Help - Cauta - Membri - Calendar
Versiune intreaga: Debransare CET
Hotnews.ro Forum > Actualitati > Viata din orasul meu frumos
k123
Buna ziua

Doresc de 1 an sa ma debransez legal de la societatea de termoficare pentru acest lucru am avizul asociatiei de proprietari, avizul vecinilor sus/jos/stanga/dreapta, proiect de echilibrare hidraulica, am contuar de gaz si nu reusesc sa obtin avizul de debransare.
Motivarea societatii de termoficare este faptul ca prevederile Regulamentului ANRSC la art.249 prevede faptul ca daca in blocul meu nu s-a debransat nimeni anterior acestui regulament nu se va mai putea debransa.
Nu pot sa cred cum ANRSC a putut sa prevada un astfel de articol care dupa parerea mea creaza discriminare intre consumatorii de agent termic. Daca avem o economie de piata de ce nu pot sa aleg produsul/serviciul care il doresc ? Societatile de termoficare in acest caz devin monopol la nivel local iar consumatorii devin captivi ai acestora. Libera concurenta intre societatile de gaz si termo nu mai exista! Produsele/servicile societatilor de termoficare sunt deplorabile iar cu aceste prevederi nu vor mai fi interesate sa investeasca pentru imbunatatirea lor.
La mine nu exista contorizare - plata se face pausal.
Ce demersuri as putea sa fac in acest caz ?
Daca as actiona in contencios-administrativ as putea avea castig ?

Va multumesc anticipat pentru orice raspuns.
Toate cele bune.
Alois
In prima faca ar trebui sa li te adresezi lor si sa la ceri expres acest lucru. Daca nu reusesti sa obti aprobarea, recomand sa ataci in contencios adminstrativ respectiva prevedere din Regulamentul ANRSC. Si hai, ca sa nu te taxeze mai mult avocatul poti sa-i zici tu sa invoce regulamentele Consiliului Concurentei privind piata libera si posibilitatea sa-ti alegi liber furnizorul de servicii/utilitati, sau sa renunti la el. Desigur, ar trebui sa le amintesti distinsilor "termoficatori" ca vei sesiza Consiliul Concurentei aspupra acestui aspect. Amenzile sunt destul de mari pentru acestia si ai sanse sa nu ajungi in justitie.

Este o tema de gandire.
k123
Am adresat o Notificare societatii de termoficare in care am scris aceste aspecte dar am primit un raspuns sfidator si triunfalist.
Am cerut Consiliului Local sa medieze aceasta situatie (CET-ul este in subordinea CL) si am primit raspuns ca nu este de competenta sa.
Stiu ca la nivel national este analiza a Consiliului Concurentei privind acest aspect (noiembrie 2007) dar nu stiu finalitatea.

Multumesc pentru orice informatie.
Toate cele bune.
sorina
am si eu o intrebare,cat costa proiectul de reechilibrare termica?unde se poate face?
multumesc anticipat
K123
Daca sunteti diu Dolj judete vecine cu Dolj - la Craiova un PH este in jur de 300 lei
Ignat Razvan
Eu sunt din Iasi si vreau sa ma debransez, sunt prea tampit daca imi imaginez ca cineva stie unde pot sa-mi fac si eu proiect de echilibrare hidraulica?
Bogdan
Numai 300 de lei? Eu trebuie sa il fac si mi s-a spus ca va costa 3000 de lei? 3000?????? Hotie curata!
clujean
in locul tau, eu m-as debransa fara avizul lor si mi-as pune centrala; lasa-i pe ei sa te dea in judecata si sa explice acolo de ce esti obligat sa le fii client!
clujean_Raptor
Citeaza (clujean @ Aug 10 2008, 12:54 PM) *
in locul tau, eu m-as debransa fara avizul lor si mi-as pune centrala; lasa-i pe ei sa te dea in judecata si sa explice acolo de ce esti obligat sa le fii client!

si eu as vrea sa fii tu in locul lui, sa te debransezi "abuziv". in locul "LOR" as vrea sa fie k123, Alois, sorina, Ignat Razvan si secretar de comisie Bogdan. iar eu ramin in continuare in locul meu si o sa va privesc cu interes cum o sa te dea in judecata si sa explice acolo de ce esti obligat sa le fii client!
Aceasta este versiunea "lo-fi". Pentru a vedea versiunea grafica integrala:click aici.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.