Help - Cauta - Membri - Calendar
Versiune intreaga: Gramatica si ortografia care este de ne omoara!
Hotnews.ro Forum > Actualitati > Viata din orasul meu frumos
die
Exemplu de poster de zeci de metri patrati in mijlocul Bucurestiului la Mall Vitan.
Musafir
era greu sa spuna gratuit in primele 3 ore sad.gif
die
Numai in OCTOMRIE!
Musafir
Este vineri si sunt obosit.
Topicul acesta s-a deschis din cauza unui amarat de B care lipseste in "Octomrie"?
Kiar nave-ti despre ce sa scriti?
die
Cand e in centrul capitalei pe un afis cat toate zilele, da. Pentru ca asta arata cam cat conteaza limba romana si cam ce cultura si stiinta a limbii romane au cei care "manageriaza" acum advertaizingul si pablishingul si alte inguri. Iar de aici incolo va fi mai rau.
bibi
Nu ma mai mira nimic. Sunt corector la o revista foarte importanta, cu difuzare internationala, si primesc texte de corectat de ma oameni cu mari titluri. Nu este cazul sa insir care este categoria de greseli la care se intrece masura si asta pentru ca nu este o categorie anume: de la cele gramnaticale pana la cele de scriere, toate sunt pe lista. Dar cele care scandalizeaza sunt cele gramaticale, care ar trebui sa nu fie gasite la astfel de oameni. Ce ne mai mira, atunci, greselile la nu stiu ce categorie care se ocupa de nu siut ce activitati care se termina cu -inguri! Ca sa nu mai vorbim de exprimare orala, mai ales ca se citeste cat se citeste, exceptandu-se tabloidele care se primesc gratuit si care contin poze, la fel de vulgare ca si limbajul folosit in articole.
Cristina
Citeaza (Musafir @ Oct 10 2008, 03:31 PM) *
Topicul acesta s-a deschis din cauza unui amarat de B care lipseste in "Octomrie"?

Sper ca greselile evidente din fraza "kiar nave-ti despre ce sa scriti?" (corect: "Chiar nu aveti [n-aveti] despre ce sa scrieti?") sunt intentionate...si nu faceti parte din categoria celor care "complecteaza", indeamna sa "scriti" cine stie ce "exerciti" si "propoziti" si altele asemenea...iar daca sunteti obosit, nu cred ca va obliga cineva sa va obositi muschii ochilor citind aceste "aberatii" lipsite de orice noima...toate cele bune!
gigel de luxembourg
greseala cu "octomrie" nu mi se pare decat o neatentie. este hilar, oricum, fiind vorba de un banner vopsit, dar este doar o neatentie. toata lumea stie cum se scrie corect octombrie. grave sunt alte greseli, reale, nu neatentii, care abunda in ziare si reclame, gen "cel mai recent...", "cel mai complet...". O alta greseala comuna si incredibil de raspandita este numarul incorect de i-uri din cuvinte (ex: tu sti, nu venii, multi copi etc) sau -ti folosit complet gresit (chiar mai sus a fost un caz nave-ti). una este sa fii neatent si alta e sa nu stii. mi se pare diferenta evitenta intre cele doua situatii. Ce e cel mai suparator este ca astfel de greseli nu le face costel cu basculanta ci oameni care isi dau cu parerea pe forumuri, crezandu-se intelectuali rasati si vrand sa para formatori de opinie.
mithrill
Citeaza (gigel de luxembourg @ Oct 15 2008, 05:05 PM) *
greseala cu "octomrie" nu mi se pare decat o neatentie. este hilar, oricum, fiind vorba de un banner vopsit, dar este doar o neatentie. toata lumea stie cum se scrie corect octombrie. grave sunt alte greseli, reale, nu neatentii, care abunda in ziare si reclame, gen "cel mai recent...", "cel mai complet...". O alta greseala comuna si incredibil de raspandita este numarul incorect de i-uri din cuvinte (ex: tu sti, nu venii, multi copi etc) sau -ti folosit complet gresit (chiar mai sus a fost un caz nave-ti). una este sa fii neatent si alta e sa nu stii. mi se pare diferenta evitenta intre cele doua situatii. Ce e cel mai suparator este ca astfel de greseli nu le face costel cu basculanta ci oameni care isi dau cu parerea pe forumuri, crezandu-se intelectuali rasati si vrand sa para formatori de opinie.

Pe forumuri mai posteaza si copii de clasa a doua, care nu stapanesc inca in totalitate limba romana... Vorbesc de tot felul de forumuri, nu de acesta in special. Din cauza asta eu imi mai pierd timpul si incerc sa-i mai corectez, pe ici, pe colo. Unii sar in sus cat casa, altii spun "multumesc". Depinde de om...
adyea

Poate daca macar cei care comenteaza ar sti sa scrie corect...."nave-ti" = n-aveti = nu aveti!!!!
q
Citeaza (Cristina @ Oct 15 2008, 03:44 PM) *
Sper ca greselile evidente din fraza "kiar nave-ti despre ce sa scriti?" (corect: "Chiar nu aveti [n-aveti] despre ce sa scrieti?") sunt intentionate...si nu faceti parte din categoria celor care "complecteaza", indeamna sa "scriti" cine stie ce "exerciti" si "propoziti" si altele asemenea...iar daca sunteti obosit, nu cred ca va obliga cineva sa va obositi muschii ochilor citind aceste "aberatii" lipsite de orice noima...toate cele bune!

bravo cristina! esti foarte perspicaca. smile.gif)))
si daca mai citesti din cand in cand s-ar putea sa ai surpriza sa descoperi ca si "a complecta" este cateodata acceptat.
Elly
Situatia cu scrierea (in)corecta in limba romana e grava rau si se agraveaza.

Imi pare rau ca n-am fotografiat afisele de la gradinite si scoli scrise incorect gramatical de catre cadrele didactice. Si nu din greseala, ci din necunoastere.

Deja trecusem peste faptul ca se scrie gresit in presa sau in carti. Dar cand am vazut ca nici educatoarele si nici invatatoarele nu mai stiu sa scrie corect, chiar nu mai am nicio speranta. huh.gif

Si eu n-am gasit pe nimeni care sa imi multumeasca daca il corectez. Toti zic : ce mare lucru! nu asta e important !
q
Citeaza (adyea @ Dec 18 2008, 07:51 AM) *
Poate daca macar cei care comenteaza ar sti sa scrie corect...."nave-ti" = n-aveti = nu aveti!!!!

si tu esti perspicaca. smile.gif))

nu-i nicio bruneta pe aici? smile.gif
Elly

Chiar e posibil ? Nu v-ati prins ca omul a glumit scriind asa? laugh.gif
Aceasta este versiunea "lo-fi". Pentru a vedea versiunea grafica integrala:click aici.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.