Help - Cauta - Membri - Calendar
Versiune intreaga: Din ce traiesc agentii imobiliari?
Hotnews.ro Forum > Actualitati > Lumea-i lunga si e lata
pagini: 1, 2
Cumparator apartament
Incerc de vreo 2 luni sa gasesc un apartament cu 2 camere in Bucuresti. Am sunat la destule numere luate de pe diverse siteuri, majoritatea fiind agenti/agentii imobiliare. Mi-au propus prin telefon mai multe optiuni, i-am rugat sa-mi trimita pe email o lista, dar surpriza, niciunul nu a mai revenit. Altii mi-au promis ca ma suna inapoi a doua zi si iar nimic.
Ma-ntreb din ce traiesc acesti oameni carora, in mod evident, nu le pasa de potentialii cumparatori. Inteleg ca cer niste comisioane ridicate 3% de la vanzator + 3% de la cumparator(mai ridicate decat in Canada de ex.), dar totusi, daca n-ai clienti nu castigi...mai ales in perioada de criza.

Are cineva vreo explicatie?
Cumparator apartament
P.S. Unii vorbesc despre "mafia" imobiliara care blocheaza tranzactiile...!?

Citeaza (Cumparator apartament @ Nov 15 2009, 07:18 AM) *
Incerc de vreo 2 luni sa gasesc un apartament cu 2 camere in Bucuresti. Am sunat la destule numere luate de pe diverse siteuri, majoritatea fiind agenti/agentii imobiliare. Mi-au propus prin telefon mai multe optiuni, i-am rugat sa-mi trimita pe email o lista, dar surpriza, niciunul nu a mai revenit. Altii mi-au promis ca ma suna inapoi a doua zi si iar nimic.
Ma-ntreb din ce traiesc acesti oameni carora, in mod evident, nu le pasa de potentialii cumparatori. Inteleg ca cer niste comisioane ridicate 3% de la vanzator + 3% de la cumparator(mai ridicate decat in Canada de ex.), dar totusi, daca n-ai clienti nu castigi...mai ales in perioada de criza.

Noutati Costa Blanca
De aproximativ o saptamana functioneaza site-ul http://novedades.zobyhost.com in care sunt prezentate oferele imobiliare din sud estul Spaniei, din Costa Blanca. Vorbim romaneste!
Musafir-fane

probabil ca nu inspiri incredere si ei isi aleg clientii. mai bine pune-ti intrebarea asta, de ce nu le pasa de tine si nu din ce traiesc ei.
Cumparator apartament
Se pare ca aici cumparatorul n-are valoare...vanzatorul e la putere. Dar lucrurile se vor schimba, sper. Am constatat ca din pacate majoritatea agentilor sunt lipsiti de profesionalism ca sa nu spun educatie.

N-o fi asta problema oare?

Citeaza (Musafir-fane @ Nov 16 2009, 10:15 AM) *
probabil ca nu inspiri incredere si ei isi aleg clientii. mai bine pune-ti intrebarea asta, de ce nu le pasa de tine si nu din ce traiesc ei.
Musafir-ags
Citeaza (Cumparator apartament @ Nov 16 2009, 11:14 AM) *
Se pare ca aici cumparatorul n-are valoare...vanzatorul e la putere. Dar lucrurile se vor schimba, sper. Am constatat ca din pacate majoritatea agentilor sunt lipsiti de profesionalism ca sa nu spun educatie.

N-o fi asta problema oare?

probabil ca nu stii tu sa-ti alegi agentii imobiliari. sau ai buni nu vor sa lucreze pentru tine. nu te-ai gandit la asta?
eu, ca agent imobiliar, am cam de zece ori mai multi clienti (care ma roaga sa ma ocup de ei) decat pot duce. nu vreau sa discut cu tine despre modalitatile de a-mi optimiza munca, am vrut doar sa-ti spun ca agentii buni isi aleg clientii. intreaba-te mai bine ce poti tu sa faci ca sa te califici intre cei 10% pentru care lucreaza cei ca mine, decat sa discuti pe forumuri despre profesionalismul agentilor imobiliari.
Cumparator apartament
Intreaba-te cine te plateste in primul rand...oare comisionul pe care il iei justifica efortul pe care-l faci? Atunci cand copiezi anunturi si-ti pui numarul de telefon, care este aportul tau???

Vezi, tocmai despre atitudinea asta vorbeam. Ar fi interesant sa faci un sondaj printre fostii tai clienti sa vezi ce note iti dau si care te-ar mai angaja a doua oara.

Citeaza (Musafir-ags @ Nov 16 2009, 04:03 PM) *
probabil ca nu stii tu sa-ti alegi agentii imobiliari. sau ai buni nu vor sa lucreze pentru tine. nu te-ai gandit la asta?
eu, ca agent imobiliar, am cam de zece ori mai multi clienti (care ma roaga sa ma ocup de ei) decat pot duce. nu vreau sa discut cu tine despre modalitatile de a-mi optimiza munca, am vrut doar sa-ti spun ca agentii buni isi aleg clientii. intreaba-te mai bine ce poti tu sa faci ca sa te califici intre cei 10% pentru care lucreaza cei ca mine, decat sa discuti pe forumuri despre profesionalismul agentilor imobiliari.
Musafir-ags
Citeaza (Cumparator apartament @ Nov 16 2009, 05:06 PM) *
Intreaba-te cine te plateste in primul rand...oare comisionul pe care il iei justifica efortul pe care-l faci? Atunci cand copiezi anunturi si-ti pui numarul de telefon, care este aportul tau???

Vezi, tocmai despre atitudinea asta vorbeam. Ar fi interesant sa faci un sondaj printre fostii tai clienti sa vezi ce note iti dau si care te-ar mai angaja a doua oara.

pe mine ma platesc oameni seriosi care-mi apreciaza serviciile. iar copiere de anunturi n-am practicat niciodata. si cam toti fostii clienti vor sa ma mai angajeze si a n-a oara, ba chiar in ultimele luni am lucrat exclusiv pentru clienti vechi. n-o sa lucrez niciodata pentru orice maimutoi insolent care-mi pune in discutie profesionalismul sau educatia in loc sa-si vada de minusurile personale.
dar, hai sa ne oprim. noi doi n-o sa ne intalnim niciodata.
Cumparator apartament
Dar tu crezi ca te-as angaja vreodata? Nu vezi cat de obraznic esti cu un potential client?

Citeaza (Musafir-ags @ Nov 16 2009, 08:15 PM) *
pe mine ma platesc oameni seriosi care-mi apreciaza serviciile. iar copiere de anunturi n-am practicat niciodata. si cam toti fostii clienti vor sa ma mai angajeze si a n-a oara, ba chiar in ultimele luni am lucrat exclusiv pentru clienti vechi. n-o sa lucrez niciodata pentru orice maimutoi insolent care-mi pune in discutie profesionalismul sau educatia in loc sa-si vada de minusurile personale.
hash
clienti vechi = samsari de proprietati ?
hvlad

Cata impertinenta ?!!! Acesta este genul de oameni la care face referire acest post, cu siguranta; totusi nu speram/nu doream sa gasesc unul "live".
adip
Nu inteleg ce cauta subiectul asta, despre imobiliare, inclusiv mizeria de cearta care s-a iscat imediat, pe o sectiune despre diaspora.
Musafir

profesionalismul - nu cred ca ar fi cine-stie-ce, daca ne uitam la gradul de educatie pe care-l dovedesti prin limbaj/atitudine

plus, dupa cum zicea deja cineva : clienti vechi=samsari = ne-am dat seama cine esti si ce poti wink.gif
Cumparator apartament
Si asta inseamna ca ne-am pierdut speranta, la fel ca si cu alegerile????

Citeaza (Musafir @ Nov 17 2009, 12:17 PM) *
profesionalismul - nu cred ca ar fi cine-stie-ce, daca ne uitam la gradul de educatie pe care-l dovedesti prin limbaj/atitudine

plus, dupa cum zicea deja cineva : clienti vechi=samsari = ne-am dat seama cine esti si ce poti wink.gif
Parmalat
Citeaza (Musafir-ags @ Nov 16 2009, 04:03 PM) *

Ba da nesimtit mai esti, pute si locul de sub tine a nesimtire.
Musafir-ag.imob.
Citeaza (Parmalat @ Nov 19 2009, 12:47 PM) *
Ba da nesimtit mai esti, pute si locul de sub tine a nesimtire.

pai, n-are cum. alerg 7 zile pe saptamana, dintr-o parte in alta a orasului.
te-ai gandit la tine, nu? esti bugetar?
Musafir
laugh.gif laugh.gif laugh.gif

foarte tare discutia; cel mai tare imi place tocmai pentru ca e....spontana !
cat despre agentii imobiliari......vai de cei ce ajung pe mana unora care nu stiu sa faca diferenta dintre acoperis si sarpanta; dintre duplex si covor, dintre bordura si fundatie si dintre fosa si fantana.......oricat de lebede s-ar da....norocul lor este ca lumea e plina de fraieri....

nea profesionistule care alergi toata ziua sa nu ti se imputa locul....fa tata si tu o meserie de om....
clujean
ai pus degetul pe rana! mi se pare uluitor ca un rahat de agent imobiliar sa fie obraznic si "sa-si aleaga clientii", mai ales la vreme de criza! lucrezi cu cine te solicita, desi agentiile sunt pe moarte, nu le mai solicita decat din an in Paste cate-un ratacit! jmekerul asta lucreaza cu mafia imobilara, de aia i se pare ca ar fi altceva decat neam de straita, desi se inseala, desigur!

Citeaza (hash @ Nov 17 2009, 07:37 AM) *
clienti vechi = samsari de proprietati ?
un agent din constanta
Citeaza (clujean @ Nov 20 2009, 04:00 PM) *
ai pus degetul pe rana! mi se pare uluitor ca un rahat de agent imobiliar sa fie obraznic si "sa-si aleaga clientii", mai ales la vreme de criza! lucrezi cu cine te solicita, desi agentiile sunt pe moarte, nu le mai solicita decat din an in Paste cate-un ratacit! jmekerul asta lucreaza cu mafia imobilara, de aia i se pare ca ar fi altceva decat neam de straita, desi se inseala, desigur!

ei nu va mai luati de bietul om ......el este mic si nu stie nimic.....
deci eu lucrez agent imobiliar de 14 ani in constanta si credeti ma ca acum 14 ani am iesit doar 2-3 luni cu clienti de apartamente ( care sunt si cei mai mari tepari .......) dupa care cand am vazut ce cheltuiala am si cum dispar apartamentele pe care le vizionam inpreuna cu maimutoi de cumparatori am trecut la extrema cealalta m am facut agent de terenuri si vile ........
la terenuri nu prea au cum sa gaseasca proprietarul si la vile sunt prea domni cei care le vand ca sa nu ti dea comisionul ......
deci iata cum am aproape 40 de ani si am mai mult de cateva apartamente in constanta ( nu i frumos sa dau numarul ) ....
si apropo de moarte .......eu si acum castig pe luna undeva cat un bugetar mai instarit castiga in 2 ani ......deci fara suparare si ca un sfat ----- frate lasa i pe tepari de apartamente si apucate de terenuri si vile .....ai sa vezi rezultatele in cateva luni de munca daca te ti de ele.....
aaaaaaaaaa apropo cand m am apucat de asa ceva era si atunci criza dar nu asa de mare .......
preturile au scazut in 2 luni cu 35% atunci ....acum cu 80% dar asta i viata mergem inainte....
Andrei
Citeaza (un agent din constanta @ Nov 20 2009, 04:16 PM) *
ei nu va mai luati de bietul om ......el este mic si nu stie nimic.....
deci eu lucrez agent imobiliar de 14 ani in constanta si credeti ma ca acum 14 ani am iesit doar 2-3 luni cu clienti de apartamente ( care sunt si cei mai mari tepari .......) dupa care cand am vazut ce cheltuiala am si cum dispar apartamentele pe care le vizionam inpreuna cu maimutoi de cumparatori am trecut la extrema cealalta m am facut agent de terenuri si vile ........
la terenuri nu prea au cum sa gaseasca proprietarul si la vile sunt prea domni cei care le vand ca sa nu ti dea comisionul ......
deci iata cum am aproape 40 de ani si am mai mult de cateva apartamente in constanta ( nu i frumos sa dau numarul ) ....
si apropo de moarte .......eu si acum castig pe luna undeva cat un bugetar mai instarit castiga in 2 ani ......deci fara suparare si ca un sfat ----- frate lasa i pe tepari de apartamente si apucate de terenuri si vile .....ai sa vezi rezultatele in cateva luni de munca daca te ti de ele.....
aaaaaaaaaa apropo cand m am apucat de asa ceva era si atunci criza dar nu asa de mare .......
preturile au scazut in 2 luni cu 35% atunci ....acum cu 80% dar asta i viata mergem inainte....

Andrei
Agentii imobiliari lucreaza doar pentru cei care chiar sunt clienti ,nu pentru hoti.
Invatati sa-i respectati munca agentului imobiliar daca vreti sa primiti servicii mai bune .

Daca nu vreti sa platiti comision nu apelati la agentii dar ca sa incercati sa furati e rusinos ! E denigrant sa ceri servicii si sa nu vrei sa platesti !
gigel de luxembourg
Citeaza (Andrei @ Jan 21 2010, 10:16 PM) *
Agentii imobiliari lucreaza doar pentru cei care chiar sunt clienti ,nu pentru hoti.
Invatati sa-i respectati munca agentului imobiliar daca vreti sa primiti servicii mai bune .

Daca nu vreti sa platiti comision nu apelati la agentii dar ca sa incercati sa furati e rusinos ! E denigrant sa ceri servicii si sa nu vrei sa platesti !

sunt total de acord cu tine, nu putem apela la agentii daca nu vrem sa platim.
cum vezi insa situatia in care eu public un anunt imobiliar si incep agentii imobiliari sa ma sune. n-ar fi o problema, poate au un client care doreste sa inchirieze/cumpere insa ei au nerusinarea sa-mi ceara si mie comision. asta cum o mai vezi? nu ti se pare ca agentul devine un nesimtit care vrea sa ia bani din ambele parti? el ar trebui sa reprezinte interesele cumparatorului si sa negocieze cu mine in favoarea clientului sau, cum de are tupeul sa-mi ceara mie bani? nu ne poate reprezenta pe amandoi, e clar un conflict de interese. de aici reise ca agentii imobiliari nu sunt decat niste indivizi lipsiti de scrupule care vor sa profite de pe urma ta si nu vor sa aiba o relatie onesta de afaceri cu tine (cumparator sau vanzator, nu se poate cu ambii).
agentu'mulder
Citeaza (gigel de luxembourg @ Jan 22 2010, 07:57 AM) *
cum vezi insa situatia in care eu public un anunt imobiliar si incep agentii imobiliari sa ma sune. n-ar fi o problema, poate au un client care doreste sa inchirieze/cumpere insa ei au nerusinarea sa-mi ceara si mie comision. asta cum o mai vezi? nu ti se pare ca agentul devine un nesimtit care vrea sa ia bani din ambele parti? el ar trebui sa reprezinte interesele cumparatorului si sa negocieze cu mine in favoarea clientului sau, cum de are tupeul sa-mi ceara mie bani? nu ne poate reprezenta pe amandoi, e clar un conflict de interese. de aici reise ca agentii imobiliari nu sunt decat niste indivizi lipsiti de scrupule care vor sa profite de pe urma ta si nu vor sa aiba o relatie onesta de afaceri cu tine (cumparator sau vanzator, nu se poate cu ambii).

Daia s-au inchis 75% din agentii ca vand ei terenuri si viloaie intr-o veselie...auzi "castig cat un bugetar in 2 ani pe o luna"...poate pe Luna! unei hahalere din astea sa-i dau comision? de ce, ca sa nu ma si bata ....vai de saracia voastra
Cristian
Citeaza (agentu'mulder @ Jan 22 2010, 08:56 AM) *
Daia s-au inchis 75% din agentii ca vand ei terenuri si viloaie intr-o veselie...auzi "castig cat un bugetar in 2 ani pe o luna"...poate pe Luna! unei hahalere din astea sa-i dau comision? de ce, ca sa nu ma si bata ....vai de saracia voastra

Cristian
Mai oameni buni, agentii imobiliari se impart in 2 categorii: profesionisti si pe "linga" profesie, ca si voi de astfel, acum sa nu-mi spuneti ca in profesiile pe cere le-ati ales si le practicati, sunteti cu totii profesionisti, in loc sa analizati deontologia agentului imobiliar mai bine uitati-va in curtea voastra, analizati-va si vedeti ce nota va-ti da in munca pe care o prestati. Oare voi aceia care va pierdeti timpul demigrand aceasta minunata profesie ce fel de oameni sunteti? Aveti o conduita morala de buna calitate? Ma indoiesc de aceste aspecte!!!
!
Citeaza (Cristian @ Feb 16 2010, 02:14 PM) *
Aveti o conduita morala de buna calitate? Ma indoiesc de aceste aspecte!!!

ok, ramai indoit. o sa faci cocoasa, si o sa prosperi daca o pui in valoare.
hai ca poate nu te vei imbogati, dar un colac si coliva tot vei capata.
SomeGuy

Am patit si eu exact la fel. Problema lor este ca o sa trebuiasca sa isi scada comisioanele pt ca devine din ce in ce mai simplu sa fie sariti. Asta este trendul in SUA/Ca acolo au micsorat comisioanele, au aparut site-uri prin care proprietarii si cumparatorii dau anunturi sint invatati cum sa faca o oferta, care sint pasii, iar site-ul cistiga doar taxa de anunt sau e chiar gratis, gasesti anunturi si pe Craig .

Faptul ca desi tu dai anunt, tu dai/raspunzi la telefon tu te duci sa vizionezi chestii care nu te intereseaza asta insemna ca agentul nu isi merita banii. Ce am constat este ca prefera sa piarda si cei 3% de la cumparator decit sa faca afacerea cu tine. In concluzie este sau 6% sau nimic. In realitate se mai pot negocia comisioanele la ceva gen 2% dar chiar si asa principiul tot sau nimic e interesant.
Adi Bellevue
Citeaza (SomeGuy @ Feb 16 2010, 08:26 PM) *
Am patit si eu exact la fel. Problema lor este ca o sa trebuiasca sa isi scada comisioanele pt ca devine din ce in ce mai simplu sa fie sariti. Asta este trendul in SUA/Ca acolo au micsorat comisioanele, au aparut site-uri prin care proprietarii si cumparatorii dau anunturi sint invatati cum sa faca o oferta, care sint pasii, iar site-ul cistiga doar taxa de anunt sau e chiar gratis, gasesti anunturi si pe Craig .

Faptul ca desi tu dai anunt, tu dai/raspunzi la telefon tu te duci sa vizionezi chestii care nu te intereseaza asta insemna ca agentul nu isi merita banii. Ce am constat este ca prefera sa piarda si cei 3% de la cumparator decit sa faca afacerea cu tine. In concluzie este sau 6% sau nimic. In realitate se mai pot negocia comisioanele la ceva gen 2% dar chiar si asa principiul tot sau nimic e interesant.

Salut!
Din nefericire cu ce se intampla in Romania nu pot decat sa fiu de acord ca asa se intampla si sa nu fiu de acord cu aceasta practica.
Aici in State e cu totul diferit de la A la Z. Misiunea agentului este cu totul alta decat in oricare alta tara din lume si in plus este o meserie care ca si cea de notar presupune o probitate morala impecabila si un cod etic pe masura. Spun acest lucru deoarece agentul imobiliar american face o scoala obligatorie (60 de ore curs intens si examen de absolvire) apoi trebuie sa dea examen de stat la o locatie guvernamentala si trebuie sa treaca acel examen pentru a primi licenta care este semnata de guvernatorul fiecarui stat. Examenul pentru licenta se da pe calculator si contine 130 de intrebari din care 70 sunt din legislatia federala, 50 din legistlatia specifica statului si 10 intrebari sunt de aritmetica specifica. Agentul din momentul trecerii examenului de stat trebuie sa-si gaseasca o companie in care sa activeze iar licenta sa va fi trimisa de la departamentul de licente direct la companie. El nu poate lucra de capul lui, nu poate deschide propria firma de Real Estate!!!
Dupa doi ani de activitate principala dovedita cu acte din trei ani calendaristici consecutivi poate face scoala de "Broker" cu aceeasi procedura de examinare si abia atunci poate avea propria firma sau sa activeze pe cont propriu in contextul unei presupuse firme proprii; odata la doi ani trebuie reinnoita licenta prin dovedirea absolvirii a 60 de ore la cursuri oficiale ale departamentului de licentiere pentru prima reinnoire si 30 de ore de curs de la a doua reinnoire incolo. Evident ca pentru a activa se platesc su fel de fel de cotizatii care insumeaza in jurul a $1500/an.
Probitatea morala este prezenta deoarece agentul are acces neinsotit in toate casele de pe piata cu ajutorul unei chei electronice. Broasca electronica trebuie sa fie prezenta la toate casele puse pe piata fara exceptie, chiar daca proprietarul se reprezinta singur. Evident acest lucru nu va fi posibil in Romania nici o data!!!
Comisionul celor doi agenti este inclus in pretul casei si nu exista nici un mod de a eluda plata lui.
NU e locul si momentul sa explic in detaliu cum functioneaza aceasta industrie.
Listarea caselor pe Craigslist nu are alta menire decat a populariza odata in plus o anumita adresa.
Oferta de cumparare se face pe acte standard cu uriasa implicare juridica si la nivelul zilei de astazi un minim necesar de pagini ar fi undeva la 25. Completarea casutelor din oferta poate pune clientul in avantaj sau dezaventaj; neapelarea la serviciile unui agent nu implica si neplata pretului casei care deja contine comisionul. Aici nici nu se pune problema de a nu avea un agent la cumpararea unei case deoarece agentul nu trebuie platit de cumparator. Ajutorul pe care ti-l acorda agentul este similar cu cel al unui avocat, renuntarea la acest serviciu inclus in pretul casei e un nonsens.
Vanzatorul casei trebuie sa confere acces agentilor cumparatorului si trebuie sa cumpere acea cutiuta electronica, sa cumpere semnul care se infige in dreptul casei, sa personalizeze acel semn si sa faca publicitate. El trebuie sa includa in pretul casei comisionul agentului cumparatorului caci altfel casa lui va fi evitata. In alta ordine de idei Statistica spune ca numai 10% din proprietari incearca sa vanda casa fara agent si 99% din ei apeleaza la un agent dupa 90 de zile (cifra din statistica), timp in care nu a reusit sa vanda de unul singur.
Sunt multe aspecte si mai adaug numai unul: propietarul de regula nu primeste in casa un presupus cumparator daca acesta nu e insotit de agentul sau; acest lucru are la baza neincrederea in a pofti un necunoscut in casa. Statutul agentului elimina orice risc. De aici o noua dimensiune a probitatii morale.
Adi Bellevue

Explicatia e foarte simpla!
Propietarii caselor puse pe piata au prostul obicei de a apela simultan la mai multe agentii/agenti; de aici apare si problema protejarii deficitare a comisionului de incasat. Va fi mereu o disputa de genul "mi-a aratat alt agent casa ". Acest lucru este o deficienta majora in aceasta industrie si demonstreaza ca cineva se opune trecerii la un sistem clar si curat care ar reglementa intreaga piata instantaneu. In Romania practica este inca tinerea sub mare secret a adreselor imobileleor de pe piata conferind astfel un fel de "aura" a celor care "stiu" cat mai multe case. E o tampenie, dar in felul acesta "marile" agentii mentin un climat care le convine.
Daniel

Locuiesc in Franta si as vrea si eu sa cumpar un apartament la Bucuresti. Ma confrunt cu aceeasi problema, agentii nu raspund la emailuri, promit sa sune si n-o mai fac.

Cum merg lucrurile in Franta: comisionul e tot aproape de 6% si asta nu ma deranjeaza excesiv, e normal sa vezi 20-30 de case inainte de a cumpara, deci si agentii sunt obligati sa prezinte cam acelasi numar de case inainte de a face o afacere. Cine plateste comisionul, nu are strict nici un fel de importanta, e vorba de intalnirea cererii cu oferta si cumparatorul se uita la cat ii intra in buzunar, vanzatorul la cat ii iese.

Daca vezi o locuinta cu un agent, semnezi un contract prin care recunosti ca el ti-a aratat-o si te angajezi sa-i platesti comisionul daca te hotarasti sa cumperi acea locuinta (indiferent pe ce cale).

Pe de alta parte, cand un agent te are in baza de date, stie ce cauti, iti trimite oferte prin email, te suna cand are ceva care crede ca te-ar putea interesa.

N-am nevoie sa-mi povesteasca agentul despre sarpanta si sapa si alte tampenii - agentul are interesul sa vanda, in Romania ca si in Franta ca si in America, deci nu ai de ce sa-l crezi.

Daca as gasi un agent care imi ofera aceste servicii, nu am nici o problema sa isi ia un comision de 6% din valoarea tranzactiei.

Deocamdata insa am dat numai de cioflingari care nu raspund la email, nu telefoneaza cand promit sau imi propun un apartament in Rosetti pentru a ma duce sa-l vizitez pe Pache Protopopescu. Daca in plus intalnesc unul care crede ca trebuie sa ma calific ca sa intru printre fericitii 10% dintre clientii lui sau ca sunt moral obligat sa cumpar a doua casa pe care mi-o arata, s-ar putea sa ma enervez si sa-l doara foarte tare.
Gelu77
Citeaza (Adi Bellevue @ Feb 17 2010, 03:21 AM) *
Explicatia e foarte simpla!
Propietarii caselor puse pe piata au prostul obicei de a apela simultan la mai multe agentii/agenti; de aici apare si problema protejarii deficitare a comisionului de incasat. Va fi mereu o disputa de genul "mi-a aratat alt agent casa ". Acest lucru este o deficienta majora in aceasta industrie si demonstreaza ca cineva se opune trecerii la un sistem clar si curat care ar reglementa intreaga piata instantaneu. In Romania practica este inca tinerea sub mare secret a adreselor imobileleor de pe piata conferind astfel un fel de "aura" a celor care "stiu" cat mai multe case. E o tampenie, dar in felul acesta "marile" agentii mentin un climat care le convine.

bai Adi unde a disparut frate topicul nostru?smile.gif
JOJO
Citeaza (Gelu77 @ Feb 18 2010, 07:12 PM) *
bai Adi unde a disparut frate topicul nostru?smile.gif

Ca sa vezi ca nu sunt fata rea laugh.gif
http://forum.hotnews.ro/index.php?showtopi...amp;#entry71936

Daca te mai iei de mine ai "pus-o" laugh.gif laugh.gif
THE Till
Citeaza (JOJO @ Feb 18 2010, 09:09 PM) *
Ca sa vezi ca nu sunt fata rea laugh.gif

Lauda-te gura. cool.gif
vrem sa ne convingem

Citeaza (JOJO @ Feb 18 2010, 09:09 PM) *
Daca te mai iei de mine ai "pus-o" laugh.gif laugh.gif

Adica nu mai pupa nici el cafeluta cu zat si caimac ?
SERGHEI
agentiile nu au obligatii fata de clienti, au numai drepturi!
sunt satul de hotii de agenti din imobiliare pana peste cap!
numai sa fure stiu si atat!

Salahhe
Citeaza (Adi Bellevue @ Feb 17 2010, 03:11 AM) *
Salut!
Din nefericire cu ce se intampla in Romania nu pot decat sa fiu de acord ca asa se intampla si sa nu fiu de acord cu aceasta practica.
Aici in State e cu totul diferit de la A la Z.

De nenumarate ori agentiile imobiliare serioase au facut demersuri pentru a se da legi in acest sens. La un moment dat aceste legi existau, era obligatorie o scoala ca sa poti fi agent imobiliar, nu mai putea face oricine imobiliare in bucataria proprie pe cominsioane de 10 ori mai mici pentru ca lucreaza la negru si nu trebuie sa platesca multe alte taxe si facturi cu care o firma serioasa contribuie social. Exista o Asociatie nationala cu reguli foarte dure si un sindicat. Parea ca totul merge catre unde trebuia sa ajungem, cand brusc si fara nici o explicatie, toate formele de organizare si control au fostr scoase in ilegalitate. Atat de brusc incat asociatia respectiva nici macar nu mai avea bazele legale sa se desfiinteze. Amuzant, nu?
Deci pestele de la cap se impute.

Cat despre rolul pe care il au agentii pe care ii cunosc eu, acesta este de a proteja ambele parti de cealalta. Un agent imobiliar serios te va atentiona ca vezi o casa proaspat vopsita si care pare solida dar care e plina de igrasie si da sa se darame de exemplu. Un agent imobiliar serios va putea sa identifice orice fals grosolan din acte, falsuri care pot parea acte in regula pentru un ochi de necunoscator. In plus, ca vanzator, de exemplu, lasi pe orice potential cumparator in casa fara sa il intrebi macar cum il cheama. ca agent imobiliar e de datoria ta sa ii verifici identitatea. Astfel ai mult mai putine sanse sa te trezesti cu casa golita a doua zi, de exemplu.

Agentul imobiliar isi face in general treaba bine. Cel serios. Cel care iti ofera reducere la comision de pana la 90% are motive pe acre ar trebui sa le afli. Firmele serioase nu isi permit sa faca genul asta de reduceri. Din cauza impozitelor, facturilor si tot ce implica functionarea legala (cu toate ca la ce legislatie avem este imposibil sa functionezi legal oricat te stradui). Eliminarea agentului imobiliar inseamna un risc. Pe care majoritatea au impresia ca sunt dispusi sa si-l asume in vreme de criza, dar in realitate nimeni nu isi mai permite acum sa riste si sa piarda.

De multe ori ma uit la agentii care vorbesc cu un client, inchid telefonul si spun amarati: "omul asta isi face iluzii, n-o sa gasesca ce vrea el a pretul pe care si-l doreste". E destul de obositor sa ii plimbi pe toti degeaba si sa le faci oferte ce le depasesc bugetul pentru ca au impresia ca isi pot permite. In plus, majoritatea clientilor au pretentii exacerbate de la ofertele agentiilor imobiliare, de exemplu cer un apartament in prexul x cu doua camere, ii faci ofertele cele mai apropiate, te lasa balta ca pe urma sa aflii ca de fapt si-a cumparat o garsoniera la pretul x+20% cand tu aveai la oferta o garsoniera ceva mai buna la pretul x-10%. E halucinant. Atunci incerci sa evaluezi pe cat poti cine merita si cine nu merita sa fie plimbat. Uneori gresesti, dar intotdeauna exista un motiv serios pentru care agentul te evalueaza drept neserios si nu te accepta ca si client. Cum spunea cineva "sunt agent imobiliar, nu ghid turistic".
Ion
Agentia imobiliara vrea 6% din valoarea totala a tranzactie. Oare 6000 de euro pt o tranzactie de 100.000 nu e cam mult pentru un copy-paste la anunturile particularilor luate cu nu stiu ce program?
Cand intrebi un agent imobiliar de vecinatati, planul casei, poze etc. da din coate. Pe unul l-am dus cu masina mea sa vedem o casa si am aflat cu uimire ca si el era pt prima data acolo, in schimb vroiau un comision baban!!!
Cristian

Prietene Gigel. Daca ai o proprietate imobiliara la vanzare nu te suna agentul sa presteze servicii pe gratis pt. tine, ce spui tu acolo ?" poate au un client care doreste sa inchirieze/cumpere " Daca reuseste sa-ti vanda proprietatea inseamna ca si-a facut treaba agentul, drept consecinta trebuie sa-l platesti
Cata aroganta din partea ta. Daca nu vrei sa lucrezi cu agentii imobiliari ii refuzi din prima, nu astepti sa vezi daca iti vinde casa si apoi sa faci galagie in privinta comisionului. Din pacate acesta este nivelul de cultura a poporului nostru, niste sarlatani si profitori. In privinta comisionului dublu se practica in toata lumea, serviciile sunt diferite de la clientul solicitant la clientul proprietar, exceptie facand sistemul american in care proprietarul semneaza un contract exclusiv cu un singur agent care urmeaza sa se ocupe de vanzarea casei. Relatia dintre agent si clientul cumparator se termina la terminarea vizionarii proprietatii. Daca clientul cumparator doreste sa fie reprezentat de un agent imobiliar isi angajeaza un agent pe baza unui contract de prestari servicii,platindu-i un comision . De vina sunt agentii imobiliari care accepta sa lucreze pt. niste indivizi ca tine si fara a semna un contract de prestari servicii.
Musafir
Citeaza (Cristian @ Jun 2 2010, 10:12 PM) *
[ poate au un client care doreste sa inchirieze/cumpere " ...

....
bla bla..

Deci in cazul asta lucreaza pt client il reprezinta pe respectivul si isi iau comision de la el. Tupeul este ca cer si de la cel care da anutul, pierde vremea etc.
gigel de luxembourg
Citeaza (Cristian @ Jun 2 2010, 10:12 PM) *
Prietene Gigel. Daca ai o proprietate imobiliara la vanzare nu te suna agentul sa presteze servicii pe gratis pt. tine, ce spui tu acolo ?" poate au un client care doreste sa inchirieze/cumpere " Daca reuseste sa-ti vanda proprietatea inseamna ca si-a facut treaba agentul, drept consecinta trebuie sa-l platesti
Cata aroganta din partea ta. Daca nu vrei sa lucrezi cu agentii imobiliari ii refuzi din prima, nu astepti sa vezi daca iti vinde casa si apoi sa faci galagie in privinta comisionului. Din pacate acesta este nivelul de cultura a poporului nostru, niste sarlatani si profitori. In privinta comisionului dublu se practica in toata lumea, serviciile sunt diferite de la clientul solicitant la clientul proprietar, exceptie facand sistemul american in care proprietarul semneaza un contract exclusiv cu un singur agent care urmeaza sa se ocupe de vanzarea casei. Relatia dintre agent si clientul cumparator se termina la terminarea vizionarii proprietatii. Daca clientul cumparator doreste sa fie reprezentat de un agent imobiliar isi angajeaza un agent pe baza unui contract de prestari servicii,platindu-i un comision . De vina sunt agentii imobiliari care accepta sa lucreze pt. niste indivizi ca tine si fara a semna un contract de prestari servicii.

vorbesti serios? adica tu esti ala cultul? gogule, hai sa-ti explic de ce nu e normal ca agentul sa-mi ceara SI MIE comision din moment ce el cere acel comision celui care cauta sa cumpere/inchirieze.
sa zicem ca eu am o locuinta care este cam ce si-ar dori clientul agentului. daca eu refuz sa platesc comisionul (uite un ex: pt ca STIU ca cer un pret bun pt care nu am nevoie de agentie imobiliara), asadar, daca eu refuz sa dau acel comision agentiei ce face agentul? refuza sa-i spuna clientului sau despre locuinta mea, DESI CLIENTUL PT ASTA PLATESTE. asadar? este agentul, in acest caz, un nesimtit care, desi este platit de client nu vrea sa-si faca treaba doar pt ca doreste un comision DUBLU? Pot admite sa platesc un comision NUMAI DACA stiu ca am un pret mare, ca voi vinde/inchiria greu si atunci pot spune "bine, domle, daca imi aduci un client iti dau" insa altfel nu vad vreo justificare.
explica-mi tu, cu "cultura"aia a ta, este imoral si incorect sa nu-i prezinti clientului tau o locuint care ar fi, poate, exact ce-si doreste clientul care te plateste insa tu nu o faci doar pt ca nu ti-a platit proprietarul comisionul? este ca esti un nesimtit in cazul asta?

PS: la modul concret, am inchiriate un apt si o garsoniera. pe garsoniera am cerut sub pretul pietei, nu am vrut sa dau comision, am inchiriat-o in 3 zile, ALEGAND cui (erau 3 doritori). Apartamentul, l-am inchiriat in vreo 3 saptamani, ceream destul de mult, nu multa lume isi permitea un apt la pretul ala, am acceptat sa platesc comisionul agentului tocmai din aceasta cauza insa i-am specificat ca ii platesc NUMAI DACA obtin pretul dorit de mine.
hotnewsadmin
Citeaza (Cristian @ Jun 2 2010, 11:12 PM) *

Prietene Cristian, te rog, scapa de fontul asta pe viitor
akanom
Toata problema e in mentalitatea romanului, care vrea sa traga teapa la cat mai multi alti oameni. Proprietarul vrea sa traga teapa si agentului si cumparatorului, cumparatorul sa traga teapa agentului si propietarului, agentul si cumparatorului si proprietarului, si toti sa traga teapa statului. Caragiale nu a fost niciodata mai potrivit decat acum.
Dupa parerea mea, nimeni nu ar trebui sa plateasca pentru un serviciu pe care nu l-a cerut. Daca un cumparator angajeaza un agent sa-i gaseasca casa, mi se pare nelalocul lui ca un proprietar potential vanzator care nu a cerut nici-un serviciu agentului respectiv sa-l plateasca direct pe agent. Daca un proprietar foloseste un agent pentru a vinde/inchiria o proprietate, nu mi se pare in regula ca un cumparator care actioneaza singur sa-l plateasca pe acel agent. De ce ? Pentru ca e agentul proprietarului, si actioneaza in numele proprietarului, nu in numele cumparatorului, si deci nu are ca obiectiv cel mai bun interes al cumparatorului, deci este imoral, si posibil ilegal (in afara Romaniei, unde totul este cumva legal) ca agentul sa incaseaze bani si de la cumparator (conflict de interese se numeste).

Solutia civilizata este ca si proprietarii si cumparatorii sa-si tocmeasca proprii agenti, si acestia sa nu fie acceasi agentie/entitate. In particular, mi se pare stupid ca un cumparator sa-si plateasca agentul la procent din suma tranzactiei - pentru ca agentul cumparatorului nu are nici-un interes atunci sa lupte pentru cel mai mic pret posibil smile.gif. Daca as fi vanzator, mi-as plati agentul la procent, pentru ca acesta sa obtina un pret cat mai mare, iar daca as fi cumparator, as plati agentul la numarul de proprietati vizitate care ma intereseaza, plus bonus pentru fiecare punct procentual pe care-l scade din pretul cerut de vanzator. Toate cifrele negociabile evident, si se poate ajunge la un compromis pe care toata lumea sa-l considere satisfacator.
pretenelu
Prieteneilor, poate scapati si de adresarea marlaneasca cu "Prietene"

Citeaza (HotAdmin @ Jun 3 2010, 12:46 AM) *
Prietene Cristian, te rog, scapa de fontul asta pe viitor

nu cumpar
Spun de la-nceput ca nu ma pricep la chestiile astea imobiliare,dar de mult am niste nedumeriri.Vedeam la televizor emisiuni si unele filme in care apareau agenti si agentii imobiliare,si eu mult timp am inteles ca o agentie imobiliara construieste cladiri pe care apoi le vinde,sau,cumpara anumite cladiri pe piata libera,le renoveaza,reamenajeaza,apoi le vinde unor potentiali cumparatori.Marturisesc ca eu asta stiam in legatura cu ag.imob..Asta pina acum citiva ani.Cind plec de la mine spre centru,pe bulevard,dintr-un bloc pe stinga,sint doua tinerele care in fiecare dimineata scot in zona verde un fel de trepied publicitar(ag...asa si pe dincolo...).Mai tot timpul le vad la o tigara in zona verde(probabil n-au voie in maretul birou de parter).Cineva mi-a explicat ca de fapt treaba lor cam asta e:eu vreau sa cumpar o casa,ma duc la ele,iar acolo la ele un altul care vinde si-a lasat adresa.O sa ni se aranjeze o intilnire,o sa cadem de acord asupra tranzactiei,o sa dam agentiei comisionul cerut,si gata,asta e tot.Pai toata chestia asta e pt mine o bizarerie fara cap si fara coada.Atunci am inteles de ce vad anunturi pe tv,in ziare,sau pur si simplu lipite in statia auto prin care atit cei care vind cit si cei care cumpara specifica apasat:exclus ag.imob..Oare asa sa fie?
nu cumpar
Spun de la-nceput ca nu ma pricep la chestiile astea imobiliare,dar de mult am niste nedumeriri.Vedeam la televizor emisiuni si unele filme in care apareau agenti si agentii imobiliare,si eu mult timp am inteles ca o agentie imobiliara construieste cladiri pe care apoi le vinde,sau,cumpara anumite cladiri pe piata libera,le renoveaza,reamenajeaza,apoi le vinde unor potentiali cumparatori.Marturisesc ca eu asta stiam in legatura cu ag.imob..Asta pina acum citiva ani.Cind plec de la mine spre centru,pe bulevard,dintr-un bloc pe stinga,sint doua tinerele care in fiecare dimineata scot in zona verde un fel de trepied publicitar(ag...asa si pe dincolo...).Mai tot timpul le vad la o tigara in zona verde(probabil n-au voie in maretul birou de parter).Cineva mi-a explicat ca de fapt treaba lor cam asta e:eu vreau sa cumpar o casa,ma duc la ele,iar acolo la ele un altul care vinde si-a lasat adresa.O sa ni se aranjeze o intilnire,o sa cadem de acord asupra tranzactiei,o sa dam agentiei comisionul cerut,si gata,asta e tot.Pai toata chestia asta e pt mine o bizarerie fara cap si fara coada.Atunci am inteles de ce vad anunturi pe tv,in ziare,sau pur si simplu lipite in statia auto prin care atit cei care vind cit si cei care cumpara specifica apasat:exclus ag.imob..Oare asa sa fie?
daniel
Citeaza (clujean @ Nov 20 2009, 04:00 PM) *

am impresia k nu ai idee ce inseamna "client". CLIENT este acea persoana care ma solicita sa ii gasesc un apartament dar imi garanteaza k si are bani ptr ce vrea.o gars costa atat..., un ap cu 2 cam costa atat..., 3 camere are pretul lui...in functie si de zona si acel client al meu care ma solicita trebuie sa dea bani de 2 camere daca vrea 2 camere.CLIENTI mii aleg in functie de piata.daca clientul meu imi cere 3 camere si el are bani de garsoniera nu am cum sa il ajut.plus ca la tel mai aud si variante cum ca:"lasa k stiu eu k exista, am vazut eu", pai dute mai clientule si cauta-to sg dak esti bun.dc mai apelezi la mn daca u stii mai bn...eu nu inteleg...daka CLIENTII stiu mai bine decat agentii imobiliari...dc mai apeleaza la agentii???daca u vrei vila in pipera si dai 15 000 de euro...knd mai faci rost de niste bani ne mai auzim...si daca u CLIENT stii mai bine decat mine k exista...dc mai vii la mine sa iti gasesc??nu inteleg...ceva imi scapa...
Marius
Agentii au minte putina si pregatire pe masura dar nimeni nu ii ajunge la pofta de bani.
Am citit mai sus ca unii au studiat intens 60 de ore si se cred mari specialisti in meserie.
In primul rand mareata lor meserie este o simpla intermediere.
Orice vanzator este obligat sa isi cunoasca marfa, indiferent daca este leustean sau cladire de birouri.
Cei mai multi dintre agentii imobiliari nu inteleg ce reprezinta clientul. Inca au aroganta fata de el, au impresia ca este un prost care oricum va cumpara.
De aceea eu va sfatuiesc sa apelati cat mai rar la ei iar comisioanele pe care le dati sa fie cat mai mici.

agent vechi

agent vechi
draga cumparatorule. din spetza enuntata de tine lipseste de fapt chintesenta problemei. ce cauti? si la ce pret? ca daca visezi 2 camere bloc dupa 1980, 60mp, zona eleganta (Titan, Mosilor, Iancului, Brancoveanu, Tineretului, Banul Manta) la vreo 50.000E atunci mai poti astepta in continuare telefoane.....
Gogu
Citeaza (agent vechi @ Jun 17 2010, 12:01 PM) *
draga cumparatorule. din spetza enuntata de tine lipseste de fapt chintesenta problemei. ce cauti? si la ce pret? ca daca visezi 2 camere bloc dupa 1980, 60mp, zona eleganta (Titan, Mosilor, Iancului, Brancoveanu, Tineretului, Banul Manta) la vreo 50.000E atunci mai poti astepta in continuare telefoane.....

Draga agentule,

Daca visez apartament de 2 camere in zonele mentionate de tine, tu ar trebui sa te dai in cap si-n dos, sa ii explici proprietarului ca apartamentul lui nu face 70kE sau cat cere el si ca e un prost ca nu-l da cu 50kE cat ii ofer eu. De ce? Pai ca sa-ti iei comisionu', sa manance si gura matale o paine alba.
Atitudinea: lasa clientu ca e prost, io oricum nu am chef (sau nu-s in stare) sa muncesc pentru comisionul ala, e perdanta din start, cel putin pentru tine.

Si daca te iei de mine ca "de ce sa trag io, agentu, pretu-n jos si sa iei tu apartament cu 50kE" iti aduc aminte de comportamentul agentilor in perioada de boom economic, cand mai puneau acolo un 5kE in plus la pretul cerut de proprietar ca oricum se vindea. Bani care bineinteles ca proprietarul nu-i vedea.

Drept urmare, tin sa concluzionez si sa-ti fac un bine. Scopul tau in viata e sa intermediezi vanzari. Ca doar asa iei comisionu' si aduci profit pentru agentia ta imobiliara. Cand cererea e mai mare decat oferta, tu trebuie sa consiliezi vanzatorul la pretul la care tu crezi ca s-ar vinde proprietatea. Vanzatorul castiga si tu castigi la comision. Cand oferta depaseste cererea, tu trebuie sa duci munca de lamurire cu vanzatorii ca proprietatile lor sunt supraevaluate si ca cer prea mult.

Daca esti prea prost sau prea lenes sa muncesti pentru comisionul ala ... o sa sfarsesti prin a fi concediat de catre patronul agentiei (sau daca e agentia ta, o sa dai faliment). Daca esti baiat destept si ai putere de convingere si nu te dai in laturi de la munca o sa treci peste criza asta.
George
Parerea mea este ca tema si pe urma nivelul discutiei de aici reflecta perfect agentiile imobiliare de pe la noi si de aceea prefer sa nu apelez la ei. Imi pot promova si cauta foarte bine un apartament si fara acesti intermediari. Prefer siturile unde stiu sigur ca nu dau de ei:

magazinuldecase.ro
www.vindecasa.ro (nou, dar mie mi se pare foarte tare)
www.casefaraintermediari.ro
Aceasta este versiunea "lo-fi". Pentru a vedea versiunea grafica integrala:click aici.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.