Help - Cauta - Membri - Calendar
Versiune intreaga: Eu cum imi vand garsoniera?
Hotnews.ro Forum > Actualitati > Imobiliare
pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6
Bairam
M-am agitat, am vorbit cu tot felul de indivizi, m-au apucat toti dracii, am ajuns sa postez aici ca poate a mai trecut cineva prin ce trec eu.

Problema pe scurt: Trebuie, chiar trebuie sa vand o garsoniera veche, dar marfa, in bloc trainic, pe o piata blocata si bantuita de tot felul de agenti care in loc sa ajute - poate se misca ceva cu putina destoincie si daruire, spre binele lor viitor - fac in continuare tot felul de marlanii. Si numai marlanii. Eu cum procedez?

Problema pe larg, story included: Am o garsoniera in zona misto (think Iancului-Foisor-Dimitrov-Bucur, p-acolo), in bloc vechi. Prima data m-am gandit ca ce-ar fi sa o vand pe la sfarsitul anului trecut. Inca nu se crizase nimeni. Dar au trecut zilele si am scos-o la vanzare in ianuarie. Nimic. Cateva saptamani mai tarziu, vreo doua mai precis, am inceput sa citesc pe net ca e piata varza, ca nu misca nimic, sa mai astept etcetera.

Initial, vorbisem cu niste amici care, ziceam eu, se pricep, au legaturi in imobiliare. Mi-au zis sa o scot sus, ca "e zona, bag-o pe la 87" de mii de euro. M-am uitat si io, am vazut ca era un pret mediu pentru o garsoniera p-acolo, am zis ok. In alea doua saptamani si in continuare inca vreo luna si ceva am tot taiat din pret, ajunsese pana la 82.000 parca. Initial am apelat la niste agenti, dupa aia am dat anunturi si pe cont propriu si am ajuns tot la agenti, toti cu aceeasi vorba: "vorbim cu clientii si venim, cam cand sunteti liber?" "Dimineata devreme si seara tarziu". "Super". Super pe ma-sa, un client n-am vazut.

Apoi au dat-o astia ca e nasol sa vinzi in bloc vechi, ca nu mai dau bancile credit. Mai intai cu juma de gura, apoi, de pe la inceput de martie, cu toata gura.

Apoi, au intervenit niste probleme, n-am mai putut sa ma agit. M-am eliberat abia acu, la sfarsit de august, cand de fapt nu m-am eliberat, ci m-am vazut in ipostaza ca trebuie sa-mi vand garsoniera, dincolo de simpla intentie de la inceputul anului. Auzisem ca piata se dezmortise un pic, niste cunostinte tocmai reusisera sa vanda un apartament, auzisem si de altii ca s-au descurcat, nu usor, dar le-a iesit in cele din urma.

Zic pa agentiilor si dau, ca tot omul, anunt pe anuntul.ro, imobiliare.ro si run.ro. Cu magazinuldecase.ro am zis sa mai astept, ca m-am uitat pe la ei cu preturile lor "reale" si am vazut ca erau mult, dar mult peste pretul mediu de pe celelalte site-uri. M-am interesat in stanga si-ndreapta: pretul era deja considerabil mai jos fata de primavara, se apropia, la sfarsit de august, de 70.000 in zona aia, daca era garsoniera varza, si statea in jur de 75.000 daca era ok garsoniera.

Ma consult cu unu-altul, imi zic ca a mea are imbunatatiri considerabile, hai sa o pun la ceva peste 75.000, sa o negociez pana la 75. Platesc pe sms la anuntul.ro, ma scarpin in cap pana deslusesc ce sa fac pe run.ro, stau si citesc termenii pe imobiliare.net, dupa care sus cu anuntul.

In patru zile m-au sunat cinci oameni, toti de la agentii, mereu cu acelasi schimb de replici: "Unde mai precis? Comisionul agentiei e inclus?" Raspunsul: "Nu, nu e inclus, cat e, 3%? Nu, il negociem, dau maxim atat". "OK, cand sunteti la locatie?" "Dimineata devreme si seara tarziu". "
"Venim! Pa!" "Pa!"

Au venit pe dracu. Mai rau, m-am trezit ca dupa primele telefoane anuntul meu a fost modificat (mai putin pe anuntul.ro), cu niste procente in plus, pus de cate o agentie in locul anuntului original. Situatia s-a repetat si la anunturile urmatoare pana am scazut la 72.000 - de fiecare data mai suna una-doua agentii si dupa aia anuntul meu ia-l de unde nu e, inlocuit cu altele, cu aceeasi descriere, dar cu 74-75.000 pretul si eventual cu etajul/locatia schimbate. Chiar daca dupa primul anunt am inceput sa le atrag atentia agentilor care ma suna ca le fac scandal daca mai vad anunturi modificate fara sa negociem in prealabil comisionul.

Ca sa nu mai zic ca din cate am priceput in blocul meu mai sunt doua garsoniere la vanzare, dar pe site-urile de anunturi apar, combinat, vreo 7-8, cu preturi de la 55 la 90 de mii.

Acum ma gandesc sa las abrupt din pret. Pana la cat sa las (bloc vechi, zona de mai sus, mai toate imbunatatirile, piata in groapa)? Si unde sa-mi anunt garsoniera ca sa nu-mi mai calce in picioare agentii ultima urma de speranta ca poate pretul meu apare ok si poate, poate, nimeresc vreun cumparator?
Iulian
In acest moment sunt multi potentiali cumparatori care au credite aprobate si nu s-au decis ce cumpara. Piata este in expectativa, nu este clar in ce masura proiectele noi sunt de incredere, daca se vor termina la termen. Dilemele au ajuns trileme... de la "sa inchiriez sau sa cumpar" a mai aparut "sa cumpar in bloc vechi sau in proiect nou".
De asemenea, in absenta unei nevoi imperioase de a vinde acum recomand sa nu scazi la pret. Exista clienti si agentii care monitorizeaza anunturile si vad ca scazi la pret. In momentul in care te-au "mirosit" vor astepta si mai mult, poate mai scazi.
Evident, nu iti cunosc constrangerile si nu imi permit sa judec situatia ta. Doar sa fii atent si la aspectele psihologice, pentru ca tot ce se intampla in acest moment se rezuma la emotii peste alte emotii.
Musafir
Garsoniera in Bucuresti: maxim 30.000 pret corect. Daca e si in bloc vechi... 20-25.

Evident ca asta nu e pretul actual al pietei... asta e pretul CORECT.
Asa ca.. multa bafta la fraierit eventualii cumparatori cu orice depaseste aceasta suma.
Kulae
Sa iti spun foarte pe scurt cum a fost la mine:
In ianuarie mi-am scos apartamentul la vanzare, bloc vechi, zona buna - foarte buna, 3 camere. Pret mediu afisat pe situri specializate pentru apartamente asemanatoare ...
aladin
Asta e vreme de cumparat. Randamentul anual la inchirierea unei garsoniere in Bucuresti (cu o valoarea de piata de 50.000 de euro) bate spre 10%, dublu fata de Paris sau Munchen
Mihai
Mergi cu /// Platesti un pret fix pentru listare (nu comision), vin sa-ti faca poze iar apoi pretul de acolo e sub controlul tau.

Eu am cumparat acu 2 luni un apartament cu 3 camere de acolo. Inainte, cam un an de zile am vorbit cu diversi agenti manifestandu-mi intentia de cumparare, si n-am auzit decat "e prea putin cat oferiti, nu se mai gaseste la pretul asta", iar cand in fine am aranjat o vizionare, agentul nu s-a prezentat. Cand am dat cu telefonul dupa el, cica actele nu erau chiar in regula.

Mergi cu //// si scapi de toti excrocii din agentii. Da' sa stii ca si apartamentul pe care l-am cumparat eu, la 115000, fusese listat initial la 140000. Iar o baba din acelasi bloc e convinsa ca prin ianuarie ar fi putut sa-si vanda un 4 camere cu 180-190... Deci diferenta dintre ce se da si ce se cere e foarte mare, iar daca te grabesti o s-o platesti tu. Bafta!

PS: Blocul cu pricina e la mama dracului in Militari.
Kulae
Sa iti spun foarte pe scurt cum a fost la mine:
In ianuarie mi-am scos apartamentul la vanzare, bloc vechi, zona buna - foarte buna, 3 camere. Pret mediu afisat pe situri specializate pentru apartamente asemanatoare ...
ion
Citeaza (Musafir @ Sep 19 2008, 12:39 PM) *
Garsoniera in Bucuresti: maxim 30.000 pret corect. Daca e si in bloc vechi... 20-25.

Asa ca.. multa bafta la fraierit eventualii cumparatori cu orice depaseste aceasta suma.

Niciodata nu am inteles de ce mai nou apartamentule in blocurile vechi ar fi mai ieftine daca in cele noi. Vorbim de aceeasi suprafata, si finisaje similare. In situatia asta cand te gandesti ca un bloc nou este destul de probabil undeva la periferie, unde apara problemele legate de acces, mijloace de transport , magazine, iar de cealata parte avem blocurile vechi care pe fondul construirii de tot mai multe blocuri noi ajung incet incet sa fie tot mai in centru de fapt. Chiar si asa un pret de 30000 de euro o garsoniera mi se pare destul de hazardat si cu un semn de intrebare legata de calitate
DoDo
Citeaza (Iulian @ Sep 19 2008, 12:38 PM) *
In acest moment sunt multi potentiali cumparatori care au credite aprobate si nu s-au decis ce cumpara. Piata este in expectativa, nu este clar in ce masura proiectele noi sunt de incredere, daca se vor termina la termen. Dilemele au ajuns trileme... de la "sa inchiriez sau sa cumpar" a mai aparut "sa cumpar in bloc vechi sau in proiect nou".
De asemenea, in absenta unei nevoi imperioase de a vinde acum recomand sa nu scazi la pret. Exista clienti si agentii care monitorizeaza anunturile si vad ca scazi la pret. In momentul in care te-au "mirosit" vor astepta si mai mult, poate mai scazi.
Evident, nu iti cunosc constrangerile si nu imi permit sa judec situatia ta. Doar sa fii atent si la aspectele psihologice, pentru ca tot ce se intampla in acest moment se rezuma la emotii peste alte emotii.

Cred ca visezi. Cine se pune acum in fata valului va fi spulberat!! E o regula pe orice piata. Asa ca acum ori dai in bid, ori astepti o eventuala revenire. desi la un apartament de 20 de ani nu prea mai e timp de reveniri de preturi.
Ionaşcu

Ce e ăla preţul "corect"? Preţul nu poate fi dec
jon de la bloc
Citeaza (Bairam @ Sep 19 2008, 12:10 PM) *
M-am agitat, am vorbit cu tot felul de indivizi, m-au apucat toti dracii, am ajuns sa postez aici ca poate a mai trecut cineva prin ce trec eu.

Problema pe scurt: Trebuie, chiar trebuie sa vand o garsoniera veche, dar marfa, in bloc trainic, pe o piata blocata si bantuita de tot felul de agenti care in loc sa ajute - poate se misca ceva cu putina destoincie si daruire, spre binele lor viitor - fac in continuare tot felul de marlanii. Si numai marlanii. Eu cum procedez?

Problema pe larg, story included: Am o garsoniera in zona misto (think Iancului-Foisor-Dimitrov-Bucur, p-acolo), in bloc vechi. Prima data m-am gandit ca ce-ar fi sa o vand pe la sfarsitul anului trecut. Inca nu se crizase nimeni. Dar au trecut zilele si am scos-o la vanzare in ianuarie. Nimic. Cateva saptamani mai tarziu, vreo doua mai precis, am inceput sa citesc pe net ca e piata varza, ca nu misca nimic, sa mai astept etcetera.

Initial, vorbisem cu niste amici care, ziceam eu, se pricep, au legaturi in imobiliare. Mi-au zis sa o scot sus, ca "e zona, bag-o pe la 87" de mii de euro. M-am uitat si io, am vazut ca era un pret mediu pentru o garsoniera p-acolo, am zis ok. In alea doua saptamani si in continuare inca vreo luna si ceva am tot taiat din pret, ajunsese pana la 82.000 parca. Initial am apelat la niste agenti, dupa aia am dat anunturi si pe cont propriu si am ajuns tot la agenti, toti cu aceeasi vorba: "vorbim cu clientii si venim, cam cand sunteti liber?" "Dimineata devreme si seara tarziu". "Super". Super pe ma-sa, un client n-am vazut.

Apoi au dat-o astia ca e nasol sa vinzi in bloc vechi, ca nu mai dau bancile credit. Mai intai cu juma de gura, apoi, de pe la inceput de martie, cu toata gura.

Apoi, au intervenit niste probleme, n-am mai putut sa ma agit. M-am eliberat abia acu, la sfarsit de august, cand de fapt nu m-am eliberat, ci m-am vazut in ipostaza ca trebuie sa-mi vand garsoniera, dincolo de simpla intentie de la inceputul anului. Auzisem ca piata se dezmortise un pic, niste cunostinte tocmai reusisera sa vanda un apartament, auzisem si de altii ca s-au descurcat, nu usor, dar le-a iesit in cele din urma.

Zic pa agentiilor si dau, ca tot omul, anunt pe anuntul.ro, imobiliare.ro si run.ro. Cu magazinuldecase.ro am zis sa mai astept, ca m-am uitat pe la ei cu preturile lor "reale" si am vazut ca erau mult, dar mult peste pretul mediu de pe celelalte site-uri. M-am interesat in stanga si-ndreapta: pretul era deja considerabil mai jos fata de primavara, se apropia, la sfarsit de august, de 70.000 in zona aia, daca era garsoniera varza, si statea in jur de 75.000 daca era ok garsoniera.

Ma consult cu unu-altul, imi zic ca a mea are imbunatatiri considerabile, hai sa o pun la ceva peste 75.000, sa o negociez pana la 75. Platesc pe sms la anuntul.ro, ma scarpin in cap pana deslusesc ce sa fac pe run.ro, stau si citesc termenii pe imobiliare.net, dupa care sus cu anuntul.

In patru zile m-au sunat cinci oameni, toti de la agentii, mereu cu acelasi schimb de replici: "Unde mai precis? Comisionul agentiei e inclus?" Raspunsul: "Nu, nu e inclus, cat e, 3%? Nu, il negociem, dau maxim atat". "OK, cand sunteti la locatie?" "Dimineata devreme si seara tarziu". "
"Venim! Pa!" "Pa!"

Au venit pe dracu. Mai rau, m-am trezit ca dupa primele telefoane anuntul meu a fost modificat (mai putin pe anuntul.ro), cu niste procente in plus, pus de cate o agentie in locul anuntului original. Situatia s-a repetat si la anunturile urmatoare pana am scazut la 72.000 - de fiecare data mai suna una-doua agentii si dupa aia anuntul meu ia-l de unde nu e, inlocuit cu altele, cu aceeasi descriere, dar cu 74-75.000 pretul si eventual cu etajul/locatia schimbate. Chiar daca dupa primul anunt am inceput sa le atrag atentia agentilor care ma suna ca le fac scandal daca mai vad anunturi modificate fara sa negociem in prealabil comisionul.

Ca sa nu mai zic ca din cate am priceput in blocul meu mai sunt doua garsoniere la vanzare, dar pe site-urile de anunturi apar, combinat, vreo 7-8, cu preturi de la 55 la 90 de mii.

Acum ma gandesc sa las abrupt din pret. Pana la cat sa las (bloc vechi, zona de mai sus, mai toate imbunatatirile, piata in groapa)? Si unde sa-mi anunt garsoniera ca sa nu-mi mai calce in picioare agentii ultima urma de speranta ca poate pretul meu apare ok si poate, poate, nimeresc vreun cumparator?

Nu te descuraja.
Eu am vandut in sfarsit saptamana trecuta in zona baba novac, etaj 7, cf1. cu 87.000.
Scoasa la vanzare din iunie.
Ieri am semnat antecontractul.
Ai grija cu agentiile ca iti mai pun cateva mii la pretul tau
Si rabdare. Multa rabdare.
Musafir
daca o sa tii de pret o sa tii si de garsoniera(fie ca vrei sau nu vrei); sa fim serios..o cutie de 40 mp(oricat de amenajata o fi) nu are valuarea de 75000 euro; daca tii neparat sa o vinzi acum las-o un pic sub pretul pietei(care a ajuns la 55000-60000) si poate gasesti pe cineva care chiar are nevoie sa cumpere acum, fara sa mai astepte alte caderi la pret. daca mai astepti, o sa ajungi sa o vinzi si mai ieftin, pentru ca s-a spart balonul imobiliar.
ekek

si de unde ma rog ai scos tu ca o garsoniera trebuie sa coste cat o masina?

cred ca tu vrei sa ti dau si bani ca sa mi "cumperi" casa.

Numai experti peste tot. Mai stati si in banca voastra nene.
MIHAI
Prietene,

Exact in situatia ta sunt si eu, numai ca la mine se intampla alte doua nesimtiri.
Prima este ca cei de la ziarul cu site-ul www.anuntul.ro imi publica anuntul postat de mine pe internet trunchiar incat nu mai are nicio legatura cu ce am scris eu.

Iar al doilea tine de o alta practica a agentiilor imobiliare, posteaza anuntul meu nu cu o suma peste ci cu o mica suma sub anuntul meu, incat un posibil client ii suna pe ei, vazand un pret mai mic.

Mihai
Gabi
Iti ofer eu 55 mii, daca vrei.
Mihai
Citeaza (Mihai @ Sep 19 2008, 12:44 PM) *
...

Pentru moderator: n-ai decat sa crezi ca e spam, dar eu de acolo mi-am cumparat apartamentul. E nevoie sa dau linkul catre apartamentul cumparat si sa-ti dau scanat contractul de vanzare-cumparare ca sa constati ca nu sunt afiliat cu site-ul respectiv? Sunt doar un cumparator super multumit de faptul ca mi-am rezolvat problema cu ajutorul lor.

Iar initiatorul threadului a pus o intrebare: "Si unde sa-mi anunt garsoniera ca sa nu-mi mai calce in picioare agentii ultima urma de speranta ca poate pretul meu apare ok si poate, poate, nimeresc vreun cumparator?" Eu i-am raspuns la intrebare cu exemplul meu personal. Daca tu, ca moderator, consideri ca omul ala nu trebuie sa primeasca vreun raspuns concret, atunci editeaza-i si intrebarea lui, ca sa fie doar un pamflet, nu o cerere de ajutor.

Mihai Buha, cumparator de apartament cu 3 camere acu' 3 luni, care s-a lovit de problema asta si caruia moderatorul i-a bagat pumnul in gura.
HN Moderator
Nu scrieti va rog cu diacritice.

Multumesc
demon
Ca sa vinzi trebuie sa fii inaintea tendintei pietei, nu in urma. Daca stai si scazi pretul de-abia dupa ce ai observat ca cei din jurul tau l-au scazut atunci o sa ramai mult cu el nevandut. Daca le-o iei inainte si scazi tu primul sub pretul pietei le-ai inhatat potentialii cumparatori celorlalti. Cererea solvabila este foarte mica si va fi si mai mica dupa noile norme de creditare, daca nu vinzi repede acum o sa ajungi sa vinzi mult mai ieftin mai tarziu
hobincu
Daca vrei sa vinzi cu adevart garsoniera cel mai bun lucru pe care poti sa-l faci este sa te pui in pielea unui potential comparator si sa te intrebi cat ai da pentru o asemena garsoniera in orasul asta infect.

Daca o dai la 75.000 EUR inseamna ca pretul pe m2 este cam EUR 2.200-2300
Tu ai da atati bani pe o garsoniera care are cel putin 25 de ani iar in momentul in care iti rambursezi un eventual credit pe 25-30 de ani si devii proprietar va avea 50-55 de ani?

In acest moment marea majoritate a persoanelor care isi permit o casa si-au cumparat-o iar din mare majoritate a celor care doresc sa-si cumpere prima casa nu isi permit sa platesca ratele la banca. In ceea ce priveste cumpararea ca investie nu cred ca sunt prea multi doritori care ar cumpara acum ceva cand se stie ca piata va continua trendul descendent.

Citeste pe forumuri cam ce gandesc oamenii (posibilii cumparatori) despre piata imobiliara de la noi
hamlet
eu zic s-o dai gratis. si daca tot nu ti-o ia nimeni, poti sa mai plusezi cu un loc de parcare in plus, cu o masina de spalat.
Serban
Pretul corect pentru o garsoniera noua in zona medie este 44,000 EUR (la valoarea salariului mediu pe economie curent). Mai pui 10% pentru zona ta (nu e chiar super sa stii). Si de aici scazi cate 1% pentru fiecare an trecut peste 45 de cand a fost construit imobilul.

55,000 cat a zis cineva inainte ca iti da e un pret ok pentru tine. Castigi 2000 EUR peste pretul pietei ceea ce nu este de arunct. Asta daca imobilul nu are mai mult de 45 de ani (adica a fost contstruit cel mai devreme in '63 - ceea ce dupa cum spui tu s-ar putea sa nu fie asa).

Daca vrei sa vinzi mai mult de atat tot ce pot sa iti urez este mult ghinion la fraiereala.
Bairam
Citeaza (cristi s @ Sep 19 2008, 01:01 PM) *
Corect.
Si eu banuiesc acelasi lucru.
Daca omul e atat de disperat si si-a scos garsoniera la vanzare peste tot.
De ce nu da anuntul si aici?
Sau un link?
Eu cred ca e gogomanie curata marca hotnews

Nu am dat anuntul si aici pentru ca nu mi s-a parut ca se cuvine. NU e un site de anunturi imobiliare. NU l-am postat aici ca sa-mi gasesc cumparator ci ca sa-mi spun problema. Am cerut doar niste pareri. Cert e ca ultima data l-am dat la sfarsitul saptamanii trecute (acum nu il mai gasesc in original pe niciun site) in formule diferite pe fiecare site, pentru ca asa cer site-urile cu pricina, structura diferita. spunea ca e garsoniera in zona cutare (mai specific decat am scris in povestea de mai sus), spunea ce imbunatatiri are si spuneam pretul. Din motivele mentionate mai sus, nu am de gand sa il postez aici.
hobincu
Timpul trece impotriva vanzatorilor acum.
Daca ai fi lasat inca din ianurie din pret (sa zicem EUR 5.000) si ai fi vandut daca plasai acei bani in banca la o dobanda de 10% ti-ai fi scos banii, mai ales daca schimbai EUR in lei in ianurie iar apoi in august ai fi schimbat lei in EUR.
Mai bine mai repede un castig onest decat o pierde semnificativa in viitor
Juventino
Bai nene tu esti disperat ca nu-ti vinzi vechitura cutiuta cu 75000? Eu sincer cred ca a innebunit lumea frate. Pai eu sunt disperat ca urmeaza sa ma insor si inca stau cu chirie. Sunt disperat ca si eu si prietena mea avem salariul peste mediu si totusi ne este imposibil sa facem credit pe 30 de ani pentru 70000 si chiar daca as face acest credit, crezi ca as fi asa de cretin incat sa dau acei bani pe cutiuta ta? Sincer sper sa ramai cu ea pana va cadea piata de tot, pana cand vor fi preturi cu adevarat corecte.
extruder
Iancului-Foisor-Dimitrov-Bucur e zona misto?

Vezi, de aia avem preturi nesimtite, fiindca "zona misto" are un inteleg prea larg.
Alex
Sper sa nu reusesti sa o vinzi.
Sper sa te uiti cum iti scade pretul.Cum nu iti vin banii pe care nu ii meriti.

Ne-am saturat de specula voastra imobiliara si nu vrem sa fim sclavii bancilor 30 de ani ca sa ne vinzi tu camarutza de 30 de mp.

Romani, nu fiti fraieri.NU CUMPARATI.
Va luati apartamente mai mari in afara platind aceleasi sume ca aici dar veti avea SALARII MULT MAI MARI

Prea multe anunturi false pe situri de imobiliare menite sa urce pretul.
Prea multe agentii imobiliare ne spun ca un apartament se vinde in 2 zile doar sa ne sperie sa intram in panica si sa cumparam.
Prea multi paraziti nu fac nimic decat cumpara cu un pret si il dau cu altul.

Romani, va propun sa va uitati pe panourile unde se afiseaza preturile la apartamente la orice agentie din tara si sa intrebati la fiecare anunt "Apartamentul asta il aveti?".O sa va zica "Nu.Anuntul acela e mai vechi dar nu l-am schimbat inca".Asta pentru ca APARTAMENTELEA ALEA NU EXISTA !!! Sunt puse acolo sa va dea voua impresia ca atata mai face un apartament si preturile alea cresc saptamanal!!!

Eu unul m-am saturat.Am 21 de ani si am stat cu chirie toata viata.Ciocanea un bosorog la munca sa ii dam bani ca altfel ne da afara din casa.Aveam 14 ani si ma gandeam ca raman in strada ...acu muncesc, mi-am deschis firma de soft si o sa am bani.Nu stau ma sa te tin pe tine pe munca mea.Plec din tara cat de curand.

Vrei 87 de mii de euro peste noapte??? Mergi la munca ca toata lumea.
Adi
Ce e aberatia asta cu pretul corect?
Pretul este dat de raportul dintre cerere si oferta.
Vreti sa va cumparati o garsoniera si sa dati 30.000 euro pe ea nu aveti decat sa asteptati sa scada preturile.
Probabil ca in 2030 veti reusi sa va luati o garsoniera comunista la banii astia. Desi... poate ca atunci pretul corect al unei garosniere comuniste va fi de 10.000 euro.
gotta
Vad ca lumea e divizata intre potentiali vanzatori si potentiali cumparatori; unii se tem ca trecute-s vremurile in care un apartament "facea bani" si altii se bucura ca pot in sfarsit sa se apropie si ei de casa lor.

Sa inteleg ca problema initiatorului acestui thread este ca nu poate vinde la pretul cerut de el sau il deranjeaza ag imobiliare?
Guest 1234
Citeaza (Adi @ Sep 19 2008, 01:52 PM) *
Ce e aberatia asta cu pretul corect?
Pretul este dat de raportul dintre cerere si oferta.
Vreti sa va cumparati o garsoniera si sa dati 30.000 euro pe ea nu aveti decat sa asteptati sa scada preturile.
Probabil ca in 2030 veti reusi sa va luati o garsoniera comunista la banii astia. Desi... poate ca atunci pretul corect al unei garosniere comuniste va fi de 10.000 euro.

Atunci o garsoniera noua, cu perete din rigips, si proiectata astfel incat baia vecinului intra pe jumatate in coltul sufrageriei mele ( vezi pallady tower... ) , blocuri noi, in care o intretinere te duce la 10 mil , si peste, pentru ca au deja contracte semnate cu paza, curatenia, etc dinainte, contracte cu un comision gras pentru constructori. Se construieste haotic , fara nici o urma de bun simt de te vezi cu vecinu' de vizavi si-n baie..
Musafir
O intrebare am pentru unii din voi:

- de unde si pana unde ati scos-o pe asta, ca pretul unei masini trebuie sa fie mai mic decat al unei garsoniere de mega-cacao intr-o zona "buna", poate, pentru niste bieti somalezi?

Nu credeti ca exagerati? Masina, draguta de ea, macar te ajuta sa evadezi din zona aia. Garsoniera nu.
Juventino
Citeaza (Alex @ Sep 19 2008, 01:48 PM) *
Sper sa nu reusesti sa o vinzi.
Sper sa te uiti cum iti scade pretul.Cum nu iti vin banii pe care nu ii meriti.

Ne-am saturat de specula voastra imobiliara si nu vrem sa fim sclavii bancilor 30 de ani ca sa ne vinzi tu camarutza de 30 de mp.

Romani, nu fiti fraieri.NU CUMPARATI.
Va luati apartamente mai mari in afara platind aceleasi sume ca aici dar veti avea SALARII MULT MAI MARI

Prea multe anunturi false pe situri de imobiliare menite sa urce pretul.
Prea multe agentii imobiliare ne spun ca un apartament se vinde in 2 zile doar sa ne sperie sa intram in panica si sa cumparam.
Prea multi paraziti nu fac nimic decat cumpara cu un pret si il dau cu altul.

Romani, va propun sa va uitati pe panourile unde se afiseaza preturile la apartamente la orice agentie din tara si sa intrebati la fiecare anunt "Apartamentul asta il aveti?".O sa va zica "Nu.Anuntul acela e mai vechi dar nu l-am schimbat inca".Asta pentru ca APARTAMENTELEA ALEA NU EXISTA !!! Sunt puse acolo sa va dea voua impresia ca atata mai face un apartament si preturile alea cresc saptamanal!!!

Eu unul m-am saturat.Am 21 de ani si am stat cu chirie toata viata.Ciocanea un bosorog la munca sa ii dam bani ca altfel ne da afara din casa.Aveam 14 ani si ma gandeam ca raman in strada ...acu muncesc, mi-am deschis firma de soft si o sa am bani.Nu stau ma sa te tin pe tine pe munca mea.Plec din tara cat de curand.

Vrei 87 de mii de euro peste noapte??? Mergi la munca ca toata lumea.

Frate ai atat de multa dreptate incat subscriu la absolut tot ce ai scris mai sus. Sunt complet deacord cu tine, daca am avea toti gandirea asta, ar murii speculantii de foame.
Dan
Problema asemanatoare in Constanta. Acum 2 ani se vindeau in zona mea (acelasi rand de blocuri chiar) cu 80-90k, eu abia am reusit sa vand cu 56k dupa aproape 5 luni.

Oricum, sa stii si tu, nu lua ca referinta preturile postate pe site-uri si anunturile din ziare, ca sunt umflate artificial rau de tot. Ii este foarte usor unui agent imobiliar sa posteze sute de preturi umflate cu pana la 100%, doar ca sa aiba impresia viitorii cumparatori ca zona e scumpa. E o "tactica" de afaceri asta, dai impresia posibililor cumparatori ca pretul real e mult mai mare, si ii faci sa se grabeasca. Cam asta au facut ei pana acum, cateodata chiar si vanzatorii. Insa nu prea mai cad fraierii in plasa, ceea ce e bine.

Stiu din ce mai povesteste un prieten de la o agentie, care mi-a explicat cam cum faceau ei: bagau pe net si in ziare niste preturi uriase, si le ziceau la cumparatori ca pretul tot va creste asa ca sa se grabeasa. Pe de alta parte si vanzatorii erau pacaliti, li se zicea "Pai ia uite cat de scump se vinde la tine in zona, nu vrei sa marim pretul etc?", ca sa-si ia comision mai mare.

Nu mai zic, cand se duceau cu cumparatorii pe teren, ii duceau intai la niste petarde de apartamente/garsoniere "de sacrificiu" (de cele mai multe ori "sacrificate" fara ca vanzatorul sa stie) , adica puse la pret foarte foarte mare, iar apartamentele erau literalmente "varza", fara nici o imbunatatire nimic. Abia la sfarsit ii duceau exact la ala care vroiau sa-l vanda si zicea cumparatorul "vai ce noroc am ca il aveti si pe asta" si il cumpara imediat. Sunt curios ce ar zice acum pacalitii.

Sau alta faza, puneau apartamente la vanzare "la misto", care nu existau, la preturi un pic mai mici decat cele pe care vroiau sa le vanda, si cand sunau cumparatorii ziceau ca s-au dat foarte repede si ar fi bine sa se grabeasca, ca "uite, mai e unul la fel cu imbunatatiri, aceeasi zona buna, cu un pret doar un pic mai mare, dar o sa se dea repede, deja am programat cativa clienti sa-l vada pentru zilele urmatoare".

Cred ca as putea scrie un articol intreg pe tema asta, iar prietenul meu probabil o carte intreaga, dar ma opresc aici.

Oricum, pe mine ma cam apuca greata cand imi povestea, el saracu se cam obisnuise chiar daca nu ii placea ce facea, dar altfel zbura urgent din firma, vorba patronului. Asta este, faza buna e ca am inceput cu totii sa ne desteptam.
Eu
Citeaza (extruder @ Sep 19 2008, 01:43 PM) *
Iancului-Foisor-Dimitrov-Bucur e zona misto?

Vezi, de aia avem preturi nesimtite, fiindca "zona misto" are un inteleg prea larg.

Eu am vandut o garsoniera in Pipera cu 80000 Euro luna trecuta..si nu a trebuit sa ma zbat prea tare.
adi
"Investitori" numai sunt. Nu mai cumpara nimeni pentru a revinde mai tarziu, ca o vinde mai ieftin.

Cei care vor casa noua asteapta. Se gandesc si ca daca va cadea pretul cu 5 mii la doua luni tot e bine.

Cumparatori care vor sa-si mareasca spatiul locuit nu ai ( de exemplu de la 2 la 3 camere).

Cei care stau la soacra acasa, evident daca vor sa se mute vor sta inchirie( daca stau cu parintii, inseamna ca nu prea o duc atat de bine sa plateasca un credit si se multumesc cu o chirie).

Tinta ta sunt cei disperati: adica au vreo datorie imensa si trec de la 2, 3 camere la garsoniera. Dar tine cont ca si ei trebuie sa vanda.

Daca nu vrei sa o vinzi sub pretul asta, trebuie sa astepti atata timp pana cand piata va reveni la aceste preturi, asta daca va mai reveni. Inca nu s-a instaurat panica, o poti vinde. Panica se va instaura la primele falimente bancare usturatoare, datorate imobiliarelor.

Rupe din pretul pietei ( nu te uita la anunturi, ca pretul e altul.. e cel negociat la fata locului si evident nimeni nu-l stie ). Dupa ce rupi vei vedea daca vrei sa o vinzi sau nu. Daca nu vrei, fii hotarat ca s-ar putea peste 2 luni nici la pretul ala sa nu o vinzi. Succes.
the pissed guy
Buna incearca ///

Referitor la ce ai spus nu te pripi sa iei o decizie.
Sunt tot felul de speculanti pe piata care incearca sa te fraiereasca.
Eu am construit un apt intr-o vila impreuna cu "niste prieteni".
In final toti au vrut sa ma tzepuiasca de la "amici"
pina la muncitori , contractori etc.
Eu zic sa astepti pina obtii o oferta buna pentru tine.
Despre agentii nu am o parere f. buna. Trebuie sa ai grija.
Nu dispera. Ai rabdare.

Succes!
Dr. Jekyll
Citeaza (Musafir @ Sep 19 2008, 02:02 PM) *

- de unde si pana unde ati scos-o pe asta, ca pretul unei masini trebuie sa fie mai mic decat al unei garsoniere de mega-cacao intr-o zona "buna", poate, pentru niste bieti somalezi?

Nu credeti ca exagerati? Masina, draguta de ea, macar te ajuta sa evadezi din zona aia. Garsoniera nu.

nenica, o casa are valoare infinit mai mare ca o masina. masina in 5 ani o schimbi, o iei imediat cu credit, iti permiti sa faci mofturi... casa ai luat o si cine stie in cat timp mai poti sa te muti de acolo? plus ca o casa in clipa de fata se plateste singura. masina de cand o iei iti mananca banii fara sa produca nimic.

pun pariu ca peste 90% din romani ar da banii intai pe casa, decat pe masina. asta in situatia in care i ar avea.

toti vor casa si nu au bani. atunci sa nu si cumpere. citisem acum ceva timp la unul pe blog ce bine e sa stai cu chirie, ca nu merita sa ti iei casa. pai cat de prost sa fii nene sa scoti ineptii de genul asta? rata la o casa acum e cu o suta de euroi mai mare decat chiria sa stai in ea. pai cum sa merite ? pai si vulpea zice ca strugurii la care nu ajunge sunt acrii.

inteleg sa comenteze si sa inunde internetul cu mesaje "greii" care ai facut investitii si acum au interese sa zguduie un pic piata... dar chiar sa vezi acum pe toti comentand ca nu si permit casa... pai unde ati vazut voi ca toata lumea si permite casa? ma luati ca in afara iti cumperi nu stiu ce cu nu stiu cat. unde? la periferia celei mai dubioase strazi din cel mai dubios cartier, plin de negrii si ilegali? pai nu merge asa nene. o fi bucurestiul ultima capitala din europa, dar asta e. trebuie sa intelegeti ca si aici (facand paralela de rigoare) sunt clase sociale. unii isi permit anumite lucruri, altii nu. la noi toti cred ca li se cuvine orice. nu merge asa treaba.

problema e mai simpla decat pare. pretul e x. ai bani cumperi, nu ai - nu cumperi. omul vrea sa vanda o garsoniera cu 100 000 de euro. si care e problema voastra? daca tot sunt asa multe, aveti de unde lua, nu trebuie sa o luati pe a lui. ce atatea comentarii?
daca nu o vinde acum, o vinde mai incolo si tot o vinde.
daca nu o ia unul din voi, o ia altcineva si aia e treaba.
daca stati toti si dati aici cu parerea credeti ca or sa creasca maine dimineata case in unirii la 1 dolar bucata, sa va luati toti?

aia e, nu ti permiti sa platesti, nu ti iei.

Spor la treaba,
Dr. Jekyll will not Hide
asp
Citeaza (Musafir @ Sep 19 2008, 02:02 PM) *

tarania tipic romaneasca. n-ai unde sa dormi, dar iti cumperi masina sa te vada toti manelistii ca esti "da valoare". cu metroul nu poti merge,ma?
daca asta nu-i zona buna, atunci cumpara-ti ceva pe magheru si spune-ne si noua pretul. toti va varsati frustrarile aici. pretul il face piata. daca tu nu poti sa-ti cumperi,nu trebuie sa-l jignesti pe ala care vinde. nu te obliga nimeni sa cumperi. nu-ti convine cat cere, nu-i dai si gata. v-ati invatat sa primiti totul gratis. ia spune, nu-i asa ca era mai bine pe vremea lu' ceausescu? primea casa si slujba gratis,nu-i asa? ce mi se pare trist, e ca exista oameni care n-au prins perioada aia dar gandesc asa.
Juventino
Citeaza (Dr. Jekyll @ Sep 19 2008, 02:36 PM) *
nenica, o casa are valoare infinit mai mare ca o masina. masina in 5 ani o schimbi, o iei imediat cu credit, iti permiti sa faci mofturi... casa ai luat o si cine stie in cat timp mai poti sa te muti de acolo? plus ca o casa in clipa de fata se plateste singura. masina de cand o iei iti mananca banii fara sa produca nimic.

pun pariu ca peste 90% din romani ar da banii intai pe casa, decat pe masina. asta in situatia in care i ar avea.

toti vor casa si nu au bani. atunci sa nu si cumpere. citisem acum ceva timp la unul pe blog ce bine e sa stai cu chirie, ca nu merita sa ti iei casa. pai cat de prost sa fii nene sa scoti ineptii de genul asta? rata la o casa acum e cu o suta de euroi mai mare decat chiria sa stai in ea. pai cum sa merite ? pai si vulpea zice ca strugurii la care nu ajunge sunt acrii.

inteleg sa comenteze si sa inunde internetul cu mesaje "greii" care ai facut investitii si acum au interese sa zguduie un pic piata... dar chiar sa vezi acum pe toti comentand ca nu si permit casa... pai unde ati vazut voi ca toata lumea si permite casa? ma luati ca in afara iti cumperi nu stiu ce cu nu stiu cat. unde? la periferia celei mai dubioase strazi din cel mai dubios cartier, plin de negrii si ilegali? pai nu merge asa nene. o fi bucurestiul ultima capitala din europa, dar asta e. trebuie sa intelegeti ca si aici (facand paralela de rigoare) sunt clase sociale. unii isi permit anumite lucruri, altii nu. la noi toti cred ca li se cuvine orice. nu merge asa treaba.

problema e mai simpla decat pare. pretul e x. ai bani cumperi, nu ai - nu cumperi. omul vrea sa vanda o garsoniera cu 100 000 de euro. si care e problema voastra? daca tot sunt asa multe, aveti de unde lua, nu trebuie sa o luati pe a lui. ce atatea comentarii?
daca stati toti si dati aici cu parerea credeti ca or sa creasca maine dimineata case in unirii la 1 dolar bucata, sa va luati toti?

Spor la treaba,
Dr. Jekyll will not Hide

mai nene, exagerezi grav rau de tot. Am scris mai sus ca si eu si prietena mea avem salarii peste mediul din tara noastra, asta ce naiba inseamna, ca daca nici eu nu imi permit acea garsoniera atunci cine si'o perimte? cei 10% din populatia tarii care o duc extrem de bine, cu salarii de peste 3000 euro pe luna? Sa fi tu sanatos in tara asta, eu ma gandesc serios sa plec din ea.
Mihai
Incearca in publicatiile tiparite de imobiliare. e mai sigur decat pe internet.
Marcus
Eu am vandut in martie un apartament de 2 camere in Dr. Taberei, etaj 9/10, cu 100.000 euro. In doua zile de la postarea anuntului am gasit cumparator care mi-a platit pretul cerut. Am avut si alte cateva oferte foarte apropiate de acest pret. Sa se fi schimbat radical situatia de atunci?
Alex
Citeaza (bogdan @ Sep 19 2008, 02:52 PM) *
man boogd2000@yahoo.com
da-mi un mail si iti cumpar eu garsoniera wink.gif

Nu o lua omule ca or sa mai scada preturile.Pretul e stabilit in functie de cerere si oferta si acum nu mai e cerere de la investitori straini pt ca ar iesi pe minus.

O sa scada si mai mult de atat, iei teapa daca cumperi.
adi
Citeaza (Dr. Jekyll @ Sep 19 2008, 02:36 PM) *

Spor la treaba,
Dr. Jekyll will not Hide

Corect,

Si in plus nu vad pe niciunul sa-si puna problema urmatoare: are omul o garsoniera, vrea sa o vanda sa-si cumpere 2 camere (pp ca se casatoreste de ex.), pai cum draq sa o vanda cu 30.000 (pretul corect dupa unii), daca cel cu 2 camere e 100.000 ..... toti se pricep la evaluari .... probabil ii gasim pe forum si peste 5 ani plangandu-se ca e imposibil sa cumperi ...

Numai bine si succes la vanzare!
Dr Jekyll
Citeaza (Juventino @ Sep 19 2008, 02:49 PM) *
mai nene, exagerezi grav rau de tot. Am scris mai sus ca si eu si prietena mea avem salarii peste mediul din tara noastra, asta ce naiba inseamna, ca daca nici eu nu imi permit acea garsoniera atunci cine si'o perimte? cei 10% din populatia tarii care o duc extrem de bine, cu salarii de peste 3000 euro pe luna? Sa fi tu sanatos in tara asta, eu ma gandesc serios sa plec din ea.

salariul mediu in romania este foarte mic. ala e, nu poti sa tragi de el in toate partile ca nu se intinde. asta nu inseamna ca si trebuie sa si poti sa ti iei casa cu el. atata vreme cat sunt alti care pot oferi mai mult ca tine - ca au bani din buticuri, salari, furati, gasiti, mosteniti nici nu conteaza - nu ai ce face decat sa ti astepti randul.
acum piata e tulburata, dar cred ca toti cei care vor sa cumpere or sa aibe un mic soc cand or vedea ca de fapt nu au scazut preturile. ce i drept, nu au crescut, dar pana in iarna or sa inceap sa o ia iar in sus.
ce vedeti prin anunturi de la agentii sunt frectii. alea sunt puse la plezneala ca sa suni si sa stie ei ca iti cauti casa, ca sa te asalteze cu 2 mii de telefoane pe zii cu oferte care nu au nici o legatura cu ce pret ai oferit tu sau cu zona sau cu etajul cautat de tine.
dar fiecare cum crede ca e mai bine. daca ti se pare ca ai pret bun si iti permiti, cumperi. daca vrei sa astepti, astepti. daca vrei sa pleci din tara, drum bun.
toate sunt alternative cu parti bune si rele, toate sunt dreptul tau. nu cred ca asta e problema posterului original, cum nu cred ca scopul lui era ca lumea sa inceapa cearta pe threadul lui.

tot dr jekyll will not hide.
Mihai
Citeaza (Juventino @ Sep 19 2008, 02:49 PM) *

Aia cu salarii medii in multe tari stau in chirie. Fara nici o suparare, la noi inca e ideea aia ca trebuie sa ai apartament. Nu e adevarat, trebuie sa-ti PERMITI sa achiti un apt. cu tot ce inseamna asta, schimbat tevaraia la 15-20 ani, izolatie externa, refacut fatada/terasa, etc.

Uite, eu lucrez in IT, si da, mi-am permis sa-mi iau anul asta un apt. E adevarat, mult mai scump decat acum 3 ani (dublu), dar si salariul meu era <50% din ce am acuma. Atunci nu mi-as fi permis, si din cauza salariului si din cauza conditiilor de acordare. Nici anul trecut nu mi-as fi permis, la ce preturi ajunsesera...
Vezi ca deja sunt banci care dau credite pe 35-40 ani...
Musafir
nu pot sa editez ce am scris mai sus.
am mancat o gramada de "i" pe acolo, asa ca imi cer scuze. era scris la nervi tongue.gif
astfel,
salari, va deveni salarII
sunt alti care -> va deveni sunt altII care

si poate mai multe, dar mi e lene biggrin.gif

dr jekyll will not hide
Adrian
Poveste clasica acum dupa o criza care s-a vazut si la noi, de fapt. Am fost acum o saptamana sa vad un apartament din '36 in zona centrala a Bucurestiului, l-am gasit pe net scos la vanzare cu variatii de cel putin 20.000 de euro de catre agentii. Am recunoscut blocul si scara si m-am dus direct la proprietar, din prima discutie deja scazuse cu 10% pretul insa apartamentul arata extraordinar de bine, nu cred ca exista multe blocuri noi care sa se laude cu o asemenea impartire a unui spatiu. Pretul este un joc al cererii si al ofertei insa si multa manipulare la mijloc. Preturile scad acum insa peste 4-5 ani or sa creasca din nou, nu foarte mult, dar or sa mai creasca, personal cred ca e vorba de manipularea pietei si de incercarea de a cumpara foarte ieftin imobile pentru a le vinde peste 4-5 ani cu 20 - 30% mai scump. De ce spun asta? Simplu, cele mai multe banci din Romania se imprumuta de la banci din afara, acum e rau dar lucrurile se vor indrepta, nici Marea Criza din 29-33 (cine asculta manele mi-e greu sa cred ca stie despre ce este vorba), nu a durat la nesfarsit chiar daca americanii credeau altceva. E un joc economic in care oamenii de rand sunt doar manipulati si mintiti... Nu exista pret corect, exista doar intelegeri intre cumparator si vanzator. Romanii nu stiu inca ce inseamna economie ei vor sa intervina statul pentru orice prostie, ca s-a scumpit varza, ca s-a ieftinit graul, ca e o frunza pe strada sau ca adie vantul prin curte....
Personal nu as da niciodata 75.000 de euro pe o garsoniera pe de alta parte as da milioane de euro, daca i-as avea, intr-o anumita zona din Bucuresti chiar daca asta ar insemna sa platesc de 20 de ori mai mult decat "pretul pietei" dar e vorba de chestii subiective, de nevoi si de asteptari.
Dr jekyll will not hide
Citeaza (Adrian @ Sep 19 2008, 03:20 PM) *
Poveste clasica acum dupa o criza care s-a vazut si la noi, de fapt. Am fost acum o saptamana sa vad un apartament din '36 in zona centrala a Bucurestiului, l-am gasit pe net scos la vanzare cu variatii de cel putin 20.000 de euro de catre agentii. Am recunoscut blocul si scara si m-am dus direct la proprietar, din prima discutie deja scazuse cu 10% pretul insa apartamentul arata extraordinar de bine, nu cred ca exista multe blocuri noi care sa se laude cu o asemenea impartire a unui spatiu. Pretul este un joc al cererii si al ofertei insa si multa manipulare la mijloc. Preturile scad acum insa peste 4-5 ani or sa creasca din nou, nu foarte mult, dar or sa mai creasca, personal cred ca e vorba de manipularea pietei si de incercarea de a cumpara foarte ieftin imobile pentru a le vinde peste 4-5 ani cu 20 - 30% mai scump. De ce spun asta? Simplu, cele mai multe banci din Romania se imprumuta de la banci din afara, acum e rau dar lucrurile se vor indrepta, nici Marea Criza din 29-33 (cine asculta manele mi-e greu sa cred ca stie despre ce este vorba), nu a durat la nesfarsit chiar daca americanii credeau altceva. E un joc economic in care oamenii de rand sunt doar manipulati si mintiti... Nu exista pret corect, exista doar intelegeri intre cumparator si vanzator. Romanii nu stiu inca ce inseamna economie ei vor sa intervina statul pentru orice prostie, ca s-a scumpit varza, ca s-a ieftinit graul, ca e o frunza pe strada sau ca adie vantul prin curte....
Personal nu as da niciodata 75.000 de euro pe o garsoniera pe de alta parte as da milioane de euro, daca i-as avea, intr-o anumita zona din Bucuresti chiar daca asta ar insemna sa platesc de 20 de ori mai mult decat "pretul pietei" dar e vorba de chestii subiective, de nevoi si de asteptari.

In sfarsit cineva cu capul pe umeri.
Acum pot sa plec multumit acasa. smile.gif
Bairam
@diversi: nu sunt nervos ca nu pot sa-mi vand "vechitura cutiuta" cu 70 si ceva de mii. Ultima data am anuntat-o la pretul asta pentru ca, am zis deja, cam asa era media preturilor pe net. Daca media era 50.000, cu atat o scoteam. SUNT nervos pentru ca nu pricep cum sa-mi iau repere cat de cat obiective privind pretul, pentru ca sunt prea putine tranzactii de care pot sa aflu ca sa-mi fac o idee. Si ma enerveaza ca siteurile de anunturi sunt pline de ciudatenii si - iata - am incercat sa ma iau dupa o medie a preturilor de acolo si multa lume de aici zice ca e pret cosmic. Si da, ma enerveaza si ca ma uit cum de multe ori anunturile sunt prelucrate cu +X% de agentii (care ar trebui sa stie pretul potrivit, sa-mi zica bai frate e prea mult, daca lasi din pret pana acolo ti-o vand).
Si mie doar asta imi ramane? 1) Sa scad mult si sa vand la cat nimeresc, mult/putin, sub medie sa fie, sau 2) sa pierd timp scazand cate 2-5000, pentru ca nu pot sa-mi fac o idee corecta despre ce-ar fi bine?
Sau sa revin la agentii care probabil cer in continuare "exclusivitate, ca noi asa lucram" pe o piata crapata si probabil imi propun din nou preturi d-astea colosale, in loc sa-mi zica "ma omule, acum un pret ok e asta" sau "ma omule, ne intelegem la comision sau suma fixa, lasa ca incerc eu sa ti-o vand mai repede decat altii, gasesc eu pretul bun, ca eu oricum imi iau banul"?
eropoly
Man, o garsoniera in infectia asta de orash nu face banii aia. Succes daca o sa gasesti vreun fraier sa ti-o ia si sa plateasca creditu' catre banca fo' 25-30 de ani cat e un termen de rambursare normal, si sa-si ia de la gura in toti acesti ani pentru o camarutza in targ. De fapt vrei sa o dai cu asa pretz ca sa mai pui nimica toata si sa-ti cumperi un apartament nou, mai mare tot in infectia asta de orash...
Aceasta este versiunea "lo-fi". Pentru a vedea versiunea grafica integrala:click aici.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.