prins ca asta e esenta afacerii mlm in romania ( de ce crezi ca isi tot repeta babunii faza cu "afacerea mea" daca ar fi doar pt consum propriu? ei sustin balariile astea tocmai pt ca fac cate o mica ciupeala), ori ai si tu creierul spalat si vorbesti doar in mantre mlmi-ste. mai aveti putin si ajungeti ca misa lui bivolaru, o sa va consumati produsele si o sa va beti pisatu unu la altul ca doar deh, e purificat nene...

cel mai mult imi place cum mananca mlm-ii rahat cu polonicul si, pentru ca nu se satura, se mai baga si cu totul in hazna. mai concret se invoca, grijuliu, starea de sanatate a populatiei gen nivel de colesterol, boli cardio-vasculare, obezitate, si apoi... hop, ca scroafa in copac, se indica si remediul miraculos: produsele firmei MLM. ia puneti voi mana si comparati concentratia de produs activ din produsele MLM cu ce exista pe piata

astept provincia... smile.gif)
petreflp
Citeaza (gheo @ Sep 9 2009, 08:39 PM) *
laba, nelaba, Povestea Pulii sau nu, degeaba arunca cu fumigene ciumpalacii mlm-isti, ca le ramane ca un ghimpe infipt in fund sau ca gunoi in ochi treaba cu EVAZIUNEA FISCALA, mai pe romaneste spus bisnita de 2 lei a oamenilor de afaceri mlm.

mlm-istii cu creierul neted iau de la "nava mama" borcanu cu pastile de scazut colesterolu (hai ma lasati cu dumele astea? smile.gif ) cu 100 de lei si il dau mai departe, la prieteni de obicei, cu 130, dar uita dom-le sa declare profitul ala de 30 lei si sa plateasca taxe.

acum o vina din nou nea ovidiu cu gura mare sa imi explice el mie ca asta nu e furt, ca se platesc taxe si o sa imi dea linkuri catre rapoarte... dupa care o sa ma acuze ca "particularizez"... mai omule, tu ori nu te-ai prins ca asta e esenta afacerii mlm in romania ( de ce crezi ca isi tot repeta babunii faza cu "afacerea mea" daca ar fi doar pt consum propriu? ei sustin balariile astea tocmai pt ca fac cate o mica ciupeala), ori ai si tu creierul spalat si vorbesti doar in mantre mlmi-ste. mai aveti putin si ajungeti ca misa lui bivolaru, o sa va consumati produsele si o sa va beti pisatu unu la altul ca doar deh, e purificat nene...

cel mai mult imi place cum mananca mlm-ii rahat cu polonicul si, pentru ca nu se satura, se mai baga si cu totul in hazna. mai concret se invoca, grijuliu, starea de sanatate a populatiei gen nivel de colesterol, boli cardio-vasculare, obezitate, si apoi... hop, ca scroafa in copac, se indica si remediul miraculos: produsele firmei MLM. ia puneti voi mana si comparati concentratia de produs activ din produsele MLM cu ce exista pe piata

astept provincia... smile.gif)

Sa fii prost, egoist si sa ai o sanatate buna sunt trei cerinte pentru a fi fericit, desi daca prostia lipseste celelalte nu mai conteaza.
ovidiu.cladoveanu
Imi place o vorba a unui duhovnic. Oamenii vor spune despre tine ca esti nebun doar pentru ca nu esti asemenea nebuniei lor.
Evident, in cazul lui gheo, expresia asta e un eufemism. Tu Gigel, esti un caz patologic. Te exprimi ca un copil care a vazut o alta jucarie mai frumoasa care nu este a lui.
Treaba cu evaziunea fiscala se face doar daca eu vand produsele. Deci aici e o chestiune de responsabilitate civica sa declari veniturile....asa ca ai gresit aici cu evaziunea fiscala.
Baietasule, in legatura cu sanatatea, eu cred ca esti cam "sanatos tun" de nu ai mai dat ochii cu sistemul medical.
Nu am postat aici informatii ca sa reprezinte scrisori in lant. Hai sa-ti spun eu datele, in urmatorii 2 ani numarul de noi cazuri de cancer in ROMANIA va creste cu 50%...de la 40.000 / noi cazuri/ an la 60.000. Ca multi alti romani traiti in cusca comunista traiti in ignoranta si libertatea de a vorbi se confunda cu posibilitatea de a trage apa lingvistic. Nu cred ca e dispus cineva pro sau contra MLM sa iti asculte dejectiile tale stupide care se tot repeta. Eu cred ca am spus informatii care nu se repeta si tu esti acela care in fiecare mesaj scrii ineptii.
Starea de sanatate pentru tine este o utopie, care la 40 de ani ai deja primul infarct, dupa care diabet tip 2 si la 60-65 de ani una din sutele de forme de cancer. Asta nu e nici macar o probabilitate, este un lucru cert. Stiinta a dovedit clar, starea de homeostazie este data de ceea ce pui tu la capatul furculitei.
Nu am spus ca MLM-ul este singura solutie viabila, dar PANA ACUM, produsele companiilor au cea mai mare concentratie si metoda de cultivare si procesare foarte exigent urmarita.
Deja te-ai facut de ras mai mult decat petreflp cu copy/paste. Vorbesti aiurea fara sa ai nicio acoperire despre nimic.
Nu este aici locul, dar as putea sa uploadez niste analize medicale cu rezultate pe care medicina alopata le viseaza si niciodata nu le va putea atinge. Si oricum oamenilor de teapa ta niciodata nu se poate demonstra nimic. Drept pentru care si felul cum scrii este tipic OTVului si Stirilor de la ora 17. Pentru ca asta e stilul de viata.
In incheiere, Gigel, nu am vrut sa te jignesc, am incercat pe cat posibil sa folosesc un limbaj care sa se afle in limitele bunului simt si al respectului pentru celalalt. (sa nu cumva sa spui ca si asta e o replica de MLM ale oamenilor cu creierul spalat)
petreflp
Citeaza (ovidiu.cladoveanu @ Sep 10 2009, 09:09 AM) *
Imi place o vorba a unui duhovnic. Oamenii vor spune despre tine ca esti nebun doar pentru ca nu esti asemenea nebuniei lor.
Evident, in cazul lui gheo, expresia asta e un eufemism. Tu Gigel, esti un caz patologic. Te exprimi ca un copil care a vazut o alta jucarie mai frumoasa care nu este a lui.
Treaba cu evaziunea fiscala se face doar daca eu vand produsele. Deci aici e o chestiune de responsabilitate civica sa declari veniturile....asa ca ai gresit aici cu evaziunea fiscala.
Baietasule, in legatura cu sanatatea, eu cred ca esti cam "sanatos tun" de nu ai mai dat ochii cu sistemul medical.
Nu am postat aici informatii ca sa reprezinte scrisori in lant. Hai sa-ti spun eu datele, in urmatorii 2 ani numarul de noi cazuri de cancer in ROMANIA va creste cu 50%...de la 40.000 / noi cazuri/ an la 60.000. Ca multi alti romani traiti in cusca comunista traiti in ignoranta si libertatea de a vorbi se confunda cu posibilitatea de a trage apa lingvistic. Nu cred ca e dispus cineva pro sau contra MLM sa iti asculte dejectiile tale stupide care se tot repeta. Eu cred ca am spus informatii care nu se repeta si tu esti acela care in fiecare mesaj scrii ineptii.
Starea de sanatate pentru tine este o utopie, care la 40 de ani ai deja primul infarct, dupa care diabet tip 2 si la 60-65 de ani una din sutele de forme de cancer. Asta nu e nici macar o probabilitate, este un lucru cert. Stiinta a dovedit clar, starea de homeostazie este data de ceea ce pui tu la capatul furculitei.
Nu am spus ca MLM-ul este singura solutie viabila, dar PANA ACUM, produsele companiilor au cea mai mare concentratie si metoda de cultivare si procesare foarte exigent urmarita.
Deja te-ai facut de ras mai mult decat petreflp cu copy/paste. Vorbesti aiurea fara sa ai nicio acoperire despre nimic.
Nu este aici locul, dar as putea sa uploadez niste analize medicale cu rezultate pe care medicina alopata le viseaza si niciodata nu le va putea atinge. Si oricum oamenilor de teapa ta niciodata nu se poate demonstra nimic. Drept pentru care si felul cum scrii este tipic OTVului si Stirilor de la ora 17. Pentru ca asta e stilul de viata.
In incheiere, Gigel, nu am vrut sa te jignesc, am incercat pe cat posibil sa folosesc un limbaj care sa se afle in limitele bunului simt si al respectului pentru celalalt. (sa nu cumva sa spui ca si asta e o replica de MLM ale oamenilor cu creierul spalat)

Toate bune si frumoase dar de ce m-am facut de ras?Ai si niste argumente de bun simt?Crezi ca iti este in pericol afacerea ta cu cafea?E liber pentru oricine sa faca orice,daca asta te deranjeaza se prea poate sa nu suporti concurenta loiala.Nu este vina mea.Dar daca altul este motivul ma gandesc ca deja avem in "fata" un ins cu ocupatii mai degraba neadecvate pentru acest tip de marketing.Am vazut ca te deranjeaza sistemul de plata al celor de la FLP,ma mir ca nu ai un plan mai bun decat cel de la FLP pe care sa-l aplice cel putin 9,3 milioane de oameni,pentru ei nu au fost greu de indeplinit acele puncte si sti de ce,pentru ca sunt oameni motivati si MUNCITORI.As avea multe de spus de planul celor de la gano,dar ar presupune o risipa de energie inutila si in plus nu-mi sta in caracter sa judec oamenii care nu inteleg sau nu vor sa accepte anumite situatii sau lucruri.Mi-ai cerut sa-ti pun bonusul la vedere,ti-se pare ca ai muncit cot la cot cu mine sau ca ti-am furat ceva?Castig suficient de putin si suficient de cinstit incat sa traiesc viata pe care o vreau eu si nu sa traiesc viata mea dupa principiile si cerintele altora.Am vazut reactii unora ca se vor a fi lideri,nu cred ca este reactia unui lider ca cea a ta sau a lui acel scriitor de iluzii,mai degraba a unora care nu accepta ca poate exista o carte mai buna decat a lui fane murgeanu sau reactia a lui ovidiu care nu accepta ca exista afaceri mlm cu mult mai bune decat afacerea pe care o "conduce".M-am uitat de curiozitate sa vad pe cate site-uri faci dumneata reclama la gano,nu m-a deranjat cu nimic, pe tine de ce te deranjeaza reclama mea?
gheo
ovidelule, treaba e clara pentru toata lumea ca ai inceput sa o dai in mantre si sa consumi lichid purificat direct de la stut.

ovidiule, guru al produselor concentrate ce esti, scrii propozitii intregi pentru a ma acuza de ignoranta si tocmai te-ai facut de cel mai mare rahat posibil. hai sa si vezi cum:

aici e o chestiune de responsabilitate civica sa declari veniturile....asa ca ai gresit aici cu evaziunea fiscala.

nu zau, predicator mlm-ist? responsabilitate civica, mai limba lata?

Legea 241/2005 pentru prevenirea si combaterea evaziunii fiscale

Art. 1
Prezenta lege instituie masuri de prevenire si combatere a infractiunilor de evaziune fiscala si a unor infractiuni aflate in legatura cu acestea.

limbacul de serviciu mlm-ist vede in declararea veniturilor o responsabilitate civica. poate si opritul la culoarea rosie i se pare tot responsabilitate civica. de aia e tara asa plina de rahati, ca ii scot tot timpul pe gura responsabilii astia civici, speculantii si mlm-acii, si nu doar ca ii scot, dar ii si intind si se falesc cu ei.

ovidiule, ai invatat pe de rost cateva expresii si te dai rotund cu ele, dar esti varza. repeti ca un papagal pe invers sintagma "copy/paste", dar nu te uiti la propriile dejectii. ne tii predici despre starea de sanatate, dar incerci sa ne vinzi ordinariile mlm-iste sa te carpesti si tu putin in fundul ala rupt; esti jalnic, dar continui sa te faci de ....

si eu chiar sunt de la periferia orasului, chiar nu pretind ca sunt vreun "duhovnic", dar nici minciunile de 2 lei ale mlm-istilor (cei care vand) si ai celor care promoveaza sistemele astea (ca tine mai ovidiule, cap sec) nu le inghit si uite ca ma exprim si eu aici pe forum, conform nivelului meu de educatie si inteligenta. daca limbajul e naspa, sunt sigur macar ca ideile sunt clare smile.gif
ovidiu.cladoveanu
@gheo:

Pentru tine, o discutie ce depaseste 15 cuvinte reprezinta o depasire a vocabularului. Nu cred ca are sens sa mai continuam intriga. Repeti aceleasi cuvinte fara sa demonstrezi nimic.
Incepand de la mucul de tigara pe care il arunci pe geam, continuand cu oprirea la culoarea rosie a semaforului si pana la respectul de sine, toate tin intr-un fel sau altul de o identitate care se traduce intr-un simt civic civilizat.
Gheo, aici nu promovez afacerea mea ci discut despre anumite idei si principii.
Daca ideile tale sunt clare, ar trebui sa fie argumentate, nu ?
Pana una alta putem discuta foarte concret despre starea de sanatate. Fa un upload cu ultimele tale analize medicale si apoi iti poti permite luxul de a emite pareri.
Eu tot ceea ce am sustinut este perfect verificabil in timp ce tu bati campii.

Un sfarsit de saptamana cat mai linistit.
gheo
ovidiule, nu stii decat sa faci spume si sa dai din gura (taste) doar ca sa te admiri dupa aia ce destept esti

nu incerca sa iti acoperi prostia invocand chestii precum "simtul civic". ti-am demonstrat clar ca atat EVAZIUNEA FISCALA, cat si trecutul pe rosu la semafor sunt fapte pe care le sanctioneaza legea, si nu vreo instanta morala sau civica

ideea pe care o repet este extrem de clara si articulata: la baza extinderii afacerilor MLM din Romania sta evaziunea fiscala. combate cu argumente, nu cu fantezii uscate. vocabularul meu e destul de extins, dar raman la obiect si nu aberez aiurea. si voi posta chestia cu evaziunea fiscala pe fiecare noua pagina a topicului asta, spre disperarea mlm-stilor, pentru ca noii vizitatori nu au timp sa citeasca "laba de topic" dupa cum s-a exprimat un distins co-forumist smile.gif

offtopic: sunt obligat de serviciu sa fac analizele la fiecare cursa, adica aprox. de 2 ori pe an si crede-ma, chiar daca nu iau vitamine si produse minune de scadere a colesterolului de la mlm-isti, sunt foarte ok. pe de alta parte faptul cat de redus mintal poti tu sa fii ovidiule sa conditionezi "luxul de a emite pareri" de starea de sanatate a cuiva... nu cumva ai vrea sa ii excluzi din dezbatere pe toti cei care au o anumita problema de sanatate ori poate chiar sa ii extermini, nazist mic ce esti?
ovidiu.cladoveanu
Citeaza
la baza extinderii afacerilor MLM din Romania sta evaziunea fiscala.

Aici nu cred ca ai dreptate, pentru ca rulajul facut de companii este mai mult de 90-95% facut din comenzi personale si nu vanzari.
Nu am spus ca esti redus mintal, dar folosesti un limbaj destul de colorat si ostentativ si chiar nu inteleg de ce esti inversunat impotriva unor produse naturale.
Stiu ca analizele tuturor oamenilor din tara asta sunt foarte ok, de aceea suntem pe primele locuri la incidenta bolilor in Europa.
Nu dramatizez, dar trebuie ca fiecare sa fie constient de ceea ce introduce in gura. Nu fac lobby neaparat pentru suplimente...ca ele asta sunt...suplimente. Dar in vremurile astea trebuie sa-ti formezi niste obiceiuri care sa te ajute sa treci peste varsta a 2 a si a 3 a fara probleme.
Cred ca esti sanatos, dar dupa varsta de 50 ani toate micile probleme care nu au fost luate in seama au devenit patologice. Nu are ce sa-ti faca un gratar pe care il mananci, dar facand asta o data pe luna in viitor apar niste rezultate.
Ai inteles gresit, dorm foarte linistit si afara vine toamna indiferent ca postezi pe fiecare pagina ceea ce vrei. Nu inteleg care e problema ta si a multora legata de o activitate suplimentara care este validata de mai multe domenii ale economiei dar si de Kotler . Nu cred ca te-a apucat pe tine durerea de evaziunea fiscala a micilor intreprinzatori, deci nu vad problema.
Intr-adevar, toti forumistii care folosesc cuvinte ordinare sunt .... distinsi....adevarate "personalitati" . Atitudinea asta o ai pe la 16-17 ani si usor pana la 25 in adolescenta prelungita.
Nu vreau sa extermin pe nimeni, dar nimanui nu ii plac ingamfatii care vorbesc uneori doar sa se afle in treaba.
daniela
Citeaza (beez @ Nov 5 2008, 02:35 PM) *
sunteti chiar cumpliti. Cine spune ca intr-un mlm bun nu poti face bani numai din vanzarea produselor? de 2 ani eu castig aprox 1500 dolari in fiecare luna numai din vanzarea produuselor, fara sa " bag" pe nimeni in afacere. Muncesc putin, dar f eficient si ma opresc la 10 - 15 ore de munca pe saptamana. Evident ca poti castiga bani multi, pt cine vrea asta....insa voi care huliti de pe margine preferati sa aruncati cu noroi intr-o chestie pe care nu o pricepeti si pt ca sunteti enorm de lenesi. mai vb.
daniela
blush.gif chiar esti mare mincinos,pe ce post esti in MLM?pinochio cumva?
Vizitator_Laurentiu.
@Daniela

Vreau sa iti spun ca din MLM se pot castiga bani frumosi, cu o singura conditie: sa ai o retea cat mai mare.

Am sa ma dau exemplu pe mine: 3400 EUR luna trecuta, peste 90% din ei din vanzarile facute in retea, nu de catre mine direct. Multi nu ma vor crede, dar am sa va spun si cum, nu este nici un secret major. Mama mea este medic de familie si am inceput sa vand la inceput celor care veneau la ea la cabinet. Vanzarile au mers foarte bine, nu m-am gandit sa ma extind prea mult. Ideea a venit de la unii pacienti care ma intrebau daca pot cumpara mai ieftin, in cazul in care iau 2-3 produse. Pe acestia i-am bagat primii in retea. Apoi am bagat in reteaua mea alt medic de familie, care avea niste vanzari fenomenal de mari. Am inteles ca tot timpul, pe langa reteta, le dadea pacientilor si produsele care le avea la vanzare, asta nu e deloc corect, dar eu va spun doar cum functioneaza.

Cand am vazut cat succes au medicii, am inceput sa umblu la colegi de-ai mamei mele, dar si la altii, care au fost foarte deschisi: cine nu vrea un venit suplimentar? La 5 ani de cand am intrat in retea am propria mea retea formata 40 de medici si mai mult de 100persoane cu alte ocupatii. Imi merge foarte bine fara sa fac aproape nimic. Eu fac siteuri, dar asta mai mult din pasiune. Banii vin din retea.

Din experienta va spun celor care vreti sa faceti asa ceva: banii se fac, dar nu de catre voi direct. Va trebuie oameni in retea, dar nu de orice tip. Va trebuie genul de persoana fata de care altii au obligatii: medici, judecatori, notari.. etc. Doar acestia au potential de multiplicare foarte mare si va pot aduce vanzari serioase.
Alex
In sfarsit vad si eu pe cineva care are de a face cu mlm-ul dar nu e atins de virusul petreflp. Omu' face bani si atat.
Fara citate ieftine, copy/paste, doctrine, spalari de creier, diamante...etc.
Numai ca partea nasoala e ca majoritatea doctorilor le baga pe gat pacientilor tot felul de rahaturi, numai ca sa castige. Dar unii pacienti mai si merita asta: tot felul de babe pretentioase si simandicoase, pensionare de lux. Daca omu' vrea, n-ai ce sa-i faci. Tre' sa-i dai....smile.gif
petreflp
Citeaza (Alex @ Sep 13 2009, 07:50 AM) *
In sfarsit vad si eu pe cineva care are de a face cu mlm-ul dar nu e atins de virusul petreflp. Omu' face bani si atat.
Fara citate ieftine, copy/paste, doctrine, spalari de creier, diamante...etc.
Numai ca partea nasoala e ca majoritatea doctorilor le baga pe gat pacientilor tot felul de rahaturi, numai ca sa castige. Dar unii pacienti mai si merita asta: tot felul de babe pretentioase si simandicoase, pensionare de lux. Daca omu' vrea, n-ai ce sa-i faci. Tre' sa-i dai....smile.gif

Daca iei un caine flamand si ii dai de mancare,nu te va musca,aceasta este cea mai importanta diferenta intre un caine si un om.Deci tovarase alexandru:animalul nu are nevoie de educatie pentru a fi animal,omul insa pentru a deveni om are nevoie de educatie,educatia face diferenta dintre oameni si animale.Imi spui si mie daca esti educat poate si argumentezi acest detaliu?
alexica73
Citeaza (prostu' @ Sep 5 2008, 08:15 AM) *
Am ales doar pe cele mai cunoscute la noi dar sunt sigur ca sunt zeci sau sute de astfel de afaceri.

Sunt curios care este parerea voastra despre aceste afaceri pentru ca eu am o parere foarte proasta atunci cind ele ating zona crepusculara ce se bazeaza exclusiv pe manipularea celorlalti.

unii stabilesc "scari sociale' in cadrul companiei respective si ajung sa-si 'reseteze' creierul si sistemul de valor intun mod cu totul ciudat.
au termene de genul 'as , platina,diamant si milte altele de genul asta.
Dupa parerea mea aceasta afacere este foarte buna pentru cel care a conceput-o si cativa "de la varf" (diamantele) iar in rest totul e gargara. Am conoscut oameni inplicati in aceste sisteme care in timp relativ scurt aproape ca si-au schimbat total valorile proprii cu cele ale companiei. Nu este un lucru atit de rau pentru cei care au "crescut" intelectual insa mi se pare total daunator in cazul celor care au decazut invatind din astfel de sisteme sa manipuleze oamenii si sa-si foloseasca aceste abilitati fara scrupule. Mesaj pentru MLM-isti:
Cum functioneaza sistemul??? f.... aproapele sau cum? cind o sa-i invete cei de la varf pe discipoli ca nu toti vor sa intre in asa ceva si ca atunci cind au un astfel de refuz e mai bine renunte? Chiar asa de important este profitul incat le permiteti unora sa-si distruga vietile prin indepartarea tuturor celor apropiati ? Chiar credeti ca puteti inlocui familia unora dintre ei?? pina unde mergeti? sunt curios. Banii conteaza dar pina unde?

dilema mare cu mlm asta...
gheo
laurentiule, toata stima pentru sinceritate. treaba ta cum iti faci banii mai nene, macar nu esti mlm-ist spalat pe creier si nu ne vinzi dume de 2 lei.

dar pe bune acum, si ca sa fii sincer pana la capat: tu iti declari veniturile? esti srl sau pf? si ceilalti din reteaua ta ori altii pe care ii cunosti?

si o ultima intrebare: cum naiba ai scapat de propaganda de ... a mlm-acilor si nu ne spui faze de genul "in mlm poate castiga oricine , cu conditia sa muncesti", "produsele noastre sunt mai naturale si mai concentrate decat cele din comert", "in curant 90% din populatia romaniei isi va cumpara produse prin mlm, acum e cazul sa intri in afacere, adu-ti si prietenii si familia"... tu pari neafectat de la cap, nu ca altii de pe forumul asta
Alex
Mai petrisor , pe tine nici nu te mai bag in seama, ca-mi pierd vremea.
Citeaza
dar pe bune acum, si ca sa fii sincer pana la capat: tu iti declari veniturile? esti srl sau pf? si ceilalti din reteaua ta ori altii pe care ii cunosti?

Dar ce e prost sa-ti spuna? Daca si-ar declara veniturile, unde ar mai fi castigul ? Ar fi unul dar mult mai mic.
M-am uitat de curiozitate pe cifrele de afaceri ale unor mlm-uri din RO. De exemplu AMWAY NO WAY filiala Romania are o cifra de afaceri pe 2008 aproape egala cu o firma din zona in care locuiesc, care are un supermarket de cartier, un magazin alimentar non stop si un magazin de materiale de constructii.
Nu prea are cum...
Vizitator_Laurentiu.
@ Gheo

1. Sunt pfa, emit facturi in principal pentru servicii informatice, nu pentru vanzare a produselor mlm. Asadar la vanzare directa nu platesc nici un fel de impozit pe profit. Din cati membri ai retelei cunosc eu, pe langa reteaua mea inca vreo 60-70 persoane, multi dintre ei cu propriile retele, stiu un singur caz care are srl si vinde cu factura. Asta deoarece este administrator la o anumita SA si vinde produse de curatenie prin propriul srl, facand un profit foarte frumos. La sumele pe care le primesc pentru vanzarile in retea emit o factura pentru prestari servicii. Deci in cazul meu sumele sunt in mare masura fiscalizate. Pentru cei care se bazeaza pe vanzari directe, din cate stiu eu, nu.

2. Nu imi place sa promovez o imagine neadevarata a acestui sistem comercial. Ideea de baza este sa bagi in reteaua ta oameni cu potential de multiplicare mare. Degeaba muncesti foarte mult, daca nu te afli intr-o pozitie care sa iti permita sa faci acest lucru. Daca nu aveam acces la medicii de familie prin mama mea, nu as fi putut niciodata sa fac bani. Dar este vorba si de reclama si unii vor sa auda exagerari ambalate frumos. Am fost invitat de cateva ori sa fac prezentari, dar nu m-am dus. Mi s-au dat principalele idei pe care sa le spun, genul clasic enumerat de voi, precum si sa zic ca imi permit sa fac excursii in jurul lumii din banii castigati, am un standard de viata foarte ridicat datorita retelei, etc. Mare parte dintre ele, referitoare la mine sunt adevarate: imi permit sa plec in excursii, dar nu o fac pentru ca nu sunt genul, am un standard de viata foarte ridicat, dar il aveam si inainte. Cu banii pe care ii castig imi platesc imprumutul pentru casa/masina (imprumut facut pentru mine de parinti), dar sunt departe de imaginea unui milionar pe care incercau ei sa o impuna. La momentul respectiv mi s-a spus ca sunt pentru motivarea celorlalti membri, dar am refuzat sa induc lumea in eroare, chiar daca pentru cresterea afacerii din care si eu castig bine.

Adevarul este ca unii din retea exagereaza foarte tare, dar si ei cred in chestiile astea. Nu am participat niciodata la un curs de vanzari sau dezvoltare personala de-al lor, in primul rand pentru ca erau platite - am considerat raportul pret/calitate foarte prost, dar si pentru ca le consider ne-echilibrate. Eu cred ca un curs cu pretentii oarecum academice trebuie sa fie obiectiv si echilibrat. Pe termen lung imi propun sa fac un doctorat in economie si poate chiar o cercetare pe sistemul multi-level-marketing in SE Europei, dar pana atunci mai este.
ovidiu.cladoveanu
Achiesez ideilor tale Laurentiu.

Eu construiesc singur afacerea si de asemenea nu vand iluzii. Unii care mai circula pe acest forum fac un amalgam din mai multe situatii si le imbina dupa bunul plac astfel incat sa-si etaleze lipsa de bun simt.
Asta e valabil pentru Gheo.....baietasule intreaba-l pe Laurentiu si sa-ti spuna cum promoveaza mama lui produsele pacientilor. Da, le spune dume de doi bani, cum zici tu.
Asta e un forum in care oamenii discuta civilizat asa ca daca mai ai ceva respect de sine exprima-te normal fara acuzatii despre oameni pe care nu-i cunosti.
Eu nu cred ca oamenii vor sa auda lucruri frumoase si goale pe dinauntru. Noi cu totii suntem tributari acestui sistem idiot de reclama si mass-media. Ele doua determina ce produs va fi cel mai vandut si mai cunoscut. Oamenii cand se duc la prezentari care se desfasoara foarte pompos, fac asocierea imediat cu sistemele clasice de promovare ale produselor. Asta e situatia.
Numai bine.
Alex
Din toti mlm-istii, Laurentiu e cel mai tare. El isi vede de banii lui si nu-i sacaie pe altii la cap cu tampenii de prost gust.
ovidiu.cladoveanu
@Alex :

Fara sa fie cu suparare, cazul prezentat de Laurentiu este unul atipic pentru MLM. Oamenii au incredere oarba in doctori si e normal ca sa se realizeze vanzari mari. Atat doctorii cat si Laurentiu au mers la sigur. Asta e pura vanzare.
Tu Alex, esti implicat in vreo afacere ? Partea cu .... "nu ii sacaie pe altii" e ceea ce ti se pare tie. In reteaua lui Laurentiu nu a existat prospectare...clientii erau de fapt pacienti. Eu garantez ca poate dezvolta orice are legatura cu sistemul medical.
Hai sa fim realisti totusi.
gheo
mai ovidiule, tu ori ai uitat sa iti iei doza de lichid purificat azi, ori intentionat vezi numai ce iti convine. pai mai promotorule, nu vezi ca laurentiu (tot respectu pt sinceritate) mi-a confirmat ca majoritatea mlm-ilor care vand direct produse fac evaziune fiscala, adica nu isi platesc impozitele?

ti-ai pierdut punctele luna asta si ai intrat in sevraj? deci mi-a dat dreptate cu ideea principala pe care o sustin aici, iar mlm-acii cu creier de molusca ma tot ataca de zor si incearca sa devieze discutia.

alta treaba e ca nu mama lui vinde produsele. din cate am inteles omu le vinde celor care vin la cabinet. ca alti medici din reteaua lui le vand direct asta e alta treaba, iar ca medic sa recomanzi produse din care tu castigi direct... hai sa zicem ca nu e chiar fair-play biggrin.gif

si pana la urma laurentiu nu face altceva decat sa va dea o lectie, mai mlm-acililor: tot cei care au deja bani/pozitie sociala fac bani si se ridica in retea; fraierii de rand raman cu pastele de dinti, alea concentrate. scoteti-va propaganda din cap ca tot saracii ramaneti smile.gif

bravo laurentiu, ia-le banii fraierilor care se viseaza diamante si presedinti planetari de retele biggrin.gif
mickme
cred ca discutiile despre principiul MLM incep sa se epuizeze [cine nu intelege notiuni elementare precum venit pasiv si castig prin multiplicare in afacere oricum nu va fi atras de Network Marketing niciodata]

ar fi interesant sa auzim si cateva declaratii din partea unor MLM-isti, sa stim, totusi, cati bani se pot castiga in MLM si dupa cat timp (daca merita sau nu, cu cea mai mare sinceritate)

asadar, cine sustine ca MLM este o afacere buna, sa ne si spuna cat castiga si in cat timp a ajuns la acest castig si cu ce efort (mai ales numarul de ore / saptamana alocate afacerii, inclusiv pt seminarii etc)

as incepe eu, dar avand in vedere ca fac MLM doar de vreo 9 luni si am inceput mai mult din alte interese si, sincer, nu a existat decat rareori vreo saptamana in care sa aloc mai mult de 8 ore afacerii, nu cred ca veniturile mele sunt relevante [500-2000 ron / saptamana, adica ~500-1500 eur / luna, inca sunt prea la inceput sa pot spune daca voi avea lunile urmatoare acelasi venit, mai mare sau mai mic]

multumesc smile.gif
ovidiu.cladoveanu
Esti....Gheorghe.
Asta e ultimul mesaj pe care ti-l scriu. Deja am pierdut timpul incercand sa-mi spun parerea. Se pare ca tu nu poti purta o discutie de oameni adulti. Eu nu te-am jignit pe tine si nu cred ca vreuna din afirmatiile mele era nesustenabila.
Partea cu evaziunea fiscala se preteaza la afacerile cu produse putin consumabile si plan de marketing agresiv care te obliga sa vinzi. Eu deja am spus ca nu fac asa ceva in primul rand ca planul de marketing e bazat pe consum si nu pe vanzare. Dar Gheorghe.....trebuie sa repete poezia lui.
Atata timp cat tu nu stii (sau nu vrei sa intelegi) ce inseamna o afacere MLM discutia e incheiata.
Am incheiat discutia cu "oamenii OTV" .

P.S. : Am o intrebare pt Gheorghe : Te simti bine/superior/fericit/emotionat cand faci toate afirmatiile astea puerile ? Si tu esti cel care deviaza discutia spre un singur punct : CIRC.
Giabrailov-Nedelcea Filimon
Încă 20 de cazuri de gripă porcină.
gheo
nea ovidiu mlm-acu, chiar ca pastilele minune si-au facut efectu si ti-au crescut iq-ul: cum naiba ti-ai dat seama ca ma cheama gheorghe? chiar functioneaza frate... ce altceva mai ai de vinzare prin traistuta aia de mlm-ist trist?

tot dai din gura savant, dar cred ca ti-a intrat tubu de la pasta de dinti in ochi. e greu de tot sa iti dai seama ca eu nu ma dau expert, am venit aici cu 1(una bucata) idee, ca la baza dezvoltarii mlm-ului in ro sta evaziunea fiscala. am prezentat-o si au tabarat mlm-aciii pe mine cu mizerii din cartile lor de vanzari si din discursurile de wc public pentru care platesc bani grei.

spre disperarea lor un om cu capu pe umeri si care face banu greu de pe urma prostiei umane, adika laurentiu, mi-a dat dreptate: din sute de mlm-aci pe care ii stie sau are in retea doar 1 isi plateste darile! ce o mai sucesti mai ovidiule ca nu esti la vanzare sa ne dai ce vinzi tu pe la colturi de internet?

tot o dai cotita, tot o rasucesti, tot te codesti ca o fata mare fata in fata cu un mare penis: ca sunt diferite sistemele, ca sunt diferiti oamenii, ca car, ca bar... fii mestere barbat si recunoaste cum a facut si laurentiu: vrei sa faci banu, chiar daca faci si evaziune in proces! ei nu, ovidiu mlm-acu nu doar vrea sa ia banu, vrea sa ne spuna ca e curat ca lacrima. nene, tu vrei sa fii si cu dramba in koor, si cu sufletu in rai. in raiul mlm-istilor unde curg puncte, excursii si pensii.

ia sa vedem e greu: zi pe silabe evaziune fiscala... hai ca poti biggrin.gif
Vizitator_iulian.
dragilor " gica contra" ce comentati de pe tusha, va recomand citeva idei simple:
- ca orice pe lumea asta, exista MLM bune si mai rele
- cele bune nu dau bani pe citi oameni aduci , e ridicol, ci pe volumul de produse care se consuma intr-o echipa
sau retea; pentru cei grei de cap: se stie ca la metro sau altex orice producator plateste 30% taxe ca sa puna
marfa in raft ; in MLM banii astia ii iau oamenii din echipa
- despre manipulare-cititi-l pe Covey intii ! in MLM poti exercita numai putere legitima, altfel nu merge;
- despre bani: sint cistigul cel mai mic as zice; se fac bani, insa daca urmezi un sitem de educatie, si citesti niste carti, majoritatea le gasiti in colectia "dezvoltare personala" de la Curtea Veche, viata voastra se va schimba in bine; si asta nu are pret in bani !
sa fiti iubiti !
RODSA & fiii S.R.L.
Citeaza (Vizitator_iulian. @ Sep 15 2009, 08:29 PM) *
dragilor " gica contra" ce comentati de pe tusha, va recomand citeva idei simple:
- ca orice pe lumea asta, exista MLM bune si mai rele
- cele bune nu dau bani pe citi oameni aduci , e ridicol, ci pe volumul de produse care se consuma intr-o echipa
sau retea; pentru cei grei de cap: se stie ca la metro sau altex orice producator plateste 30% taxe ca sa puna
marfa in raft ; in MLM banii astia ii iau oamenii din echipa
- despre manipulare-cititi-l pe Covey intii ! in MLM poti exercita numai putere legitima, altfel nu merge;
- despre bani: sint cistigul cel mai mic as zice; se fac bani, insa daca urmezi un sitem de educatie, si citesti niste carti, majoritatea le gasiti in colectia "dezvoltare personala" de la Curtea Veche, viata voastra se va schimba in bine; si asta nu are pret in bani !
sa fiti iubiti !

ca bine le-ai zis-o iuliene! sa mai treci ca sa mi-o freci (citat din Covey... sau cladoveanu? sau petreflp?)
ovidiu.cladoveanu
Petre a depus efortul de a copia si a pune texte pe forum care in esenta lor sunt rationale.... Tu, Gigel, repeti din mental aceleasi nume de organe si esti aplaudat de pasageri cu "mare" experienta in MLM.
Vizitator_Laurentiu.
@Gheo

Iti dau partial dreptate cu ideea ta cu evaziunea fiscala. Dar sa stii ca oamenii mai sunt motivati si de alte lucruri decat profitul personal, multi intra in sistemele de tipul acesta pentru sentimentul de "apartenenta" la ceva. Lasam acum deoparte aprecierile cate de bune sau rele dunt dpdv moral sistemele; ar trebui sa fie privite doar din perspectiva scopului lor principal: sa vanda ceva.

Acum ca ai satisfactia ca ai avut dreptate (partial) ca majoritatea celor implicati in mlm fac evaziune fiscala trebuie si tu sa recunosti ca reprezinta doar o picatura intr-un ocean, in comparatie cu evaziunea la scara macro facuta de comerciantii clasici. In Romania cam toata lumea face evaziune, de la precupetul din piata, pana la multinationala de telecomunicatii, deci nu ne-ai spus o noutate.

Asadar, ce alte critici mai ai asupra sistemului asta de comercializare. Le poti enunta in limbajul tau puternic metaforizant care nu ma deranjeaza deloc, dar incearca sa fii cat mai succint si la obiect.

Respect!
mickme
am inteles ca sunt multi sustinatori inversunati ai sitemului MLM

dincolo de citate, principii, idei si jigniri, exista cineva care are curajul sa impartaseasca cu noi sumele (venituri din MLM) pe care le obtine din aceasta activitate si in cat timp si cu ce efort a ajuns aici?!?!

stiu ca multi vor spune ca nu castigul material este cel mai important lucru, dar sa fim sinceri si sa lasam textele memorate cu grija: banii (veniturile) sunt cel mai important factor pentru care cei mai multi se apuca de Network Marketing

deci, cati bani castigi din MLM, dupa cat timp si cu ce efort?!

chiar as dori sa stiu daca exista cazuri concrete care pot demonstra ca merita (material) sa te implici intr-un astfel de sistem si ca iti poate asigura un venit rezonabil

multumesc smile.gif

Citeaza (mickme @ Sep 15 2009, 08:33 AM) *
cred ca discutiile despre principiul MLM incep sa se epuizeze [cine nu intelege notiuni elementare precum venit pasiv si castig prin multiplicare in afacere oricum nu va fi atras de Network Marketing niciodata]

ar fi interesant sa auzim si cateva declaratii din partea unor MLM-isti, sa stim, totusi, cati bani se pot castiga in MLM si dupa cat timp (daca merita sau nu, cu cea mai mare sinceritate)

asadar, cine sustine ca MLM este o afacere buna, sa ne si spuna cat castiga si in cat timp a ajuns la acest castig si cu ce efort (mai ales numarul de ore / saptamana alocate afacerii, inclusiv pt seminarii etc)

as incepe eu, dar avand in vedere ca fac MLM doar de vreo 9 luni si am inceput mai mult din alte interese si, sincer, nu a existat decat rareori vreo saptamana in care sa aloc mai mult de 8 ore afacerii, nu cred ca veniturile mele sunt relevante [500-2000 ron / saptamana, adica ~500-1500 eur / luna, inca sunt prea la inceput sa pot spune daca voi avea lunile urmatoare acelasi venit, mai mare sau mai mic]

multumesc smile.gif
mickme
@gheo,

your point is understood si, in mare parte, ai avut drepate in ceea ce priveste evaziunea fiscala, dar, precum am mai spus, nu toate sistemele MLM se bazeaza pe vanzare directa, ci strict pe cumparaturi pt nevoile personale (iar acesta este viitorul in MLM)

deci, punand deoparte problema evaziunii fiscale (discutata destul deja), mai ai si alte obiectii in ceea ce priveste network marketingul (obiectii pertinent argumentate, daca se poate)?

multumesc smile.gif

PS: chiar nu inteleg de ce nu isi declara veniturile cineva care castiga 3200+ eur / luna (dupa plata impozitelor ar ajunge la un venit legal de ~ 2700 eur, care mi se pare rezonabil si dormi si linistit, dar asta este problema fiecaruia
ovidiu.cladoveanu
Asa cum am mai scris mai demult, arogantii se autoexclud din discutie cand nu mai gasesc aplaudaci care sa rada la niste remarci de coltul strazii.
Legat de venituri per timp investit, dupa 1 an de zile daca esti indrumat corespunzator poti ajunge la 1000 ron pe luna.
Iau exemplul meu, fara indrumator, am ajuns dupa aproximativ 2 ani la 1000 ron /luna. Consider ca e un venit suplimentar si nu o afacere. Dupa ce depasesc 2000 atunci va fi o afacere.
Vizitator_gabi.
Citeaza (mickme @ Sep 16 2009, 08:29 AM) *

dincolo de citate, principii, idei si jigniri, exista cineva care are curajul sa impartaseasca cu noi sumele (venituri din MLM) pe care le obtine din aceasta activitate si in cat timp si cu ce efort a ajuns aici?!?!

stiu ca multi vor spune ca nu castigul material este cel mai important lucru, dar sa fim sinceri si sa lasam textele memorate cu grija: banii (veniturile) sunt cel mai important factor pentru care cei mai multi se apuca de Network Marketing

chiar as dori sa stiu daca exista cazuri concrete care pot demonstra ca merita (material) sa te implici intr-un astfel de sistem si ca iti poate asigura un venit rezonabil

multumesc smile.gif

MLM ul nu este nimic altceva decat o afacere ca oricare alta si ca in orice afacere sunt multi care supravietuiesc, pierd si putini cei care castiga.
Alex
100 % adevarat. Dar poti sa castigi si fara spalare de creier si citate ieftine. Si castigi mult mai mult.
gabitza
Citeaza (wall_street @ Sep 30 2008, 12:49 PM) *
Experienta personala: am fost in USA ( NYC) si lucram la un restaurant. Am intrat in vorba cu un client care venise aproape de terminarea programului, si nu stiu cum a venit vorba ca sunt din Romania. El, f incantat, zicea ca are ceva parteneri de afaceri pe aici. Imi da o carte de vizita, sediul firmei lui era in World Financial Center ( dati un search pe GOOG daca nu stiti...). Ma gandeam ca e ceva tip cu bani multi.... el insista sa imi faca o prezentare a firmei lui. Ma duc la el gandindu-ma ce sa ii spun despre Romania, etc.... cand colo, el era reprezentant Amway smile.gif) Asta era afacerea lui. Acuma, adevarul e ca tipul avea o retea enorma pe toate continentele, iar 'partenerii de afaceri' erau de fapt niste baieti din .ro pe care le i-a bagat in schema... finally, merita daca ai o meserie gen doctor, sau ceva in care sa iti poti folosi potentialul multiplicator... in rest, e beef...
PS: sunt impotriva MLM smile.gif)

R: si totusi, poate totusi, asa...dupa cativa ani de munca pe buna pe salarii "enorme" si cateva "picioare" luate de la sef cu zambetul pe buze, nu acum...nu, acum suntem fresh venit din USA si NU vedem dincolo de o panza subtire si transparenta ci mai incolo...asa pe la vreo 50 de ani, cu cativa ani inainte de pensionare, atunci cand o sa vina seful si o sa spuna "bye, bye ca nu mai pot sa te tin cateva luni sa iesi la pensie", atunci poti sa iti pui intrebarea "oare omul ala cu biroul in WFC era chiar un prost? avea birou in WFC, probl printre cele mai scumpe zone din NYC, dar tipul ala e un prost CARE FACE DOOR TO DOOR SALES in o afacere piramidala si habar nu are ce face nu?" "oare eu, un student / fresh graduate stiam mai multe despre afaceri decat omul ala incat NICI NU M-AM SINCHISIT SA II ACORD Un pic de timp acestei oportunitati?"
gabitza
Citeaza (mickme @ Sep 16 2009, 08:29 AM) *

multumesc smile.gif

R: hmm... la mine nu au fost motivul 1 banii ci dezvoltarea personala, dar dupa cateva saptamani de cercetare am inteles si potentialul financiar al afacerii si acum am 2 motive pentru care o dezvolt.
Cati bani castigi din MLM? Unii au ajuns la nivel f mare in 6 luni, adica venit de peste 4000eur, din care 3000 constant lunar.
Altii au inceput incet si nu au atins performanta asta. Eu personal, am 3 luni in afacere, am crescut constant in fiecare luna, la prima comanda de 911RON am avut profit de 500RON + bonus 30ron si de atunci creste venitul usor, dupa cum am timp sa imi cresc afacerea. ASTA PENTRU CA MAI AM O AFACERE CLASICA PE LANGA, o afacere din care fac bani bine, problema e timpul si pretul pe care il platesc.

Fara sa am nici o relatie directa cu tine sau vre un interes in relatie directa cu tine, iti recomand sa iti gasesti o ECHIPA DE PROFESIONISTI (sunt si f f f multi amatori, k in orice domeniu) in MLM-ul Amway si incearca afacerea. DACA 6 luni nu esti multumit iti dau toti banii inapoi -10%. Acum intelegi k nimeni nu vrea sa dea tzapa nimanui?
Daniel
Citeaza (petreflp @ Jan 31 2009, 08:18 PM) *
Hai sa-ti raspund,desi vad ca tu nu ai bunul simt sa-mi raspunzi cu argumente la intrebarile mele.
Eu nu vorbesc aberatii(inca o data demonstreaza ceea ce scri).
Nu stiu de unde ai scos-o pe asta cu jignirile personale,dar totusi cel ce jigneste esti tu prin catalogari ca:prosti ,eu nu cred ca este un cuvant de lauda sau de marinimie.
Eu nu ma simt lezat,defapt nu ai cu ce sa ma lezezi dumneata,expresiile si generalizarea pe care o faci cu cuvinte jignitoare imi da dreptul sa-mi apar sentimentele mele si ale celor care sunt intr-o afacere mlm.
Referitor la relationare,cred ca nu ai cum sa-ti dai seama de valoarea mea in relatiile interumane si nici macar nu intentionez sa te determin sa o cunosti,din motive lesne de inteles.
Daca tu consideri ca eu sunt un om singur,este parerea ta,eu nu ma simt singur,am cel putin 50 de PRIETENI,nu prosti cum ii cataloghezi dumneata,sunt colaboratori mei directi(nu mai spun de cei indirecti).
In momentul cand afirmi ca ai o afcere cu 6(sase) zerouri si ca daca ai vinde aceasta afacere ai castiga multi bani cum se numeste aceasta afacere?Proasta?De succes?Nu mai spune ca nu ai afirmat tu asta ca se vede ce ai scris,asta inseamna ca ma faci mincinos,acum nu stiu care este mincinosul,citeste ce ai scris mai sus si iti vei da seama.
Probabil ca si tu dar si prietenul tau faceti afceri de gen "tunuri",de ce cred asta?Pentru ca in momentul cand tu vorbesti de afaceri la bautura sau faci afaceri cu oamenii la bautura,nu imi ramane sa cred decat ca habar nu aveti de afaceri si modul lor de promovare sau cunoastere.
Totusi daca ai bunul simt domnule perfectionist in relatii interumane,poti sa-mi raspunzi la intrebarile mele?As fi bucuros sa vad raspunsurile tale.Iti multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Si eu am un salar tot cu 6 zerouri, cam cat valoreaza si afacerea dumneavoastra. In cazul asta, nu m-as lauda cu asemenea afacere.
mickme
sorry, mate

amway a imbatranit si nu mi se pare viabil cu planul de marketing actual, neadaptat timpurilor si realitatilor

dar, succes smile.gif

Citeaza (gabitza @ Sep 21 2009, 07:55 AM) *
R: hmm... la mine nu au fost motivul 1 banii ci dezvoltarea personala, dar dupa cateva saptamani de cercetare am inteles si potentialul financiar al afacerii si acum am 2 motive pentru care o dezvolt.
Cati bani castigi din MLM? Unii au ajuns la nivel f mare in 6 luni, adica venit de peste 4000eur, din care 3000 constant lunar.
Altii au inceput incet si nu au atins performanta asta. Eu personal, am 3 luni in afacere, am crescut constant in fiecare luna, la prima comanda de 911RON am avut profit de 500RON + bonus 30ron si de atunci creste venitul usor, dupa cum am timp sa imi cresc afacerea. ASTA PENTRU CA MAI AM O AFACERE CLASICA PE LANGA, o afacere din care fac bani bine, problema e timpul si pretul pe care il platesc.

Fara sa am nici o relatie directa cu tine sau vre un interes in relatie directa cu tine, iti recomand sa iti gasesti o ECHIPA DE PROFESIONISTI (sunt si f f f multi amatori, k in orice domeniu) in MLM-ul Amway si incearca afacerea. DACA 6 luni nu esti multumit iti dau toti banii inapoi -10%. Acum intelegi k nimeni nu vrea sa dea tzapa nimanui?
mihai
Citeaza (Daniel @ Sep 21 2009, 10:48 AM) *
Si eu am un salar tot cu 6 zerouri, cam cat valoreaza si afacerea dumneavoastra. In cazul asta, nu m-as lauda cu asemenea afacere.

ohmy.gif si pina la urma de ce nu intrii in haita cu acesti super eroi ai marketingul-ui ?nu cred ca se desprinde nici unul din sistem ,de fapt vrajala lor tine si o sa tina atita timp cit in piata reala exista comoditate si botanisti.In ceea ce priveste diamatele sunt cam palide din moment ce se bazeaza pe munca si incapacitatea lor de a promova produsele in capitalism rezista cine poate!!!!
Alex
Citeaza (Daniel @ Sep 21 2009, 10:48 AM) *

RON sau ROL? Daca RON, atunci tot respectul. Sa ai un salar de 1 000 000 RON(~23500 eur) pe luna e ceva.
Piotr Scheashny
Am o idee de MLM: cred ca am putea face un grup sexual în aceasta schemă ... geometrica.
N-ar iesi prea multi bani, dar satisfactiile lucrului impreuna ar conta mai mult.
As dori, daca exista interes, sa purtam discutii si sa stabilim detalii.
mickme
1.000.000 RON = ~ 235.000 EUR (nu 23.500)

deci probabil avem de-a face cu cineva din top 300 tongue.gif (de la spitalul 9, evident)

Citeaza (Alex @ Sep 23 2009, 06:39 PM) *
RON sau ROL? Daca RON, atunci tot respectul. Sa ai un salar de 1 000 000 RON(~23500 eur) pe luna e ceva.
Adi
Am fost la o prezentare WBC ( www.4wbc.com ) la rugamintea unei cunostinte, nemai avnd pana acum de-a face cu sistemele piramidale sau MLM.

La baza sta o afacere cu publicitate pe site-ul firmei + reduceri intre toate firmele "abonate". Colaboratorul care convinge o firma sa cumpere pachetul primeste initial 20% din valoarea contractului ( care nu are o suma exorbitanta ). In spatele acestei activitati sta insa si o asa-zisa piramida cladita "sub tine". Daca convingi persoane sa semneze esti rasplatit financiar, iara daca persoanele respective conving la randul lor alte persoane ai si mai mult de castigat.

Evident, trebuie sa platesc o anumita suma de bani ca sa intru. Intr-adevar reducerile oferite de firmele partenere pot insemna o mana cereasca pentru alte firme, potentiali clienti, deci pare chiar ceva ce se poate vinde. Se obtine publicitate + reducere la un pret mic. Structura piramidala ma ingrijoreaza insa.

Acum, cunostinta mea ma bombardeaza cu telefoane. Vreun sfat ? Sa ma bag sau nu ? Precizez ca am si un job full-time deci n-as putea sa ma dedic numai acestei activitati.
Viorel
Am uitat sa mentionez ca pentru a semna un contract si a benefiacia de reducere, fiecare firma trebuie sa ofere la randul ei o reducere tuturor celorlalte firme care au cumparat pachetul.
Adi Viorel
NAME FAIL ....mai sus blush.gif
mickme
hmmm, pare interesant, sunt curios de planul de marketing

unde sunt prezentari in bucuresti si cand?

multumesc smile.gif

PS: de ce te ingrijoreaza `asa-zisa piramida`? spui ca esti angajat full time, aveti o organigrama a posturilor? ia vezi cu ce seamana, nu cumva cu o piramida? wink.gif

Citeaza (Adi @ Sep 24 2009, 12:31 PM) *
Am fost la o prezentare WBC ( www.4wbc.com ) la rugamintea unei cunostinte, nemai avnd pana acum de-a face cu sistemele piramidale sau MLM.

La baza sta o afacere cu publicitate pe site-ul firmei + reduceri intre toate firmele "abonate". Colaboratorul care convinge o firma sa cumpere pachetul primeste initial 20% din valoarea contractului ( care nu are o suma exorbitanta ). In spatele acestei activitati sta insa si o asa-zisa piramida cladita "sub tine". Daca convingi persoane sa semneze esti rasplatit financiar, iara daca persoanele respective conving la randul lor alte persoane ai si mai mult de castigat.

Evident, trebuie sa platesc o anumita suma de bani ca sa intru. Intr-adevar reducerile oferite de firmele partenere pot insemna o mana cereasca pentru alte firme, potentiali clienti, deci pare chiar ceva ce se poate vinde. Se obtine publicitate + reducere la un pret mic. Structura piramidala ma ingrijoreaza insa.

Acum, cunostinta mea ma bombardeaza cu telefoane. Vreun sfat ? Sa ma bag sau nu ? Precizez ca am si un job full-time deci n-as putea sa ma dedic numai acestei activitati.
Adi
Da, destul de adevarat ceea ce spui tu, numai ca pentru a face parte din structura piramidala de la locul de munca full-time nu am fost nevoit sa investes o suma ce poate reprezinta castigul meu actual pe doua luni. Asta nu inseamna ca nu iau in calcul o eventuala colaborare dar o doza de scepticism ma face sa pun bine in calcul atat posibilele catiguri banesti, cat si obligatiile pe care mi le asum.
Aceasta este versiunea "lo-fi". Pentru a vedea versiunea grafica integrala:click aici.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.