Help - Cauta - Membri - Calendar
Versiune intreaga: Care sunt cauzele/originile homofobiei ?
Hotnews.ro Forum > Actualitati > de toate, amestecate
pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
SophistiKat
Citeaza (Musafir @ Mar 27 2011, 11:26 AM) *
Aaaa deci nu ai homofobiei (ce-o fi aia). Multam fain. wink.gif

Homofobia este si ea o manifestare a xenofobiei, 'cultivatule'... :facepalm:
Musafir
Citeaza (SophistiKat @ Mar 27 2011, 12:34 PM) *
Vezi ca esti incult ? rolleyes.gif

Si ca sa fiu nepoliticos ceea ce practici tu se chiama "prostie agresiva" iar legea (ceea ce intelegi tu prin lege se pare ca nu este nimic altceva decat un capriciu de tiran); legea este foarte sensibila la capitolul agresivitate.

Citeaza (SophistiKat @ Mar 27 2011, 12:41 PM) *
Si cine le induce acel sentiment de autoculpabilizare ? Nu VOI ? rolleyes.gif
Voi îi împingeti la astfel de acte, nimeni altcineva...

De acum, mergi cu Domnu'.
muciflenduri
Citeaza (SophistiKat @ Mar 27 2011, 09:34 AM) *
La tine idiotenia e trasatura de familie sau esti o exceptie ?

Ad hominem nu este un argument la subiectul de fata, nesimtitule ordinar !

Te simti atacat când insult homofobii ? Atunci schimba-ti atitudinea, daca tot te crezi asa 'dastept', fascistule...

Nene, homosexualitatea nu e o calitate, iar tu esti la fel de agresiv ca unii dintre normalii care circula pe aici.
Daca faci afirmatii legate de corelatii fii pregatit sa argumentezi nu doar cu insulte ci si cu 'linkuri amarate'.
Nu toti heterosexualii sunt homofobi, la fel cum nu toti homosexualii sunt indivizi respectabili.
Sarac cu duhul
Citeaza (SophistiKat @ Mar 15 2011, 10:07 AM) *
Pai mai 'dasteptule, tu nu vezi ca esti ilogic ? Sunt dorite raspunsuri si analize a homofobiei, nu homosexualitatii...esti capabil sa faci o distinctie sau sa-ti desenez ? rolleyes.gif

Ca si cum as deschide un topic despre Rasism si i-as lasa pe toti neo-fascistii sa declare 'rromii sunt o rasa inferioara, negrii au un IQ de 32 etc.' ! dry.gif

Pe un topic despre Rasism nu vi ca bou' sa-ti declari rasismul, la fel cum un topic despre Homofobie nu vi ca cretinu' sa-ti declari homofobia...

Acest topic a fost deschis pt. oamenii cu ratiune si logica, care pot analiza un fenomen care apartine xenofobiei...

Draga SophistiKat,

violenta de limbaj nu ma mira, avand in vedere ca mi se pare ca parerile contrare ating o latura fiintiala a ta. Cum ai ajuns sa fii ce esti, e problema ta personala. Insa nu veni sa deschizi un topic care sa loveasca in cei care mai gandesc normal si sa astepti sa fii elogiat pentru asta. Ratiune si logica au multi dintre cei care posteaza aici si care nu iti convin, indiferent de felul cum se exprima. Daca topicul asta era pentru homosexuali, ca banuiesc ca ei au inventat termenul de homofob, cred ca era mai degraba locul lui pe un site "de specialitate". Aici e un site pentru toti (si admin-ul sa ma corecteze daca nu e asa).

Homosexualitatea este aceeasi, ca e intre barbati, ca e intre femei. Ca, asa cum remarca cineva, mai "agresiva" e cea masculina, si foarte probabil si preponderenta, e adevarat, dar e acelasi lucru. Si deviatia asta duce la tot felul de alte deviatii, gen pedofilie, cum au documentat iar multi aici. Nu stiam multe lucruri, desi le banuiam, si le multumesc celor care le-au scris. Asa ca nu te astepta sa ne plecam rusinati capul si sa zicem: Iertare, suntem homofobi, si trebuie sa ne tratam. Ca asa zice SUA, sau UE, sau cine o mai fi. Cum spunea cineva aici, chestiile astea sunt politice si ni se baga pe gat sub titlul de "politically correct". Sa fim seriosi, politica modiala, si aici ma refer la tarile la care ne uitam cu jind, are oameni care nu au nici un fel de putere, niste marionete. Puterea e in mana celor din spatele lor care ii manipuleaza cum vor. Pot, intr-adevar sa decida lucruri neesentiale, dar la restul nu pot misca un deget. Cine are puterea? Cine are banul. Vrei sa conduci fara bani? Da-i drumul, ti-am taiat macaroana si te sfasie oamenii, sa vedem, mai ai chef? Ca tu esti cel care iesi in fata si incasezi rosiile in fata, iti convine? Ca stie cineva cine e in spate? Si asa functioneaza si lobby-ul pro-homosexualitate, anti-homofobie sau cum vrem sa-i spunem. S-a ajuns la asa o mizerie ca numai Dumnezeu o mai poate curata. Dar macar noi sa vedem deviatia si sa o aratam ca atare, neacceptand-o.

Si la fel de deviante sunt prostitutia, violurile si violenta, ca sa nu mai vorbim de pedofilie. Sau si pentru cei care sunt impotriva lor trebuie gasita o fobie, si sa facem un thread nou?

Si inca ceva: o doamna, cred ca "michelle", incerca sa fie impaciuitoare. Stimata doamna, cu lucrurile astea nu e de glumit, nu de alta, dar sunt copiii nostri in joc. Chiar cu riscul de a ma repeta, de ei trebuie sa avem grija, ca altfel ii fura "valul" si dupa aceea degeaba plangem.

P.S. Deoarece homofobia se refera conform definitiei la persoane, si nu la practica, nu sunt de acord cu ea. Dar sunt clar impotriva acceptarii homosexualitatii ca normalitate, si sunt pentru tratarea ei ca boala. Si pentru ca este contagioasa pe filiera "culturala", sunt foarte prudent mai ales cu anturajul copiilor mei, pe cat e posibil.
Sarac cu duhul
Citeaza (SophistiKat @ Mar 27 2011, 11:26 AM) *
God, parca si Hitler era mai coerent în discursurile lui decât homofobii...

Iarta-ma, dar nu ma pot abtine: care God?

Iar homosexualitatea culturala, care e convarsitoarea majoritate, nu se deosebeste de alte vicii, decat ca te lasi cu mult, mult mai greu de ea. Odata ce te prinde, e ca drogurile, nu te mai poti lasa. Si de regula cad victime cei mai slabi, din varii motive, dar "ajutati" de cei cu state vechi de plata, cu bucurie. Si multi din cei slabi, cand realizeaza ce au ajuns, cad in deznadejde. Pentru ca omul, spre deosebire de animale, are un judecator de care nu poate fugi, si acela e constiinta lui. Si o tot ignori, pana o data. Si de aici suicidele.
Musafir
Citeaza (Sarac cu duhul @ Mar 27 2011, 09:18 PM) *
Iarta-ma, dar nu ma pot abtine: care God?

Iar homosexualitatea culturala, care e convarsitoarea majoritate, nu se deosebeste de alte vicii, decat ca te lasi cu mult, mult mai greu de ea. Odata ce te prinde, e ca drogurile, nu te mai poti lasa. Si de regula cad victime cei mai slabi, din varii motive, dar "ajutati" de cei cu state vechi de plata, cu bucurie. Si multi din cei slabi, cand realizeaza ce au ajuns, cad in deznadejde. Pentru ca omul, spre deosebire de animale, are un judecator de care nu poate fugi, si acela e constiinta lui. Si o tot ignori, pana o data. Si de aici suicidele.

iar au aparut savantii multilateral dezvoltati si filozofatorii pe teme impuse!
Musafir
Citeaza (Sarac cu duhul @ Mar 27 2011, 09:01 PM) *
Draga SophistiKat,

S-a ajuns la asa o mizerie ca numai Dumnezeu o mai poate curata.

sezi binisor, nu te mai zbuciuma atata: Apocalipsa tot va veni! asa e scris, asa o vrut bunul si iubitorul tau Dumnezeu. wink.gif
Citeaza
Dar macar noi sa vedem deviatia si sa o aratam ca atare, neacceptand-o.

da, veti avea un loc asigurat in rai. de fapt, din asta consta tot circul asta numit viata pamanteasca, nu? Dumnezeu a dat sa fie si oameni rai ca sa poata savarsi fapte de vitejie si credinta viitorii ingerasi!
Onest
Saracule cu duhul, ți-am urmărit de multă vreme posturile și am tras concluzia că ești un om cu mult bun simț și cu intenții bune. Problema ta e alta: nu prea știi ce e de fapt homosexualitatea și asta se vede clar din ce spui. Ai o mulțime de prejudecăți și stereotipuri care îți țin loc de informații. Nu e doar vina ta, ci și a societății, dar dacă tot intervii în discuții despre homosexualitate, ai putea să compensezi lipsurile printr-o documentare măcar sumară.

Cum ai ajuns sa fii ce esti, e problema ta personala.

Homosexualii nu sînt în nici un fel vinovați de orientarea lor sexuală. Problema e într-adevăr în mare măsură personală, dar spunîndu-i cuiva „e problema ta” e ca și cînd i-ai spune „descurcă-te”.

un topic care sa loveasca in cei care mai gandesc normal

Topicul e despre homofobi, adică oameni care îi evită, îi detestă, îi discriminează sau chiar îi atacă fizic pe homosexuali. Homofobii nu gîndesc normal, ci se bazează pe instincte, pe irațional și pe zvonuri. Homofobii în cea mai mare parte habar nu au ce e homosexualitatea, dar au impresia că știu.

Si deviatia asta duce la tot felul de alte deviatii, gen pedofilie, cum au documentat iar multi aici. Nu stiam multe lucruri, desi le banuiam, si le multumesc celor care le-au scris.

Le mulțumești degeaba. Te-au dezinformat. Du-te și documentează-te singur, în locuri unde poți avea încredere în informații.

Unii se grăbesc să facă legături între pedofilie și homosexualitate, pentru că le servește unui scop clar, acela de a-și justifica homofobia.

Si la fel de deviante sunt prostitutia, violurile si violenta, ca sa nu mai vorbim de pedofilie. Sau si pentru cei care sunt impotriva lor trebuie gasita o fobie, si sa facem un thread nou?

Faci paralele care dovedesc necunoașterea homosexualității. Prostituția e o activitate, homosexualitatea nu. Și așa mai departe.

Pedofilia înseamnă două lucruri, în funcție de subiect. Pentru publicul larg, jurnaliști, polițiști și alții pedofilul e un infractor care a făcut sex cu o persoană minoră sub limita legală. Pentru psihologi înseamnă altceva: pedofilul e cineva care se simte atras afectiv și sexual de copii sub vîrsta adolescenței, indiferent dacă trece efectiv la sex. Cei mai mulți pedofili se abțin de la sex cu copiii, și totuși sînt pedofili.

E normal să te ferești de pedofili dacă ai copii și să-ți educi copiii să se ferească de necunoscuți. Asta nu e o fobie, ci o precauție necesară. În schimb homofobii se feresc de homosexuali pentru motive ridicole.

Stimata doamna, cu lucrurile astea nu e de glumit, nu de alta, dar sunt copiii nostri in joc. Chiar cu riscul de a ma repeta, de ei trebuie sa avem grija, ca altfel ii fura "valul" si dupa aceea degeaba plangem.

Confunzi homosexualitatea cu pedofilia. Copiii trebuie protejați de pedofili, nu de homosexuali.

Valul? Homosexualitatea nu e un viciu, nu e ca drogurile, pe care le încerci ca amuzament și apoi nu te mai poți dezbăra de ele. Nu devii homosexual dacă faci experiențe sexuale cu un amic de același sex.

Dar sunt clar impotriva acceptarii homosexualitatii ca normalitate, si sunt pentru tratarea ei ca boala. Si pentru ca este contagioasa pe filiera "culturala", sunt foarte prudent mai ales cu anturajul copiilor mei, pe cat e posibil.

Ca să ai o atitudine în cunoștință de cauză față de homosexualitate trebuie mai întîi s-o cunoști. Tu încă n-ai făcut pasul ăsta. E ca și cum m-aș împotrivi eu exercițiilor yoga fără să am idee ce înseamnă yoga asta.

Tratarea ca boală a homosexualității nu se poate face decît de către medici (psihiatri), dar medicina de azi susține că homosexualitatea nu este o boală.

Nu, homosexualitatea nu e contagioasă pe nici un fel de filieră. De altfel majoritatea homosexualilor de azi au fost crescuți în medii heterosexuale, n-au avut nici un homosexual în anturajul lor.

Dacă ții mult la copiii tăi ar trebui să iei în calcul eventualitatea ca unul sau mai mulți dintre ei să constate, cîndva, că e homosexual. Pentru că așa „vine” homosexualitatea: o constați ca pe culoarea ochilor, fără să poți să i te împotrivești și fără s-o declanșeze cineva. Iar dacă eventualitatea asta ți se întîmplă ție atunci atitudinea ta va fi distructivă pentru copilul respectiv. Atitudinea asta duce la suicid, nu ce spuneai tu.

Pintea Haiducul
Citeaza (SophistiKat @ Mar 27 2011, 11:21 AM) *
cine se cred acesti homofobi neo-fascisti sa-si impuna viziunea lor primitiva altora ?

Cine ne credem? Reprezentantii speciei Homo Sapiens si ai instinctului ei perpetuu de supravietuire. Dar voi cine va credeti? Reprezentantii Entropiei Universale care tinde sa distruga Viata, Iubirea, Frumusetea, totul? angry.gif
kanuk
Citeaza (Pintea Haiducul @ Mar 28 2011, 04:07 PM) *
Cine ne credem? Reprezentantii speciei Homo Sapiens si ai instinctului ei perpetuu de supravietuire. Dar voi cine va credeti? Reprezentantii Entropiei Universale care tinde sa distruga Viata, Iubirea, Frumusetea, totul? angry.gif

Sa facem totul, tovarasi, ca acesti reprezentanti ai EU (Entropiei Universale, nu altceva--ce credeati voi?) sa nu distruga viata. Sa ne reproducem, deci, sa fim nu 7, ci 8, dar ce zic eu? noua miliarde in douaj' de ani de-acum in colo. Sa incepem sa eliminan, deci, pe cei ce ne impiedica sa ne multiplicam si mai mult intru gloria unuia sau altuia din cei carora le dam un nume pentru va dorim sa ni le incredintam soarta. Sa nu fie decit alb sau negru, ca noua nu ne plac nuantele pentru ca ne strica intelegerea acestei lumi a carei variante de iubire noi vrem sa o impunem acum si-n vecii vecilor.
MirceaA
nu cred ca ar avea cineva ceva cu ei daca nu ar sari in fata in continuu, daca nu ar exagera in manifestatii, daca nu ar incerca sa faca din statutul lor o arma de cersit. Daca am nevoie de un serviciu sau o lucrare, nu intreb pe nimeni daca e homosexual sau nu. Ce fac ei in intimitatea lor nu ma intereseaza, asa cum nu ma intereseaza daca doi hetero si-o pun in misionar sau pe la spate.
MirceaA
Citeaza (MirceaA @ Mar 28 2011, 04:27 PM) *
nu cred ca ar avea cineva ceva cu ei daca nu ar sari in fata in continuu, daca nu ar exagera in manifestatii, daca nu ar incerca sa faca din statutul lor o arma de cersit. Daca am nevoie de un serviciu sau o lucrare, nu intreb pe nimeni daca e homosexual sau nu. Ce fac ei in intimitatea lor nu ma intereseaza, asa cum nu ma intereseaza daca doi hetero si-o pun in misionar sau pe la spate.

Pintea Haiducul
Citeaza (kanuk @ Mar 28 2011, 06:18 PM) *
Sa nu fie decit alb sau negru, ca noua nu ne plac nuantele.

Vorbeste in numele tau, nuantele fac Frumusetea vietii in intreaga ei splendoare. Eu nu vorbeam despre nuante, ci despre uraciunile abjecte care personifica Entropia si care cauta sa distruga insusi principiul motrice al Vietii pe pamant.
SophistiKat

Nu ma intereseaza aberatiile tale.
Cand o sa vreau sa caut prin lada de gunoi, am sa-ti citesc posturile ! smile.gif

Citeaza (Pintea Haiducul @ Mar 28 2011, 04:31 PM) *
Vorbeste in numele tau, nuantele fac Frumusetea vietii in intreaga ei splendoare. Eu nu vorbeam despre nuante, ci despre uraciunile abjecte care personifica Entropia si care cauta sa distruga insusi principiul motrice al Vietii pe pamant.

Te strofoci din rasputeri sa mimezi cultura, dar nu demonstrezi decât prostia...
hotnewsadmin
Citeaza (SophistiKat @ Mar 28 2011, 05:37 PM) *
Nu ma intereseaza aberatiile tale.
Cand o sa vreau sa caut prin lada de gunoi, am sa-ti citesc posturile ! smile.gif

La urmatorea referire la persoana , iei pauza 10 zile . Te stradui sa inciti de cateva saptamini pe trei subiecte .
gigel de luxembourg
QUOTE (Onest @ Mar 28 2011, 01:24 PM) *
De altfel majoritatea homosexualilor de azi au fost crescuți în medii heterosexuale, n-au avut nici un homosexual în anturajul lor.

E o mica inadvertenta aici. La un moment dat, acel om face prima oara sex homosexual iar pt asta trebuie sa existe un partener (care, zic eu, ar trebui sa fie tot homosexual, nu?). Ca sa poti face sex cu cineva trebuie, intr-un fel sau altul, sa faca parte din anturajul tau.
In fine, asta a fost asa, mai mult o flotare logica, fara mare importanta. Problema reala este alta.
Exista homosexuali care racoleaza/abordeaza tineri prin diverse locuri mai publice sau mai putin publice. Asta este realitatea si nu o poti nega, oricate acuzatii de "esti homofob" ai face. Despre astfel de situatii vorbea omul cand spunea ca e bine sa ne ferim copiii. Nu de pedofili e vorba, pedofilii cauta copii fragezi, probabil cu varsta de 5-10 ani. Pedofilul atenteaza la copiii mici, nu la adolescentii in jur de 16 ani. Copilul de 5-10 ani cam stii ce face, esti cu ochii pe el, ii poti urmari evolutia, nu ca in cazul unui adolscent care are independenta drept un scop imediat al vietii lui.
Aici e de fapt problema si te faci ca nu intelegi ce spune omul: homosexualii cauta "prospaturi" iar varsta in care un copil incepe sa-si descopere sexualitatea este prielnica pt astfel de intalniri de gradul III. E foarte posibil ca un astfel de adolescent, usor temator de o eventuala incercare sexuala cu o fata, sa accepte o propunere venita din partea unui homosexual, mai ales daca propunerea este foarte bine impachetata in folie de "prietenie dezinteresata".
Coruperea se produce nu asupra copiiilor ci asupra adolescentilor si nu este facuta de pedofili ci de homosexuali.
din_Canada_ajuns_ACASA
Reprezentantii Entropiei Universale care tinde sa distruga Viata, Iubirea, Frumusetea, totul? angry.gif

ai uitat de corola de minuni a lumii ...
din_Canada_ajuns_ACASA
Citeaza (gigel de luxembourg @ Mar 28 2011, 06:05 PM) *
Coruperea se produce nu asupra copiiilor ci asupra adolescentilor si nu este facuta de pedofili ci de homosexuali.

si asta ie bine sau ie rau ?
Pintea Haiducul
Citeaza (din_Canada_ajuns_ACASA @ Mar 28 2011, 08:46 PM) *
ai uitat de corola de minuni a lumii ...

Musafir
Citeaza (din_Canada_ajuns_ACASA @ Mar 28 2011, 06:48 PM) *

eu zic ca asta e o cu totul alta problema si nu are nici ar trebui sa puna o pata asupra homosexualitatii, asa cum nici faptul ca Berlusconi si-a tras-o cu pustoaice contra cost si servicii ilegale nu da nimanui dreptul sa-i huleasca pe heterosexuali sau sa pretinda ca toti politicienii influenti ar fi corupatori de minori.

Asa ca, fa-ti rolul in educatia copiilor.. cu intelegere si pricepere. Pentru asta trebuie sa fii tu mai intai informat, altfel nu faci decat sa le sporesti interesul de a experimenta chestii pe care le-ar putea cunoaste si fara sa le testeze pe propria piele. Asa ar fi de dorit, dar pentru asta e necesara mai intai o societate deschisa, formata din indivizi educati si moderati.
love and marriage
Citeaza (Onest @ Mar 21 2011, 07:05 AM) *
Discuția asta, spre deosebire de altele, e despre homofobie.

da, inteleg ca va este total neprielnica perspectiva asta comparativa.
voi pretinteti, in mod stupid, o perspectiva limitata pana la varful nasului.

dar, o discutie la oamenii normali presupune si permite trimiteri, comparatii, rationamente care includ mai multi termeni, pe langa cel de referinta.
asadar, intr-o abordare onesta, ca sa identifici cauzele respingerii homosexualitatii, adica ale homofobiei, este elementar necesara discutarea homosexualitatii insesi, pe care o caracterizezi, o compari, o privesti din perspective multiple.

nimeni sanatos la cap, sau care nu se teme de rezultate, nu poate cere interzicerea unei astfel de analize.
daca aveti argumente contrare, sa le vedem.

Citeaza (Onest @ Mar 21 2011, 07:05 AM) *
Caz în care tu poți funcționa cel mult pe post de cobai sau specimen. Părerea unui homofob despre homofobie e la fel de valoroasă ca părerea unui schizofrenic despre schizofrenie: aflăm cum e lumea văzută dinăuntru, dar altfel nu folosește la mare lucru.

cineva a sesizat ca topicul impune incorect un fel de avantaj - dar unul fals, totusi - in favoarea teoriilor pro-homo.
in mod similar, eu pot sa spun ca parerea unui homosexual despre homofobie e la fel de oportuna ca parerea unui pedofil despre respingerea pedofiliei de catre oamenii normali.
e corect, nea Modeste? smile.gif

eu am prezentat argumente.
am prezentat si viziuni din interiorul fenomenului, e adevarat, dar preluate de la actorii principali: solidaritatea propagandei homo cu propaganda pedofila, pana la separarea pe motive de PR.
din_Canada_ajuns_ACASA
Citeaza (Musafir @ Mar 28 2011, 07:19 PM) *
Asa ar fi de dorit, dar pentru asta e necesara mai intai o societate deschisa, formata din indivizi educati si moderati.

neah, odata ce ai deschis cutia pandorei nu mai egzista cale de intoarcere ... se stie indubitabil ca numai la simplul gand ca ar putea fi homosexual respectivul individ se imbolnaveste instant de SIDA si incepe sa fugareasca copii pe strada ...
love and marriage
Citeaza (Onest @ Mar 28 2011, 01:24 PM) *
Unii se grăbesc să facă legături între pedofilie și homosexualitate, pentru că le servește unui scop clar, acela de a-și justifica homofobia.

respingerea homosexualitatii nu se justifica exclusiv prin toleranta si intersectarea cu pedofilia.

la obiect: inceputurile comune ale propagandei homo si pedo sunt o realitate.
faptul ca realitatea asta iti este defavorabila tie in discutie nu anuleaza realitatea in cauza.

de exemplu, este la fel cum ai incerca sa faci sa dispara faptele lui Ridzi (cea cu scena de milioane de euro), doar pentru ca situatia este discutata la antenele lui Voiculescu.
nu, faptele lui Ridzi raman comise, indiferent cine si de ce le invoca ulterior.

gigel de luxembourg
QUOTE (din_Canada_ajuns_ACASA @ Mar 28 2011, 06:48 PM) *

uite, de asta nu trebuie dat prea mult nas miscarii astea de "eliberare de sub jugul heterosexualilor", pt ca vor fi si voci din astea care vor pune intrebarea "si ce vezi rau in asta?" la modul serios, nu in bascalie.
drumul asta al vostru duce la un moment in care un tembel politically correct o sa urle "pai si ce e rau daca fi-tau va incepe viata sexuala cu un barbat?, nu e nicio problema, tre sa avem aceleasi drepturi, este jignitor sa te deranjeze asta!".
love and marriage
Citeaza (muciflenduri @ Mar 21 2011, 12:14 PM) *
Mai prostul satului, spuneam ca nu a dovedit nimeni ca homosexualii sunt mai inclinati spre pedofilie decat heterosexualii si era raspuns la ce sustineau ceilalti doi idioti din tripleta de aur.

Ai o etica a argumentatiei a la Antena3. smile.gif

Mai, spalatorule de cadavre, tu ai facut urmatoarea scamatorie, pe care incerci acum sa o justifici cum justifica ciorditorul ca gaina vecinilor s-a tinut acasa dupa el: anume, ai trantit o selectie a unei conluzii despre unele teste.
Si ai lasat, astfel, impresia ca sursa citata de tine declara ferm: stiinta a decis ca nu exista nici o corelatie intre homosexualitate si pedofilie.
Insa tu ai citat partial.

Partea ignorata de tine ofera imaginea completa: stiinta nu a ajuns la o concluzie ferma ca nu exista vreo corelatie intre pedofilie si homosexualitate.
Ci doar ca testele respective nu au relevat-o.
Insa, dupa cum ti-am mai aratat, in afara de testele alea, mai ave malte indicii : NAMBLA, propaganda intovarasita homo si pedo si alte cele.

Intelegi ce-ti reprosez, zoaieboarfe ?
Ca ai cosmetizat concluzia unui raport, domeniu in care recidivezi prosteste.

Bai omule, prostia ta e de-a dreptul covarsitoare. Eu inteleg ca persisti si tot bati apa in piua, dar esti fenomenal. Adica vine un dement, precum consultuantul, sau mujikkone, si spune 'Homosexualii sunt pedofili' si sustine ca e dovedita treaba, ca asa stie el.
Eu dau un citat din wikipedia care spune ca nu e nicidecum dovedita treaba, ca s-au facut teste si nu a iesit nicaieri ca ar fi mai inclinati spre pedofilie.

Zoaieboarfe, daca prostia mea e covarsitoare si bine simtita, inteligenta ta e extrem-extrem de discreta. smile.gif

In primul rand, eu si gigel de luxembourg, de exemplu, am sustinut ca pedofilia si homosexualitatea se intersecteaza, se tolereaza, sunt verisoare etc.
Reamintesc asta ca sa te calibrez si pe tine, ca delirezi cu alte prostii.

In al doilea rand, tu citai trunchiat din wikipedia si ignorai parti esentiale din concluzia respectiva – am explicat mai sus.
Pe romaneste, bagai sub pres niste treburi esentiale in economia concluziei.
Nimic nou, esti din tagma scamatorilor de kilometraje din targul de masini, ai mai incercat tu sa manaresti si niste rapoarte medicale ale guvernului USA.

Iar tu, boule, te apuci sa traduci chipurile ce as fi zis eu, cum ca as fi spus ca de fapt procentele sunt identice.
Refuz sa cred ca poti fi chiar atat de incapabil sa rationezi. Pur si simplu nu pot concepe ca cineva e chiar atat de batut in cap.

Sa stii ca bulbucii aia de sub nasul matale pot fi confundati doar vag la forma cu niste circumvolutiuni, daca asta ai vrut sa faci. smile.gif
Surescitatule, nu am spus niciodata ce debitezi tu.
Nu ma certa pe mine, ia-te de vocile alea care te informeaza pe tine despre mersul discutiei.

Idiotule, in opinia ta oamenii trebuie sa isi demonstreze nevinovatia, nu? Daca nu pot dovedi homosexualii ca in privinta pedofiliei au acelasi procente ca si heterosexualii, e clar ca ei sunt de vina.

Cand te vad asa nervos, sa stii ca eu, pe langa trainicia argumentelor mele, ma bazez si pe trainicia manecilor tale foarte lungi si legate frumos la spate. smile.gif

Deci, maro-spumosule, oamenii nu trebuie sa isi demonstreze nevinovatia.
Este un principiu elementar si de bun simt.

Insa, oamenii trebuie sa raspunda dovezilor care se aduc impotriva lor.
De exemplu, daca stiinta nu a ajuns la o concluzie clara in privinta raportului pedofilie/homosexualitate, ne uitam la celelalte indicii: tovarasia propagandei pedo cu cea homo, ca sa ne referim doar la unul dintre cele mentionate.
Niste oameni normali ar fi vomitat instantaneu la o intovarasire cu pedofilii.
Propaganda homo, organizatiile homo nu au avut reactia asta normala de la inceput, ci s-au delimitat de ochii soacrei.

Daca vine un consultant si spune ca eu am omorat-o pe Elodia, trebuie sa demonstrez ca nu e adevarat pentru ca altfel un prost ca tine va spune ca e clar ca eu sunt ucigasul.

Uite cum e treaba cu acuzatiile si replica la acuzatii:

- zoaieboarfe, orice prost pricepe ca, daca in Jurnalul Meu vorbesc in cheie pozitiva despre furtul de oglinzi auto si despre cum am amorat-o pe Elodia, atunci inseamna ca am o parere ok despre furtul de oglinzi auto si ca as cam fi implicat in uciderea Elodiei.

- similar, orice prost pricepe ca, daca in Journal of Homosexuality, public articole in cheie pozitiva despre pedofilia homo si despre cum am ucis-o pe Elodia, atunci inseamna ca am o parere ok despre pedofilia homo si ca as cam fi implicat in uciderea Elodiei.

Rationamentul asta ii este accesibil oricarui prost, insa tu esti un prost fudul, iar fudulia asta incurca si mai mult lucrurile.

pedofil=normal
Principala mea nemultumire la adresa homosexualilor nu e acea ca exista cum ar dori de altfel homosexualii ci faptul ca se baga in casa mea, in educatia copiilor mei si in sufletul meu. Homosexualii tipa in gura mare ca nu ii lasam in pace cand de fapt ei nu ne lasa pe noi sa traim.
Am dat cateva exemple clare cu homosexuali care in tari "avansate" gen america, brazilia , germania s-au "ajutat" unul pe altul pana au devenit majoritari in comisiile de invatamant si au votat apoi "democratic" intoxicarea mintii copiilor cu filme cica educative pline de perversiuni.

Un alt exemplu clar al homosexualilor care sunt non stop cu bocancii in viata noastra este si acest site in care
un grup de vreo 4 homosexuali au lansat un subiect de discutie privind homosexualii si l-au tinut fortat in atentia generala in postand repetat si adesea jignitor.
Cand lumea a inceput sa nu le mai raspunda si subiectul respectiv nu s-a mai incadrat in zona fierbinte "FORUM: Ultimele discutii", si-au schimbat nick-name-urile (o parte din ei) si au lansat un alt "subiect fierbinte" de data asta mult mai direct "De ce suntti cu totii bolnavi mintali de homofobie?" si incearca disperati din nou sa tina sus acest subiect.

Nu am auzit niciodata pe nici unul din homosexualii legati de acest forum sa spuna macar o data ca nu sunt de acord ca un copil de 6 ani sa fie obligati sa vizioneze filme cu masturbare, travestiti, schimbare de sex, homosexualitate, voyeurism etc.

Eu nu mai postez pe aici ca sa nu le mai fac jocul.
Musafir
Citeaza (pedofil=normal @ Mar 29 2011, 06:48 AM) *
Eu nu mai postez pe aici ca sa nu le mai fac jocul.

Ce bine-ai face. Oricum cu tine nu se poate discuta, din moment ce-ti suspectezi pe oricine nu-i ca tine de toate nenorocirile si catastrofele de care a avut, are si va avea parte omenirea.

Si nu numai de asta, ci mai ales pentru ca nu stii sa discuti: vrei sa ti se dea dreptate, iar daca n-ai te superi ca ciobanul pe sat si-i faci pe ceilalti vinovati pentru cat esti tu de amarat pe lumea asta plina de homosexuali.
Onest
E o mica inadvertenta aici. La un moment dat, acel om face prima oara sex homosexual iar pt asta trebuie sa existe un partener (care, zic eu, ar trebui sa fie tot homosexual, nu?). Ca sa poti face sex cu cineva trebuie, intr-un fel sau altul, sa faca parte din anturajul tau.

E o inadvertență numai pentru cei care nu înțeleg ce e homosexualitatea. Nu devii homosexual după de faci sex, ci ești deja dinainte, uneori cu mult înainte. Eu de exemplu mi-am dat seama că îmi plac băieții cînd eram la începutul pubertății, dar am făcut prima dată sex cînd eram deja major de cîțiva ani buni. Și ca mine sînt mulți alții. Tu ai impresia că elementul important în a deveni homosexual este sexul. Te înșeli.

Rămîne cum am zis: majoritatea homosexualilor de azi (din România) au fost crescuți în medii heterosexuale, fără nici un homosexual în anturajul lor și fără informații despre homosexualitate.

Exista homosexuali care racoleaza/abordeaza tineri prin diverse locuri mai publice sau mai putin publice. Asta este realitatea si nu o poti nega, oricate acuzatii de "esti homofob" ai face.

Există. Există și heterosexuali care caută prospături. Dar împotriva lor nu a apărut o fobie, ci o simplă reacție de apărare: fetele sînt învățate să se ferească de bărbați necunoscuți.

E foarte posibil ca un astfel de adolescent, usor temator de o eventuala incercare sexuala cu o fata, sa accepte o propunere venita din partea unui homosexual, mai ales daca propunerea este foarte bine impachetata in folie de "prietenie dezinteresata".

N-ai dus raționamentul pînă la sfîrșit, deci sînt nevoit să ghicesc eu ce ai vrut să spui: că adolescenții care încearcă sexul homosexual devin la rîndul lor homosexuali. E una din prejudecățile homofobilor. Îți mai spun o dată: homosexualitatea nu se ia, nici măcar prin sex.

Onest
Citeaza (love and marriage @ Mar 28 2011, 07:40 PM) *
da, inteleg ca va este total neprielnica perspectiva asta comparativa.
voi pretinteti, in mod stupid, o perspectiva limitata pana la varful nasului.

dar, o discutie la oamenii normali presupune si permite trimiteri, comparatii, rationamente care includ mai multi termeni, pe langa cel de referinta.
asadar, intr-o abordare onesta, ca sa identifici cauzele respingerii homosexualitatii, adica ale homofobiei, este elementar necesara discutarea homosexualitatii insesi, pe care o caracterizezi, o compari, o privesti din perspective multiple.

O discuție între oameni normali presupune și trimiteri, dar nu la mama dracului. Homosexualitatea e una, iar pedofilia e alta. Cînd vorbim de homofobie poți faci trimiteri la homosexualitate, fiindcă homofobia este o atitudine față de homosexuali, dar cînd faci trimiteri la pedofilie e dubios. Știm de ce o faci, dar asta nu te recomandă ca om normal.

Citeaza (love and marriage @ Mar 28 2011, 07:40 PM) *
in mod similar, eu pot sa spun ca parerea unui homosexual despre homofobie e la fel de oportuna ca parerea unui pedofil despre respingerea pedofiliei de catre oamenii normali.
e corect, nea Modeste? smile.gif

Nu, evident. Ți-ai tras analogia după cum ți-a convenit, dar e proastă. Părerea față de homofobie a unui homosexual e ca părerea față de hoție a celui păgubit, pentru că homofobia îl împiedică pe homosexual să-și trăiască liniștit viața, deși viața lui nu deranjează pe nimeni. Analogia ta e proastă pentru că manifestarea pedofiliei are efecte profund distructive, în timp ce a homosexualității nu.

De fapt tu înțelegi lucrurile astea, pentru că n-ai cum să fii într-atît de dobitoc încît să nu le înțelegi, dar te amuzi pe seama vieții unora pe care îi disprețuiești.

Citeaza (love and marriage @ Mar 28 2011, 07:58 PM) *
respingerea homosexualitatii nu se justifica exclusiv prin toleranta si intersectarea cu pedofilia.

Cine a zis că s-ar justifica doar prin asta? Homofobii sînt foarte creativi în a-și inventa justificări.

Citeaza (love and marriage @ Mar 28 2011, 07:58 PM) *
la obiect: inceputurile comune ale propagandei homo si pedo sunt o realitate.
faptul ca realitatea asta iti este defavorabila tie in discutie nu anuleaza realitatea in cauza.

Zici „la obiect” și iar aberezi cu pedofilia. Tu pricepi că e altceva? Se pare că nu.

N-au nici o relevanță propaganda, înfrățirea, începuturile comune și alte chestii politice. Homofobia nu în planul ăsta acționează. Ăsta e doar un afterthought al tău, o justificare post coitum. Homofobul îl detestă pe homosexual din stomac, nu din raționamente superioare, istorice.

love and marriage
Citeaza (Onest @ Mar 29 2011, 12:17 PM) *
E o inadvertență numai pentru cei care nu înțeleg ce e homosexualitatea. Nu devii homosexual după de faci sex, ci ești deja dinainte, uneori cu mult înainte. Eu de exemplu mi-am dat seama că îmi plac băieții cînd eram la începutul pubertății, dar am făcut prima dată sex cînd eram deja major de cîțiva ani buni. Și ca mine sînt mulți alții. Tu ai impresia că elementul important în a deveni homosexual este sexul. Te înșeli.

Exemplul tau este egal cu zero.

Rămîne cum am zis: majoritatea homosexualilor de azi (din România) au fost crescuți în medii heterosexuale, fără nici un homosexual în anturajul lor și fără informații despre homosexualitate.

Nu stiu pe ce te bazezi tu cand spui ca ramane cum ai zis.
Ai vreo statistica, vreun capat de studiu, sau doar pareri culese de la tovarasii tai de suferinta?
Nu te contrazic, dar vreau sa subliniez usurinta cu care declami niste chestii.

Apoi, problema se pune putin altfel : pot sa fiu de acord ca cei mai multi homosexuali apar in medii de oameni normali.
DAR:
1. studiile lui Stacey arata ca copiii crescuti de homo, chiar daca sunt normali sexual, fac sex homo mai mult decat copiii normali, crescuti in medii normale; asta nu este de dorit;
2. exista indicii – vezi Schumm – ca homosexualii au, intr-adevar, copii homo in mai mare masura decat oamenii normali; per ansamblu, majoritatea homosexualilor provin din familii normale, insa doar pentru ca familiile normale sunt 95% din lumea asta, sunt covarsitor majoritare.

Există. Există și heterosexuali care caută prospături. Dar împotriva lor nu a apărut o fobie, ci o simplă reacție de apărare: fetele sînt învățate să se ferească de bărbați necunoscuți.

Te faci ca uiti ceva: in cultura oamenilor normali nu exista o toleranta, o acceptare tacita a orientarii spre fetite de clasa a saptea, a opta.
Pe lang la homosexuali, asta a existat de la inceput: aprobarea, sustinerea tipului de legatura barbos-baietel.
Aia de NAMBLA, cand au fost arestati, faceau sex cu batei de la 8 ani.

N-ai dus raționamentul pînă la sfîrșit, deci sînt nevoit să ghicesc eu ce ai vrut să spui: că adolescenții care încearcă sexul homosexual devin la rîndul lor homosexuali. E una din prejudecățile homofobilor. Îți mai spun o dată: homosexualitatea nu se ia, nici măcar prin sex.

Insa SIDA se ia.
Nu are importanta daca un tanar a luat SIDA fiind el insusi homosexual, sau pentru ca, normal fiind, a facut, totusi, sex homo in contextul descris de Stacey: crescut in mediul homo, cu o toleranta imbecila indusa.

Insa iar debitezi fara sa clipesti “adevaruri” propagandistice.
Nu exista un consens clar, fenomenul si cauzele homosexualitatii, declansarea metehnei nu au fost descifrate limpede.
Ca pamantul e rotund e clar.
Despre homosexualitate si cauzele ei nu exista o certitudine similara.

love and marriage
Citeaza (Onest @ Mar 29 2011, 01:01 PM) *
O discuție între oameni normali presupune și trimiteri, dar nu la mama dracului. Homosexualitatea e una, iar pedofilia e alta.

Chestiunea e ca metehnele astea doua se intalnesc undeva, la mama sau la tata dracului, sau la taticii sau mamicile dracului, sa nu discriminam. smile.gif

De exemplu, forma aia de homosexualitate practicata de greci, invocata de fraierii din tagma voastra, tocmai formula asta o avea: barbat matur/baietel de 10-12 ani.
Se numeste pederastie.
La varsta aia, un baietel nu a intrat in pubertate si nimeni sanatos la cap nu poate sa sustina ca este echivalentul sexului cu un adolescent.
Ticalosii homosexuali pedofili de la NAMBLA (organizatie infiintata de un milkitant homosexual, remember), regulau baietei de 8 ani.
Iar sleahta voastra a sarit sa ii apere.

Cînd vorbim de homofobie poți faci trimiteri la homosexualitate, fiindcă homofobia este o atitudine față de homosexuali, dar cînd faci trimiteri la pedofilie e dubios. Știm de ce o faci, dar asta nu te recomandă ca om normal.

Ma rog, e ca si cum Vadim m-ar face ticalos.
Adica o apreciere despre ticalosie/normalitate venita de la un ticalos/”normal alternativ”.

Eu fac comparatiile astea pentru ca asta este relitatatea.
Ca imi serveste mie in argumentatie, sau ca va dezavantajeaza pe voi in pledoarie – nu conteaza.
Adevarurile obiective exista dincolo de viermuiala voastra.

Nu, evident. Ți-ai tras analogia după cum ți-a convenit, dar e proastă. Părerea față de homofobie a unui homosexual e ca părerea față de hoție a celui păgubit, pentru că homofobia îl împiedică pe homosexual să-și trăiască liniștit viața, deși viața lui nu deranjează pe nimeni. Analogia ta e proastă pentru că manifestarea pedofiliei are efecte profund distructive, în timp ce a homosexualității nu.

Esenta problemei este urmatoarea: tu, un homo, nu poti sa fii obiectiv intr-o discutie despre respingerea homosexualitatii.
Pentru ca asta presupune discutarea naturii homosexualitatii.
Poti sa ma banuiesti si pe mine de lipsa de obiectivitate, insa, in conditiile astea, ma combati cu argumente, cu cifre, cu date – cum fac eu.
Nu cu declaratii generaliste, sau miorlaite.

In primul rand, viata unui homosexual nu e deranjanta cat timp se desfasoara discret si decent, dar pretentiile aberante ale homosexualului sunt deranjante: casatorie si dreptul de a primi copii pe mana.
Ambele au efecte sociale si medicale nedorite si in contextul asta devine si mai indezirabila manifestarea homosexualitatii.
Am mai vorbit de asta.

In privinta pedofiliei, iti reamintesc opiniile sincere, de inceput, ale propagandei homo: nu toate relatiile barbos/baietel incumba un abuz, o molestare.
Vezi modelul grecesc, promovat de NAMBLA.
Vezi si opinia asemanatoare a psihiatrului Richard Green, cel care v-a scos din randul bolnavilor mintali, in anii 70.
Vezi si opiniile medicale recente, cum ca pedofilia ar fi chiar o orientare sexuala.
In contextul asta, si pedofilul – atentie, nu molestatorul! - poate spune ca prejudecatile societatii contemporane il impiedica sa-si traiasca viata.

La fel, zoofilia.
Asta nu stiu ce efecte distructive poate sa aiba in randul septelului de vacute dragute.
Si zoofilul este impiedicat sa-si traiasca viata.

De fapt tu înțelegi lucrurile astea, pentru că n-ai cum să fii într-atît de dobitoc încît să nu le înțelegi, dar te amuzi pe seama vieții unora pe care îi disprețuiești.

Nu ii dispretuiesc nicicum pe toti, pe multi ii consider oamni cumsecade.
Insa ii consider niste gunoaie cinice pe propagandistii homo vopsiti, asa cum esti tu, care ignora argumentele reci, gen pericolul de SIDA la care sunt expusi copiii crescuti in mediu homo, de exemplu.
Vezi, din nou, studiul lui Stacey, ca punct de plecare, vezi, din nou, statisticile care arata o rata de infectare cu SIDA de 20%, in medie, a zonei homo, vezi, din nou, avertismentele privind tensinta exploziva a cazurilor de SIDA la homo.

Daca v-as fi banuit ca sunteti toti dobitoci, ati fi fost mai putin vinovati.
Insa cred ca cei mai multi pricepeti argumentele astea, dar le ingropati undeva, repede, sub o gargara de refrene propagandiste de uz general.
Din cauza asta, va consider niste ticalosi cinici, niste negustori de capricii, pe riscul unor copii.

Cine a zis că s-ar justifica doar prin asta? Homofobii sînt foarte creativi în a-și inventa justificări.

Realitatea este foarte ofertanta, ca sa zic asa.
Argumentele sunt la indemana si sunt evidente.

Zici „la obiect” și iar aberezi cu pedofilia. Tu pricepi că e altceva? Se pare că nu.

N-au nici o relevanță propaganda, înfrățirea, începuturile comune și alte chestii politice. Homofobia nu în planul ăsta acționează. Ăsta e doar un afterthought al tău, o justificare post coitum. Homofobul îl detestă pe homosexual din stomac, nu din raționamente superioare, istorice.

Ba au o foarte mare relevanta.
Denota ce spuneam: relatia de rudenie, toleranta, infratirea, intersectarea metehnei homo cu cea pedo.
Relatii manifestate constant: mainstream, la inceputuri, apoi mai discret, dar clar, cu atentie la implicatiile de PR.

Da, respingerea homosexualitatii poate sa vina si din scarba instinctiva, din stomac, cum zici tu.
Dar si din argumente limpezi si din considerente medicale, sociale, religioase, culturale.
Toate astea sunt justificate.

E o discutie fara sfarsit.
Dupa cum spuneam, o sa reluam toate temele abordate si rasabordate pe celalalt topic.

Onest
Citeaza (love and marriage @ Mar 29 2011, 03:46 PM) *
Exemplul tau este egal cu zero.

Nu, exemplul meu este egal cu unu. Unul din foarte multe, dar nu zero.

Nu stiu pe ce te bazezi tu cand spui ca ramane cum ai zis.
Ai vreo statistica, vreun capat de studiu, sau doar pareri culese de la tovarasii tai de suferinta?
Nu te contrazic, dar vreau sa subliniez usurinta cu care declami niste chestii.

Apoi, problema se pune putin altfel : pot sa fiu de acord ca cei mai multi homosexuali apar in medii de oameni normali.

Deci te împotrivești ca să te afli în treabă, că altfel îți dai seama că lucrurile cam așa stau și de fapt ești și tu de acord.

E simplu. Homosexualii care trecuseră de adolescență în 1990 au astăzi de la 35 de ani în sus. Dintre ei o foarte mică parte au putut avea un anturaj homosexual. Și dintre cei sub 35 de ani, o bună parte au crescut fără informații pe bune despre homosexualitate, fără homosexuali printre cunoștințe. Rămîne deci că numai o mică parte din homosexualii de azi au putut avea homosexuali în anturaj. Iar asta nu înseamnă automat că au și făcut sex cu ei.

DAR:
1. studiile lui Stacey arata ca copiii crescuti de homo, chiar daca sunt normali sexual, fac sex homo mai mult decat copiii normali, crescuti in medii normale; asta nu este de dorit;
2. exista indicii – vezi Schumm – ca homosexualii au, intr-adevar, copii homo in mai mare masura decat oamenii normali; per ansamblu, majoritatea homosexualilor provin din familii normale, insa doar pentru ca familiile normale sunt 95% din lumea asta, sunt covarsitor majoritare.

1. Deci ești de acord că acei copii nu sînt homosexuali.
2. Studiile lui Schumm sînt egale cu zero, e un fapt stabilit.

Te faci ca uiti ceva: in cultura oamenilor normali nu exista o toleranta, o acceptare tacita a orientarii spre fetite de clasa a saptea, a opta.
Pe lang la homosexuali, asta a existat de la inceput: aprobarea, sustinerea tipului de legatura barbos-baietel.
Aia de NAMBLA, cand au fost arestati, faceau sex cu batei de la 8 ani.

Nu, de fapt tu te faci că uiți ceva: ce-au făcut organizațiile de homosexuali cîndva nu reflectă neapărat ce gîndesc homosexualii în general. Pe mine nu m-a întrebat nimeni ce părere am despre pedofilie, așa că te rog să nu presupui automat că răspunsul meu e unul tolerant. Nu e.

Insa SIDA se ia.
Nu are importanta daca un tanar a luat SIDA fiind el insusi homosexual, sau pentru ca, normal fiind, a facut, totusi, sex homo in contextul descris de Stacey: crescut in mediul homo, cu o toleranta imbecila indusa.

Deci tu ești homofob pentru că se ia SIDA.

Ai uitat deja că în discuția asta homosexualitatea e relevantă numai prin intermediul homofobiei. Nu orice știi tu sau crezi tu că știi despre homosexuali e relevant aici.

Insa iar debitezi fara sa clipesti “adevaruri” propagandistice.
Nu exista un consens clar, fenomenul si cauzele homosexualitatii, declansarea metehnei nu au fost descifrate limpede.
Ca pamantul e rotund e clar.
Despre homosexualitate si cauzele ei nu exista o certitudine similara.

Nu, specialist în debitări și în certitudini ești tu. De exemplu tu numești homosexualitatea „meteahnă” fără să clipești. Tu ești convins că a fi homosexual e un defect. Tu ai și argumente pentru asta, de care nu te îndoiești. Eu nu vorbesc de nici o certitudine.
din_Canada_ajuns_ACASA
http://www.vancouversun.com/life/Alberta+p...0534/story.html
din_Canada_ajuns_ACASA
Citeaza (din_Canada_ajuns_ACASA @ Mar 29 2011, 06:20 PM) *

reactii la romârlani nu avem? rolleyes.gif
ca mie mi s-a strepezit cooru de iemotie.
love and marriage
Citeaza (Onest @ Mar 29 2011, 04:38 PM) *
Nu, exemplul meu este egal cu unu. Unul din foarte multe, dar nu zero.

Da, matematic, unu este diferit de zero, hai sa vorbim discutii, ca mi-era dor de asa ceva. smile.gif
Unu din foarte multe nu are mare relevanta.

In plus, iti repet: nu e clar cum devine cu homosexualitatea, ce o declanseaza, cand, de ce.
Exista cazuri in care “mutarea” apare mai tarziu, teorie confirmata de organizatia mondiala a sanatatii, daca nu ma insel – oricum, de o sursa ok.
Asadar, cazul tau, homosexual din copilarie, nu este o regula.

Deci te împotrivești ca să te afli în treabă, că altfel îți dai seama că lucrurile cam așa stau și de fapt ești și tu de acord.

Nu vulgariza aiurea - exista un aspect relevant al chestiunii, pe care tu il eludezi: proportia de homo generata de fiecare mediu – adica mediu normal, sau mediu homo.

Asadar, iti repet cu ce sunt de acord: ca, per ansamblu, homosexualii provin majoritar din familii de oameni normali.
Insa, asta pentru ca oamenii normali sunt covarsitor majoritari pe lume.

Exista, insa, studii, indicii, ca mediul homo favorizeaza aparitia comportamentului homo la copiii normali, sau chiar aparitia de copii homo in adevaratul sens al cuvantului.
Nu la toti, dar intr-o proportie semnificativa.
Daca vrei, reluam discutia, ca am anticipat ca la asta o sa revenim.

E simplu. Homosexualii care trecuseră de adolescență în 1990 au astăzi de la 35 de ani în sus. Dintre ei o foarte mică parte au putut avea un anturaj homosexual. Și dintre cei sub 35 de ani, o bună parte au crescut fără informații pe bune despre homosexualitate, fără homosexuali printre cunoștințe. Rămîne deci că numai o mică parte din homosexualii de azi au putut avea homosexuali în anturaj. Iar asta nu înseamnă automat că au și făcut sex cu ei.

Asta inseamna, nea Modeste, ca homosexualitatea poate sa apara in orice mediu.
De acord.

1. Deci ești de acord că acei copii nu sînt homosexuali.

Sunt de accord cu ce spune doamna Stacey Judith: ca mediul homo altereaza comportamentul sexual normal al copiilor.
Mai clar, ca acei copii, crescuti in familii homo, desi, personal, se identifica drept normali, au facut sex homo intr-o proportie mult mai mare decat copiii normali, crescuti in medii normale.
Si ca raman cu o atitudine ok fata de perspectiva de a face sex homo.
Am spus asta de multe ori, nu inteleg de ce o noutate pentru tine.

Asadar, sa nu mai vii cu diversiunea aia chinuita, si sa spui ca pustii in cauza isi accepta senini sexualitatea, daca observa ca sunt homo.
Nu, aici vorbim de copii normali, care fac sex homo.

Insa!
SIDA se ia la fel de repede, chiar daca este vorba de un copil/adolescent normal, care doar face sex homo.
Nu conteaza motivatia, in ultima instanta, ci conteaza cat de dezirabila e situatia asta cu risc medical ridicat.

Din acelasi motiv, in SUA si in alte partile ale lumii, homosexualii nu au voie sa doneze sange, din cauza riscului de infectare cu SIDA.
Dar, interdictia se extinde si asupra barbatilor care au facut sex cu barbati, chiar daca nu sunt homosexuali.
Pentru ca riscurile raman aceeasi.

2. Studiile lui Schumm sînt egale cu zero, e un fapt stabilit.

pentru cine nu cunoaste, aici este o relatare concisa a studiului lui Schumm.:

http://www.aolnews.com/2010/10/17/study-ga...-have-gay-kids/

studiul este controversat, insa, deocamdata, a fost publicat de divizia de presa a Universitatii Cambridge.
nu cred ca aia si-ar fi dat foc la atatea secole de prestigiu academic, publicand ceva cu totul neconform.

Nu, de fapt tu te faci că uiți ceva: ce-au făcut organizațiile de homosexuali cîndva nu reflectă neapărat ce gîndesc homosexualii în general. Pe mine nu m-a întrebat nimeni ce părere am despre pedofilie, așa că te rog să nu presupui automat că răspunsul meu e unul tolerant. Nu e.

1. tocmai de aia nu am spus ca pedofilia si homosexualitatea sunt congruente, ca se suprapun perfect; sustin, insa, ca se intersecteaza intr-o masura semnificativa si ca se tolereaza;
2. acel “candva” nu inseamna in alta era; chiar si in prezent exista o toleranta explicita fata de pedofilia homo – vezi declaratiile imprudente ale lui Jennings, responsabilul american cu siguranta in scoli, far, in acelasi timp, homosexual militant; vezi ce publica Journal of Homosexuality;
3. nu vorbim de o sustinere izolata a homosexualitatii fata de pedofilie: pana sa se infurie oamenii sanatosi, propaganda homo, organizatiile homo, sprijineau masiv organizatiile de pedofili homo; (wikipedia a modificat recent niste paragrafe; amuzant, dar noi le-am discutat, deja; in plus, sensul exprimarii, desi indulcite, ramane acelasi, argumentele isi gasesc sprijinul in articol)

Asta este o mostra de logica de propagandist homo. smile.gif
Eu resping homosexualitatea pentru ca mediul homo este infectat de SIDA in proportie de 20%, ca medie, pentru ca mediul homo altereaza comportamentul sexual normal al copiilor si tot asa.

Ai uitat deja că în discuția asta homosexualitatea e relevantă numai prin intermediul homofobiei. Nu orice știi tu sau crezi tu că știi despre homosexuali e relevant aici.

n-am uitat nimic.
Insa nu sunt fraier sa accept perspective asta idioata a voastra: discutam despre respingerea homosexualitatii, dar acceptam numai perspectivele care ne convin.
Pe un forum public, asta nu se poate.
La voi in gasca, da.

Nu, specialist în debitări și în certitudini ești tu. De exemplu tu numești homosexualitatea „meteahnă” fără să clipești. Tu ești convins că a fi homosexual e un defect. Tu ai și argumente pentru asta, de care nu te îndoiești. Eu nu vorbesc de nici o certitudine.

tu refuzi sa vezi niste chestiuni simple, care iti pot con feri niste certitudini.
despre chestiunile obiective, eu imi formez opiniile in functie de argumente.
da, homosexualitatea este o meteahna.
repet un rationament:

1.natura nu este nici homofoba, nici pro-gay.
2. organismele vii tind sa se inmulteasca, asta e singurul lucru elementar pe care-l au in fisa postului;
3. in functie de cat de evoluat e organismul, inmultirea se face prin diviziune celulara, sau contact sexual mascul/femela (organe reproducatoare mascul/organe repr femela);
4. contactul sexual mascul/femela e cauzat de atractia sexuala mascul/femela;
5. daca toate astea sunt indeplinite, specia se propaga;
6. la homo nu exista atractie erotica femela/mascul, deci nu exista posibilitatea indeplinirii obiectivului elementar al speciei, de la cel mai prost microb, pana la cel mai destept scriitor pe net;
7. ca urmare, homosexualitatea este o eroare de programare mentala, pentru ca impiedica impulsul esential, promordial, anuleaza instinctul de conservare a speciei .

gigel de luxembourg
intrebare pt activistii gay:

clipul de mai jos este homofob?

http://www.youtube.com/watch?v=vnRidI8ux1o&NR=1
love and marriage
dar asta?

http://videonews.antena3.ro/action/viewvid...i-multi-minori/
kalk
Citeaza (gigel de luxembourg @ Mar 29 2011, 10:40 PM) *
intrebare pt activistii gay:

clipul de mai jos este homofob?

http://www.youtube.com/watch?v=vnRidI8ux1o&NR=1

nu! e doar umor de proasta calitate pe tema transexualitatii.

dar de ce intrebi? laugh.gif
kalk
Citeaza (love and marriage @ Mar 29 2011, 11:08 PM) *

nu, nici asta.
asta face parte din strategia ta de a face pe fraierii pacaliti de lobbyul homosexaulilor sa creada ca homosexualii sunt neaparat si pedofili. in plus, parca amicul tau gigel zicea ca fetele de 14-15 ani abuzate nu se incadreaza la pedofilie, ci la corupere de minori.
ar fi fost oportun sa pui si o statistica: cam cati adulti heterosexuali practica in medie sex cu minori. ne multumim si doar cu procente, desi daca e sa privim ca numar absolut, nu stiu care tragedie e mai mare.
kalk
Citeaza (love and marriage @ Mar 29 2011, 09:14 PM) *
2. organismele vii tind sa se inmulteasca, asta e singurul lucru elementar pe care-l au in fisa postului;
3. in functie de cat de evoluat e organismul, inmultirea se face prin diviziune celulara, sau contact sexual mascul/femela (organe reproducatoare mascul/organe repr femela);
6. la homo nu exista atractie erotica femela/mascul, deci nu exista posibilitatea indeplinirii obiectivului elementar al speciei, de la cel mai prost microb, pana la cel mai destept scriitor pe net;
7. ca urmare, homosexualitatea este o eroare de programare mentala, pentru ca impiedica impulsul esential, promordial, anuleaza instinctul de conservare a speciei .

asa, si? justifica asta homofobia?
de ce nu te duci tu sa predici asta si berzelor homosexuale, care cica mai si imprumuta cate-un ou (masculii) sau ademensc masculul in cuib pentru un "one night stand", dupa care cresc progenitura impreuna cu partenul de acelasi sex?
sau pui la infinit aceeasi placa doar pentru a te reumple iar si iar de autoadmiratie, ca act esti de profund?
Onest
Da, matematic, unu este diferit de zero, hai sa vorbim discutii, ca mi-era dor de asa ceva. smile.gif
Unu din foarte multe nu are mare relevanta.

Pentru tine nu are relevanță decît să bați moneda homofobiei, deci exemplul meu și al altor homosexuali pe care îi cunosc eu nu contează pentru tine.

In plus, iti repet: nu e clar cum devine cu homosexualitatea, ce o declanseaza, cand, de ce.
Exista cazuri in care “mutarea” apare mai tarziu, teorie confirmata de organizatia mondiala a sanatatii, daca nu ma insel – oricum, de o sursa ok.
Asadar, cazul tau, homosexual din copilarie, nu este o regula.

Repeți degeaba. Tot asta spun și eu, că nu e clar ce e cu homosexualitatea asta. Dar de aici la homofobie e cale lungă. Iar de la homofobie la discriminare prin lege iar e cale lungă.

Aia cu mutarea tîrzie probabil e ceva rar. Eu am stat de vorbă cu destul de mulți homosexuali și n-am întîlnit pe nici unul devenit homosexual tîrziu. Sigur, pentru tine toate astea sînt irelevante.

Asta inseamna, nea Modeste, ca homosexualitatea poate sa apara in orice mediu.
De acord.

Ce faci, mă lași pe mine să trag concluzia? Fie: dacă homosexualitatea poate să apară în orice mediu înseamnă că vorbești degeaba de mediu.

Ca să nu mai spun că într-o discuție despre homofobie mediul ăla e cu totul lipsit de importanță. În schimb devine important un alt mediu: cel în care a crescut homofobul. Ia spune-ne, ce mediu te-a făcut homofob?

Sunt de accord cu ce spune doamna Stacey Judith: ca mediul homo altereaza comportamentul sexual normal al copiilor.
Mai clar, ca acei copii, crescuti in familii homo, desi, personal, se identifica drept normali, au facut sex homo intr-o proportie mult mai mare decat copiii normali, crescuti in medii normale.
Si ca raman cu o atitudine ok fata de perspectiva de a face sex homo.
Am spus asta de multe ori, nu inteleg de ce o noutate pentru tine.

Asadar, sa nu mai vii cu diversiunea aia chinuita, si sa spui ca pustii in cauza isi accepta senini sexualitatea, daca observa ca sunt homo.
Nu, aici vorbim de copii normali, care fac sex homo.

Pentru tine subiectul discuției e o noutate permanentă. De cîte ori ți-l aduce cineva aminte tu-l uiți. Poftim, ți-l mai amintesc o dată: homofobia. Ce spui tu despre modificările de comportament nu e relevant într-o discuție despre homofobie.

Stacey nu vorbește de o „alterare” a comportamentului. Asta e de la tine, prin prisma homofobiei tale.

Insa!
SIDA se ia la fel de repede, chiar daca este vorba de un copil/adolescent normal, care doar face sex homo.
Nu conteaza motivatia, in ultima instanta, ci conteaza cat de dezirabila e situatia asta cu risc medical ridicat.

Din acelasi motiv, in SUA si in alte partile ale lumii, homosexualii nu au voie sa doneze sange, din cauza riscului de infectare cu SIDA.
Dar, interdictia se extinde si asupra barbatilor care au facut sex cu barbati, chiar daca nu sunt homosexuali.
Pentru ca riscurile raman aceeasi.

1. tocmai de aia nu am spus ca pedofilia si homosexualitatea sunt congruente, ca se suprapun perfect; sustin, insa, ca se intersecteaza intr-o masura semnificativa si ca se tolereaza;
2. acel “candva” nu inseamna in alta era; chiar si in prezent exista o toleranta explicita fata de pedofilia homo – vezi declaratiile imprudente ale lui Jennings, responsabilul american cu siguranta in scoli, far, in acelasi timp, homosexual militant; vezi ce publica Journal of Homosexuality;
3. nu vorbim de o sustinere izolata a homosexualitatii fata de pedofilie: pana sa se infurie oamenii sanatosi, propaganda homo, organizatiile homo, sprijineau masiv organizatiile de pedofili homo; (wikipedia a modificat recent niste paragrafe; amuzant, dar noi le-am discutat, deja; in plus, sensul exprimarii, desi indulcite, ramane acelasi, argumentele isi gasesc sprijinul in articol)

Vorbești în termeni aiurea, dovadă a unei înțelegeri trunchiate. Homosexualitatea e o orientare sexuală, deci nu poate să tolereze, să sprijine, să susțină nimic. Tu vorbești de fapt de cei care militează pentru acceptarea homosexualilor. N-ai decît să-i critici cît vrei, nu mă doare. De fapt nu există nici o mișcare socială care să nu fi făcut greșeli. Au greșit și negrii care militau împotriva rasismului, și femeile feministe, și românii din Ardealul inclus în Imperiul Austro-Ungar etc. etc. Chiar dacă obiectivul militantismului e just, metodele pot fi greșite, și de multe ori sînt.

Dar din nou, greșelile militanților nu justifică homofobia.

Eu resping homosexualitatea pentru ca mediul homo este infectat de SIDA in proportie de 20%, ca medie, pentru ca mediul homo altereaza comportamentul sexual normal al copiilor si tot asa.

Asta e logică de homofob. În realitate nu poți respinge homosexualitatea, pentru că oricît te-ai împotrivi ea nu dispare. Ce stă în puterea ta e să le faci zile fripte homosexualilor, care de fapt n-au nici o vină pentru că sînt ceea ce sînt și probabil oricum nu ți-au făcut nici un rău.

tu refuzi sa vezi niste chestiuni simple, care iti pot con feri niste certitudini.
despre chestiunile obiective, eu imi formez opiniile in functie de argumente.
da, homosexualitatea este o meteahna.
repet un rationament:

Muzică de flașnetă hodorogită. Ți-am mai explicat o dată că înșiruirea asta de afirmații nu se ridică la rang de raționament.

Cu minime modificări aceleași afirmații se potrivesc și la bătrîni. Și de fapt chiar există ceea ce se cheamă gerontofobie. Dar asta nu înseamnă că fobiile astea sînt justificate.

love and marriage
Citeaza (kalk @ Mar 30 2011, 06:47 AM) *
nu, nicici asta.
asta face parte din strategia ta de a face pe fraierii pacaliti de lobbyul homosexaulilor sa creada ca homosexualii sunt neaparat si pedofili.

confuzel, eu tocmai am repetat (cu precizarea clara "atentie, repet!"), ca nu toti homosexualii sunt pedofili. smile.gif
atunci, de ce insisti sa spui prostii legate de afirmatiile mele?
spui suficiente aiureli si singur, nu e cazul sa te extinzi.
ceea ce sustin este ca exista o intersectare semnificativa a celor doua metehne si ca exista o toleranta a mediului homo, a propagandei homo fata de astfel de deprinderi.

in plus, parca amicul tau gigel zicea ca fetele de 14-15 ani abuzate nu se incadreaza la pedofilie, ci la corupere de minori.

fetele de 15 ani se pot marita legal in romania.
insa un baietel de 8 ani nu poate fi decat un baietel de 8 ani.
insa iti dau dreptate intr-o privinta: filmuletul meu se potrivea mai bine unei alte etape a discutiei, aia in care nea Modest debita ca homosexualii au o grija remarcabila pentru orfani si situatia lor ingrata, care merge pana la dorinta de adoptie.
si include, dupa cum vedem, si alte dorinte.
adica hai sa nu idealizam prosteste tagma homosexualilor, pe acelasi tipar idiot "homosexualii sunt spalati, cititi si parfumati - plus plini de compasiune pentru orfani".

ar fi fost oportun sa pui si o statistica: cam cati adulti heterosexuali practica in medie sex cu minori. ne multumim si doar cu procente, desi daca e sa privim ca numar absolut, nu stiu care tragedie e mai mare.

nu am o astfel de statistica, cred ca aici se pot cuantifica limpede doar legaturile de felul asta incadrate ca infractiuni.
din punctul asta de vedere, singurele statistici pe care le-am vazut sunt alea culese de la urgentele spitalelor din USA, unde reiesea ca numarul barbatilor care molesteaza baietei e mai mare decat numarul barbatilor care molesteaza fetite.
statisticile au fost contestate si nu sunt clare, pentru ca, de exemplu, unii dintre molestatori nu se declarau homosexuali, adica nu erau atrasi de barbati.

insa, dincolo de astfel de statistici, avem alte indicii, de care am tot vorbit, NAMBLA, pederastia clasica (barbos/baietel), tovarasia propagandei homo cu cea pedo si tot asta.

in privinta procentelor, situatia se pune asa: avem homosexualul x si omul normal y.
sansele ca homosexualul sa aiba si inclinatii de tip barbos/baietel sunt mai mari decat sansele ca omul normal sa fie pedofil.
exista si pedofili printre oamenii normali, insa comunitatea oamenilor normali a condamnat fara echivoc meteahna asta.
nu a militat sa fie acceptata.
love and marriage
Citeaza (kalk @ Mar 30 2011, 06:56 AM) *
asa, si? justifica asta homofobia?

justifica afirmatia "homosexualitatea este o deviatie".
si, de aici, fiecare isi gestioneaza cum vrea adevarul asta.

Citeaza (kalk @ Mar 30 2011, 06:56 AM) *
de ce nu te duci tu sa predici asta si berzelor homosexuale, care cica mai si imprumuta cate-un ou (masculii) sau ademensc masculul in cuib pentru un "one night stand", dupa care cresc progenitura impreuna cu partenul de acelasi sex?
sau pui la infinit aceeasi placa doar pentru a te reumple iar si iar de autoadmiratie, ca act esti de profund?

uneori am impresia ca preopinentii mei sunt tot un fel de necuvantatoare, asa, ca berzele lor homo. smile.gif
nu imi este clar daca ai sesizat: oul ala este FURAT.
nu este ouat de unul dintre barzoii tai pe invers.
fara ou, nema berze.
ouale provin de la doamnele berze si este necesar sa fie fecundate de un barzoi cu instincte normale.

deci, elev, concluzia este urmatoarea: si la animale, homosexualitatea inseamna imposibilitatea inmultirii.
adica, o meteahna.
love and marriage
Citeaza (Onest @ Mar 30 2011, 10:56 AM) *
Pentru tine nu are relevanță decît să bați moneda homofobiei, deci exemplul meu și al altor homosexuali pe care îi cunosc eu nu contează pentru tine.

Iar pentru tine relevant este doar sa prestezi harnic la tambalul propagandei homo.
Altfel, ai fi inteles ca situatia ta si a homosexualilor cunoscuti de tine nu poate fi oferita drept exemplu definitiv decat daca sustii ca sunteti toti facuti in serie, cu stanta, pe acelasi calapod.

In plus, nu pot sa-ti acord nici un fel de incredere: esti evident subiectiv, apoi, ai dovedit cata buna credinta ai in discutii.

Repeți degeaba. Tot asta spun și eu, că nu e clar ce e cu homosexualitatea asta. Dar de aici la homofobie e cale lungă. Iar de la homofobie la discriminare prin lege iar e cale lungă.

Nu e deloc cale lunga.
O aberatie naturala, cu efecte medicale nedorite, este firesc sa fie respinsa din start de oamenii normali.

Iar respingerea unor pretentii aberante, mai ales cand este in joc si siguranta copiilor, nu este nicidecum discriminare.
Este bun simt.

Aia cu mutarea tîrzie probabil e ceva rar. Eu am stat de vorbă cu destul de mulți homosexuali și n-am întîlnit pe nici unul devenit homosexual tîrziu. Sigur, pentru tine toate astea sînt irelevante.

Stii ce relevanta au, in primul rand?
Arata ca esti lipsit de consistenta in argumentatie si putin credibil.
Initial, tu declami o aiureala, cu aerul de spui un adevar definitiv demonstrat, incontestatbil.
Ti se atrage atentia ca nu este chiar asa, dupa care, in cel mai bun caz, admiti ca nu e chiar asa cum sustineai.
Pe topicul celalalt, eu ma obisnuisem sa intri intr-o vrie de eschive si de salturi peste argumente, in loc sa admiti imediat ca o situatie poate sa nu fie asa cum o descrii tu.
Dar ca tu, personal, nu cunosti asa ceva.

Ce faci, mă lași pe mine să trag concluzia? Fie: dacă homosexualitatea poate să apară în orice mediu înseamnă că vorbești degeaba de mediu.

Pai, nu te las sa tragi concluzia, pentru ca o faci prost si incomplet, desi argumentatia mea era rotunda ca sa ai concluzia ok.

Deci, homosexualitatea apare in toate mediile, insa mediile homo stimuleaza cel putin comportamentul homo al copiilor normali (dupa Stacey), sau chiar aparitia de copiii homo 100% (Schumm).

Asadar, este relevant sa vorbim de mediu, pentru ca, fara un mediu homo, copiii normali n-ar fi facut sex homo (nu stiu care parinte si-ar dori asa ceva), sau, nu ar fi aparut copii homo asa multi (iarasi, nu stiu care parinte ar accepta senin perspectiva asta).

Ideea de baza o stii: in controversa despre adoptiile de catre “parinti” homo, propaganda homo sustine ca mediul homo nu influenteaza sexualitatea copiilor.
Avem semnale ca lucrul asta se intampla, iar riscurile medicale sunt serioase.
Nu pare sa fi in interesul copilului.

Ca să nu mai spun că într-o discuție despre homofobie mediul ăla e cu totul lipsit de importanță. În schimb devine important un alt mediu: cel în care a crescut homofobul. Ia spune-ne, ce mediu te-a făcut homofob?

Asta este o alta imbecilitate la care nu vreti sa renuntati usor: anume, ca discutia despre respingerea homosexualitatii nu trebuie sa permita o caracterizare a homosexualitatii, a efectelor ei de tot felul.
Este complet ilogic.
La barul homo Miss Stiulete, probabil ca regula asta ar fi acceptabila.

Eu am crescut intr-un mediu absolut normal, obisnuit, ca majoritatea oamenilor de pe lumea asta.
Insa logica este aceeasi, in oricare mediu cresti si te dezvolti.

Pentru tine subiectul discuției e o noutate permanentă. De cîte ori ți-l aduce cineva aminte tu-l uiți. Poftim, ți-l mai amintesc o dată: homofobia. Ce spui tu despre modificările de comportament nu e relevant într-o discuție despre homofobie.

Uite de ce e relevant: respingem homosexualitatea, nu o consideram normala, benefica, oportuna, pentru ca mediul homo modifica comportamentul sexual nornmal al copiilor.
Sunteti jalnici.

Stacey nu vorbește de o „alterare” a comportamentului. Asta e de la tine, prin prisma homofobiei tale.

Da, Stacey nu spune “alterare”, pentru ca Stacey are o viziune si o atitudine pro homo explicite si este tinuta si de regulile corectitudinii politice.
Asta o face cu atat mai putin susceptibila de a denatura rezultatele cercetarii stiintifice.

Insa spune clar ca niste copiii normali fac sex homo, fiind crescuti in mediul homo.
love and marriage

Aveam pe vremuri un televizor vechi, cu lampi, care incepea sa-si dea imaginea peste cap in aceeasi schema stricata repetitiva.
Il pocneam usor si-si revenea, pentru o perioada. smile.gif

Ti-am mai spus eu, logica este o intreprindere grea pentru voi.
Sau preferati sa cadeti in penibil, pentru ca alternativa ar fi sa recunoasteti adevarul obiectiv.

Inca o data: aici discutam doar de argumentul medical: homosexualii au SIDA cam 20% si tot creste, mediul homo altereaza comportamntul sexual normal al copiilor normali, copii normali risca sa ia SIDA.
Daca aveati SIDA sub 1%, ca la oamenii normali, mai vorbeam de latura medicala.

Vorbești în termeni aiurea, dovadă a unei înțelegeri trunchiate. Homosexualitatea e o orientare sexuală, deci nu poate să tolereze, să sprijine, să susțină nimic.

Te agati de chichite care nu au relevanta.
Pe de alta parte, homosexualitatea si pedofilia se suprapun, ca orientari sexuale.
Iar cultura homo, daca accepti formularea, este toleranta cu pedofilia homo.
Homosexualitatea a la grec are o forma de homosexualitate pedo, pederastia.

Tu vorbești de fapt de cei care militează pentru acceptarea homosexualilor. N-ai decît să-i critici cît vrei, nu mă doare.

Nu vorbesc doar despre aia.
Vorbesc si despre cultura homo, despre particularitatile ei, despre ingemanarea ei cu pedofilia: repet, NAMBLA are acelasi tipar ca homosexualitatea greceasca, adica raportul este barbos/baiatel.
Vrei, nu vrei, asta este tabloul complet al homosexualitatii.

De fapt nu există nici o mișcare socială care să nu fi făcut greșeli. Au greșit și negrii care militau împotriva rasismului, și femeile feministe, și românii din Ardealul inclus în Imperiul Austro-Ungar etc. etc. Chiar dacă obiectivul militantismului e just, metodele pot fi greșite, și de multe ori sînt.

Tu vorbesti aici de accidente, pe cand la homosexualitate e vorba de o parte componenta si de o constanta.

In primul rand, greselile celor de care vorbesti tu (negri, feministe etc) nu cred ca au fost atat de consistente pe cat a fost si este consistenta toleranta homosexualitatii (las termenul asa) pentru pedofilia homo.

Apoi, feminismul si toate celelalte nu au inglobata in fiinta lor intima o parte eminamente negativa, asa cum este pedofilia homo, parte a homosexualitatii.

Asadar, nu vorbim de erori de parcurs, ci de chestii de substanta.

Dar din nou, greșelile militanților nu justifică homofobia.

Vezi mai sus.

Asta e logică de homofob. În realitate nu poți respinge homosexualitatea, pentru că oricît te-ai împotrivi ea nu dispare.

Iar asta a ta e logica de homo lucid? smile.gif
Nea Modeste, poti sa respingi homosexualitatea, poti sa nu o accepti ca pe o alternativa normala in societate, poti sa refuzi adoptiile si celelalte pretentii aberante ale ptropagandei homo cinice.
Despre asta vorbim.
Ca ea nu dispare, este altceva, este alt neajuns.
Dar ii putem limita efectele sociale nocive.
Iti e mai clar asa?

Ce stă în puterea ta e să le faci zile fripte homosexualilor, care de fapt n-au nici o vină pentru că sînt ceea ce sînt și probabil oricum nu ți-au făcut nici un rău.

Lasa lamentatiile astea.
Tocmai, ca o parte din motivele respingerii homosexualitatii sunt imputabile exclusive homosexualilor: SIDA aia in proportie uriasa si in crestere nu este indusa de oamenii normali si rai.

Insa, sunt total de acord ca traiti o drama, dar de care nu suntem vinovati noi, nu au decis oamenii normali ca pe lume trebuie sa fie si homosexuali.
Dar, cu toata compasiunea, pretentiile voastre au un cost social si medical prea mare.
Sa stii ca eu am o compasiune pentru voi.
Ca este acoperita de tonul aprins al discutiei, ca scade, uneori, and am de-a face cu exemplare cinice si oarbe la argumente ca voi, este altceva.

Muzică de flașnetă hodorogită. Ți-am mai explicat o dată că înșiruirea asta de afirmații nu se ridică la rang de raționament.

N-ai explicat nimic, ne-a Modeste, ai facut niste observatii secundare ca la aia cu homosexualitatea care nu permite, nu tolereaza etc.
Rationamentul este flawless: ce impiedica o functie a organismului nu poate fi considerat normal.

Cu minime modificări aceleași afirmații se potrivesc și la bătrîni. Și de fapt chiar există ceea ce se cheamă gerontofobie. Dar asta nu înseamnă că fobiile astea sînt justificate.

Cu minime eforturi de logica puteai sa-ti raspunzi singur: oamenii au resurse epuizabile, organismul, la un momet dat, nu mai functioneaza la capacitate maxima.
Asa sunt facuti oamenii normali.
Dar, cand e vremea lor, au capacitatea naturala sa se inmulteasca, au softul si hardware-ul necesare.
Homosexualii, indiferent de varsta, n-au fost niciodata in zona asta de normalitate.
Onest
LM, ne învîrtim în cerc. Reluăm chestii pe care le-am tot discutat și răsdiscutat. Nu mai are rost.

Citeaza (love and marriage @ Mar 30 2011, 03:47 PM) *
...aici discutam doar de argumentul medical: homosexualii au SIDA cam 20% si tot creste...

...poti sa respingi homosexualitatea, poti sa nu o accepti ca pe o alternativa normala in societate, poti sa refuzi adoptiile si celelalte pretentii aberante ale ptropagandei homo cinice. Despre asta vorbim.

Nu, nu despre asta vorbim. Îți sugerez să citești titlul discuției periodic, la intervale scurte, că-l uiți cam repede.

Citeaza (love and marriage @ Mar 30 2011, 03:47 PM) *
Sa stii ca eu am o compasiune pentru voi.

Zi să mori tu.
love and marriage
Citeaza (Onest @ Mar 30 2011, 05:14 PM) *
LM, ne învîrtim în cerc. Reluăm chestii pe care le-am tot discutat și răsdiscutat. Nu mai are rost.

nu sunt concins ca n-are rost.
insa da, toate temele astea au fost reluate si stoarse de cate zece ori pe topicul celalalt.

Nu, nu despre asta vorbim. Îți sugerez să citești titlul discuției periodic, la intervale scurte, că-l uiți cam repede.

la mintea si la obrazul tau ce inseamna "cauzele homofobiei"?
nu motivele de adoptare a acestei atitudini, adica de respingere a homosexualitatii?

de ce respingi homosexualitatea, de ce o dezaprobi, critici?
pentru ca: etc etc etc, vezi mai sus, nea Modeste.
este o incadrare perfect logica.

eu m-am cam lamurit ce va poate pielea, dar inca ma surprinde obraznicia cu care pretindeti cenzurarea unor discutii.

inteleg ce va supara: expunerea rationala a motivelor de respingere a homosexualitatii.
pentru o alta atitudine, imbecil-binevoitoare, adresati-va medicului sau farmacistului, unul altuia etc.

Zi să mori tu.

uite, daca vrei sa cadem in mizerii de-astea, sa-ti moara tie-n noaptea nuntii. smile.gif
stai linistit, nu esti in vreun pericol din punctul asta de vedere.
Delfin
Un sondaj online realizat de GfK Romania pe un esantion de 600 de respondenti cu varsta cuprinse intre 18 si 50 de ani scoate la iveala parerea romanilor din mediul urban despre metodele de contraceptie si preventie a bolilor cu transmitere sexuala (BTS). Acelasi studiu mai arata cat de cunoscute sunt acestea in randul populatiei active sexual.

Categoriile de risc pentru contractarea unei BTS
Majoritatea celor intrebati (73%) s-a pus de acord: ambele sexe sunt, in egala masura, predispuse spre a contacta o BTS. Exista totusi si categorii percepute de oameni ca avand un risc ridicat de infectare. Acestea sunt:
- prostituatele;
- persoanele care nu au un partener stabil;
- persoanele care traiesc in conditii precare de igiena;

Asadar, se pare ca perceptia publica despre homosexuali este ca nu fac parte dintr-un grup de risc pentru contractarea unei BTS.

Mai multe detalii aici -> http://smartwoman.hotnews.ro/ce-stiu-si-ce...re-sexuala.html
Onest
Citeaza (love and marriage @ Mar 30 2011, 06:33 PM) *
la mintea si la obrazul tau ce inseamna "cauzele homofobiei"?
nu motivele de adoptare a acestei atitudini, adica de respingere a homosexualitatii?

de ce respingi homosexualitatea, de ce o dezaprobi, critici?
pentru ca: etc etc etc, vezi mai sus, nea Modeste.
este o incadrare perfect logica.

Confunzi cauzele cu justificările. Ce înșiri tu acolo nu sînt cauze, ci explicații pe care le inventezi pentru o atitudine deja formată. Tu n-ai devenit homofob după ce l-ai citit pe Schumm, ci erai cu mult înainte. De-asta spuneam zilele trecute că ne servești justificări post coitum.

Homofobia nu diferă în esență de rasism, antisemitism, xenofobie, misoginie și altele asemenea. Rasistul, antisemitul, xenofobul, misoginul și ceilalți își găsesc repede justificări, exact cum faci și tu. Cauzele sînt însă altele, mai adînci. În ideea asta te întrebam în ce mediu ai crescut. Dar tu nu înțelegi că homofobia ta e un fel de boală, ci ți se pare că e o atitudine rațională, și atunci nu cauți adevăratele cauze.

inteleg ce va supara: expunerea rationala a motivelor de respingere a homosexualitatii.

Iar scoți perle. Nu poți respinge homosexualitatea, așa cum nu poți respinge ochii verzi. În schimb poți să respingi alte chestii legate de homosexualitate: militantismul, paradele, un individ homosexual, drepturile cerute de homosexuali etc.

uite, daca vrei sa cadem in mizerii de-astea, sa-ti moara tie-n noaptea nuntii. smile.gif

Mizerabilă e așa-zisa ta compasiune pentru homosexuali. Recunosc totuși că m-ai amuzat. Mi-l și imaginez pe Hitler spunîndu-le evreilor: „Am o mare compasiune pentru voi! Dar, din motive foarte raționale și deci ineluctabile, sînt nevoit să vă extermin puțin.”
Marcu
Homofobia are ca principala sursa nesiguranta asupra propriei sexualitati ("aoleo, uite un homosexual, daca imi face avansuri si imi place? ce ma fac? daca sunt si eu homosexual si nu stiu? mai bine sa il injur si sa arunc cu rosii in el, ca sa vada toata lumea ca sunt hetero").
Aceasta este versiunea "lo-fi". Pentru a vedea versiunea grafica integrala:click aici.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.