Help - Cauta - Membri - Calendar
Versiune intreaga: Afaceri MLM , da sau nu?
Hotnews.ro Forum > Actualitati > de toate, amestecate
pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24
mickme
cea mai comuna piramida este tocmai organigrama posturilor din aproape orice companie clasica wink.gif

intotdeauna, in orice companie (SRL, SA, multinationala etc), cu cat esti mai sus in organigrama (ce seamana perfect cu o piramida) cu atat castigi mai bine

succes smile.gif

Citeaza (Ram de Pom @ Oct 5 2009, 06:52 PM) *
Arata-mi un sistem productiv, comercial sau financiar, aducator de profit sau care ruleaza cat de cat niste banuti si care nu este o schema piramidala. Statul ca si entitate, Biserica, orice organizatie, chiar si stupul de albine, un stol de pasari in zbor, bazinele hidrografice - TOATE au ca schema PIRAMIDA, totul este ca aceasta schema sa aibe o baza de dezvoltare supusa unor legi si legitati acceptate si duse mai departe. Anarhia are o singura regula: nu exista reguli!
rakkone
Sa inteleg ca se schimba tehnica la melemei: Daca nu au reusit sa ne convinga de faptul ca melemeul e ceva diferit de afacerile clasice, si deci prin asta mai bun, acum incearca sa ne convinga de faptul ca afacerile clasice sunt de fapt un fel de meleme deghizat, organizat sub forma de piramida laugh.gif
In continuare se fac ca nu inteleg, sau poate chiar nu inteleg, faptul ca intr-un meleme ai MATEMATIC sanse mai mari de castig cu cat esti mai vechi in afacere pentru ca ai mai multi prosti sub tine, ca extinderea unei retele se face exponential si daca s-ar pastra ritmul de crestere s-ar ramane extrem de repede fara fazani noi de inscris de la care sa castigi (aici o sa reapara o.cladoveanu sa ne dovedeasca el cu creionul pe hartie cum unii mor, populatia se schimba, apar nou nascuti care pot fi inscrisi, etc). Banuiesc ca si in meleme sunt si destepti si distrusi, la fel ca peste tot. Distrusii viseaza cai verzi si yachturi si o viata de huzur si drepturi de autor, aia destepti au inteles cum sta treaba dar perpetueaza miciunelele pentru a aduce mai multi distrusi sub ei.

Succesuri wink.gif
mickme
nu cred ca se poate afirma cu siguranta ca MLM este mai bun decat o afacere clasica sau viceversa, pur si simplu sunt diferite: (simplificand) intr-o afacere clasica esti platit sa aduci un client care cumpara de la firma, intr-un MLM esti platit sa aduci oameni care aduc clienti care cumpara de la firma; fiecarui om i se potriveste altceva;

si tot simplificand: un MLM-ist considera ca va castiga mai usor daca va aduce 10 oameni care vor aduce fiecare 50 de clienti decat daca se va zbate el sa aduca 50 de clienti

MLM, ca sistem de marketing si business, este foarte ok, problema este, dupa parerea mea, cu felul cum acesta este promovat de unii MLM-isti si chiar de unele companii si cum sunt instruiti noii intrati in sistem (carora, de multe ori, li se prezinta doar avantajele si posibilele beneficii, nu si efortul necesar pentru a ajunge acolo)

succes smile.gif

PS: pana una alta, se pare ca si Donald Trump considera ca MLM ar avea ceva potential, http://www.trumpnetwork.com/ , dar cu siguranta ca el nu va folosi metode de promovare si brainwash de tip amway, sau asa cred eu, cel putin, caci il vad mult mai pragmatic si mai bine ancorat in realitate decat multi `lideri` MLM pe care i-am cunoscut

Citeaza (rakkone @ Oct 6 2009, 08:59 AM) *
Sa inteleg ca se schimba tehnica la melemei: Daca nu au reusit sa ne convinga de faptul ca melemeul e ceva diferit de afacerile clasice, si deci prin asta mai bun, acum incearca sa ne convinga de faptul ca afacerile clasice sunt de fapt un fel de meleme deghizat, organizat sub forma de piramida laugh.gif
In continuare se fac ca nu inteleg, sau poate chiar nu inteleg, faptul ca intr-un meleme ai MATEMATIC sanse mai mari de castig cu cat esti mai vechi in afacere pentru ca ai mai multi prosti sub tine, ca extinderea unei retele se face exponential si daca s-ar pastra ritmul de crestere s-ar ramane extrem de repede fara fazani noi de inscris de la care sa castigi (aici o sa reapara o.cladoveanu sa ne dovedeasca el cu creionul pe hartie cum unii mor, populatia se schimba, apar nou nascuti care pot fi inscrisi, etc). Banuiesc ca si in meleme sunt si destepti si distrusi, la fel ca peste tot. Distrusii viseaza cai verzi si yachturi si o viata de huzur si drepturi de autor, aia destepti au inteles cum sta treaba dar perpetueaza miciunelele pentru a aduce mai multi distrusi sub ei.

Succesuri wink.gif
rakkone
Citeaza (mickme @ Oct 6 2009, 10:26 AM) *
PS: pana una alta, se pare ca si Donald Trump considera ca MLM ar avea ceva potential, http://www.trumpnetwork.com/ , dar cu siguranta ca el nu va folosi metode de promovare si brainwash de tip amway, sau asa cred eu, cel putin, caci il vad mult mai pragmatic si mai bine ancorat in realitate decat multi `lideri` MLM pe care i-am cunoscut

laugh.gif Intradevar este cum am mai spus in primele posturi, MLMul are potential foarte mare pentru creatori, pentru cei implicati in afacere si pentru cei din pozitiile de sus (adica cei inrolati devreme). Asta nu inseamna ca MLM pe ansamblu nu este faliment si timp pierdut pentru marea masa de cotizanti. Faptul ca Trump ISI CREEAZA PROPRIUL MLM si NU SE INROLEAZA intr-unul existent ne arata ceea ce stim deja, si anume ca Trump este un foarte bun om de afaceri cu nas pentru surse de generat profit bun. Nu inseamna ca el crede in MLM, inseamna ca a vazut ca daca esti patron de asa ceva te umpli de bani.
Va astept cu tabele in care sa aratati ca Trump vinde la comision si isi calculeaza bonusurile cu pixul in mana rolleyes.gif
Musafir
Pe bune acuma... nu v-ati saturat de topicul asta? De ce le dati apa la moara mlmistilor? Lasati-i frate sa vorbeasca. Nu incercati sa ii convingeti ca nu au dreptate pentru ca va pierdeti vremea. Defapt asta e si scopul. Reclama.
Smecheriile astea sunt depasite mai ales in vreme de criza. Cunosc un mlmist care era atat de convins de cat de bun este "afacerea" incat a demisionat de la job si a facut credit sa intre in aceasta afacere. Dupa un an de rataciri si-a revenit si a inteles ca in viata mai trebuie sa si muncesti ca sa castigi. Acum s-a reangajat. S-a lecuit complet.
Cine are minte sa nu mai posteze aici pentru ca topicul a devenit deja rdicol. Lasati-i sa fiarba in sucul lor propriu.

PS: Nu voi raspunde la eventuale reply-uri la mesajului meu. Ar fi o pierdere de timp.
Herghiligiu Sponsor GDI
Arata-mi un sistem productiv, comercial sau financiar, aducator de profit sau care ruleaza cat de cat niste banuti si care nu este o schema piramidala. Statul ca si entitate, Biserica, orice organizatie, chiar si stupul de albine, un stol de pasari in zbor, bazinele hidrografice - TOATE au ca schema PIRAMIDA, totul este ca aceasta schema sa aibe o baza de dezvoltare supusa unor legi si legitati acceptate si duse mai departe. Anarhia are o singura regula: nu exista reguli!

smile.gif Salut prietene . Eu sânt Dumitru Herghiligiu Sponsor GDI. Ca sa fie toată lumea convinsă ca afacerea MLM este o Afacere profitabilă îți dau mai jos adresa unui clip pe care să-l vizionezi iar după vizionarea lui te rog să-mi spui părerea ta.

Te salut si aștept părerea ta. Visit My Website
petreflp
Ce nu inteleg critici mlm-ului:
1.Afacerile mlm sunt afaceri de succes atunci cand le fac oameni dispusi sa studieze si sa aplice un sistem de marketing.
2.Afacerile mlm sunt afceri cu investitii infime fata de afcerile clasice.
3.Afacerile mlm nu pot fi facute de catre indivizi care se astepta sa dea tunuri.
4.Afacerile mlm se bazeaza pe incredere,onestitate,corectitudine,simplitate si multe alte aspecte legate de propria persoana.
5.Afacerile mlm sunt false pentru oameni falsi si invidiosi pe acest gen de marketing.
Nu-mi permit acum sa fac o polemica pe tema afceri clasice versus mlm.ar necesita o mare risipa de timp si inutila polemica .E ca si cand un profesor se contrazice cu un corigent.Nu,nu sunt profesor dar cu siguranta criticii acestui sitem sunt corigenti.Toti indivizii care critica sistemul sunt indivizi care fie nu cunosc acest gen de marketing,fie au o anume invidie pe anumite firme si oamenii care colaboreaza cu ele dar in NECUNOSTINTA de cauza.E ca si cand as incerca sa-i spun lui Edison ca becul lumineaza doar in intuneric.Am intalnit diverse persoane care vin din anumite domenii de activitate si carora le-am sugerat sa incerce o astfel de activitate,am fost refuzet,marginalizat,ridiculizat(desi eu aveam o solutie pentru problemele lor,nu ceream nimic,ofeream)credeti ca eram dispus sa refuz sa mai activez in afacerea mea?Nu ,nu am sa ies niciodata pentru ca un atlet renunta doar atunci cand atinge finisul(desi din inertie mai alearga cativa metri in plus),vorba unui bun prieten:next,next,next.Sunt de acord ca nu toata lumea este dispusa sa plateasca pretu pentru a obtine succes,dar asta nu inseamna ca refuzand o oportunitate ea este cea mai proasta alegere sau cea mai proasta oportunitate.Ca intr-o afacere clasica nu toata lumea va avea succes,pentru ca nu toata lumea se gandeste sa ridice stafeta sau nu toata lumea are orizonturi largi.De exemplu intr-o afacere clasica pe tine te duce mintea sa faci mai multi bani dar cineva vede acest lucru si a doua zi te calca fiscul,protectia consumatorului,sanepidul(organe de control care sigur nu pleaca cu mana goala) si surpriza va fi de genul:ne bucuram ca veti vanzare si ca ati investit bani in afcerea dvs dar nu puteti sa aveti o crestere asa mare fara sa fiti pungas,asa ca noi va luam elanul nu pentru ca aveti o crestere asa mare ci pentru ca nu sunteti corect fata de stat si client.Intr-o afacere mlm de succes daca faci aceste lucruri a doua zi nu te mai baga nimeni in seama deci,vei iesi singur de pe piata,nu te va exculde nimeni,acest lucru nu poate fi acceptat de oamenii care au facut afaceri clasice.Nu merge cu tunuri,nu merge cu inselat clientii,nu poti insela statul si nici firma cu care colaborezi,deci.MLM este o afacere care poate fi facuta doar de oameni cinstiti ,educati din toate punctele de vedere.Sa-mi scuzati eventualele greseli ortografice.
petreflp
Citeaza (Dumitru Herghiligiu @ Oct 6 2009, 10:08 PM) *
smile.gif Salut prietene . Eu sânt Dumitru Herghiligiu Sponsor GDI. Ca sa fie toată lumea convinsă ca afacerea MLM este o Afacere profitabilă îți dau mai jos adresa unui clip pe care să-l vizionezi iar după vizionarea lui te rog să-mi spui părerea ta.
http://gdiclip.yolasite.com

Tinere,asta nu este o dovada ca afacerea gdi este de succes,ea este sigur,dar este de succes daca este facuta de profesionisti.Succesul nu inseamna un videoclip,nu inseamna ca trebuie sa convingi pe cineva de ceva,trebuie sa studiezi planul de marketing,produsele si istoria+evolutia firmei .Nu inteleg de ce ceri parerea unor oamenii care nu cunosc sistemul ,produsele?Vei primi raspunsuri care fie te vor incuraja fie de vor demotiva,si sti de ce,pentru ca la intrebarea asta nu poate sa-ti rapunda decat oamenii din gdi sau planul de marketing.E ca si cand ai intreba un om sarac ,daca a folosit in viata lui un mercedes sau daca este dispus sa-l aibe?Cum?Prin afacerea gdi si el sarcul nu stie sa scrie,sa citeasca ,sa vorbeasca si sa relationeze.
petreflp
Citeaza (Musafir @ Oct 6 2009, 12:14 PM) *
Pe bune acuma... nu v-ati saturat de topicul asta? De ce le dati apa la moara mlmistilor? Lasati-i frate sa vorbeasca. Nu incercati sa ii convingeti ca nu au dreptate pentru ca va pierdeti vremea. Defapt asta e si scopul. Reclama.
Smecheriile astea sunt depasite mai ales in vreme de criza. Cunosc un mlmist care era atat de convins de cat de bun este "afacerea" incat a demisionat de la job si a facut credit sa intre in aceasta afacere. Dupa un an de rataciri si-a revenit si a inteles ca in viata mai trebuie sa si muncesti ca sa castigi. Acum s-a reangajat. S-a lecuit complet.
Cine are minte sa nu mai posteze aici pentru ca topicul a devenit deja rdicol. Lasati-i sa fiarba in sucul lor propriu.

PS: Nu voi raspunde la eventuale reply-uri la mesajului meu. Ar fi o pierdere de timp.

Musafirule,sunt curios ce afaceri ai facut tu la viata ta?Sunt curios daca esti in masura sa vorbesti despre marketingul in echipa?Sunt curios cum ai reactiona in momentul cand iti intra un cumparator in magazin si nu cumpara nimic,ce ai spune dupa ce iese?Deja ma vad eu intr-un magazin de haine(vanzatorul nici nu stie ce vreau sa fac)si vine vanzatorul frecand manutele una de alta:"cu ce vapot ajuta,avem marfa de calitate,si eu port aceasta haina si este foarte buna,nu o am acum la mine dar o port aproape zilnic,si eu il refuz elegant iar el ma injura in spate,nu contest acest comportament la anumiti insi din mlm dar sigur acestia nu voe avea succes daca nu-si schimba atitudinea si comportamentul fata de client sau colaborator.Din pacate pentru tine eu am studiat multe planuri de marketing ale firmelor mlm din Romania si nicio firma nu cre suficienti bani cat sa te imprumuti la banca pentru a demara afacerea,deci,este o mincina gogonata expunrea ta.Sunt convins ca multi esueaza,pentru ca multi nu sunt dispusi sa plateasca "pretul".Nu trebuie sa-mi raspunzi pentru ca oricum nu aduci argumente care pot sa fie probate candva,undeva.
petreflp
Citeaza (rakkone @ Oct 6 2009, 12:05 PM) *
laugh.gif Intradevar este cum am mai spus in primele posturi, MLMul are potential foarte mare pentru creatori, pentru cei implicati in afacere si pentru cei din pozitiile de sus (adica cei inrolati devreme). Asta nu inseamna ca MLM pe ansamblu nu este faliment si timp pierdut pentru marea masa de cotizanti. Faptul ca Trump ISI CREEAZA PROPRIUL MLM si NU SE INROLEAZA intr-unul existent ne arata ceea ce stim deja, si anume ca Trump este un foarte bun om de afaceri cu nas pentru surse de generat profit bun. Nu inseamna ca el crede in MLM, inseamna ca a vazut ca daca esti patron de asa ceva te umpli de bani.
Va astept cu tabele in care sa aratati ca Trump vinde la comision si isi calculeaza bonusurile cu pixul in mana rolleyes.gif

Corect,este normal ca un initiator al unei afaceri mlm sa castige foarte multi bani,dar mlm inseamna sa imparta acesti bani cu colaboratorii pentru ca altfel se va exclude de pe piata,singur.Te intreb pe tine:intr-o afacere clasica ,un angajat poate castiga mai mult decat creatorul acestei afaceri?Faptrul ca Donald isi creaza o afcere mlm inseamna ca se gandeste la oameni si le ofera posibilitatea sa castige un ban cinstit in raport cu munca depusa.Deci,nuinseamna ca vrea mai multi bani pentru el sau mai bine zis nu inseamna ca tori banii(profitul)o sa-i apartina in totalitate.Si da, nu se va inscrie intr-o afacere mlm,pentru ca nici patronul unde lucrezi sa va inscrie in afacerea ta.
petreflp
Citeaza (mickme @ Oct 6 2009, 10:26 AM) *
nu cred ca se poate afirma cu siguranta ca MLM este mai bun decat o afacere clasica sau viceversa, pur si simplu sunt diferite: (simplificand) intr-o afacere clasica esti platit sa aduci un client care cumpara de la firma, intr-un MLM esti platit sa aduci oameni care aduc clienti care cumpara de la firma; fiecarui om i se potriveste altceva;

si tot simplificand: un MLM-ist considera ca va castiga mai usor daca va aduce 10 oameni care vor aduce fiecare 50 de clienti decat daca se va zbate el sa aduca 50 de clienti

MLM, ca sistem de marketing si business, este foarte ok, problema este, dupa parerea mea, cu felul cum acesta este promovat de unii MLM-isti si chiar de unele companii si cum sunt instruiti noii intrati in sistem (carora, de multe ori, li se prezinta doar avantajele si posibilele beneficii, nu si efortul necesar pentru a ajunge acolo)

succes smile.gif

1.intr-o afacere clasica nu esti platit sa aduci un client.
2.intr-o afacere mlm ar trebui sa intre oameni care studiaza acest gen de marketing si nu oamenii care asteapta sa li-se spuna cat trebuie sa munceasca pentru o anumita suma de bani,asta se numeste ca esti angajat,ori intr-un mlm nu esti angajat, esti colaborator al FIRMEI si Partener,castigi in functie de potentialul tau si al sponsorului si nu dupa anumite reguli.
petreflp
Citeaza (rakkone @ Oct 6 2009, 08:59 AM) *

Succesuri wink.gif

Stau si te intreb si ma intreb:oare cum te numesti tu un ins pacalit de o firma care iti vinde produse de proasta calitate si asta de foarte mult timp?Mda,este o dovada clara ca nu cunosti mlm,piata nu se va satura niciodata si nici inscrierile,pentru ca un produs consumabil nu va satura piata iar oameni care implinesc 18 ani in fiecare zi sunt o gramada.Banuiala ta este corecta,in mlm sunt si tampiti dar sti de ce?Pentru ca nu au fost si nu vor sa fie oameni de calitate.Mlm nu se bazeaza pe nr de inscrisi directi ci pe rulaj de produse.Distrusii si incultii nu pot visa decat la smecherii ,ei nu au timp sa gandeasca.
petreflp
Citeaza (mickme @ Oct 6 2009, 08:21 AM) *
cea mai comuna piramida este tocmai organigrama posturilor din aproape orice companie clasica wink.gif

intotdeauna, in orice companie (SRL, SA, multinationala etc), cu cat esti mai sus in organigrama (ce seamana perfect cu o piramida) cu atat castigi mai bine

succes smile.gif

Mda,in mlm nu poti ajunge in varf daca nu-l ajuti pe cel de la baza,corect?Afacerile piramidale sunt de 2 feluri:legale si ilegale,te las pe tine sa descoperi care sunt legale si ilegale.
petreflp

Te intreb si pe tine:daca maine vei infiinta o afacere clasica sau chiar mlm vei oferi mai multi bani angajatilor sau colaboratorilor decat ai incasa tu?Ce intelegi tu prin piramidal?
petreflp
Citeaza (prostu' @ Oct 5 2009, 01:48 PM) *
Pentru mine!

Multumesc mult!

Cine a fost recent "speculat emotional" de catre un prieten si a fost dus la o intalnire unde nu si-a dorit sa ajunga, mai trebuie sa citeasca doar aici si e lamurit.

Nu umbla nici in mlm caini cu covrigi in coada......e plin de lepre si pe acolo.
Atentie mare si spor la treaba sau fuga!

Parca te si vad la angajare cum il lingusesti pe cel care se numeste angajator.Si acest lucru tot speculare emotionala se numeste cu o singura exceptie te-ai dus singur si tot singur vei pleca.Nu,nu umbla cainii cu covrigi in coada pentru ca ei cauta sa pacaleasca sistemul si se vor pacali cand vor da bir cu fugiti.Fugind,bineinteles de munca cinstita.Nu merge cu hotia,tepe,tunuri si alte lucruri sau actiuni specifice acestor indivizi care cauta sa reinventeze apa calda.
rakkone
Citeaza (petreflp @ Oct 7 2009, 07:19 AM) *
Stau si te intreb si ma intreb:oare cum te numesti tu un ins pacalit de o firma care iti vinde produse de proasta calitate si asta de foarte mult timp?Mda,este o dovada clara ca nu cunosti mlm,piata nu se va satura niciodata si nici inscrierile,pentru ca un produs consumabil nu va satura piata iar oameni care implinesc 18 ani in fiecare zi sunt o gramada.Banuiala ta este corecta,in mlm sunt si tampiti dar sti de ce?Pentru ca nu au fost si nu vor sa fie oameni de calitate.Mlm nu se bazeaza pe nr de inscrisi directi ci pe rulaj de produse.Distrusii si incultii nu pot visa decat la smecherii ,ei nu au timp sa gandeasca.

Esti efectiv stupid si nu ai dat pe la scoala de matematica. Iti propun un model simplificat de mlm in care un inscris X castiga numai de la cei de nivel X+1 adica doar de la cei inscrisi direct de el, aflati direct sub el (in realitate spuneti ca voi castigati de la mai multe niveluri sub voi comisioane diferite).
- Deci X castiga doar de pe urma celor inscrisi direct.
- X inscrie intr-o luna, sau nu, X inscrie in total in reteaua lui 4 oameni noi, adica 4 oameni (X+1).
- Consideram ca fiecare om X+1 isi doreste sa aiba acelasi succes ca X, deci fiecare om X+1 va trebui sa inscrie 4 oameni sub el pe pozitiile X+2 pentru a avea castig direct de pe urma inscrisilor de catre el. Fiecare X+1 inscrie cate 4 oameni X+2. In acest moment sub X sunt deja 20 oameni, 4 ai lui si cate 4 inscrisi de cei 4 ai lui.
- Daca fiecare X+2 inscrie cate 4 oameni, pentru a fi la fel de succes ca si X+1, o sa avem 64 oameni X+3 deci sub X vor fi 4 + 16 + 64 = 84 de oameni.
- Intr-un sistem perfect din care toti au motive sa castige, nimeni nu pleaca si toti cauta sa inscrie oameni. Te las sa iterezi calculul de mai sus sa vezi in cat timp oamenii de pe pozitia X+n nu vor mai avea oameni de inscris, avand in vedere rata de crestere a retelei si faptul ca fiecare bizon trebuie sa inscrie alti 4, ca nimeni nu paraseste reteaua, ca nu poti inscrie oameni deja inscrisi in aceeasi retea pe alte ramuri sau mai sus, ca sunt coisprezece mii de melemeuri pe piata toate vanzand cele mai bune produse din univers, etc. Tine cont de faptul ca am zis ca e un sistem simplificat, ca X castiga doar de la X+1, nu de la mai multe nivele de sub el. Daca vrei sa castigi de la mai multe nivele sub tine trebuie sa ai multe zeci/sute de inscrisi sub tine direct sau de catre inscrisii tai directi, ceea ce nu mai e posibil pentru cei nou intrati intr-o retea.

In momentul in care un om care zice ca are mintea la el nu poate vedea evidentza ca mai sus nu ai ce sa dezbati despre alte probleme legate de economie, de competitie, de propensiunea oamenilor catre libertatea de a alege marfuri si de a nu consuma mereu acelasi lucru, de evolutia demografica a Romaniei/Europei (asta apropo de cati implinesc 18 ani anual smile.gif ) etc
petreflp
Domnule pitagora,
Asa este nu mi-a placut matematica si nici nu-mi place.Exemplu dvs expus este total incorect si in afara sistemuli de marketing mlm.Am sa spun ca eu nu sunt conditionat sai mai bine zis firma nu ma contitioneaza si nici nu ma plateste in functie de nr de inscrisi ci de rulajul produselor,
Exemplu pentru matematicianul rakone alias pitagora

Eu cumpar o pasta de dinti cu aprox 21 ron din care primesc un discount de 8%
Tu cumperi aceiasi pasta de dinti tot cu 21 ron si ai un discount de 5 %
Tu inscri ca si consumator un apropiat care cumpara si el o pasta de dinti tot cu 21 ron cu un discount de 5 % si asa mai departe.
Profitul meu sau pe intelesul tau bonusul va fii:
21 x 8%=1,68 ron,profit direct de la om direct
Profitul de la omul indirect adica de la consumul tau 21 x 5%=1,05 ron profitul tau de la omul direct va fii tot de 1,05 ron iar profitul meu de la omul tau direct va fii tot 1,05 ron
In total 1,68+1,05+1,05=3,78
Asta daca calculez la pret de distribuitor,dar discountul la firma cu care eu sunt partener se plateste la pret de conumator.
Sa nu uit firmele care platesc in adancime (bonusuri) cel putin 5 generatii sunt firme serioase de mlm.restul supravietuiesc sau sunt firme cu plata in functie de VANZARILE PERSONALE,gen avon,oriflame.
Poate ca sunt eu stupid dar firma nu este stupida asa cum ti-ai dori tu sa fie.Eu sunt platit de firma si nu de tine sau consumatori.Vad ca nu intelegi regula piatei de consum si regula capitalului de oameni,mai studiaza ca nu-mi pird timpul sa-ti explic si tu sa-mi spui ca nu este asa.
elaxxx
MLM pro si contra
si in cele mai stupide firme de MLM se castiga uneori cu taraita, alteori bani frumosi - daca locul de munca se desfiinteaza inseamna ca pana azi ai castigat, de maine nimic
sunt unele firme ce nu presupun cumpararea altor produse decat cele pe care le cumperi si acum, marcile tale preferate, magazinele tale preferate, si practic tot ce vand este promovarea acestor magazine (reclama) iar cei care platesc sunt magazinele.
atata vreme cat tu cheltui banii pe produsele tale preferate oricum, iar daca o faci acesta printr-un MLM castigi bani inapoi - nu reduceri ocazionale, si selective ci reducere constante la toate cumparaturile tale indiferent de oferta si sezon (chiar si la produsele de oferta) - doar cei care nu inteleg nu se ocupa, iar MLM-ul intotdeauna s-a adresat segmentului de piata inovator, celor proactivi, nu persoanelor de rand si cu atat mai putin scepticilor si reactivilor.
Asa ca nu le mai bagati pe toate in aceeasi oala ca nu se compara.
rakkone
@petrefonfleu: Si ce nu e in concordanta cu ceea ce am spus????? Nu castigi de la mine inscrisul tau direct, castigi de la firma dar de pe urma consumului meu, poftim (de parca firma nu are banii de la x, y, z care cumpara pasta cu 21 de lei. DUMNEZEULEEEE!!! 21 de lei??? Orice pasta de dinti in firea ei este 4-8 lei la orice magazin, e drept nu melemeu. Iar astea imi spui ca sunt preturi de distribuitor, nu de consumator laugh.gif . Acum serios, zi-mi tot in paranteza, este pretul pe galeata de pasta cu dinti sau pe tub normal? Stiu, sunt porc si prost, pasta TA de dinti este cea mai buna din univers si de aceea costa atat) dar cu cati ai mai multi sub tine cu atat castigi de la firma mai mult. Fiind unul de sub tine, eu ar trebui sa am cat mai multi sub mine pentru ca din consumul lor eu sa castig cat mai mult. LA UN MOMENT DAT, PRESUPUNAND CA NIMENI NU IESE DIN AFACERE, CEI NOU VENITI NU MAI AU PE CINE SA INSCRIE DEOARECE NU MAI EXISTA OAMENI NEINSCRISI SI NICI NU POT FURA DIN RETEA PE ALTII!!!! De aceea activezi intr-un sistem imperfect, in care nu toti au aceleasi sanse. De aceea e corect ceea ce spun ca numai patronii, cei nou veniti si cei care castiga direct (au salarii, sunt maimute de prezentat pe post de oameni de succes, etc) sunt cei care castiga, restul sunt perdanti la fel ca la caritas. Aici e marea minciuna pe care o bagati la inaintare, ca toti pot castiga, ca e numai de munca, bla bla bla. Restul sunt minciuni mai mici, pasta ASTA de dinti iti face penisul mai lung, cafeaua MEA iti face ochii mai negri, toti cei care nu sunt in retea sunt rai, prosti, invidiosi, incuiati, vor sa te traga inapoi, nu sunt evoluati ca si tine, o sa ai succes alaturi de oameni de calitate ca noi etc
rakkone
Citeaza (elaxxx @ Oct 7 2009, 10:02 AM) *
MLM pro si contra
[...] doar cei care nu inteleg nu se ocupa, iar MLM-ul intotdeauna s-a adresat segmentului de piata inovator, celor proactivi, nu persoanelor de rand si cu atat mai putin scepticilor si reactivilor.
Asa ca nu le mai bagati pe toate in aceeasi oala ca nu se compara.

1. I-auzi domle, doar care nu inteleg nu se ocupa. Gresit, cei care INTELEG nu se ocupa wink.gif
2. Se adreseaza inovatorilor si proactivilor... I-auzi domle, dar capitalismul in general cui se adreseaza?
3. Nu se adreseaza "persoanelor de rand". Aceleasi rasini bune de prostit timizii si complexatii care cred ca daca activeaza in melemeu gata, nu mai sunt oameni de rand, au afacerea lor si au succes. Bleah
rakkone
Citeaza (petreflp @ Oct 7 2009, 09:11 AM) *
[...]
Tu cumperi aceiasi pasta de dinti tot cu 21 ron si ai un discount de 5 %
[...]

PS: EU cumpar paste din astea penibile, de 7 lei 100ml. Adica fata de tine EU castig 14 lei prin economisire la fiecare pasta de dinti. Profit 200% fata de banii investiti in raport cu tine. Carrefour sau magazinul din coltul blocului sunt cele mai tari MLMuri din lume, si nici nu imi cer sa ma inscriu laugh.gif

Ca info generala, TOATE pastele de dinti se fac din lut si diverse arome. Ca tu vrei pentru aromele respective sa dai cu 14 lei mai mult ca orice om normal la cap e treaba ta, dar nu o vinde ca pe cea mai mare inventie de la descoperirea apei calde. Evident, poti alege sa crezi ca firma respectiva a descoperit ingredientul minune care iti prelungeste viata cu 15 ani si nu vrea sa il vanda pe zeci de miliarde companiilor uriase de medicamente si prefera sa il dea din mana in mana unui grup de initiati rolleyes.gif
mickme
x la puterea n este un numar foarte mare, iar daca fiecare ar inscrie cate 4 oameni, atunci dupa 16 niveluri ai depasi deja populatia terrei, true wink.gif

doar ca niciodata nu se va intampla ca TOATA LUMEA sa inscrie exact 4 oameni (de aceea si esueaza peste 90% din cei care fac MLM, deoarece 1. nu inscriu suficienti oameni care cumpara din sistem si nu isi ajuta oamenii sa faca asta si 2. pentru ca pur si simplu, matematic, nu pot castiga toti la fel de mult)

structura MLM este constructala, nu piramidala; iar aceasta structura constructala se gaseste peste tot in natura (coroanele arborilor, deltele raurilor samd)

http://www.constructal.org/

http://www.zf.ro/ziarul-de-duminica/viitor...ructal-2908331/

succes smile.gif

Citeaza (rakkone @ Oct 7 2009, 08:06 AM) *
Esti efectiv stupid si nu ai dat pe la scoala de matematica. Iti propun un model simplificat de mlm in care un inscris X castiga numai de la cei de nivel X+1 adica doar de la cei inscrisi direct de el, aflati direct sub el (in realitate spuneti ca voi castigati de la mai multe niveluri sub voi comisioane diferite).
- Deci X castiga doar de pe urma celor inscrisi direct.
- X inscrie intr-o luna, sau nu, X inscrie in total in reteaua lui 4 oameni noi, adica 4 oameni (X+1).
- Consideram ca fiecare om X+1 isi doreste sa aiba acelasi succes ca X, deci fiecare om X+1 va trebui sa inscrie 4 oameni sub el pe pozitiile X+2 pentru a avea castig direct de pe urma inscrisilor de catre el. Fiecare X+1 inscrie cate 4 oameni X+2. In acest moment sub X sunt deja 20 oameni, 4 ai lui si cate 4 inscrisi de cei 4 ai lui.
- Daca fiecare X+2 inscrie cate 4 oameni, pentru a fi la fel de succes ca si X+1, o sa avem 64 oameni X+3 deci sub X vor fi 4 + 16 + 64 = 84 de oameni.
- Intr-un sistem perfect din care toti au motive sa castige, nimeni nu pleaca si toti cauta sa inscrie oameni. Te las sa iterezi calculul de mai sus sa vezi in cat timp oamenii de pe pozitia X+n nu vor mai avea oameni de inscris, avand in vedere rata de crestere a retelei si faptul ca fiecare bizon trebuie sa inscrie alti 4, ca nimeni nu paraseste reteaua, ca nu poti inscrie oameni deja inscrisi in aceeasi retea pe alte ramuri sau mai sus, ca sunt coisprezece mii de melemeuri pe piata toate vanzand cele mai bune produse din univers, etc. Tine cont de faptul ca am zis ca e un sistem simplificat, ca X castiga doar de la X+1, nu de la mai multe nivele de sub el. Daca vrei sa castigi de la mai multe nivele sub tine trebuie sa ai multe zeci/sute de inscrisi sub tine direct sau de catre inscrisii tai directi, ceea ce nu mai e posibil pentru cei nou intrati intr-o retea.

In momentul in care un om care zice ca are mintea la el nu poate vedea evidentza ca mai sus nu ai ce sa dezbati despre alte probleme legate de economie, de competitie, de propensiunea oamenilor catre libertatea de a alege marfuri si de a nu consuma mereu acelasi lucru, de evolutia demografica a Romaniei/Europei (asta apropo de cati implinesc 18 ani anual smile.gif ) etc
petreflp
Citeaza (rakkone @ Oct 7 2009, 10:03 AM) *
@petrefonfleu: Si ce nu e in concordanta cu ceea ce am spus????? Nu castigi de la mine inscrisul tau direct, castigi de la firma dar de pe urma consumului meu, poftim (de parca firma nu are banii de la x, y, z care cumpara pasta cu 21 de lei. DUMNEZEULEEEE!!! 21 de lei??? Orice pasta de dinti in firea ei este 4-8 lei la orice magazin, e drept nu melemeu. Iar astea imi spui ca sunt preturi de distribuitor, nu de consumator laugh.gif . Acum serios, zi-mi tot in paranteza, este pretul pe galeata de pasta cu dinti sau pe tub normal? Stiu, sunt porc si prost, pasta TA de dinti este cea mai buna din univers si de aceea costa atat) dar cu cati ai mai multi sub tine cu atat castigi de la firma mai mult. Fiind unul de sub tine, eu ar trebui sa am cat mai multi sub mine pentru ca din consumul lor eu sa castig cat mai mult. LA UN MOMENT DAT, PRESUPUNAND CA NIMENI NU IESE DIN AFACERE, CEI NOU VENITI NU MAI AU PE CINE SA INSCRIE DEOARECE NU MAI EXISTA OAMENI NEINSCRISI SI NICI NU POT FURA DIN RETEA PE ALTII!!!! De aceea activezi intr-un sistem imperfect, in care nu toti au aceleasi sanse. De aceea e corect ceea ce spun ca numai patronii, cei nou veniti si cei care castiga direct (au salarii, sunt maimute de prezentat pe post de oameni de succes, etc) sunt cei care castiga, restul sunt perdanti la fel ca la caritas. Aici e marea minciuna pe care o bagati la inaintare, ca toti pot castiga, ca e numai de munca, bla bla bla. Restul sunt minciuni mai mici, pasta ASTA de dinti iti face penisul mai lung, cafeaua MEA iti face ochii mai negri, toti cei care nu sunt in retea sunt rai, prosti, invidiosi, incuiati, vor sa te traga inapoi, nu sunt evoluati ca si tine, o sa ai succes alaturi de oameni de calitate ca noi etc

Mda,cand cumpara clientul de la tine din magazin(desi ma indoiesc ca ai avea asa ceva sau vei avea vreodata salariul care-l dai angajatului nu-l dai din diferenta de pret?Cam greu cu intelesul la matale sau ...nu vrei sa para o afacere cinstita.Mda,o pasta de dinti costa 21 ron pentru ca este naturala si pentru ca are 130 g nu cum este colgate de 75 ml si cu fluor in ea plus agenti chimici de sinteza.Defapt vorba lui gigi becali,cat dai atat face,putin dai putin face.Cu 6 lei imi este si rusine sau mai bine zis imosibil sa inteleg cat costa defapt continutul.Numai ambalajul este aproximtiv 1 leu+reclama+comisioane de la fabrica pana la client ,,,,etc.Deci,care este valoarea produsului=ZERO.Nu,nu intelegi pentru ca esti cu o mentalitate inchistata,cum dracului sa saturezi o piata cu produse consumabile,sau poate tu te speli odata pe an pe dinti.Aha,si zici ca nu toti au sanse egale?Pai sa vedem:eu cumpar cu 21 roni ,tu cu 21 roni si tot asa pana la utimul consumator din retea,exista vreo diferenta?Ca nu inteleg ?Aha acum inteleg eu de unde atata inversunare comunista la tine:PAI MAI TINERE,AFACEREA MLM NU ESTE CARITAS SAU ASTA ITI DORESTI TU SA FIE?Cum dracului sa fie caritas cand de banii aceia dati la firma cumperi produse,sa inteleg de la tine ca si metro tot caritas este ,nu-i asa?Vezi tu,cand nu poti argumenta sau cand vrei tu sa fie o afacere proasta o bagi pe asta cu penisul,pai penis ai tu in cap daca la asta de gandesti,nu-ti strica un pic de comportament civilizat ,sau nu poti sa suporti ideea de a munci corect si sa fii rasplatit pe munca si nu pe lene?
Ca sa inteleaga cititorii si nu tu am sa dau un exemplu al marketingului in echipa:
Lantul comertului clasic
Pasta de dinti
materie prima-fabricant-exportator-importator-en gros-en detail-consumator,cea mai mare parte din pretul rezultat se duce catre compania de publicitate.
Marketingul mlm
Fabricant-consumator,o parte din pretul produslui se intoarce catre cel care face reclama in speta consumatorul MULTUMIT,SI NU TELEVIZORUL MINCINOS.
Se pune intrebarea,eu pe cine imbogatesc cand cumpar de la magazin?Nu este mai corect sa cumpar direct de la producator si sa-mi intre niste bani in buzunar pentru ca am facut o reclama cinstita in urma careia s-a soldat cu o inscriere si in acelasi timp cu un consum?
elaxxx
Citeaza (lyoness @ Sep 28 2009, 01:45 PM) *
Oameni buni, despre Lyoness ati auzit? In ce categorie intra? In schemele piramidale, sau in categoria MLM-uri? Am fost invitat la o sedinta de indoctrinare care mi s-a parut penibila. Un tasti-basti care ce-i drept, facea un consum intens de energie si cam atat, a incercat sa ne convinga ca daca o sa stam la mila guvernoiului si n-o sa ne luam viata in propriile maini, o sa ajungem batrani si cacaciosi, cu cateva sute de lei pensie din care abia o sa reusim sa ne platim medicamentele. Leit-motivul afacerii este "bani inapoi la fiecare cumparatura" si "mai spune si la altora de minunata noastra initiativa". In rest filmulete cu oameni fericiti si "independenti financiar", care iti vorbesc despre un secret. Evident secretul este reteaua Lyoness care te invita sa vii alaturi de ei ca sa faci economii la cumparaturi, iar daca vrei cu adevarat sa te implici si sa-ti castigi independenta financiara multvisata, atnci trebuie sa te implici si cu bani. Pentru inceput 1631 de lei, ca sa urci automat pe nivelul 3 al ierarhiei, pozitie din care colectezi bani de la cei de dedesubt.

In fine, eu am ramas cu imaginea de penibil (tasti-bastiul respectiv m-a enervat la culme) si din cauza asta incerc sa discut cu oameni care au mai trecut prin schemele astea de tip piramidal (ei le numesc scheme binare), unde trebuie sa aduci cat mai multi clienti ca sa urci in ierarhie si sa-ti vina banul la greu. Poate exista cineva care a intrat in aceasta schema piramidala si poate sa ne dea cateva detalii. As fii indatorat!

Cu respect!

Lamurire
castigi % din cumparaturile tale, % mai mic din a celor ce i-ai incris tu si cei din linia a doua
in rest piarmida -cum ii zici tu e de fapt un graf binar care se completeaza in functie de viteza cu care cumpara lumea in jurul tau (si aia de sus, si aia de jos), si la fiecare graf completat iei bani - un fel de prima de sarbatori
cand ai si tu o pozitie in graf - sub tine se vor pozitiona cei care au cumparat dupa tine prin urmare poti sa castigi bani si dupa cei de sus daca tu ai facut cumparaturi inaintea lor cu cateva zile, evident cine face cumparaturi mai multe va avea mai multe pozitii in acest graf, dar va ajuta si mai multa lume, pozitionandu-se dupa ei. Ergo cine are bani mai multi poate castiga mai mult dar in acelasi timp ajuta la randul sau mai multa lume sa castige.
a si inca ceva de ce nu e piramidal, azi poate castigi bani de pe urma celui care sta la coada in urma ta, maine poate sa castige si el de pe urma ta, nici nu-l cunosti poate, si nu conteaza daca s-a inscris inaintea ta sau dupa.
Cat despre lyoness Atentie NU TREBUIE sa te implici cu bani, este o optiune este la fel ca in orice MLM, diferenta: in lyoness banii aceia ii vei putea folosi cand vrei tu si la ce vrei tu excursii, haine, alimente, etc, in alte MLM-uri banii investiti se duc exclusiv pe produse si cartulii promovate de ei.

Cat despre observatiile tale legate de prima intalnire cu acest sistem e la fel ca si cand ai zice ca Dzeu e tot timpul beat ca asa-i si popa. Daca te intereseaza si ai timp si vrei sa-l investeti in asa ceva poti sa-l intelegi chiar daca oratorul nu a fost in stare sa explice, de aceea ai sponsor printre altele.

Apropo sistemul sponsorial stiati ca a aparut de la preoti? - ei au un singur mediator intre ei si Dzeu, preotul la care se destainuie.
O zi buna,
petreflp
Citeaza (rakkone @ Oct 7 2009, 10:06 AM) *
1. I-auzi domle, doar care nu inteleg nu se ocupa. Gresit, cei care INTELEG nu se ocupa wink.gif
2. Se adreseaza inovatorilor si proactivilor... I-auzi domle, dar capitalismul in general cui se adreseaza?
3. Nu se adreseaza "persoanelor de rand". Aceleasi rasini bune de prostit timizii si complexatii care cred ca daca activeaza in melemeu gata, nu mai sunt oameni de rand, au afacerea lor si au succes. Bleah

Ohooo,ma faci sa rad.Sa inteleg mentalitatea ta,un individ care se uita la meci(intelege cum se joaca si regulile)cu siguranta ar trebui sa joace in echipa real madrid,da?Tovarase,ramai dumneata cu capitalismul pentru ca esti dependent de el si pe noi lasa-ne sa fim liberi.Daca se adreseaza oamenilor de rand,oare de ce nu au succes si ei?Bleah,fir-ar al dracului de comunism.
petreflp
Citeaza (rakkone @ Oct 7 2009, 10:13 AM) *
PS: EU cumpar paste din astea penibile, de 7 lei 100ml. Adica fata de tine EU castig 14 lei prin economisire la fiecare pasta de dinti. Profit 200% fata de banii investiti in raport cu tine. Carrefour sau magazinul din coltul blocului sunt cele mai tari MLMuri din lume, si nici nu imi cer sa ma inscriu laugh.gif

Ca info generala, TOATE pastele de dinti se fac din lut si diverse arome. Ca tu vrei pentru aromele respective sa dai cu 14 lei mai mult ca orice om normal la cap e treaba ta, dar nu o vinde ca pe cea mai mare inventie de la descoperirea apei calde. Evident, poti alege sa crezi ca firma respectiva a descoperit ingredientul minune care iti prelungeste viata cu 15 ani si nu vrea sa il vanda pe zeci de miliarde companiilor uriase de medicamente si prefera sa il dea din mana in mana unui grup de initiati rolleyes.gif

Am zis,cat dai atat face.7 lei costa 7 lei face.Tu nu castigi decat un singur lucru:faci mai mult sport mergand mai des la magazin sa-l pricopsesti pe cel la cer nu te inscri.Deci,tu nu ai cum sa castigi,te-a platit carrfour pentru ca esti client fidel la ei?Cat?Ma bag si eu.Mda,probabil lut ai citi pe soba din coltul casei dar in pasta pe care o folosesc eu scrie altceva.Eu nu dau 14 lei pe lut,dau diferenta pe calitate ,nu pe reclame.
rakkone
@petre: M-ai convins, MLM rulz.

DE ACEEA M-AM GANDIT SA IMI INFIINTEZ UN MLM!!! ATENTIE, OPORTUNITATE UNICA, ASTEPT INSCRIERI AICI, PRIMII 100 INSCRISI PRIMESC UN TRICOU CU MINE!!!

Voi vinde pasta de dinti binecuvantata! Pasta de dinti poate fi orice model de pasta de dinti din comert, treaba mea de unde ma aprovizionez, DAAAAR va avea unicul ingredient pe care nicio pasta de dinti din lume nu il are: Binecuvantarea mea! Pasta nu va fi ieftina pentru ca pot produce un numar limitat de binecuvantari pe zi, de aceea nu pot vinde tubul la mai putin de 50 de roni. DAR, si aici este marele DAR pe care il fac omenirii, 50% din acesti bani se vor intoare sub forma unei liste de comisioane catre cumparatorii pastei. Voi definitiva in zilele ce urmeaza lista exacta a comisioanelor si modalitatile de plata si de calcul, va fi ceva de genul cel din linia 1 castiga 10 roni, inscrisul lui castiga 7, inscrisul inscrisului 4, si asa mai departe.

REPET, GRABITI-VA!!! Este singura pasta de dinti care pe langa ingredientele clasice, continute in orice pasta de dinti, include si puterea binefacatoare a unei binecuvantari! Astfel puteti fi pacatosi, puteti injura, puteti manca kkaat, nu conteaza, puterea binefacatoare a pastei RAKKONIA va dezlega toate aceste rele!! Va alegeti astfel si cu un produs unic in lume, si cu sansa reala de a deveni oameni de succes, de a fi primii inscrisi intr-un mlm cum nu mai exista altul si de a fi plini de bani. Si nu in ultimul rand de a purta un frumos tricou alb cu chipul meu pe fata si pe spate cu o binecuvantare
rakkone
Citeaza (petreflp @ Oct 7 2009, 10:34 AM) *
Ohooo,ma faci sa rad.Sa inteleg mentalitatea ta,un individ care se uita la meci(intelege cum se joaca si regulile)cu siguranta ar trebui sa joace in echipa real madrid,da?Tovarase,ramai dumneata cu capitalismul pentru ca esti dependent de el si pe noi lasa-ne sa fim liberi.Daca se adreseaza oamenilor de rand,oare de ce nu au succes si ei?Bleah,fir-ar al dracului de comunism.

Hotaraste-te domnule, vrei sa ma injuri ca sunt capitalist sau ca sunt comunist? Nu de alta dar incurcam cititorii
petreflp
Citeaza (rakkone @ Oct 7 2009, 10:45 AM) *
Hotaraste-te domnule, vrei sa ma injuri ca sunt capitalist sau ca sunt comunist? Nu de alta dar incurcam cititorii

Nu injur sitemele de guvernare pentru ca nu depind de ele in afacerea mea.Eu critic mentalitatea ta comunista ,nu o injur pentru ca nu esti dumneata de vina ca nu-ti place mlm ci cei care te conduc,eu nu sunt condus ,in scurt timp voi avea libertatea dupa care multi tanjesc fara sa faca nimic.Stiu ca pentru tine suna aberant dar important pentru mine este ca se va intampla.
petreflp
Citeaza (rakkone @ Oct 7 2009, 10:40 AM) *

DE ACEEA M-AM GANDIT SA IMI INFIINTEZ UN MLM!!! ATENTIE, OPORTUNITATE UNICA, ASTEPT INSCRIERI AICI, PRIMII 100 INSCRISI PRIMESC UN TRICOU CU MINE!!!

Voi vinde pasta de dinti binecuvantata! Pasta de dinti poate fi orice model de pasta de dinti din comert, treaba mea de unde ma aprovizionez, DAAAAR va avea unicul ingredient pe care nicio pasta de dinti din lume nu il are: Binecuvantarea mea! Pasta nu va fi ieftina pentru ca pot produce un numar limitat de binecuvantari pe zi, de aceea nu pot vinde tubul la mai putin de 50 de roni. DAR, si aici este marele DAR pe care il fac omenirii, 50% din acesti bani se vor intoare sub forma unei liste de comisioane catre cumparatorii pastei. Voi definitiva in zilele ce urmeaza lista exacta a comisioanelor si modalitatile de plata si de calcul, va fi ceva de genul cel din linia 1 castiga 10 roni, inscrisul lui castiga 7, inscrisul inscrisului 4, si asa mai departe.

REPET, GRABITI-VA!!! Este singura pasta de dinti care pe langa ingredientele clasice, continute in orice pasta de dinti, include si puterea binefacatoare a unei binecuvantari! Astfel puteti fi pacatosi, puteti injura, puteti manca kkaat, nu conteaza, puterea binefacatoare a pastei RAKKONIA va dezlega toate aceste rele!! Va alegeti astfel si cu un produs unic in lume, si cu sansa reala de a deveni oameni de succes, de a fi primii inscrisi intr-un mlm cum nu mai exista altul si de a fi plini de bani. Si nu in ultimul rand de a purta un frumos tricou alb cu chipul meu pe fata si pe spate cu o binecuvantare

Nu comentez vise,eu le traiesc,asa ca este anormal sa comentez aberatiile tale lipsite de bun simt.Stai linistit ca nu reactionez din ura ci datorita moralitatii si pentru a nu defaima un sistem pentru ca un ins nu este deacord cu el.Succes la infiintarea firmei si la vanzari,multe.
rakkone
Citeaza (petreflp @ Oct 7 2009, 10:48 AM) *
Nu injur sitemele de guvernare pentru ca nu depind de ele in afacerea mea.Eu critic mentalitatea ta comunista ,nu o injur pentru ca nu esti dumneata de vina ca nu-ti place mlm ci cei care te conduc,eu nu sunt condus ,in scurt timp voi avea libertatea dupa care multi tanjesc fara sa faca nimic.Stiu ca pentru tine suna aberant dar important pentru mine este ca se va intampla.

Este bine ca ai asemenea convingeri puternice. Totusi te sfatuiesc sa te mai gandesti la MLMul pe care il infiintez, cu pasta de dinti binecuvantata. Poti fi inscrisul numarul 1, primus inter pares, alfa male, ce vrei tu. Si este ACUM, nu intr-un viitor iluzoriu cool.gif
rakkone
Citeaza (petreflp @ Oct 7 2009, 10:51 AM) *
Nu comentez vise,eu le traiesc, [...]

Corect laugh.gif
rakkone
@ellaxxx: Cu cat un sistem este mai alambicat, cu o mie si una de calcule putin intelese de marea masa, cu atat mai mult creste posibilitatea ca el sa fie o teapa. Vezi schemele financiare care au generat prezenta criza. Iar la Lyoness TREBUIE sa te implici cu bani, fie si numai aia 43 de roni (?) pe care ii cer de la sponsor pentru fiecare din cei pe care ii inscrie, deci e minciuna ca nu se cer bani.
mickme
bani platesc doar cei care vor sa se implice (sa inscrie si alti oameni), cel care se inscrie NU plateste nimic, pentru cumparatori inscrierea este gratuita

desi nu este teapa, intr-adevar sistemul este mai alambicat, cu multe calcule, mi-a luat sincer si mie vreo 3-4 luni pana sa inteleg si sa ma conving de viabilitatea sistemului, aici iti dau dreptate

dar daca intelegi 1% + 0,5% + 0,5% bani ca$h pe viata, restul le inveti in timp wink.gif

succes smile.gif

Citeaza (rakkone @ Oct 7 2009, 10:59 AM) *
@ellaxxx: Cu cat un sistem este mai alambicat, cu o mie si una de calcule putin intelese de marea masa, cu atat mai mult creste posibilitatea ca el sa fie o teapa. Vezi schemele financiare care au generat prezenta criza. Iar la Lyoness TREBUIE sa te implici cu bani, fie si numai aia 43 de roni (?) pe care ii cer de la sponsor pentru fiecare din cei pe care ii inscrie, deci e minciuna ca nu se cer bani.
mickme
vezi ca la cati brainwashed mai arunca o privire pe aici, s-ar putea sa chiar gasesti adepti smile.gif laugh.gif

Citeaza (rakkone @ Oct 7 2009, 10:40 AM) *

mickme
ar mai fi o precizare importanta: `piramida` (matrixul binar) in Lyoness este in asa fel conceputa incat varful alimenteaza baza (eu castig comisioane si de pe urma celui care m-a inscris pe mine, nu doar el de pe urma mea - caz concret in structura mea: un direct de-al meu a luat comision de pe urma sponsorului meu))

succes smile.gif

Citeaza (elaxxx @ Oct 7 2009, 10:32 AM) *
Lamurire
castigi % din cumparaturile tale, % mai mic din a celor ce i-ai incris tu si cei din linia a doua
in rest piarmida -cum ii zici tu e de fapt un graf binar care se completeaza in functie de viteza cu care cumpara lumea in jurul tau (si aia de sus, si aia de jos), si la fiecare graf completat iei bani - un fel de prima de sarbatori
cand ai si tu o pozitie in graf - sub tine se vor pozitiona cei care au cumparat dupa tine prin urmare poti sa castigi bani si dupa cei de sus daca tu ai facut cumparaturi inaintea lor cu cateva zile, evident cine face cumparaturi mai multe va avea mai multe pozitii in acest graf, dar va ajuta si mai multa lume, pozitionandu-se dupa ei. Ergo cine are bani mai multi poate castiga mai mult dar in acelasi timp ajuta la randul sau mai multa lume sa castige.
a si inca ceva de ce nu e piramidal, azi poate castigi bani de pe urma celui care sta la coada in urma ta, maine poate sa castige si el de pe urma ta, nici nu-l cunosti poate, si nu conteaza daca s-a inscris inaintea ta sau dupa.
Cat despre lyoness Atentie NU TREBUIE sa te implici cu bani, este o optiune este la fel ca in orice MLM, diferenta: in lyoness banii aceia ii vei putea folosi cand vrei tu si la ce vrei tu excursii, haine, alimente, etc, in alte MLM-uri banii investiti se duc exclusiv pe produse si cartulii promovate de ei.

Cat despre observatiile tale legate de prima intalnire cu acest sistem e la fel ca si cand ai zice ca Dzeu e tot timpul beat ca asa-i si popa. Daca te intereseaza si ai timp si vrei sa-l investeti in asa ceva poti sa-l intelegi chiar daca oratorul nu a fost in stare sa explice, de aceea ai sponsor printre altele.

Apropo sistemul sponsorial stiati ca a aparut de la preoti? - ei au un singur mediator intre ei si Dzeu, preotul la care se destainuie.
O zi buna,
rakkone
Citeaza (mickme @ Oct 7 2009, 11:07 AM) *
vezi ca la cati brainwashed mai arunca o privire pe aici, s-ar putea sa chiar gasesti adepti smile.gif laugh.gif

Pe cuvant ca daca imi dau 50 de roni le trimit o pasta de dinti binecuvantata si un tricou laugh.gif
mickme
laugh.gif laugh.gif laugh.gif

Citeaza (rakkone @ Oct 7 2009, 11:11 AM) *
Pe cuvant ca daca imi dau 50 de roni le trimit o pasta de dinti binecuvantata si un tricou laugh.gif
elaxxx
Citeaza (rakkone @ Oct 7 2009, 10:59 AM) *

Da e ceva normal sa ceara de la sponsor si nu de la tine
Cat despre alambicat, nu e deloc comparativ, cu unul clasic unde ai prima de craciun daca incasam la timp, mai prindem un proiect, nu tre sa dam reducere mai mare de x% la noii clienti, si considera seful ca meriti prima aceea - indiferent de cat ai muncit
cat despre lyoness, nu e o schema - e un sistem de marketing, firmele beneficieaza de reclama persoanele de reduceri, iar logic cine face reclama mai multa primeste bonusuri - similar cu Google Pay-Per-Click mai avantajos ca aici plateste nu pe vizitator ci pe cumparator si in functie de volumul de cumparaturi - este o reclama foarte eficienta
decat sa platesti pentru o reclama care iti umple magazinul la refuz de curiosi in cel mai fericit caz, mai bine una de asta care te ajuta sa dai o suma proportionala cu efectul reclamei si doar dupa ce vezi efectele (adica banii de la cumparatori)
plus un exmplu de MLM care "nu angajeaza in liniile de sus" este AVON
acolo poti sa fii distribuitor si basta
ca sa ajungi in liniile superioare trebuie sa moara cineva, sa iasa cineva ( si stai linistit nu iese lumea ca banii vin), ia gandestete cati ar fi dispusi sa ajunga acolo dar nu mai pot / asa au contracarat efectul de saturatie a pietei
si e un sistem ce functioneaza de zeci de ani!!
petreflp
Citeaza (rakkone @ Oct 7 2009, 10:51 AM) *
Este bine ca ai asemenea convingeri puternice. Totusi te sfatuiesc sa te mai gandesti la MLMul pe care il infiintez, cu pasta de dinti binecuvantata. Poti fi inscrisul numarul 1, primus inter pares, alfa male, ce vrei tu. Si este ACUM, nu intr-un viitor iluzoriu cool.gif

Hai sa-ti spun criteriile mele de selectie cand vine vorba de a ma inscrie intr-o firma mlm ca si partener nu doar ca si sonsumator:
1.Firma trebuie sa aibe cel putin 5 ani de existenta si o crestere continuua din toate punctele de vedere
2.planul de marketing trebuie sa fie accesibil tuturor
3.produse de calitate si neaparat consumabile.
4.sa nu existe firme diferite in componenta partenerulu(gen amway )
5.sa nu fie o firma din Romania.
Astea sunt principalele criteri ale mele cand vine vorba de a discuta despre o afacere mlm.
prostu'
Citeaza (rakkone @ Oct 6 2009, 12:05 PM) *
laugh.gif

Tareeeee asta! laugh.gif

si eu as vrea sa-l vad.......
prostu'
Citeaza (petreflp @ Oct 7 2009, 07:27 AM) *
Parca te si vad la angajare cum il lingusesti pe cel care se numeste angajator.Si acest lucru tot speculare emotionala se numeste cu o singura exceptie te-ai dus singur si tot singur vei pleca.Nu,nu umbla cainii cu covrigi in coada pentru ca ei cauta sa pacaleasca sistemul si se vor pacali cand vor da bir cu fugiti.Fugind,bineinteles de munca cinstita.Nu merge cu hotia,tepe,tunuri si alte lucruri sau actiuni specifice acestor indivizi care cauta sa reinventeze apa calda.

Chiar ma gandeam sa dau spaga sa ma bage si pe mine cineva in mlm ca poate prind un post de lingau sef pe acolo. Sti cum e : sefi, sefuti si cei.......
peste tot la fel.
Alex
Mai astia anti mlm, sunteti niste fraieri si inculti cu totzii. Nici nu stiti ce pierdeti. Nu pierdeti bani, excursii ci prieteni adevarati smile.gif. Asta e cel mai important.
Rakkone, imi promiti in fatza tuturor ca daca ma inscriu in mlm-ul tau imi pot indeplini visul si anume sa ma duc 3 sapt. in Amazon? Multumesc anticipat.
mickme
azi am primit un email f interesant de la Lyoness:

Incepand din data de 6 octombrie 2009,

PENTRU ORICE INSCRIERE IN LYONESS, ONLINE SAU CU WELCOME
PACKAGE, CEL CARE RECOMANDA VA PLATI
DOAR 2 €, ADICA 8,6 LEI !!!

nici eu nu stiam asta, asa ca imi cer scuze pentru informatia din postul anterior

succes smile.gif

Citeaza (mickme @ Oct 7 2009, 11:04 AM) *
bani platesc doar cei care vor sa se implice (sa inscrie si alti oameni), cel care se inscrie NU plateste nimic, pentru cumparatori inscrierea este gratuita

desi nu este teapa, intr-adevar sistemul este mai alambicat, cu multe calcule, mi-a luat sincer si mie vreo 3-4 luni pana sa inteleg si sa ma conving de viabilitatea sistemului, aici iti dau dreptate

dar daca intelegi 1% + 0,5% + 0,5% bani ca$h pe viata, restul le inveti in timp wink.gif

succes smile.gif
petreflp
Citeaza (Alex @ Oct 8 2009, 06:07 AM) *
Mai astia anti mlm, sunteti niste fraieri si inculti cu totzii. Nici nu stiti ce pierdeti. Nu pierdeti bani, excursii ci prieteni adevarati smile.gif. Asta e cel mai important.
Rakkone, imi promiti in fatza tuturor ca daca ma inscriu in mlm-ul tau imi pot indeplini visul si anume sa ma duc 3 sapt. in Amazon? Multumesc anticipat.

Dupa cum folosesti scrisul e clar ca varsta care o ai nu-ti permite sa te inscri in nicio firma mlm.Am un secret pentru tine:nu exista prieteni in mlm si nici in viata particulara,exista doar termite.Prieten adevarat?Hm,oare tu ai asa ceva?Cel mai important lucru in mlm nu este prietenia(cu prietenia poti insela pe oricine)ci atitudinea,dar sunt sigur ca dumneata nu ai cum sa intelegi acest lucru,a se vedea atitudinea ta fata de un sistem de marketing la care nici nu visezi.
iluzionistul
Sistemul MLM se bazeaza pe chestii vechi de cand omul, dar bine studiate si aplicate: cu un singur cuvant se numesc: "iluzii"; se induce ideea ca devii unic, special, intri in "elita" etc...vezi piramida Maslow; se induce iluzia ca produsul e unic, are proprietati fantastice, nu-l gasesti in alta parte, e fabulos, ridurile dispar, mancarea se face singura, cu o picatura de nu stiu ce speli toata casa etc...
La partea pozitiva sa notam ca totul e legal, genereaza profituri, taxe etc...in defintiv nu te obliga nimeni, totul e permis cf. principiului: "apa, aerul si fraierul"
La urma urmei exista cazinouri, oamenii inca pun botul la "Alba-neagra", asa ca...
Alex
Citeaza (petreflp @ Oct 8 2009, 06:30 AM) *
Dupa cum folosesti scrisul e clar ca varsta care o ai nu-ti permite sa te inscri in nicio firma mlm.Am un secret pentru tine:nu exista prieteni in mlm si nici in viata particulara,exista doar termite.Prieten adevarat?Hm,oare tu ai asa ceva?Cel mai important lucru in mlm nu este prietenia(cu prietenia poti insela pe oricine)ci atitudinea,dar sunt sigur ca dumneata nu ai cum sa intelegi acest lucru,a se vedea atitudinea ta fata de un sistem de marketing la care nici nu visezi.

Gata omule. M-am saturat de prostiile tale. Of, de te-as vedea in fatza. Acelasi tip de om ca "prietenul'' meu care m-a tzepuit de bani. Aceeasi atitudine de fanatic. Auzi la el, n-am varsta sa ma inscriu.
Doamne fereste! Ma bucur ca nu sunt ca tine. Sa ne fereasca Dzeu de oameni fanatici si ciudati ca tine. Am avut unul ca tine prin preajma, pe care l-am ajutat de cate ori a avut nevoie, m-am tzepuit si gata. Nu-mi mai trebuie. Doamne fereste! AI O MARE PROBLEMA! Ciudat om.
petreflp
Citeaza (iluzionistul @ Oct 8 2009, 07:13 AM) *
Sistemul MLM se bazeaza pe chestii vechi de cand omul, dar bine studiate si aplicate: cu un singur cuvant se numesc: "iluzii"; se induce ideea ca devii unic, special, intri in "elita" etc...vezi piramida Maslow; se induce iluzia ca produsul e unic, are proprietati fantastice, nu-l gasesti in alta parte, e fabulos, ridurile dispar, mancarea se face singura, cu o picatura de nu stiu ce speli toata casa etc...
La partea pozitiva sa notam ca totul e legal, genereaza profituri, taxe etc...in defintiv nu te obliga nimeni, totul e permis cf. principiului: "apa, aerul si fraierul"
La urma urmei exista cazinouri, oamenii inca pun botul la "Alba-neagra", asa ca...

Aha,super,si ce ziceai ca lucrezi sau ce studii ai?Pentru tine este si va ramane o iluzie pentru ca nu esti in stare sa intelegi un sector de afaceri care are aproximativ o cifra de afaceri de 100 miliarde de dolari.Si asta tot o iluzie este?Dar de unde sti tu de produse cand tu consumi cele mai proaste produse din lume gen coca cola,procter in gamble si altele,ai incercat tu un produs de la firma x si ai ajuns la concluzia ca este mai prost decat unul din magazin?Ma indoiesc,pe tine te afecteaza un sistem mlm nu un produs.Pana una alta dezvaluie iluzia din aceste produse si din aceste sisteme de marketing,chiar daca nu ai pregatirea necesara.si eu pot afirma despre tine ca esti o iluzie,pana la proba contrarie chiar esti.
Alex
Auzi la el: scoala de afaceri. Pazeste Doamne!

"Mentalitate occidentala, Dorinta de reusita in viata, Deschidere la nou, Inovator, Creator, Iubitor de oameni.

Crearea de segmente de consumatori in Romania si strainatate.
Onestitate si Grija fata de consumatori.

Beneficii de la 50 pana peste 5000 Euro lunar.

Beneficii: castiguri limitate numai de gradul de implicare in activitate!
Va regasiti in aceste caracterizari?Daca da ,atunci va voi sprijini.
Adresa mea de mail :petreflp@yahoo.com"
petreflp
Citeaza (Alex @ Oct 8 2009, 07:25 AM) *
Gata omule. M-am saturat de prostiile tale. Of, de te-as vedea in fatza. Acelasi tip de om ca "prietenul'' meu care m-a tzepuit de bani. Aceeasi atitudine de fanatic. Auzi la el, n-am varsta sa ma inscriu.
Doamne fereste! Ma bucur ca nu sunt ca tine. Sa ne fereasca Dzeu de oameni fanatici si ciudati ca tine. Am avut unul ca tine prin preajma, pe care l-am ajutat de cate ori a avut nevoie, m-am tzepuit si gata. Nu-mi mai trebuie. Doamne fereste! AI O MARE PROBLEMA! Ciudat om.

Ok,nu te inerva,asa au facut si criminalii lui Marian Cozma,neavand educatie si-au propus sa-l extermine.Ma bucur ca te-a tepuit asta scoate in evidenta cat de inteligent esti.Ai si dovezi la ceea ce spui sau te macina gandul ca o sa fii o sluga la stat dupa care o sa canti pe la guvern cerand drepturi si neoferind nimic?Fanatici oamenii,ei striga si smecherii din spatele lor castiga,ce ciudat.Sa ma fereasca Dumnezeu de boala ca fanatic raman celui ce-mi da o bucata de paine TOATA VIATA.Ciudat,un om rational nu ar reactiona ca tine,chiar ciudat,oare ce fel de mascarici esti tu,ce preucupari ai,ce studii,ce educatie,cine te hraneste,s.a..?
Aceasta este versiunea "lo-fi". Pentru a vedea versiunea grafica integrala:click aici.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.