Help - Cauta - Membri - Calendar
Versiune intreaga: O intamplare cu Distrigaz - cum iti baga mana in buzunar si nu ai ce face
Hotnews.ro Forum > Actualitati > Viata din orasul meu frumos
HN Moderator
Am primit pe mail aceasta sesizare catre Distrigaz de la un cititor. A fost trimisa pe 25 septembrie. Inca nu a primit nici un raspuns.

Stimati Domni,

Am o problema legata de serviciile Distrigaz:

- In aprilie 2008 am platit online factura si modulul software al bancii a trunchiat textul, asa incat pe ordinul de plata nu mai aparea codul client. Am vazut asta in extras, am sunat la Distrigaz si m-au sfatuit sa mai fac placa inca o data. In plus, sa trimit o cerere pe fax pentru returnarea sumei platita initial. Am platit inca o data si am trimis fi fax. Ambele plati sunt in documentul atasat "01 Plata dubla fact apr 2008.JPG"

- La cateva zile, m-a sunat cineva de la Distrigaz si m-a intrebat daca nu e mai ok sa vireze banii din prima plata in contul de client si sa acopere facturile urmatoare. Am zis ca e in ordine. Asa incat din suma platita in plus s-au acoperit facturile urmatoare. Dovada am atasat factura pe iulie, in care apare Sold Precedent: 0 - documentul atasat "02 Fact iul 2008.JPG"

DECI in iulie 2008 nu aveam nici o datorie catre Distrigaz.

- Am achitat factura pe iulie - document atasat " 03 Plata fact iul 2008 - 28.07.08.JPG"

- In 19.08.2008 au venit lucratorii Distrigaz si au oprit gazele pentru neplata!!!!! - document "04 Proces verbal inchidere gaze 19.08.08.JPG". Asta in conditiile in care factura pe iulie nu avea sold si fusese achitata in 28 iulie 2008. Iar factura pe august nu ajunsese si oricum avea termen de plata 28.08.2008

- Am fost la Distrigaz cu facturile si dovezile platilor si am aflat cu stupoare ca am de platit suma de 180.17 RON de cateva luni. La intrebarea "De unde suma asta, daca pe factura din iulie soldul este 0, adica am achitat tot pana atunci?" nu am primit nici un raspuns initial. Apoi o doamna de la contabilitate m-a lamurit. Distrigaz imi virase in cont suma achitata de 2 ori in aprilie, fara sa ma anunte, dupa care au trimis oamenii sa opreasca gazele. Am fost inca o data la Distrigaz, am achitat suma pe care mi-o virasera in cont plus factura pe august - document "05 Plata fact aug plus banii trimisi de ei - 20.08.08.JPG"

- Au venit lucratorii Distrigaz si au reluat furnizarea gazelor.

Am facut 2 drumuri la Distrigaz, am sunat de mai multe ori, am stat fara gaze 2 zile, toate astea din vina unui angajat Distrigaz care a virat niste bani unui client dupa care l-a trecut cu datorie.

- La cateva zile am primit si factura pe august in care apare si suma de 180.17 RON - "06 Fact aug 2008.JPG".

Si acum, surpriza: primesc factura pe luna septembrie in care, in afara de contravaloarea consumului de gaze, se factureaza si "Inchidere ca urmare a neplatii" - 28.88 RON - document "07 Fact sep 2008.JPG"

Adica si fara gaze, si plimbat prin Bucuresti de 2 ori, si timp pierdut la telefon si in cautarea facturilor, chitantelor, la banca pt. extras pe mai multe luni in urma(care, apropo, costa) si in plus facturat in plus pentru asta - toate pentru ca un angajat nu isi face treaba.

Am atasat copiile documentelor, codul de client este: 113359803781

Va rog sa imi comunicati pozitia companiei Distrigaz legata de problema de mai sus.

Va multumesc

Cristi Iorga

dx
Distrigazul e de de fapt o mare colectie de mancatori zadarnici de bucate(ca si RENEL si CFR) care jupuiesc poporul fara rusine. Acolo 1 lucreaza si 5 incaseaza spagi.Nu e de mirare ca avem cea mai proasta infrastructura desi platim cele mai scumpe servicii (gaz,curent bilete tren)In umbra monopolului traiesc fericiti cu toate neamurile lor (n-ai sa auzi de un concurs echitabil pt un post la aceste firme).Aceeasi situati a fost si la Romtelecom dar parca lucrurile au inceput sa se schimbe incet.Toate guvernele se tem de o eventuala greva si le accepta toate cerintele de majorari de tarife si regulamente aberante. In cazul de mai sus ar fi o solutie sa apelati la ANPC dar nici aici nu prea e mare nadejde.Cat timp o sa avem guverne bazate pe minciuni electorale sfruntate si nu pe profesionalism si integritate morala nu vom scapa de aceste gangrene ale economiei romanesti.
mithrill
Citeaza (dx @ Oct 1 2008, 05:31 AM) *
Distrigazul e de de fapt o mare colectie de mancatori zadarnici de bucate(ca si RENEL si CFR) care jupuiesc poporul fara rusine. Acolo 1 lucreaza si 5 incaseaza spagi.Nu e de mirare ca avem cea mai proasta infrastructura desi platim cele mai scumpe servicii (gaz,curent bilete tren)In umbra monopolului traiesc fericiti cu toate neamurile lor (n-ai sa auzi de un concurs echitabil pt un post la aceste firme).Aceeasi situati a fost si la Romtelecom dar parca lucrurile au inceput sa se schimbe incet.Toate guvernele se tem de o eventuala greva si le accepta toate cerintele de majorari de tarife si regulamente aberante. In cazul de mai sus ar fi o solutie sa apelati la ANPC dar nici aici nu prea e mare nadejde.Cat timp o sa avem guverne bazate pe minciuni electorale sfruntate si nu pe profesionalism si integritate morala nu vom scapa de aceste gangrene ale economiei romanesti.

Vad ca sunteti foarte ferm. Distributia gazului este (oarecum) privata, distributia curentului electric la fel. La CFR este o problema si asta consta in salariile foarte mari ale sefilor in comparatie cu ale celor care fac treaba... Din cauza asta CFR pierde angajati constant, la varf fiind mereu propulsati indivizi pe criterii politice. Este unul din motivele calitatii serviciilor oferite de cfr. La Romtelecom s-a schimbat complet treaba, nu parca... Dar asta abia dupa ce oamenii au renuntat in numar semnificativ la "serviciile" oferite de ei. Puteti renunta la gaz? sau la curentul electric? sau la tren? FACETI-O si treburile se vor indrepta. Altfel... doar vorbim.
Aceasta este versiunea "lo-fi". Pentru a vedea versiunea grafica integrala:click aici.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.