Help - Cauta - Membri - Calendar
Versiune intreaga: music box
Hotnews.ro Forum > Am vazut, am ascultat, am citit > Muzica
pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250, 251, 252, 253, 254, 255, 256, 257, 258, 259
magiun
Citeaza (hm @ Oct 21 2011, 06:03 AM) *
pe ei îi cauţi? au plecat să vâneze niscai potcoave de cai morţi tongue.gif

this rose will never die

http://www.youtube.com/watch?v=QzmMB8dTwGs...feature=related
u
cool.gif rolleyes.gif

hm
Citeaza (Sieglind @ Oct 25 2011, 03:06 PM) *
indeed smile.gif

A ton étoile

(ştiu că-ţi plac stelele wink.gif )
hm

hm, e clar - nu-i aici adăpostul pentru vremuri de restrişte tongue.gif

voi pune deci problema minimalist: dragi muzicanţi, mai trăiţi? sper că da...

Tarmac - Notre époque
hm
Citeaza (hm @ Oct 30 2011, 08:28 PM) *
hm, e clar - nu-i aici adăpostul pentru vremuri de restrişte tongue.gif

voi pune deci problema minimalist: dragi muzicanţi, mai trăiţi? sper că da...

Tarmac - Notre époque

deh, morţii n-au scrupule (credeţi voi wink.gif ) şi sigur nu funcţionează pe bază de invitaţii. dar şi când pleacă...

Mark Knopfler - Pyroman (à temps complet, bien sûr)
gazda
Citeaza (Musafir @ Nov 5 2011, 02:22 PM) *

http://www.youtube.com/watch?v=lksbmopaovs
Sieglind
Citeaza (gazda @ Nov 5 2011, 08:03 PM) *

The Many Moods of Kitty Cats

eu te-am crezut.
ca gazdă, mâtză şi om.
şi - mai ales - ca prieten.

acuma pot să mor, nu? facă-se voia lui hm! smile.gif
time out
Citeaza (Sieglind @ Nov 5 2011, 09:00 PM) *
The Many Moods of Kitty Cats

eu te-am crezut.
ca gazdă, mâtză şi om.
şi - mai ales - ca prieten.

stii ce am cerut...
n-am fugit, doar am murit putin, sa vad cum imi sade...
http://www.youtube.com/watch?v=69ZdEcqbjZ0
eu
Citeaza (time out @ Nov 5 2011, 09:20 PM) *
stii ce am cerut...
n-am fugit, doar am murit putin, sa vad cum imi sade...
http://www.youtube.com/watch?v=69ZdEcqbjZ0

http://www.youtube.com/watch?v=waBb-UM5m4g...feature=related
ionescu gheorghe
Citeaza (eu @ Nov 5 2011, 09:55 PM) *

http://www.youtube.com/watch?v=G_yK0xOZgro
El
Citeaza (ionescu gheorghe @ Nov 5 2011, 10:12 PM) *

http://www.youtube.com/watch?v=SH9qRLlvk3w...feature=related

văzut de aproape, te frapează lumina care-i aureşte chipul, ai senzaţia că undeva trebuie să existe o sursă de iluminat centrată pe bucata aia de pânză, e imposibil ca doar din culoare să emane atâta strălucire ...

privindu-l, îmi aminteam ...

Sieglind nu va mai scrie niciodată.

rammstein
Citeaza (El @ Nov 5 2011, 10:37 PM) *
http://www.youtube.com/watch?v=SH9qRLlvk3w...feature=related

văzut de aproape, te frapează lumina care-i aureşte chipul, ai senzaţia că undeva trebuie să existe o sursă de iluminat centrată pe bucata aia de pânză, e imposibil ca doar din culoare să emane atâta strălucire ...

privindu-l, îmi aminteam ...

Sieglind nu va mai scrie niciodată.

nici rammstein nu se simte prea bine.

http://www.youtube.com/watch?v=vabnZ9-ex7o&ob=av2e

Rucsandra
may be ...
hm
Citeaza (Sieglind @ Nov 5 2011, 09:00 PM) *

deşi mai dată la o parte (nepoftită, nu?) ca acum nu m-am simţit nici în celelalte trădări, mai palpabile, din lunga mea viaţă, simt totuşi nevoia să mai întreb... văd că lumea-i supărată şi fără prezenţa mea.

voia mea, Sieglind, ţi-am dat-o, de prima oară, ţie. cu siguranţă am greşit - am greşit-înţeles atunci. ţi-am zis să-mi spui dacă vrei să plec... de spus, nu mi-ai spus, în schimb ai vrut... suficient cât să înţeleg totul de-a-ndoaselea.

acum vrei să tac, dar tocmai tăcerea mi-o răstălmăceşti. uf! voia mea........... nimic din ce se petrece pe-aici de foarte mult timp nu mai are de-a face cu voia mea.

în fine, probabil că drumul spre linişte şi armonie ne va fi acum egal de lung smile.gif şi-ţi doresc să găseşti ce cauţi, din toată inima. (fără cuvinte mari - nu-s pentru urechi nocturne şi ne-ar zăpăci încă o dată)
NU
Citeaza (hm @ Nov 5 2011, 11:54 PM) *
deşi mai dată la o parte (nepoftită, nu?) ca acum nu m-am simţit nici în celelalte trădări, mai palpabile, din lunga mea viaţă, simt totuşi nevoia să mai întreb... văd că lumea-i supărată şi fără prezenţa mea.

voia mea, Sieglind, ţi-am dat-o, de prima oară, ţie. cu siguranţă am greşit - am greşit-înţeles atunci. ţi-am zis să-mi spui dacă vrei să plec... de spus, nu mi-ai spus, în schimb ai vrut... suficient cât să înţeleg totul de-a-ndoaselea.

acum vrei să tac, dar tocmai tăcerea mi-o răstălmăceşti. uf! voia mea........... nimic din ce se petrece pe-aici de foarte mult timp nu mai are de-a face cu voia mea.

în fine, probabil că drumul spre linişte şi armonie ne va fi acum egal de lung smile.gif şi-ţi doresc să găseşti ce cauţi, din toată inima. (fără cuvinte mari - nu-s pentru urechi nocturne şi ne-ar zăpăci încă o dată)

cum să vreau EU să pleci? cum poţi spune tocmai tu asta?
hm
Citeaza (NU @ Nov 5 2011, 11:57 PM) *
cum să vreau EU să pleci? cum poţi spune tocmai tu asta?

asta am înţeles. şi, mai rău, asta am simţit... dacă nu-i aşa, am o capacitate incredibilă şi atotpierzătoare de a uita. iar pe tine te cred. nu ştiu, Sieglind...

îţi mulţumesc
eu
Citeaza (hm @ Nov 6 2011, 12:05 AM) *
asta am înţeles. şi, mai rău, asta am simţit... dacă nu-i aşa, am o capacitate incredibilă şi atotpierzătoare de a uita. iar pe tine te cred. nu ştiu, Sieglind...

îţi mulţumesc

te iubesc, hm ... înţelegi? am ars cu totul smile.gif
hm
Citeaza (eu @ Nov 6 2011, 12:09 AM) *
te iubesc, hm ... înţelegi? am ars cu totul smile.gif

mda, probabil că aşa se numeşte smile.gif

Mi corazón puede adoptar todas las formas
tzurlogen

David Gilmour - Don't

hm
Citeaza (tzurlogen @ Nov 6 2011, 11:55 AM) *

mulţumesc. deşi un baston mi-ar fi mai de trebuinţă laugh.gif

de convalescenţă smile.gif

Creedence Clearwater Revival - Rude Awakening
Altu
Raritati nereptabile....

http://www.youtube.com/watch?v=173hOLnmXKA...feature=related
matza si atat
maurul poate sa plece...
http://www.youtube.com/watch?v=nVYFOlVB-Uo
am iubit si eu cum m-am priceput...
gata!
hm
Citeaza (matza si atat @ Nov 6 2011, 08:51 PM) *
maurul poate sa plece...
http://www.youtube.com/watch?v=nVYFOlVB-Uo
am iubit si eu cum m-am priceput...
gata!

până vin ajutoare mai consistente... wink.gif

A Fish On Land
un trecator
Citeaza (hm @ Nov 6 2011, 09:05 PM) *
până vin ajutoare mai consistente... wink.gif

A Fish On Land

sa stii ca de data asta ma duc, nu vreau sa fac rau nimanui smile.gif
http://www.youtube.com/watch?v=_WcWHZc8s2I
hm
Citeaza (un trecator @ Nov 6 2011, 09:59 PM) *
sa stii ca de data asta ma duc, nu vreau sa fac rau nimanui smile.gif
http://www.youtube.com/watch?v=_WcWHZc8s2I

ha ha, funcţionează şi retroactiv? tongue.gif

fiecare cu socotelile şi înţelegerile lui. nici eu nu mă descurc mai bine într-un bal mascat. putem schimba ce nu ne place, sau putem pleca...

Paul Pena - One For The Lonely

tzurlogen
o mai fi fost?

Pink Floyd - Marooned

tzurlogen
pentru cei ce-au fost acolo:

Tour de Japon - At Zanarkand

hm
Citeaza (tzurlogen @ Nov 7 2011, 04:08 PM) *
o mai fi fost?

Pink Floyd - Marooned

contează? - ne pierdem atât de des...

Marooned (The Gathering)

smile.gif

hm

sper să nu vă supăraţi, dar astă seară renunţăm la depresia noastră de toate zilele, lăsăm deoparte şi traiul cumpătat, şi sărbătorim (nu de alta, dar pân' la răsăritul soarelui se schimbă multe) cool.gif

Luca!
for you
Citeaza (hm @ Nov 7 2011, 07:36 PM) *
pân' la răsăritul soarelui se schimbă multe...

Istoria i-o spun foarte pe scurt: mai întâi i s-au descoperit virtuţi terapeutice, bineînţeles că în China, unde - în urmă cu mai bine de două milenii şi jumătate - au început s-o cultive şi pentru frumuseţe. Japonezii au adus-o în timpul perioadei Heian (794-1185), i-au spus kiku şi au adoptat-o ca blazon imperial.
În perioada Edo (1603-1868) s-a lăsat ademenită în grădinile obişnuite, luând înfăţişarea de ogiku, cea cu floare mare şi cu nume diferit, în funcţie de forma petalelor: atsu-mono, atsu-bashiri, hiro-mono, kuda-mono, ozu-kami, mino-giku.
Noi, ceilalţi, o ştim drept Chrysanthemum (grandiflorum), adică floare-de-aur (din gr. Χρυσος, chrysos + ανθεμον, anthemon). De fapt, e un hibrid născut din doi „părinţi” certificaţi, soiul zis coreean, cu floare albă (C. zawadskii, var. latilobum sau chosen-giku, pre limba lor) şi o plantă indigenă (C. indicum, care la ei se chema shima kangiku sau abura-giku), dar ar urma să luăm în seamă încă alte cinci specii… şi aici pun capăt interesului artificial pentru taxonomie în horticultură, it beats me.

În Japonia e sărbătorită toamna, de altfel însuşi anotimpul se mândrea în trecut cu numele ei de floare. Am citit că pe 9 septembrie se ţine un festival, însă adevărata domnie a crizantemelor mai are de aşteptat până spre sfârşitul lui octombrie. Ca să poată fi expuse în diferite aranjamente şi stiluri, tradiţionale, le cultivă de primăvara în ghivece speciale, confecţionate din ceramică neagră … şi asta-i tot o artă! Uneori, în funcţie de calendar, trebuie „păcălite” să înflorească mai devreme şi atunci le acoperă cu pânză, amăgindu-le că ar fi sosit deja nopţile cele lungi. Doar în Grădinile Imperiale Shinjuku le cultivă direct în pământ, adăpostite sub şoproane din lemn. Fiindcă şi acolo iernile-s grele.

Culoarea crizantemelor? Poate fi alb pur sau alb-gălbui, poate fi roz pal sau închis, mergând până la roşu-grena, sau roz cu vârful petalelor alb, sau galben ori galben intens, auriu, bronz… câte nuanţe, toate purtând un nume aparte. Practic imposibil de transpus.

Altminteri, ne putem bucura de crizanteme şi cu ajutorul unor cuvinte, câteva, culese de ici, de colo. Despre ele – prin numele lor:
Ogiku creşte singură pe câte o tulpină şi face flori imense, albe, galbene sau roz, al căror diametru poate atinge chiar 18-20 cm - când sunt complet deschise. E vedeta expoziţiilor, piesa de rezistenţă, te întâmpină în şiruri lungi, pe diagonală ori în lanţuri nesfârşite din tot atâtea varietăţi.
Ca atsu-mono, petalele iau forma unui glob, sunt multe de tot şi se strâng laolaltă, iubitoare, deci curbate spre centru. Sunt atât de mari şi de grele încât au nevoie de sprijin, aşa că li se fixează un guler din hârtie sau sârmă.
Dimpotrivă, hiro-mono are floarea larg deschisă, ca o farfurioară de ceai încropită din petale mari, despărţite.
Kuda-mono este la fel de mare ca şi ruda ei atsu, dar are petale cumva tubulare, fie subţiri, fie mai late (ca să-şi schimbe iar numele, ai-kuda, respectiv futo-kuda). Devin însă spectaculoase când sunt foarte lungi şi înguste, ca nişte ace (hari-kuda), astfel că nu pot rezista decât sprijinite pe câte-un guler scorţos, aidoma unei golilla dintr-un tablou de Velázquez.

Într-o altă grupă intră crizantemele mijlocii, cu flori de peste 9 cm în diametru (restul ar ţine de categoria „mici”). Desigur, şi pe acestea le întâlnim sub denumiri variate, higo-giku, saga-giku, ise-giku, edo-giku sau ichimonji-giku.
Ise-giku şi-a luat numele de la o fostă provincie (Ise), unde ar fi venit adusă de stăpânul casei Kitabatake, unul dintre cei mai importanţi susţinători ai dinastiei sudice în perioada Nanboku (1336-1392), când doi împăraţi îşi disputau succesiunea la tron. Întors din luptă, nobilul s-a oprit la Templul Daikakuji din Kyoto, unde i-a fost înmânată ca dar divin. Floarea, cu petale foarte subţiri şi lungi, atârnând ca nişte fire răzleţite şi ciufulite, mai este botezată şi „mătură”, dar e atât de delicată, gingaşă, încât nu-ţi vine a te gândi la vrăjitoare şi farmece rele! cu atât mai puţin la războaie sângeroase, deşi fusese unul lung şi istovitor pentru ambele dinastii.
Şi la edo-giku, petalele răsfrânte peste miez îi dau florii un aer rebel (probabil că numai lor li se îngăduia o asemenea dezordine).
Saga-giku e mult mai bogată în petale, dar tot aşa, extrem de lungi şi subţiri, adevărate picioruşe de păianjen, de la care şi-a împrumutat numele. Mai că te aştepţi să-şi ia zborul, ca nişte funigei.
Higo-giku, născută într-o altă regiune (Kumamoto) rămasă loială aceleiaşi Curţi imperiale sudice, are petale tubulare, dispuse pe un singur rând, din care răsare miezul, un perfect disc auriu, închipuind soarele.

În stilul Ozukuri, sute, dacă nu chiar mii de flori-crizanteme sunt silite să crească dintr-o singură plantă şi să capete forma unei uriaşe cupole verzi pe care o înstelează cu lumina lor palidă. La finalul unei trude de aproape unsprezece luni.

http://2.bp.blogspot.com/_7-6lhUtzEPg/TPGk...5599%252C00.jpg

Când sunt expuse în stilul cascadă (Dai-kengai), sunt preferate florile mici, aidoma celor sălbatice, dar cu sutele! iar grădinarii le fac să curgă, valuri-valuri colorate, nebune, ciudate, încât privirea nu le mai poate ţine şirul.
Există însă şi crizanteme bonsai, cărora li se răsucesc rădăcinile peste bucăţi de rocă. Arată de parcă s-ar fi oprit la marginea lumii şi de acolo privesc în gol, întoarse spre sine, a întrebare.

Dintre toate acestea, el - la care s-o fi gândit?

Before the white chrysanthemum
The scissors hesitate
a moment.

(Yosa Buson, 1716 - 1784)

for you

for you
for you
pentru că nu știu când e ziua ta, ar putea fi şi mâine, şi oricând altă dată

eu ţi le dăruiesc pe toate, deodată

Claude Monet

hm
Citeaza (for you @ Nov 7 2011, 11:18 PM) *
eu ţi le dăruiesc pe toate, deodată

e rândul meu să mă topesc smile.gif

The Flowers of St. Francis

o răs-tălmăcire atât de frumoasă smile.gif - şi cum printre atâtea flori am început deja să mă pierd wink.gif, la jumătatea drumului dintre iarnă şi vară, câteva le voi da mai departe

pentru tine: Tzivaeri mou

William Blake: The Lily

The modest Rose puts forth a thorn,
The humble sheep a threat'ning horn:
While the Lily white shall in love delight,
Nor a thorn nor a threat stain her beauty bright.
for hm
M-am tot gândit … că-i probabil să te fi rănit din rea-înţelegere (nu şi credinţă) … da, uneori sunt cuvinte zvârlite aiurea ca o piatră pe care după ce-o arunci nu-ţi mai pasă că poate lovi pe cineva la întâmplare: şi-i tocmai cel ce stă aproape de tine! greşeala-i atunci şi mai mare.
Uite că-ţi fac o mărturisire: eram copil când am ucis din nebăgare de seamă. Mai rău era că puiul ăla de găină, nu demult ieşit din găoace, mă urma peste tot fiindcă mă iubea(ori cum altfel îi poţi spune instinctului care-i face să nu se desprindă de făptura pe care-o socotesc mamă-cloşcă, măcar că suntem atât de osebiţi). Pentru o clipă am uitat că mi-e ca şi umbră, pitulat în spatele meu -- şi-a fost de-ajuns să fac un pas greşit. Ne-am chinuit amândoi câteva zile şi nopţi. El, străduindu-se să trăiască, eu, cheltuindu-mi silinţa (ori neputinţa) de a-i obloji rana aia oribilă căscată în puful auriu. Nici să piuie nu a mai avut glas.

Au fost şi nişte dăţi în care mi s-a părut că eşti altcineva. Cel puţin aşa credeam - dar erau numai negurile din mine. Am preferat să plec cu ele, cu tot.
Şi fără să mă dezic vreodată de ceea ce iubesc. Chiar dacă … smile.gif

Ar cam fi momentul ca topicul să-şi reia destinaţia iniţială, aşa-i? Mă tem că turnura asta riscă să-l prefacă într-un păienjeniş… şi-ar fi păcat să cadă şi el în paragină, precum surata lui „7art-istică”.

Ad fori æternam gloriam !
hm

mulţumesc smile.gif (- orice e mai dureros decât o floare mă deranjează biggrin.gif)

şi sunt întru totul de acord - când nu înţelegem, nu-i cazul să complicăm. dansaţi?

Mashrou' Leila - El Mouqadima
for hm
She never blames herself

and everything happens outside her

Nothing is wrong, what is wrong ??

The book is wrinkled underneath the pillow,

the blanket smells of your hair,

People are cruising around in their cars outside the window

and I'm staying here like a tomb lost in your hands !
for hm
şi chiar de-ar mai fi fost ... e doar o floare smile.gif

Sting & Cheb Mami - Desert Rose
hm
Citeaza (for hm @ Nov 8 2011, 07:56 PM) *
She never blames herself

and everything happens outside her

Nothing is wrong, what is wrong ??

The book is wrinkled underneath the pillow,

the blanket smells of your hair,

People are cruising around in their cars outside the window

and I'm staying here like a tomb lost in your hands !

ha ha, jur că-i o coincidenţă laugh.gif - nu ştiu o boabă arabă, şi, fiindu-mi prieteni vechi, de astă dată nu i-am "verificat" biggrin.gif. dar na, şi prietenii mai trădează din când în când, nu?

deci, cum ziceam, lucrurile frumoase sunt cât se poate de simple.

noapte frumoasă smile.gif

Dimitroula
for hm
heeeeey, nu suntem DOAR cuvinte! smile.gif

Pink Floyd - High Hopes

Beyond the horizon of the place we lived when we were young
In a world of magnets and miracles
Our thoughts strayed constantly and without boundary
The ringing of the division bell had begun
Along the long road and on down to the causeway
Do they still live there by the cut
There was a ragged band that followed in our footsteps
Running before time took our dreams away
Leaving the myriad small creatures trying to tie us to the ground
To a life consumed by slow decay

The grass was greener
The light was brighter
With friends surrounded
The nights of wonder

Looking beyond the embers of bridges glowing behind us
To a glimpse of how green it was on the other side
Steps taken forwards but sleepwalking back again
Dragged by the force of some inner tide
At a higher altitude with flag unfurled
We reached the dizzy heights of that dreamed up world

Encumbered forever by desire and ambition
There's a hunger still unsatisfied
Our weary eyes still stray to the horizon
Though down this road we've been so many times

The grass was greener
The light was brighter
The taste was sweeter
The nights of wonder
With friends surrounded
The dawn mist glowing
The water flowing
The endless river

Noapte frumoasă şi ţie smile.gif
hm
Citeaza (for hm @ Nov 8 2011, 08:18 PM) *
heeeeey, nu suntem DOAR cuvinte! smile.gif

Pink Floyd - High Hopes

Noapte frumoasă şi ţie smile.gif

ştii, nu sunt omul care să nu regrete nimic. dar dacă mă apuc să regret vieţile pierdute, pierd ce AM acum... cât despre vină - dacă mi-o atribui mie rareori, cu atât mai puţin o atribui altora. e un lucru prea serios pentru a-l folosi în conflictele dintre noi... sunt suficient de serioasă pentru a avea nevoie, aici, de uşurătate...

mâine-i o nouă zi. poate revine şi dumneaei smile.gif

To minore tis augis
for hm
no more words tongue.gif

Adele - Rolling In The Deep

for hm
Citeaza (hm @ Nov 8 2011, 09:17 PM) *
mâine-i o nouă zi. smile.gif

To minore tis augis

LEONARD COHEN - In my secret life

smile.gif
hm
unii au stofă de sinucigaşi. aşa-i când te crezi pisică tongue.gif

stingerea! smile.gif

na - cel mai cuminte cedează, nu? - Michel Polnareff - La poupée qui fait non
good night
Citeaza (hm @ Nov 8 2011, 09:53 PM) *
unii au stofă de sinucigaşi. aşa-i când te crezi pisică tongue.gif

stingerea! smile.gif

na - cel mai cuminte cedează, nu? - Michel Polnareff - La poupée qui fait non

laugh.gif

My Way - Frank Sinatra

and Robbie Williams
kansas
old timers:
http://www.youtube.com/watch?v=l1s6sYc1pnY...402A4ADEB9AF1E7
kansas
...de vazut :

http://www.youtube.com/watch?v=yASrfwkunm8...;feature=fvwrel
Kerambit
Citeaza (good night @ Nov 8 2011, 10:08 PM) *

God shave the queen : http://www.youtube.com/watch?v=CIp_N6bjj64...feature=related
Aceasta este versiunea "lo-fi". Pentru a vedea versiunea grafica integrala:click aici.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.