Help - Cauta - Membri - Calendar
Versiune intreaga: Ce pot face dincolo de vot?
Hotnews.ro Forum > Actualitati > Viata din orasul meu frumos
deep_alaska
Salut!

M-am tot gindit ieri, dupa ce m-am intors de la vot, la ce anume as putea sa fac de acum inainte pentru a ma implica in modul in care este administrat orasul in care locuiesc. Stiu deja ca nu va cistiga cel pe care l-am votat pentru primarie. E undeva sub marja de eroare a sondajelor de la iesirea de la urna :-). Bun, deci nu ma pot baza sa faca primarul toata treaba. Ce pot face eu?

Am auzit de nenumarate ori placa asta cu "datoria civica de a te implica in administrarea locala". Ok, vreau sa ma implic, ce pot face? Si nu ma refer la iesit si dat cu grebla in curtea blocului la sfirsit de saptamina.

Vreau sa fac o lista:

1. Petitii catre primar in privinta unor problema importante

Altceva? Idei?
Alois
Prietene ... contam doar acum, cand ne cersesc votul.

Dupa, nu-i mai intereseaza .. Poate cu unele exceptii.
Eugen
Ai dreptul sa participi la sedintele consiliului local.
CapraVecinului
Zici ca vrei sa faci ceva pentru orasul tau? Ia un proiect al primariei la intimplare (eh, glumesc, precis ai tu criterii) si monitorizeaza-l. Vezi cine si cum liciteaza (a licitat), vezi cum se deruleaza proiectul (eventual fa si fotografii, e asa de usor acum), cere datele proiectului (ai o lege a transparentei la dispozitie) si fa un blog despre respectivul proiect pe care sa-l tot actualizezi cu noile informatii. FII CU OCHII PE EI smile.gif . O SA-I DERANJEZE CU SIGURANTA.
Aceasta este versiunea "lo-fi". Pentru a vedea versiunea grafica integrala:click aici.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.