Help - Cauta - Membri - Calendar
Versiune intreaga: Din experienta proprie in strainatate!
Hotnews.ro Forum > Actualitati > Lumea-i lunga si e lata
pagini: 1, 2, 3, 4
mary
Citeaza (ovyd @ Sep 30 2008, 06:09 PM) *
Pai din felul in care pui problema, scuza-ma ca iti spun, dar se vede ca nu prea ai habar de ce vorbesti. Ca sa-ti raspund oarecum potrivit, in America mult mai multi stau si isi permit sa stea in zonele bune, decat cei din Romania... "zonele naspa" in Rom sunt mult mai multe decat cele bune si asa mai departe.

Si eu am prieteni in Romania care construiesc din caramida, e normal. Dar hai sa iti spun ceva: casele alea mici din lemn care le-ai vazut tu prin California dupa ce te-ai dat jos din avion, in drum spre Disneyland sau mai stiu eu pe unde, sunt majoritatea construite in anii 40-50, pe vremea cand mai mult de jumatate din California erau ferme, campuri de capsuni si livezi de portocali. Totusi ghicesti de ce au fost construite mici la inaltime si din lemn? Ia verifica sa vezi prin cate cutremure au rezistat cu bine casele respective in ultimii 50-60 de ani si cat de zdravene au fost cutremurele respective. "Rigips-ul" in schimb este reprezentativ si pentru America, se numeste drywall, si este larg folosit. Practic cu mult timp inainte sa se foloseasca in Rom asa ceva, aici era deja destul de raspandit.

Sunt de-acord cu tine in schimb cand spui ca te-ai simtit cu adevarat acasa acolo unde ai radacinile, tine si asta de perceptia fiecaruia in parte. Eu personal ma simt la fel de acasa si aici, si in Timisoara, unde m-am nascut si am crescut.

Ca sa inchei, in caz ca mai vii cu familia ta in California in vizita, let me know si o sa va duc eu sa vedeti locuri foarte frumoase... si daca tii neaparat, si case mai mari. Sunt aici zone rezidentiale de un pitoresc care nu are comparatie in Europa... de Romania nici nu mai vorbesc din acest punct de vedere.
silva
bre...eu nu ma mai pot loga......a.....apropo sunt silva.....mi-a disparut casuta de logare
Tsunami
Citeaza (silva @ Oct 7 2008, 01:36 PM) *
bre...eu nu ma mai pot loga......a.....apropo sunt silva.....mi-a disparut casuta de logare

SI MIE
HN Moderator
Va puteti loga direct din site. Dreapta, sus. Conturile de pe forum si de pe site sunt aceleasi. Pana acum, exista o problema cu sincronizarea lor. E remediata in proportie de 90%. in curand va fi remediata 100%.
HN Moderator
@silva

Acum ar trebui sa mearga rolleyes.gif
tsunami
Citeaza (HN Moderator @ Oct 7 2008, 07:46 PM) *
@silva

Acum ar trebui sa mearga rolleyes.gif

la mine merge, mate

thx
silva
nu merge........asta era mesajul de l-am scris.....dar imi apare acelasi mesaj ca si ieri.....a aparut o eroare....nea adminu......poti bre sa-mi stergi contul sa-mi fac altul?...poate o sa mearga asa.....?...te rog eu frumos frumos......smile.gif

no...asta e de proba sa vad daca merge.......ce mai faci nea tsunami??

eu mi-am scos o masea ieri si era sa ma catar pe pereti de durere.....anestezicul nu a fost pre puternic..dar dr mi-a zis ca am fost brave/...............smile.gif
tsunami
Citeaza (silva @ Oct 8 2008, 02:21 PM) *
nu merge........asta era mesajul de l-am scris.....dar imi apare acelasi mesaj ca si ieri.....a aparut o eroare....nea adminu......poti bre sa-mi stergi contul sa-mi fac altul?...poate o sa mearga asa.....?...te rog eu frumos frumos......smile.gif

no...asta e de proba sa vad daca merge.......ce mai faci nea tsunami??

eu mi-am scos o masea ieri si era sa ma catar pe pereti de durere.....anestezicul nu a fost pre puternic..dar dr mi-a zis ca am fost brave/...............smile.gif

brave gurl, well done,

i had better days.
brazilienii ma mint, indienii n-au chef de munca, clientul tipa. in 3 cuvinte, laugh.gif
noi sa fim sanatosi si sa ne rugam sa incetineasca criza financiara urmata de cea economica laugh.gif
silva
mi-am facut cont nou, macar asa pot trimite mesaje....nu stiu ce s-a intamplat cu vechiul meu cont

auzi nea tsunami...vrei sa merg sa-i bat pe brazielini si pe aia de te supara???

tot nu pot trimite nici de p[e contul nou

daca ma loghez in dreapta sus nu-mi permite sa trimit mesaje pe forum...ma primeste doar musafir

of ce ma nervozeaza........

iar bara aia de logare pt forum nu o mai am....HELPPPPPPPP nea adminuuuuuuuuuuu
HN Moderator
nu te poti loga? am tot facut azi teste, parea ok...
apari ca logat pe site si nelogat pe forum?

Altfel, multumesc mult pentru mesaj rolleyes.gif
tsunami
Citeaza (silva @ Oct 8 2008, 09:49 PM) *
mi-am facut cont nou, macar asa pot trimite mesaje....nu stiu ce s-a intamplat cu vechiul meu cont

auzi nea tsunami...vrei sa merg sa-i bat pe brazielini si pe aia de te supara???

tot nu pot trimite nici de p[e contul nou

daca ma loghez in dreapta sus nu-mi permite sa trimit mesaje pe forum...ma primeste doar musafir

of ce ma nervozeaza........

iar bara aia de logare pt forum nu o mai am....HELPPPPPPPP nea adminuuuuuuuuuuu

m-am delogat, m-am logat.

mere

incearca fata acolo in dreapta sus, cu adresa de email cu care te-ai inscris initial nu cu user-ul

in brazilia...?

pfffff.......

cred ca va trebui sa merg eu. clientul isi pierde increderea.
nevermind, o s-o rezolvam

tu sa fii sanatoasa si sa te loghezi linistita
silva
Ne pare rau, a aparut o eroare. Daca nu sunteti sigur de ce a aparut acest mesaj de eroare, va rugam sa cautati in sectiunea de ajutor sau sa contactati un administrator.

Eroarea returnata de forum este:
Authorization mismatch - please go back and try again. If you have been trying to access a function incorrectly, please use the proper method.

Post Data Saved!
The following post data has been saved. In some cases, using your browser's back button will empty out form fields which results in the loss of any typed and unsaved material. You may select all of the text area below and copy before hitting back.

Post Data Saved!
m-am logat cu adresa de e-mail veche........si nu ma lasa sa postez ca si silva, habar nu am de ce. Pot posta la articole pe site, dar nu aici.

iacasa tot mesajul.....geaba nu s epoate
silva
nea tsunami.....il contactezi mata pe nea adminu pt mine te rog frumusel de tot?..........as vrea sa-i trimit eu mesaj, dar daca dau click pe Contacteaza-ne imi dispare si bara de logare si tot si nu am unde scrie mesaj, la fel daca as vrea sa intru in casuta mea dupa ce ma loghez.

atata face cand ma loghez.....imi apare numele sus...daca vreau sa merg la mesajele mele mi se inchide pagina cu totul....nu mai apare nici nume, nici bara de logare, nici contacteaza-ne nici nimic. Iar cand scriu mesaj imi da eroare de mai sus.

Trimite-i mata mesaj ca eu nu pot....te rog frumos.....raman datoare daca ii scrii....smile.gif
Valentins
Silva - merci de observatie - am remediat acum problema.

Citeaza (silva @ Oct 9 2008, 02:01 PM) *
nea tsunami.....il contactezi mata pe nea adminu pt mine te rog frumusel de tot?..........as vrea sa-i trimit eu mesaj, dar daca dau click pe Contacteaza-ne imi dispare si bara de logare si tot si nu am unde scrie mesaj, la fel daca as vrea sa intru in casuta mea dupa ce ma loghez.

atata face cand ma loghez.....imi apare numele sus...daca vreau sa merg la mesajele mele mi se inchide pagina cu totul....nu mai apare nici nume, nici bara de logare, nici contacteaza-ne nici nimic. Iar cand scriu mesaj imi da eroare de mai sus.

Trimite-i mata mesaj ca eu nu pot....te rog frumos.....raman datoare daca ii scrii....smile.gif
silva
pot intra in casuta postala....dar la fel.....nu-mi accepta nici un mesaj...aceeasi eroare

oare ce greseala fac??

hhihihihihihihi....pot scrie

multam....multam....multam......acus mi-s fericita......multam...smile.gif
silva
no...acum revenind la subiect

Scriam mai ieri ca mi-am scos o masea. Eu, se zice sau zic stomatologii de aici, am plan de asigurare medicala foarte bun. Interesant este ca am de plata o gramada. Serios daca eu inteleg asigurarile medicale aici.

Pentru o masea scoasa si niste radiografii a trebuit sa platesc 77 dolari. A...si radiografiile.....pentru ca sunt de alea pe calculator si la tot maxilarul nu se pot face decat o data la 3 ani. Ca atata imi permite asigurarea medicala. Deci, in momentul de fata cu asigurarea asta nu mai pot face alta poza de aia pana nu trec cei 3 ani.

No....acus, plan asigurare medicala. Extractii, eu platesc 20%, compania de asigurari 80%, root canal si coroane, 50% eu 50% ei. Interesant e ca nu platesc mai mult de 1500 de dolari pe an per persoana asigurata. Deci daca ai lucrare mare poti sa-ti pui pofta in cui daca nu ai bani.

Asa ca o prima evaluare, pentru 2 podete (bridge), 1 filling si 1 bucata coroana trebuie sa scot din buzunar 3500 dolari, asigurarea plateste si ea 1500.

Apropo...prin tara cat mai sunt serviciile la stomatolog, ca ma gandeam cu 3500 de dolari vin si-n tara si-mi fac si maselele.....smile.gif

A...si asta e una dintre cele mai bune asigurari dentare. Nu va zic anult trecut, pana m-am prins eu de smecherie, aveam o asigurare, nici nu stiu de ce-i plateam, ca pentru un root canal si o coroana imi cereau 2500 de dolari.
tsunami
Citeaza (silva @ Oct 9 2008, 04:52 PM) *
no...acum revenind la subiect

Scriam mai ieri ca mi-am scos o masea. Eu, se zice sau zic stomatologii de aici, am plan de asigurare medicala foarte bun. Interesant este ca am de plata o gramada. Serios daca eu inteleg asigurarile medicale aici.

Pentru o masea scoasa si niste radiografii a trebuit sa platesc 77 dolari. A...si radiografiile.....pentru ca sunt de alea pe calculator si la tot maxilarul nu se pot face decat o data la 3 ani. Ca atata imi permite asigurarea medicala. Deci, in momentul de fata cu asigurarea asta nu mai pot face alta poza de aia pana nu trec cei 3 ani.

No....acus, plan asigurare medicala. Extractii, eu platesc 20%, compania de asigurari 80%, root canal si coroane, 50% eu 50% ei. Interesant e ca nu platesc mai mult de 1500 de dolari pe an per persoana asigurata. Deci daca ai lucrare mare poti sa-ti pui pofta in cui daca nu ai bani.

Asa ca o prima evaluare, pentru 2 podete (bridge), 1 filling si 1 bucata coroana trebuie sa scot din buzunar 3500 dolari, asigurarea plateste si ea 1500.

Apropo...prin tara cat mai sunt serviciile la stomatolog, ca ma gandeam cu 3500 de dolari vin si-n tara si-mi fac si maselele.....smile.gif

A...si asta e una dintre cele mai bune asigurari dentare. Nu va zic anult trecut, pana m-am prins eu de smecherie, aveam o asigurare, nici nu stiu de ce-i plateam, ca pentru un root canal si o coroana imi cereau 2500 de dolari.

am ajuns de temut pe forum laugh.gif
numai la pronuntarea numelui meu si ti-au rezolvat problema laugh.gif

sau te-au vazut amarata cu maseaua.

hehe, welcome to the new world.
asa e cu asigurarea, precum spui. daca te sti bolnav... trebuie post de CEO. dar stai, pentru un post ca asta ai nevoie de scoala. apoi, dupa ce termini scoala, constati ca ai nevoie si de pile... oooops, what do i do wrong here?
ca sa-ti alegi asigurarea cea mai nimerita pentru nevoile tale, trebuie sa platesti un consultant sa te sfatuiasca..
sau sa mergi in romania pentru lucrari mai serioase. cat am fost prin state anul asta in concediu, am vazut si o reclama la tv in care se amintea si de romania. reclama zicea asa: "de acum nu va mai fi nevoie sa mergeti in romania pentru o obturare de canal"...
silva
hihihi.....apai, sa stii ca implanturi nu-mi fac aici.....ma nenorocesc la buzunar, pana si o amarata de coroana ma costa pe mine 920 de dolari si restul pe asigurare. O sa fac ce e urgent aici si o sa astept pentru restul cand merg acasa

sa stii ca ai dreptate cu posturile pe pile, am remarcat si eu asta.

uite...exemplu clar......poate tu privind obiectiv poti sa-mi spui daca a fost pe pile sau nu.

Sefa mea, a venit in firma acum 10 ani pe post de supervisor, inainte de a lucra aici a avut un cabinet de asta de coafura si era reprezentat pentru l'oreal. A recunoscut in fata noastra (ca e si toanta....lol) ca nu stia nimic de calculatoare, dar nimic nimic. Firma noastra e distribuitor de produse IT. Pe postul respectiv a mai aplicat o doamna din firma si culmea....sefa mea il ia ca are mai multa experienta????
Eu mereu m-am intrebat in ce are experienta. Ca sa zicem ca ii dau postul fiind supervisor si a avut oameni subalterni cat a fost patraoana de salon de coafura. Si tipa de lucra deja in firma putea sa devina supervisor, mai ales ca avea avantajul ca lucrase aici, stia cum merg toate. Fiind departament de marketing ea trebuie sa stie sa incheie si contractele de publicitate cu diversi clienti ai firmei. Insa si asa.....cu toata experienta ei ca sales person pt l'oreal tot nu vad cum ar fi putut lua un post intr-o firma de IT. Iar facultatea nu avea la vremea respectiva.

Oricum...am observat ca in firma se intra extrem de greu./.....se promoveaza greu...in ani de zile....nu de la an la an.,......si posturile mari se dau pe pile. Asa ca si in america e ca in romania. Dar nu mai zic nimic ca si eu in tara mi-am luat un post pe pile.....desi am demonstrat dupa ca am meritat postul....cand am intrat am intrat pe pile

asa si cu sefa,......merita postul, e unul dintre cei mai buni manageri pe care i-am avut vreodata, insa a intrat pe pile....cred eu.
ovyd
Citeaza (cosmin @ Oct 4 2008, 06:30 AM) *
Da , am 10 ani de exp, am 4000E net pe pfa (iau mai mult brut sa platesc si taxele) cu norma de venit (daca ar fi pe carte de munca probabil ca ar ajunge pe la 2500net la acelasi cost pentru firma) - sunt project manager.
Am prieteni care au 3000 pe carte de munca , sotia are 2000E pe carte de munca net.

Un programator senior in Buc primeste cu usurinta 2000Net.

Am foarte multi prieteni care au incercat o afacere (si unii au si reusit), in germania e foarte greu sa ai sanse cu o afacere daca nu esti de-al lor.
Eu am avut o afacere in romania si a trebuit sa o inchid smile.gif deci nu sunt tocmai un ex de urmat , dar cred ca in germania inchideam mult mai devreme.

Imi place tare sa ma plimb prin strainatate dar acasa e acasa cum zicea cineva inainte.

Romania a avansat deajuns sa nu mai merite sa pleci afara.

Ca sa reusesti in viata in primul rand trebuie sa resusesti acasa.

Eu as pleca afara numai cu sotie, frate, sora, parinti, priteni etc altfel m-as simti mutilat, sunt o persoana foarte sociala, banii ma intereseaza mai putin.

Deci practic lucrezi pe cont propriu, nu esti angajat propriu zis al unei firme, stiu bine cum merge cu PFA, pentru ca si tatal meu e PFA in Cadastru-Topo, si un unchi tot PFA in IT, in Timisoara. Diferenta este totusi majora, pentru ca asa cum am spus, am mari indoieli ca vreo companie din Bucuresti sau altundeva in Romania ar oferi fara sa clipeasca 4000 euro net pe luna unui angajat permanent, fie el si project manager sau/si programator senior. Banuiesc ca iti dai seama ca intre 2000 si 4000 este mare diferenta.....

Citeaza
Romania a avansat deajuns sa nu mai merite sa pleci afara.

Asta e o afirmatie extrem de subiectiva, cunosc multi oameni care nu ar fi de-acord cu tine.... In schimb sunt de-acord ca fara familie si prieteni este mult mai greu intr-o tara straina. Sotia si baietelul meu sunt cu mine in US, dar parintii sunt in Romania si desemenea si cativa din prietenii foarte buni.
Frumosul si bestia
Citeaza (ovyd @ Oct 10 2008, 06:59 PM) *
Deci practic lucrezi pe cont propriu, nu esti angajat propriu zis al unei firme, stiu bine cum merge cu PFA, pentru ca si tatal meu e PFA in Cadastru-Topo, si un unchi tot PFA in IT, in Timisoara. Diferenta este totusi majora, pentru ca asa cum am spus, am mari indoieli ca vreo companie din Bucuresti sau altundeva in Romania ar oferi fara sa clipeasca 4000 euro net pe luna unui angajat permanent, fie el si project manager sau/si programator senior. Banuiesc ca iti dai seama ca intre 2000 si 4000 este mare diferenta.....
...............................................

Poate ca ti se pare mult si asa este.
Dar, trebuie sa stii ca in Romania exista persoane care au salarii de 50000 Euro/luna, 25 000Euro/luna.
Aceste persoane conduc tot felul de institutii ale statului si se joaca cu banii publici.
Aceste institutii isi cheltuie bugetul doar pe salarii.
Si apoi fac scandal ca profesorii cer un salariu de plecare de 300 euro/luna.
Sesizeaza cineva eroarea?
Cheltuim milioane pe deputati, senatori si guvernanti, cheltuim milioane pe misiuni de razboi in Irak, cheltuim milioane pe organizarea de summituri si kermeze, dar nu avem bani pentru profesori.
Asta este o mare rusine.
tsunami
ieri, hossegor, france,

azi quiberon, din pacate n-am avut camera la mine, dar... cine stie, poate data viitoare

god, i love france, i mean, j'aime la france
mda
Citeaza (silva @ Sep 18 2008, 01:01 PM) *
Mi-ai adus aminte de criminalitatea ridicata.

Scriam mai sus ca primul an l-am trait in Anchorage Ak. Am inchiriat un apartament superb cu 700 de dolari pe luna (acolo preturile is mai bune) intr-o zona ok, cam peste tot erau preturile astea, Anchorage nu are centru ca sa zici ca au preturi mai ridicate la locuinte. Oricum.....ideea e ca la cateva luni dupa ce ajunsesem acolo, vreo 6 luni eu si sotul am fost prinsi intre focuri de arma. Sotul pleca la servici pe la 4 dimineata, iar eu am vrut sa merg cu el in dimineata aia, probabil aveam asa un fel de presentiment. Acasa cred ca o luam razna. Vecinii de apartament au avut un chef noaptea si in momentul in care noi scoteam masina din parcare, in parcare si pe strada fiind multe persoane, in strada am ajuns chiar intre 2 tabere de au inceput sa traga de mama focului. Tot ce am putut face a fost sa bagam masina in parcare. Sotul urla la mine sa ma dau jos din masina si parca era un episod in Afghanistan....get down get down. Tin minte ca erau -25 de grade afara, am stat in zapada vreo 5 minute pana a venit politia si s-au carat indivizii. Nu am simtit frigul, nu am simtit ca pantalonii mi se transformasera in scoarta pe corp, tot ce stiu e ca plangeam ca nebuna si tremuram. Cand politia a venit am dat declaratii, adica sotul.....eu oricum nu puteam vorbi. Am scapat repede poate si pentru ca nu s-au inregistrat victime, iar sotul trebuia sa se prezinte la munca sa dea alte declaratii, lucra pe atunci in armata.
Oricum idee este ca am avut asa o dezamagire cumplita si m-am simtit atata nesigura aici. Nesiguranta pe care nu am simtit-o niciodata in Romania.

Cred ca de fapt iti spunea sa te apleci, sa te "culci la pamant", nu sa te dai jos din masina si sa risti sa fii impuscata smile.gif Engleza asta. Daca iti spunea ca afara "rain with cats and dogs" te-ai fi uitat pe geam sa vezi daca ploua cu caini si pisici? Sau daca iti spunea "I feel blue" ai fi crezut ca e extraterestru?

BTW expresiile de mai sus se traduc ca ploaie torentiala si ma simt deprimat, suparat ...
Aurelia
Citeaza (tsunami @ Sep 30 2008, 12:02 PM) *
nu vad de ce ti-ar mai fi dor de ceva. politetea ai luat-o cu tine

"Politetea" o fi luat-o cu el... Ca si cunostintele solide de ortografie a limbii romane...
Musafir
Mai multe experiente in Europa !? UK, IE, NO, NL?
silva
tot silva......bre....ce s-o intampla cu logarea mea nu stiu....azi merge maine nu

apropo..raspunsul la musiu ala MDA....asa destept

ba chiar mi-a spus sa cobor din masina si sa ma culc la pamant

nu stiu ce pregatire militara ai matale, sau daca stii ca un glonte trece foarte usor prin portiera unei masini. Ce vezi mata in filme ca aia se ascund dupa portiera si scapa is povesti de adormit copii. Viteza unui glonte tras de aproape este extrem de mare si poate patrunde portiera unei masini extrem de usor....trece ca prin branza.

sansele sa fii omorat intr-o masina sunt mult mai mari. Avand in vedere ca in situatia data nu noi eram cei in care indivizii voiau sa traga, nu vad de ce s-ar fi apucat sa traga dupa mine cand coboram din masina. Apoi...masina a fost bata in parcare, moment in care am iesit din raza lor de actiune pentru timp suficient in care sa cobori din masina si sa te arunci in zapada, zapada care mare fiind te putea ascunde destul de bine in cazul in care i-ar fi apucat sa traga in oricine.

mata, din lipsa de comentariu nu ai facut altceva decat sa vii, sat-i arunci o opinie bazata pe simple presupuneri si sa dai si mata cu bata-n balta,....ca doar esti roman si ni se potriveste.

cat despre engleza....haidade...mai lasa-ma......iti dai seama ca nu am nici un chef sa ma apuc acum sa ma iau de mata sau sa dau o lectie de engleza pe site. De alde astia ca mata.....is destui pe aici.

daca nu ai nimic de comentat referitor la o experienta proprie.....vezi-ti de treaba si mergi si paste pe alt subiect. Gasesti acolo destule motive sa-ti spui parerea aia asa "avizata".

si ca un final la comentariul mata.......fa armata, ca am impresia ca iti lipseste. Iar daca ai facaut-o ai facut-o degeaba. Pun pariu ca habar au cum arata un glonte.
Elena
Topicul e vechi, sper sa nu conteze venind si eu cu propria mea experienta ce o pot numii unica.
Am ajuns in Grecia, Thessaloniki, ca turist la insistentele unei prietene de a avea impreuna cu ea si prietenul ei grec expozitii de arta cu vanzare in Halkidiki, am zis ca nu am nimic de pierdut si sa incerc, desi imi petreceam si vacanta de vara. Oricum nu doresc sa ma lungesc mult, povestea mea nu este doar de o pagina.
Expozitia a fost un esec, am zis sa incerc ceva mai mult de a ma asocia cu ea in afacere cu pictura vestimentara (sa mentionez ca amandoua suntem artisti plastici, colege din liceu pana in facultatea de arte) sperand sa-mi recuperez banii. Poate ca am fost prea rabdatoare si am sperat prea mult si nimic nu s-a schimbat cu discutiile purtate. La inceput ea mi-a prezentat un grec cu care am fosrmat un cuplu, intre timp ea s-a gandit ca nu e bun pentru mine si e mai bine sa ma desparta de el, dar nu a reusit. Cu toate astea am ramas in Grecia de dragul relatiei, de teama sa nu-l pierd. Dupa 6 luni de asa zisa afacere, am iesit. A urmat sa contactez un avocat in speranta sa ii dau in judecata pentru a-mi recupera banii furati din Halkidiki si din cele 6 luni muncite fara nici un ban. Inca nu am facut acest pas, posibil ca va urma pe viitor, prietenum meu spune ca Dzeu este SUS si va avea el grija de toti. Am revenit in tara pentru a ma destresa, in acest timp am luat cursuri de greaca, desi lectiile se intindeau timp de 6 luni, nu am avut rabdare atata timp si m-am reintors in Thessaloniki. Acum am inceput singura mica afacere cu arta la comanda, e greu pentru ca inca nu mi-am format cercul de clienti si e greu pentru ca atunci cand mi-am cautat de lucru m-am lovit de limba si momentan ma tarai numai cu arta. Dar supravietuiesc inca, am multa ambitie si stiu ca voi iesi la liman.
In Thessaloniki, in iunie fac si eu 1 an de cand locuiesc, iubesc orasul, desi prieteni romani nu am, am zis ca nu sunt chiar atat de rai, chiar daca dand cautari pe facebook cu speranta de a gasii.

Ca rezultat romanii din strainatate sunt rai, nu toti, dar cel multi 90% sunt numai pentru interesul proprii pieli, cu fetze duble, aici se claseaza "prietena". Prietenia cu ea a fost de 15 ani si anul 2010 a fost unul definitiv.
malice
Citeaza (Elena @ May 26 2011, 05:17 PM) *
in acest timp am luat cursuri de greaca, desi lectiile se intindeau timp de 6 luni, nu am avut rabdare atata timp si m-am reintors in Thessaloniki. .............................atunci cand mi-am cautat de lucru m-am lovit de limba

In toata UE (si presupun ca si in Grecia) exista cursuri pt a invata limba tarii respestive, la preturi foarte rezonabile, organizate de tot felul de scoli, cu sustinere din partea statului. Cauta la uniersitati populare din zona ta, e imposibil sa nu gasesti. De asemenea poti sa mai incerci pe net Livemocha. Poti sa iti faci un cont gratuit si sa inveti orice limba iti trece prin cap.

Iti doresc succes.
ma
Mihai
Citeaza (Gigiel @ Sep 19 2008, 02:09 AM) *
Germania. Eu nu stiu pe nimeni care sa nu-i fi placut Germania. Cind mai glumesc cu prietena-mea, care nu vrea sa ne mutam acolo, ii zic: "E cea mai mare nedreptate care mi s-a facut, ca nu m-am nascut in Germania".
Am multe exemple, daca vreti le detaliez.

Eu am stat 6 ani in Elvetia. Cand mergeam in delegatie in Germania mi se parea cam aglomerat, saracut si murdar... biggrin.gif
Asa s-a intamplat, sa merg des in Nurnberg care nu mi s-a parut cine stie ce. Nu vreau sa generalizez, fiecare tara are locuri faine si locuri nasoale. Acum locuiesc in Romania unde ma simt f bine. Dar am avut grija (si noroc) de zona f buna...
UnCapsunarCanadian
Citeaza (Mihai @ May 31 2011, 11:22 AM) *
Eu am stat 6 ani in Elvetia. Cand mergeam in delegatie in Germania mi se parea cam aglomerat, saracut si murdar... biggrin.gif
Asa s-a intamplat, sa merg des in Nurnberg care nu mi s-a parut cine stie ce. Nu vreau sa generalizez, fiecare tara are locuri faine si locuri nasoale. Acum locuiesc in Romania unde ma simt f bine. Dar am avut grija (si noroc) de zona f buna...

Unde in Romania? Cand am revenit in Bucuresti si am mers la un prieten, care nu sta chiar la strada, mi s-a parut ca sunt o sardina dintr-o cutie de conserve... In Toronto unde locuiesc sunt si blocuri, dar in general ele alterneaza cu casele... Acum cativa ani am mers si in Toronto intr-o zona unde sunt mai mult blocuri si mi-a readus aminte de Bucuresti...

numai bine
UnCapsunarCanadian
Musafir
Unde or fi acum aia de injurau pe oricine indraznea sa zica ceva rau de romanica lor iubita si spuneau ca in romania e loc de progres, nu in germania?
Intre timp realitatea poate i-a mai trezit un picut...
-Germania e motorul economic al Europei, considerata prima tara iesita din recesiune, cea mai puternica la toate capitolele etc etc
-Romania e pe primul loc la orice e rau in Europa (mortalitate infantila, analfabetism, rata abandon scolar, abandon maternal, poluaj, criminalitate, coruptie, nr de caini vagabonzi
-Romania e pe ultimul loc la tot ce e bun in Europa: venituri, sosele, rata penetrare internet, speranta de viata, educatie, justitie, spatiu verde/cap locuitor, suprafata agricola utilizata,
-alte aspecte pozitive: "Trei sferturi dintre şcoli folosesc pentru încălzire sobele, Elevii din 70% dintre şcoli folosesc grupurile sanitare amenajate în curtea şcolilor. De asemenea, 47% dintre şcoli folosesc apa din fântână şi doar 40% dintre şcoli sunt racordate la reţeaua de apă. 13% nu au nici o sursă de apă. 10.000 de unităţi de învăţământ funcţionează fără autorizaţie sanitară"
-s-a castigat o mare lupta: "Cadrele didactice cu studii superioare vor primi un salariu minim de 880 lei" Nu va e rusine sa vorbiti de salarii de mii de euro in romania cand stim toti cat castiga in romania un profesor, un medic si anume in jurul a 800 ron, adica sub 200euro ??? Sau cand stim cu totii care e nivelul unui salariu minim in Romania si stim ca sint majoritati cei care atata castiga??? Vacante in Honk Gong? Poate cu credite luate in perioada de bum imobiliar.
-Crestere economica in romania? Are you all crazy??? Care crestere fratilor, e vorba doar de bumul imobiliar artificial. Ce se produce mai oameni in romania? Care e productivitatea in romania?
-Salarii in IT mai mari in Rom decat in Germania, Italia, SUA??? Mai dar chiar ati luat-o razna? Pai nu sint firmele din IT toate germane, americane, italiene etc? Sau e vreo companie romaneasca de IT 100% romaneasca? Doamne, iti vine sa urli cand vezi... ca sa nu mai zic ca insusi baiatul cu 4000e/luna (oare pe pamant cat are?) spunea ca in Anglia castiga 8000e, si probabil era la inceput in Anglia, si cu statut de emigrant/incepator/probe.
-Multi spun mi-e rusine ca sint roman, si pe buna dreptate. Am colonizat Italia cu peste 1.000.000 de ***i plus altii care nu pot fi inclusi in statistici pt ca isi ard actele, spania la fel.
-Romania se situeaza pe primul loc in Europa in ceea ce priveste mortalitatea cauzata de cancerul de col uterin.
-Sistemul sanitar romanesc ucide anual 60.000 de oameni. Echivalentul populatiei Giurgiului dispare in fiecare an din cauza sistemului medical defectuos
-Bucureşti, locul 5 în topul nesiguranţei

Istanbulul este cel mai periculos oraş din Europa, conform Anuarului regiunilor pe 2008, publicat ieri de Eurostat. Locuitorii oraşului italian Napoli sunt cetăţenii din UE care se simt cel mai în nesiguranţă în urbea şi în cartierul în care trăiesc.

Pe poziţiile următoare în clasamentul celor mai nesigure oraşe, în percepţia propriilor locuitori, sunt Sofia, Atena şi Bucureşti, din rândul ţărilor membre UE. În cazul capitalei noastre, unul din trei bucureşteni susţine că nu se simte „niciodată sau foarte rar“ în siguranţă în cartierul lui, iar circa unul din cinci bucureşteni aplică aceeaşi afirmaţie pentru întregul oraş

-Anul trecut s-au platit 113 taxe si impozite
Raportul „Paying taxes”, elaborat de PricewaterhouseCoopers (PwC), arata ca Romania ocupa ultimul loc, intr-un clasament format din 181 de state, la capitolul taxe si impozite.

-Romania este pe ultimul loc din Europa la restituirea proprietatilor: 15.734 de imobile retrocedate in natura si 3620 despagubiri la Fondul Proprietatea

-Romania este pe ultimul loc in UE in functie de accesul firmelor la internet

-ASR: România este pe ultimul loc în Europa ca siguranţă a circulaţiei

-Romania este pe ultimul loc in Europa la tratarea sclerozei

-România, clasată pe ultimul loc în Indexul Inimii

-Romania, pe ultimul loc in topul vizibilitatii universitatilor pe Internet

-Romania, pe ultimul loc la investitii in training

-România pe ultimul loc în UE la folosirea Internetului

-România - pe ultimul loc în UE la numărul de maşini pe cap de locuitor

-România ocupă ultimul loc la inovaţie în UE

-Romania, pe ultimul loc in Europa la puterea de cumparare

-Romania, pe ultimul loc in Europa la suprafata impadurita

-Romanii, pe ultimul loc in Europa la consumul de medicamente

-România, pe ultimul loc la atragerea fondurilor europene

-România se află pe ultimul loc în privinţa ratei de participare la educaţie a populaţiei cu vârsta între 15 şi 24 de ani

-Traim prost si murim repede. Viciile si stilul de viata nesanatos ne-au propulsat pe un rusinos loc intai in Europa, si nu oriunde, ci in topul mortalitatii.

-Apelativul „român”, folosit ca insultă
„Italienii îi văd pe români ca pe cei care fură şi ucid sau pe marocani ca pe distribuitorii de droguri. Chiar şi apelativul «român» este folosit în situaţii ironice sau jignitoare. Elevii italieni spun că pentru ei folosirea termenului de «român» este normală, pe când elevii români îl percep ca pe o jignire. În plus, pentru românii prezenţi în Italia de mulţi ani este o povară faptul că se simt «străini» atât în ţara de origine, cât şi în ţara în care trăiesc acum”, a explicat una dintre autoarele studiului

-Salariul minim pe economie din Romania, care ajunge la 540 de lei pentru un program cu norma intreaga, nu asigura un standard de viata decent pentru un angajat si familia sa, se arata in raportul anual al SUA privind respectarea drepturilor omului in lume in 2008.
"Incepand cu luna octombrie, salariul minim brut pe economie a ajuns in Romania la 540 de lei (190 de dolari) pentru un program de 170 de ore pe luna, sau de aproximativ 3,17 lei (1,10 dolari) pe ora. Salariul minim pentru muncitori calificati este cu 20% mai mare. Salariul minim lunar nu a asigurat un standard de viata decent pentru angajat si familia sa", constata raportul anual al Departamentului de Stat american privind respectarea drepturilor omului in lume, analizat de NewsIn.

-In Romania niciun politician corupt nu ajunge la inchisoare

Raportul Departamentului american de Stat privind situatia drepturilor omului in 2008, dat publicitatii saptamana aceasta, constata ca in Romania coruptia continua sa fie o problema si, pe baza concluziilor Comisiei Europene, noteaza ca Parlamentul nu este ferm angajat in eliminarea coruptiei la nivel inalt.

-Doar unul din doi romani are acces la alimentarea cu apa si canalizare

-Varsta minima de pensionare ar trebui sa fie peste 70 de ani pana in anul 2050, pentru ca fondul de pensii sa nu dea faliment. Din pacate, speranta medie de viata a barbatilor este de 68 de ani. Executivul a decis introducerea, prin ordonanta de urgenta, a pensiei sociale minime garantate de 300 lei, aproape 808.000 de persoane

-Majoritatea romanilor lucreaza doar pentru mancare: Potrivit analizei facute de INS, publicate ieri, se arata faptul ca, un angajat roman a castigat, in medie, 7,6 de lei pe ora in 2008, ceea ce inseamna ca a lucrat o ora pentru un sandvis. Datele publicate de INS mai prezinta, pe de alta parte, lipsa de omogenitate de pe piata muncii: castigul salarial mediu net din Bucuresti Ilfov a fost anul trecut de 2.469 de lei, cu 65% mai mai mare decat in restul tarii. De asemenea, conform datelor INS, anul trecut, numarul salariatilor din economie a crescut cu 161.000, depasind 5 milioane de persoane. Domeniile cu cei mai multi salariati au fost industria prelucratoare si comertul, ce angajau 1,3 milioane de persoane, respectiv 848.000 de persoane. (V.S.)

-Nu e deloc motiv de mandrie faptul ca tara noastra este campioana la sifilis si accidente rutiere in Europa. De asemenea, tara noasta detine dramaticul record de a fi fruntasa in Europa la Hepatita C, cancer de san, de col uterin si pulmonar, potrivit datelor OMS.

-Romania, lidera in exportul de prostitutie. De asemenea in ultimele doua decenii, Romania a fost liderul incontestabil al țarilor europene cu cei mai mulți bolnavi de TBC.

-Tara noastra se afla pe ultimul loc in Europa in ceea ce priveste vizitele turistilor straini.

-"Romanii nu au scrupule. Te vor omori pentru 100 de coroane (15 euro). E o cultura complet diferita de a noastra. Problema cea mai mare o reprezinta granitele deschise, prin care suntem napaditi de europenii din Est. Ei comit jafuri bancare, jafuri la domiciliu, furturi grave, cersesc si sparg magazinele - totul ", a declarat Ove Dahl. Declaratia a inflamat presa daneza, chiar si cotidiane generaliste moderate, precum Berlingske (cel mai vechi ziar din Danemarca, publicat din 1749), titrand pe prima pagina: "Romanii sunt criminali de top", arata Gandul.ro.

-Platim cele mai multe si cele mai absurde taxe si impozite din Uniunea Europeana si ocupam locul al patrulea in lume, cu un total de 540 de "datorii", potrivit unui studiu al Bancii Mondiale.

-Femeile din Romania trec prin umilinte inimaginabile in sala de nasteri. Acolo, intr-un decor de abator, asistentele fugaresc gravidele ca sa le taie lenjeria intima, pentru ca apoi sa le oblige sa stea ore in sir in pat cu somoioage de vata intre picioare.

-Finlanda-ar-putea-interzice-cersetoria-din-cauza-romanilor

-În sănătate, cele mai mici salarii le au medicii rezidenţi. În acest moment, ei câştigă 900 de lei şi vor rămâne doar cu 675 lei. Un funcţionar public, aflat la început de carieră, are în jur de 1.000 de lei. După tăiere, însă va trebui să se descurce cu doar 750 de lei. Un suplinitor din educaţie câştigă acum în jur de 700 de lei. Redus cu 25 la sută, salariul va fi de doar 525 de lei

-Doar un roman din sapte este alfabetizat stiintific, 42% dintre romani cred ca Soarele se invarte in jurul Pamantului si 35% sunt convinsi ca daca beau apa dupa o persoana infectata cu HIV se pot imbolnavi.

-Romania a devenit, oficial, tara cu cel mai scazut nivel de trai din Uniunea Europeana, arata statisticile FMI.
PIB-ul pe cap de locuitor, calculat in functie de puterea de cumparare, a scazut dramatic anul trecut , ajungand sub cel al Bulgariei, care ocupa pana acum ultimul loc.

-Mugur Isărescu, guvernatorul BNR, vorbeşte duminică dimineaţa de la ora 10:00, la Pro TV, în emisiunea Dupa 20 de ani despre cât de greu este să fii întreprinzător - Guvernatorul are o afecere cu vin- cât de absurdă este birocraţia contabilă şi financiară a statului şi despre cum îi trimite pe români la muncă dacă vor să trăiască bine.

-Aproape 1500 de persoane muscate de caini, in primele doua luni ale anului
Aproape 1500 de persoane, dintre care 274 de copii, au fost muscate de cainii fara stapan, in ianuarie si februarie, informeaza Prefectura Capitalei.
Directia de Sanatate Publica Bucuresti a semnalat faptul ca numarul mare al cainilor nesupravegheati din Bucuresti duce la cresterea proportionala de imbolnavire a populatiei prin transmiterea diferitelor boli. Astfel, un caine bolnav poate transmite omului 42 de boli din care mai mult de jumatate sunt de natura parazitara, potrivit MEDIAFAX.
Bolile se transmit prin poluarea solului cu materii fecale contaminate, preluate apoi si transmise de catre alte insecte, infestarea baltilor, lacurilor sau strandurilor in care cetatenii fac baie, precum si prin infestare directa prin mangaierea cainilor.

-Comisia Europeana ne declara semianalfabeti: 40% din romani nu stiu sa scrie si sa citeasca
Din 27 Aprilie 2011
Un raport recent al Comisiei Europene privind progresele înregistrate în învăţământ şi formare arată că 40 % dintre români au dificultăţi atunci când scriu, citesc şi socotesc.
Romania se afla pe a doua pozitie in acest clasament negativ, dupa Bulgaria, care are un procent de 41%. Raportul mai indica faptul ca rata abandonului scolar in Romania era in anul 2009 de 16,6%, fata de media de 14,4% la nivelul Uniunii Europene, in conditiile in care obiectivul UE pentru anul 2020 este ca indicatorul sa scada sub 10 procente.

din_Canada_ajuns_ACASA
Citeaza (Mihai @ May 31 2011, 11:22 AM) *

noroc ca n-ai stat 6 ani in Monte Carlo sau in Monaco, probabil ca cand ai fi mers in delegatie in Germania ai fi dat in depresie cronica de cata saracie ai fi vazut in jur ...
din_Canada_ajuns_ACASA
Citeaza (Musafir @ May 31 2011, 05:11 PM) *
Unde or fi acum aia de injurau pe oricine indraznea sa zica ceva rau de romanica lor iubita si spuneau ca in romania e loc de progres, nu in germania?

cum adica unde ? sunt tot pe=aici, dar si-au luat-o oleaca peste botic si s-au intors in cotetz
adip
Pe poziţiile următoare în clasamentul celor mai nesigure oraşe, în percepţia propriilor locuitori, sunt Sofia, Atena şi Bucureşti, din rândul ţărilor membre UE. În cazul capitalei noastre, unul din trei bucureşteni susţine că nu se simte „niciodată sau foarte rar“ în siguranţă în cartierul lui, iar circa unul din cinci bucureşteni aplică aceeaşi afirmaţie pentru întregul oraş
Las-o bai musafire deoparte pe-asta cu Bucurestiul oras nesigur ca suntem destui care am trait acolo si stim cum e(ra) wink.gif Bucurestiul are el destule pacate, dar nu e oras nesigur. Dar asa suntem noi, pana nu ne plangem de orice nu ne simtim bine.
Mihai
Citeaza (UnCapsunarCanadian @ May 31 2011, 12:32 PM) *
Unde in Romania? Cand am revenit in Bucuresti si am mers la un prieten, care nu sta chiar la strada, mi s-a parut ca sunt o sardina dintr-o cutie de conserve... In Toronto unde locuiesc sunt si blocuri, dar in general ele alterneaza cu casele... Acum cativa ani am mers si in Toronto intr-o zona unde sunt mai mult blocuri si mi-a readus aminte de Bucuresti...

numai bine
UnCapsunarCanadian

Bineinteles ca nu in Bucuresti! Mi se oferise salariu dublu in Bucuresti dar nici gand! decat Bucuresti, mai bine in strainatate!
Stau in Brasov, in zona veche, pe deal, la 1 minut de padure. Si am marele noroc sa lucrez in acelasi cartier. Cand ajung in zona de blocuri a Brasovului, ceea ce se intampla cam o data pe luna, mi se pare ca sunt in alt oras. In Brasov sunt zone f nasoale de locuit, inghesuite, taiate de bulevarde cu trafic intens, dar sunt totusi si cartiere de blocuri linistite si cu multa verdeata.
Nu e orasul perfect, dar daca pun im balanta ca sunt nascut aici, am o gramada de prieteni si familie, cunosc muntii din jur ca pe propria gradina...

Altfel experienta din strainatate mi-a fost f utila. Am invatat foarte multe lucruri si pe plan personal si profesional. Oricine ar trebui macar o perioada sa stea prin alte tari. Eu am avut parte de experiente f bune in tari straine, dar am simtit ca nu e casa mea acolo si ca niciodata nu ma voi putea integra acceptabil in cultura locala, chiar daca modul de gandire de acolo mi se potrivea. Si am avut norocul sa am la ce sa ma intorc.
Capsunaru
Citeaza (adip @ Jun 1 2011, 11:34 AM) *
Las-o bai musafire deoparte pe-asta cu Bucurestiul oras nesigur ca suntem destui care am trait acolo si stim cum e(ra) wink.gif Bucurestiul are el destule pacate, dar nu e oras nesigur. Dar asa suntem noi, pana nu ne plangem de orice nu ne simtim bine.

Adi, e vorba de perceptzia locutorilor care e data de antene si televiziuni. Cum antenele din ro tind sa zica spuna mai mult chestii negative este evident cum percepe lumea.. (toate babele asteapta violul.. laugh.gif )
mpcj
Citeaza (tsunami @ Sep 29 2008, 02:50 PM) *
sau "diferiti de tine", nu crezi ca-i mai corect asa?
sau nemtilor pur-sange le place sa jigneasca? o fi vorba de superioritate?

Evident ca nemtii ne sunt superiori! Civilizatia la ei EXISTA, la noi INCA NU S-A DESCOPERIT! Nu-ti inteleg ofuscarea, sincer.
Capsunaru
-Traim prost si murim repede. Viciile si stilul de viata nesanatos ne-au propulsat pe un rusinos loc intai in Europa, si nu oriunde, ci in topul mortalitatii.

Toata lumea vrea sa fie sanatoasa si in putere pana crapa, da eu personal as prefera sa traiesc bine si sa crap brusc mai pe la 75 decat sa tin regim si sa dea Alzeimeru sau Parkinsonu peste mine si sa dea bine la statistica.

Citeaza
-Varsta minima de pensionare ar trebui sa fie peste 70 de ani pana in anul 2050, pentru ca fondul de pensii sa nu dea faliment. Din pacate, speranta medie de viata a barbatilor este de 68 de ani. Executivul a decis introducerea, prin ordonanta de urgenta, a pensiei sociale minime garantate de 300 lei, aproape 808.000 de persoane

- Peste tot in lume pensia este o smecherie piramidala de tip caritas/fmi care necesita o baza mare ca sa plateasca putini pensionari. Chestia asta merge cat timp baza (populatzia) creste. Exceptand investitziile personale nimic nu e sigur.
In plus faci niste greseli .. amesteci varsta de pensionare din 2050 cu speranta de viata actuala. Se poate presupune ca speranta de viatza in 2050 va fi de 100 ani sau 30 ani.
Presupunand ca emigrezi pe la 25-30 ani speranta de viatza a unui emigrant nu creste ba poate chiar scade.. pt ca persona a trait jumate din viatza in poluarea din Ro la care se adauga si stresul emigrarii..

Citeaza
PIB-ul pe cap de locuitor, calculat in functie de puterea de cumparare, a scazut dramatic anul trecut , ajungand sub cel al Bulgariei, care ocupa pana acum ultimul loc.

E .. aici e ceva amuzant.. PIB-ul pe cap de locuitor, calculat in functie de puterea de cumparare, a scazut dramatic in toata lumea civilizata.

Deoarece poporu trebuie prostit ca traieste din ce in ce mai bine si nu o sa accepte usor ca in realitate traiesc mai rau ca in 1970 au venit cu un mod nou de calcul. (au si ei irsopul lor.. laugh.gif )

http://www.oecdbetterlifeindex.org/

Citeaza
-Majoritatea romanilor lucreaza doar pentru mancare

Maj vesticilor lucreaza pt ca sa aiba un acoperis. In putine tari vestice potzi sa-ti cumperi ceva calumea intr-o zona decenta sub juma de milion dupa care cam esti legat de glie si patron pt vreo 20-30 ani.
De fapt in final conteaza ce poti sa faci cu banii care iti raman precum si timpul liber.
din_Canada_ajuns_ACASA
Citeaza (adip @ Jun 1 2011, 11:34 AM) *
Las-o bai musafire deoparte pe-asta cu Bucurestiul oras nesigur ca suntem destui care am trait acolo si stim cum e(ra) wink.gif Bucurestiul are el destule pacate, dar nu e oras nesigur.

adip, da-ne niste egzemple de orase (ca sa nu zic cacapitale) ieuropene mai nesigure decat Bucurestiu
din_Canada_ajuns_ACASA
Citeaza (Mihai @ Jun 1 2011, 12:02 PM) *
Bineinteles ca nu in Bucuresti! Mi se oferise salariu dublu in Bucuresti dar nici gand! decat Bucuresti, mai bine in strainatate!
Stau in Brasov, in zona veche, pe deal, la 1 minut de padure. Si am marele noroc sa lucrez in acelasi cartier. Cand ajung in zona de blocuri a Brasovului, ceea ce se intampla cam o data pe luna, mi se pare ca sunt in alt oras.

daca nu sunt prea indiscret, ce lucrezi ?
din_Canada_ajuns_ACASA
Citeaza (Capsunaru @ Jun 1 2011, 03:28 PM) *
Adi, e vorba de perceptzia locutorilor care e data de antene si televiziuni. Cum antenele din ro tind sa zica spuna mai mult chestii negative este evident cum percepe lumea.. (toate babele asteapta violul.. laugh.gif )

da' statisticile, statisticile ce zice ?
din_Canada_ajuns_ACASA
Citeaza (Capsunaru @ Jun 1 2011, 04:27 PM) *
Presupunand ca emigrezi pe la 25-30 ani speranta de viatza a unui emigrant nu creste ba poate chiar scade.. pt ca persona a trait jumate din viatza in poluarea din Ro la care se adauga si stresul emigrarii..

morala ? nu mai emigrati, mai bine va traiti si cealalta jumate din viatza in poluarea din Ro decat sa treceti prin stresul emigrarii ... laugh.gif
din_Canada_ajuns_ACASA
Citeaza (Capsunaru @ Jun 1 2011, 04:27 PM) *
Maj vesticilor lucreaza pt ca sa aiba un acoperis. In putine tari vestice potzi sa-ti cumperi ceva calumea intr-o zona decenta sub juma de milion dupa care cam esti legat de glie si patron pt vreo 20-30 ani.

si asta ie bine sau ie rau ?
din_Canada_ajuns_ACASA
ca tot vorbeam de imobiliare ...

România are cel mai mare procent de proprietari din Europa, circa 96% din populaţie deţinând cel puţin un imobil. Românii sunt urmaţi în clasament de lituanieni, cu 89%, slovaci, tot cu 89%, şi de unguri, cu 87%, potrivit unei statistici Eurostat. Germania are cel mai mare stoc de proprietăţi închiriate din Europa şi germanii preferă în continuare chiria în locul proprietăţii. Circa 54% din populaţia Germaniei locuieşte cu chirie, în timp ce în România procentul este derizoriu, de doar 4%.
http://www.capital.ro/detalii-articole/sti...ini-147962.html

morala ? romanii traieste mai bine decat nemtzii, indubitabil laugh.gif
Capsunaru
Citeaza (din_Canada_ajuns_ACASA @ Jun 1 2011, 04:44 PM) *
morala ? nu mai emigrati, mai bine va traiti si cealalta jumate din viatza in poluarea din Ro decat sa treceti prin stresul emigrarii ... laugh.gif

Morala era ca emigrarea nu iti creste sperantza de viatza ci poate calitatea vietzii.
din_Canada_ajuns_ACASA
Citeaza (Capsunaru @ Jun 1 2011, 05:14 PM) *
Morala era ca emigrarea nu iti creste sperantza de viatza ci poate calitatea vietzii.

indubitabil, faptul ca vii la un aier mai curat, la un sistem medical mai performant etc. sigur nu iti creste sperantza de viatza ...
Mihai
Citeaza (din_Canada_ajuns_ACASA @ Jun 1 2011, 04:41 PM) *
daca nu sunt prea indiscret, ce lucrezi ?

Inginerie 'hi-tech' - microelectronica. Ceva ce nu se putea face in Ro acum 10-15 ani. Acum se poate.
Mihai
Citeaza (din_Canada_ajuns_ACASA @ Jun 1 2011, 05:11 PM) *
ca tot vorbeam de imobiliare ...

România are cel mai mare procent de proprietari din Europa, circa 96% din populaţie deţinând cel puţin un imobil. Românii sunt urmaţi în clasament de lituanieni, cu 89%, slovaci, tot cu 89%, şi de unguri, cu 87%, potrivit unei statistici Eurostat. Germania are cel mai mare stoc de proprietăţi închiriate din Europa şi germanii preferă în continuare chiria în locul proprietăţii. Circa 54% din populaţia Germaniei locuieşte cu chirie, în timp ce în România procentul este derizoriu, de doar 4%.
http://www.capital.ro/detalii-articole/sti...ini-147962.html

morala ? romanii traieste mai bine decat nemtzii, indubitabil laugh.gif

In Elvetia doar 35% din populatie detinea locuinta acum cativa ani, Mi se pare ca procentul a mai crescut un pic. Nu mai sunt la curent. Nefiind in UE, probabil ca nu apareau in statistica.
tsunami
Citeaza (din_Canada_ajuns_ACASA @ Jun 1 2011, 05:40 PM) *
adip, da-ne niste egzemple de orase (ca sa nu zic cacapitale) ieuropene mai nesigure decat Bucurestiu

mai ia si tu o gura de aer, mai zambeste, uite-te la ratele din royal etc.
in context era vorba despre bucuresti ca oras (ne)sigur si nu ca ar fi mai sigur decat copenhagen.
tsunami
Citeaza (Mihai @ Jun 2 2011, 06:25 AM) *
Inginerie 'hi-tech' - microelectronica. Ceva ce nu se putea face in Ro acum 10-15 ani. Acum se poate.

tu nu intelegi ca numai cei "descurcareti" pot trai in romania. ii strici dracu temelia filozofica. la intrebarea asta trebuia sa fi raspuns, "am 3 vile in poiana".
trebuie sa intelegi mihaie ca in lumea asta doar "jmekerii" "se descurca" in romania, restul sunt sau pleaca in canada, tara prezenta in visurile tuturor, tara pentru care merita sa faci orice, chiar si mici ilegalitati, ca sa poti ajunge acolo.
din_Canada_ajuns_ACASA
Citeaza (tsunami @ Jun 2 2011, 06:14 AM) *
bla bla bla ... tara pentru care merita sa faci orice, chiar si mici ilegalitati, ca sa poti ajunge acolo.

dezvolta ... sau vorbesti discutii, ca de obicei ...
Aceasta este versiunea "lo-fi". Pentru a vedea versiunea grafica integrala:click aici.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.