Help - Cauta - Membri - Calendar
Versiune intreaga: Afaceri MLM , da sau nu?
Hotnews.ro Forum > Actualitati > de toate, amestecate
pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24
FlorinM
Salut .
Daca e cineva interesat de o afacere relativ noua in Romania , cu elemente de tip Franciza, MLM , Network marketing . sa-mi scrie pe YM , id : pisoqu

Compania ofera cele mai mari comisioane , cca 47% .
afumati
Citeaza (Adi @ Sep 24 2009, 06:06 PM) *
Da, destul de adevarat ceea ce spui tu, numai ca pentru a face parte din structura piramidala de la locul de munca full-time nu am fost nevoit sa investes o suma ce poate reprezinta castigul meu actual pe doua luni. Asta nu inseamna ca nu iau in calcul o eventuala colaborare dar o doza de scepticism ma face sa pun bine in calcul atat posibilele catiguri banesti, cat si obligatiile pe care mi le asum.

Sincer WBC de care tu vorbesti nu e tocmai ceea ce ti se prezinta....in locul tau mi-as vedea de treaba decat sa imi para rau mai tarziu......multi au renuntat la wbc cand au vazut k din publicitate nu se fac deloc bani ,iar munca ta de fapt e doar sa aduci oameni.
bestia
habar nu ai ce inseamna EMUL si ai pretentia ca le stii pe toate. Nu ai decat sa ramai sarac. o meriti.
Citeaza (rakkone @ Nov 20 2008, 08:23 AM) *
@ george: Prieten drag, tu stiu ca esti asa cum am mai spus brainwashed, primul lucru care va invata de ex la Amway este sa nu ii ascultati pe cei din jur, pe cei care va spun ca economic sistemul MLM este inept si este aidoma unui sistem piramidal, primul lucru care pe vi-l spun e ca restul lumii sunt dusmani si vor sa va traga inapoi, singura sursa de adevar si bunastare sunt Amway si emulii lor, Network 21. Nimeni nu rade de voi, eu incerc in van de ani de zile sa ii explic unei persoane de la mine din familie ca greseste, ca munceste in gol pentru bunastarea altora si ca daca ar fi lucrat in domeniul in care se pricepe cu atata hotarare cu care trage in gol targa pe uscat pentru Amway ar fi ajuns foarte bogat.
Aveti afacerea voastra... CARE AFACERE, ORBILOR???!!!!!! nu aveti nimic, stiti doar niste oameni, o afacere reprezinta POSESIE de bunuri, de servicii, de licente, de piete de desfacere, de mijloace de productie, etc. Voi nu aveti nimic, cum spuneam sunteti niste hamsteri care invart o roata. Daca am o afacere, maine o vand si iau niste bani pe ea. Tu poti vinde ceva? Ai ceva propriu? Stii niste agarici, pe care eventual i-ai prostit, si care cumpara produse. La fel cum si tu cumperi niste produse extrem de scumpe, ca sa strangi puncte sa nu se uite urat reteaua la tine. Toti sperati asa cum am mai zis sa ajungeti diamanti, dar te intreb cati diamanti sunteti in lume, comparativ cu sutele de mii de fraieri care cumparat pasta de dinti cu 300000 de lei, si detergetul minune iar cu mormane de bani, si filtrul de apa de 30 de milioane, etc???? Va mint ca pe prosti de ani de zile ca afacerea e in crestere, ca viitorul e Amway, ca uite de maine Coca Cola o sa vanda numai prin amway, ca mallurile sunt pe moarte, etc.
Cum puteti sustine ca un sistem economic ca al vostru are cum sa fie viabil? Cum sa fie viabil sa cumperi cate o pasta de dinti si sa o primesti prin curier? "Supermarketurile sunt pe moarte, ele platesc spatii, noi nu platim niciun depozit, nu platim chirii"... Pai ei platesc, dar de la ei cumpara milioane de oameni portbagaje pline, au rulaj saptamanal de marfa cat nu aveti voi pe an. Voi dintr-o pasta de dinti vreti sa platiti drepturi tuturor celor de deasupra voastra, cum dracu sa fie eficient un asemenea sistem??? Cum este posibil ca cineva sa va plateasca 21% drepturi de autor toata viata cand va retrageti? Din ce sa va plateasca asta daca nu din niste adaosuri magaresti, care fac produsul nevandabil si neatractiv? 21% voua, procente mai mici alora de sub voi, munti de procente peste dealuri de procente, si voi inca sunteti convinsi ca economic sistemul asta poate exista...
Nuu, afacerea voastra nu e reprezentata neaparat de cat vinzi, ci de cati oameni aduci in retea, reteaua e afacerea. Va cred, la cat platiti saptamanal pentru cursurile lor de indobitocire, pentru Kiosaki cu Tata bogat, tata sarac, pe casete care spun pe diverse voci aceleasi platitudini si minciuni, intradevar este o MARE afacere, dar pentru ei, nu pentru voi. V-AU SPUS VREODATA CAT CASTIGA AFACEREA SI COMPANIA DIN VANZAREA DE MATERIALE PROMOTIONALE SI DE PREGATIRE, DIN EXCURSII PLATITE LA PRETURI TRIPLE, SI CAT CASTIGA DIN VANZAREA PROPRIUZISA DE PRODUSE? Toata reteaua asta este o mare scamatorie, singurii bogati sunt initiatorii si un grup de persoane intens mediatizate in retea, pe care vi-i plimba mereu prin fata pe la simpozioane drept exemplu de reusita dar care pot sa pariez o mana si un picior ca sunt platiti de retea pentru asta, nu isi scot banii vanzand produse. Ma fac sa rad alea cu "uite doctorul, uite avocatul ala care vinde afacerea, a castigat milioane din afacere dezvoltand-o"... Ala este platit pentru asta orbilor, este platit sa fie globuletzul de aur care va ia mintile la toti cotizantii.

Pace voua
bestia
Citeaza (bestia @ Sep 27 2009, 01:34 PM) *
habar nu ai ce inseamna EMUL si ai pretentia ca le stii pe toate. Nu ai decat sa ramai sarac. o meriti.

te ssimti mai bine daca iti faci cumparaturile de la selgros de ex. si nu stii pentru cine faci profit. Te duci ca un robotel si cotizezi la Metro pentru ca baiatul lui Tiriac sa poata sta linistit la Monte Carlo sau aiurea. AMWAY te plateste daca cumperi de la ei si cu timpul esti boier daca intelegi sistemul. Intalnirea cu amway mi-a schimbat viziunea despre viata. Nu mai lucrez ca prostu la stat sa-i imbogatesc pe toti oportunistii si sa astept sa imi dea ei cat vor salariu. Network 21 m-a facut om liber. Nu voi mai lucra niciodata ca angajat idiot. M-a dotat cu tot ceea ce e necesar ca sa nu mai fiu sluga. Mi-a spalat creierul pentru ca avea nevoie sa fie spalat de statutul de om platit cu cativa bani de altii. Acum ridic oameni din mocirla si-i ajut sa-si dobandeasca mandria si sa inteleaga ca nu trebuie sa se fi nascut bogati ca sa poata avea o sansa in viata. Amway se adreseaza celor multi si saraci care nu au avut alta sansa in viata dar care isi doresc cu ardoare sa nu mai stea cu capul plecat si sa traiasca cum o fi.
Crezi ca nu ai creierul spalat? Il ai dar in sens contrar scopurilor tale. Esti propriul tau dusman.

E greu sa faci bani din Afacerea Amway. Iti trebuie multe calitati sau multa rabdare in a le dobandi.

Un lucru e clar: succesul nu e la indemana oricui.
petreflp
Citeaza (bestia @ Sep 27 2009, 01:46 PM) *
te ssimti mai bine daca iti faci cumparaturile de la selgros de ex. si nu stii pentru cine faci profit. Te duci ca un robotel si cotizezi la Metro pentru ca baiatul lui Tiriac sa poata sta linistit la Monte Carlo sau aiurea. AMWAY te plateste daca cumperi de la ei si cu timpul esti boier daca intelegi sistemul. Intalnirea cu amway mi-a schimbat viziunea despre viata. Nu mai lucrez ca prostu la stat sa-i imbogatesc pe toti oportunistii si sa astept sa imi dea ei cat vor salariu. Network 21 m-a facut om liber. Nu voi mai lucra niciodata ca angajat idiot. M-a dotat cu tot ceea ce e necesar ca sa nu mai fiu sluga. Mi-a spalat creierul pentru ca avea nevoie sa fie spalat de statutul de om platit cu cativa bani de altii. Acum ridic oameni din mocirla si-i ajut sa-si dobandeasca mandria si sa inteleaga ca nu trebuie sa se fi nascut bogati ca sa poata avea o sansa in viata. Amway se adreseaza celor multi si saraci care nu au avut alta sansa in viata dar care isi doresc cu ardoare sa nu mai stea cu capul plecat si sa traiasca cum o fi.
Crezi ca nu ai creierul spalat? Il ai dar in sens contrar scopurilor tale. Esti propriul tau dusman.

E greu sa faci bani din Afacerea Amway. Iti trebuie multe calitati sau multa rabdare in a le dobandi.

SUBSCRIU desi nu sunt la amway,dar trebuie sa -le multumim ca s-au luptat pentru acest concept mlm si datorita lor astazi sunt mai multi oameni realizati din toate punctele de vedere.Afacerile sunt pentru toata lumea dar nu pentru oricine.
gheo
domnilor, sa mentinem totusi un ton academic acestei onorabile discutii smile.gif

ierbivorii mlm-aci care rumega prelung abjectiile care le sunt vandute frumos ambalat nu vor recunoaste niciodata ca si-au luat teapa.

si rational vorbind, slugile de diamant au dreptate: recunoaste vreunul dintre noi cand isi ia teapa? ti-ai luat o masina proasta?... ei, dar are portbagajul mare! ai o femeie urata mar?... dar te iubeste (sau e isteata foc)! te-ai inscris ca boul in retea si ai cotizat ani la rand sa aduni puncte? ... da, dar ai intrat intr-o afacere, ai dezvoltat-o si in curand vei fi milionar! cei din jur te invidiaza! ai dusmani multi!

treaba e ca nu avem sanse sa ii lamurim. as vrea totusi sa vand rahat prin mlm-urile voastre. se acorda un discount urias de 90% precum si mii de puncte. cu cat mancati mai mult si il intindeti in preajma voastra, cu atat cresteti in retea. dupa cateva zeci de kg halite ajungeti la nivelul de diamant cacaniu. va veti avea toti ca fratii, o sa va mancati rahatii...
petreflp
Citeaza (gheo @ Sep 27 2009, 08:45 PM) *
domnilor, sa mentinem totusi un ton academic acestei onorabile discutii smile.gif

ierbivorii mlm-aci care rumega prelung abjectiile care le sunt vandute frumos ambalat nu vor recunoaste niciodata ca si-au luat teapa.

si rational vorbind, slugile de diamant au dreptate: recunoaste vreunul dintre noi cand isi ia teapa? ti-ai luat o masina proasta?... ei, dar are portbagajul mare! ai o femeie urata mar?... dar te iubeste (sau e isteata foc)! te-ai inscris ca boul in retea si ai cotizat ani la rand sa aduni puncte? ... da, dar ai intrat intr-o afacere, ai dezvoltat-o si in curand vei fi milionar! cei din jur te invidiaza! ai dusmani multi!

treaba e ca nu avem sanse sa ii lamurim. as vrea totusi sa vand rahat prin mlm-urile voastre. se acorda un discount urias de 90% precum si mii de puncte. cu cat mancati mai mult si il intindeti in preajma voastra, cu atat cresteti in retea. dupa cateva zeci de kg halite ajungeti la nivelul de diamant cacaniu. va veti avea toti ca fratii, o sa va mancati rahatii...

Deci,domnu murgeanu cu "m" mic,esti o dejectie pentru societate ,nu te mai ascunde dupa alte identitati false ca la cat de destept esti te dai de gol.Ma mir ca un ciudat si un nesimtit ca tine poate sa scrie vreodata carti de specialitate precum cele de mlm.Cartea pe care ai scris-o dumneata este o carte care se adeseaza mucalicilor din sistemul privat si de stat nicidecum oamenilor care sunt sau vor sa fie liberi.In mlm nu ai sef,asa ca titlul "concediaza-ti seful" este caracteristic derbedeilor ca tine.
Musafir
Citeaza (bestia @ Sep 27 2009, 01:46 PM) *

1. Aia destepti (nu e cazul tau) spun ca un ban economisit este un ban castigat. Da stupidule, daca dau mai putin cu 50% pe o pasta de dinti la Selgros/Metro/Carfur/etc inseamna ca dintr-o pasta de dinti eu am un comision de 50% fata de tine. Ai inteles? Cat castigi tu la o pasta de dinti, procentual vorbind? Mananci ... cu baiatul lui Tiriac sau mai stiu eu care dar la De Vos si Van Andel nu te uiti, aia traiesc in bordei, nu?
2. Placi si citate. Asa cum ziceam, cu cei din Amway chiar nu ai ce sa discuti intrucat e ca si cum ai vorbi cu radioul. Sunteti dincolo de limita spalarii de creier, in sens negativ. Nu am pomenit oameni cu personalitatile la un asemenea nivel de anulare, nu mai existati in afara citatelor Amway, sunteti ca niste zombi care recitati din bibliile lor
3. Nu vei mai lucra ca angajat? smile.gif) Esti un umil de vanzator cu comision, atat, dincolo de orice minciuni legate de faptul ca ai avea o afacere. Nu ai nimic, in schimb ai zero, nimic, nada, niente
4. Vezi ca esti in contradictie cu doctrina oficiala, zici ca e greu sa faci bani din Amway. Pai nu mancati voi kacat ca e foarte usor, ca in doar cateva ore pe saptamana te umpli de bani? smile.gif
petreflp
Citeaza (Musafir @ Sep 28 2009, 06:58 AM) *
1. Aia destepti (nu e cazul tau) spun ca un ban economisit este un ban castigat. Da stupidule, daca dau mai putin cu 50% pe o pasta de dinti la Selgros/Metro/Carfur/etc inseamna ca dintr-o pasta de dinti eu am un comision de 50% fata de tine. Ai inteles? Cat castigi tu la o pasta de dinti, procentual vorbind? Mananci ... cu baiatul lui Tiriac sau mai stiu eu care dar la De Vos si Van Andel nu te uiti, aia traiesc in bordei, nu?
2. Placi si citate. Asa cum ziceam, cu cei din Amway chiar nu ai ce sa discuti intrucat e ca si cum ai vorbi cu radioul. Sunteti dincolo de limita spalarii de creier, in sens negativ. Nu am pomenit oameni cu personalitatile la un asemenea nivel de anulare, nu mai existati in afara citatelor Amway, sunteti ca niste zombi care recitati din bibliile lor
3. Nu vei mai lucra ca angajat? smile.gif) Esti un umil de vanzator cu comision, atat, dincolo de orice minciuni legate de faptul ca ai avea o afacere. Nu ai nimic, in schimb ai zero, nimic, nada, niente
4. Vezi ca esti in contradictie cu doctrina oficiala, zici ca e greu sa faci bani din Amway. Pai nu mancati voi kacat ca e foarte usor, ca in doar cateva ore pe saptamana te umpli de bani? smile.gif

Spre deosebire de cel pe care-l citezi tu ai un singur avantaj si unul de luat in seama,avantajul este ca tu nu ai nimic in plus fata de el si ca poti sa-l jignesti pitit dupa un nick,pun pariu ca esti o persoana refuzata de societate si iti descarci frustrarile pe oamenii de calitate,chiar daca tu consideri ca este zero din alte puncte de vedere.Un ban economisit,hm,nici macar nu intelegi domeniul afacerilor,nu ai sa-l vezi pe tiriac ca pune bani deoparte,intotdeauna va investi.Eu zic sa mai treci pe la orele de economie si pe la cele de citire.
Musafir
Citeaza (petreflp @ Sep 28 2009, 07:12 AM) *
Spre deosebire de cel pe care-l citezi tu ai un singur avantaj si unul de luat in seama,avantajul este ca tu nu ai nimic in plus fata de el si ca poti sa-l jignesti pitit dupa un nick,pun pariu ca esti o persoana refuzata de societate si iti descarci frustrarile pe oamenii de calitate,chiar daca tu consideri ca este zero din alte puncte de vedere.Un ban economisit,hm,nici macar nu intelegi domeniul afacerilor,nu ai sa-l vezi pe tiriac ca pune bani deoparte,intotdeauna va investi.Eu zic sa mai treci pe la orele de economie si pe la cele de citire.

Petre, esti cel mai bun!!! rolleyes.gif
bestia
bestia
bestia
prietene, contactul cu doctrina Amway mi-a redat demnitatea de om.Am gastigat pe toate plaanurile nu numai din afacerea Amway. acum nu mai locuiesc la bloc cu roboteii. Fac ce vreau toata ziua si nu ma simt umilit. Nu vand produse. Vand informatii pentru un anumit tip de oameni pe care ii caut din care tu nu faci parte. Nu -ti face probleme pentru noi cei indoctrinati. Vom avea nevoie si noi sa ne spele cineva masinile sau sa ne serveasca la casierie la banca.
In fapt nu am simtit nevoia sa-ti dau o replica. Insa cei care citesc e pacat sa ia informatia ta de buna.

In orice caz, e mai frumoasa viata dintr-o vila cu piscina, decat la bloc cu meseriasii la bustul gol.
Musafir
Citeaza (bestia @ Sep 28 2009, 08:16 AM) *
prietene, contactul cu doctrina Amway mi-a redat demnitatea de om.Am gastigat pe toate plaanurile nu numai din afacerea Amway. acum nu mai locuiesc la bloc cu roboteii. Fac ce vreau toata ziua si nu ma simt umilit. Nu vand produse. Vand informatii pentru un anumit tip de oameni pe care ii caut din care tu nu faci parte. Nu -ti face probleme pentru noi cei indoctrinati. Vom avea nevoie si noi sa ne spele cineva masinile sau sa ne serveasca la casierie la banca.
In fapt nu am simtit nevoia sa-ti dau o replica. Insa cei care citesc e pacat sa ia informatia ta de buna.

In orice caz, e mai frumoasa viata dintr-o vila cu piscina, decat la bloc cu meseriasii la bustul gol.

Daca pui acum pe forum o poza cu tine pe malul piscinei la tine langa vila (fata blurata ca sa nu stim cine esti) si tinand in brate orice ziar de azi identificabil dupa prima pagina, iti prezint de pe acum scuzele mele si jos palaria. Altfel esti doar un mancator de cozonac cu cacao. Te bagi?
mickme
laugh.gif domnule petreflp, poate nu ai fost atent, dar nu eu am scris acest mesaj

sa fii sanatos smile.gif

@gheo, am si eu rugamintea sa ii explici domnului petreflp ca esti o persoana diferita de mine si simte-te liber sa folosesti un limbaj oricat de colorat, eu nu imi permit, desi uneori mi-as dori

succes smile.gif

Citeaza (petreflp @ Sep 28 2009, 05:20 AM) *
Deci,domnu murgeanu cu "m" mic,esti o dejectie pentru societate ,nu te mai ascunde dupa alte identitati false ca la cat de destept esti te dai de gol.Ma mir ca un ciudat si un nesimtit ca tine poate sa scrie vreodata carti de specialitate precum cele de mlm.Cartea pe care ai scris-o dumneata este o carte care se adeseaza mucalicilor din sistemul privat si de stat nicidecum oamenilor care sunt sau vor sa fie liberi.In mlm nu ai sef,asa ca titlul "concediaza-ti seful" este caracteristic derbedeilor ca tine.
ciocu'mic
Citeaza (mickme @ Sep 28 2009, 08:52 AM) *
laugh.gif domnule petreflp, poate nu ai fost atent, dar nu eu am scris acest mesaj

sa fii sanatos smile.gif

@gheo, am si eu rugamintea sa ii explici domnului petreflp ca esti o persoana diferita de mine si simte-te liber sa folosesti un limbaj oricat de colorat, eu nu imi permit, desi uneori mi-as dori

succes smile.gif

da gheo,de ce nu o iei pe mata in XXXX,sa se bucure mlm-acii.
sorinb22
M.L.M. este un mod de a face comert,si ca in orice tip de comert uni apar ,uni dispar,deci nu este o problema totul depinde de tine si cit de serios esti,daca nu iti place ceva nu trebuie sa te bagi in gunoi.
Daca cistigi este ok,daca pierzi capeti experienta.Deci ca un produs este bun,daca ai nevoie de el,daca il prezinti si altora,si la rindul lor sunt multumiti dar ei nu cistiga cit tine care este problema?
lyoness
Oameni buni, despre Lyoness ati auzit? In ce categorie intra? In schemele piramidale, sau in categoria MLM-uri? Am fost invitat la o sedinta de indoctrinare care mi s-a parut penibila. Un tasti-basti care ce-i drept, facea un consum intens de energie si cam atat, a incercat sa ne convinga ca daca o sa stam la mila guvernoiului si n-o sa ne luam viata in propriile maini, o sa ajungem batrani si cacaciosi, cu cateva sute de lei pensie din care abia o sa reusim sa ne platim medicamentele. Leit-motivul afacerii este "bani inapoi la fiecare cumparatura" si "mai spune si la altora de minunata noastra initiativa". In rest filmulete cu oameni fericiti si "independenti financiar", care iti vorbesc despre un secret. Evident secretul este reteaua Lyoness care te invita sa vii alaturi de ei ca sa faci economii la cumparaturi, iar daca vrei cu adevarat sa te implici si sa-ti castigi independenta financiara multvisata, atnci trebuie sa te implici si cu bani. Pentru inceput 1631 de lei, ca sa urci automat pe nivelul 3 al ierarhiei, pozitie din care colectezi bani de la cei de dedesubt.

In fine, eu am ramas cu imaginea de penibil (tasti-bastiul respectiv m-a enervat la culme) si din cauza asta incerc sa discut cu oameni care au mai trecut prin schemele astea de tip piramidal (ei le numesc scheme binare), unde trebuie sa aduci cat mai multi clienti ca sa urci in ierarhie si sa-ti vina banul la greu. Poate exista cineva care a intrat in aceasta schema piramidala si poate sa ne dea cateva detalii. As fii indatorat!

Cu respect!
Lyoness
Citeaza (bestia @ Sep 28 2009, 08:16 AM) *

Acest tip de atitudine spune foarte multe despre genul de persoane care ajung sa activeze in aceste mlm-uri. Este vorba despre tipul parvenitului, care nu concepe viata decat inconjurat de slugi care sa-i intretina masina si vila. Iar in rest ... de fapt ce faceti in rest domnule bestia? Alergati dupa oamenii cu bani sa le vindenti informatii? Sper ca va dati seama ca de fapt sunteti si d-voastra tot un fel sde sluga, nu-i asa? Una mai cu staif, dar in fond tot sluga proasta din categoria trepadus. Tot robotel adica, chiar daca dintr-o tehnologie mai avansata! tongue.gif
mickme
Citeaza (lyoness @ Sep 28 2009, 01:45 PM) *
a incercat sa ne convinga ca daca o sa stam la mila guvernoiului si n-o sa ne luam viata in propriile maini, o sa ajungem batrani si cacaciosi, cu cateva sute de lei pensie din care abia o sa reusim sa ne platim medicamentele.

hmmm, cred ca sunt cateva milioane de pensionari (si someri) care chiar azi iti pot sta marturie ca cel putin aceasta afirmatie a lui tasti-basti (?) este adevarata: daca stai la mila guvernului, o sa cam rabzi de foame... wink.gif

in ceea ce priveste lyoness, gasesti aici mai multe detalii (dar poti gasi mai multe, bune si rele, cautand pe google):

http://www.concediaza-ti-seful.ro/2009/08/...acerea-lyoness/

succes smile.gif
un om,un mlm-ist adevarat
Citeaza (sorinb22 @ Sep 28 2009, 10:21 AM) *
M.L.M. este un mod de a face comert,si ca in orice tip de comert uni apar ,uni dispar,deci nu este o problema totul depinde de tine si cit de serios esti,daca nu iti place ceva nu trebuie sa te bagi in gunoi.
Daca cistigi este ok,daca pierzi capeti experienta.Deci ca un produs este bun,daca ai nevoie de el,daca il prezinti si altora,si la rindul lor sunt multumiti dar ei nu cistiga cit tine care este problema?

Daca vrei sa intelegi mlm-ul studiaza-l.Nu intreba un ins care nu-l face ca afacere si nu-l cunoaste ca si concept din punct de vedere teoretic.Culmea,ne recomanda cartea concediaza-ti seful,pai in mlm ajungi daca te da afara seful.Ca nu esti tampit la cap sa-l concediezi si apoi sa fugi intr-o afacere mlm?
Alex
Citeaza (petreflp @ Sep 28 2009, 07:12 AM) *

Mai Petrica atotstiutorule. Nu stiu daca ai vazut pe protv duminica trecuta dimineata emisiunea "Dupa 20 de ani" avandu-l pe Tiriac invitat. Oricum inregistrarea o gasesti pe site-ul lor. El spunea la un moment dat ca in perioada asta rezista cei care aduc bani de acasa. Cine aduce, merge mai departe. Cine nu, la revedere. Adik majoritatea care au avut bunul obicei sa puna bani deoparte trec cu bine. La fel si el a procedat.
Mai bine vezi emisiunea si convinge-te.
petreflp
Citeaza (Alex @ Sep 28 2009, 05:15 PM) *
Mai Petrica atotstiutorule. Nu stiu daca ai vazut pe protv duminica trecuta dimineata emisiunea "Dupa 20 de ani" avandu-l pe Tiriac invitat. Oricum inregistrarea o gasesti pe site-ul lor. El spunea la un moment dat ca in perioada asta rezista cei care aduc bani de acasa. Cine aduce, merge mai departe. Cine nu, la revedere. Adik majoritatea care au avut bunul obicei sa puna bani deoparte trec cu bine. La fel si el a procedat.
Mai bine vezi emisiunea si convinge-te.

Tiriac vorbeste de afaceri clasice pe cand eu marefer la marketing si management in domeniul mlm.
petreflp
Citeaza (Pintea Haiducul @ Sep 28 2009, 09:19 PM) *
bai baiete, esti dus cu capul (ala sec de melemist)!
ti-o spune Pintea Haiducul, care-si fumeaza trabucul!!

Ei,poti sa ne spui si de ce?Ai argumente sau ai ceva cu mine,te deranjeaza raspunsurile bune?
mickme
deh, are probabil aceleasi `argumente` forte pe care le-ai avut dta cand m-ai numit dejectie si derbedeu datorita unui comentariu pe care nici macar nu l-am scris eu

ar trebui sa te obisnuiesti cu asta: daca nu folosesti argumente, doar jigniri, primesti cam acelasi lucru

succes smile.gif

Citeaza (petreflp @ Sep 29 2009, 05:17 AM) *
Ei,poti sa ne spui si de ce?Ai argumente sau ai ceva cu mine,te deranjeaza raspunsurile bune?
petreflp
Citeaza (mickme @ Sep 29 2009, 09:41 AM) *
deh, are probabil aceleasi `argumente` forte pe care le-ai avut dta cand m-ai numit dejectie si derbedeu datorita unui comentariu pe care nici macar nu l-am scris eu

ar trebui sa te obisnuiesti cu asta: daca nu folosesti argumente, doar jigniri, primesti cam acelasi lucru

succes smile.gif

Domnule scriitor,ti-am mai spus ca oricat de analfabet par sau crezi ca sunt te asigur ca prost nu sunt.Ti-am spus ca l-ai jignit pe domnul vanzator de cafea si ti-am adus argumente ca te-ai folosit de un alt nick(nu accepti ideea ca alte persoane fac afaceri de succes in mlm si arunci cu gunoi in ele),cat despre a doua afirmatie a mea iti reamintesc un cuvant folosit de dumneata si repetat sub un alt nick si anume cuvantul"abjectie",aceste cuvinte (recunosc)sunt folosite de catre scriitori pentru a face mai interesanta cartea si a creea o imagine a unui om care se vrea a fi cult.Am folosit cuvantul dejectie pentru simplu fapt ca ai un limbaj total diferit cand te folosesti de "porecle" sau nick-uri imprumutate sau sub forma de masca,te-am numit derbedeu dupa limbajul adecvat in mesajele impricinuite.Stiu ca ai sa dezminti acest mesaj ,dar mai stiu ca dumneata nu ai cum sa fii vreodata lider,nici dumneata si nici vanzatorul de cafea,pentru ca adevaratii lideri nu cauta hibe sau nu arunca cu noroi in oamenii care fac parte dintr-un plan de marketing altul decat cel din care faci parte dumneata.Cat despre jigniri,e normal,suntem un popor incult si atotstiutor,ne lipseste o arma pentru a extermina restul de oameni care nu pot jigni si nu pot face parte dintr-o haita de animale.Am intrebat si eu ca orice om:ce va deranjat acele mesaje copy/paste?Vreau argumente si nu vorbe de duh.
lyoness
Citeaza (mickme @ Sep 28 2009, 02:17 PM) *
hmmm, cred ca sunt cateva milioane de pensionari (si someri) care chiar azi iti pot sta marturie ca cel putin aceasta afirmatie a lui tasti-basti (?) este adevarata: daca stai la mila guvernului, o sa cam rabzi de foame... wink.gif

in ceea ce priveste lyoness, gasesti aici mai multe detalii (dar poti gasi mai multe, bune si rele, cautand pe google):

http://www.concediaza-ti-seful.ro/2009/08/...acerea-lyoness/

succes smile.gif

Am intrat pe site-ul indicat de tine si am gasit o mare si gogonata minciuna:

"3. Am un singur card de fidelitate - valabil la peste 15.000 de comercianti din Europa (intersport, praktiker, kika, shell, plus, baumax, lidl, auchan, billa, omv etc), aproape 1000 in Romania (real, domo, lukoil, hervis, house of art, levi`s, nalco, amaltea, teia etc)*"

De ce zic ca-i o mare minciuna? Pentru ca deocamdata (cel putin asa ne spunea tasti-bastiul de la prezentare) in Romania nu exista vreun comerciant care sa aiba instalate terminalele care sa citeasca cardurile minune. Deocamdata trebuie sa cumperi vaucere din Hungary, proces care e anevoios, dai comanda azi si vaucerele iti sosesc peste o luna.
Si mai e o chestie, costul mare al pachetului promotional, 430.000 lei vechi, care ce-i drept este platit de racolator nu de catre cel racolat. Aduci in sistem, sa zicem 10 fraieri si deja esti in deficit cu peste 4 milioane de lei. Bani pe care ii mai recuperezi doar daca fraierii fac cumparaturi de cel putin 860 de milioane de lei vechi. Adica cam ai de asteptat, mai ales ca fraierii nu prea se inghesuie sa-si fgaca cumparaturi de la Real si Practiker pe bonuri valorice (vaucere).

Mai e si minciuna cu plus, de la care fac si eu cumparaturi. Deocamdata la Plus nici macar cu vaucere nu poti sa faci cumparaturi. Cand va intra si Plus in acest circuit? Poate la sfantul Asteapta? In fine, asta nu inseamna insa ca in Romania nu exista deja oameni care colecteaza la greu de pe urma celor care cumpara in sistemul asta.

In concluzie, inca mai astept pe cineva cu care sa discut serios pe marginea lyoness. Este sau nu este escrocherie? Help!
mickme
domnule petreflp, pemtru ultima oara iti spun ca postez doar sub acest nick

imi pare rau sa te dezamagesc, dar nu sunt eu cel care te jigneste sub diverse nick-uri, asa ca va trebui sa accepti realitatea ca cel ce te-a jignit este un mare nimeni

iar astea fiind spuse, ia de la mine un mare IGNORE, de acum incolo

succes smile.gif

Citeaza (petreflp @ Sep 29 2009, 10:10 AM) *
Domnule scriitor,ti-am mai spus ca oricat de analfabet par sau crezi ca sunt te asigur ca prost nu sunt.Ti-am spus ca l-ai jignit pe domnul vanzator de cafea si ti-am adus argumente ca te-ai folosit de un alt nick(nu accepti ideea ca alte persoane fac afaceri de succes in mlm si arunci cu gunoi in ele),cat despre a doua afirmatie a mea iti reamintesc un cuvant folosit de dumneata si repetat sub un alt nick si anume cuvantul"abjectie",aceste cuvinte (recunosc)sunt folosite de catre scriitori pentru a face mai interesanta cartea si a creea o imagine a unui om care se vrea a fi cult.Am folosit cuvantul dejectie pentru simplu fapt ca ai un limbaj total diferit cand te folosesti de "porecle" sau nick-uri imprumutate sau sub forma de masca,te-am numit derbedeu dupa limbajul adecvat in mesajele impricinuite.Stiu ca ai sa dezminti acest mesaj ,dar mai stiu ca dumneata nu ai cum sa fii vreodata lider,nici dumneata si nici vanzatorul de cafea,pentru ca adevaratii lideri nu cauta hibe sau nu arunca cu noroi in oamenii care fac parte dintr-un plan de marketing altul decat cel din care faci parte dumneata.Cat despre jigniri,e normal,suntem un popor incult si atotstiutor,ne lipseste o arma pentru a extermina restul de oameni care nu pot jigni si nu pot face parte dintr-o haita de animale.Am intrebat si eu ca orice om:ce va deranjat acele mesaje copy/paste?Vreau argumente si nu vorbe de duh.
petreflp
Citeaza (lyoness @ Sep 29 2009, 11:07 AM) *

"3. Am un singur card de fidelitate - valabil la peste 15.000 de comercianti din Europa (intersport, praktiker, kika, shell, plus, baumax, lidl, auchan, billa, omv etc), aproape 1000 in Romania (real, domo, lukoil, hervis, house of art, levi`s, nalco, amaltea, teia etc)*"

De ce zic ca-i o mare minciuna? Pentru ca deocamdata (cel putin asa ne spunea tasti-bastiul de la prezentare) in Romania nu exista vreun comerciant care sa aiba instalate terminalele care sa citeasca cardurile minune. Deocamdata trebuie sa cumperi vaucere din Hungary, proces care e anevoios, dai comanda azi si vaucerele iti sosesc peste o luna.
Si mai e o chestie, costul mare al pachetului promotional, 430.000 lei vechi, care ce-i drept este platit de racolator nu de catre cel racolat. Aduci in sistem, sa zicem 10 fraieri si deja esti in deficit cu peste 4 milioane de lei. Bani pe care ii mai recuperezi doar daca fraierii fac cumparaturi de cel putin 860 de milioane de lei vechi. Adica cam ai de asteptat, mai ales ca fraierii nu prea se inghesuie sa-si fgaca cumparaturi de la Real si Practiker pe bonuri valorice (vaucere).

Mai e si minciuna cu plus, de la care fac si eu cumparaturi. Deocamdata la Plus nici macar cu vaucere nu poti sa faci cumparaturi. Cand va intra si Plus in acest circuit? Poate la sfantul Asteapta? In fine, asta nu inseamna insa ca in Romania nu exista deja oameni care colecteaza la greu de pe urma celor care cumpara in sistemul asta.
In concluzie, inca mai astept pe cineva cu care sa discut serios pe marginea lyoness. Este sau nu este escrocherie? Help!

Daca ai ajuns la parerea ca este o excrocherie,de ce-ti ma pierzi timpul cu ei?Studiaza planurile de marketing de la alte companii mlm si discuta pe marginea lor,bineinteles cu argumente.Nu te opri la o firma care dupa cum spui sunt varza la organizare,lucreaza cu profesionistii si nu cu diletantii.
petreflp
Citeaza (mickme @ Sep 29 2009, 11:11 AM) *
domnule petreflp, pemtru ultima oara iti spun ca postez doar sub acest nick

imi pare rau sa te dezamagesc, dar nu sunt eu cel care te jigneste sub diverse nick-uri, asa ca va trebui sa accepti realitatea ca cel ce te-a jignit este un mare nimeni

iar astea fiind spuse, ia de la mine un mare IGNORE, de acum incolo

succes smile.gif

Mda,cand se cer explicatii sau se ofera argumente,domnul scriitor fuge de rupe pamantul,oare nu cumva ti-au murit ideile sau iti este frica sa te aperi cinstit?Poate am reusit sa te "concediez" desi nu este acesta interesul meu,dar ma bucur ca descoperim adevarata fata frustrata.Apropo (sa scriu si eu precum olteanul)fusesi muica la franta haia ca te laudasi pe acilea ca ai 10 intalniri si spargi piata din ieuropa,sau au ramas laudele la stadiu de vis?
mickme
cititoarele de card sunt instalate la Praktiker, Domo, House of Art - atat eu, cat si prietenii mei am folosit deja cardurile la acesti comercianti - si in curs de instalare la Real (in cateva saptamani/luni se finalizeaza) si NU te costa absolut nimic sa te inscrii, sa iti primesti cardul gratuit si sa verifici aceasta informatie wink.gif

voucherele (pt hervis, real, rompetrol, lukoil) le comanzi din Romania (nu din Ungaria) si daca trimiti comanda pana la ora 13:00, a doua zi iti sosesc prin curier ( pot confirma asta, avand in vedere ca fac de 2-3 ori pe luna comanda)

plus NU este partener in Romania, ci in alta tara din Europa, asa cum reiese si din textul pe care l-ai citat

in ceea ce priveste `minciuna`, vei vedea in josul paginii o nota (*) unde chiar asta scrie: cititoarele de card inca nu sunt instalate la toate magazinele...

daca te mai pot ajuta cu ceva, iti stau la dispozitie

succes smile.gif

Citeaza (lyoness @ Sep 29 2009, 11:07 AM) *

mickme
smile.gif

Citeaza (petreflp @ Sep 29 2009, 11:20 AM) *
Mda,cand se cer explicatii sau se ofera argumente,domnul scriitor fuge de rupe pamantul,oare nu cumva ti-au murit ideile sau iti este frica sa te aperi cinstit?Poate am reusit sa te "concediez" desi nu este acesta interesul meu,dar ma bucur ca descoperim adevarata fata frustrata.Apropo (sa scriu si eu precum olteanul)fusesi muica la franta haia ca te laudasi pe acilea ca ai 10 intalniri si spargi piata din ieuropa,sau au ramas laudele la stadiu de vis?
mickme
adevarul este ca nu trebuie sa fii un sherlock holmes sa iti dai seama ca cineva vrea sa-i invrajbeasca pe cei doi (pintea_haiducul si petreflp, ma refer la cei originali)

cineva (nu stiu din ce motiv) a postat mesaje jignitoare pe topicul `MLM...` sub ID-ul (fals, de vizitator) pintea_haiducul si, banuiesc, acelasi cineva a postat mesaje jignitoare pe topicul `Vine criza...` sub ID-ul (fals, de vizitator) pereflp sau petrflp

nu inteleg care sunt dedesubturile acestui demers, dar este jenant (chiar nu este nici un admin aici sa stearga mesajele jignitoare ce contin atacuri la persoana - de altfel interzise prin regulamentul acestui forum)

Citeaza (Pintea Haiducul @ Sep 29 2009, 02:41 PM) *
de ce? pentru ca te repezi ca musca in balegar si postezi "gandiri" in topicul meu, aka

Vine CRIZA=Regularizarea Globalizarii, CRASH WORLD !
petreflp
Domnule adminstrator,de ce nu creezi dumneata obligativitate de inscriere pe acest forum,nu sti cum sa faci acest lucru sau ti-se pare mai normal sa-mi stergi mie mesajele pertinente iar pe cele jignitoare sa le savurezi dumneata dintr-un fotoliu,deja esti penibil si tendentios.imi este scarba!!!!!!!!!!!!!!!!
petreflp
Multumesc ca s-au exclus acele mesaje cu caracter jignitor si nepotrivite pentru un forum care se vrea a fi un forum de informare.
ovidiu.cladoveanu
Nu are rost tot circul asta. Am iesit de cateva saptamani din valtoarea asta a topicului cu mlm-ul. Nu are sens sa despici firul in patru cand lucrurile sunt foarte simple.
Nu va mai hraniti egoul cu "eu am dreptate" , "ai o gandire limitata" , "nu ai iesit din sistem" , "ai o mentalitate de angajat" ... etc. Nu are sens. Pentru cine facem toate astea ?
mickme
pentru cine? smile.gif

Citeaza (ovidiu.cladoveanu @ Oct 2 2009, 08:35 AM) *
Nu are rost tot circul asta. Am iesit de cateva saptamani din valtoarea asta a topicului cu mlm-ul. Nu are sens sa despici firul in patru cand lucrurile sunt foarte simple.
Nu va mai hraniti egoul cu "eu am dreptate" , "ai o gandire limitata" , "nu ai iesit din sistem" , "ai o mentalitate de angajat" ... etc. Nu are sens. Pentru cine facem toate astea ?
Anca
Ai dreptate,Amway mi-a schimbat total viziunea si mi-a deschis mintea prin N21. Ce ingusti sunt unii, de-l compara cu scheme piramidale sau ilegale cu e wbc...

Be yourself!
ovidiu.cladoveanu
Atentie totusi la N21 si corespondentele acestuia in cadrul celorlalte companii MLM.
Din toata literatura motivationala as recomanda doar prezentarea biografiilor. Tot ceea ce tine de psihologie si alte elemente de dezvoltare personala este strans legat de "credinte" pagane provenite din Asia.
Sa incercam prin lectura a ne aduce aminte de cei care au murit in inchisorile comuniste pentru credinta dreapta. Deja e offtopic, dar e important ca sa nu facem un centrum mundi din programele de dezvoltare mlm.
Din MLM consumam produse si cream un venit suplimentar, la inceput avem tendinta de a intelege gresit dezvoltarea personala.

Un weekend linistit.
rakkone
Citeaza (Anca @ Oct 2 2009, 10:42 AM) *
Ai dreptate,Amway mi-a schimbat total viziunea si mi-a deschis mintea prin N21. Ce ingusti sunt unii, de-l compara cu scheme piramidale sau ilegale cu e wbc...

Be yourself!

Sunt singurul care vede cata tampenie poate fi cuprinsa de un singur melemist in 3 randuri amarate?

1. N21 mi-a schimbat viziunea, adica m-a schimbat pe mine ca om

versus

2. Indemnul final, Fiti voi insiva!

smile.gif) Retards
gheo
Citeaza (rakkone @ Oct 3 2009, 05:39 AM) *
Sunt singurul care vede cata tampenie poate fi cuprinsa de un singur melemist in 3 randuri amarate?

1. N21 mi-a schimbat viziunea, adica m-a schimbat pe mine ca om

versus

2. Indemnul final, Fiti voi insiva!

smile.gif) Retards

amice, nu jigni retardatii. ei sunt oameni suferinzi care nu fac rau nimanui intentionat. mlm-acii in schimb devin agresivi cu toti cei care nu degusta din laturile lor propagandistice.

asa e, sistemele i-au transformat in alti oameni. ieri m-am distrat cu un nefericit mlm-ist care incerca sa ma atraga la o prezentare. timp de 30 de min mi-a povestit cum a fost el schimbat: inainte era retras, nesociabil, pe cand acum iata ce vorbaret si prietenos este. si eu pot fi asa, totul este sa intru in afacere, sa imi iau destinul in maini. am evitat sa il injut din prima si l-am luat cu vorba buna (eram intr-o dispozitie de zile mari). dupa ce l-am lasat i-am atras atentia scurt ca e prietenos doar pt ca incearca sa ma atraga in retea/sa imi vanda ceva si asta doar ca sa isi scoata parleala. l-am sfatuit la cel mai prietenesc mod sa se apuce de un sport sau sa faca ceva cu viata lui pt ca altfel va ajunge un individ stors de energie si evitat de toti prietenii. cred ca am atins o coarda sensibila pentru ca nu a mai insistat... poate ca cei au totusi un iq mai mare decat al unei gaini sunt mai greu de brainwash-uit. de acum e invitat la 3 partide de football saptamanal cu conditia sa nu scoata vreun cuvant despre retele pt ca altfel isi va primi un sut in dos. deci se poate sa fii sociabil si altfel decat pe banii tai.
Alex
Ce ai mai cu alegerea lui? Da-i pace. Lasa-l in durerea lui. O data ce l-a atins microbul, e greu sa-l vindeci.
Un amic de al meu mlmist a luat-o pe aratura urat tare. S-a despartit de nevasta-sa, si acum e fugar. A imprumutat bani de la unul de la altul si il cauta politia pe acasa. Pe mine m-a tzepuit cu 3 mil. scurt, avand o putere de convingere de imi dadeam singur palme a doua zi cand am aflat ca a imprumutat de la multi oameni, inclusiv din reteaua lui. Escroc in toata regula.
L-au ajutat cartile alea de spalare de creier sa fie asa convingator.
petreflp
Doamne cati dobitoci in aparenta inofensivi,oare au bani de un suculet la 200 ml?NUUUUUUUUUUUUUUUUU,sigur nu,pentru ca sunt copii care pierd vremea pe net in asteptarea norocului,bai tancilor,nu exista noroc.
ovidiu.cladoveanu
Topicul este de mlm, da sau nu din cate stiu eu....tata Leana (gheo) si coana Marita s-au apucat sa dezbata cat de inteligenti sunt ei fata de un habotnic mlm. V-am mai spus asta e atitudinea OTV pe care o avem multi dintre noi, discutam despre toate nimicurile dar nimic folositor.
Nu are importanta felul cum ti se prezinta mesajul....daca esti atat de "intelectual" extrage utilitatea din propunerea mlm si nu mai face pe demiurgul sa oferi solutii...ca din cauza asta tara o duce asa de bine.
Ai grija cu numarul de cuvinte si idei pe care le folosesti, e posibil sa concurezi la un nou concurs pe hotnews, la categoria, cele mai putine.
HN Moderator
am uitat parola, asa ca acum sunt vizitator. pentru toata lumea: scrieti bah frumos, cursiv , inteligibil, la subiect, etc. , ca va sparg dantura! biggrin.gif
gheo
ovidiu a mai dat pe gat niste produse pe care nu a putut sa le vanda, a mai adunat puncte si curaj si acum ne da lectii pe forum.

un lucru interesant pe care il spune ... da, e chiar interesant, e ca pe tatal lui il cheama Leana. apoi ma pune pe mine in paranteza, dar il dezamagesc, nu eu sunt tatal lui. daca o femeie fuse tac-tau, e problema ta, du-te de mai repeta in gand de 1000 de ori ca esti cel mai destept si vino de ne mai pune la punct. apropo, salutari tatalui tau, vinde-i niste tampoane prin mlm sa mai aduni puncte.

apoi ovidiu e indurerat ca mlm-ul a pierdut un fan. i se pare o dovada de superioritate ca eu l-am luat pe om la sport in loc sa il las sa propavaduiasca doctrina lor de rahat. poate sa fie ovidiu cat de suparat, dar asta nu arata decat ca eu nu am nimic cu nefericitii mlm-isti, ba chiar incerc sa ii reintegrez in societate. asta nu arata decat ca ovidiu se da un intelectual rasat, caruia ii pute otv-ul and co, dar sare de ... in sus cand ii dispare o oaie din turma. scuze pentru expresia ..., nu are legatura cu tatal tau pe care l-ai amintit in postul posterior... scuze, vrusei sa spun anterior
ovidiu.cladoveanu
Daca ma cobor la nivelul tau, m-as asemana cu tine. Eu nu am facut nicio referire la alte persoane in afara de tine.
Daca vrei sa stii eu chiar fac sport si de performanta, spre deosebire de altii care vin cu tigarile in bot la terenul de fotbal si dupa aceea se duc sa bage o halca de friptura la ghiozdan.
Eu nu am pomenit nimic despre puncte sau alte elemente specifice mlm. Tu esti singurul frustrat, nu am spus ca sunt inteligent, am incercat doar sa raspund la niste afirmatii, dar se pare ca ti-ai recunoscut limitarea spunand ca fac pe inteligentul. Afirmatiile sunt de bun simt si nu se repeta la infinit.
prostu'
Citeaza (ovidiu.cladoveanu @ Oct 2 2009, 08:35 AM) *
Nu are rost tot circul asta.
Pentru cine facem toate astea ?

Pentru mine!

Multumesc mult!

Cine a fost recent "speculat emotional" de catre un prieten si a fost dus la o intalnire unde nu si-a dorit sa ajunga, mai trebuie sa citeasca doar aici si e lamurit.

Nu umbla nici in mlm caini cu covrigi in coada......e plin de lepre si pe acolo.
Atentie mare si spor la treaba sau fuga!
Ram de Pom
Arata-mi un sistem productiv, comercial sau financiar, aducator de profit sau care ruleaza cat de cat niste banuti si care nu este o schema piramidala. Statul ca si entitate, Biserica, orice organizatie, chiar si stupul de albine, un stol de pasari in zbor, bazinele hidrografice - TOATE au ca schema PIRAMIDA, totul este ca aceasta schema sa aibe o baza de dezvoltare supusa unor legi si legitati acceptate si duse mai departe. Anarhia are o singura regula: nu exista reguli!
petreflp
Citeaza (Ram de Pom @ Oct 5 2009, 06:52 PM) *
Arata-mi un sistem productiv, comercial sau financiar, aducator de profit sau care ruleaza cat de cat niste banuti si care nu este o schema piramidala. Statul ca si entitate, Biserica, orice organizatie, chiar si stupul de albine, un stol de pasari in zbor, bazinele hidrografice - TOATE au ca schema PIRAMIDA, totul este ca aceasta schema sa aibe o baza de dezvoltare supusa unor legi si legitati acceptate si duse mai departe. Anarhia are o singura regula: nu exista reguli!

Anarhia este sau poate sa fie instaurata doar de inculti.
Aceasta este versiunea "lo-fi". Pentru a vedea versiunea grafica integrala:click aici.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.