Help - Cauta - Membri - Calendar
Versiune intreaga: Minciunile despre Spiru....
Hotnews.ro Forum > Actualitati > Ce e fierbinte azi
pagini: 1, 2, 3, 4
Krokodilul Chichiricios
Săî discutăm despre minciunile şi manipulările în legătură cu Universitatea Spiru Haret. E o universitate autorizată, cu specializările la zi autorizate. NU PREGĂTEŞTE NICI INGINERI,NICI DOCTORI,NICI COSMONAUŢI. Deci nici o specializare care să solicite neapărat prezenţa acolo.
Ce supără ?

1. Faptul că ministerul, onor sindicatul profesorilor universitari şi comentatorii pafarişti habar n-au de învăţământul la distanţă. Nimic. Există 2 forme de Învăţământ la distanţă: cea clasică, pe care o cunosc domnii, şi în care studentul vine la cursuri de pregătire intensive şi la examene. Şi cea bazată pe e-learning, unde profesorul îşi pune cunoştinţele (lecţia) on-line, studentul o accesează, desfăşoară lucrul individual, susţine examene şi proiecte on-line şi îşi ia diploma. ID care poate fi făcut de 1 profesor cu 10.000 studenţi fără nici o problemă.Şi fără să acuzi ca găina proastă-n târg pe nimeni....
2. Faptul că Spiru şcolarizează 300.000 studenţi pe an şi restul- toate facultăţile de stat şi particulare -ce rămâne ? Fraţilor, suntem în capitalism, restul universităţilor au rămas în comunism. Faceţi oferte la fel de tentante ca Spiru, să domnească competiţia !
3. Că SPiru nu vrea să mărească taxele la 1000 Euro aşa cum doreşte Cantemirul, unde predă Elena Udrea şi unde doamna Andronescu e foarte bună prietenă cu rectoriţa ?
Borat
Citeaza (Krokodilul Chichiricios @ Jul 18 2009, 10:32 AM) *
Săî discutăm despre minciunile şi manipulările în legătură cu Universitatea Spiru Haret. E o universitate autorizată, cu specializările la zi autorizate. NU PREGĂTEŞTE NICI INGINERI,NICI DOCTORI,NICI COSMONAUŢI. Deci nici o specializare care să solicite neapărat prezenţa acolo.
Ce supără ?

1. Faptul că ministerul, onor sindicatul profesorilor universitari şi comentatorii pafarişti habar n-au de învăţământul la distanţă. Nimic. Există 2 forme de Învăţământ la distanţă: cea clasică, pe care o cunosc domnii, şi în care studentul vine la cursuri de pregătire intensive şi la examene. Şi cea bazată pe e-learning, unde profesorul îşi pune cunoştinţele (lecţia) on-line, studentul o accesează, desfăşoară lucrul individual, susţine examene şi proiecte on-line şi îşi ia diploma. ID care poate fi făcut de 1 profesor cu 10.000 studenţi fără nici o problemă.Şi fără să acuzi ca găina proastă-n târg pe nimeni....
2. Faptul că Spiru şcolarizează 300.000 studenţi pe an şi restul- toate facultăţile de stat şi particulare -ce rămâne ? Fraţilor, suntem în capitalism, restul universităţilor au rămas în comunism. Faceţi oferte la fel de tentante ca Spiru, să domnească competiţia !
3. Că SPiru nu vrea să mărească taxele la 1000 Euro aşa cum doreşte Cantemirul, unde predă Elena Udrea şi unde doamna Andronescu e foarte bună prietenă cu rectoriţa ?

Totusi mi se pare suspect. Nu sint chiar niste evrei implicati in treaba aceasta?
Caron
O facultate nu ar trebui sa fie accesibila tuturor.

Sa ai o licenta a ajuns o banalitate. A invata, a studia sunt termeni care pentru majoritatea inseamna referate incropite de pe "gugal" sau "proiecte" copiate si rastalmacite.

Invatamantul la distanta e pentru specializari post-universitare in cel mai bun caz.

Pentru ceea ce inseamna Spiru, Cantemir si orice alta facultate particulara din Romania exista termenul de studii post-liceale.
eu
daca tot ai adus zis de capitalism...nu ti se pare ca ush face concurenta ilicita ?
george03
Citeaza (Krokodilul Chichiricios @ Jul 18 2009, 12:32 PM) *

Stimabile, daca ceea ce se face la spiru haret se cheama invatamant (nu stiu cum este la zi ... vorbesc strict despre ID) ... eu sunt popa (desi pe diploma mea scrie inginer ... facut pe vremurile cand, din 480 in primul an ... am terminat numai 175 ... de ce oare unsure.gif ).

Sotia mea a facut un curs postuniversitar la o universitate din Malta, folosind o platforma de e-learning. Numai ca ... la fiecare 10-12 studenti exista un tutor. Acesta le facea programul de studiu, organiza intalnirile online (videochat) SAPTAMANAL in care facea evaluarea tuturor studentilor pe care-i avea in grija, raspundea INDIVIDUAL fiecarui student la intrebarile puse in cadrul unei chestii care semana cu un wiki etc. Aceste evaluari au reprezentat 50% din nota finala. Examenul final a costat intr-un eseu de 3-5 pagini (A4, scris cu Arial de 12 la un rand ... pana aici se mergea cu reglementarea) despre o tema legata de continutul cursului, in care trebuia sa-si exprime parerea PERSONALA despre acea tema, nu sa joace X & 0 pe grila la care avea deja raspunsul.

Daca profesorii vostri pot face acelasi lucru cu 10.000 studenti ... inseamna ca Napoleon a fost un biet imbecil ... cu cele cateva scrisori pe care le dicta simultan laugh.gif Sper sa mai reziste Fundatia Nobel suficienti ani sa-i premieze pe toti ... OOPS ... nu cred ca se poate ... chiar pe toti ... pentru ca unii sunt facuti profesori "in house", fara certificarea organismului abilitat sa faca asta.

Concluzia ... poti sa o tragi singur biggrin.gif
jiji
Citeaza (Krokodilul Chichiricios @ Jul 18 2009, 10:32 AM) *
Ce supără ?

Daca ar fi dupa mine as inchide asemenea facultati in secunda doi. Oricum nu sunt decat un business pentru cei care le conduc, nu ofera nici un fel de valoare absolventilor, acestia doar se amagesc ca "sunt mai destepti" desi ei in cei 3-4-5 ani de facultate n-au inteles nimic. Oricum concurenta reala celor de la stat nu au facut si nici nu vor face vreodata, fiind desigur o alta categorie si nimeni nu compara mere cu pere. Din cate stiu, cv-urile celor cu facultati particulare sunt eliminate din start de HR manageri. E o chestie care nu se prea spune din motive lesne de inteles desi daca imi aduc aminte bine a fost un articol intr-un cotindian in care care intr-un interviu s-a si confirmat acest lucru.
patronu'
Nu laud invatamantul universitar sau preuniversitar de stat, dar cel privat este o mare escrocherie! Sa ai o facultate ar trebuie sa insemne ceva, ar trebui sa muncesti pentru asta, pe cand Spiru e "facultate cu buletinul". Adica daca ai buletin si niste marunt de platit taxa, gata, e de ajuns sa ti se dea o diploma.

Poate ca nu scoate Spiru doctori sau cosmonauti, dar scoate multi functionari publici care vor fi niste incompetenti, scoate (cica) absolventi de drept, management etc etc

Eu unul nu as avea incredere intr-un absolvent de Spiru nici sa-mi faca cafeaua cand ajung dimineata la birou. In alte tari sa zici ca ai facut 4 ani de Universitate e o mare chestie, iar acei oameni chiar sunt pregatiti pentru domeniul lor. In Romania, jumatate din absolventii din fiecare sunt de la Spiru, inca o parte de la alte facultati particulare la fel de "bune", iar din cei de la stat inca o parte sunt incompetenti. Deci din toti absolventii romani dintr-un, nu cred ca 10% chiar stiu despre ce e domeniul in care au pregatirea, si mai putin de 5% sunt angajabili. Sa mai aud ca-mi zice cineva de sistemul educational superior romanesc, ca sa pot sa rad.. Cei care ajung varfuri, ajung pe meritul lor, si nu datorita sistemului universitar romanesc, ci in ciuda lui.
ginel
Frate, parca toti romani sunt loviti pe tema asta.
Ce conteaza ca e privat sau de stat? Ministerul exista ca sa reglementeze piata.
Problema reala e coruptia, aia care face sa existe exceptii. Habar n-am daca USH e in regula sau nu, da' treaba e simpla, nu e in regula, nu li se dau licentele, e in regula li se dau.
Oricum e datoria ministerului sa publice ce facultate a autorizata si care nu e si sa faca asta pentru urmatori 5 ani sau cat dracu tine specializarea, sau sa inchida respectiva sectie. E simplu.
absolventu di la stat
Citeaza (ginel @ Jul 20 2009, 10:56 PM) *
Frate, parca toti romani sunt loviti pe tema asta.
Ce conteaza ca e privat sau de stat? Ministerul exista ca sa reglementeze piata.
Problema reala e coruptia, aia care face sa existe exceptii. Habar n-am daca USH e in regula sau nu, da' treaba e simpla, nu e in regula, nu li se dau licentele, e in regula li se dau.
Oricum e datoria ministerului sa publice ce facultate a autorizata si care nu e si sa faca asta pentru urmatori 5 ani sau cat dracu tine specializarea, sau sa inchida respectiva sectie. E simplu.

Nu e simplu de loc, uita-te la Bondrea ala, eu am 120 de ani, dar spune cu ce se ocupa oamenii astia, dc mai exista in principiu???
Musafir
Citeaza (jiji @ Jul 20 2009, 08:01 PM) *
Din cate stiu, cv-urile celor cu facultati particulare sunt eliminate din start de HR manageri. E o chestie care nu se prea spune din motive lesne de inteles desi daca imi aduc aminte bine a fost un articol intr-un cotindian in care care intr-un interviu s-a si confirmat acest lucru.

Ma faci sa rad. Sunt pline multinationalele romanesti si chiar statul de absolventi de private. Stai linistit, ca-s si hr manageri care au terminat la private (evident, unii dintre ei, specialitati total diferite de managementul hr...). Nu mai vorbi ca sa te afli in treaba.
Stii ce mi-a raspuns o duduca proaspat angajata in cea mai mare multinat (care vinde de la detergenti la pampersi laugh.gif )? "La noi la angajare a primat varsta, toti avem in jur de 30 de ani, suntem o echipa tanara, nu diploma fiecaruia!" blink.gif laugh.gif Sa nu mai vorbesc de sistemul bancar, unde sunt angajati mii de absolventi de private. Cerceteaza intai, nu mai crede pur si simplu!
Dedalus
Legea vorbeste despre acreditaraea programelor de invatamant, nicidecum a formelor de invatamant. HG a venit si a adaugat ilegal la lege obligatia de a acredita forme de invatamant.

Mai mult, cum ar putea ARACIS sa evaluez 70 de specializari/forme???? Asta ar lua cam trei ani daca ARACIS s-ar ocupa non-stop numai cu Spiru Haret.

Nu ca ar avea vero importanta "evaluatorii" de la ARACIS fiind alesi pe pile ca sa se umfle de bani, nicidecum pe criterii de competenta... Unii dintre ei nici nu stiu sa deschjida calculatorul!!!!

Asa ca dati-mi voie sa fac ceva pe ea de evaluare ARACIS.

Imi pare rau, dar SH are perfecta dreptate.

Trebuie sa discutam la obiect, nu are nici un sens discutia despre eficienta invatamarii la SH. intrebarea este daca e legal ce au facut, sau nu e. Si, din pacate, e perfect legal.

Asta, concret vorbind, la cazul respectiv.

In general insa ,intregul invatamant superior din Ro e la pamant. Practic, nu exista. Asa ca vorbim aiurea. Pentru mine, orice diploma din Ro obtinuta dupa 1991 este egala cu zero. Or fi si exceptii, dar nu e treaba mea sa-mi bat capul cu exceptiile.
Gelu
Citeaza (Dedalus @ Jul 21 2009, 06:18 AM) *
Legea vorbeste despre acreditaraea programelor de invatamant, nicidecum a formelor de invatamant. HG a venit si a adaugat ilegal la lege obligatia de a acredita forme de invatamant.

Mai mult, cum ar putea ARACIS sa evaluez 70 de specializari/forme???? Asta ar lua cam trei ani daca ARACIS s-ar ocupa non-stop numai cu Spiru Haret.

Nu ca ar avea vero importanta "evaluatorii" de la ARACIS fiind alesi pe pile ca sa se umfle de bani, nicidecum pe criterii de competenta... Unii dintre ei nici nu stiu sa deschjida calculatorul!!!!

Trebuie sa discutam la obiect, nu are nici un sens discutia despre eficienta invatamarii la SH. intrebarea este daca e legal ce au facut, sau nu e. Si, din pacate, e perfect legal.

In general insa ,intregul invatamant superior din Ro e la pamant. Practic, nu exista. Asa ca vorbim aiurea. Pentru mine, orice diploma din Ro obtinuta dupa 1991 este egala cu zero. Or fi si exceptii, dar nu e treaba mea sa-mi bat capul cu exceptiile.

cum adica orice diploma din Ro obtinuta dupa 91 e egala cu 0? Adica alea obtinute inainte erau egale cu +1???

and by the way SH nu are deloc dreptate cum nu ar avea nici MI; ce se intampla in Ro e o mare bulibasheala, indiferent ca e vb de stat sau particulari
corect
Citeaza (Musafir @ Jul 21 2009, 05:42 AM) *
Ma faci sa rad. Sunt pline multinationalele romanesti si chiar statul de absolventi de private. Stai linistit, ca-s si hr manageri care au terminat la private (evident, unii dintre ei, specialitati total diferite de managementul hr...). Nu mai vorbi ca sa te afli in treaba.
Stii ce mi-a raspuns o duduca proaspat angajata in cea mai mare multinat (care vinde de la detergenti la pampersi laugh.gif )? "La noi la angajare a primat varsta, toti avem in jur de 30 de ani, suntem o echipa tanara, nu diploma fiecaruia!" blink.gif laugh.gif Sa nu mai vorbesc de sistemul bancar, unde sunt angajati mii de absolventi de private. Cerceteaza intai, nu mai crede pur si simplu!

Cred ca mai conteaza si ce stiu sa faca, nu doar varsta...

Revenind la invatamant, credeti ca invatamantul superior de stat e cu mult mai bun? Credeti ca acolo se studiaza materii de specialitate utile si actualizate? Pentru ca va spun sigur ca nu e asa. E o bataie de joc incredibila. Si atunci ce pretentii avem de la cele particulare? Oricum, in marea majoritate, profesorii sunt aceiasi.
Gelu
Citeaza (corect @ Jul 21 2009, 07:02 AM) *

Revenind la invatamant, credeti ca invatamantul superior de stat e cu mult mai bun? Credeti ca acolo se studiaza materii de specialitate utile si actualizate? Pentru ca va spun sigur ca nu e asa. E o bataie de joc incredibila. Si atunci ce pretentii avem de la cele particulare? Oricum, in marea majoritate, profesorii sunt aceiasi.

cand esti din fac de stat sau particulara oricum nu prea stii sa faci nimic; inveti pe parcurs iar ceea ce stii e din cauza ca ai invatat singur in principiu; sistemul de invatamant din Ro trebuie scuturat serios dar din pacate nu are cine si nici nu ai cu cine; aia bunii s-au tirat si nu se vor mai intoarce
olandezu
Eu nu pricep toata incrancenarea asta. Invatamantul este reglementat legat pana si in RO.
- are universitatea dreptul de a acorda licente? atunci toata discutia e de prisos si ministrul ar face bine sa demisioneze.
- nu are dreptul? atunci de ce nu a fost deja de mult inchisa? DNA, ceva?
jiji
Citeaza (Musafir @ Jul 21 2009, 05:42 AM) *

Bravo ai inteles! Personal low-cost unde nu conteaza oricum diploma. In general diploma conteaza la un pre-screening al cv-urilor, dupa aia experienta. In sistemul bancar cum au fost angajati asa vor fi dati afara. O banca va ajunge sa aiba 5 angajati cu tot cu directorul de filiala, uite-te si tu putin pe afara smile.gif
jiji
Citeaza (corect @ Jul 21 2009, 07:02 AM) *

Ce conteaza materiile? Una e cand studentul stie ca daca isi plateste taxa oricum nu conteaza ce a invatat si alta e cand se streseaza macar putin sa treaca examenul ca daca nu risca sa piarda anul. Cel de la privata care are materii noi si la moda va ramane cu fix zero iar cel de la stat cu ceva mai mult chit ca nu e maximul cu care putea sa ramana, datorita sistemului invechit.
Bataie de joc e peste tot, diferenta e ca la particulara platesti si dupa 3-4 ani iesi tabula rasa cu diploma in buzunar. La stat daca reusesti sa o termini ramai oricum cu mult mai mult.
forme_CU_fond
Spiru Haret este acuzat ca ofera doar forme fara fond. Si in mare parte sunt de acord. Observ insa ca majoritatea detractorilor acestei universitati se conduc dupa aceleasi principii - "N-as angaja pe nimeni de la Spiru"/

Parca atunci cand angajezi pe cineva ar trebui sa cauti pe cineva care sa iti faca cea mai buna treaba, sau nu?! Sa inteleg ca mai important este de la ce universitate diploma?! Sau incerci sa cunosti mai mult despre persoana respectiva - ce a mai facut pana atunci, cat de motivata este, etc

Apoi vin frazele gen "nu am incredere in cineva de la Spiru sa-mi faca nici cafeaua". Sa inteleg mai nou ca e nevoie de facultate pentru a face cafea?! Din pacate "psihoza" facultatilor nu vine doar din faptul ca niste oameni au simtit nevoia sa se prezinte ca absolventi de facultati, ci si din faptul ca alti oameni nu se simt bine daca secretara, vanzatorii din magazin, etc nu au facultate (ca acea facultate nu prea are legatura cu munca lor, nu conteaza, dar sa aiba facultate...)

Nu sunt aceste atitudini si ele niste forme fara fond - sa evaluezi pe cineva doar din prisma numelui universitatii unde a studiat?! Iar Spiru Haret nu este criticata tocmai pentru ca ofera forme (diplome) fara fond (cunostinte)?!

Am facut 4 ani o facultate considerata foarte buna, la buget, la zi. Acum fac o a doua facultate la Spiru, la zi. De ce la Spiru?! Taxa la jumatate fata de stat (fiind a doua facultate) si faptul ca locuiesc aproape de sediul facultatii (altfel as fi pierdut 2 in plus in fiecare zi doar pe drum). In rest, multi din profesori vin de la stat, restul au o buna experienta practica in materia pe care o predau, pe langa cunostintele teoretice (de regula sunt profesori mai buni decat cei care sunt si la stat).

Din pacate nivelul general al studentilor este intr-adevar slab ceea ce influenteaza modul de desfasurare al seminariilor. O sa fac insa si o comparatie cu nivelul de la stat. Daca la stat, intr-o grupa de de 20, miscau 4-5, la Spiru cam 1-2.

Pana la urma insa ceea ce invata studentul va depinde in primul rand de el insusi. Eu intr-un an la Spiru am invatat mai mult decat in 4 ani de stat. Nu vorbesc de examinari acum, nu e chiar asa greu sa inveti pentru un examen si sa iei nota mare, ca de fapt sa nu intelegi materia respectiva (si nu vorbesc acum de toceala, ci de faptul ca nu multe materii nu au aplicabilitate practica pentru studenti). Si asta pentru ca m-a interesat ce am invatat aici, spre deosebire de prima facultate unde m-am dus pentru ca intr-acolo m-a impins familia, iar la 18 ani nu am putut sa-mi impun punctul de vedere.

Am multi prieteni care fac la stat si se plang ca nu invata nimic care sa le foloseasca. Asa si la Spiru, sunt foarte multi care invata multe care nu le folosesc. Problema in primul rand insa se este legata de faptul ca invatamantul romanesc evalueaza cunostinte, nu competente, fiind unul informativ, si nu formativ.

Nu am scris acest post pentru a-i apara pe cei de la Spiru. Sunt plini de pacate, iar cel mai mare pentru studenti este ca o buna parte din conducere, nu sunt interesati cu adevarat de imbunatatirea nivelului calitativ al procesului educational. Pentru invatamantul romanesc este bine ca sunt trasi la raspundere pentru modul in care au incercat sa ocoleasca legea. Singura chestie - sa se continue curatenia, atat la universitatile private, cat si la stat.

Personal am si eu de suferit, dat fiind modul in care imaginea tuturor studentilor de la Spiru este afectata, dar este o chestie pe care mi-o asum, asta a fost decizia pe care am luat-o anterior, pe baza informatiilor pe care le aveam, iar acum e cam tarziu sa mai fac ceva, chiar si sa vreau sa ma transfer, sunt aproape sigur ca nu m-ar lasa. Plus ca nici nu sunt sigur ca as vrea sa fac acest lucru doar de dragul imaginii unei universitati. Sunt constient de ce am invatat si nu m-ar deranja sa imi testeze nimeni cunostintele care sunt mult mai solide decat a multor altor studenti de la stat de la aceeasi facultate.

Si in final, problema principala nu e Spiru Haret, ci faptul ca tot invatamantul romanesc este inca orientat pe oferirea de diplome care evalueaza (obiectiv sau nu) niste cunostinte, si nu competente.
maria
Pentru mine Spiru Haret este doar o fabrica de diplome. Sunt profesoara si stiu foarte bine care dintre absolventii de liceu aleg aceasta facultate: cei care nu doresc si nici nu pot sa invete ceva, cei pentru care absolvirea clasei a XII-a a fost o victorie.
Felicitari doamnei ministru pentru initiativa!
corect
Citeaza (jiji @ Jul 21 2009, 07:40 AM) *
Ce conteaza materiile? Una e cand studentul stie ca daca isi plateste taxa oricum nu conteaza ce a invatat si alta e cand se streseaza macar putin sa treaca examenul ca daca nu risca sa piarda anul. Cel de la privata care are materii noi si la moda va ramane cu fix zero iar cel de la stat cu ceva mai mult chit ca nu e maximul cu care putea sa ramana, datorita sistemului invechit.
Bataie de joc e peste tot, diferenta e ca la particulara platesti si dupa 3-4 ani iesi tabula rasa cu diploma in buzunar. La stat daca reusesti sa o termini ramai oricum cu mult mai mult.

Cum sa nu conteze materiile si cat de actualizata este informatia? Cum ar fi ca la medicina sa se studieze dupa manualele de acum 50 de ani fara a se lua in calcul ce s-a mai descoperit intre timp?
La fel si in economie: la ASE unele materii sunt aceleasi de minim 20 de ani. Doar poza presedintelui lipseste.

Referitor la plata si la stat se plateste, locurile fara taxa sunt foarte putine. Iar taxa la stat e mult mai mare decat la facultatile particulare.
EU
Citeaza (george03 @ Jul 20 2009, 07:45 PM) *
Stimabile, daca ceea ce se face la spiru haret se cheama invatamant (nu stiu cum este la zi ... vorbesc strict despre ID) ... eu sunt popa (desi pe diploma mea scrie inginer ... facut pe vremurile cand, din 480 in primul an ... am terminat numai 175 ... de ce oare unsure.gif ).

Sotia mea a facut un curs postuniversitar la o universitate din Malta, folosind o platforma de e-learning. Numai ca ... la fiecare 10-12 studenti exista un tutor. Acesta le facea programul de studiu, organiza intalnirile online (videochat) SAPTAMANAL in care facea evaluarea tuturor studentilor pe care-i avea in grija, raspundea INDIVIDUAL fiecarui student la intrebarile puse in cadrul unei chestii care semana cu un wiki etc. Aceste evaluari au reprezentat 50% din nota finala. Examenul final a costat intr-un eseu de 3-5 pagini (A4, scris cu Arial de 12 la un rand ... pana aici se mergea cu reglementarea) despre o tema legata de continutul cursului, in care trebuia sa-si exprime parerea PERSONALA despre acea tema, nu sa joace X & 0 pe grila la care avea deja raspunsul.

Daca profesorii vostri pot face acelasi lucru cu 10.000 studenti ... inseamna ca Napoleon a fost un biet imbecil ... cu cele cateva scrisori pe care le dicta simultan laugh.gif Sper sa mai reziste Fundatia Nobel suficienti ani sa-i premieze pe toti ... OOPS ... nu cred ca se poate ... chiar pe toti ... pentru ca unii sunt facuti profesori "in house", fara certificarea organismului abilitat sa faca asta.

Concluzia ... poti sa o tragi singur biggrin.gif

Permite-mi sa nu fiu de acord cu tine. Eu am terminat anul trecut ASE-ul (FABBV) si acum realizez un master de aprofundare. Ghici unde? Exact, la Spiru....

De ce am ales varianta aceasta? Pentru ca eu lucrez in Centrala unei banci din al doilea an de facultate si poti sa ma crezi ca sa termin facultatea a fost greu (pentru ca eram la ZI). Este logic sa caut pentru master un program de invatamant la distanta sau de e-learning deoarece nu am timpul necesar sa ajung la vreun curs sau la vreo intalnire cu profesorii.

In prima faza am cautat ceva la ASE. Dar surpriza, nu aveau asa ceva pe specializarea mea la ID (finante si banci). Asa ca m-am indreptat spre Spiru.
Si sa stii ca nu este asa de usor precum ai crede. Cel putin la master. Pana acum am dat 8 examene, toate pe calculator (in laboratoarele lor de informatica) - grile cu un singur raspuns corect sau intrebari cu adevarat sau fals, dupa ce, in prealabil, invatasem suporturile de curs puse de profesori in aplicatia de e-learning (cel mai mic suport a avut 360 de pagini). A si, in plus, la 3 materii am avut si referat de realizat in prealabil (tot la fel minim 15 pag, times de 12, margini 2,5 cm, si cel putin 2 carti straine in bibliografie; pentru unul a trebuit si studiu de caz).

Recunosc ca nu a fost la fel de greu ca la ASE (dar poate ca la ASE mi s-a parut mie fiind si la ZI si in campul muncii), dar pe specializarea mea profesorii erau bine pregatiti si mi-au raspuns la orice intrebare pe care le-am adresat-o fie pe mail, fie telefonic. Ca sa nu mai zic si de ASE, oameni prinsi copiind cu nota 1 in primul examen, care culmea, nu sunt exmatriculati si iau in restanta 10.

Ideea pe care o avansez este urmatoarea: care este problema daca ai o tara intreaga de oameni cu diploma, din punct de vedere profesional doar cei care au aptitudini si cunostinte solide intr-un domeniu vor avansa. Ce mai conteaza daca eu am fost la master la ZI la ASE sau am invatat acasa (cu sau fara master + platforma de e-learning)? Daca faceam cursul la o universitate din Malta sau de nu stiu unde era mai bine?
EU
Citeaza (corect @ Jul 21 2009, 08:24 AM) *
Cum sa nu conteze materiile si cat de actualizata este informatia? Cum ar fi ca la medicina sa se studieze dupa manualele de acum 50 de ani fara a se lua in calcul ce s-a mai descoperit intre timp?
La fel si in economie: la ASE unele materii sunt aceleasi de minim 20 de ani. Doar poza presedintelui lipseste.

Referitor la plata si la stat se plateste, locurile fara taxa sunt foarte putine. Iar taxa la stat e mult mai mare decat la facultatile particulare.

Aici gresesti.... Sunt aproximativ 50-50 (cel putin la ASE). Singurul avantaj este faptul ca elevii sunt trecuti de la buget la taxa si invers in functie de rezultatele la invatatura din anul anterior.
HARY
[quote name='Dedalus' date='Jul 21 2009, 06:18 AM' post='36058']

Cred ca nu traiti in Europa ci in Congo suntem o tara libera de ce trebui sa faci o facultate numai la stat .
Nu este nici o diferenta dintre Spiru si stat ci numai studenti buni si mai putin buni s-au deloc buni .
Daca vrei sa inveti trebui sa o pot face nu conteaza la ce forma poti sa o faci .
Cred ca atrecut vremea discriminari dintre albi si negri .

Ati ramas in urma rau de tot !!!!!!!!

O zi buna
jiji
Citeaza (corect @ Jul 21 2009, 08:24 AM) *

Fa o facultate la stat FARA taxa si dupa aia mai discutam. Intre timp fugi si te pregateste sa dai din nou licenta. S-a umplut tara de analfabeti cu diploma ...
Krokodilul Chichiricios
Citeaza (Caron @ Jul 20 2009, 06:33 PM) *
O facultate nu ar trebui sa fie accesibila tuturor.

Sa ai o licenta a ajuns o banalitate. A invata, a studia sunt termeni care pentru majoritatea inseamna referate incropite de pe "gugal" sau "proiecte" copiate si rastalmacite.

Invatamantul la distanta e pentru specializari post-universitare in cel mai bun caz.

Pentru ceea ce inseamna Spiru, Cantemir si orice alta facultate particulara din Romania exista termenul de studii post-liceale.

Da de ce ? Accesibilitatea tuturor la învățământul superior parcă e dată prin lege....
ioc
Citeaza (HARY @ Jul 21 2009, 08:56 AM) *
Nu este nici o diferenta dintre Spiru si stat ci numai studenti buni si mai putin buni s-au deloc buni .

Intamplator la Spiru sau alte asemenea facultati 90% din studenti sunt incapabili sa termine pe drept o facultate ca lumea. Asa ca platesc ...

Asta e singura diferenta.
yes
Citeaza (maria @ Jul 21 2009, 08:16 AM) *
Pentru mine Spiru Haret este doar o fabrica de diplome. Sunt profesoara si stiu foarte bine care dintre absolventii de liceu aleg aceasta facultate: cei care nu doresc si nici nu pot sa invete ceva, cei pentru care absolvirea clasei a XII-a a fost o victorie.

SUBSCRIU!
Krokodilul Chichiricios

Maria dragă, pe lângă faptul că ești nedreaptă și subiectivă, ce să mai spun. Tu știi ? Ai cumva un dar de la Dumnezeu ?
Krokodilul Chichiricios
Citeaza (ioc @ Jul 21 2009, 09:07 AM) *
Intamplator la Spiru sau alte asemenea facultati 90% din studenti sunt incapabili sa termine pe drept o facultate ca lumea. Asa ca platesc ...

Asta e singura diferenta.

Ioc dragă, asta e propria ta experiență ? Îmi place teribil de mult cum își dă lumea cu părerea despre orice...
IOC
Citeaza (Krokodilul Chichiricios @ Jul 21 2009, 09:11 AM) *
Ioc dragă, asta e propria ta experiență ? Îmi place teribil de mult cum își dă lumea cu părerea despre orice...

Stiu cazul concret al unui prieten care a terminat Spiru Haret LA ZI el locuind in strainatate. Nici o zi pe la cursuri biggrin.gif Ca sa nu mai zic ce mandru era.

Super nu?

Cred ca si tu ai de dat licenta din nou si nu cred ca mai pupi diploma. Bine ca va sare in ajutor Vanghelie ...
HARY
Nu exista frumos s-au urit , destept s-au prost ci numai oamei ce percep diferit lucrurile si nu pot suporta sa ca altul sa fie mai destept decit el .

Urmariti destinul oamenilor care au factut ceva si nu au fost cei mai destepti ci au fost oportunisti .

Cred ca va este frica de concurenta celor de la particular in special de la Spiru , IN FIECARE FACULTATE SUNT ELEVI BUNI SI ELEVI SLAB PREGATITI .
ioc
Citeaza (Krokodilul Chichiricios @ Jul 21 2009, 09:07 AM) *
Da de ce ? Accesibilitatea tuturor la învățământul superior parcă e dată prin lege....

Era vorba despre capacitatea de a urma o facultate.

Propun o lege prin care sa li se mareasca si sa li se garanteze coeficientul de inteligenta tuturor absolventilor de facultati particulare.
Musafir
[quote name='ioc' date='Jul 21 2009, 09:19 AM' post='36091']
Era vorba despre capacitatea de a urma o facultate.

Propun o lege prin care sa li se mareasca si sa li se garanteze coeficientul de inteligenta tuturor absolventilor de facultati particulare.
[/quote

Cred ca nu aia realizat nimic pina acum si te sperie concurenta dupa cum si numele tau IOC adica esti VARZA !!!

Inteligenta se vede la ce faci nu din ce hirtii ai strins .

Sunt destui la interviuri cu diplome de stat si particulare daca te gindesti un pic nu asta coneaza .

Am intilnit destui cu diploma de la ASE si si ereau afoni rau invatase numai lucrui inutile .
jiji
Citeaza (HARY @ Jul 21 2009, 09:16 AM) *
Nu exista frumos s-au urit , destept s-au prost ci numai oamei ce percep diferit lucrurile si nu pot suporta sa ca altul sa fie mai destept decit el .

Urmariti destinul oamenilor care au factut ceva si nu au fost cei mai destepti ci au fost oportunisti .

Cred ca va este frica de concurenta celor de la particular in special de la Spiru , IN FIECARE FACULTATE SUNT ELEVI BUNI SI ELEVI SLAB PREGATITI .

pai cui sa ii fie frica de o universitate tonomat care functioneaza pe principiul bagi fisa, iese diploma?

Poate doar stundentilor capabili, evident in procent minoritar, care vor fi bagati in aceeasi oala.
ioc
Citeaza (Musafir @ Jul 21 2009, 09:28 AM) *
Cred ca nu aia realizat nimic pina acum si te sperie concurenta dupa cum si numele tau IOC adica esti VARZA !!!

Inteligenta se vede la ce faci nu din ce hirtii ai strins .

Sunt destui la interviuri cu diplome de stat si particulare daca te gindesti un pic nu asta coneaza .

Am intilnit destui cu diploma de la ASE si si ereau afoni rau invatase numai lucrui inutile .

Cei de la ASE spre deosebire de tine cred ca stiau macar sa scrie corect romaneste. Stai jos si mai baga o fisa la Spiru.
laura
subliziez ca tot invatamantul este la pamant din cauza unor incompetenti .Sa ne uitm la copiii nostrii care pleaca din scoala generala fara notiuni elementare datorita sistemului prost si din cauza desteptilor cu studii de merit.Un copil de 7-10 la oras pierde un loc unde opteaza la liceu ca il ia un copil de la tara.Cum va explicati treaba asta? Si d-na MINISTRU ar trebui sa puna asta primadata pe picioare sa mearga restul bine si sa aiba pretentii.
HARY
Citeaza (ioc @ Jul 21 2009, 09:33 AM) *
Cei de la ASE spre deosebire de tine cred ca stiau macar sa scrie corect romaneste. Stai jos si mai baga o fisa la Spiru.

Cred ca ai trecut doar pe la ASE nu cred ca ai invatat cea se vede ce orgolios esti IOC

Nu sunt la Spiru dar vad ca va roade de alti mai bine uitativa ca este o razbunare politica nici decum cine invata si cum .

HARY
corect
Citeaza (EU @ Jul 21 2009, 08:41 AM) *
Aici gresesti.... Sunt aproximativ 50-50 (cel putin la ASE). Singurul avantaj este faptul ca elevii sunt trecuti de la buget la taxa si invers in functie de rezultatele la invatatura din anul anterior.

Materii sau locuri? Si locurile fara taxa unde sunt, doar la zi, nu? La ASE ma refeream si eu...
Citeaza (jiji @ Jul 21 2009, 09:05 AM) *
Fa o facultate la stat FARA taxa si dupa aia mai discutam. Intre timp fugi si te pregateste sa dai din nou licenta. S-a umplut tara de analfabeti cu diploma ...

Ei bine, pentru scumpii care erau atat de deranjati de unde am facut facultatea: am intrat (cu examen de admitere) pe loc la zi fara plata si m-am transferat la distanta pentru ca lucram si nu imi puteam permite sa renunt la servici. Acum am terminat de mult, fara probleme...

Dar ce usor e sa dai cu parul si sa acuzi aurea...
IOC
Citeaza (HARY @ Jul 21 2009, 09:43 AM) *
Cred ca ai trecut doar pe la ASE nu cred ca ai invatat cea se vede ce orgolios esti IOC

Nu sunt la Spiru dar vad ca va roade de alti mai bine uitativa ca este o razbunare politica nici decum cine invata si cum .

HARY

Multumesc de raspuns. Repet:

laura
Este un joc politic tot ce se intampla si vor sa descrediteze Universitatea .Nu imi pasa de universitatea,de faptul ca de la cei mici (copii) ar trebui sa se porneasca cu corectitudine.
hary
Citeaza (IOC @ Jul 21 2009, 09:52 AM) *
Multumesc de raspuns. Repet:

DACA VREI SA VEZI UNDE AM INVATAT ACCESEAZA

http://www.princeton.edu/main/

DIN CE SAT AI VENIT IN BUCURESTI CRED CA TE RODE INVIDIA ?????????

O ZI FRUMOASA SAU NU ????
catalin
ca tot s-a vorbit despre sistemul concurential in care activeaza si universitatile (fie de stat fie private) vreau si eu sa fac o remarca referitoare la raportul calitate pret. calitatea serviciului educational vs pretul platit (fie in banii de taxa fie in munca depusa anterior in cazul celor care intra la fara taxa sau chiar si la taxa dar la o facultate foarte buna).
SH afirma ca taxele scazute sunt ceea ce supara pe unii si pe altii. Eu nu stiu daca sau pe cine supara dar ma gandesc la faptul ca taxe mici inseamna serviciu educational slab, recunoscut implicit de universitate. Daca in cazul vanzarii de masini, prin practicarea unui pret mic se poate genera profit prin volumul mare de vanzari, fara a fi afectata calitatea, in cazul invatamantului nu e deloc asa. Pret mic, inseamna multi studenti, putini profesori calitate educationala slaba. De asemenea daca pretul este mic si in ceea ce priveste munca depusa pentru a intra la o anumita facultate atunci calitatea slaba a serviciilor este si mai evidenta.
A se vedea taxele de la universitatile de top din afara, criteriile serioase de selectie, numarul de studenti dintr-o grupa si atunci se va observa situatia inversa fata de multe universitati romanesti, calitatea educationala neputand fi pusa la indoiala.
Ma repet si spun ca situatia calitatii invatamantului la SH si la toate universitatie private este similara cu a multora dintre universitatile de stat. Cu toate acestea inversa nu este valabila, dat fiind ca sunt inca universitati de stat despre ai caror absolventi nu se poate spune ca pot trece precum gasca prin apa. Iar daca o fac, macar nu termina cu 10 pe linie. Plus ca la universitatile de stat serioase (vreo 10-15 as spune eu- incluzand aici si medicinistii si muzica si tehnice) nu intra chiar oricine.
Cat priveste situatia absolventilor de la SH, situatia e clara. Ei ar trebui sa dea din nou examen dar numarul lor se dovedeste de data aceasta un atu, fiind o problema pentru toata lumea.

Spor in toate
IOC
Citeaza (hary @ Jul 21 2009, 10:02 AM) *

dintr-un sat din fundul moldovei ... ha ha ha. Vezi cu monezile alea la tonomat, daca tot esti la Princeton, trimite pe cineva sa le bage pentru tine blink.gif
Vezi poate au si cursuri la distanta de alfabetizare, poate reusesti sa iti ridici nivelul intelectual peste zero.
EU
@ corect.
La ZI in ASE sunt aproximativ 50% locuri subventionate de la Buget si 50% locuri la care trebuie sa platesti Taxa.
La ID nu stiu care este proportia.
@IOC
Si pentru cei din facultatile de stat de ce sa nu se testeze IQ-ul?

Problema noastra ar trebui mai degraba sa fie angajarea pe pile (ca sunt unii angajati pe pile care nu au decat 12 clase plus BAC), nu absolventii de Spiru, ca astia daca nu au pile oricum nu ajung prea departe.

Pe mine sincer, nu ma deranjeaza daca casierita de la Kaufland sau femeia de servici are facultate... laugh.gif
ioc
Citeaza (EU @ Jul 21 2009, 10:26 AM) *
@ corect.
La ZI in ASE sunt aproximativ 50% locuri subventionate de la Buget si 50% locuri la care trebuie sa platesti Taxa.
La ID nu stiu care este proportia.
@IOC
Si pentru cei din facultatile de stat de ce sa nu se testeze IQ-ul?

Problema noastra ar trebui mai degraba sa fie angajarea pe pile (ca sunt unii angajati pe pile care nu au decat 12 clase plus BAC), nu absolventii de Spiru, ca astia daca nu au pile oricum nu ajung prea departe.

Pe mine sincer, nu ma deranjeaza daca casierita de la Kaufland sau femeia de servici are facultate... laugh.gif

De acord, nici pe mine. Ba chiar i-as incuraja, ID la Spiru Haret! laugh.gif
dementius

Da, Da...........Multe felicitari.....Doamna profesoara, cumva la Spiru ati luat patalamaua pentru a putea preda?
ddalex
Citeaza (hary @ Jul 21 2009, 10:02 AM) *

You fail ... tongue.gif
Ma distreaza la culme incapacitatea dumitale de a lega o singura propozitie corecta in scris in romana. Asa ca te provoc: mai scrie ceva! ca mai am putin si o sa mictionez pe mine de ras.

Stai jos si mai baga o fisa.
HARY
Citeaza (ioc @ Jul 21 2009, 10:35 AM) *
De acord, nici pe mine. Ba chiar i-as incuraja, ID la Spiru Haret! laugh.gif

Atat de blamat de Ecaterina Andronescu la universitatile particulare, sistemul de invatamant la distanta a proliferat la universitatile de stat, pentru simplul motiv ca percep taxa pentru aceasta forma de studiu. Iata doua exemple: Universitatea Bucuresti are, in afara celor 4860 de locuri la zi bugetate de stat, 7420 de locuri cu taxa, din care 2340 de locuri la ID, plus 1175 la Facultatea de Geografie pentru care candidatii pot alege forma de invatamant zi, FR sau ID. Universitatea Transilvania din Brasov are 2800 de locuri cu bani de la buget si 2415 cu plata, din care jumatate - 1160 de locuri - sunt la ID, iar 480 la FR. Cifrele nu includ locurile alocate pentru masterat si doctorat, care sunt si ele mai multe decat anul trecut

De ce crezi ca cei care fac o facultate din cele de mai sus sunt mai destepti tot la ID si FR o fac .

HARY
HARY
Citeaza (ddalex @ Jul 21 2009, 10:49 AM) *
You fail ... tongue.gif
Ma distreaza la culme incapacitatea dumitale de a lega o singura propozitie corecta in scris in romana. Asa ca te provoc: mai scrie ceva! ca mai am putin si o sa mictionez pe mine de ras.

Stai jos si mai baga o fisa.

Ar fi bine sa va uitati in Constitutia Romaniei si sa cititi mai atent .

„Învăţământul de stat este gratuit, potrivit legii”. Art. 7(1) din Legea
învăţământului prevede că „ Învăţământul de stat este gratuit” , însă
aceeaşi lege stabileşte, la art. 15(3), că „ Privatizarea instituţiilor şi a
unităţilor de învăţământ este interzisă”."

NU STIU CARE FACULTATE A INCALCAT CONSTITUTIA ROMINIEI POATE I-MI SPUI ??????

REPET NU AM NICI O LEGATURA CU SPIRU

HARY
dementius
Citeaza (HARY @ Jul 21 2009, 10:51 AM) *
Atat de blamat de Ecaterina Andronescu la universitatile particulare, sistemul de invatamant la distanta a proliferat la universitatile de stat, pentru simplul motiv ca percep taxa pentru aceasta forma de studiu. Iata doua exemple: Universitatea Bucuresti are, in afara celor 4860 de locuri la zi bugetate de stat, 7420 de locuri cu taxa, din care 2340 de locuri la ID, plus 1175 la Facultatea de Geografie pentru care candidatii pot alege forma de invatamant zi, FR sau ID. Universitatea Transilvania din Brasov are 2800 de locuri cu bani de la buget si 2415 cu plata, din care jumatate - 1160 de locuri - sunt la ID, iar 480 la FR. Cifrele nu includ locurile alocate pentru masterat si doctorat, care sunt si ele mai multe decat anul trecut

De ce crezi ca cei care fac o facultate din cele de mai sus sunt mai destepti tot la ID si FR o fac .

HARY

Sotia mea a terminat anul trecut la ASE, si va las pe voi poate ghiciti la ce forma de invatamant....Culmea? Platea taxa de 2 ori mai mult ca cei de la Spiru si se ducea la cursuri 3 saptamani pe semestru, dupa care urmau examenele de sesiune......
Nu conteaza la ce facultate si la ce forma de invatamant termini si iei diploma, eu cred ca cel mai important este cu ce ramai in cap.Au mai zis si altii inaintea mea, repet si eu: sunt multi, foarte multi de la facultati de stat carora cei de la spiru pe aceeasi specializare le dau cu flit.....
Aceasta este versiunea "lo-fi". Pentru a vedea versiunea grafica integrala:click aici.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.