Help - Cauta - Membri - Calendar
Versiune intreaga: Cenzura CNA
Hotnews.ro Forum > Actualitati > Religia in modernitate
TLP
WTF@

Citeaza
Clipul de sarbatori pentru Red Bull a fost interzis pentru ca deranjeaza sensibilitatile religioase:
http://www.click.ro/actualitate/bucuresti/...1081691889.html
Difuzarea unui clip publicitar pentru Red Bull a fost interzisă pe posturile TV pentru că "aduce ofensă convingerilor religioase ale telespectatorilor", potrivit unei decizii luate joi de Consiliul Naţional al Audiovizualului.

"Mag: «Bun găsit, Maria şi Iosif! Suntem cei patru magi de la Răsărit şi am venit să ne închinăm pruncului».

Maria: «Cum adică patru?! În Noul Testament nu erau doar trei?»

Mag: «Nu. Acuma suntem patru şi aducem aur, tămâie, smirnă şi Red Bull».

Maria: «Red Bull? Un taur?! (şi uitându-se spre Iosif) Dar eu am deja unul!»". Clipul continuă în acelaşi fel.

Clipul publicitar a fost difuzat pe Prima TV, Pro TV, MTV, Kiss TV, UTV, AXN şi National Geographic Channel.

International Advertising Association Romania a transmis CNA că respectivul spot este "jignitor la adresa poporului român", foloseşte "un limbaj licenţios, vulgar" şi "simboluri creştine în context nepotrivit", fiind difuzat în apropierea Crăciunului.

Clipul: http://www.youtube.com/watch?v=LOVeSlE5ZFo

Comentariu de pe un blog:

Ce prostie, fratele meu. Bine că nu s-au sesizat când o grămadă de crestini s-au perindat şi au spus ba că ateii ar fi periculoşi, criminali sau barbari.

Bine că au interzis reclama asta, reclama cu călugări şi au amendat OTV că Pavel Coruţ a îndrăznit să critice biblia.
hotnewsadmin
Citeaza (TLP @ Dec 10 2010, 04:52 PM) *
WTF@

Ce prostie, fratele meu. Bine că nu s-au sesizat când o grămadă de crestini s-au perindat şi au spus ba că ateii ar fi periculoşi, criminali sau barbari.

Bine că au interzis reclama asta, reclama cu călugări şi au amendat OTV că Pavel Coruţ a îndrăznit să critice biblia.

la cate linkuri ai pus , n-ar trebui sa dau drumul subiectului insa mi se pare prea interesant .
Musafir
Citeaza (hotnewsadmin @ Dec 10 2010, 04:31 PM) *
la cate linkuri ai pus , n-ar trebui sa dau drumul subiectului insa mi se pare prea interesant .

Subiectul e egal cu zero...mai e cineva care nu a inteles ce este acest CNA? Mai ales ca reclama respectiva e chiar nevinovata...
Dar are si omul un blog acolo, unde nu cred ca intra nimeni de obicei, oricum nimeni nu va intra a doua oara...si, apropo, cine e Pavel Corut??? biggrin.gif
omul
Nu ma mai mira nimic. Vreau doar sa remarc fracturile multiple si deschise dintre pretioasa eticheta: International Advertising Association Romania si sintagma: "jignitor la adresa poporului roman", crestin si iubitor de moaste in proportie de 101 % n-asa... Farisei angry.gif Dati fratilor pitipoance si cocalari cat incape, ca doar si ei sunt creaturile Domnului. Clubul Roman de Presa ce zice? tongue.gif Ipocrizia salveaza Ronania!
rammstein
Mda, a te enerva in ziua de azi dauneaza. La ce bun, cateva ore din viata mai putin. Daca era vorba de onoarea nereperata a vreunei efemere domnite televizionistice sau de framantarile existentiale ale unui fascinant goleador mai intelegeam. Asa, ete fleasc. Printipii, ce-s alea? Si plecand de la particular catre macrobullshit, ceea ce ma enerveaza ingrozitor azi ( iata ca postez interthreaduri ) este prostia asezonata cu incompetenta si bineinteles insotita de un soric gros. Scuze nenea Ghita, care papa si guitza smile.gif
mizrahind
Citeaza (TLP @ Dec 10 2010, 03:52 PM) *
WTF@

Pavel Corut e sionist si isi stie bine meseria. Problema e ca dobitoci ca el sint multi!
Aceasta este versiunea "lo-fi". Pentru a vedea versiunea grafica integrala:click aici.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.