Help - Cauta - Membri - Calendar
Versiune intreaga: Afaceri MLM , da sau nu?
Hotnews.ro Forum > Actualitati > de toate, amestecate
pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24
petreflp
Citeaza (Alex @ Oct 8 2009, 07:26 AM) *
Auzi la el: scoala de afaceri. Pazeste Doamne!

"Mentalitate occidentala, Dorinta de reusita in viata, Deschidere la nou, Inovator, Creator, Iubitor de oameni.

Crearea de segmente de consumatori in Romania si strainatate.
Onestitate si Grija fata de consumatori.

Beneficii de la 50 pana peste 5000 Euro lunar.

Beneficii: castiguri limitate numai de gradul de implicare in activitate!
Va regasiti in aceste caracterizari?Daca da ,atunci va voi sprijini.
Adresa mea de mail :petreflp@yahoo.com"

Da,corect,tu poti oferi aceste lucruri,FLP ofera tuturor aceste lucruri,sunt sigur ca nu toti vor reusi si sti de ce?Pentru ca au orizontul la 1 metru in fata.
Alex
Citeaza (petreflp @ Oct 8 2009, 07:31 AM) *
Ok,nu te inerva,asa au facut si criminalii lui Marian Cozma,neavand educatie si-au propus sa-l extermine.Ma bucur ca te-a tepuit asta scoate in evidenta cat de inteligent esti.Ai si dovezi la ceea ce spui sau te macina gandul ca o sa fii o sluga la stat dupa care o sa canti pe la guvern cerand drepturi si neoferind nimic?Fanatici oamenii,ei striga si smecherii din spatele lor castiga,ce ciudat.Sa ma fereasca Dumnezeu de boala ca fanatic raman celui ce-mi da o bucata de paine TOATA VIATA.Ciudat,un om rational nu ar reactiona ca tine,chiar ciudat,oare ce fel de mascarici esti tu,ce preucupari ai,ce studii,ce educatie,cine te hraneste,s.a..?

Ma mai faci si criminal pe deasupra, paranoicule. Criminal moral ce esti.
petreflp
Citeaza (Alex @ Oct 8 2009, 08:03 AM) *
Ma mai faci si criminal pe deasupra, paranoicule. Criminal moral ce esti.

Nu eu te fac ci tu te proclami.A acuza pe cineva de rele intentii nu inseamna ca esti paranoic,mai pune mana pe carte si citeste.Criminalii nu pot fi morali,se vede clar nivelul de incultura pe care-l deti.Si te rog eu ne te abate de la subiect ca nu este un forum de jigniri si aberatii sau te-au lasat cunostintele vis a vis de mlm?Eu zic sa mergi sa instalezi in continuare cabluri la rds ca deh avem si noi nevoie de insi ca tine sa munceasca pentru a putea avea acces la informatie, nu esti capabil sa intelegi mlm pentru ca montarea unor cabluri iti obtureaza accesul la informatie si timpul tau este plin de activitate(stat la calculator si scris aberatii).
iluzionistul
Citeaza (petreflp @ Oct 8 2009, 07:26 AM) *
Aha,super,si ce ziceai ca lucrezi sau ce studii ai?Pentru tine este si va ramane o iluzie pentru ca nu esti in stare sa intelegi un sector de afaceri care are aproximativ o cifra de afaceri de 100 miliarde de dolari.Si asta tot o iluzie este?Dar de unde sti tu de produse cand tu consumi cele mai proaste produse din lume gen coca cola,procter in gamble si altele,ai incercat tu un produs de la firma x si ai ajuns la concluzia ca este mai prost decat unul din magazin?Ma indoiesc,pe tine te afecteaza un sistem mlm nu un produs.Pana una alta dezvaluie iluzia din aceste produse si din aceste sisteme de marketing,chiar daca nu ai pregatirea necesara.si eu pot afirma despre tine ca esti o iluzie,pana la proba contrarie chiar esti.

Prietene, vad ca esti o persoana cam agresiva...cat despre studii se vede dupa cum scrii..LoL; eu sunt inginer, nu discutam venituri ca nu vreau sa-ti stric ziua; mai afla ca drogurile si prostitutia au cifre de afaceri mai mari, dar asta nu e un motiv sa cotizez; nu consum nici "coca cola,procter in gamble: (sic:))) nici alte junk-uri si in general sunt atent pe ce dau bani; stii de ce? pentru ca muncesc pentru ei in mod proactiv si creativ si cu efort, ceea ce nu stiu cum se aplica la vanzatorii de iluzii; prostituatele macar vand ceva concret...cand mai accese de furie ma ofer sa-ti sponsorizez Diazepamul...LOL
Alex
Si apropo, ce mai scrie lumea despre tine. Vad ca nu esti in stare sa te intelegi cu nimeni.

"
De la: ene_m_gabriel, la data 2009-10-07 15:42:55

Serios?Nu stiam?Si scrie asa:metilparaben de sinteza obtinut in laborator?Ia uite domne,nici macar nu stiam,se pare ca cineva minte,cine sa fie oare?Ne poti spune sigur ca sunt de sinteza?Poate de asta sunt avizate de ministerul agriculturii,stiu si eu.MARE ESTE GRADINA DOMNULUI SI MULTI SE BAT SA AJUNGA IN EA.Limbajul tau demn de cocina ne spne cata dreptate ai.
stimate Ene uite ce cumpara fraieri de categoria ta si cum incearca un excroc ca si tine sa ne convinga de ceva ce nu este adevarat !!!

"Ingrediente Aloe First 78% gel de Aloe vera stabilizat 100%, apa deionizata, alantoina, propil englicol, tocoferol vit. E naturala, polisorbat 20, imidazolidiniluree, metilparaben, citrat de sodiu, propolis de albine si extracte din galbenele, coada soricelului, cimbrisor, musetel, papadie, eucalipt, floarea patimilor, jales, ghimbir, limba mielului, santal"

si acum sa ne oprim atentia numai asupra a 2 ingrediente:

POLISORBAT 20 sau E-432

"E432 sau monolauratul de poliooxietilena sorbitan este un emulgator artificial, format din sorbitol partial esterificat si mono- si dianhidridele sale cu acidul lauric condensat cu 20 moli de oxid de etilena si anhidrele sale. Determina asimilarea substantelor toxice liposolubile din tractusul digestiv, fiind potential cancerigen. Scade absorbtia unor nutrienti. Nu se recomanda consumul frecvent."

METILPARABEN

"Parabenii sunt agenţi de conservare. Au un cost redus şi se regăsesc în alimente şi în majoritatea produselor care le utilizăm frecvent (şampoane, loţiuni, creme, geluri, spray-uri, deodorante). Cele mai utilizate sunt metilparaben (E218), etilparaben (E214), propilparaben (E216) şi butilparaben.
Cercetătorii britanici au găsit urme din aceste substanţe în ţesuturile prelevate de la femei cu cancer mamar. Din 20 de tumori, 18 conţineau paraben în proporţie ridicată. O ipoteză ar fi că el ar proveni din utilizarea deodorantelor antiperspirante. Se presupune că parabenii ar imita acţiunea hormonului estrogen, acţiune dovedită prin experimente de laborator şi ar avea efect favorabil în dezvoltarea tumorilor canceroase. Deşi nu s-a demonstrat că parabenii ar induce direct dezvoltarea de celule canceroase totuşi există o corelaţie între dezvoltarea acestor celule şi prezenţa parabenilor în ţesuturi. Pielea noastră nu reprezintă o barieră pentru aceste substanţe şi acestea sunt absorbite direct în organismul nostru. Absorbţia lor diferă de la un grup la altul. Astfel, un studiu a arătat că după 8 ore de la aplicare se regăsesc pe piele metilparaben 60%, etilparaben 40%, propilbaraben 20%. Însă absorbţia lor prin piele depinde şi de solubilitatea lor în apă şi de compoziţia emulsiei utilizate."

ce mai zici acum prietene de produsele minune ??? alea de le lauzi tu asa de tare ca fiind naturale !!!

MAAAARE MINCINOS MAI ESTI EXCROCULE !!!!!! "

sursa: http://www.healthy.ro/comunitate/TF_
Alex
Asta-i ultimul, promit. smile.gif

petreflp:"Si de ce nu incerci aloe vera?Este un hepatoprotector si un stimulator al celulelor hepatice sanatoase,multiplica de 7-8 ori o celula sanatoasa,un foarte bun detoxifiant. "

kahila: "Domnule petreflp, spune-mi, ce pot sa-ti fac eu tie ca sa intelegi, o data?
Nu intelegi ca ii stresezi pe oamenii astia care si asa sunt destul de incercati?
Ti-am spus. Daca ei vor considera te vor cauta,nu este cazul sa le bagi tu pe gat.
In alta ordine de idei, aloe dupa tine e medicamentul miraculos bun la toate .Numai ca vezi tu....este scump,
gretos, iar la hepatita nu ajuta in nici un fel.
As dori sa nu mai avem nici o discutie pe tema asta."

petreflp: "Sa inteleg ,ce anume sa inteleg?
Pe cine stresez pe ei sau pe tine?
Nu este neaparat nevoie sa ma caute pe mine,si nici nu incerc sa le bag pe gat,vreau doar sa transmit un mesaj valoros.
In alta ordine de idei ,aloe vera nu este medicament,este un adjuvant cu reale proprietati curative.Asa este si eu am crezut la inceput,cum ca este scump dar nu descoperisem adevarata valoare.Gretos?Se poate amesteca cu orice suc natural obtinut prin stoarcerea unor fructe.Dovezile bazate pe studii in acest sens stau marturie ca are reale efecte pozitive in tratarea hepatitelor.
Si eu am aceleasi sentimente,cred ca nu esti persoana cu care ar trebui sa discut.Daca totusi ai vrea sa discutam hai sa discutam cu argumente si fara sa incercam sa ne scoatem ochii cu ura si sa aruncam cu gunoi in oamenii care au consumat aloe vera si au avut succes in tratarea hepatitelor si nu numai. "
magy2: "NU VREAU!!!
Să bag chimicale în organism ca să scot altele? Organismul elimină singur toxinele, altfel am muri intoxicaţi.
Vrei să mă scuteşti de aloe? Am şi eu ca plantă decorativă, iar bunică-mea îi rupea frunzele şi folosea seva când ne răneam la joacă. Doar la atât este bună.
Tu nu vrei să înţelegi să ne laşi în pace? Este a nu ştiu câta oară când îţi scriu asta. Eşti mai rău ca scabia (râia).
LASĂ-NE!!!!!
Şi apropo, ca şi stare generală mă simt chiar suspect de bine. "

Mariana56 :
"Cel putin 1500 E am dat pe trt.cu aloie vera în cei 2 ani de interferon,si nu am simtit nimic,ba da mi sa usurat buzunarele ,în rest nimic,plus alti euro pe alte med.de care tot am mai auzit,nici unele nu sunt bune ,numai bani aruncati.Interferonul e baza,succes la toti !
petreflp
Citeaza (Alex @ Oct 8 2009, 08:31 AM) *
Si apropo, ce mai scrie lumea despre tine. Vad ca nu esti in stare sa te intelegi cu nimeni.

"
De la: ene_m_gabriel, la data 2009-10-07 15:42:55

Serios?Nu stiam?Si scrie asa:metilparaben de sinteza obtinut in laborator?Ia uite domne,nici macar nu stiam,se pare ca cineva minte,cine sa fie oare?Ne poti spune sigur ca sunt de sinteza?Poate de asta sunt avizate de ministerul agriculturii,stiu si eu.MARE ESTE GRADINA DOMNULUI SI MULTI SE BAT SA AJUNGA IN EA.Limbajul tau demn de cocina ne spne cata dreptate ai.
stimate Ene uite ce cumpara fraieri de categoria ta si cum incearca un excroc ca si tine sa ne convinga de ceva ce nu este adevarat !!!

"Ingrediente Aloe First 78% gel de Aloe vera stabilizat 100%, apa deionizata, alantoina, propil englicol, tocoferol vit. E naturala, polisorbat 20, imidazolidiniluree, metilparaben, citrat de sodiu, propolis de albine si extracte din galbenele, coada soricelului, cimbrisor, musetel, papadie, eucalipt, floarea patimilor, jales, ghimbir, limba mielului, santal"

si acum sa ne oprim atentia numai asupra a 2 ingrediente:

POLISORBAT 20 sau E-432

"E432 sau monolauratul de poliooxietilena sorbitan este un emulgator artificial, format din sorbitol partial esterificat si mono- si dianhidridele sale cu acidul lauric condensat cu 20 moli de oxid de etilena si anhidrele sale. Determina asimilarea substantelor toxice liposolubile din tractusul digestiv, fiind potential cancerigen. Scade absorbtia unor nutrienti. Nu se recomanda consumul frecvent."

METILPARABEN

"Parabenii sunt agenţi de conservare. Au un cost redus şi se regăsesc în alimente şi în majoritatea produselor care le utilizăm frecvent (şampoane, loţiuni, creme, geluri, spray-uri, deodorante). Cele mai utilizate sunt metilparaben (E218), etilparaben (E214), propilparaben (E216) şi butilparaben.
Cercetătorii britanici au găsit urme din aceste substanţe în ţesuturile prelevate de la femei cu cancer mamar. Din 20 de tumori, 18 conţineau paraben în proporţie ridicată. O ipoteză ar fi că el ar proveni din utilizarea deodorantelor antiperspirante. Se presupune că parabenii ar imita acţiunea hormonului estrogen, acţiune dovedită prin experimente de laborator şi ar avea efect favorabil în dezvoltarea tumorilor canceroase. Deşi nu s-a demonstrat că parabenii ar induce direct dezvoltarea de celule canceroase totuşi există o corelaţie între dezvoltarea acestor celule şi prezenţa parabenilor în ţesuturi. Pielea noastră nu reprezintă o barieră pentru aceste substanţe şi acestea sunt absorbite direct în organismul nostru. Absorbţia lor diferă de la un grup la altul. Astfel, un studiu a arătat că după 8 ore de la aplicare se regăsesc pe piele metilparaben 60%, etilparaben 40%, propilbaraben 20%. Însă absorbţia lor prin piele depinde şi de solubilitatea lor în apă şi de compoziţia emulsiei utilizate."

ce mai zici acum prietene de produsele minune ??? alea de le lauzi tu asa de tare ca fiind naturale !!!

MAAAARE MINCINOS MAI ESTI EXCROCULE !!!!!! "

sursa: http://www.healthy.ro/comunitate/TF_

Nu eu sunt cel care sa ma inteleg cu cineva,cineva acela este cel care din cauza inculturii nu accepta realitatea si transforma o dovada clara in ccea ce vrea el sa para,miciuna.Si ca sa-ti dovedesc ca este unul si acelasi incult iti voi spune ca modalitatea de scrie si interpreta este identica cu a individului care a postat acel mesaj,adica ti-ai citat singur mesajul aberant.Nu exista o dovada mai clara decat aceasta ca esti un ins care inca nu a ajuns la maturitate,te-am rugat sa ramai focusat pe subiect,te mai intreb o data:ti-au murit ideile tampite despre mlm?
Alex
Citeaza (petreflp @ Oct 8 2009, 08:46 AM) *
Nu eu sunt cel care sa ma inteleg cu cineva,cineva acela este cel care din cauza inculturii nu accepta realitatea si transforma o dovada clara in ccea ce vrea el sa para,miciuna.Si ca sa-ti dovedesc ca este unul si acelasi incult iti voi spune ca modalitatea de scrie si interpreta este identica cu a individului care a postat acel mesaj,adica ti-ai citat singur mesajul aberant.Nu exista o dovada mai clara decat aceasta ca esti un ins care inca nu a ajuns la maturitate,te-am rugat sa ramai focusat pe subiect,te mai intreb o data:ti-au murit ideile tampite despre mlm?

Doamne, Maica Domnului. Esti paranoic, baiete.Am vrut sa demonstrez la lumea de fatza ca nu esti in stare sa te intelegi cu nimeni, te certi cu toata lumea, esti anti toti si toate.
Spre suprinderea ta, am dat search pe google "petreflp". Ii invit pe ceilalati sa rasfoiasca paginile in care esti tu prezent, sa vada. Daca nu mai tii minte, am mai postat si la inceputul topicului link-uri catre bazaconiile tale. Acolo tot eu eram? rolleyes.gif Ma astept sa raspunzi ca da, normal.
In sfarsit ti-ai dat si tu seama de faptul ca pe simpatie.ro nu era bine sa ai cont, din moment ce ai scris acolo ca esti in cautare de sex.
Alex
Citeaza (petreflp @ Oct 8 2009, 08:46 AM) *
te mai intreb o data:ti-au murit ideile tampite despre mlm?

Ce idei mai pishpirica? Tot ce-am avut de zis despre MLM am zis. Nu stiu de alte mlm-uri dar sunt anti AMWAY si modul lor de spalare de creiere. Ai vazut in topicul asta ca m-am legat de mickme, ovidiu sau altii cu mlm-uri? NU. De ce? Pentru ca ei, spre deosebire de tine, nu jignesc si nu sunt anti toate ca tine.
Bine ca apari pe net, pentru ca isi face lumea o parere despre ce inseamna un mlm-ist fanatic.
petreflp
Citeaza (Alex @ Oct 8 2009, 08:58 AM) *
Doamne, Maica Domnului. Esti paranoic, baiete.Am vrut sa demonstrez la lumea de fatza ca nu esti in stare sa te intelegi cu nimeni, te certi cu toata lumea, esti anti toti si toate.
Spre suprinderea ta, am dat search pe google "petreflp". Ii invit pe ceilalati sa rasfoiasca paginile in care esti tu prezent, sa vada. Daca nu mai tii minte, am mai postat si la inceputul topicului link-uri catre bazaconiile tale. Acolo tot eu eram? rolleyes.gif Ma astept sa raspunzi ca da, normal.
In sfarsit ti-ai dat si tu seama de faptul ca pe simpatie.ro nu era bine sa ai cont, din moment ce ai scris acolo ca esti in cautare de sex.

Dar dumneata cum te numesti sa dam un search pe google?Cum?Paranoic?Mai cauta pe google intelesu acestui cuvant si cauta si cuvantul incult care ti se potriveste de minune.Am o intrebare totusi:ti se pare ca incerc sa ucid pe cineva?Ai un contrargument sau te bazezi pe ilogica?
Alex
Citeaza (petreflp @ Oct 8 2009, 09:09 AM) *
Dar dumneata cum te numesti sa dam un search pe google?Cum?Paranoic?Mai cauta pe google intelesu acestui cuvant si cauta si cuvantul incult care ti se potriveste de minune.Am o intrebare totusi:ti se pare ca incerc sa ucid pe cineva?Ai un contrargument sau te bazezi pe ilogica?

Se numeste curiozitate. Si asa cum am mai spus, am raspuns la jignirile tale de om scolit de afaceri, prin a demonstra ca nu sunt singurul om cu care te contrazici. Tu ai cu toata lumea ceva, cu toata lumea care indrazneste sa spune ceva ce nu-ti convine. Daca tu zici ceva de genul : am vazut o pisica alba, si cel de langa tine zice: ''parca era un pic gri", tu ii sari in cap din prima si incepi sa-l jignesti, ca-i prost, incult..etc, doar pentru simplul fapt ca tu ai vazut-o alba.
Asta-i de fapt marea problema la tine.
mickme
exemplul tau dovedeste ca nu neaparat MLM este solutia pentru prosperitate si un trai decent, ci educatia financiara si respectul pentru bani, pentru veniturile tale;

MLM, corect aplicat, este doar o optiune, dar in nici un caz singura si probabil nici cea mai buna, poate doar cea mai accesibila (dar numai dpdv al banilor investiti, caci, in rest, cere resurse destul de multe, ca orice afacere - timp, nervi, energie etc)

succes smile.gif

Citeaza (iluzionistul @ Oct 8 2009, 08:17 AM) *
Prietene, vad ca esti o persoana cam agresiva...cat despre studii se vede dupa cum scrii..LoL; eu sunt inginer, nu discutam venituri ca nu vreau sa-ti stric ziua; mai afla ca drogurile si prostitutia au cifre de afaceri mai mari, dar asta nu e un motiv sa cotizez; nu consum nici "coca cola,procter in gamble: (sic:))) nici alte junk-uri si in general sunt atent pe ce dau bani; stii de ce? pentru ca muncesc pentru ei in mod proactiv si creativ si cu efort, ceea ce nu stiu cum se aplica la vanzatorii de iluzii; prostituatele macar vand ceva concret...cand mai accese de furie ma ofer sa-ti sponsorizez Diazepamul...LOL
Iluzionistul
Citeaza (mickme @ Oct 8 2009, 11:01 AM) *
exemplul tau dovedeste ca nu neaparat MLM este solutia pentru prosperitate si un trai decent, ci educatia financiara si respectul pentru bani, pentru veniturile tale;

MLM, corect aplicat, este doar o optiune, dar in nici un caz singura si probabil nici cea mai buna, poate doar cea mai accesibila (dar numai dpdv al banilor investiti, caci, in rest, cere resurse destul de multe, ca orice afacere - timp, nervi, energie etc)

succes smile.gif

Nu am scris pentru a da un exemplu, am raspuns doar unui comentariu agresiv si adresat personal; eu cred ca toate afacerile sunt bune, cat timp sunt legale; in acelasi timp, cred ca inducerea de iluzii in mod agresiv si spalarea creierului sunt rele, dar e o chestie personala, probabil; unii oameni se pare ca asta isi doresc..lol
prtreflp
iata ce zice Coelho Pablo:

În ziua de 29 mai 2002, cu puţin timp înainte de a pune punct acestei cărţi, am fost la Peştera de la Lourdes, în Franţa, ca să umplu cîteva sticle cu apa miraculoasă de la izvorul aflat acolo. De îndată ce am intrat în terenul de incintă al catedralei, un domn de vreo şaptezeci de ani mi-a spus: „Ştiţi că semănaţi cu Paulo Coelho?” I-am răspuns că eram chiar eu. Bărbatul m-a îmbrăţişat, mi le-a prezentat pe soţia şi pe nepoata sa. Mi-a vorbit despre însemnătatea cărţilor mele în viaţa lui, spunîndu-mi în încheiere: „Ele mă fac să visez.”
Am mai auzit în repetate rînduri propoziţia asta şi ea mă umple totdeauna de mulţumire. Atunci însă m-am alarmat — pentru că ştiam că Unsprezece minute trata un subiect delicat, izbitor, şocant. M-am dus la izvor, am umplut sticlele, m-am întors, l-am întrebat unde locuia (în nordul Franţei, aproape de Belgia) şi mi-am notat numele lui.
Cartea aceasta vă este dedicată, Maurice Gravelines. Am o obligaţie faţă de dumneavoastră, faţă de soţia şi nepoata dumneavoastră şi faţă de mine însumi: să vorbesc despre ceea ce mă preocupă, nu despre ceea ce le-ar plăcea tuturora să asculte. Unele cărţi ne fac să visăm, altele ne aduc la realitate, dar nici una nu poate fugi de lucrul cel mai important pentru autor: onestitatea cu care scrie.

ei, ce mai ziceti acum?
Alex
Wow, m-ai dat pe spate. Te-a scos din cocina citatul salvator.
E o mare diferenta intre citat si ce scrii tu. Oamenii aia viseaza si vorbesc despre ceea ce ii preocupa, iar tu scrii numai bazaconii si te certi cu lumea pe forumuri.
Sfatul meu prietenesc: du-te si ocupa-te de prize, becuri si contoare si nu te mai certa cu lumea pe aici. Lasa-ne cu aloe vera miraculoasa si cu statutul tau de atotstiutor.
Ne-am plictisit de tine, de Forever, mlm, si de vorbele tale de duh.
mlemistul de serviciu...
Ce este Delphin?

Oficial, "Delphin" este o afacere, un MLM (multi level marketing). Practic, Delphin International vinde o carte in patru volume, Calea Succesului, contra sumei de 2.290 euro, bani in care intra si contravaloarea unor cursuri. De fapt, anchetatorii considera ca este vorba despre un joc piramidal bazat pe racolari de noi persoane pentru a continua afacerea. Concret, pentru a-si recupera investitia initiala in carte si eventual a avea cistig, cel racolat trebuie, la rindu-i, sa atraga alte persoane pentru cursuri si carti. Pentru fiecare persoana pe care o convinge primeste in jur de 500 euro. Desi se spune ca este "un circuit fara sfirsit", jocul are limite. Teoretic, cartea cumparata nu dispare, deci cei care deja au platit pentru a intra in posesia celor patru volume nu vor mai plati alti 2.290 de euro pentru aceleasi exemplare. Astfel, la un moment dat, sirul jocului se va rupe in mod sigur. Procurorii bucuresteni au in lucru un dosar care priveste activitatea Delphin International la nivel national. Si la Iasi s-a declansat o ancheta, in care sint anchetate persoanele care conduc jocul Delphin in regiunea Moldovei. "Am efectuat perchezitii in acest caz, dar docamdata nu putem oferi mai multe date", a declarat la inceputul saptaminii procurorul Emilian Eva, de la Directia de Investigare a Infractiunilor de Criminalitate Organizata si Terorism.
Musafir
Citeaza (mlemistul de serviciu... @ Oct 25 2009, 07:31 AM) *
Ce este Delphin?

Oficial, "Delphin" este o afacere, un MLM (multi level marketing). Practic, Delphin International vinde o carte in patru volume, Calea Succesului, contra sumei de 2.290 euro, bani in care intra si contravaloarea unor cursuri. De fapt, anchetatorii considera ca este vorba despre un joc piramidal bazat pe racolari de noi persoane pentru a continua afacerea. Concret, pentru a-si recupera investitia initiala in carte si eventual a avea cistig, cel racolat trebuie, la rindu-i, sa atraga alte persoane pentru cursuri si carti. Pentru fiecare persoana pe care o convinge primeste in jur de 500 euro. Desi se spune ca este "un circuit fara sfirsit", jocul are limite. Teoretic, cartea cumparata nu dispare, deci cei care deja au platit pentru a intra in posesia celor patru volume nu vor mai plati alti 2.290 de euro pentru aceleasi exemplare. Astfel, la un moment dat, sirul jocului se va rupe in mod sigur. Procurorii bucuresteni au in lucru un dosar care priveste activitatea Delphin International la nivel national. Si la Iasi s-a declansat o ancheta, in care sint anchetate persoanele care conduc jocul Delphin in regiunea Moldovei. "Am efectuat perchezitii in acest caz, dar docamdata nu putem oferi mai multe date", a declarat la inceputul saptaminii procurorul Emilian Eva, de la Directia de Investigare a Infractiunilor de Criminalitate Organizata si Terorism.
mickme
Delphin NU are nici o legatura cu MLM, este o escrocherie ordinara care s-a ascuns in spatele notiunii de MLM pentru a dobandi (ideea de) legalitate si credibilitate

Delphin este o schema piramidala Ponzi clasica, fara nici o legatura cu principiile Network Marketingului

succes smile.gif

Citeaza (mlemistul de serviciu... @ Oct 25 2009, 07:31 AM) *
Ce este Delphin?

eu
Citeaza (petreflp @ Jan 30 2009, 11:28 AM) *
Sunt sigur ca sunt acolo unde trebuie.Partidul comunist nu a fost niciodata extremist ,dar asta este o alta discutie.Nu am fost un elev eminent,pot spune ca am fost un elev de nivel mediu in ceea ce priveste educatia scolastica.(oricum nu cred ca esti in masura sa ma judeci pentru asta).Nu cred ca are logica ce spui tu referitor la scoala versus pacaleala financiara.Am un sistem de valori si anumite principii de viata(iar nu esti in masura sa ma judeci),care nu pot fi identice cu ale nimanui.Eu nu consider oamenii tampiti,pot spune ca au o anumita educatie,dar se pare ca tu nu ai educatie cand e vorba de sistem de valori(nu stiu de unde ai luat aceasta vorba,dar crede-ma ca o folosesti total gresit,se vede din faptul ca tu critici si aduci acuze altor persoane).Te deranjeaza ca fac afaceri?Te deranjeaza MLM-ul?Te deranjeaza ca nu am o anumita educatie scolastica?
Iata raspunsurile mele:
Imi plac afacerile care pot fi facute cinstit si din care se castiga in mod real si cinstit.
Imi place mlm-ul pentru ca este o afacere care poate fi facuta de toata lumea,dar nu de oricine.
In sistemul MLM nu conteaza ce studii ai,conteaza sa fi cu adevarat FIINTA UMANA si sa folosesti PROPRIUL SISTEM DE VALORI.
In incheiere,pentru ca vad ca se fac confuzii mari:
NU sistemul mlm este de vina pentru ceea ce se intampla intr-o firma ci OAMENI,Asa ca nu mai dati vina pe firme ,ele au rezistat timpului pentru ca au auvut in structura oameni de calitate,cine nu si-a schimbat obiceiurile se exclude singur din acea firma.

omule, e vorba despre educatie scoalara. scolastica e cu totul altceva.

milm e un sistem care se bazeaza pe semi-docti. cei de acolo, inclusiv cei din varf, habar nu au sa vorbeasca despre altceva, decat despre "afacere". se scot bani, la cei din varf, restul sunt prostiti. am ajuns si eu intr-o asemenea groapa, ba, chiar am si platit pentru seminarii, ca nu stiam despre ce e vorba si doream un lco de munca in asigurari. nici despre legislatie nu m-am interesat. a fost prostia mea. oricum dupa seminar m-am prins clar care e treaba si nici nu mai vreu sa aud de chestia asta.

post e cine face, nu cine cauta. mai ganditi-va la asta!
Murphy
sigur ca da! asta e dorinta, de cand lumea, a tuturor escrocilor, banditilor si exploatatorilor fara scrupule: ca victima sa taca dreac din gura si, in loc sa se ia cu parul dupa ei, sa inceapa a cugeta la cele sfinte, la propria vina, la chestii luminoase, etc! prietene, iti recomand parul, iar pe Dale Carnegie uita-l, ipochimenul facea parte dintr-o categorie de care e bine sa te tii cat mai departe! averile alea au fost facute prin FURT, nu prin inventii, munca onesta sau macar noroc!

Citeaza (petreflp @ Aug 30 2009, 05:33 PM) *
Numai un prost poate sa critice, sa condamne si sa se planga – si majoriatea prostilor o fac. – Dale Carnegie
Mihaela
Citeaza (Baimareanka @ Sep 30 2008, 02:03 PM) *
MLM merge. Ceea ce conteaza este sa stii CAND SA INTRI in schema si CAND SA IESI. In ultimii 14 ani am "activat' in 5 retele, prima fiind pensiile private (si in care voi fi beneficiar peste doar 5 ani !), iar ultima fiind "cosmetica". Da, am castigat si cate 600 euro / lun asi am avut luni cu doar 50-100 euro. Dar cand remarci "saturatia" sau "tendinta de blocare" (sic- 2 termeni despre care apostolii MLM se tem (fara motiv) sa vorbeasca) trebuie sa iesi ...si sa intri in alta retea...CAT SE POATE DE NOUA! Ca orice afacere, are plusuri si minusuri...si legile ei (sociale, financiare). Succes celor curajosi....!

PS - APARENT M.L.M. seamana cu Caritas-ul....dar comparatia este deplasata si fortata.

Corect, trebuie sa intri la inceput...atunci ai sanse mari sa castigi. Si nu este numai asta
Eu am intrat intr-un MLM care a deschis Romania acum 3 luni
TF+
Citeaza (petreflp @ Feb 1 2009, 03:30 PM) *
Ce scri tu nici macar pe tine nu te convinge daca este edavar sau minciuna.
In momantul can o perosana ca tine cedeaza psihic reactioneaza cum ai reactinoat tu.Nu cred ca esti in masura sa ma judeci tu pe mine si familia mea.Nu vad unde am scris ca ii urasc pe cei ce nu sunt de acord cu mine(ARGUMENTE ti-am cerut de fiecare data,insa .....)Nu numai in Forever sunt adevarti prieteni,cu siguranta,tocmai de asta am ales o afacere mlm,nu ai cum sa intelegi asta,pentru ca nu faci parte dintr-o echipa mlm.Refeitor la consumul de bere,ala nu este spritz,dar bag de seama ca tu traiesti intr-o lume care nu te mai intelege si te refuciezi in forumuri,unde ai posibilitatea sa arunci cu ce vrei in ei.Pot sti spun ca din intamplare studiez comportamentele umane,si sincer sa fiu cu tine,tu nu esti o persoana rea,insa FRUSTRARILE dragul meu ,te-au adus in aceasta ipostaza.Nu pot sa te critic si nci sa te judec,tocmai acest lucru il cer eu de la tine cand este vorba de familia mea si cu ce se ocupa ea.
lasa-ne bai GICA CONTRA...petrica,din cauza ta si a altora ca tine cu IQ mic are MLM-ul o aura asa d proasta....nu-l mai ascultati fratilor,omul este bolnav mintal, se cearta si se contrazice cu toata lumea....
NoName Travel
Titlu: NoNameTravel.ro – Fly Your Dream

Descriere: Rezerva sejururi, croaziere, circuite, bilete de tren, hotele, bilete de avion, rent a car, luna de miere, weekend, ski, revelion. Oferte promotionale & Last minute ale touroperatorilor romani si europeni. Cauta, compara si rezerva acum online. Fly your Dream with NoNameTravel

mail: office@nonametravel.ro
telefon/ fax: 0364815085
Categoria : Turism
Judetul : Cluj

mail: office@ihotele.ro

Titlu: Doar cainii dorm mai ieftin decat cu iHotele.ro

Descriere: Rezerva online hotel, hostel, vila, apartament, bed & breakfast in toata lumea. Oferte Last minute & Promotii saptamanale. www.iHotele.ro iti pune la dispozitie cele mai eficiente motoare de cautare pentru toate categoriile de cazari. Cauta, compara si rezerva acum fara comisioane suplimentare.

mail: office@iavion.ro
Titlu: Doar berzele zboara la un pret mai bun decat cu iAvion.ro

Descriere: Cele mai ieftine bilete de avion. Lowcost, last minute si promotii. www.iAvion iti pune la dispozitie cele mai eficiente motoare de cautare pentru curse de linie, chartere si low cost. Cauta, compara si rezerva acum fara comisioane suplimentare.
rakkone
@NoNameTravel.ro: WTF, spam pe fata? Credeti ca folosind metoda asta reusiti sa agatati macar si un singur fraier? spamul este cea mai sigura metoda de a parea neserios si tepar, nu am vazut spam la un produs serios
mickme
si nu inteleg de ce un admin nu sterge postarea

Citeaza (rakkone @ Nov 6 2009, 09:38 AM) *
@NoNameTravel.ro: WTF, spam pe fata? Credeti ca folosind metoda asta reusiti sa agatati macar si un singur fraier? spamul este cea mai sigura metoda de a parea neserios si tepar, nu am vazut spam la un produs serios
Cristinel
Dar nu e mai bine sa lucrezi pentru tine? Sa iti iei un angajat care sa munceasca pentru tine si tu doar sa-l verifici din cand in cand?
ia vezi cum ti se pare: http://www.chipstix.ro ?
uniquewear
UniqueWear. Tricouri Personalizate.. www.uniquewear.ro forteaza vara..
epure onaca mihai
Chiar se pot face bani !Cum??? O sa va dau un link :
http://www.youtube.com/watch?v=l8w0tUcXSM0
Este un video in limba engleza care va explica cum sa faceti bani de acasa pe plan mondial!!!!Nu este obligat nimeni.Eu am terminat facultatea de Marketing am ceva experienta si acesta este unul dintre cele mai bune sisteme din lume.
Acesta este site-ul meu :
http://mihai.HomeWealthTour.com http://mihai.HomeWealthUniversity.com
Iar cei care sunt pesimisti nici sa nu intre sa se intereseze,functioneaza numai pe internet in toata lumea.Este adevarat tot ceea ce spuneti pe forum, dar "Dumnezeu iti da,dar nu itzi baga in straita" se mai poate spune.
Va multumesc!
Vizitator_Sandu.
Citeaza (epure onaca mihai @ Nov 22 2009, 12:56 AM) *
Chiar se pot face bani !Cum??? O sa va dau un link :
http://www.youtube.com/watch?v=l8w0tUcXSM0
Este un video in limba engleza care va explica cum sa faceti bani de acasa pe plan mondial!!!!Nu este obligat nimeni.Eu am terminat facultatea de Marketing am ceva experienta si acesta este unul dintre cele mai bune sisteme din lume.
Acesta este site-ul meu :
http://mihai.HomeWealthTour.com http://mihai.HomeWealthUniversity.com
Iar cei care sunt pesimisti nici sa nu intre sa se intereseze,functioneaza numai pe internet in toata lumea.Este adevarat tot ceea ce spuneti pe forum, dar "Dumnezeu iti da,dar nu itzi baga in straita" se mai poate spune.
Va multumesc!
Vizitator_Sandu.
Salutare,

În economia de astăzi, majoritatea dintre noi caută acele oportunităţi financiare bune sau o nouă direcţie de afacere. Dar nu trebuie neglijata sanatatea, ba dinpotriva... Este spectaculos cand poti imbina sanatatea cu prosperitatea financiara!

Cu toate acestea, cele mai multe şanse sunt prea scumpe sau prea riscante, sau necesită prea mult timp. În sfârşit am găsit si o oportunitate financiară, cu toate beneficiile, dar fără riscuri şi cheltuieli. Eu chiar vreau să ştiti despre aceasta, deoarece am nevoie de opinia Dvs sinceră.

Puteti fi si Dvs consumator sau de ce nu, chiar business builder cu InnerLight, pentru ca banii nu strica nimanui. Va rog sa priviti câteva minute aceste prezentari video:

http://videopass.innerlightcorp.com/v.php?...e82f45428782f55

http://www.innerlightinc.com/RO/IL09_Prese....aspx?ID=268241

Sunt foarte scurte, dar fac o treabă bună explicând conceptele şi principiile care stau la baza acestei oportunităţi. După ce ati avut şansa să vizionati aceste prezentari, mi-ar face plăcere să discutăm si despre o posibila afacere (banii nu strica niumanui). Apreciez opinia Dvs şi aş dori să ştiu ce gânditi cu adevărat despre aceasta oportunitate.

Mulţumesc anticipat pentru timpul alocat.
Aştept să primesc în ...ând veşti de la Dvs.

Sandu Crivineanu

Consultant InnerLight

http://www.innerlightinc.com/268241

0771.770.136 tel
0728.195.910 tel
Arad, Romania

Oferta senzationala!!!

Va oferim DVD-ul cu Conferinta exceptionala a Dr. Robert O. Young sustinuta in Arad pe data de 9.10.2009, in premiera nationala.

DVD-ul de 2.5 ore, incepe cu Noua Biologie a Dr. Young, studii de caz, sfaturi practice pentru o nutritie optima, suplimente nutritive, plus un interviu final foarte apreciat.

1. Dr. Robert O. Young este un deschizator de drumuri si o autoritate mondiala in Alcalinizare si Sanatate optima.
2. Este pentru prima data cand a sustinut o Conferinta in Romania.
3. Veti intelege care este cauza bolilor si cum trebuie tratate și prevenite.
4. Veti primi informatiile necesare pentru a putea introduce un stil de viata foarte sanatos.
5. Veti intelege cum sa va cresteti energia si sa preveniti boala.
6. Veti invata care sunt cei 7 pasi pentru o sanatate excelenta.
DVD-ul a aparut in conditii grafice excelente (a se vedea macheta DVD in atasament). Materialul este tradus in limba romana (cu translator). Cei care s-au saturat de diete si vor cu adevarat un stil de viata sanatos pot rasufla usurati.

Investind doar 20 lei puteti savura aceasta Conferinta de Succes , din confortul fotoliului Dvs, fara alte cheltuieli suplimentare (participare, cazare, transport, masa, etc). Este o ocazie unica de a cunoaste si aprecia pe unul dintre cei mai buni nutritionisti din lume.

Obs. - Daca doriti sa va trimitem DVD-ul prin posta, se adauga taxa postala ramburs de 7 lei per DVD.
Cautam asociati entuziasti pentru a dezvolta rapid impreuna o retea nationala (si apoi globala) de distributie InnerLight pentru produsele formulate de Dr. Robert O. Young.
Email: sandu@hotmail.com
mickme
vad ca acest topic a ajuns rubrica de mica publicitate pt tot felul de `afaceri` geniale, mai mult sau mai putin legate de MLM

chiar nu exista un admin de forum care sa mai stearga din ele?

multumesc smile.gif
BLADE RUNNER
E o schema de indoctrinare similara cu a cultelor religioase din cele mai periculoase. NOI detinem adevarul si cheile spre fericire adevar si bogatie si alte texte de genul asta. Mai putin de 1% din "distribuitorii" Amway fac bani.
@ anca Unii drogatii au vise de libertate desi se afunda tot mai rau in dependenta. Trezeste-te cat mai ai timp
dori111
laugh.gif Asa da subiect
Daca vrei sa ai participare pe un forum tre sa propui un subiect asemanator.
De ce nu inventeaza astia ceva asemanator si in televiziune sa vezi ce de trafic or avea.
Am ajuns la o concluzie:ca nu poti convinge niciodata pe cineva care e pornit pe un drum,fie de acord cu mlm sau impotriva,deci acest subiect e nemaipomenit pentru a avea trafic pe site.
E bine sa-ti tii parerea personala cu indarjire dar nu inainte de a te informa din surse oficiale ca ceea ce sustii este adevarat.
Vizitator
buna ziua. am 30 de ani si de vreo 2 ani traiesc un cosmar. Ceea ce va scriu e adevarul.
Am intalnit o fata foarte dragalasa si buna la suflet. Ne-am casatorit din dragoste, a fost o iubire de care va doresc din tot sufletul sa aveti parte. Eu m-am mutat la ea in alt oras. Era apartamentul mamei sale. Primii ani au fost de vis. apoi a inceput cosmarul. Maica-sa este psihiatru si inscrisa in Amway. A fortat-o de nenumarate ori pe fiica-sa sa faca afacerea aia. A mai miscat ea ceva dar mai mult s-a ocupat de cariera. Nu mai avea timp si de altceva. Eu am incurajat-o tot timpul sa se ocupe de ramura ei, sa progreseze pentru ca o vedeam ca tremura de bucurie in ceea ce face. Pe de alta parte, am sfatuit-o sa se ocupe si de amway dar la nivelul de produse momentan.
Si a intervenit maica-sa, fiind psihiatru, cu insistente si spalari de creier, cu tensiuni si cu lacrimi. Incet, incet, EA s-a departat de mine. Mai ales si cu criza asta. S-a ajuns la divort. Acum sunt in stare de soc. Aseara, ne-am trezit cu somatie sa parasim ap. in 10 zile. Maica-sa a trimis-o. Motivul? Sa vedem si noi cum se porneste de la 0. Ca nu stiu ce fiica al nu stiu cui diamant din amway lucreaza ca zidar. Cum e posibil oare, ca o mama sa o dea afara pe fiica-sa din aceste motive?
Acum EA a inceput sa ma acuze ca din cauza mea a inceput toate.
Incep sa urasc din ce in ce mai tare sistemele astea de spalare de creier. DISTRUG VIETI SI CASNICII.
dori
Spalari de creier ,cred ca e putin exagerat.
Aceste firme au dreptate cand spun ca poti ajunge intr-un an diamant,pt ca sunt care au ajuns,dar nu toata lumea e facuta pentru asa ceva,iar tu care nu esti facut pentru o afacere de genul asta poti s-o faci pe ala in 4 ca tot nu-ti iese,dar nu te poti lasa pentru ca speri sa ajungi diamant.Si trece o luna si trece un an si te trezesti ca esti ca la inceput,sau cu ceva bani cheltuiti in plus.
Eu cred in aceste afaceri ca te pot ajuta sa ajungi la un venit destul de frumos care sa-ti asigure viitorul,bineinteles daca lucrezi mult,dar mai cred ca nu toata lumea e facuta pentru asa ceva,pentru ca daca nu ai in primul rand rabdare nu vei reusi.
mickme
trist, imi pare rau, sincer

Citeaza (Vizitator @ Dec 4 2009, 11:04 AM) *
buna ziua. am 30 de ani si de vreo 2 ani traiesc un cosmar. Ceea ce va scriu e adevarul.
Am intalnit o fata foarte dragalasa si buna la suflet. Ne-am casatorit din dragoste, a fost o iubire de care va doresc din tot sufletul sa aveti parte. Eu m-am mutat la ea in alt oras. Era apartamentul mamei sale. Primii ani au fost de vis. apoi a inceput cosmarul. Maica-sa este psihiatru si inscrisa in Amway. A fortat-o de nenumarate ori pe fiica-sa sa faca afacerea aia. A mai miscat ea ceva dar mai mult s-a ocupat de cariera. Nu mai avea timp si de altceva. Eu am incurajat-o tot timpul sa se ocupe de ramura ei, sa progreseze pentru ca o vedeam ca tremura de bucurie in ceea ce face. Pe de alta parte, am sfatuit-o sa se ocupe si de amway dar la nivelul de produse momentan.
Si a intervenit maica-sa, fiind psihiatru, cu insistente si spalari de creier, cu tensiuni si cu lacrimi. Incet, incet, EA s-a departat de mine. Mai ales si cu criza asta. S-a ajuns la divort. Acum sunt in stare de soc. Aseara, ne-am trezit cu somatie sa parasim ap. in 10 zile. Maica-sa a trimis-o. Motivul? Sa vedem si noi cum se porneste de la 0. Ca nu stiu ce fiica al nu stiu cui diamant din amway lucreaza ca zidar. Cum e posibil oare, ca o mama sa o dea afara pe fiica-sa din aceste motive?
Acum EA a inceput sa ma acuze ca din cauza mea a inceput toate.
Incep sa urasc din ce in ce mai tare sistemele astea de spalare de creier. DISTRUG VIETI SI CASNICII.
petreflp
Citeaza (BLADE RUNNER @ Nov 25 2009, 03:24 PM) *
E o schema de indoctrinare similara cu a cultelor religioase din cele mai periculoase. NOI detinem adevarul si cheile spre fericire adevar si bogatie si alte texte de genul asta. Mai putin de 1% din "distribuitorii" Amway fac bani.
@ anca Unii drogatii au vise de libertate desi se afunda tot mai rau in dependenta. Trezeste-te cat mai ai timp

Sa-ti fie rusine pentru parerile neargumentate.
djbobo
Eu am intrat intr-un mlm de putin timp, dar vreau sa spun ca mi-a schimbat viata in bine, sunt mult mai cald cu oamenii, am invatat sa comunic si sa ascult si parerile celorlalti, si vreau sa recunosc ca inclusiv in familie sunt mult mai calm, mai intelegator si mai "bogat sufleteste".
Cineva zicea ca este spalare de creier. Asa este mi-a spalat tot ce era urat in mintea mea si mi-a lasat ce este frumos. Altcineva zicea ca aici ne jucam cu oamenii, ca incercam sa-i convingem de parerea noastra, ca ajungem sa nu mai avem nici prieteni, ceva de genu`... Cred ca depinde foarte mult de omul respectiv sa stie unde se termina "serviciul" lui si unde este incepe viata personala, intr-adevar mlm-urile nu sunt pentru oameni slabi ce se lasa dominati, indoctrinati, exploatati de altii, mlm-urile sunt pentru oameni puternici.
Dar, hai sa fim seriosi, cei mai multi oameni sunt slabi si prefera o viata intreaga sa lucreze pentru altii! Sunt mult mai putini angajatori sau liberi profesionisti decat angajati, cei mai multi oameni prefera un salariu lunar mic, dar sigur luna de luna, iar la sfarsit se plang ca nu le ajung banii! - Probabil tot Basescu e de vina...asta ca e acum la moda!!!
Si ce daca trebuie sa incerc sa conving si pe altcineva de calitatea unui produs sau serviciu? Oricum facem asta zi de zi fara sa castigam nimic! Ex : " Ai vazut frate ce telefon mi-am luat? E ca e tare?" Dar. daca fac asta si atunci cand frate-meu isi cumpara si el un tel. la fel ca al meu primesc ceva de la cineva trebuie sa ma deranjeze? Nu cred!!! Asta este mlm !!!
In cazul meu concret, cand le spun oamenilor ca vorbesc gratis la telefon international, iar ei se aboneaza la aceeasi companie cu a mea, eu primesc bani!!! NU e corect sa fiu platit pentru publicitate? Nu e bine ca un serviciu pe care oricum sunt obligat sa-l folosesc (telefonul) - imi aduce bani?
Fiecare trebuie sa hotarasca singur ce face cu viata lui si sa nu incerce sa schimbe viata altcuiva, dar daca poate sa-i recomande unui priete un produs, un serviciu, de ce sa n-o faca pe bani si nu "moca"!?
http://www.btclub.ro/videotelecomunicatii/
V a m u l t u m e s c !!!
dumitru bogdan
Citeaza (djbobo @ Dec 5 2009, 08:31 PM) *
Eu am intrat intr-un mlm de putin timp, dar vreau sa spun ca mi-a schimbat viata in bine, sunt mult mai cald cu oamenii, am invatat sa comunic si sa ascult si parerile celorlalti, si vreau sa recunosc ca inclusiv in familie sunt mult mai calm, mai intelegator si mai "bogat sufleteste".
Cineva zicea ca este spalare de creier. Asa este mi-a spalat tot ce era urat in mintea mea si mi-a lasat ce este frumos. Altcineva zicea ca aici ne jucam cu oamenii, ca incercam sa-i convingem de parerea noastra, ca ajungem sa nu mai avem nici prieteni, ceva de genu`... Cred ca depinde foarte mult de omul respectiv sa stie unde se termina "serviciul" lui si unde este incepe viata personala, intr-adevar mlm-urile nu sunt pentru oameni slabi ce se lasa dominati, indoctrinati, exploatati de altii, mlm-urile sunt pentru oameni puternici.
Dar, hai sa fim seriosi, cei mai multi oameni sunt slabi si prefera o viata intreaga sa lucreze pentru altii! Sunt mult mai putini angajatori sau liberi profesionisti decat angajati, cei mai multi oameni prefera un salariu lunar mic, dar sigur luna de luna, iar la sfarsit se plang ca nu le ajung banii! - Probabil tot Basescu e de vina...asta ca e acum la moda!!!
Si ce daca trebuie sa incerc sa conving si pe altcineva de calitatea unui produs sau serviciu? Oricum facem asta zi de zi fara sa castigam nimic! Ex : " Ai vazut frate ce telefon mi-am luat? E ca e tare?" Dar. daca fac asta si atunci cand frate-meu isi cumpara si el un tel. la fel ca al meu primesc ceva de la cineva trebuie sa ma deranjeze? Nu cred!!! Asta este mlm !!!
In cazul meu concret, cand le spun oamenilor ca vorbesc gratis la telefon international, iar ei se aboneaza la aceeasi companie cu a mea, eu primesc bani!!! NU e corect sa fiu platit pentru publicitate? Nu e bine ca un serviciu pe care oricum sunt obligat sa-l folosesc (telefonul) - imi aduce bani?
Fiecare trebuie sa hotarasca singur ce face cu viata lui si sa nu incerce sa schimbe viata altcuiva, dar daca poate sa-i recomande unui priete un produs, un serviciu, de ce sa n-o faca pe bani si nu "moca"!?
http://www.btclub.ro/videotelecomunicatii/
V a m u l t u m e s c !!!
Maria Tm.
32 de pagini ...ati discutat nu gluma .... am citit cam jumatate apoi m-am lasat pagubasa pentru ca deja se repetau lucrurile smile.gif

Am vazut ca in mare parte s-a discutat despre MLM care se ocupa cu vanzarea de produse (materiale) , dar mai exista si MLM care distribuie produse financiare de ex ...si acestea se pot imparti si ele in 2 categorii:

MLM - cu produse financiare ( asigurari si nu numai) stabile , sau unice ( in sensul ca au o singura gama de produse careia ii fac reclama )-de obicei promoveaza o companie de asigurari

MLM - cu produse financiare variate , servicii financiare , consultanta etc , care cuprind intreaga piata financiara ( firme )si pot negocia propriile oferte - cazul firmelor de brokeri - care nu sunt legati de un produs pe care neaparat trebuie sa il vanda
La cei din urma clientul care este interesat de procurarea unui produs financiar , nu are cum sa plece fara a-l achizitiona , pentru ca brokerul cunoaste ofertele intregii piete .

Are si o mica suba , partea cu brokerul ( si aici nu ma refer de cel de bursa) el poate sa propuna ca si solutie avantajoasa pentru client ..aceea ce este avantajos de fapt pentru el ...deoarece comisioanele acordate brokerului variaza de la o firma la alta .
Insa daca doreste sa isi formeze un portofoliu de clienti fideli , va ramane etic in ceea ce face , oricum are mai mult de castigat in timp , fiind corect .
andrei
Citeaza (petreflp @ Nov 30 2008, 12:25 PM) *
Nici nu stiu cu ce sa incep......
Se vede treaba ca persoanele care aduc anumite acuzatii(nefondate,pentru ca nu exista suficiente argumente),nu agreaza sistemul MLM,fie ca nu il cunosc,fie ca au inceput o afacere de tip mlm si au avut dezamagiri(pentru ca este de munca,munca grea)si ulterior au renuntat,fie le-a lipsit cel de al 3-lea tip de educatie(educatie financiara),fie sunt frustrati,fie nu cunosc niciun tip de plan de marketing,fie le place munca pe care o fac(si pentru asta nu-i condamn),fie nu si-au descoperit adevarata valoare(daruieste si vei primi) si lista poate continua.
Da, afacerea nu este a noastra, noi (cel putin eu),suntem parteneri cu firma cu care colaboram(forever living products) si deci detin o mica afacere.Ca suntem sau nu orbi,e problema noastra ca vedem ceea ce ne multumeste.
Eu nu imi vand afacerea,pentru ca nu este de VANZARE,ea imi poate indeplini cele mai marete vise(depinde de mine si nu de cei din retea,daca nu lucrez pentru oamenii mei din retea=0 bonus).
da, cunosc niste fiinte umane(numite de tine agarici),care cumpara niste produse scumpe ,si eu cumpar,dar sunt banii nostri si facem ce vrem cu ei,da?ok.E adevarat ca nu sunt prea multi diamanti in lume,pentru ca nici firme serioase de mlm nu sunt multe,sau poate ca nici multi oamenii nu sunt suficienti de pregatiti pentru a ajunge diamanti(nici eu).
Corect,ei vand mii de paste de dinti(desi nu cred),dar defapt nu vanzatorul este de vina pentru proasta calitate(in raport cu pretul),nu este nicio suparare daca cumperi de la ei,dar intreb :tu pe cine vrei sa imbogatesti?
Referitor la comisioane:eu zic sa studiezi planurile de marketing de la mai multe firme si mai apoi sa iti spui parerea,exista riscul sa spui lucruri neadevarate (de exemplu,ai spus ca noi platim comisioane,nu ,nu noi platim comisioane ci firma mama).
Ba da, afacerea se bazeaza pe rulajul de produse din retea,nu cum spui tu ca in functie de nr. de inscrisi.(daca inscriu 200 de persoane in retea si NIMENI nu cumpara NIMIC de la firma,de unde sa ma plateasca firma?).
Nimeni nu este obligat sa mearga la seminarii(cum de altfel nimeni nu este obligat sa cunoasca principiile MLM),dar oare ca sa ajungi inginer cati bani cheltui prin facultate?cate spagi trebuie sa dai sa ajungi inginer,si cine iti garanteaza ca vei avea un LOC DE MUNCA SIGUR?etc.
Singuri bogatii sunt initiatorii??????okSa zicem ca eu maine descopar vaccinul care distruge celula canceroasa,oare merit ceva?sau sa zicem ca eu iti pot da informatia precum ca exista in lume o planta cu 200 de principii active,crezi ca merit sa fiu rasplatit pentru asta(nu de tine normal ci de firma care mi-a dat si mie informatia asta)?
Restul afirmatiilor nu le comentez pentru ca eu consider ca tu nu sti planul de marketin al Forever Living Products si as fi nepoliticos sa te acuz pe nedrept.

"Una din cele mai răspândite «maladii» ale prezentului este cea a «buzunarului gol». Dacă vrei să reduci numărul celor suferinzi, dă-le oamenilor şansa să câştige pe măsura propriei valori. Este cel mai bun remediu!"
Rex Maughan-Chairman/CEO
Forever Living Products

Frate aerian, cei 200 de oameni pe care-i aduci in sistem platesc cursuri., cei 200 de oameni pe care ii aduci vor cumpara produse pentru a beneficia de bonusurile pe care le promiteti, cei 200 de oameni care lucreaza pentru MLM fac obiectul afacerii. Esti un redus daca spui ca activezi in asa ceva dar habar nu ai cum functioneaza
psihologic
Am fost la stfel de prezentari, seminarii si accentul se pune total psihologic pe nevoile omului, pe situatia lui si pe visele si nazuintele personale pentru a-ti inhiba gandirea analitica si a nu mai fi in stare sa faci o analiza rece asupra viabilitatii "proiectului de afacere" ci sa ai pur si simplu in fata ochilor proiectia succesului creionat cu toata maiestria de catre prezentatorii si oamenii de mare succes din prezentarea respectiva.
Bineinteles produsul prezentat e clar revolutionar, nou si spre deosebire de toate celelalte produse de pe piata asta char funtioneaza si se poate verifica, este cautat d etoata lumea, toate varstelesi categoriile sociale, e sanatate, e viata, este succes sigur, in curand va fi pe toata piata si apoi se va face deschidearea in alta tara in care cei care vor avea succes aici vor fi diamante si alte pietre pretioase. Testat trebuie 100% doar sa urmaresti pasii din lectiile prezentatorului sau de pe CD-uri pentru un brainwash de succes.
Risti sa'ti schimbi sistemul de valori sa vezi oamenii in rubine diamente si alte categorii de genu' si sa "venerezi" persoanele mai vechi ca pe niste intelepti aproape atotcunoscatori care iti pot calauzi drumul spre succesul mult visat - muuult mult visat.
Prietenii si apropiatii nu sunt persoanele cele mai avizate si de incredere, ei necunoscand si neintelegand principiile afacerii de succes, ei te vor trage intotdeauna in jos in dezvoltarea ta dar vor vedea ei ce rezultate vei avea tu peste 5 ani.
vi se pare cunoscut? daca da atunci scapati cat mai puteti!
Vizitator_bogdan.
Citeaza (adrian @ Nov 10 2008, 09:54 PM) *
in primul rand MLM nu este o afacere in adevatul sens al cuvantului... adica este, dar nu e a ta... tu esti doar unealta afaceristilor

in al doilea rand nu pot concepe o afacere in care scopul tau principal nu este vanzarea (si eventual productia) ci aducerea de omuleti si manipularea lor.

Afacerea inseamna sa iti deschzi pe cont propriu (sau cu prieteni/asociati) o ferma/firma de transport/agentie imobiliara, depinde la ce te pricepi tu mai bine, lucrezi 14-16 ore pe zi, iti platesti impozitele, angajatii, furnizorii si poate ramai cu niste banuti. Poate esti mai norocos sau talentat decat alti 90% si dupa 1-2 ani reusesti sa iti dezvolti frumusel activitatea. Asta e afacerea in adevaratul sens al cuvantului.

Din pacate imaginea afaceristului roman este un jmeker cu 2 clase, imbracat in armani, cu ochelari de soare negri care sta la volanul unui BMW negru nou-nout care nu lucreaza nimic toata ziua, ci doar ii vin banii. Probabil asta e modelul dupa care se ghideaza naivul roman si intra in jocul MLM-urilor (care nu este deloc un joc ieftin pentru fraier).

Adevarat cum scrie mai sus ca nu vei obtine niciodata succes stand la birou 8 ore pe zi si apoi acasa... daca vrei o afacere trage tare unde te pricepi mai bine si fi pregatit sa sacrifici multe lucruri si placeri din viata, caci afacerea va fi parte din tine.

Amice n am cu vinte pt tine..dar nici pt altii care scriu aici..NU IMI VINE SA CRED CATI OAMENI PUR SI SIMPLU NU AU CE FACE SI VORBESC DESPRE CEVA DESPRE CARE HABAR N AU.. nu stiti ce inseamna MLM si ce rulaje mondiale produce acest gen de afacere anual, toti va ganditi la scheme piramidale care NU AU ABSOLUT NICI O LEGATURA cu MLM..daca se vinde ceva nu are cum sa fie piramida si conteaza si alte aspecte.. va provoc sincer sa va interesati si sa VERIFICATI LA SANGE compania Nu Skin Enterprises,o sa aveti o surpriza placuta a ceea ce inseamna modernizare, calitate, DEMONSTRABILITATE si multe altele.. si pt cel caruia i raspund, esti un om f inchis l minte, numai un noroc chior iti poate aduce un trai generos
simplu om
Citeaza (Vizitator_bogdan. @ Dec 10 2009, 01:14 PM) *
Amice n am cu vinte pt tine..dar nici pt altii care scriu aici..NU IMI VINE SA CRED CATI OAMENI PUR SI SIMPLU NU AU CE FACE SI VORBESC DESPRE CEVA DESPRE CARE HABAR N AU.. nu stiti ce inseamna MLM si ce rulaje mondiale produce acest gen de afacere anual, toti va ganditi la scheme piramidale care NU AU ABSOLUT NICI O LEGATURA cu MLM..daca se vinde ceva nu are cum sa fie piramida si conteaza si alte aspecte.. va provoc sincer sa va interesati si sa VERIFICATI LA SANGE compania Nu Skin Enterprises,o sa aveti o surpriza placuta a ceea ce inseamna modernizare, calitate, DEMONSTRABILITATE si multe altele.. si pt cel caruia i raspund, esti un om f inchis l minte, numai un noroc chior iti poate aduce un trai generos

vrei te rog sa ne spui si noua, ca nu te cunoaste nimeni, cat anume ai castigat tu din MLM? si sa ne spui si cat ai cheltuit, facem noi balanta si poate cine stie ne convingi

Nu Skin: http://www.google.com/cse?cx=0121507930802...n&sa=Search
petreflp
Citeaza (andrei @ Dec 10 2009, 11:20 AM) *
Frate aerian, cei 200 de oameni pe care-i aduci in sistem platesc cursuri., cei 200 de oameni pe care ii aduci vor cumpara produse pentru a beneficia de bonusurile pe care le promiteti, cei 200 de oameni care lucreaza pentru MLM fac obiectul afacerii. Esti un redus daca spui ca activezi in asa ceva dar habar nu ai cum functioneaza

In primul rand nu sunt frate cu tine,te rog sa folosesti aceste apelative in alt loc si altor persoane.Nu cunsoti mlm,deci este inutil sa-ti raspund la aberatiile scrise.Un exemplu suficient de concludent este ca in mlm-ul i care activez eu ,nu platesc decat produse.Eu nu promit nimic si nu platesc pe nimeni,cat despre imaginatia ta in materie de vocabular,sa-ti fie rusine,fara polemici,am un defect,nu ma cert cu...prostii.
petreflp
Citeaza (psihologic @ Dec 10 2009, 12:24 PM) *
Am fost la stfel de prezentari, seminarii si accentul se pune total psihologic pe nevoile omului, pe situatia lui si pe visele si nazuintele personale pentru a-ti inhiba gandirea analitica si a nu mai fi in stare sa faci o analiza rece asupra viabilitatii "proiectului de afacere" ci sa ai pur si simplu in fata ochilor proiectia succesului creionat cu toata maiestria de catre prezentatorii si oamenii de mare succes din prezentarea respectiva.
Bineinteles produsul prezentat e clar revolutionar, nou si spre deosebire de toate celelalte produse de pe piata asta char funtioneaza si se poate verifica, este cautat d etoata lumea, toate varstelesi categoriile sociale, e sanatate, e viata, este succes sigur, in curand va fi pe toata piata si apoi se va face deschidearea in alta tara in care cei care vor avea succes aici vor fi diamante si alte pietre pretioase. Testat trebuie 100% doar sa urmaresti pasii din lectiile prezentatorului sau de pe CD-uri pentru un brainwash de succes.
Risti sa'ti schimbi sistemul de valori sa vezi oamenii in rubine diamente si alte categorii de genu' si sa "venerezi" persoanele mai vechi ca pe niste intelepti aproape atotcunoscatori care iti pot calauzi drumul spre succesul mult visat - muuult mult visat.
Prietenii si apropiatii nu sunt persoanele cele mai avizate si de incredere, ei necunoscand si neintelegand principiile afacerii de succes, ei te vor trage intotdeauna in jos in dezvoltarea ta dar vor vedea ei ce rezultate vei avea tu peste 5 ani.
vi se pare cunoscut? daca da atunci scapati cat mai puteti!
Hm,mi se pare cunoscut acest model de ins ,oare cate carti ai citit tu despre economie,niciuna,cu siguranta,parerile sunt pur si simplu speculatii,restu....minciuna?
petreflp
Citeaza (petreflp @ Dec 10 2009, 07:30 PM) *
Hm,mi se pare cunoscut acest model de ins ,oare cate carti ai citit tu despre economie,niciuna,cu siguranta,parerile sunt pur si simplu speculatii,restu....minciuna?

ptiu drace, ce de prostii am scris mai sus!
rog sa aveti indulgenta, eram in sevraj....
Desca batrana
Daca stam stramb si judecam drept, trebuie tinut cont de anumiti factori. Ce doresc?!Capitalism sau o spoială?! Capitalismul inseamna locuri de munca, salarii, adica bani care duc la consum si asa mai departe. In momentul cand eu vand produse prin sistem MLM, atunci acele produse nu mai merg in magazin, adica un magazin se poate inchide.Salariatul de acolo ajunge somer.Un oras fara magazine este ca un oras mort.Unii din localitati apropiate, poate vin intr-o localitate sa faca cumparaturi.Acesti oameni mai cumpara si altceva, mananca la restaurant, alimenteaza masina etc. Orice om normal la cap, atunci cand opreste masina intr-o localitate, opreste numai pe strada unde exista magazine.Sa moara ala care a oprit intr-o localitate fara magazine. Concluzia, vanzarea produselor in sistem MLM, nu duce decat la saracie pentru marea majoritate si la castiguri pentru cativa.Asta inseamna sa gandesti obiectiv, adica nu subiectiv. Asta inseamna sa vezi societatea umana in intregul ei, si tu facand parte din ea. Comunitatea inseamna unitate, nu individualism.Asa ca cei ce sustin MLM-ul poate merg ei pe o insula si sa-si etaleze acolo elocinta de a face membri sau de a vinde produse. In orice caz, cunosc multi oameni care fac MLM, si daca eu sunt o fire deschisa si prietenoasa, cum dreak se face ca nu am ca prieteni, nici un mlm-ist?! Exact de aia.Pentru ca trebuie sa fii fraier, ca sa pui botul la abureala.Si numai fraier nu sunt.Dar am un asa caracter, ca nici nu pot lua pe altul de fraier. rolleyes.gif
petreflp
Citeaza (petreflp @ Dec 10 2009, 09:52 PM) *
ptiu drace, ce de prostii am scris mai sus!
rog sa aveti indulgenta, eram in sevraj....

Numai analfabetii si insii fara identitate scriu sau se cred alte peroane,tu ce bou mai esti?Nu cumva ala de-l stiu eu,incultul ala de vinde colastra?
petreflp
Citeaza (Desca batrana @ Dec 10 2009, 11:07 PM) *
Daca stam stramb si judecam drept, trebuie tinut cont de anumiti factori. Ce doresc?!Capitalism sau o spoială?! Capitalismul inseamna locuri de munca, salarii, adica bani care duc la consum si asa mai departe. In momentul cand eu vand produse prin sistem MLM, atunci acele produse nu mai merg in magazin, adica un magazin se poate inchide.Salariatul de acolo ajunge somer.Un oras fara magazine este ca un oras mort.Unii din localitati apropiate, poate vin intr-o localitate sa faca cumparaturi.Acesti oameni mai cumpara si altceva, mananca la restaurant, alimenteaza masina etc. Orice om normal la cap, atunci cand opreste masina intr-o localitate, opreste numai pe strada unde exista magazine.Sa moara ala care a oprit intr-o localitate fara magazine. Concluzia, vanzarea produselor in sistem MLM, nu duce decat la saracie pentru marea majoritate si la castiguri pentru cativa.Asta inseamna sa gandesti obiectiv, adica nu subiectiv. Asta inseamna sa vezi societatea umana in intregul ei, si tu facand parte din ea. Comunitatea inseamna unitate, nu individualism.Asa ca cei ce sustin MLM-ul poate merg ei pe o insula si sa-si etaleze acolo elocinta de a face membri sau de a vinde produse. In orice caz, cunosc multi oameni care fac MLM, si daca eu sunt o fire deschisa si prietenoasa, cum dreak se face ca nu am ca prieteni, nici un mlm-ist?! Exact de aia.Pentru ca trebuie sa fii fraier, ca sa pui botul la abureala.Si numai fraier nu sunt.Dar am un asa caracter, ca nici nu pot lua pe altul de fraier. rolleyes.gif

Cu siguranta habar nu ai de economie si in plus de asta exemplele sunt de-a dreptul imaginatii tampite,in ce lume traiesti tu?
Aceasta este versiunea "lo-fi". Pentru a vedea versiunea grafica integrala:click aici.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.