Help - Cauta - Membri - Calendar
Versiune intreaga: Sunteti de acord cu interzicerea fumatului in statiile ratb?
Hotnews.ro Forum > Actualitati > Viata din orasul meu frumos
allex720001223482738653
desi sunt fumator, nu suport cand cineva fumeaza in statiile ratb. Imediat cum intra in autobuz persoanele care fumeaza in statie miros puternic a tutun, de nu poti sta pe langa ele. Din cate stiu, in lege nu se specifica nimic despre fumatul in statiile de autobuz.
Popescu Vasile
Da, sa se interzica fumatul cu desavarsire. Cei care fumeaza nu miros a tutun ci put a tutun, mahoarca, de iti vine sa vomiti. Afara cu ei din orase.
Musafir
atunci poate interzicem si ceapa, si usturoiul nu??pt ca unii nu suporta duhoarea de ceapa ,dar totusi o suportam in autobuze, nu?poate ar fi mai bine sa interzicem transpiratia in autobuze... ce ziceti?eu zic ca e mai grav decat mirosul de tutun...esti absurd domnule Popescu...
irina
Citeaza (allex720001223482738653 @ Oct 28 2008, 10:12 AM) *
desi sunt fumator, nu suport cand cineva fumeaza in statiile ratb. Imediat cum intra in autobuz persoanele care fumeaza in statie miros puternic a tutun, de nu poti sta pe langa ele. Din cate stiu, in lege nu se specifica nimic despre fumatul in statiile de autobuz.

Din cite stiu, legea privind interzicerea fumatului in anumite locuri se datoreaza pericolului pe care il prezinta fumatul pasiv pentru celelalte persoane care stau in aceeasi incapere cu fumatorul. Ce legatura are asta cu fumatul in spatii deschise? Eu nu sunt fumator si ma deranjeaza fumul de tigara, dar sa interzici fumatul din cauza mirosului pe care il are fumatorul dupa ce a stins tigara mi se pare chiar exagerat. Mai neplacut este mirosul de nespalat pe dinti, de transpiratie, de ceapa si usturoi, de picioare nespalate, poate le interzicem si pe astea, si nu numai in autobuz. Cred ca libertatea noastra, a nefumatorilor, tinde sa calce in picioare pe cea a fumatorilor. Sa nu exageram.
george03
Astept momentul in care ne vom alinia regulilor din tarile civilizate: poti fuma doar la tine in masina si la tine in casa. ATAT. Locurile de fumat din aceleasi tari ... nu doresc nimanui sa vrea sa fumeze o tigara intr-o camuruta de 3x4 la care nu-i vezi coltul opus din cauza fumului ... si la care intrarea si iesire se face printr-o "ecluza" ventilata.
In Cape Town, cei care vroiau sa fumeze la munca ... trebuiau sa iasa din cladire (la fel e si la americani).
In felul asta ... noi ceilalti ... nefumatorii ... nu suntem obligati sa inhalam otrava pe care o scot ei din plamani. Sa si-o tina pentru ei.
cici
Citeaza (george03 @ Oct 28 2008, 11:03 AM) *
Astept momentul in care ne vom alinia regulilor din tarile civilizate: poti fuma doar la tine in masina si la tine in casa. ATAT. Locurile de fumat din aceleasi tari ... nu doresc nimanui sa vrea sa fumeze o tigara intr-o camuruta de 3x4 la care nu-i vezi coltul opus din cauza fumului ... si la care intrarea si iesire se face printr-o "ecluza" ventilata.
In Cape Town, cei care vroiau sa fumeze la munca ... trebuiau sa iasa din cladire (la fel e si la americani).
In felul asta ... noi ceilalti ... nefumatorii ... nu suntem obligati sa inhalam otrava pe care o scot ei din plamani. Sa si-o tina pentru ei.

Amice... esti ///. Deci la fel sa facem si cu bautura--la tine in casa ca in Dubai, cartile.... la tine in casa ca in Afganistan, pupatul nevetei... la tine in casa ca in Siria, discutiile libere... la tine in casa si in soapta ca in vechea Romanie... apropo, sunt nefumator, car orice ingredire legislativa duce la stim noi bine ce...
Lasa omul sa fumeze... spune-i ca e nesimtit si sa se dea mai incolo... nici o lege nu va lua locul celor 7 ani de acasa...
Sunt nefumator.....
george03
Citeaza (cici @ Oct 28 2008, 11:24 AM) *
Amice... esti ///. Deci la fel sa facem si cu bautura--la tine in casa ca in Dubai, cartile.... la tine in casa ca in Afganistan, pupatul nevetei... la tine in casa ca in Siria, discutiile libere... la tine in casa si in soapta ca in vechea Romanie... apropo, sunt nefumator, car orice ingredire legislativa duce la stim noi bine ce...
Lasa omul sa fumeze... spune-i ca e nesimtit si sa se dea mai incolo... nici o lege nu va lua locul celor 7 ani de acasa...
Sunt nefumator.....

Sunt cum vrei tu ... nu ma doare nici in basca de ceea ce crezi tu despre mine. Oricum ai o mica problema undeva la mansarda. Daca eu imi sarut nevasta pe strada ... tu faci cancer pulmonar?? Sau daca stau pe o banca in parc si citesc o carte ???

Cand o sa-ti moara un prieten bun din cauza unui cancer pulmonar, in conditiile in care nu a fumat niciodata ... dar a lucrat 15 ani intr-un birou cu 6 fumatori, el fiind singurul care nu fuma ... poate o sa-ti schimbi atitudinea.

Din partea mea ... daca vrei o parere radicala: tutunul sa fie introdus pe lista substantelor interzise si cel prins cu o tigara ... chiar in buzunar ... sa faca cativa ani de pushcarie.

PS in mesajul meu era vorba de "tari civilizate". Ai o parere buna despre lumea in care traiesti daca Afganistanul si Siria sunt in categoria tarilor civilizate ... Cat despre bautura ... mergi tu pe strada in State ... cu sticla de whisky in mana ... din care sa tragi cu pofta cate o dushca ... sa vezi unde o sa-ti petreci noaptea ... in nici un caz la tine acasa laugh.gif .

PPS poate o sa-mi schimb parerea in momentul in care macar 10% dintre fumatori vor avea minimul de bun simt sa-i intrebe pe cei de langa ei daca pot sa-si aprinda o tigara. La momentul actual ... asa ceva nu prea gasesti. Mahoarca in gura si cu asta basta ... sa-i beep pe ceilalti, n-au decat sa-mi inhaleze putoarea.
mitica_m
Citeaza (george03 @ Oct 28 2008, 12:12 PM) *
Sunt cum vrei tu ... nu ma doare nici in basca de ceea ce crezi tu despre mine. Oricum ai o mica problema undeva la mansarda. Daca eu imi sarut nevasta pe strada ... tu faci cancer pulmonar?? Sau daca stau pe o banca in parc si citesc o carte ???

Cand o sa-ti moara un prieten bun din cauza unui cancer pulmonar, in conditiile in care nu a fumat niciodata ... dar a lucrat 15 ani intr-un birou cu 6 fumatori, el fiind singurul care nu fuma ... poate o sa-ti schimbi atitudinea.

Din partea mea ... daca vrei o parere radicala: tutunul sa fie introdus pe lista substantelor interzise si cel prins cu o tigara ... chiar in buzunar ... sa faca cativa ani de pushcarie.

PS in mesajul meu era vorba de "tari civilizate". Ai o parere buna despre lumea in care traiesti daca Afganistanul si Siria sunt in categoria tarilor civilizate ... Cat despre bautura ... mergi tu pe strada in State ... cu sticla de whisky in mana ... din care sa tragi cu pofta cate o dushca ... sa vezi unde o sa-ti petreci noaptea ... in nici un caz la tine acasa laugh.gif .

PPS poate o sa-mi schimb parerea in momentul in care macar 10% dintre fumatori vor avea minimul de bun simt sa-i intrebe pe cei de langa ei daca pot sa-si aprinda o tigara. La momentul actual ... asa ceva nu prea gasesti. Mahoarca in gura si cu asta basta ... sa-i beep pe ceilalti, n-au decat sa-mi inhaleze putoarea.

hai ca asta e prea de tot... despre ce tari civilizate vorbesti prietene? ia iesi tu seara pe strada in germania intr-un loc public sa vezi cati oameni au o sticla de bautura in mana ( iti spun io: multi) sa nu mai zic de fumat...
siopaici
Citeaza (irina @ Oct 28 2008, 11:01 AM) *
Din cite stiu, legea privind interzicerea fumatului in anumite locuri se datoreaza pericolului pe care il prezinta fumatul pasiv pentru celelalte persoane care stau in aceeasi incapere cu fumatorul. Ce legatura are asta cu fumatul in spatii deschise? Eu nu sunt fumator si ma deranjeaza fumul de tigara, dar sa interzici fumatul din cauza mirosului pe care il are fumatorul dupa ce a stins tigara mi se pare chiar exagerat. Mai neplacut este mirosul de nespalat pe dinti, de transpiratie, de ceapa si usturoi, de picioare nespalate, poate le interzicem si pe astea, si nu numai in autobuz. Cred ca libertatea noastra, a nefumatorilor, tinde sa calce in picioare pe cea a fumatorilor. Sa nu exageram.
nashu_mare
Citeaza (mitica_m @ Oct 29 2008, 09:00 AM) *
hai ca asta e prea de tot... despre ce tari civilizate vorbesti prietene? ia iesi tu seara pe strada in germania intr-un loc public sa vezi cati oameni au o sticla de bautura in mana ( iti spun io: multi) sa nu mai zic de fumat...

Asa, si? Ce vroia george sa zica e ca nu trebuie sa privesti aceste reguli ca apartinand unor state totalitare, fundamentaliste, arhaice, patriarhale sau mai stiu eu cum... Si la noi, la fel ca in America, consumul bauturilor alcoolice pe strada sau in alte locuri publice (cum ar fi parcuri) este interzis. Ia apuca-te de baut pe banca in parc sa vezi ce se intampla.
george03
Citeaza (mitica_m @ Oct 29 2008, 09:00 AM) *

Era doar un alt exemplu cu o tara civilizata unde nu ai voie sa bei alcool pe strada ... ca alternativa la exemplu cu Dubai-ul. Nu pot sa bag EAU la tari necivilizate ... totusi. Stiu ca in Europa e mai relaxata legislatia cu privire la unde, cum si cat bagi alcool in tine sad.gif

Iar cat beau nemtii ... crede-ma ca am avut ocazia sa constat pe pielea mea.
vizitator_andreea
Dupa ce am citit parerile tuturor, mi se pare inutil sa ne contrazicem pe tema, cum e in tarile civilizate sau ce ar mai trebui interzis daca se interzice fumatul in statia de autobuz. In calitate de nefumatoare, ma deranjeaza foarte mult cand merg pe strada si trec pe langa cineva care fumeaza, sau cand astept autobuzul si cineva fumeaza langa mine, pt ca tot fumul il inhalez eu si nici nu pot sa stau mai departe pt ca asta ar insemna sa ma indepartez prea mult de statia de autobuz. Pana la urma fumatul pe strada, in statiile de autobuz sau in alte locuri publice mi se pare o chestie care tine de bun simt si atat timp cat acest lucru afecteaza sanatatea celor din jur mi se pare corect sa fie data o lege pt asa cv. Nu cred ca mirosul de usturoi sau ceapa este la fel de daunator ca fumul de tigara. Si daca stam sa ne gandim nu avem ghinionul ca in fiecare zi sa dam peste cineva care a mancat usturoi sau a uitat sa se spele, pe cand posibilitatea de a inhala fumul altuia este foarte mare. Deci comparatiile acestea nu isi au rostul, parerea mea. O zi buna!
Iulian_c
Pacat de noi toti ..., am putea evolua si noi putin ... va rog mult ... asa nu ajungem nicaieri decat in situatii gen sa ne dam in judecata pt ca ala miroase "ciudat" , o sa ajungem o natine de super frustrati antisociali pe niste criterii si prejudecati extrem de tampite.
Faptul ca cineva miroase/pute a tutun nu cred ca-ti va provoca cancer niciodata , doar o sa te faca sa strambi din nas la fel cum se intampla si in cazul transpiratiei si alte "stimulente" ale simtului olfactiv.
Consider de mult bun simt ca in statia de autobuz cel care vrea sa fumeze sa se retraga intr-o zona ( eventual langa cosul de gunoi sa aibe unde sa arunce si mucul de tigara) restul "suparatilor" cred ca au destul loc sa se intinda in statie iar daca se intampla sa se schimbe curentiide aer si sa le vina pe nas putin fum sa fim sinceri, nici asta nu cred ca poate provoca cancer... ; prefer un fum trecut pe la nas decat o masina la semafor care ma intoxica cu noxe zic eu la fel de periculoase .
Sa tot cautam motive sa-l facem pe cel de langa noi sa se simta inferior si slab pt ca are vicii , unii poate chiar incearca sa se lase.
Uneori cred ca merita sa fim mai toleranti .
Slayer

Slayer
Oameni buni, totul are o limita. Ca niste buni romani, tindem sa exageram in toate. E ok pt nefumatori sa le fie respectat dreptul la sanatate, dar de aici pana la a face alergie la mirosul unui fumator la cateva secunde dupa ce a stins tigara in aer liber, e o cale lunga de tot. La fel de lunga ca si calea de la sanatate mintala la camasa de forta. Hai sa fim seriosi, fumatorii au si ei drepturile lor, chiar daca au ales o cale nesanatoasa pt ei insisi. Mi se pare deplasata atitudinea unora de a-i considera niste vite care tb intarcate, dar ei de fapt nu fac dus in fiecare zi, traverseaza strada pe unde au chef sau arunca pachetul gol de biscuiti pe strada. Mirosul de esapament in mijlocul zilei pe Magheru nu va deranjeaza? Daca tot vreti sa traiti sanatos, aveti o alimentatie corespunzatoare, faceti miscare suficienta astfel incat fumatul pasiv sa fie singura problema in calea fericirii?

Mahabharata
Citeaza (allex720001223482738653 @ Oct 28 2008, 10:12 AM) *
Sunteti de acord cu interzicerea fumatului in statiile ratb?, o problema

eu sunt de acord cu interzicerea fumatului in statiile ratb, dar sa fie voie sa se fumeze in mijlocul de transport in comun.
trebuie sa fie un echilibru, nu?
Aceasta este versiunea "lo-fi". Pentru a vedea versiunea grafica integrala:click aici.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.