Help - Cauta - Membri - Calendar
Versiune intreaga: Batjocura si amenintari in Primaria Capitalei
Hotnews.ro Forum > Actualitati > Viata din orasul meu frumos
I.M.
Apelez la acest forum deoarece consider ca trebuie sa spun public ceea ce mi s-a intamplat in Primaria Capitalei, iar asemenea canale sunt, cred, singurele locuri in Romania de azi unde mai pot fi perceputa ca o fiinta cu nevoile si necazurile sale. Nu un loc in care sa fiu amenintata ca ma vor da gardienii afara din Primarie pentru ca expun o problema de proprietate, de birocratie si de atitudine batjocoritoare la adresa cetatenilor din partea unor functionari publici care vor mariri salariale.

Joi, in zi de lucru si de audiente cu publicul, in conditiile in care m-am prezentat si am vorbit civilizat pentru a intreba de un dosar, am fost amenintata de un functionar al Primariei, enervat de insistenta mea, ca voi fi data afara de gardieni. Este apogeul unei istorii care incepe acum mai bine de sase ani, in februarie 2002, cand persoana varstnica pe care o reprezint - acum are 84 de ani - a depus un dosar cu toate actele si dovezile legale cerute prin Legea 10, la Prefectura Capitalei, asa cum era regula in acea perioada.

In octombrie 2002, acest dosar a fost trimis la Primaria Capitalei, conform acelorasi reguli. De atunci a zacut prin diferite birouri si sertare, functionarii primariei considerand ca rezolvarea sa poate fi amanata la nesfarsit, ca de!, mai moare unul, mai renunta altul si oricum oboseala era prea mare atunci cand munca lor nu era stimulata cu nimic.

Nu va pot spune cata obraznicie si umilinta am suportat atat eu, cat si persoana varstnica pe care o reprezint. Greu, foarte greu, cu multa rabdare si tenacitate, actele au fost semnate, parafate, finalizate la mijlocul lunii august 2008. Mai trebuia sa fie trimise la Prefectura.

Dupa aproape o luna, in septembrie 2008, am fost sa intreb daca dosarul a fost trimis la prefectura, conform legii, dar unul din functionarii de la Primaria Capitalei mi-a spus ca dosarul trebuie sa mai stea la Primarie in eventualitatea unor contestatii. Dupa alte cateva saptamani, am revenit la acelasi birou - camera 64, parterul Primariei - dar mi s-a comunicat ca nici de aceasta data dosarul nu a fost trimis mai departe, pentru ca in aceasta vara, in Primarie, nu au functionat copiatoarele deoarece li s-a oprit curentul electric. Iar functionarul care mi-a spus acest lucru, pentru a fi si mai convingator, mi-a spus ca functionara Prefecturii responsabila cu asemenea dosare nu a vrut sa ia de la ei dosarele finalizate.

A mai trecut o saptamana, in care dosarul a ramas trantit pe un raft. Joi, 16 octombrie, am revenit la aceeasi camera 64, in zi de audienta, la ore de audienta. Am intrebat de dosar, o doamna functionara s-a uitat prin hartii si mi-a spus ca nu a fost trimis la prefectura deoarece omul care trebuia sa il duca e in concediu medical.

Ultragiata, am intrebat, pe un ton civilizat, cum pot sa nu-l fi trimis din astfel de motive si mi-am exprimat uimirea fata de faptul ca functionarii publici vor salarii mai mari, in conditiile in care unii, ca cei despre care vorbesc, nu isi fac treaba. Moment in care unul dintre ei m-a amenintat ca va chema gardienii sa ma dea afara din primarie - desi eram acolo in zi de audienta, la ora de audienta, intr-un spatiu public si m-am comportat foarte decent.

Mai mult, mi-au zis ca pot spune ce mi s-a intamplat la toate ziarele si toate televiziunile, ca pot sa-i spun inclusiv primarului general, "pentru ca nu ne intereseaza".

Ulterior, am sunat la un telefon al Primariei de contact cu publicul, pentru a-mi spune problema. Mi s-a raspuns ca trebuie sa fiu si eu mai ingaduitoare, ca functionarii primariei muncesc mult si sunt stresati.
anti
parimariile au functionari incompetenti in mare majoritate, or fi si unii ok, dar nici eu nu am dat de ei. la primaria sectorului 5, de exemplu, a trebuit sa-mi refac un dosar pentru ca ei l-au pierdut, apoi sa depun o cerere pentru ca nu am primit banii si vreau sa-i primesc luna viitoare, le-am lasat numarul meu de telefon. cica trebuia sa ma sune in caz de ceva, nu m-a sunat nimeni nici acum dupa aproape un an. am renuntat la ideea de a mai vedea un ban de la ei. ca sa nu mai zic ca fumau in incinta primariei, in conditiile in care fumatul e interzis...

Domnule, doamna I.M. va doresc mult succes in continuare! sper sa nu patiti ca mine.
Musafir
si eu am avut probleme cu un functionar la o primarie nu spun care
stiti cum am rezolvat-o?haiduceste
l-am prins intr-o seara pe respectivul functionar si l-am mototolit bine
de atunci e ca painea calda

cu unii numai asa se poate

dreptate si fratie wink.gif
Gerula
Buna dimineata,

aceeasi problema si la primaria Buftea, pe vremea fostului primar Constatin Balalau, fost senator PD, care , din fericirea a pierdut alegerile.

Mama mea inca asteapta ordinul prefectului, desi avem act de vazare-cumparare pe terenul pentru care trebuie facuta succesiunea. Povestea este simpla, a murit bunicul meu, mama a trebuit sa faca succesiunea. Succesiunea nu se face fara ordinul prefectului. Ordinul prefectului a venit , insa pe o suprafata de teren din care au fost scosi 400 mp, bucata de teren ce trebuia luata ulterior de primar si oamenii lui. Avem act de vanzare cumparare, insa desi suntem propritari, primaria Buftea nu a vrut sa ne acorde acest drept. A trebuit sa ii dam in judecata. Am castigat de 1 an de zile, insa nici acum nu au eliberat actul, desi hotararea judecatoreasca trebuia pusa in aplicare la 30 de zile. La prefectura ne spun ca cei de la primarie nu vor sa intocmeasca actele.

Gheorghe Pistol, fost consilier a lui Constantin Balalau, actualmente ajuns demnitar in Consiliul Judetean Ilfov, era cunoscut ca omul care l-a sprijinit pe Balalau in campania electorala , prin mituirea alegatorilor (300 RON votul) a fost alergat de oamenii actualului primar. Daca veti vedea ce avere a facut acest om

Gheorghe Pistol (dati + pe imagina pentru a o mari)
va ramane un gust amar. Un gust amar, fiindca sunt cunoscute cazuri de persoane care au facut infarct in primaria Buftea, cand au vazut ca li s-a luat din pamant.

Domnilor, cate hotii si jaf la drumul mare s-au facut in aceasta tara, in toti acesti ani? Cati oameni de genul acesta, exista? Cati oare sunt cei care au suferit de pe urma acestor indivizi? Cand va veni randul celor care poate rad acum , si se gandesc ca ei au scapat?

Sunt intrebari la care, din pacate, stim raspunsul. Sunt vechii comunisti, care inca sunt la putere, si in acelasi stil comunist (dispret fata de om, proprietate) care inca actioneaza. Ii vedem in Parlament, in Politie, la televizor, sunt peste tot. Iar noi stam si privim neputinciosi, cum ne fura in continuare, cum ne rad in fata, cum isi traiesc viata in umbra unor conturi si proprietati fara numar. Au ajuns sa ne dea si afara din propria casa ca sa se imbogateasca mai mult. Aici s-a ajuns. Maine , sigur, ne vor lega in lanturi, fiindca suntem asa cum suntem, adica cu creierele spalate de 40 de ani de comunism, incapabili sa mai gandim normal, sa ne comportam normal.
Acesta este adevarul , domnilor.

Iar aceasta presa, nu este decat o biata marioneta in mana acestor indivizi, iar jurnalistul este acel individ care trebuie sa muste cat mai tare de fund pe adversarul politic al celui care ii da salariul. Si cu cat musca mai tare de fund, cu atat e mai mare jurnalist. Insa , el, in esenta, ramane tot o jigodie, doar ca e una din cele mai mari.

Culmea ironiei, este ca unii cred in libertatea presei si cred in ceea ce spune ea.
sile
Citeaza (I.M. @ Oct 16 2008, 08:34 PM) *
Apelez la acest forum deoarece consider ca trebuie sa spun public ceea ce mi s-a intamplat in Primaria Capitalei, iar asemenea canale sunt, cred, singurele locuri in Romania de azi unde mai pot fi perceputa ca o fiinta cu nevoile si necazurile sale. Nu un loc in care sa fiu amenintata ca ma vor da gardienii afara din Primarie pentru ca expun o problema de proprietate, de birocratie si de atitudine batjocoritoare la adresa cetatenilor din partea unor functionari publici care vor mariri salariale.

Joi, in zi de lucru si de audiente cu publicul, in conditiile in care m-am prezentat si am vorbit civilizat pentru a intreba de un dosar, am fost amenintata de un functionar al Primariei, enervat de insistenta mea, ca voi fi data afara de gardieni. Este apogeul unei istorii care incepe acum mai bine de sase ani, in februarie 2002, cand persoana varstnica pe care o reprezint - acum are 84 de ani - a depus un dosar cu toate actele si dovezile legale cerute prin Legea 10, la Prefectura Capitalei, asa cum era regula in acea perioada.

In octombrie 2002, acest dosar a fost trimis la Primaria Capitalei, conform acelorasi reguli. De atunci a zacut prin diferite birouri si sertare, functionarii primariei considerand ca rezolvarea sa poate fi amanata la nesfarsit, ca de!, mai moare unul, mai renunta altul si oricum oboseala era prea mare atunci cand munca lor nu era stimulata cu nimic.

Nu va pot spune cata obraznicie si umilinta am suportat atat eu, cat si persoana varstnica pe care o reprezint. Greu, foarte greu, cu multa rabdare si tenacitate, actele au fost semnate, parafate, finalizate la mijlocul lunii august 2008. Mai trebuia sa fie trimise la Prefectura.

Dupa aproape o luna, in septembrie 2008, am fost sa intreb daca dosarul a fost trimis la prefectura, conform legii, dar unul din functionarii de la Primaria Capitalei mi-a spus ca dosarul trebuie sa mai stea la Primarie in eventualitatea unor contestatii. Dupa alte cateva saptamani, am revenit la acelasi birou - camera 64, parterul Primariei - dar mi s-a comunicat ca nici de aceasta data dosarul nu a fost trimis mai departe, pentru ca in aceasta vara, in Primarie, nu au functionat copiatoarele deoarece li s-a oprit curentul electric. Iar functionarul care mi-a spus acest lucru, pentru a fi si mai convingator, mi-a spus ca functionara Prefecturii responsabila cu asemenea dosare nu a vrut sa ia de la ei dosarele finalizate.

A mai trecut o saptamana, in care dosarul a ramas trantit pe un raft. Joi, 16 octombrie, am revenit la aceeasi camera 64, in zi de audienta, la ore de audienta. Am intrebat de dosar, o doamna functionara s-a uitat prin hartii si mi-a spus ca nu a fost trimis la prefectura deoarece omul care trebuia sa il duca e in concediu medical.

Ultragiata, am intrebat, pe un ton civilizat, cum pot sa nu-l fi trimis din astfel de motive si mi-am exprimat uimirea fata de faptul ca functionarii publici vor salarii mai mari, in conditiile in care unii, ca cei despre care vorbesc, nu isi fac treaba. Moment in care unul dintre ei m-a amenintat ca va chema gardienii sa ma dea afara din primarie - desi eram acolo in zi de audienta, la ora de audienta, intr-un spatiu public si m-am comportat foarte decent.

Mai mult, mi-au zis ca pot spune ce mi s-a intamplat la toate ziarele si toate televiziunile, ca pot sa-i spun inclusiv primarului general, "pentru ca nu ne intereseaza".

Ulterior, am sunat la un telefon al Primariei de contact cu publicul, pentru a-mi spune problema. Mi s-a raspuns ca trebuie sa fiu si eu mai ingaduitoare, ca functionarii primariei muncesc mult si sunt stresati.

As vrea sa subliniez faptul ca "tratamentul" l-a care a fost supusa doamna care relateaza cele de mai sus este unul obisnuit in Primaria Capitalei.De ani buni de zile se intampla aceleasi mizerii si batai de joc fara ca nimeni sa ia vreo masura radicala desi primarii s-au tot schimbat in acest interval de timp.
Cunosc un caz asemanator in care nici dupa aproape 8 ani de zile nu i s-a rezolvat dosarul pentru o suprafata de teren de cateva sute de metri patrati.In acest interval de timp i s-au cerut completari peste completari de acte,de doua ori i s-a pierdut dosarul,a fost de nenumarate ori in audienta,etc,etc.
In acelasi interval de timp unii si-au luat sute de hectare de teren inapoi,regelui Mihai i s-a retrocedat Pelesul si Savarsinul in baza aceleeasi Legi 10/2001 sau a unor reglementari "speciale"
Dupa parerea mea,Legea 10 este o lege de "vitrina" menita a sugera ca in Romania dreptul la proprietate este respectat.In realitate lucrurile nu stau deloc asa.
Musafir
Citeaza (sile @ Oct 17 2008, 07:43 AM) *
As vrea sa subliniez faptul ca "tratamentul" l-a care a fost supusa doamna care relateaza cele de mai sus este unul obisnuit in Primaria Capitalei.De ani buni de zile se intampla aceleasi mizerii si batai de joc fara ca nimeni sa ia vreo masura radicala desi primarii s-au tot schimbat in acest interval de timp.
Cunosc un caz asemanator in care nici dupa aproape 8 ani de zile nu i s-a rezolvat dosarul pentru o suprafata de teren de cateva sute de metri patrati.In acest interval de timp i s-au cerut completari peste completari de acte,de doua ori i s-a pierdut dosarul,a fost de nenumarate ori in audienta,etc,etc.
In acelasi interval de timp unii si-au luat sute de hectare de teren inapoi,regelui Mihai i s-a retrocedat Pelesul si Savarsinul in baza aceleeasi Legi 10/2001 sau a unor reglementari "speciale"
Dupa parerea mea,Legea 10 este o lege de "vitrina" menita a sugera ca in Romania dreptul la proprietate este respectat.In realitate lucrurile nu stau deloc asa.
Cony
Platiti din banii nostri...jeguri! Ar trebui sa aiba toti ecusoane sa vad si eu cu cine ma cert. Cheama gardianul sa ma dea afara...Bai nesimtitilor, daca sunt salariile asa de mici in Primarii si Prefecturi atunci de ce va inghesuiti si dati spaga sa ocupati un loc acolo? trebuie dat cu capul de birou!
RTT
Trebuie inregistrati cu telefonul, cu imagine si sunet, si postate filmuletzele cu ei. Atunci sa vedem daca nu ii mai "intereseaza". Eventual cu nume, numar de telefon, etc. Sa stim si noi pe cine platim din banii nostri.
Tetelu
Citeaza (Gerula @ Oct 17 2008, 07:38 AM) *
...
Mama mea inca asteapta ordinul prefectului, desi avem act de vazare-cumparare pe terenul pentru care trebuie facuta succesiunea. Povestea este simpla, a murit bunicul meu, mama a trebuit sa faca succesiunea. Succesiunea nu se face fara ordinul prefectului. Ordinul prefectului a venit , insa pe o suprafata de teren din care au fost scosi 400 mp, bucata de teren ce trebuia luata ulterior de primar si oamenii lui. Avem act de vanzare cumparare, insa desi suntem propritari, primaria Buftea nu a vrut sa ne acorde acest drept. A trebuit sa ii dam in judecata. Am castigat de 1 an de zile, insa nici acum nu au eliberat actul, desi hotararea judecatoreasca trebuia pusa in aplicare la 30 de zile. La prefectura ne spun ca cei de la primarie nu vor sa intocmeasca actele.

Gheorghe Pistol, fost consilier a lui Constantin Balalau, actualmente ajuns demnitar in Consiliul Judetean Ilfov, era cunoscut ca omul care l-a sprijinit pe Balalau in campania electorala , prin mituirea alegatorilor (300 RON votul) a fost alergat de oamenii actualului primar. Daca veti vedea ce avere a facut acest om
...

In fiecare primarie exista un astfel de golan. Pistol asta nu e un caz singular. Pe mine ma uimeste prostia lui: sa-si treaca totul pe numele lui? Il prinzi ca pe Capone, a cheltuit pe terenuri si acte mai mult decit cistiga.
... dar vrea cineva sa-l prinda?
Mesajul e clar: nu renunti la o parcela din terenul tau, nu pleaca actele mai departe!
dx
Povestea este perfect generalizabila la toate institutiile platite din dijmele supte din sangele Poporului de catre acesti vampiri mai mici sau mai mari, cu totii la fel de lacomi si lipsiti de scrupule.
Imaginea se repeta ca un cliseu de la soferul de autobuz RAT(platit din subventie)care refuza sa deschida usa din fata ca de "il trage curentul" pana la ministrul care jefuieste bugetul cu acte in regula dupa legea celor 5F: FormeleFiindFacuteFuraFaraFrica.

Unde esti tu Tepes Doamne..... sa mai faci un pic de curatenie si economie la buget...
Thheo
Confirm ca exact pe aceeasi speta am probleme la Primaria Constanta, acelasi sentiment de umilinta il traieste familia mea de peste 7 ani, de cand s-a dat in vigoare legea 10.. nici pana acum nu a plecat dosarul mai departe, pentru ca nu are chef muschii unei functionare ( de altfel foarte amabila sa iti raspunda cu buna ziua, pana isi da seama cine e la telefon si de ce o intreb lunar ce se mai intampla.. )
Infractorul
Eu mi-am depus un dosar la Financiar Sector 4 pentru un PFA. Prin lege supune ca acesta se solutioneaza in maximul 2 saptamani. Vreau sa va zic ca a durat cam vreo 6 saptamani timp in care am avut diverse plimbari de la un sediu la altul pentru ca in Sectorul 4 au doua sedii (unul in Brancoveanu si unul pe la IMGB).
Ce vreau sa spun de fapt: La un moment dat am intarzaiat 2 saptamani de zile plata la financiar ~600 RON. Mi-a venit acasa citatie ca au demarat procedura de executare silita deoarece am depasit termenul de plata. Era doar o avertizare, dar e clar ca baietii lucreaza de fapt cand e in beneficiul lor. Eventual te baga in puscarie. INFRACTORULE care sunt ?!?! Ei in schimb nu patesc nimic oricat de mult ar intarzia.
Traim intr-o lume libera ? Nu tata ! ILUZIE
luptatorul
Citeaza (Infractorul @ Oct 17 2008, 09:47 AM) *
Ce vreau sa spun de fapt: La un moment dat am intarzaiat 2 saptamani de zile plata la financiar ~600 RON. Mi-a venit acasa citatie ca au demarat procedura de executare silita deoarece am depasit termenul de plata. Era doar o avertizare, dar e clar ca baietii lucreaza de fapt cand e in beneficiul lor.

Caz similar: declaratiile de venit. Cand am avut eu de dat, somatii peste somatii, plus penalizari de intarziere. Cand au avut ei sa-mi dea, 6 luni de lupta si n-am vazut vreun ban in plus.
Musafir
Sunt niste jegosi ... la noi in tara batjocura a ajuns la nivel de axioma ... si papagalul ala care a ajuns primar ... nu face nimic .
mariaP
Toti stiu de comportamentul functionarilor. Si cand zic toti ma refer si la cei care ne conduc tara.
Guvernanti ar trebui sa faca o lege, sa moteze telecamere si sa-i dea fara mila afara pe cei care nu respecta legea.
Nu zic ca toti sunt asa, sunt si functionari publici foarte draguti care te ajuta, eu am intalnit. Dar sunt asa putini ca nu se vad.
eu nu vad solutia pana nu intervine cu adevarat guvernul cu fapte nu cu vorbe.
Sunt atatea persoane instruite care au nevoie de munca; sunt sigura ca le-ar lua locul cu placere la acesti functionari lenesi si obraznici.
Lesan Igor
Primaria sectorului 3, mai exact oficiul starii civile.
O doamna blonda, scuze de expresie dar altfel nu se poate, jegul adunat din statiile de epurare. Cu cita greaza poate inscrie "doamna" pe tineri, cu cita lehamete pronunta cuvintele de intemeiere a unei noi familii, numai in cazul in care o servesti cu cite un bax de cafea si cu 5 milioane de lei vechi, 500 ron, poate sa fie shi draguta, altfel.....................
Daca doritzi sa intemeiati o familie, sa incepetzi viata de cuplu cu un +, evitati sectorul 3. Este un sfat prietenesc.
Justitiaru'
laugh.gif

Din fericire pentru mine, singura data cand am dat peste o astfel de "functionara" ... a durut-o rau de tot. Si nu am asteptat sa se faca seara. Am bagat mana prin gemulet, am apucat-o de guler si am scoas-o cu capu' inainte ... prin gemulet. Am si un mic avantaj ... 1.88, 120 kg, fost sportiv laugh.gif

Urmarea ... cu idioata de guler, urcat la etajul 1, unde era biroul directorului ... trantit usa de perete (i-am rupt balamalele biggrin.gif ) intrat in sala de consiliu unde ... ghinionul lor ... era control de la "centru". Urmarea ... urmarii ... tanti de la ghiseu data afara iar directorul demis. Din pacate, nu toti pot face asta sad.gif
Ce aveti de facut
Citeaza (I.M. @ Oct 16 2008, 08:34 PM) *

Musafir
Stimata Doamna,

Mergeti luni dimineata la Registratura Primariei si inregistrati 2 cereri:
1. Instiintati Primariei ca ii acordati termen de 48 de ore sa trimiteti dosarul la Primarie.
2. Formulati in scris plangerea Dvs. cu privire la Functionarii in cauza.

Luati nr. de inregistrare pentru amandoua.

Cu prima cerere, asteptati pana miercuri. Perioada in care aveti timp sa intocmiti un actiunea in instanta impotriva Primariei. O actiunea al carei temei este "obligatia de a face". Practic, cereti instantei sa oblige Primarie sa isi indeplineasca "obligatia" de a trimite dosarul la Prefectura. Este o actiune simpla, se timbreza putin, 19 lei. Ca sa ii "bagati in priza", in actiune cereti daune cominatorii de 200 de Euro pe zi, pentru fiecare zi de intarzire. La cererea de chemare in judecata atasati cele 2 cerere inregistrate la primarie.
Miercuri dupa masa mergeti din nou la Primarie, la camera 64, sau la cine ar trebui sa se ocupe de dosar. Cereti functionarului respectiv sa isi spuna numele. Luati pe cineva cu Dvs., sa aveti martor.
Daca dosarul tot nu a plecat la Prefectura, Joi dimineata mergeti cu actiunea la Tribunalul Bucuresti (fostul magazin Junior) si inregistrati actiunea.
In 15 zile, maxim, vor fi citati. Timp in care Dvs. stati linistita si nu va mai enervati. Cand se va primi citatia in Primarie, va garantez ca in 48 de ore ajunge dosarul la Prefectura.
Si metoda functioneaza 99.99% cu toate institutiile statului. Casa de pensii, Adm. FInanciara, Casa de Asig... etc.

Cum au trimis dosarul, inregistrati si Dvs. o cerere la tribunal prin care spuneti ca va retrageti actiunea.

2. Puteti sa mai faceti ceva. Mergeti in audienta la Oprescu, cand se vede cu lumea saptamana viitoare.
Am citit ca are o intalnire de genul asta chiar maine sau poimaine (cautati pe hotnees) este la Obor si la Favorit, cred, vorbeste cu oamenii.
Incercati sa vorbiti cu el. Mergeti pregatita cu o hartie scrisa care sa contina toata povestea asta si nr. dosarului. Poate se rezolva asa, nu stiu.

Prima varianta, insa, nu poate da gres.
Sper ca va va fi de folos ce v-am scris.
Cu stima,
Av. Raluca Niculescu
www.avocatexpert.ro
victor L
Citeaza (Musafir @ Oct 17 2008, 07:34 PM) *
Stimata Doamna,

1. Instiintati Primariei ca ii acordati termen de 48 de ore sa trimiteti dosarul la Primarie.

Cu prima cerere, asteptati pana miercuri. Perioada in care aveti timp sa intocmiti un actiunea in instanta impotriva Primariei. O actiunea al carei temei este "obligatia de a face". Practic, cereti instantei sa oblige Primarie sa isi indeplineasca "obligatia" de a trimite dosarul la Prefectura. Este o actiune simpla, se timbreza putin, 19 lei. Ca sa ii "bagati in priza", in actiune cereti daune cominatorii de 200 de Euro pe zi, pentru fiecare zi de intarzire. La cererea de chemare in judecata atasati cele 2 cerere inregistrate la primarie.
Miercuri dupa masa mergeti din nou la Primarie, la camera 64, sau la cine ar trebui sa se ocupe de dosar. Cereti functionarului respectiv sa isi spuna numele. Luati pe cineva cu Dvs., sa aveti martor.
Daca dosarul tot nu a plecat la Prefectura, Joi dimineata mergeti cu actiunea la Tribunalul Bucuresti (fostul magazin Junior) si inregistrati actiunea.
In 15 zile, maxim, vor fi citati. Timp in care Dvs. stati linistita si nu va mai enervati. Cand se va primi citatia in Primarie, va garantez ca in 48 de ore ajunge dosarul la Prefectura.
Si metoda functioneaza 99.99% cu toate institutiile statului. Casa de pensii, Adm. FInanciara, Casa de Asig... etc.

Cum au trimis dosarul, inregistrati si Dvs. o cerere la tribunal prin care spuneti ca va retrageti actiunea.

2. Puteti sa mai faceti ceva. Mergeti in audienta la Oprescu, cand se vede cu lumea saptamana viitoare.
Am citit ca are o intalnire de genul asta chiar maine sau poimaine (cautati pe hotnees) este la Obor si la Favorit, cred, vorbeste cu oamenii.
Incercati sa vorbiti cu el. Mergeti pregatita cu o hartie scrisa care sa contina toata povestea asta si nr. dosarului. Poate se rezolva asa, nu stiu.

Cu stima,
Av. Raluca Niculescu
www.avocatexpert.ro
victor L
in concluzie :jos Videanu!
Ruxandra
Citeaza (victor L @ Oct 18 2008, 06:03 AM) *
in concluzie :jos Videanu!

Ideea e ca trebuie sa luam atitudine impotriva acestor scursuri de oameni, nu trebuie sa mai toleram asa ceva.Sa-i batem la colt de strada, sa-i dam in judecata, orice, numai sa nu mai stam sa le inghitim nesimtirea si rea-vointa.
Sa declaram razboi nesimtirii si rautatii din institutiile statului angry.gif , pentru ca pe banii nostrii si pe munca noastra, ei ne trateaza asa cum ne trateaza, toleranta zero pentru asemenea specimene.
I.M.
Citeaza (Musafir @ Oct 17 2008, 07:34 PM) *
Stimata Doamna,

Cu stima,
Av. Raluca Niculescu
www.avocatexpert.ro

Doamna avocat, multumesc pentru sfaturi. Sper sa am succes si sa reusesc sa rezolv aceasta problema cu ajutorul pe care mi l-ati acordat.
Cu multa consideratie,
I.M.
Musafir
Eu am constatat ca de fiecare daca cand astia nu vor sa faca ce este scris in fisa postului e cel mai simplu sa vorbesc cu avocata mea. Dupa aia se misca ca titirezul. Si ii mai si beeep cum imi vine la gura daca nu se misca suficient de repede.
Liubomir Patraulea
Citeaza (Musafir @ Oct 18 2008, 08:37 PM) *
Eu am constatat ca de fiecare daca cand astia nu vor sa faca ce este scris in fisa postului e cel mai simplu sa vorbesc cu avocata mea. Dupa aia se misca ca titirezul. Si ii mai si beeep cum imi vine la gura daca nu se misca suficient de repede.

Da mai Olgutzo, asa este! Dar se duce dreaq toata viata asta in zona "juridicului" ... In felul acesta, nu o sa mai poti trage nici un partz daca nu suni mai intai la avocat. rolleyes.gif
dj
Citeaza (Justitiaru' @ Oct 17 2008, 05:06 PM) *
laugh.gif

Din fericire pentru mine, singura data cand am dat peste o astfel de "functionara" ... a durut-o rau de tot. Si nu am asteptat sa se faca seara. Am bagat mana prin gemulet, am apucat-o de guler si am scoas-o cu capu' inainte ... prin gemulet. Am si un mic avantaj ... 1.88, 120 kg, fost sportiv laugh.gif

Urmarea ... cu idioata de guler, urcat la etajul 1, unde era biroul directorului ... trantit usa de perete (i-am rupt balamalele biggrin.gif ) intrat in sala de consiliu unde ... ghinionul lor ... era control de la "centru". Urmarea ... urmarii ... tanti de la ghiseu data afara iar directorul demis. Din pacate, nu toti pot face asta sad.gif

Desi sunt anti violenta cunoscand in general cum sunt functionarii publici (eu n-am gasit inca exceptiile) consider ca bine ai facut. Cred ca ai putea sa castigi cinstit o paine insotind diverse persoane care au treburi pe la primarii! rolleyes.gif
inca_unu
functionarii publici iti determina starea financiara prin 2 lucruri tupeu si aspectuil vizual
poti sai intimidezi usor daca te duci acolo la 4 ace si cu tupeu jegos ca ei lucreaza dupa regula "the rich get richer and the poor get poorer" (mai bine de patrea celor cu banii)
un fel de bluff la poker smile.gif
merge mai repede prin frica decat prin simtul responsabilitatii la locul de munca
ali baba si cei 40 de senatori
Citeaza (inca_unu @ Jan 5 2009, 08:27 AM) *
functionarii publici iti determina starea financiara prin 2 lucruri tupeu si aspectuil vizual
poti sai intimidezi usor daca te duci acolo la 4 ace si cu tupeu jegos ca ei lucreaza dupa regula "the rich get richer and the poor get poorer" (mai bine de patrea celor cu banii)
un fel de bluff la poker smile.gif
merge mai repede prin frica decat prin simtul responsabilitatii la locul de munca

cu masura insa. cunosc doi tipi (un fel de functionari publici) care au alergie la gomoshi si fitzomani. la astia doi, cei la patru ace iau de obicei shuturi in kur, mai ales daca solicitantul le cere (prin comportament).
musafir
Citeaza (Lesan Igor @ Oct 17 2008, 01:12 PM) *
Primaria sectorului 3, mai exact oficiul starii civile.
O doamna blonda, scuze de expresie dar altfel nu se poate, jegul adunat din statiile de epurare. Cu cita greaza poate inscrie "doamna" pe tineri, cu cita lehamete pronunta cuvintele de intemeiere a unei noi familii, numai in cazul in care o servesti cu cite un bax de cafea si cu 5 milioane de lei vechi, 500 ron, poate sa fie shi draguta, altfel.....................
Daca doritzi sa intemeiati o familie, sa incepetzi viata de cuplu cu un +, evitati sectorul 3. Este un sfat prietenesc.

La oficiul starii civile, cand a ajuns la fraza cu "statul sprijina institutia casatoriei ..", prietene, pe mine m-a bufnit rasul ...
Aceasta este versiunea "lo-fi". Pentru a vedea versiunea grafica integrala:click aici.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.