Help - Cauta - Membri - Calendar
Versiune intreaga: Care sunt cauzele/originile homofobiei ?
Hotnews.ro Forum > Actualitati > de toate, amestecate
pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
muciflenduri
Citeaza (love and marriage @ Apr 7 2011, 08:49 PM) *
Plus ca e mai dificil sa gasesti argumente. smile.gif

Sau asa.

Citeaza (love and marriage @ Apr 7 2011, 08:49 PM) *
Asta sugerezi, ca trebuie acceptata o astfel de intamplare?
...
Daca vrei sa ma enervezi sau sa ma ataci cu de-astea, ai gresit categoria, cum nu nimeresti nici aprecierea obiectiva a situatiei.
Insa, la autobaza, probabil ca ai fi scos pe cineva din sarite cu sagetile tale "cazone", bai, mascalzone. smile.gif

Asadar nici dupa nspe mesaje in care pui intrebari imbecile nu vezi ca intrebarile legate de reactia ta vizavi mataranga amantului nevestei tale erau din aceeasi categorie cu intrebarile despre reactia mea la povestea de iubire intre sora-mea si taica-miu.
Daca-mi spui tu care ar fi reactia ta la povestea de iubire intre nevasta-ta si un afroamerican pe nume Direll, promit ca ma voi gandi la reactia pe care as avea-o daca mi-ar pleca rudele la venetia.
Daca tot facem exercitii de imaginatie, macar sa avem amandoi la ce ne gandi.
Si nu, nu vroiam sa te scot din sarite, sper ca nu am atins, fara sa vreau, un subiect sensibil.
gigel de luxembourg
Citeaza (muciflenduri @ Apr 7 2011, 10:02 PM) *
Sau asa.

Asadar nici dupa nspe mesaje in care pui intrebari imbecile nu vezi ca intrebarile legate de reactia ta vizavi mataranga amantului nevestei tale erau din aceeasi categorie cu intrebarile despre reactia mea la povestea de iubire intre sora-mea si taica-miu.
Daca-mi spui tu care ar fi reactia ta la povestea de iubire intre nevasta-ta si un afroamerican pe nume Direll, promit ca ma voi gandi la reactia pe care as avea-o daca mi-ar pleca rudele la venetia.
Daca tot facem exercitii de imaginatie, macar sa avem amandoi la ce ne gandi.
Si nu, nu vroiam sa te scot din sarite, sper ca nu am atins, fara sa vreau, un subiect sensibil.

bai, nea, lemeul NU SUSTINE ca oamenii ar trebui sa fie intelegatori cand nevestele lor fac sex prin vecini. daca ar fi sustinut asta atunci intrebarea ta ar fi avut sens, l-ai fi pus pe ala sa inteleaga care ar fi implicatiile a ceea ce sustine el asupra vieitii LUI. de asta ai fost intrebat despre reactia ta vis-a-vis de o relatie incestuoasa intre tac'tu si sor'ta, pt ca TU SUSTII ca oricare 2 adulti majori si vaccinati pot face ce vor ei. Intelegi acu sau e nevoie de un desen?
gigel de luxembourg
Citeaza (din_Canada_ajuns_ACASA @ Apr 7 2011, 08:52 PM) *
lol, deci dupa un milion de pagini scrise jijel crede ca daca cineva militeaza pentru drepturi EGALE asta inseamna ca PROMOVEAZA, INCURAJEAZA, ba chiar s-ar putea spune ca aproape OBLIGA pe altii sa fie homosexuali ...
ps : jijele, ti-am zis azi ca esti tare dejtept ?

homosexualii AU DREPTURI EGALE cu heterosexualii. au dreptul al munca, la asistenta medicala, la educatie, la pensie, la tot ceea ce are dreptul si un heterosexual.
un barbat homosexual se poate casatori cu orice femeie vrea el, nu il intreaba nimeni la starea civila daca e sau nu homosexual.
ca vrei tu SA SCHIMBI definitia casatoriei e alta poveste. tocmai de asta am spus pe aici ca, daca se merge pe directia asta atunci putem schimba orice si ne putem baga picioarele in tot si toate, cand ai scos din ecuatie binele comun si lasi doar binele personal atunci totul e permis, incest, zoofilie, necrofilie etc, diferentele sunt numai de nuanta.
gigel de luxembourg
Citeaza (muciflenduri @ Apr 7 2011, 09:49 PM) *
Nu mi-e foarte clar de ce raspunzi tu in locul celuilalt dement

pt ca suntem pe forum si mesajele sunt publice, le poate citi oricine si poate interveni oricine. asta inseamna un forum, stiai?
muciflenduri
Citeaza (gigel de luxembourg @ Apr 8 2011, 09:59 AM) *
Intelegi acu sau e nevoie de un desen?

Macar esti amuzant. O nelamurire mai am. Tsunamiul din Japonia a fost cauzat de homosexuali?
muciflenduri
Citeaza (gigel de luxembourg @ Apr 8 2011, 10:09 AM) *
pt ca suntem pe forum si mesajele sunt publice, le poate citi oricine si poate interveni oricine. asta inseamna un forum, stiai?

Il las pe canadez sa raspunda in locul meu, ca e forum si poate interveni oricine.
muciflenduri
Citeaza (gigel de luxembourg @ Apr 8 2011, 10:04 AM) *
homosexualii AU DREPTURI EGALE cu heterosexualii. au dreptul al munca, la asistenta medicala, la educatie, la pensie, la tot ceea ce are dreptul si un heterosexual.

Dar sa-l viziteze pe partenerul lui la spital are voie? Dar sa-l mosteneasca in caz de deces? Dar sa faca un credit imobiliar impreuna cu alesul inimii lui? Dar sa lase legea sa stabileasca cum se impart bunurile comune (in cazul in care se despart)?
Uluitor ca dupa atatea luni tu inca sustii ineptiile astea cum ca heterosexualii si homosexualii sunt egali in fata legii.
Ia zi, un homosexual are voie sa se insoare cu o lesbiana? Sanctitatea casatoriei este atinsa sau nu?
Te dadeai rotund ca esti tolerant, ai un cuplu de homosexuali in birou si nu le-ai crapat capul. Ziceai ca-s de 20 de ani impreuna. Ce se va intampla cand va muri cel pe numele caruia e apartamentul? Vine un var de-al treilea si il da afara pe poponar?
din_Canada_ajuns_ACASA
Citeaza (muciflenduri @ Apr 8 2011, 03:05 PM) *
Ce se va intampla cand va muri cel pe numele caruia e apartamentul? Vine un var de-al treilea si il da afara pe poponar?

pai nu asa e si normal ? parca asa tin minte ca ne-a zis pe topicul celalalt si LM la un moment dat acu cateva luni ...
din_Canada_ajuns_ACASA
jijele, nu mi-ai raspuns la intrebare, au sau nu homosexualii voie sa se tina de mana sau sa se sarute pe strada, asa cum fac heterosexualii ?
love and marriage
[…] Vad ca si buhaiul celalalt zice ca eu sunt avocatul incestului. Singurul motiv pentru care se discuta incestul e ca voi doi visati la acte sexuale intre rude de gradul 1.

Pai, daca te declari de acord cu practica incestului consimtit, se poate spune ca esti avocatul incestului, intr-o discutie in care controversa tocmai asta este, momentan.
Iar incestul intervine in discutie pentru a ne lamuri ca nu tot ce este liber consimtit este automat si acceptabil si tolerabil.

Pai daca-s avocatul incestului, de ce nu sunt si cel al sinuciderii, al poligamiei, al canibalismului?

Ba esti. smile.gif
Plus al scatofiliei si, impardonabil, al sexului in lift.
Uite cum te opinteai in jug pe celalalt topic:

Citeaza (muciflenduri @ Nov 25 2010, 02:41 AM) *
[...]Ca sa te scutesc de efortul intelectual, sunt de acord cu orice fel de relatie care implica persoane adulte, in deplinatatea facultatilor mentale, care aleg in cunostinta de cauza sa faca ce vor sa faca.
Asa ca da, sunt de acord si cu suicidul, si cu eutanasia si cu mancatul excrementelor si cu sexul in lift. Sunt de acord chiar si cu faptul ca un bou vrea sa fie mancat de alt bou. E treaba lui daca vrea sa fie ingropat, ars sau prajit in tigaie.
Cat timp cei care aleg asta sunt in cunostinta de cauza, si o fac din proprie initiativa, e treaba lor ce fac cu corpul lor.
Sunt de acord si cu poligamia, in masura in care exista persoane care accepta viata in grup. [...]

Asadar ca sa sustin ca negrii si asiaticii trebuie sa aiba drepturi egale cu caucazienii, ar trebui sa imi doresc un copil negru?
E din ce in ce mai greu sa tot scriu avand in vedere ca lucruri elementare va depasesc puterea de intelegere.

Pai, noi credem ca avem destula intelegere ca sa pricepem ce e cu tine. Esti un prost din categoria prost fudul, care credea despre el ca e vreun zmeu al argumentatiei, iar acum nu se dezmeticeste si nu se acomodeaza usor cu postura de prostul clasei. smile.gif
Uite de ce:

1. daca sustii ca negrii si asiaticii trebuie sa aiba aceleasi drepturi cu caucazienii, sustii, implicit, ca negrii si asiaticii sunt ok.
Ceea ce este corect.

2 Daca sustii ca incestul trebuie tolerat in societate, daca este facut cu consimtamantul unor adulti, atunci sustii, implicit, ca incestul este ok.
Ceea ce este corect doar daca esti din categorie japita fudula.

Aici este problema: la modul cum te pozitionezi fata de cei pt. care faci lobby: negri, asiatici, incestuosi.

Uite, un exemplu, poate totusi se lipeste ceva de tine.
Sunt impotriva pedepsei capitale, dar e foarte posibil ca intr-un caz particular in care un oarecare betiv/pedofil/sadic mi-ar omori/viola/maltrata/etc copilul, sa ii iau viata, ignorand consecintele legale. Ma face asta ipocrit?
Neaga cumva principiul in care cred si anume ca pedeapsa capitala este incorecta?

Asta este iarasi un caz particular, pentru ca acolo ai actiona in conditii speciale.
Care conditii speciale nu pot, niciodata, sa fie retinute drept regula pentru enuntul unui principiu.
Asadar, exceptiile nu devin norma.

Insa, tehnic, daca nu a fost un moment de furie oarba, ci ai planificat pe indelete crima, da, se poate spune, cu tot cazul asta particular, ca vrei dreptate doar pentru catei: sustii ca nimeni nu merita sa fie ucis de semenii lui, oricat de odios este, atata timp cat individul respectiv nu te-a afectat pe tine.

Zoaieboarfe, esti protovan, serios.

love and marriage
Dar sa-l viziteze pe partenerul lui la spital are voie?

acum eu si sotia mea am fost de cateva ori in vizita la spital la prietene de familie care au nascut.
inteleg ca doar rudele au voie, in ultima instanta, intr-o interpretare la sange.
regula aplicabila si pentru oamenii normali.
pe noi nimeni nu ne-a legitimat sau intrebat daca suntem rude si inteleg ca nici pe afara nu este chiar o problema, pe cat vrea propaganda homo sa faca sa para.
pacientii au dreptul sa-si desemneze vizitatorii pe care vor sa-i primeasca.
insa nu cunosc foarte bine problema, dar nu mi se pare insurmontabila si nici nu cred ca se poate rezolva doar la pachet cu acceptarea casatoriei/adoptiei si a altor aberatii.

Dar sa-l mosteneasca in caz de deces? Dar sa faca un credit imobiliar impreuna cu alesul inimii lui? Dar sa lase legea sa stabileasca cum se impart bunurile comune (in cazul in care se despart)?
Uluitor ca dupa atatea luni tu inca sustii ineptiile astea cum ca heterosexualii si homosexualii sunt egali in fata legii.

sunt aproape sigur ca multe din situatiile astea se pot rezolva pe baza legislatiei in vigoare pentru tot poporul.
unde nu, se poate ajusta, eventual, in legislatia civila, fara sa fie necesar ocolul pe la casatorie.
de-aia tot spun : la notar, birjar!

dar, in ultima instanta, daca e asa de greu, eu aleg sa fie mentinuta situatia actuala, decat sa fie ridicata, chiar si formal, la rang de normalitate, o aberatie evidenta.
love and marriage
Citeaza (din_Canada_ajuns_ACASA @ Apr 8 2011, 03:33 PM) *
jijele, nu mi-ai raspuns la intrebare, au sau nu homosexualii voie sa se tina de mana sau sa se sarute pe strada, asa cum fac heterosexualii ?

in principiu, homosexualii au voie, homosexualitatea nu mai este incriminata legal in romania.

dar nici pedofilii nu se simt confortabil, nici zoofilii.
si ei au ghinionul sa se incadreze intr-o categorie speciala de preferinte sexuale, care, spun unii psihiatri, nu reprezinta o boala.

textul de mai jos face parte din lucrarea "Is Pedophilia a Mental Disorder?:, publicata in 1992 de psihiatrul Richard Green.

[quote name='Richard Green']Cross-Cultural Examples

Ford and Beach (1951) described cross-cultural examples of child–adult sex from the Human Relation Area files at Yale University. Among the Siwans (Siwa Valley, North Africa), “All men and boys engage in anal intercourse. Males are singled out as peculiar if they did not do so. Prominent Siwan men lend their sons to each other for this purpose” (pp. 131–132). Among the Aranda aborigines (Central Australia), “Pederasty is a recognized custom: : : . Commonly a man, who is fully initiated but not yet married, takes a boy ten or twelve years old, who lives with him as his wife for several years, until the older man marries” (p. 132). Diamond (1990) reviewed child–adult sex in Hawaiian history and Polynesia. In the eighteenth century, Cook (1773) reported copulation in public in Hawaii between an adult male and a female estimated to be 11 or 12 “without the least sense of it being indecent or improper” (cited in Diamond, 1990). Sexual interactions between adult and child were seen as benefitting the child, rather than as gratifying the adult. The sexual desire by an adult for a nonadult, heterosexual or homosexual, was accepted (Pukui, Haertig, & Lee, 1972, cited in Diamond, 1990). Suggs (1966), studying Marquesan society, reported considerable childhood sexual behavior with adults (cited in Diamond, 1990). He reported many examples of heterosexual intercourse in public between adults and prepubertal children in Polynesia. The crews of visiting ships were typically involved and assisted by adult natives. Occasions were recorded of elders assisting youngsters in having sex with other elders. In many cultures of Oceania, prepubertal females were publicly sexually active with adults (Oliver, 1974). In Tahiti, in 1832, the missionary Orsmond observed that “in all Tahitians as well as officers who come in ships there is a cry for little girls” (Oliver, 1974, pp. 458–459, cited in Diamond, 1990). Among the Etoro of New Guinea, from about age 10 years, boys would have regular oral sex with older men, swallowing their semen to facilitate growth (Bauserman, 1997). Amongthe neighboring Kaluli, when a boy reached age 10 or 11, his father would select a man to inseminate him for a period of months to years. In addition, ceremonial hunting lodges would be organized where boys could voluntarily form relationships with men who would have sexual relations with them (Bauserman, 1997). These cross-cultural examples are not cited to argue for similar practices in Los Angeles or London. But are we to conclude that all the adults engaged in these practices were mentally ill? [/b]

cine este Richard Green?
unul din pionierii eliminarii homosexualitatii din randul bolilor mintale.

din_Canada_ajuns_ACASA
lemeule, aceleasi intrebari si pentru tine : homosexualii au voie sa se tina de mana pe strada sau sa se sarute sau sa mearga cu mana pe cooru partenerului/partenerei, asa cum fac o gramada de ghiolbani heterosexuali prin romania ?
din_Canada_ajuns_ACASA
Citeaza (love and marriage @ Apr 8 2011, 05:46 PM) *
in principiu, homosexualii au voie, homosexualitatea nu mai este incriminata legal in romania.

lasa tu ce au voie in principiu, ca de la teorie la practica e cale lunga, eu te intreb pe tine ca aparator al moralitatii/normalitatii ce parere ai
Citeaza
dar nici pedofilii nu se simt confortabil, nici zoofilii.

ce treaba au pedofilii, zoofilii, Richard Green sau Maica Tereza cu intrebarea mea ? si se mai mira unii cand sunteti facuti retarzi, idioti, cretini ...
love and marriage
Citeaza (din_Canada_ajuns_ACASA @ Apr 8 2011, 05:54 PM) *
lasa tu ce au voie in principiu, ca de la teorie la practica e cale lunga, eu te intreb pe tine ca aparator al moralitatii/normalitatii ce parere ai

vad ca moralitatea si normalitatea sunt interpretate asa, peiorativ de tagma galagioasa homo.
in primul rand, pune intrebarea limepede.
daca imi ceri mie parerea, nu sunt de acord cu manifestari stradale, explicite, ale unei anomalii cu potential medical periculos.

in cazul oamenilor normali sunt perfect de acord, pentru ca este o parte frumoasa a vietii normale, o manifestare fireasca, daca e facuta in limite decente.
si mie mi se par de prost gust cuplurile normale care stau agale cu mana pe fundul partenerei/partenerului.
cei pe care tu ii numesti ghiolbani, adica recurgi la o apreciere moralista.
deci, bovis canadensis, nu esti si tu un aparator al moralei?smile.gif

Citeaza (din_Canada_ajuns_ACASA @ Apr 8 2011, 05:54 PM) *
ce treaba au pedofilii, zoofilii, Richard Green sau Maica Tereza cu intrebarea mea ? si se mai mira unii cand sunteti facuti retarzi, idioti, cretini ...

pai, cap de bovis, este simplu: toate sectele biologice de sorginte hidoasa si eronata au parte de aceeasi incadrare sociala.
n-auzi ca, zic "parintii" vostri, pedofilia n-ar fi nici ea o boala, iar copilasii aia n-ar fi traumatizati?
atunci, e o chestiune de timp, cum a fost si la voi, ca homosexualii pedofili de la NAMBLA, sa castige sprijinul unei mase critice a imbecililor ultra-toleranti prin cate-un colt de lume.
muciflenduri
Citeaza (love and marriage @ Apr 8 2011, 04:55 PM) *
Zoaieboarfe, esti protovan, serios.

Lasa gargara, zi-mi mai bine ce crezi despre sentimentul frumos dintre nevasta si Direll. Ai avut o noapte la dispozitie, probabil poti sa ne povestesti care ar fi reactia.
din_Canada_ajuns_ACASA
Citeaza (love and marriage @ Apr 8 2011, 06:17 PM) *
cei pe care tu ii numesti ghiolbani, adica recurgi la o apreciere moralista.
deci, bovis canadensis, nu esti si tu un aparator al moralei?smile.gif

homosexualii/lesbienele care stau cu mana pe curu partenerului/partenerei sunt la fel de ghiolbani ca si heterosexualii, deci nu vad unde vezi tu vreo contradictie
din_Canada_ajuns_ACASA
Socant! Un bebelus promoveaza homosexualitatea in plin centrul Timisoarei pe un panou publicitar!
http://www.opiniatimisoarei.ro/socant-bebe...ndal/15/04/2011

mda ... bine ca reclamele la sutiene, ciorapi si kilotzi de dama nu promoveaza heterosexualitatea ...
SophistiKat
Homofobia este doar o reactia primara a masculilor 'razboinici' ! rolleyes.gif

Homofobia merge foarte des mana in mana cu misoginismul; femeile sunt inferioare, mai putin cerebrale (i.e. mai proaste), mai emotionale (i.e. isterice), mai preocupate de frivolitati (i.e. fandosite) etc. Atribuind barbatilor homosexuali caracteristici feminine, homofobii ii plaseaza intr-o zona inferioara unde pot fi dispretuiti si batjocoriti fiindca nu sunt, evident, "barbati adevarati". blink.gif

din_Canada_ajuns_ACASA
homofobilor, ia ziceti, nu-i asa ca n-aveti nici cea mai mica problema ca copiii vostri sa vada reclamele astea ?

love and marriage
Citeaza (SophistiKat @ Apr 21 2011, 12:30 PM) *
Homofobia este doar o reactia primara a masculilor 'razboinici' ! rolleyes.gif

Homofobia merge foarte des mana in mana cu misoginismul; femeile sunt inferioare, mai putin cerebrale (i.e. mai proaste), mai emotionale (i.e. isterice), mai preocupate de frivolitati (i.e. fandosite) etc. Atribuind barbatilor homosexuali caracteristici feminine, homofobii ii plaseaza intr-o zona inferioara unde pot fi dispretuiti si batjocoriti fiindca nu sunt, evident, "barbati adevarati". blink.gif

alta prostie, care merge mana in fund cu propaganda homo.
este vorba de nepotrivire stridenta, de ciudatenie urata, este reactia la vederea strutocamilei.
si nu de misoginism.
pentru ca si femeile cu comportament prea barbatesc sunt la fel de dubioase precum barbatii cu comportament feminin.

cat despre reclamele alea, putem aprecia ca duduile sunt prea dezbracate, eventual.
aici am putem vorbi de (in)decenta, sau de faptul ca pozele ar putea sa nu fie potrivite pentru un public prea tanar.
insa, dincolo de planul acesta de discutie, nu este nimic nelalocul lui.
nu se promoveaza vreo dubiosenie, vreo prostie, este o parte fireasca si normala din viata, prezentata, poate, prea indraznet.

in schimb, aia cu bebelusul este o mizerie, o chestie de prost gust, un recurs la ieftineala.
pot sa va arat alte poze cu bebelusi insangerati din alte campanii hidoase, sau instantanee cu mame ....e care isi exploateaza copiii pentru scopuri politice.

si, bovis canadensis, cand iti vorbeam de atitudini moralizatoare, incercam sa iti atrag atentia ca inclusiv tu faci aprecieri de felul asta, moralizatoare, desi ii numesti pe altii, peiorativ-imbecil, drept "aparatorii moralei".
SophistiKat
Citeaza (love and marriage @ Apr 29 2011, 08:31 PM) *
alta prostie, care merge mana in fund cu propaganda homo.
este vorba de nepotrivire stridenta, de ciudatenie urata, este reactia la vederea strutocamilei.
si nu de misoginism.
pentru ca si femeile cu comportament prea barbatesc sunt la fel de dubioase precum barbatii cu comportament feminin.

Nu stiu de ce, dar tu dai impresia de semidoct ! wink.gif
Nu ti-ai dat înca seama ca e absolut irelevant (pt. natura si stiinta) ce ti se pare tie de prost gust/dubios ?
Una e sa simti o nepotrivire pt. o apucatua, un obicei, orientare sexuala si alta e sa militezi agresiv împotriva acesteia...

Adica omul de rând, care n-ar întinde o mâna sa ajute un homeless care se prabuseste în stradă lânga el, e deodata izbit de profunde simtaminte civice când vine vorba de aplicat corectii homosexualilor sau scormonit pe internet dupa ei ? rolleyes.gif
Homofobia denota niste probleme psihice mai profunde !

Am sa-ti- ofer putina documentatie stiintifica, ca sa-ti mai dezvolti umpic (in)cultura generala ! biggrin.gif
http://seedmagazine.com/content/article/th...animal_kingdom/
Male big horn sheep live in what are often called "homosexual societies". They bond through genital licking and anal intercourse, which often ends in ejaculation. If a male sheep chooses to not have gay sex, it becomes a social outcast. Ironically, scientists call such straight-laced males "effeminate".
Giraffes have all-male orgies. So do bottlenose dolphins, killer whales, gray whales, and West Indian manatees. Japanese macaques, on the other hand, are ardent lesbians; the females enthusiastically mount each other. Bonobos, one of our closest primate relatives, are similar, except that their lesbian sexual encounters occur every two hours. Male bonobos engage in "penis fencing," which leads, surprisingly enough, to ejaculation. They also give each other genital massages.
Given the pervasive presence of homosexuality throughout the animal kingdom, same-sex partnering must be an adaptive trait that's been carefully preserved by natural selection. As Roughgarden points out, "a 'common genetic disease' is a contradiction in terms, since homosexuality is 3 to 4 orders of magnitude more common than true genetic diseases such as Huntington's disease".

http://www.news-medical.net/news/2006/10/23/20718.aspx
Lions are also homosexual. Male lions often band together with their brothers to lead the pride. To ensure loyalty, they strengthen the bonds by often having sex with each other.
Homosexuality is also quite common among dolphins and killer whales. The pairing of males and females is fleeting, while between males, a pair can stay together for years. Homosexual sex between different species is not unusual either. Meetings between different dolphin species can be quite violent, but the tension is often broken by a "sex orgy".
Among the apes it is the females that create the continuity within the group. The social network is maintained not only by sharing food and the child rearing, but also by having sex. Among many of the female apes the sex organs swell up. So they rub their abdomens against each other," explains Petter Bockman and points out that animals have sex because they have the desire to, just like we humans.
Homosexual behaviour has been observed in 1,500 animal species.
"We're talking about everything from mammals to crabs and worms. The actual number is of course much higher. Among some animals homosexual behaviour is rare, some having sex with the same gender only a part of their life, while other animals, such as the dwarf chimpanzee, homosexuality is practiced throughout their lives".

Incidenta homosexualitatii este stabila si coerenta, cu o distributie procentuala clara.
Când iei o populatie si numeri homosexualii si vezi ca da procentul care trebuie, ai per total o populatie normala !

Întrebare de biologie pt. cei cu un minim rationament stiintific: Daca de-a lungul evolutiei toate mamiferele precursoare omului au fost homosexuale, oare morfologia organului rect/anus si morfologia organului penis nu s-au corelat câtusi de putin ? smile.gif
din_Canada_ajuns_ACASA
Citeaza (love and marriage @ Apr 29 2011, 08:31 PM) *
cat despre reclamele alea, putem aprecia ca duduile sunt prea dezbracate, eventual.
aici am putem vorbi de (in)decenta, sau de faptul ca pozele ar putea sa nu fie potrivite pentru un public prea tanar.
insa, dincolo de planul acesta de discutie, nu este nimic nelalocul lui.
nu se promoveaza vreo dubiosenie, vreo prostie, este o parte fireasca si normala din viata, prezentata, poate, prea indraznet.

qed
Citeaza
si, bovis canadensis, cand iti vorbeam de atitudini moralizatoare, incercam sa iti atrag atentia ca inclusiv tu faci aprecieri de felul asta, moralizatoare, desi ii numesti pe altii, peiorativ-imbecil, drept "aparatorii moralei".

ai inteles gresit, pe mine nu m-ar deranja ca copiii mei sa vada reclamele alea, intrebarea era adresata ipocritilor ca tine carora goliciunea femeiasca li se pare morala dar 2 barbati sau 2 femei tinandu-se de mana nu, desi AMBELE situatii sunt considerate imorale de majoritatea religiilor, numai ca voi imbecilii alegeti numai ce va convine
Ziggy
Citeaza (SophistiKat @ May 2 2011, 04:11 PM) *
1. Nu stiu de ce, dar tu dai impresia de semidoct !

...........
2. Incidenta homosexualitatii este stabila si coerenta, cu o distributie procentuala clara.
Când iei o populatie si numeri homosexualii si vezi ca da procentul care trebuie, ai per total o populatie normala !
...............
3. Întrebare de biologie pt. cei cu un minim rationament stiintific: Daca de-a lungul evolutiei toate mamiferele precursoare omului au fost homosexuale, oare morfologia organului rect/anus si morfologia organului penis nu s-au corelat câtusi de putin ?

1. sa zicem ca tipu' ala (l&m) este semidoct. atunci tu ce esti? antidoct(a) ? smile.gif . mai subtire cu epitetele, ca doar n-oi vrea sa te trimitem intr-o societate musulmana ( btw,misto thread ai initiat wink.gif )
2. presupunem ca numaram homosexualii dintr-o popluatie oarecare, luam la intamplare pe ... iranieni ( wink.gif ) . ce obtinem ? tragem concluzia ca aia nu este o populatie normala, si ca atare sunt pe cale de disparitie (din motive de "nu iese dom'le procentul de homosexuali"). laugh.gif
3. pen'ca mamiferele "precursoare" omului isi dadeau limbi pe/prin organele sexuale, oare morfologia organului gura/limba/buze si morfologia organului cocosel/pasarica nu s-au corelat câtusi de putin ? pai vezi? laugh.gif
din_Canada_ajuns_ACASA
Citeaza (Ziggy @ May 2 2011, 05:09 PM) *
presupunem ca numaram homosexualii dintr-o popluatie oarecare, luam la intamplare pe ... iranieni ( wink.gif ) . ce obtinem ?

pai zi-ne tu cati homosexuali sunt in iran, ca eu n-am gasit pe gugl
SophistiKat
Citeaza (Ziggy @ May 2 2011, 05:09 PM) *
1. sa zicem ca tipu' ala (l&m) este semidoct. atunci tu ce esti? antidoct(a) ? . mai subtire cu epitetele, ca doar n-oi vrea sa te trimitem intr-o societate musulmana ( btw,misto thread ai initiat )
2. presupunem ca numaram homosexualii dintr-o popluatie oarecare, luam la intamplare pe ... iranieni . ce obtinem ? tragem concluzia ca aia nu este o populatie normala, si ca atare sunt pe cale de disparitie (din motive de "nu iese dom'le procentul de homosexuali").
3. pen'ca mamiferele "precursoare" omului isi dadeau limbi pe/prin organele sexuale, oare morfologia organului gura/limba/buze si morfologia organului cocosel/pasarica nu s-au corelat câtusi de putin ? pai vezi?

Astfel de elucubratii nici n-ar merita comentate...

1. Antidoct(a) ? laugh.gif Ce fel de cuvânt e asta ? Îti recomand sa te întorci la gradinita ca sa-ti termini studiile !
2. Mai 'antidoctule', de unde stii tu ca nu exista homosexuali în Iran ? rolleyes.gif
3. Poftim ??? Ce (i)logica e asta ? Îmi raspunzi la întrebare cu o alta întrebare ?
Ziggy
Citeaza (SophistiKat @ May 2 2011, 07:30 PM) *
Astfel de elucubratii nici n-ar merita comentate...

1. Antidoct(a) ? laugh.gif Ce fel de cuvânt e asta ? Îti recomand sa te întorci la gradinita ca sa-ti termini studiile !
2. Mai 'antidoctule', de unde stii tu ca nu exista homosexuali în Iran ? rolleyes.gif
3. Poftim ??? Ce (i)logica e asta ? Îmi raspunzi la întrebare cu o alta întrebare ?

eu zic sa te imapci cu tine. gasesti aici raspunsuri interesante. cool.gif
din_Canada_ajuns_ACASA
A 13-year-old girl became the latest victim of "corrective rape," South African media reported Saturday, as the trend of violent attacks on lesbians showed no signs of letting up.
http://www.vancouversun.com/news/Girl+late...6545/story.html
din_Canada_ajuns_ACASA
ah, dar poate credeati ca doar in tarile din lumea a 3a, gen romania, exista re.tar.zi ... ei bine, nu, uitati inca o dovada ca prostia nu cunoaste granite
http://www.vancouversun.com/life/Parents+o...3524/story.html

din fericire unii copii sunt mai inteligenti decat unii parinti ...
A campaign by local students is also promoting an "anti protest" to counter the parents' effort. Student Adrianna Xue said in an email to the Burnaby Now she hopes "to show that we students care about the rights of other students ... Hopefully, it will make an impact on the school board's decision."
http://www.theprovince.com/life/Burnaby+pa...9283/story.html
Pisica total nesofisticata
Citeaza (SophistiKat @ May 2 2011, 04:11 PM) *
Întrebare de biologie pt. cei cu un minim rationament stiintific: Daca de-a lungul evolutiei toate mamiferele precursoare omului au fost homosexuale, oare morfologia organului rect/anus si morfologia organului penis nu s-au corelat câtusi de putin ? smile.gif

Raspuns general pentru cei care pot rationa, in adevaratul sens al cuvantului: mama natura se incapatineaza sa ne demonstreze in fiecare secunda ca organismele capabile de procese cognitive sint rezultatul sexului neprotejat intre indivizi heterosexuali.
hotnewsadmin
Citeaza (din_Canada_ajuns_ACASA @ May 11 2011, 09:41 AM) *
ah, dar poate credeati ca doar in tarile din lumea a 3a, gen romania, exista re.tar.zi ... ei bine, nu, uitati inca o dovada ca prostia nu cunoaste granite
http://www.vancouversun.com/life/Parents+o...3524/story.html

din fericire unii copii sunt mai inteligenti decat unii parinti ...
A campaign by local students is also promoting an "anti protest" to counter the parents' effort. Student Adrianna Xue said in an email to the Burnaby Now she hopes "to show that we students care about the rights of other students ... Hopefully, it will make an impact on the school board's decision."
http://www.theprovince.com/life/Burnaby+pa...9283/story.html

Nu ma pot abtine : un prezicator italian de acum 1 secol a proorocit un cutremur pentru ziua de azi . 20% din angajatii din Roma si-au luat liber AZI smile.gif .
SophistiKat
Citeaza (Pisica total nesofisticata @ May 11 2011, 09:18 AM) *
Raspuns general pentru cei care pot rationa, in adevaratul sens al cuvantului: mama natura se incapatineaza sa ne demonstreze in fiecare secunda ca organismele capabile de procese cognitive sint rezultatul sexului neprotejat intre indivizi heterosexuali.

Nu te pretinde om rational, nici macar nu ai proprietatea termenilor...
Mama natura ne arata ca homosexualitatea este un fenomen natural, consistent constant...homosexualismul este întâlnit la toate mamiferele !

Din cauza homofobilor frustrati, ne-am tot învârtit în jurul cozii, analizând aripile puricelui si nu importanta lui ! rolleyes.gif

Asadar, homofobia – o plaga a societatii democratice în plina expansiune, atacând cu înversunare drepturile omului (de a trai, de a fi în siguranta, de a se exprima liber, de a fi fericit) ! Despre asta vorbim, stimabili forumisti semanatori ai discordiei în privinta aparitiei homosexualitatii.

Nu este relevant pt. acest topic de ce apar aceste tendinte si cum se manifesta.
Însa tema de fata intentiona sa trateze pe ce se bazeaza oamenii atunci când îi judeca pe semenii lor si dau verdicte discriminatorii.
Pornim de la situatia reala ca homosexualitatea se manifesta (indiferent ca procentul este infinitezimal sau covârsitor) în societatea în care traim.
Cum ne confruntam cu aceasta problema?
De fapt, în ce masura reprezinta o problema pentru homofobi ? wink.gif

V-ati dat peste cap sa definiti si sa încadrati homosexualitatea, dar cum ramâne cu homofobia ? huh.gif
Cu ce este diferita o persoana homosexuala de una "normala", de o caracterizeaza homofobii ca fiind indezirabila ? blink.gif
din_Canada_ajuns_ACASA
Citeaza (hotnewsadmin @ May 11 2011, 10:05 AM) *
Nu ma pot abtine : un prezicator italian de acum 1 secol a proorocit un cutremur pentru ziua de azi . 20% din angajatii din Roma si-au luat liber AZI smile.gif .

cred ca prezicatorul italian a gresit tzara tongue.gif
din_Canada_ajuns_ACASA
Citeaza (SophistiKat @ May 11 2011, 10:07 PM) *
Cu ce este diferita o persoana homosexuala de una "normala", de o caracterizeaza homofobii ca fiind indezirabila ? blink.gif

cum cu ce ? pai debeaga si-a racit guritza lui L&M juma de an ? tz tz tz
mifty
sofisticato, arată-mi un bărbat însărcinat după ce a luat-o sub coadă, după care arată-mi o femeie însărcinată după ce-a luat o limbă, şi după aia o să zic că ai dreptate: homosexualitatea se transmite genetic.
până atunci, debitezi tâmpenii.

basta.
Pisica cit de cit sofisticata
Citeaza (SophistiKat @ May 11 2011, 10:07 PM) *
Nu te pretinde om rational, nici macar nu ai proprietatea termenilor...
Mama natura ne arata ca homosexualitatea este un fenomen natural, consistent constant...homosexualismul este întâlnit la toate mamiferele !

Din cauza homofobilor frustrati, ne-am tot învârtit în jurul cozii, analizând aripile puricelui si nu importanta lui ! rolleyes.gif

Asadar, homofobia – o plaga a societatii democratice în plina expansiune, atacând cu înversunare drepturile omului (de a trai, de a fi în siguranta, de a se exprima liber, de a fi fericit) ! Despre asta vorbim, stimabili forumisti semanatori ai discordiei în privinta aparitiei homosexualitatii.

Nu este relevant pt. acest topic de ce apar aceste tendinte si cum se manifesta.
Însa tema de fata intentiona sa trateze pe ce se bazeaza oamenii atunci când îi judeca pe semenii lor si dau verdicte discriminatorii.
Pornim de la situatia reala ca homosexualitatea se manifesta (indiferent ca procentul este infinitezimal sau covârsitor) în societatea în care traim.
Cum ne confruntam cu aceasta problema?
De fapt, în ce masura reprezinta o problema pentru homofobi ? wink.gif

V-ati dat peste cap sa definiti si sa încadrati homosexualitatea, dar cum ramâne cu homofobia ? huh.gif

Nu ma pretind om iar ratiunea fiind definitorie, intrinseca respectivului biped, nu pot clama nici ca sint rational. Urmare fireasca: nu am proprietatea termenilor.
Dar ador femeile! De fiecare data le descopar, le explorez, de parca ar fi prima data. Minunile lumii nu sint 7, ci 8, iar femeia este prima. Mistica, capricioasa, chintesenta a gratiei si frumusetii, un continuu extaz. Fac dragoste neconditionat, intr-o betie de simturi si emotii. Sincer, imi este greu sa inteleg un hominid care este atras de altul de acelasi sex, incapatinati amindoi, egoisti prin definitie, parosi, uneori pina la greata si voma, care transpira prin toti porii aroganta si suficienta. Nu sint homofob, deloc. Imi este mila si atit.
muciflenduri
Citeaza (mifty @ May 11 2011, 10:25 PM) *
sofisticato, arată-mi un bărbat însărcinat după ce a luat-o sub coadă, după care arată-mi o femeie însărcinată după ce-a luat o limbă, şi după aia o să zic că ai dreptate: homosexualitatea se transmite genetic.

basta.

Ma intreb cum decurg lucrurile in mintea ta de mifty daca zici ca un barbat insarcinat te-ar convinge ca homosexualitatea e transmisa genetic. Eu zic sa ne spui mai multe, iti va face bine, te va ajuta.
muciflenduri
Citeaza (Pisica cit de cit sofisticata @ May 12 2011, 06:57 AM) *
Sincer, imi este greu sa inteleg un hominid care este atras de altul de acelasi sex, incapatinati amindoi, egoisti prin definitie, parosi, uneori pina la greata si voma, care transpira prin toti porii aroganta si suficienta. Nu sint homofob, deloc. Imi este mila si atit.

Dar de femeile care sunt atrase de acelasi egoist, paros si arogant, nu ti-e mila? Sau ele sunt extraordinar de proaste (tot 'prin definitie') asa ca nu se pune?
Lesbianu'
Sincer, imi este greu sa inteleg un hominid care este atras de altul de acelasi sex, incapatinati amindoi, egoisti prin definitie, parosi, uneori pina la greata si voma, care transpira prin toti porii aroganta si suficienta. Nu sint homofob, deloc. Imi este mila si atit.

Altu' care nu vede dincolo de lupa. Nu esti homofob, esti...amice, vorba lu' Caragiale.
SophistiKat
Citeaza (mifty @ May 11 2011, 10:25 PM) *
basta.

Tu esti ala care debiteaza tâmpenii, în plus esti mincinos...sustinerile mele au cel putin o baza stiintifica !
N-am afirmat niciodata ca o singura gena poate controla o trasatura atât de complexa precum orientarea sexuala ! Am spus doar ca genele au o influenta destul de masurabila asupra orientarii sexuale, fapt dovedit...

Ah, si nici tu nu ai proprietatea termenilor...nu confunda determinismul genetic cu ereditatea ! wacko.gif

Nu ma pretind om iar ratiunea fiind definitorie, intrinseca respectivului biped, nu pot clama nici ca sint rational. Urmare fireasca: nu am proprietatea termenilor.
Dar ador femeile! De fiecare data le descopar, le explorez, de parca ar fi prima data. Minunile lumii nu sint 7, ci 8, iar femeia este prima. Mistica, capricioasa, chintesenta a gratiei si frumusetii, un continuu extaz. Fac dragoste neconditionat, intr-o betie de simturi si emotii. Sincer, imi este greu sa inteleg un hominid care este atras de altul de acelasi sex, incapatinati amindoi, egoisti prin definitie, parosi, uneori pina la greata si voma, care transpira prin toti porii aroganta si suficienta. Nu sint homofob, deloc. Imi este mila si atit.

Viziunea ta simplista este îngrijoratoare...tu esti cel demn de mila ! blink.gif

FYI, probabil ca nu prea scoti nasul afara, dar nu toti barbatii sunt parosi si nespalati, la modul în care îi descrii tu ! rolleyes.gif

Asta numesc eu minune si perfectiune, un fizic de Apollo ! biggrin.gif Homosexualii ar fi de acord cu mine...

Pisica sofisticata la maximum
Citeaza (muciflenduri @ May 12 2011, 07:35 AM) *
Dar de femeile care sunt atrase de acelasi egoist, paros si arogant, nu ti-e mila? Sau ele sunt extraordinar de proaste (tot 'prin definitie') asa ca nu se pune?

Aia cu parosenia era o figura de stil. In rest, caracterizata de o intuitie care bate orice, o femeie "citeste" rapid orice barbat. Au nevoie de noi precum si noi avem nevoie de ele si s-au purtat razboaie din cauza lor. Si sa stii ceva, nu exista barbat care sa fi avut mai multe femei ci femei care au avut mai multi barbati. wink.gif

Citeaza (SophistiKat @ May 12 2011, 10:20 AM) *
Viziunea ta simplista este îngrijoratoare...tu esti cel demn de mila ! blink.gif

este adevarat, si, ghinion, sint la o varsta la care nu mai pot fi salvat.

[quote name='SophistiKat' post='190258' date='May 12 2011, 10:20 AM']FYI, probabil ca nu prea scoti nasul afara, dar nu toti barbatii sunt parosi si nespalati, la modul în care îi descrii tu ! rolleyes.gif
Asta numesc eu minune si perfectiune, un fizic de Apollo ! biggrin.gif Homosexualii ar fi de acord cu mine...

Cunoscatorii spun ca o femeie desteapta si frumoasa este interesata mai degraba de ce ai in pantaloni si pe scoarta. In plus, daca arati ca Apolo poti spune ca ai pus cireasa pe tort.
SophistiKat
Citeaza (Pisica sofisticata la maximum @ May 12 2011, 10:53 AM) *
este adevarat, si, ghinion, sint la o varsta la care nu mai pot fi salvat.

Cum banuiam...trebuie sa mai moara o generatie sau doua pt. ca mentalitatile sa se schimbe în România ! smile.gif

P.S. lasa apelativele de genul 'pisica sofistica la maxim'...cât de patetic si lamentabil vrei sa pari ?
Pisica timorata
Citeaza (SophistiKat @ May 12 2011, 03:18 PM) *
Cum banuiam...trebuie sa mai moara o generatie sau doua pt. ca mentalitatile sa se schimbe în România ! smile.gif

Putini sint cei care intuiesc ca putem sa administram inca de pe acum soricioaica noilor nascuti si astfel sarim cvasiinstantaneu peste cele 2 generatii care trebuie sa moara. Nu mai pierdem timp. smile.gif

P.S. ...cât de patetic si lamentabil vrei sa pari ?

Cat de patetic si lamentabil se poate. Si fii constient de faptul ca in orice moment poti sa ma ignori.
sophie

P.S. lasa apelativele de genul 'pisica sofistica la maxim'...cât de patetic si lamentabil vrei sa pari ?

sofistricat e ok?
Aceasta postare a fost editata de hotnewsadmin: cu 4 ore in urma
din_Canada_ajuns_ACASA
Some of the students who didn't go into the meeting offered their thoughts to the Burnaby NOW.
"I support this policy because I think students should feel safe in their school," said Sarah Thomson, 17. "I think if people read the policy, they'll see they shouldn't be offended."
Bailey Ingram, 16, said she is sympathetic to the plight of her lesbian and gay friends.
"I'm very frustrated," said the Grade 11 Moscrop student. "When you hear about the suicide rates among gay and lesbian youth, you see how they've been shut out and they think they don't have any place to go. ... I think the more students learn about diversity, the better it will be.
"I know it's not easy for (my gay and lesbian) friends. I wish I could do something. ... That's why I came out to support this policy."
Julia Shibazaki, 16, said she came out to fully show her support for gay and lesbian people.
"Our generation has grown up with single parents, gay parents and transgendered parents," said Julia. "I don't think anything in this policy will lead to explicit things being shown in class."

http://www.burnabynow.com/news/Burnaby+stu...6025/story.html

stau si ma intreb, copchiii aia n-aveau teme de facut pe a doua zi ? ce naiba cautau acolo, parintii lor ar fi trebuit sa-i ia de urechi si sa-i puna sa rezolve niste probleme din nastasescu si gheba in loc sa umble lerla la manifestatii indecente ... laugh.gif
din_Canada_ajuns_ACASA
The San Francisco Giants will become the first professional sports team to jump into the burgeoning anti-homophobia campaign with an upbeat "It Gets Better" video designed to bring hope to gay, lesbian, bisexual and transgender young people.
http://www.sfgate.com/cgi-bin/article.cgi?.../MN5C1JGU8E.DTL
din_Canada_ajuns_ACASA
dedicatie pentru dragii nostri colegi de forum homofobi laugh.gif
http://www.youtube.com/watch?v=o8VZX4sHn-4
Louigi
Homofobia nu este decât o manifestare gratuita a urii, a lipsei culturii generale elementare, o atitudine negativa mostenita din timpuri apuse.
TraditionelleWurst
Citeaza (SophistiKat @ Mar 3 2011, 12:21 PM) *
Va astept raspunsurile...dar precizez ca doresc o analiza obiectiva a fenomenului numit homofobie, fara a apela la campanii de calomniere a homosexualitatii !

obiectiva...bah nene...mai terminati cu discriminarea, segregarea, etc...fa ce-ti place da' lasa-ma cu analize ''obiective'', ca nu ma poti obliga sa accept sa beau bere daca mie-mi place exclusiv vinul...

poate fi ceea ce preferi obiectiv, fie si in analiza, teorie, atat timp cat e subiectiv ???
(ok, daca pentru unii, multi si multe, toata iubirea se rezuma la carnat, trebe analiza obiectiva privind modul de consum ???)

bah nene, mai draga animalelor...originea homofobiei la orice populatie traditional hetero nu e una obiectiva ci absolut subiectiva ! in analiza...
si ea se traduce pe scurt astfel : "pamantul galben e nashpa'', sau prefer femeia cu tzatze nu cu barba, sau pur si simplu ma dezgusta pentru ca: .......... si aici tot ce se poate insirui este absolut subiectiv (lasand la o parte teoriile cu origini religioase, etico-moralo-doctrino-tribale, genetice, bio-eco, etc).

vrei analiza obiectiva : totul e subiectiv, si tocmai de aceea e bine sa ramana asa, subiectiv, altfel maine te-ai casatori cu o grasa de o tona, slinoasa si asudata, carea-i curge scuipatul din gura, dar e foarte intelijenta, trei mastere, si are suflet bun, deci ca sa fim obiectivi, e buna de prasila si fata de casa, de ce sa nu trecem peste alte mici incoveniente absolut subiective si sa nu o luam OBIECTIV de nevasta - traitz-ar ! wink.gif
ia-o tu p-aia cu barba, e treaba ta...dar sa nu te strambi daca ma vezi ca vomit, nu e ceva personal, decat subiectiv

pamantul galben e ceva subiectiv-superobiectiv, lasati-o asa ca ma inervez si-mi crapa scula...si ca animal hetero sigur mai am nevoe de iea pt scopuri pur productive dar si de altele...de iempatie HETEROOO !!!
Aceasta este versiunea "lo-fi". Pentru a vedea versiunea grafica integrala:click aici.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.