Help - Cauta - Membri - Calendar
Versiune intreaga: Afaceri MLM , da sau nu?
Hotnews.ro Forum > Actualitati > de toate, amestecate
pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24
petreflp
Citeaza (petreflp @ Dec 11 2009, 01:32 PM) *
Numai analfabetii si insii fara identitate scriu sau se cred alte peroane,tu ce bou mai esti?Nu cumva ala de-l stiu eu,incultul ala de vinde colastra?

normal ca ma stii, petrica! io sunt tac'tu bah idiotule!
de ce ai iesit tu retard? mu e vina ta, ci a mea , ca te-am facut
la betie ... si, da, vand colastra in sistem MLM, ca sa-ti dai tu pe freza handicapatule!
Weather
Ce PLM is afacerile astea MLM ?
un_fraierit
MLM e afacerea vietiii tale. Tre sa aduci cat mai multi prieteni in firma noastra, ca odata ce intri, deja firma devine a ta. Daca se poate ca prietenii tai sa cumpere produsele noastre, care, fie vorba intre noi sunt de o calitate exceptionala la un pret care te laga cu gura cascata smile.gif, daca nu se poate, macar sa gaseasca ei altii care sa cumpere si asa mai departe.

E foarte simplu, in 2 sau 3 ani ajungi bogat, poti sa iti cumperi ceea ce visezi, vrei mercedes, vei avea unul, vrea vila la Monte Carlo, vei avea, tu lasa visele sa zboare, si daca vinzi ce vrem noi, tu iti vei indeplini visele.

Delfinii sa traiasca, sa infloreasca si sa doneze averea la institutele de cercetare a cancerului de timpan.
Cionca Teodor
Citeaza (enemgabriel @ Sep 13 2008, 05:54 AM) *
Celor mai multi dintre noi ne e cunoscuta zicala:"pasarile de acelasi soi zboara impreuna".Ei bine ,zicala aceasta este adevarata nu doar in cazul pasarilor,ci si al oamenilor bogati,al celor din clasa de mijloc si al oamenilor saraci.Cu alte cuvinte ,cei bogati relationeaza cu cei bogati,cei saraci relationeaza cu cei saraci,iar cei din clasa de mijloc, cu cei din clasa de mijloc.
Daca vrei sa devii bogat trebuie sa-ti stabilesti legaturi cu cei bogati sau cu cei care te pot ajuta sa devii bogat.
Multi oameni isi petrec intreaga viata in compania celor care ii trag inapoi din punct de vedere financiar.
O intrebare pe care ar fi bine sa v-o adresati este: Compania in care lucrez si oamenii cu care imi petrec timpul sunt dedicati imbogatirii mele?Sau sunt mai degraba interesati ca eu sa continui sa lucrez din greu?
Reply With Quote

Aproximativ 2% dintre cei din MLM au abilitati naturale si ajung la succes usor. In rest, este vorba de a-ti adauga VALOARE TIE INSUTI prin AUTO INSTRUIRE si AUTOEDUCARE. In acest scop al cresterii valorii tale in MLM, iti pot oferi 3 linkuri de unde poti obtine o parte din informatii GRATUIT:

Anyone in any company can use this generic recruiting system
to produce endless leads and sponsor more reps faster and easier
than they ever thought possible.

http://teodorcionca.magneticsponsoringonline.com

sau

Build Your Business Even If You Are On A Budget.
These Free Videos Will Show You How!

http://teodorcionca.buildingonabudget.com

sau

Black Belt Recruiting

Hey , have you seen this new training site for home business owners on how to sponsor more reps? It gives away a free one hour video interview on how to personally sponsor as many as 25 new reps per month.

http://teodorcionca.blackbeltrecruiting.com

Best wishes,
Teodor Cionca

ovidiu.cladoveanu
Va salut,

nu am mai intrat pe acest forum de cateva luni bune. Astazi am observat ca o concluzie ca petreflp a ramas acelasi utilizator care latra la luna si boscorodeste pe oricine are o parere diferita. In primul rand este o lipsa de bun simt.
Pentru ca s-au mai scris cateva pagini de comentarii o sa fac un rezumat personal al ideii de MLM.
Sunt afaceri de vanzari directe, iar in lume sunt foarte multe companii care activeaza sub acest sistem.
Trebuie studiata oferta fiecareia pentru ca unele se bazeaza mai mult pe "dezvoltare personala" pentru a-si impinge produsele catre consumatorul final iar altele merg pe ideea simpla de consum personal.
Daca facem filosofie putem gasi o mie de nuante ale mlm-ului. E f simplu, iti place un produs, crezi ca ai nevoie de el cumpara-l la pret de membru. Vrei un venit suplimentar spune-le si altora despre produse. Orice companie care iti impune cduri, seminarii, prezentari deja e suspecta.
Cele bune,

Ovidiu.
ghidulocatarului
Salutare,

Iata un articol interesant: Restanteţele la bănci mai mari cu 845%

mellow.gif
petreflp
Citeaza (ovidiu.cladoveanu @ Dec 28 2009, 01:00 PM) *
Va salut,

nu am mai intrat pe acest forum de cateva luni bune. Astazi am observat ca o concluzie ca petreflp a ramas acelasi utilizator care latra la luna si boscorodeste pe oricine are o parere diferita. In primul rand este o lipsa de bun simt.
Pentru ca s-au mai scris cateva pagini de comentarii o sa fac un rezumat personal al ideii de MLM.
Sunt afaceri de vanzari directe, iar in lume sunt foarte multe companii care activeaza sub acest sistem.
Trebuie studiata oferta fiecareia pentru ca unele se bazeaza mai mult pe "dezvoltare personala" pentru a-si impinge produsele catre consumatorul final iar altele merg pe ideea simpla de consum personal.
Daca facem filosofie putem gasi o mie de nuante ale mlm-ului. E f simplu, iti place un produs, crezi ca ai nevoie de el cumpara-l la pret de membru. Vrei un venit suplimentar spune-le si altora despre produse. Orice companie care iti impune cduri, seminarii, prezentari deja e suspecta.
Cele bune,

Ovidiu.
ce concluzii stupide ai tras,poate ca parerile dumitale expirate ti-ar putea modifica si atitudinea,ma indoiesc insa ca tu poti sa ai o atitudine de lider in mlm,NICIODATA?
bogdan@videotelecomunicatii.com
Eu am intrat intr-un mlm de putin timp, dar vreau sa spun ca mi-a schimbat viata in bine, sunt mult mai cald cu oamenii, am invatat sa comunic si sa ascult si parerile celorlalti, si vreau sa recunosc ca inclusiv in familie sunt mult mai calm, mai intelegator si mai "bogat sufleteste".
Cineva zicea ca este spalare de creier. Asa este mi-a spalat tot ce era urat in mintea mea si mi-a lasat ce este frumos. Altcineva zicea ca aici ne jucam cu oamenii, ca incercam sa-i convingem de parerea noastra, ca ajungem sa nu mai avem nici prieteni, ceva de genu`... Cred ca depinde foarte mult de omul respectiv sa stie unde se termina "serviciul" lui si unde incepe viata personala, intr-adevar mlm-urile nu sunt pentru oameni slabi ce se lasa dominati, indoctrinati, exploatati de altii, mlm-urile sunt pentru oameni puternici.
Dar, hai sa fim seriosi, cei mai multi oameni sunt slabi si prefera o viata intreaga sa lucreze pentru altii! Sunt mult mai putini angajatori sau liberi profesionisti decat angajati, cei mai multi oameni prefera un salariu lunar mic, dar sigur, luna de luna, iar la sfarsit se plang ca nu le ajung banii! - Probabil tot Basescu e de vina...asta ca e acum la moda!!!
Si ce daca trebuie sa incerc sa conving si pe altcineva de calitatea unui produs sau serviciu? Oricum facem asta zi de zi fara sa castigam nimic! Ex : " Ai vazut frate ce telefon mi-am luat? E ca e tare?" Dar,... daca fac asta si atunci cand frate-meu isi cumpara si el un tel. la fel ca al meu primesc ceva de la cineva trebuie sa ma deranjeze? Nu cred!!! Asta este mlm !!!
In cazul meu concret, cand le spun oamenilor ca vorbesc gratis la telefon international, iar ei se aboneaza la aceeasi companie cu a mea, eu primesc bani!!! NU e corect sa fiu platit pentru publicitate? Nu e bine ca un serviciu pe care oricum sunt obligat sa-l folosesc (telefonul) - imi aduce bani?
Fiecare trebuie sa hotarasca singur ce face cu viata lui si sa nu incerce sa schimbe viata altcuiva, dar daca poate sa-i recomande unui priete un produs, un serviciu, de ce sa n-o faca pe bani si nu "moca"!?
http://www.videotelecomunicatii.com/
V a m u l t u m e s c !!!
ghidulocatarului
de Sfantul ION redactia Ghidul locatarului ureaza tuturor sarbatoritilor multe realizari in 2010, o zi frumosa si traditionalul "La Multi Ani!"
dori
...ca tare multe idei mai sunt,si care mai de care mai stralucita.
De ce nu intrati domnilor pe http://ro.wikipedia.org/wiki/Multi_Level_Marketing si informati-va de la o sursa sigura,nu de la vecinu care a auzit de la un preten care si-a dat cu parerea pt. ca e inginer in calculatoare smile.gif
Spunea cineva mai sus ca cei care folosesc mlm-ul iau produse din magazine si le vand pe cont propriu favorizand astfelcresterea somajului.Imaginatie.Oricat ai cauta prin magazine n-o sa gasesti produse amway,avon,oriflame,gdi si toate celelalte firme care folosesc acest sistem.
Cei care nu sunteti de acord cu ideea de mlm nu va mai agitati atata ca nu veti castiga nimic,si in nici un caz nu veti ajuta,asa cum s-ar deduce din ravna cu care va exprimati,pe cei considerati "creduli" pentru ca au curajul sa incerce macar.
Dintre toate mlm-urile unul singur ma atrage:GDI smile.gif
De ce? Pentru ca e un produs care se va cauta tot mai mult in urmatorii ani,nu trebuie sa cumperi si apoi sa vinzi produse,este transparent,are un sistem mlm foarte simplu de inteles,deci e preferatul meu smile.gif daca inca nu stii despre GDI poti accesa siteul http://www.firstclick.ws
Succes tuturor!
ovidiu.cladoveanu
Dori, nu vreau sa par Gica contra, dar cu gdi-ul asta e clara treaba. Ori e primul tau mlm, ori e primul. In tipul asta de afaceri intra tinerii de 16-19 ani. Nu au valoare. Nu are sens sa detaliez. O sa-ti dai seama dupa maxim 2 luni.

dori
biggrin.gif Aceeasi siguranta lipsita de experienta in domeniu.
Nu este primul meu mlm am mai fost si la avon si amway dar m-am oprit la gdi,unde am mai mult de 2 luni si nu am de gand sa ma las in urmatorii 10 ani ca sa nu ma gandesc pe termen prea lung.
Atata timp cat cei 10 dolari ii recupar luna de luna,tot ce e in plus e bine venit asa ca...de ce m-as lasa?
ovidiu.cladoveanu
Citeaza (dori @ Jan 9 2010, 10:04 AM) *
biggrin.gif Aceeasi siguranta lipsita de experienta in domeniu.
Nu este primul meu mlm am mai fost si la avon si amway dar m-am oprit la gdi,unde am mai mult de 2 luni si nu am de gand sa ma las in urmatorii 10 ani ca sa nu ma gandesc pe termen prea lung.
Atata timp cat cei 10 dolari ii recupar luna de luna,tot ce e in plus e bine venit asa ca...de ce m-as lasa?

Pentru ca e o afacere de 10 dolari. Amway si Avon ies din discutie pentru ca nu sunt afaceri pentru un om cu castig mediu in Romania.
Cele mai bune afacere sunt cele din zona de wellness. Daca ai produse consumabile si iti ofera un plus de nutrienti prin consumare atunci beneficiile sunt mai complexe.
Cu gdi-ul e un fel de joc piramidal. Tu dai 10 dolari pe luna dar intretinerea acelui site costa mai putin de 1 dolar poate. Si tu incurajezi ca oamenii sa-si cumpere un domeniu de internet si ...cam atat.
E nevoie de putina maturitate, cauta Dori, totusi, o afacere mai complexa, care-ti ofera mai mult de un site supraevaluat.
Cele bune.
Musafir
Citeaza (rakkone @ Oct 7 2009, 10:40 AM) *
@petre: M-ai convins, MLM rulz.

DE ACEEA M-AM GANDIT SA IMI INFIINTEZ UN MLM!!! ATENTIE, OPORTUNITATE UNICA, ASTEPT INSCRIERI AICI, PRIMII 100 INSCRISI PRIMESC UN TRICOU CU MINE!!!

Voi vinde pasta de dinti binecuvantata! Pasta de dinti poate fi orice model de pasta de dinti din comert, treaba mea de unde ma aprovizionez, DAAAAR va avea unicul ingredient pe care nicio pasta de dinti din lume nu il are: Binecuvantarea mea! Pasta nu va fi ieftina pentru ca pot produce un numar limitat de binecuvantari pe zi, de aceea nu pot vinde tubul la mai putin de 50 de roni. DAR, si aici este marele DAR pe care il fac omenirii, 50% din acesti bani se vor intoare sub forma unei liste de comisioane catre cumparatorii pastei. Voi definitiva in zilele ce urmeaza lista exacta a comisioanelor si modalitatile de plata si de calcul, va fi ceva de genul cel din linia 1 castiga 10 roni, inscrisul lui castiga 7, inscrisul inscrisului 4, si asa mai departe.

REPET, GRABITI-VA!!! Este singura pasta de dinti care pe langa ingredientele clasice, continute in orice pasta de dinti, include si puterea binefacatoare a unei binecuvantari! Astfel puteti fi pacatosi, puteti injura, puteti manca kkaat, nu conteaza, puterea binefacatoare a pastei RAKKONIA va dezlega toate aceste rele!! Va alegeti astfel si cu un produs unic in lume, si cu sansa reala de a deveni oameni de succes, de a fi primii inscrisi intr-un mlm cum nu mai exista altul si de a fi plini de bani. Si nu in ultimul rand de a purta un frumos tricou alb cu chipul meu pe fata si pe spate cu o binecuvantare

gosh , man , rakkone, ma inscriu in afacerea aia a ta wink.gif)) serios acuma , esti mortal !!
laugh.gif
nu organizezi si niste cursuri contra cost de spalat creierul , iese ceva si de pe acolo , ma ofer trainer smile.gif)
greatdeal
De curand m-am afiliat la o afacere de tip mlm. Colaborez cu firma TeamWork Revolution si pare sa fie treaba serioasa. Firma a intrat in urma cu 2 luni si deja are aproximativ 150 de membri. Mai multe detalii pe www.greatdeal.teamworkrevolution.com
Octavbl
Citeaza (beez @ Nov 5 2008, 02:35 PM) *
sunteti chiar cumpliti. Cine spune ca intr-un mlm bun nu poti face bani numai din vanzarea produselor? de 2 ani eu castig aprox 1500 dolari in fiecare luna numai din vanzarea produuselor, fara sa " bag" pe nimeni in afacere. Muncesc putin, dar f eficient si ma opresc la 10 - 15 ore de munca pe saptamana. Evident ca poti castiga bani multi, pt cine vrea asta....insa voi care huliti de pe margine preferati sa aruncati cu noroi intr-o chestie pe care nu o pricepeti si pt ca sunteti enorm de lenesi. mai vb.

Bravo, ca bine le zici, m-am iritat la toate comment-urile astea contra si asteptam unu pro. cati dintre cei care sunt contra de aici, au rezistat 3 ani intr-o afacere cu sistem MLM si si-a ocupat 1 ora pe zi facand activitate asta si nu a avut succes. Ce treaba au prietenii si familia in chestia asta? poti pierde multi bani umbland dupa "prieteni" dar nu o sa pierzi nici un prieten umbland dupa bani!!
cei care au succes intr-un mlm sunt doar cei care rezista!
mickme
ce ma distreaza ratatii care nu au nici o parere, o opinie, un argument sau nu sunt in stare sa lege o fraza... dar ei au descoperit afacerea vietii lor tongue.gif

bros! acesta este un topic care trateaza subiectul MLM, nu un spatiu pentru promovare sau racolare!!

daca ai o parere (preferabil argumentata), spune-o, daca nu, laasaaaaa-neeeeeee!!!!

succes smile.gif

PS: mai aveti mult de invatat despre MLM si afaceri, in general smile.gif
curios
Citeaza (Maria @ Dec 9 2008, 08:27 PM) *
Am citit toata dezbaterea pe tema MLM-ului din cauza unui membru al familiei mele care a intrat in acest 'sistem' acum vreo cinci ani si pare ca nu mai vede nimic altceva. Din fericire nu a renuntat la serviciul normal (inca). Desi este o persoana inteligenta, rationala, cu un serviciu cu mari responsabilitati, de cand s-a asociat cu MLM, parca a devenit spalat pe creier... si de nerecunoscut. Am avut si eu 'onoarea' sa fiu invitata acum muuulti ani la acea intalnire care 'imi va schimba viata', si am ramas cu o asemenea impresie de penibil ca nu mi-a mai trebuit vreodata... Ceea ce nu mi-a placut de la inceput a fost avertizarea ca vor fi multi oameni - mai ales familia - nu vor fi de acord cu acest sistem, fiindca de fapt "ei incearca sa-i traga in jos pe afaceristii MLM", si ca, in general, sunt invidiosi pe potentialul tau catig si iti vor raul. Asta mi-a ridicat semne de intrebare, ca daca nu esti cu noi, esti impotriva noastra.

Intr-un fel ii inteleg pe cei care ajung legati de acest sistem. Se pune accent si se exploateaza sentimentul de apartenenta, prin toate seminarele si 'intalnirile de afaceri' in care devii "parte dintr-un grup al afaceristilor". O fii chiar asa? O sa se bea sampanie cot la cot cu Gates si Trump???? Tare mi-e ca nu. Dar, ca sa evit o ruptura totala cu aceasta persoana (care mi-e parinte), am incercat sa ma pun in pielea persoanei, si am ajuns la urmatorul scenariu:

"Ma cheama X si muncesc din greu la o agentie nationala si castig muuult mai putin decat ar trebui pentru pregatirea mea profesionala, si singurul meu venit peste 10-12 ani va fi o amarata de pensie. O cunostiinta de-a mea imi povesteste despre acest sistem minunat, cu niste produse minunate care pot aduce un profit nemaipomenit. Tot ce ar trebui eu sa fac va fi sa prezint aceste produse minunate si acest sistem minunat unor prieteni, la fel de deschisi la minte ca mine, si totul se va rezolva de la sine. IN PLUS, mi se va oferi oportunitatea de a participa la niste seminarii care imi vor arata calea (platite, ce-i drept, dar ce conteaza cand voi invata cum sa ma dezvolt si sa-mi maximizez potentialul ca om, atat in viata profesionala, cat si cea personala, etc, etc). Suna bine si frumos.

Incep deci sa ma duc la seminare, sa cumpar produse (ca tot am nevoie de detergent, pasta de dinti, de ce sa iau de la Cora cand pot sa iau de aici - e ca si cum as investi in propria me afacere, nu?) si incerc sa promovez acest sistem fiindca este minunat si nu imi pot inchipui ca cineva inteligent nu ar vrea sa se asocieze. La seminarele astea la care ma duc, vin niste oameni destepti, care ne povestesc experienta lor si ce mult au reusit in acest sistem. Din cand in cand ni se vorbeste de cei care au parasit MLM-ul; sunt ratati, lenesi si invidiosi - altfel nu se poate explica faptul ca nu au reusit sa ajunga departe in acest sistem perfect. Fac parte dintr-un grup al oamenilor "reusiti", ne intalnim des, am devenit chiar prieteni cu unii. Ce-i drept, prietenii de dinainte par a nu mai fi la fel de interesanti... astia noi sunt cam ca mine, au aceleasi idealuri, dorinte, viziune asupra vietii, fac parte dintr-un grup de oameni la fel ca mine.

Cineva din familie m-a sfatuit, cand am ales sa intru in acest sistem, sa imi dau un timp limita si dupa aia sa evaluez daca mai are rost sa continui sa imi pun energia si banii in MLM... Mi s-a parut corect si logic. Au trecut ani de la acea data-limita si pe masura ce se apropie, imi dau seama ca de fapt daca nu reusesc, e din cauza ca nu am perseverat, e in totalitate vina mea. Ca doar ni s-a demonstrat logic ca acest sistem care imi va asigura venituri si dupa ce ma opresc din munca. Nenumarati oameni (multi veniti din America, deci aia care stiu!!!) mi-au demonstrat ca puterea de a reusi e doar in mainile mele, si daca renunt, e doar din vina mea, ca as fi un ratat... Deci nu pot sa ma las de asta... plus ce ar zice noii mei prieteni?! Asadar nu pot decat sa ma straduiesc din ce in ce mai tare, sa dau ma multi bani fiindca voi birui, pana la urma!"

Cam asa cred eu ca s-a intamplat... Orice argument logic a picat, fiindca li s-a spus ca vor intamina rezistenta mai ales din parte familiei! Am incercat si eu produsele-minune. Teoretic, ar fi mai bune decat orice Vichy, Creme de la Mer, etc... Cum as putea critica ceva ce nu am folosit, nu? Doar "vin" din America... Primul si ultimul rimel incercat, "hipo-alergenic", mi-a creat o rectie alergica atat de puterica, ca a trebuit sa imi pun gheata peste ochi pentru cateva ore ca sa reduca din efect!!! Pasta de dinti, la fel ca oricare alta, dar mult mai scumpa.

In fine, asta e, nu cred ca merita o ruptura in familie pentru atata lucru... De cate ori vorbim, subiectul este ocolit cu atentie, iar eventuala referire la vreun produs e urmat de o tacere usor stanjenitoare. Nu pot decat sa sper ca la un moment dat, aceasta perioada va trece si acest parinte al meu isi va indrepta energia spre ceva mai constructiv, dar timpul trece si nimeni nu devine mai tanar. Ce ma doare de fapt este de potentialul pierdut. Daca si-ar fi investit timpul si energia in consultanta (fiindca pregatirea profesionala -inca- ii mai permite), ar fi fost mult mai bine. Dar cine stie...

Vorbesti de Amway? Tot vad in acest thread ca se aduce vorba despre retele care te obliga sa cumperi,sa ai minim o suma de care cumperi pe luna ca sa fii membru.
Eu tocmai ce m-am inscris intr-un mlm,dar asta mi s-ar parea aberant,ca singurii care cumpara sa fie chiar cei care ar trebui sa vanda.
petreflp
Citeaza (mickme @ Jan 16 2010, 08:29 PM) *
ce ma distreaza ratatii care nu au nici o parere, o opinie, un argument sau nu sunt in stare sa lege o fraza... dar ei au descoperit afacerea vietii lor tongue.gif

bros! acesta este un topic care trateaza subiectul MLM, nu un spatiu pentru promovare sau racolare!!

daca ai o parere (preferabil argumentata), spune-o, daca nu, laasaaaaa-neeeeeee!!!!

succes smile.gif

PS: mai aveti mult de invatat despre MLM si afaceri, in general smile.gif

De regula cei ce se considera atotstiutori habar nu au despre ceea ce considera ca sunt stiutori,si tu esti unul dintre ei,cu siguranta.Nu intru in polemica pentru ca de regula cei ce li-se aduc argumente sunt tentati sa scoata la iveala frustrarile si nu vreau sa ma incarc cu energie negativa.
mickme
Citeaza (petreflp @ Jan 20 2010, 07:40 PM) *
De regula cei ce se considera atotstiutori habar nu au despre ceea ce considera ca sunt stiutori,si tu esti unul dintre ei,cu siguranta.Nu intru in polemica pentru ca de regula cei ce li-se aduc argumente sunt tentati sa scoata la iveala frustrarile si nu vreau sa ma incarc cu energie negativa.

este totusi o onoare, cred, ca dupa mult timp de absenta de pe forum (binecuvantata de unii, banuiesc), ai intrat totusi sa imi raspunzi la un comentariu, asta cu toate ca nu iti era adresat... dar daca te simteai vizat, asta e, eu nu iti pot schimba parerea despre sine tongue.gif

succes smile.gif
emil dumitrache
Citeaza (Razvan @ Sep 5 2008, 09:30 AM) *
Este vorba despre o schema piramidala deghizata in vinzare de produse. Oricat or sa sara de fund in sus toti MLMeii de pe aici, cita vreme plata (comisionul/salariul) tau nu se bazeaza pe vinzarea de produse ci pe numarul de alte persoane aduse in schema, este o teapa piramidala.

Si asta ti-o spune un economist cu multa experienta. Insa nu e nevoie sa ma crezi pe cuvint, poti sa te informezi de pe internet, cautind dupa "MLM pyramid scheme":

http://en.wikipedia.org/wiki/Pyramid_scheme
http://www.vandruff.com/mlm.html
http://www.mlmlegal.com/schemes.html
http://www.youtube.com/watch?v=gbCDIrS7CHM
http://www.pyramidschemealert.org/psamain/home.html

Dincolo de zecile de diagrame pe care ti le face un MLM evangelist pe tabla, dincolo de orele de bullshit, mereu, ai o intrebare simpla la indemana, care te ajuta sa gasesti adevarul:

Sint eu platit din faptul ca vind MULTE produse, sau sint platit din faptul ca aduc MULTI oameni in organizatie? Bullshit-ul devine rafinat atunci cind incearca sa iti demonstreze ca vinzi MULTE produse pentru ca aduci MULTI oameni in organizatie. Dar limitarea asta artificiala (ai putea in teorie sa vinzi multe produse oricui, nu unui membru al sectei) este si cauza pentru care e o schema piramidala, caci numarul de produse pe care poti sa il vinzi este practic infinit, in timp ce numarul de oameni pe care poti sa ii aduci in organizatie, nu numai ca e finit, dar schema ii avantajeaza pe cei de la virf.

Bafta.
PS. Asta nu inseamna ca unii nu fac bani din MLM. Exact ca la Caritas. Doar ca fazanii de jos, n-au nici o sansa.

ivan olga
Stati linistiti,mlm-urile vor exista oricum si de aici inainte.Si nu toate organizatiile de acest tip folosesc sistemul piramidal.Aceste firme pot fi verificate pe www.rodsa.ro .Sistemul piramidal este ilegal.Nu mi se pare nimic in neregula cu aceste mlm-uri.Nu sunt de condamnat cei care subscriu acestora.Banii castigati sunt munciti ,nu furati.
,
daniel-curios
Ce diferenta ESENTIALA este intre CARITAS si MLM? In Canada este interzis MLM. In unele state americane este interzis MLM!!! In alte state cel ce activeaza in asa ceva, ESTE OBLIGAT prin lege sa avertizzeze participantii ca este vorba de MLM. Oare de ce? Iar Amway a venit spre EUropa pentru ca-si pierde "brain washed" de pe continentul nord-american. Sa fim foarte clari: MLM este extraodinar, dar numai pentru cei din varf. Sigur ca (la fel ca la loto) fiecare are dreptul sa spere ca ajunge in varf, dar piramida se lateste foarte repede si nu mai sunt locuri in fata (si nici noi clienti). Iata de ce MLM seamna cu Caritas.
petreflp
Citeaza (daniel-curios @ Feb 1 2010, 07:38 AM) *
Ce diferenta ESENTIALA este intre CARITAS si MLM? In Canada este interzis MLM. In unele state americane este interzis MLM!!! In alte state cel ce activeaza in asa ceva, ESTE OBLIGAT prin lege sa avertizzeze participantii ca este vorba de MLM. Oare de ce? Iar Amway a venit spre EUropa pentru ca-si pierde "brain washed" de pe continentul nord-american. Sa fim foarte clari: MLM este extraodinar, dar numai pentru cei din varf. Sigur ca (la fel ca la loto) fiecare are dreptul sa spere ca ajunge in varf, dar piramida se lateste foarte repede si nu mai sunt locuri in fata (si nici noi clienti). Iata de ce MLM seamna cu Caritas.

Diferenta este una vizibila si logica:
In schimbul banilor primesti produse(ca la magazinul ordinar de la coltul strazii),la caritas ,astepti ca boul sa vina prostii sa depuna banii pentru a-ti primi banii bagati si profitul.
MLM nu este interzis in Canada ba mai mult se preda in scolile cu profil economic.
MLM este extraordinar pentru oricine care MUNCESTE si poate ajunge in varf.
Ceea ce ai expus dumneata aici este o parere personala si fara sa intru in polemica as spune ca nu cunosti economie.
Laura
ce nu inteleg este faptul ca unii posteaza "idei" contradictorii. ma refer la petreflp, care ar trebui sa se mai tempereze si sa devina consecvent in ceea ce afirma. altfel, mai petreflp esti greu de urmarit si mult mai greu de inteles.
nxn
Mi se pare nemaipomenit faptul ca se discuta acest subiect de atata timp.

Raspunsul la intrebare este extrem de simplu,dar chiar si asa am avut nevoie de aproape un an pentru al descoperii.

TEORETIC biggrin.gifA AFACERILOR MLM !

DA deoarece <afacerea>MLM este o afacere doar din perspectiva modului de reconpensare a membrilor inscrisi.
Teoretic in astfel de afaceri <intra>persoane care au nevoie de produsele companiei respective si care sunt recompensati pentru publicitatea facuta produselor atunci cand le recomanda cunostintelor.
Teoretic nu exista planuri,norme sau alte obligatii.Cumperi DOAR ce ai nevoie,atunci cand ai nevoie.

PRACTIC : DA AFACERILOR MLM !

DA afacerilor MLM
NU afacerilor de vanzari directe in sistem MLM.

Majoritatea obiectiilor sau comentariilor mi se par nefondate tocmai din cauza ca cei mai multi nu fac diferenta intre MLM si VANZARI DIRECTE.
Sigur oricare dintre noi,atunci cand avem posibilitatea de a achizitiona produse cu reduceri semnificative de pret,suntem tentati sa le revindem pentru un anumit castig.
Fiind vorba despre produse care nu pot fi cumparate din alte locuri (magazine),inevitabil apare si clientul(prietenul)care doreste neaparat sa le obtina.
De aici si dezinteresul de a evidentia diferenta dintre MLM si VANZARI DIRECTE,consecinta a confuziei in care ne aflam atunci cand vine vorba despre astfel de afaceri.

PS
Este concluzia la care am ajuns eu personal.
Daca cineva dintre membrii forumului are o alta parere,este posibil sa detina informatii din alte surse.
dora_dora490
Citeaza (ana @ Sep 24 2008, 10:24 AM) *
afacerea mlm nu e pentru oricine, ci doar pt cei deschisi la minte si spre alte optiuni financiare.

nu conteaza varsta, pregatirea, poti avea surpriza ca oameni fara facultate sa aiba mintea mult mai deschisa ca cei cu facultate.

trebuie doar sa asculti cu adevarat ce spune planul de marketing, nu sa-ti asculti doar "vocea interioara" care in 99% cazuri iti pune doar piedici sau vorbeste in numele "prietenilor" tai, care nu te vor de succes si care te trag in jos, langa ei, in mediocritate

mlm e afacerea mileniului DACA esti doar hotarit sa te duplici intr-o retea de oameni ambitiosi.
si mai ales care pricep ce inseamna VENIT REZIDUAL, adica activul tau sa fie reteaua de oameni si nu un apartam din care sa iei o chirie liniara...

dar nu oricine are chef sa citeasca cartile potrivite si sa intre intre oameni de succes si sa se convinga din rezultate, nu din vorbe.

e mult mai usor sa stai pe margine sa barfesti si sa insulti, fara sa pricepi de fapt nimic...

dora_dora490
buna tuturor, nu sunt de acord cu toate replicile contra MLM
sigur ca o afacere MLM , este o afacere care nu se potriveste oricui , nu toti suntem facuti pt acelasi lucru,fiecare are o chemare a lui personala
atata timp cat ti se ofera o oportunitate corecta bazata pe ceva real,nu cred ca putem vorbi de escrocherii
fiecare prima data cand are la dispozitie niste informatii despre o oarecare afacere,trebuie sa fie informat,sa mai ceara eventual lamuriri,si in final sa decida daca i se potriveste acea oportunitate
asa ca,haideti sa nu judecam pe toata lumea ,nu toate firmele sunt la fel , iar cei care ati avut experiente proaste cu firme MLM , lasati-le deoparte,pentru ca sunt si firme serioase,iar sistemul MLM este sistemul de viitor adoptat de firmele gigant
//.
zamfir marin
am fost azi la un open nuskin,si credeti sau nu am avut impresia ca sunt la teatru. parca totul era rgiza dar foarte prost.in schim foarte multa lume buna.l-am vazut chiar si pe Razvan Spiridon de la stirile sporive.intrebare ;e chiar atit de la vale?sau e foarte bine platit pentru aparitie de nuskin?
Adrian
Citeaza (zamfir marin @ Mar 16 2010, 10:53 PM) *
am fost azi la un open nuskin,si credeti sau nu am avut impresia ca sunt la teatru. parca totul era rgiza dar foarte prost.in schim foarte multa lume buna.l-am vazut chiar si pe Razvan Spiridon de la stirile sporive.intrebare ;e chiar atit de la vale?sau e foarte bine platit pentru aparitie de nuskin?

Ştiţi cum sunteţi voi ? Ca omu' care vede ceva strălucitor pe jos şi dă cu piciorul ca să vadă dacă e vreun bănuţ.
Îi e ruşine să se aplece că îl vede careva cunoscut şi se face de râs.
Iar dacă nu te pricepi dai cu părerea că oricum e gratis.
Ştiţi care e valoarea unei păreri gratuite ? Ar fi zero dacă n-ar fi negativă. angry.gif

Topicul a fost creat poate de dorinţa cuiva care a crezut că poate afla informaţii folositoare de pe un forum.
Unii au vrut să-l ajute, iar alţii s-au trezit vorbind.
Din păcate puţini sunt oamenii care dacă vor să afle o informaţie caută la o sursă credibilă.
Probabil că internetul ar fi mai puţin poluat cu deşeuri.
Tot ce pot să mai adaug e că în viaţă se plăteşte şi prostia şi inteligenţa. huh.gif
Ana
Este vorba despre o schema piramidala deghizata in vinzare de produse. Oricat or sa sara de fund in sus toti MLMeii de pe aici, cita vreme plata (comisionul/salariul) tau nu se bazeaza pe vinzarea de produse ci pe numarul de alte persoane aduse in schema, este o teapa piramidala.

Si asta ti-o spune un economist cu multa experienta. Insa nu e nevoie sa ma crezi pe cuvint, poti sa te informezi de pe internet, cautind dupa "MLM pyramid scheme":

Dincolo de zecile de diagrame pe care ti le face un MLM evangelist pe tabla, dincolo de orele de bullshit, mereu, ai o intrebare simpla la indemana, care te ajuta sa gasesti adevarul:

Sint eu platit din faptul ca vind MULTE produse, sau sint platit din faptul ca aduc MULTI oameni in organizatie? Bullshit-ul devine rafinat atunci cind incearca sa iti demonstreze ca vinzi MULTE produse pentru ca aduci MULTI oameni in organizatie. Dar limitarea asta artificiala (ai putea in teorie sa vinzi multe produse oricui, nu unui membru al sectei) este si cauza pentru care e o schema piramidala, caci numarul de produse pe care poti sa il vinzi este practic infinit, in timp ce numarul de oameni pe care poti sa ii aduci in organizatie, nu numai ca e finit, dar schema ii avantajeaza pe cei de la virf.

Bafta.
PS. Asta nu inseamna ca unii nu fac bani din MLM. Exact ca la Caritas. Doar ca fazanii de jos, n-au nici o sansa.

Ce intelegeti prin schema piramidala? O schema ilegala de a castiga bani?
Din ce am citit, am vazut ca ati cunoscut sistemul MLM si ati ramas dezamagit. Pot doar sa va spun planurile de marketing difera de la o firma la alta.
Nu toate afacerile se bazeaza pe vanzare de produse. Se poate face aceasta afacere si prin promovare. Nu trebuie sa umblati din usa in usa ca sa faceti vanzari. Puteti sa castigati 99% din bani doar facand promovare.
Nu va spune nimeni ce numar de persoane trebuie sa aveti in retea. Numarul este infinit, asa cum si castigurile sunt nelimitate.
Cei care doresc sa afle mai multe informatii, pot vizita site-ul http://www.anarusti.dlb.ro
Cirtina Alexandru
O afacere de tip MLM aparuta in Romania de curand este pe pagina mea :

www.ofertademunca.info
John

Bafta.

IN primul rind Domnule Contabil vad ca nu stiti diferenta intre un sistem de marketing un sistem priamidal si un sistem de vinzare. Infromatiile care le afisati chiar nu ma intereseaza. MLM nu este un sistem de vinzare sau piramidal MLM este un sistem de Promovare a unor produse de care tu oricum ai nevoie si o sa le cumperi din magazin. Diferenta este ca persoanele care iti vind produsul stiu sa te ajute sau sa te instruiasca in folosirea corecta. Daca te inscrii intrun sistem MLM si consumi produsele, primesti din start intre 20 si 50 la suta din costul produsului din catalog, iar daca recomanzi produsele in functie de cosnumul fiecarui persoane esti platit un mic comision. Firma te plateste pentru reclama este foarte simplu nu inteleg de ce incercati sa faceti acest sistem mai dificil decit trebuie sa fie. Ginditiva in felul urmator daca in luna 1 de inscriere aduci 2 persoane sa consume un produse, lucrezi cu persoanele alea sa aduca si ei la rindul lor inca 2 oameni sunt deja 4 oameni in retea care consuma produsul, iar daca fiecare persoana din retea mai aduce cite un om in plus sunt 9 iar daca se mai aduce cite un om de persoana sunt deja 16 si asta e pe prima linie, ginditiva ca fiecare consume in jura de 200 de lei pe luna si tu primesti in jur de 20%

asta este MLM eu am facut bani si la rindul meu am ajutat lumea sa faca bani pentru catoata lumea trebe sa fie platita ca sistemul sa functioneze corect. //.
Musafir
NOU IN ROMANIA

SiteTalk – startul unui site gigant in lume !!!!

De ce SiteTalk -ul este o alternativă reală la Twitter, Facebook, YouTube, Xing,Myspeace, etc, pentru care mulţi din intraga lume se inregistreaza aici.
De ce SiteTalk-ului se va pune în ...ând, toate celelalte site-uri sociale in umbra!
De ce SiteTalk-ul este într-adevăr ceva unic , pentru ca puteţi găsi totul la un loc, ceea ce ofereau celelalte site-uri separat.

SiteTalk-ului este un site multifunctional, platformă multilingvă sociale de reţea care toti oameni din întreaga lume. Acest lucru nu este ceva nou,si alte site-uri o fac la fel. In mod gratuit. Caracteristica SiteTalk-ului este că totul este conceput dintr-o bucată. O reţea socială, toate pe o platformă care uneşte toate cele oferite individual de YouTube, Facebook, Twitter,Netlog, Neogen, Hi5,Myspeace etc. Imaginaţi-vă lui, pur şi simplu de aici înainte, cat este de practic. Trebuie numai să intraţi într- o singură pagina şi apoi puteţi folosi toate serviciile care sunt disponibile numai în alt aspect individual.

Dincolo de caracteristici obişnuite cum ar fi chat-uri, bloguri, forumuri, videoclipuri, muzica, încărcări şi descărcări, de căutare, etc discuţie de pe site-, de asemenea, are mult mai multe oferte. SiteTalk-ul este o piata internationala pentru contacte personale şi comerciale, anunturi, locuri de muncă, servicii imobiliare, convenţia şi portalul evenimente, web catalog şi motoare de cautare.

În plus faţă de aceste servicii site-ul este destinat în mod special si pentru Networkeri. Nu va fi o persoană de contact în mod special pentru agenţii de vânzări. Fiecare se serveste cu ce are nevoie, din oferte. Cu un radio şi televiziune on-line site-ul este bine pregătit pentru viitor.

Şi ultimul dar nu cel din urma, SiteTalk-ul ofera ceva care numai aici există în alt loc conceptul unic pentru un utilizator: un model complet gratuit de afaceri pentru toată lumea. Această ofertă se adresează tuturor utilizatorilor de pe platforma si apoi posibilitatea de a participa la dezvoltarea platformei, prin invitarea de noi membrii. Fiecare utilizator primeste biroul său personal virtual,o imagine de ansamblu cu privire la cifra de afaceri şi a comisionului realizat.
De altfel, comisioanele sunt foarte profitabile şi poate fi văzut in acest Back Office, localizat pe site-ul oficial al firmei la http://unaico.com, unde simplu va loghati cu datele personale, cu care v-ati inscris la SiteTalk.
Pentru cei care doresc sa dezvolte aceasta afacere in mod rapid, proprietarii ofera si un pachet de start rapid. Contactati persoana care v-a invitat si veti primi detalii, participati la conferintele online de prezentarea oportunitatii. Informati-va cat mai repede.

Inregistreaza-te GRATUIT AICI

WWW.UNAICO.COM
Andrei
daca o sa va uitati pe siteul oficial a lui Donald Trump...o sa vedeti ca omu...sia deschis un mlm...deci lumea in general stie...dupa cate se vede aici mai bine ca Donald Trump...si unii de aici o sa ramana doar la batut in taste ceea ce nu-i rau...

pace:>
cldya
Citeaza (daniel-curios @ Feb 1 2010, 07:38 AM) *

Te contrazic si o fac argumentat ! In Canada si USA afacerile MLM nu sunt interzise , ba functioneaza ! Si inca exceptional ! Eu ma ocup de GDI si mi-am extins reteaua International . Au si ei site-uri pentru anunturi de acest profil si n-o sa-ti vina sa crezi ce preocupati sunt americani de afacerile prin afiliere . Heheheeee ! biggrin.gif
jabber jaw
Auzi Incearca sa faci bani din MLM...iti zic eu nu poti! pentru ca atata timp cat tu esti un incuiat niciodata n-o sa faci bani din asta, eu fac bani din asta si chiar castig destul de bine , si stau toata ziua prin cafenele si vorbesc la telefon ,pe cand tu ori ai un salariu fix, ori o afacere in care oricum esti taxat la sange de asa zisul "system" romanesc. deci sa ne gandim putin

Peace laugh.gif
anonimul
Imi pare rau ca nu am reusit sa citesc toate cele 33 de pagini scrise. Sper sa nu repet ce au spus altii dar as intreba care este diferenta dintre o afacere clasica o afacere piramidala si un mlm?
Vreau sa spun asa:
O afacere clasica are unu sau mai multi actionari care sunt varful, dupa care urmeaza angajatii pe scara ierarhica... oare nu seamna a piramida? Este adevarat ca toata lumea castiga din aceatsa afacere unuii mai mult altii mai putin. Dezavantajul este ca trebuie sustinuta cu bani de acasa. Cand o incepi iti trebuie bani. Daca vrei sa pornesti bine iti trebuie 10-15000 de euro. Lucrul care nu il sti este daca o sa mearga aceasta afacere, daca o sa-ti scotii banii investiti, si nu sti cat o sa mearga aceasta afacere pana apare concurenta si te mananca. Si pe deasupra nu putem fi toti patroni sau actionari.
O afacere piramidala are cativa smecheri inteligenti care iti promit ca maine o sa fi bogat. Vi la noi dai 10.000 de euro si maine o sa ai 1.000.000 de euro. Si tu spui wow super tare. Dai 10.000 si ramai fara ei. Aici castiga numai varful.
O afacere mlm are foarte multi parteneri si totusi nu este piramidala. Consider ca vorbim de o colaborare cu o companie mare pentru care nu primesti salar decat comision din ceea ce vinzi. Ca sa ajungi diamant, sa ai 4% venit rezidual pe viata intr-adevar trebuie sa ai o retea mare. De ce? Pai dupa ce tu te retragi cine mai vine produse daca este vorba despre o firma mlm care vinde produse. Cu ce se diferenteaza de o afacere clasica, prin faptul ca timpul de maturitate ar trebui sa fie 2-5 ani si nu mai mult. De exemplu la Amway daca nu stiati dupa ce ajungi la un nivel de 21% este obligat sa ai un SRL pentru a-ti primii bani.
Nu vreau sa ridic in slavi nici o companie mlm si totusi se pot castiga bani, depinde cat de mult sti sa te descurci, nu spun ca o sa te imbogatesti peste noapte dar iti poti crea un venit suplimentar de 50-500 de euro in functie de ceea ce faci.
Pot sa spun din proprie experienta ca daca esti intr-un MLM si nu muncesti adica nu vinzi produse nu povestesti si altor persoane ca sa-ti faci o retea nu castigi nimic.
Am vazut un comentariu in care se spunea ceva de Network 21 si Amway. Nu ma intereseaza nici sa le fac publicitate nici sa-i ridic in slavi dar sunt 2 firme total separate. Amway este producator in schimb Network 21 este firma de consultanta. Un lucru care il fac cei care promoveaza Amway este acela ca o fac agresiv si foarte agresiv. Ei spun ca au invatat de la Network 21 acest lucru. Dar nu este asa, au invatat de la cei care i-au inscris, linia de indrumare, care nu vad altceva decat sa aduci foarte multi oameni in retea si sa vinzi foarte multe produse ca lor sa le iasa ceva bani de pe spatele tau. Din fericire pentru mine am ascultat un c.d cu fondatorul Network 21 si daca ar sti ce fac romanii nostri cum promoveaza ei cat sunt de agresivi cred ca si-ar da foc la valiza. Singurul lucru bun care l-am obtinut de la Network 21 au fost cateva carti si cd-uri care m-au facut sa ma gandesc un pic la ceea ce vreau sa fac in viata asta atata tot. Nu afacerea nu altceva.
Find om de vanzari au fost cateva lucruri pe care le-am citit si le-am auzit de pe c.d-uri si m-au ajutat si atata tot.
Schimband subiectul dupa cum probabil stiti tot mai multe companii mai mici sau mai mari te obliga sa te faci colaborator cu ei sa nu-ti mai plateasca atatea impozite la stat. Aceasta colaborare unde sa o incadram? in afacere clasica, piramidala, mlm sau doar o simpla colaborare.
anonimul
Am uitat sa spun ceva... a aparut in Romania o companie la care nu trebuie sa vinzi nimic nu trebuie sa cumperi nimic. Si totusi poti castiga bani. Cum? Simplu.. te faci membru care te costa 0 lei si 0 bani... te duci la cumparaturi ca si pana acum dar primesti discount la cumparaturile tale. De unde faci cumpararile pai de la marile sau micile magazine de unde la faceai si pana acum. La o anumita suma stransa primesti banii in contul tau personal bancar. Ce mi-a placut mie este faptul ca poti primii bani si pentru cei pe care ii inscri si fac cumparaturi. Nu ii bagi produse pe gat, nu ii spui ce sa cumpere, nimic din toate astea. Este membru primeste discount la cumpararuri, este inscris de tine primesti si tu un comision din cumparatuile facute de el.
Cred ca mai simplu de atat nici nu se poate. Voi ce spuneti?
csibicip
Anonimule, ai uitat sa specifici ca daca iti vrei comisionul trebuie sa cumperi pozitii.
Fiecare afacere trebuie sa o prezinti corect altfel vei da cu capul...
csibicip
Imi place de voi MLM-stilor, discutii pro si contra, oferte peste oferte mai mult sau mai putin expuse corect.
N-am mai intrat pe forumul asta.
Sunteti de felicitat cei pretentiosi si de criticat cei care folosesc o foarte veche tehnica, a incitarii la o afacere.

Lumea a evoluat. Chiar daca generatiile se comporta, in mare, la fel.
In privinta afacerilor oamenii s-au adaptat la fel ca moliile ce mananca acum si polystiren.

Cautati un PANACEUM MLM? Da exista! Nu l-ai descoperit inca? Iti spun eu unde este si care-i secretul!

MLM-ul ESTE IN TINE! Secretul e: CE DAI, AIA PRIMESTI!
Reteaua o faci puternica prin legaturi sufletesti, oameni care vibreaza cu tine.
In general oamenii intra in afacere daca le place de tine.
Trebuie sa-ti placa legaturile omenesti.
O retea bazata pe legaturi inter-umane te urmeaza in orice afacere, pentru ca au incredere in tine.

...ma duc sa ma joc cu copiii.

Urmarea...in episodul viitor.
anonimul
Citeaza (csibicip @ Apr 25 2010, 10:46 AM) *
Anonimule, ai uitat sa specifici ca daca iti vrei comisionul trebuie sa cumperi pozitii.
Fiecare afacere trebuie sa o prezinti corect altfel vei da cu capul...

Nu stiu cate lucruri sti tu despre aceasta afacere dar eu nu vorbesc de comisionul de sistem. Eu vorbesc despre cele 3 beneficii imediate, restituirea imediata, comisionul meu din cumparaturile prietenului inscris de mine (direct) si comisionul meu din cumparaturile prietenului prietenului meu (indirect). Restul de comisioane nu cred ca are rost sa le discutam aici. Ce vroiam eu sa spun este ca, in comparatie cu 99% din afacerile mlm sau de colaborare la care trebuie sa cumperi anumite produse sau ce mai vand ei, aici lucrurile stau altfel. Nu esti obligat la nimic. Folosesti ce ti se ofera foarte bine pentru tine, nu folosesti la fel de foarte bine. Nu mai punem ca daca vrei sa vezi prezentarea generala a afacerii nu te costa nimic. Fondatorul acestui business s-a gandit bine din acest punct de vedere. Spune-i la un om ca vrei sa-l bagi intr-o retea si vezi ce se intampla, uite-te la reactiile lui. Spune-i ca poate castiga ceva banuti, nu multi, facand acelasi lucru ca si pana acum si vezi cum reactioneaza. O parte din oameni, nu toti, o parte din ei asteapta cand le spui de un business ca de maine sa fie bogati fara sa faca nimic. Daca la un business clasic in care bagi bani grei, de la minim 10-15000 de euro, pana ajungi sa ridici acest business trebuie sa muncesti cu carca minim 2-3 ani, sa fi 24h din 24h langa el, ca sa incepi sa simti in buzunar ca poti trai bine si nu cu milionane de euro in cont de ce la un business care cu o investitie mica sau poate fara investitie nu poti face sacrificiul de a munci 2-5 ani ca sa vezi daca functioneaza.
Schimband subiectul cel mai mult imi place de pareristi. Si ei pot fi prietenul, tata, mama, cainele oricine. Tu intrebi: ai auzit de firma X? El/ea raspunde Sa fugi de ei ca de dracu? tu intrebi: dar de ce? El/ea raspunde: pai stiu ei pa varu lu matusa lu unchiu care a incercat si nu a facut nimic. Intrebarea mea este: POFTIM? dar cine esti tu de le sti pe toate? tu ai incercat? ai tras la hamuri 5 ani la rand va vezi ca nu merge? Probabil ca daca il intrebi de Donald Trump si de el o sa-ti spuna ceva cu siguranta. Si o parte din cei care sunt pe acest topic fac acest lucru. Daca nu ai facut in viata ta un business sau o colaborare sau nu ai studii de specialitate in marketing, management las-o prietenul meu moarta. Un lucru multa lume nu intelege ca nu toti trebuie sa fim patroni, ca nu toti trebuie sa fim milionari, miliardari sau mai stiu ce oameni instariti daca toti am fi asa cine ar mai muncii? Iar pentru cei care vin si spun ca nici un mlm sau majoritatea mlm-urilor sau colaborarilor nu merg deoarece trebuie sa-ti formezi o retea vreau sa le spun sa se mai gandeasca pentru ca suntem 6.000.000.000 de persoane pe globul pamantesc. Chiar toti sunt intr-o retea, chiar toti au incercat toate mlm-urile colaborarile si nu merge nici una?
Inchei spunand ca fiecare este responsabil pentru ceea de face.
Anonimul
Fiecare dintre noi ar trebui sa-si doreasca mai mult de la viata. Eu personal nu sunt genul de om care sa traiesc dintr-un sigur job. Sunt angajat si ce bine ca vine salariul in fiecare luna. Si cand raman fara job ce fac? Merg la somaj? Dar cand se termina si somajul? Vreau sa spun ca fiecare dintre noi ar trebui sa aiba o rezerva. De aceea astazi intru intr-un sistem si peste 1,2 -5 ani cand am probleme sa pot beneficia de el. Nu o sa spun ca o sa te imbogatesti peste noapte sau peste 5 ani o sa fi bogat dar daca dupa 1 an de munca intr-un sistem o sa incepi sa castigi 150 de euro pe luna. Este putin? DA si sunt de-acord cu asta. Dar daca peste 3 ani o sa castigi 350 de euro? Cu siguranta pentru multi si 350 euro pe luna sunt putini. Dar daca peste 3 ani raman fara job-ul care il am si nici nu am construit o retea sa castig 350 euro ce fac? Daca raman fara job si castig 350 euro pe luna o sa supravietuiesc pana ma pun pe picioare si nu intru in faliment personal. Daca am si o rata la casa cumparata pot cu cei 350 de euro sa ma descurc probabil cat sa achit o parte din rata ca sa nu imi i-a casa. Acesta este un exemplu concret. Sunt sigur ca sunt multi dintre cei care au scris pe acest forum si in acest topic care au, sunt, construiesc o retea. Motivul il stie fiecare dintre ei in parte. Unii pentru a avea bani in plus, unii pentru a-si ajuta persoanele apropiate etc.
Pentru cei care au incercat si nu le-a iesit de prima data sau pentru cei care stiu ei pe cineva care a incercat si nu merge domne nu merge le spun sa aveti putere de munca pentru a le face la altii averi si pentru a putea fi dati afara de cei la care munciti.
Mihaela
Buna ziua tuturor!
Citesc aici tot soiul de pareri despre MLM. Unii sunt patimasi, altii pur si simplu nu accepta ideea de "altceva".
Traim intr-o lume in care suntem liberi sa ne spunem opiniile si, controversele duc in multe cazuri la progers.
MLM = network marketing
Inventat in anii 50.
Sistem care a inceput cu vanzarile "door to door" tocmai pentru a se reduce costurile de intermediere si de a asigura producatorilor un profit mai mare.
Este un altfel de sistem.
Nimeni nu neaga faptul ca in timpul asta s-au intamplat multe , bune si mai putin bune....
Lumea progreseaza, invata din erori , sistemele legislative se schimba.
Pana anul trecut eram anti MLM , de ce , datorita participarii la 2 prezentari a 2 firme mari care lucreaza in Romania de mult , prezentari facute prost , papagaliceste. Mi s-a creat senzatia ca se incerca o spalare a creierului , lucru pe care nu-l accept.
Deci, omul sfinteste locul...
Comaniile mari, gen Amway, HL, Forever , Avon, Oriflame....au atins un stadiu de maturitate , ele nu mai cauta sa construiasca ( au retele mari, e plin deja) , ci cauta vanzatori.
Inainte de a ma implica in ce sunt acum, m-am documentat , in ideea de a intelege despre ce este vorba si cum functioneaza un asemenea sistem, fara riscuri de a incalca legea.
Am privit MLM ca pe o stiinta.
Dupa asta, am acceptat sa ma implic intr-o asemenea afacere cu o firma care abia a deschis Romania , o firma care a pornit in 2005 , iar acum lucreaza in aproape 60 de tari.
Care sunt criteriile prin care iti alegi o companie MLM?
1. Produsul - sa fie nou, nu remake
2 Potentialul financiar al companiei ( o firma cu bani face cercetare, aduce specialisti buni pentru crearea produselor , etc)
3. Managementul - oameni experimentati , curati, la vedere, verificabili
4. Sistemul logistic si de distributie
5. Planul de compensatii
6. Sistemul de training ( oameni cu nume de rezonanta in coaching )
7. Timmingul
Sunt multe de spus , pentru a face ceva, trebuie sa inveti , deci sa muncesti. Nu se castiga bani decat cu multa munca. Dezvoltarea personala joaca un rol major aici.
Rezultatul nu vine intr-o saptamana...
Lucrezi cu oameni, trebuie sa fii tu corect si moral intai, sa construiesti relatii pe baza de incredere , sa fii open mind.
Stilul "hunter , pit bull" deranjeaza...ce tie nu-ti place, altuia nu face.
Se stie, oamenii parasesc greu o anumita "zona de comfort" , de aici si multe reactii de "rejectare"
" Nu" face parte din proces in MLM.
Datoria ta este sa informezi , nu sa agasezi.
Tudor
Citeaza (Baimareanka @ Sep 30 2008, 02:03 PM) *
MLM merge. Ceea ce conteaza este sa stii CAND SA INTRI in schema si CAND SA IESI. In ultimii 14 ani am "activat' in 5 retele, prima fiind pensiile private (si in care voi fi beneficiar peste doar 5 ani !), iar ultima fiind "cosmetica". Da, am castigat si cate 600 euro / lun asi am avut luni cu doar 50-100 euro. Dar cand remarci "saturatia" sau "tendinta de blocare" (sic- 2 termeni despre care apostolii MLM se tem (fara motiv) sa vorbeasca) trebuie sa iesi ...si sa intri in alta retea...CAT SE POATE DE NOUA! Ca orice afacere, are plusuri si minusuri...si legile ei (sociale, financiare). Succes celor curajosi....!

PS - APARENT M.L.M. seamana cu Caritas-ul....dar comparatia este deplasata si fortata.

asa e, cine cunoaste un Adevarat Multi Level Marketing stie ca Diferenta dintre MLM si Sistemele Piramidale: MLM inseamna Multi Level Marketing si se ocupa cu distributia de produse sau servicii pe mai multe nivele, in vreme ce schemele piramidale sunt doar inginerii financiare create pentru a aduna sume mari de bani prin promisiunea unui castig fabulos intr-un timp relativ scurt. Iata cateva diferente majore intre cele doua sisteme:
- sistemele MLM sunt legale in toate tarile civilizate (inclusiv Romania), schemele piramidale nu sunt;
- in schemele piramidale conteaza in primul rand unde te afli in ierarhia intrarilor, insa in sistemele MLM poti castiga mult mai mult decat cei dinaintea ta.
Tudor

Bafta.

Se face confuzie mare intre Sisteme Piramidale, Vanzari Directe si MLM!
Zambesc la ce se scrie pe aici de cativa...si eu sunt economist si masterand in afaceri, dar credeti ca asta e important?!!! Nu, nu este, daca stii sa afci diferenta!
Diferenta dintre MLM si Sistemele Piramidale: MLM inseamna Multi Level Marketing si se ocupa cu distributia de produse sau servicii pe mai multe nivele, in vreme ce schemele piramidale sunt doar inginerii financiare create pentru a aduna sume mari de bani prin promisiunea unui castig fabulos intr-un timp relativ scurt. Iata cateva diferente majore intre cele doua sisteme:
- sistemele MLM sunt legale in toate tarile civilizate (inclusiv Romania), schemele piramidale nu sunt;
- in schemele piramidale conteaza in primul rand unde te afli in ierarhia intrarilor, insa in sistemele MLM poti castiga mult mai mult decat cei dinaintea ta, totul fiind la vedere print-un plan de marketing.
Adevaratele Afaceri MLM sunt cele in care cumperi produse, servicii, pentru consumul propriu, nu pentru a le vinde daca nu vrei, sau nu esti facut pentru asta! Felicitari celor care stiu sa vanda, dar in Multi Level Marketing, castigul nu vine din vanzarea de produse, ci din recomandarea afacerii prietenilor, colegilor, vecinilor, rudelor, cunoscutilor si consum propriu de produse lunar!
Compania care te obliga intr-un fel sau altul sa vinzi produsele, NU doar pentru consumul ropriu se numesc Vianzari Directe!!!
anonimul
Am inceput sa caut modalitati de a castiga bani in plus de la 18 ani. Alte persoane la aceasta varsta numai la bani nu se gandesc in schimb eu vroiam mai mult. Dupa mai multe cautari in 2006 mi s-a propus sa colaborez cu o firma care era noua pe piata din Romania. Din pacate atunci nu am inteles exact care este scopul acestei firme si am abandonat colaborarea dar am ramas colaborator al acestei companii desi uitasem de ea. Nu de mult in noiembrie 2009 fiind in continuare cautator de colaborari si de a castiga un ban in plus am dat din nou peste aceasta companie. Surpriza a fost mare sa vad cat a crescut din 2006 pana in noiembrie 2009. Acum dupa ce am inteles ceea ce fac ei si cum pot eu sa fac bani prin colaborarea cu ei am luat-o de la inceput cu aceasta colaborare.
Ce am observat la acest parteneriat este ca oricine il poate face de unde si denumirea [um"]un business pentru oricine[/url]. Daca va intrebati de ce se poate face acest un business pentru oricine o sa va raspund asa: deoarece nu costa nimic sa fi colaborator cu ei, deoarece au un plan de marketing si de bonusare extraordinar, deoarece nu trebuie sa vinzi nimic, deoarece nu trebuie sa cumperi nimic, deoarece sunt 6 bonusuri diferite pe care le poti castiga.
Sunt sigur ca o sa spuneti ca nu exista asa ceva dar ca sa va convingeti dand click pe un business pentru oricine gasiti mai multe informatii.
Eu va promit ca daca va implicati nu o sa va para rau. Mai mult decat sa pierdeti niste timp in cel mai rau caz nimic altceva nu o sa se intample. O zi buna.
Musafir
Vă pot prezenta chiar eu un MLM. Grupul de firme KB Edelmetall GmbH este producător, rafinator și vânzător de metale prețioase (aur și argint, 99.99% pur).
E simplu. Poți să cumperi și/sau să vinzi aur.
Dacă cumperi aur, ai aur, care este un stor de valoare de 2600 de ani încoa. Firma ți-l recumpără la cerere la un preț spot+5%.
Dacă vinzi, ai comision.
Poți să aduci câți vrei sub tine, dar cu cât VINZI mai mult (ca în orice business care are sens), câștigi mai mult.
Ești plătit în aur, argint sau EURO. (cam toată lumea alege prima variantă).
Simplu.
Că e piramidă sau nu, nu contează. Nimeni nu te forțează să cumperi (chit că să posezi metale prețioase în vremuri de criză monetară e de bun simț), sau să recrutezi. Dar singurul lucru care are sens e să VINZI, dacă vrei să faci bani.
Fiindcă la noi sunt foarte foarte mulți care vor aur și foarte puțini care vând (noi agenții suntem abia vreo 10 deocamdată, iar alte firme care vând nu prea sunt), e SUPER PIAȚĂ.

Dacă vreți să cumpărați aur sau argint de la firmă, sau să deveniți parteneri, contactați-mă la 0761,330,763 sau sangemaru@gmail.com pentru informații suplimentare.

cldya
Sunt pro afaceri MLM ?
De ce ? E simplu si imi vin acum rapid in minte 2 argumente : pot fi facute cu ajutorul Internetului, deci sunt la-ndemana oricui si nu trebuie sa ai nici multe scoli, nici multi bani de pornire.
Aceasta este versiunea "lo-fi". Pentru a vedea versiunea grafica integrala:click aici.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.