Help - Cauta - Membri - Calendar
Versiune intreaga: lovitura bine pusa la punct
Hotnews.ro Forum > Actualitati > Ce e fierbinte azi
pagini: 1, 2, 3
Portofelul plin și fin
Citeaza (long story @ Aug 5 2012, 02:02 PM) *
1. calificativul "isteric" tine de o parere personala, e subiectiv, asadar nu prea are ce cauta in discutia de fata. personal, nu am gasit isterie in scrierile d-lui Goma, si am citit suficient. da, am gasit incapatanare si inversunare. dar la cum bate vantul prin rezerva de morala a mediului cultural (de politic nu are rost sa mai vorbesc) romanesc, inversunarea domniei sale ar fi prins al naibii de bine. daca nu se gaseau niste oameni abili care sa-l matraseasca - din librarii (Liiceanu - Humanitas), din revistele culturale (cu sicane celor care il publicau), din istoria dizidentei anti-comuniste (aici d-l Tismaneanu si-a folosit condeiul).

ce putem stabili, cu suficienta obiectivitate, este ca Goma are standarde morale (pe care le si respecta!) cum nu au majoritatea intelectualilor "mandria tarii". are ceea ce se numeste coloana vertebrala. un lucru pe care, tot personal, il prefer unei armate de nevertebrati calmi si inmanusati.

ca altora le lipseste caracterul - este clar; lipsa acestuia pe plaiurile mioritice este cronica si inradacinata - au vorbit Eminescu si Caragiale de ea, inainte a vorbit Cantemir, si tot asa...

2. n-am spus, nici pe departe, ca oamenii poarta in SUA arme ca sa se poata opune statului, la nevoie. am spus ca, desi aceasta interpretare este astazi desueta (un stat modern, netotalitar, democratic - nu mai are nevoie de arme ca sa-si controleze cetatenii; se descurca de minune cu mijloace mult mai subtile - bancile, de pilda), principiul ramane: oricare cetatean american, si nu doar ei, are constiinta fortei si importantei sale ca si cetatean al statului. are, mai mult sau mai putin, o constiinta civila - a drepturilor, obligatiilor etc. de-asta ei pot trage la raspundere statul, functionarii, administratorii - in cazuri de coruptie. de-asta la ei cazurile de coruptie se mai si descopera, de-asta, la ei, oricat brainwashing ar transmite presa, tot e mai libera decat la noi. si asa mai departe.

vorbeam pur si simplu de o schema METAFORICA a cetateanului inarmat, asadar puternic. nu faceam, evident, apologia armelor laugh.gif .

practic, puterea cetatenilor se poate manifesta - in proteste de strada, manifestatii, boicoturi etc. sunt mijloace cat se poate de democratice si, uneori, eficiente.

Long Story,

Matale ai dreptul constituțional- și normal să-ți placă tot ce-ți place matale. Pe de altă parte tot nu m-ai putut lămuri de ce dl. Goma a cam scuipat mâna care l-a hrănit, aceea a familiei Ierunca. Pot să fiu de acord cu poziția dumitale față de personaje gen Liiceanu și Tismăneanu numai că familia Ierunca a fost de la început anticomunistă și mai mult decât atât i-a dat Ok-ul de scriitor dlui. Goma. Nu mai comentez despre faptul că domnia sa este anti. Antisemit de exemplu- ceea ce nu prea e onorant nici aici și nici la Paris- drept pentru care din 1996 parcă când a candidat dacă nu mă înșel la președenție (sau îl confund cu dl.Mudava ?) dl.Goma a intrat într-un profund con de umbră- normal și meritat.
Altfel, cetățeanul ajunge să fie înarmat cu conștiința faptului că are drepturi, că drepturile sale privesc persoana și familia proprie- și nu chestiuni abstracte gen stat de drept- și că pentru a-și obține aceste drepturi, cum ar fi cel la o viață decentă, accesul la civilizație ,etc. poate să facă orice. Inclusiv să ia o armă în mână și să dea jos prin forță- dacă nu se poate altfel- un președinte blocat. Adică dacă nu înțelege el de bună voie îl dăm noi jos în spiritul celei mai perfecte democrații. Aia care a contribuit la înființarea SUA.
long story
Citeaza (Portofelul plin și fin @ Aug 5 2012, 03:02 PM) *
Long Story,

Matale ai dreptul constituțional- și normal să-ți placă tot ce-ți place matale. Pe de altă parte tot nu m-ai putut lămuri de ce dl. Goma a cam scuipat mâna care l-a hrănit, aceea a familiei Ierunca. Pot să fiu de acord cu poziția dumitale față de personaje gen Liiceanu și Tismăneanu numai că familia Ierunca a fost de la început anticomunistă și mai mult decât atât i-a dat Ok-ul de scriitor dlui. Goma. Nu mai comentez despre faptul că domnia sa este anti. Antisemit de exemplu- ceea ce nu prea e onorant nici aici și nici la Paris- drept pentru care din 1996 parcă când a candidat dacă nu mă înșel la președenție (sau îl confund cu dl.Mudava ?) dl.Goma a intrat într-un profund con de umbră- normal și meritat.

"a cam scuipat"? cum vine asta "cam"? daca ne convine transformam "nu" in "da"?

primo, ruptura cu Monica Lovinescu a intervenit nu din partea lui Goma, ci din partea Monicai Lovinescu. motivul: ca Goma se suparase crunt pe protejatul lor, Liiceanu. cu motiv. cam atat. nu s-a pus problema de "scuipat", "injuraturi" si alte minuni de care ai scris. nu-mi dau seama cine ti le ciripeste. oricum, trimiteri sau citate nu furnizezi.

la fel cum nu dai temeiuri nici pentru acuzatia de antisemitism (instrument folosit cel mai adesea fara fundament - inclusiv Manolescu si, mai recent trupa Liiceanu - Plesu au fost acuzati de antisemitism - e o acuzatie la moda, cum s-ar zice biggrin.gif). cei care au aruncat aceasta acuza la adresa d-lui Goma nu au demonstrat-o; stiu ca exista si un proces intentat de Goma respectivilor. in fine, aducand discutia in zona asta te plasezi deja in registrul demagogiei.

tertio - revenind la relatiile dintre Paul Goma si familia Ierunca:
nu Monica Lovinescu l-a consacrat ca scriitor pe Paul Goma - era deja, din tara. da, in Franta a fost una dintre cele care i-au promovat scrierile (si nu pentru ca era "nul", cum aberezi) - prin emisiunea de la Europa Libera. dar cand a ajuns in Franta, Goma era deja foarte cunoscut - pentru episodul '77, inchisoarea etc. - care facusera suficienta valva in strainatate ca Ceausescu sa nu-si permita sa-l omoare. asadar, foarte importantul episod '77.
in plus, prietenia dintre cele doua familii a fost, pana la episodul Liiceanu, extrem de consecventa din partea lui Paul Goma. iar apoi, repet - poate a treia oara va fi priceput: nu au urmat "injuraturile" lui Goma, ci supararea Monicai Lovinescu si dezicerea ei - de Goma. e, deci, invers.
pentru cineva care manevreaza atat de iresponsabil acuzatia de antisemitism, nu prea e consistenta sensibilitatea ta la "injuraturi".

(sotia d-lui Paul Goma este evreica, btw)

apoi, Goma nu a avut legaturi doar cu familia Ierunca, in Franta - au mai fost, printre altii, marele Eugen Ionescu, cu care relatiile au fost foarte bune. si aici tot "nulitatea" scriitorului si "isteria" omului Goma sa fi fost 'de vina'? si nu a avut legaturi doar in Franta. a fost tradus in suedeza (de Gabriela Melinescu, pare-mi-se - cu aceasta si cu sotul ei, relatiile au fost, de asemenea, cordiale) etc.

conul de umbra se datoreaza, cum spuneam, unor misculatii deloc inocente - la nivelul editurilor, publicatiilor literare etc.
gogu
Citeaza (Portofelul plin și fin @ Aug 5 2012, 03:02 PM) *
Long Story,

Altfel, cetățeanul ajunge să fie înarmat cu conștiința faptului că are drepturi, că drepturile sale privesc persoana și familia proprie- și nu chestiuni abstracte gen stat de drept- și că pentru a-și obține aceste drepturi, cum ar fi cel la o viață decentă, accesul la civilizație ,etc. poate să facă orice. Inclusiv să ia o armă în mână și să dea jos prin forță- dacă nu se poate altfel- un președinte blocat. Adică dacă nu înțelege el de bună voie îl dăm noi jos în spiritul celei mai perfecte democrații. Aia care a contribuit la înființarea SUA.

Un mic amanunt, eu, care nu sunt "basist" (sau poate o sa folosesc termenul ca cel de "golan"), nu vreau democratie in Romania ci Stat de Drept, pricepi tovarasu'? E o mica diferenta intre una si alta iar diavolul se ascunde in amanunte, nu?
Apropo de antisemitism, daca evreul imi da cu parul in cap si eu ripostez inseamna ca sunt antisemit, n-asa?
seby
Citeaza (adela @ Jul 31 2012, 12:11 PM) *
E posibil asa ceva? In conditiile in care am vazut cu ochii mei in ziua referendumului cum oamenii USL au venit acasa la vecini de-ai mei sa ii convinga sa mearga la vot, si peste cinci minute vecinii acestia, in numar de cinci, au plecat la votare? Nu cred ca se duceau fara un motiv bine intemeiat! Refuz sa traiesc in acesta teroare. Sunt atat de inversunati in scopul lor de a-l da jos pe Traian Basescu incat sunt in stare sa calce pe cadavre!

"Lovitura de stat, ţipătul dospit în gîtlejul Monicăi Macovei, a depus ouă şi într-un gît mai neospitalier, inundat de şpriţ şi vălătuci de fum. De aici, lovitura de stat şi-a luat zborul iar, ca un liliac haotic şi funest, îmbibat în blesteme şi alcool, plutind pe deasupra celor şapte milioane de voturi pentru demitere. După mintea lui Traian Băsescu, lovitura de stat nu a fost doar cîrdăşia dintre Parlament şi lege.

Lovitură de stat a fost şi deplasarea la urne a celor şapte milioane de români care au votat împotriva sa. În vocabularul lui, pe care-l ţine depozitat undeva în zona inundabilă a creierului, cuvintele şi expresiile aşteaptă speriate, ca un pluton de muşi ascuns în cală, să iasă afară cu prima flegmă şi să spele puntea cu cine-l enervează pe căpitan. Băsescu le-a spus românilor în multe feluri, i-a insultat cu multă imaginaţie, dar e prima oară cînd îi face pucişti de şapte milioane de ori.

Lovitura de stat a mai trecut şi prin gura lui Nicolae Ceauşescu, puţin înainte ca, tot pe acolo, să trea­că glonţul unui paraşutist. Nicolae Ceauşescu n-a murit degeaba. El a lăsat succesorilor săi, împrăştiate pe pavaj, acele vorbe care ţintesc poporul direct în suflet. Traian Băsescu le-a folosit poate în altă ordine, dar atunci cînd şi-a îndemnat alegătorii să nu vină la vot a repetat, de fapt, „Staţi liniştiţi la locurili voastre!“.

Nu numai cuvinte s-au prăbuşit peste români. Fatalitatea, un fel de meteorit Tunguska, i-a izbit din înălţimea înfricoşătoare a cvorumului de 50%. Năuci, cu speranţele făcute guler, cu degetele prinse în balamaua istoriei, cei şapte milioane de învingători înfrînţi au auzit, în loc de aplauze, un om silabisind rîsul unui măgar.

Dacă-i întrebi acum din ce e făcută democraţia, aceşti dezamăgiţi au răspunsurile pregătite. Din cvorumul juristului de întreprindere Zegrean, va zice unul. Dintr-o lovitură de Barroso în testicule, va zice altul. Din ordinul lui Viktor Orban transmis maghiarilor din România, va fi de părere al treilea. Al patrulea va şti că democraţia e făcută din fuga alegătorilor de la vot şi din îndemnul preşedintelui la boicot. Al cincilea va fi convins că democraţia înseamnă nemurire, adică prezenţa morţilor din 2003 pe listele din 2012. Al şaselea, al şaptelea, al optulea şi restul de şapte milioane vor avea fiecare răspunsul lui, dar nici unul dintre ei nu va mai crede că democraţia e ceva care dă cîştig de cauză unui scor de 87%.

De fapt, democraţia, vor înţelege toţi, e o lovitură de stat."
gaini inversace
Citeaza (seby @ Aug 6 2012, 08:28 PM) *
"Lovitura de stat, ţipătul dospit în gîtlejul Monicăi Macovei, a depus ouă şi într-un gît mai neospitalier,........

De fapt, democraţia, vor înţelege toţi, e o lovitură de stat."

Votu-i bun, zici. Ai cam avea dreptate DAR ce ar face un politician ajuns pe scaun de sef, daca deasupra capului lui ar sta Sabia Referendumului Damocles? Ar lua masuri nepopulare care activeaza Sabia sau le-ar amina pentru cei care vin dupa el? (sa nu cumva sa crezi ca aprob bocarimea si baserimea dar nici nu-mi doresc sa traiesc intr-o tara in care, daca plec in concediu pe-afara, pot sa gasesc cand ma intorc dupa 10 zile alt guvern, alt presedinte).
Democratie nu e atunci cand doi lupi si o oaie voteaza ce se maninca la cina, democratie e atunci cand oaia zice: exista legi si degeaba votati oaie la cina, pe mine ma protejeaza legile.
PS: capu' lu' Motoc vrem...pros' da' mulz.
Warrington
Citeaza (seby @ Aug 6 2012, 08:28 PM) *
deplasarea la urne a celor şapte milioane de români care au votat împotriva sa.

Sa mori tu ca au fost 7 milioane ?! tongue.gif

S-a furat ca in codru, foarte probabil numarul persoanelor reale care au pus stampila pe "da" nu e nici macar de 5 milioane. Nucleul hard-core al PD-L e de aproximati 2,2 mil., iar din astia 1,5 mil. au stat acasa. Daca toti acesti 2,2 mil. s-ar fi prezentat la vot, rezultatul ar fi fost 2 la 1 impotriva lui Basescu, asa rezulta din sondaje.

Adica votantii "da" erau 4,4 - 4,5 milioane. Restul pana la 7,4 milioane e furtul USL la drumul mare.
Portofelul plin și fin
Citeaza (Warrington @ Aug 7 2012, 09:42 AM) *
Sa mori tu ca au fost 7 milioane ?! tongue.gif

S-a furat ca in codru, foarte probabil numarul persoanelor reale care au pus stampila pe "da" nu e nici macar de 5 milioane. Nucleul hard-core al PD-L e de aproximati 2,2 mil., iar din astia 1,5 mil. au stat acasa. Daca toti acesti 2,2 mil. s-ar fi prezentat la vot, rezultatul ar fi fost 2 la 1 impotriva lui Basescu, asa rezulta din sondaje.

Adica votantii "da" erau 4,4 - 4,5 milioane. Restul pana la 7,4 milioane e furtul USL la drumul mare.

dle. Warrington,

Dacă tot s-a furat- de ce nu avem un referendum validat ? Dacă tot au depus eforturi să fure- cum zici matale- de ce nu avem 9 milioane și pa Băsescu, caută-ne prin șanț ? Treaba cu furtul o au PD-Liștii din experiență proprie- dar din păcate ăștia sunt mai fraieri și nu-l au pe Bacosnchi gata să ștampileze buletinele de vot la minut....
corect
Citeaza (Portofelul plin și fin @ Aug 7 2012, 10:01 AM) *
dle. Warrington,

Dacă tot s-a furat- de ce nu avem un referendum validat ? Dacă tot au depus eforturi să fure- cum zici matale- de ce nu avem 9 milioane și pa Băsescu, caută-ne prin șanț ? Treaba cu furtul o au PD-Liștii din experiență proprie- dar din păcate ăștia sunt mai fraieri și nu-l au pe Bacosnchi gata să ștampileze buletinele de vot la minut....

Pentru ca oricat ai fura e greu sa furi atat. Asta a fost logica lui Traian Basescu: pot sa fure pana la un anumit punct, dar daca votantii lui stau acasa, chiar daca nu toti, psdeii (ca liberali adevarati in pnl nu cred ca mai sunt) nu vor reusi sa fure chiar atat de mult incat referendumul sa fie validat. Si a avut dreptate.
Gandeste-te ca nici macar nu era nevoie ca buletinele sa fie stampilate, puteau sa le bage fara stampila in urna si era suficient, mai ales ca nu s-a mai raportat diferenta dintre numarul persoanelor care au votat si numarul de buletine de vot din urna.
Portofelul plin și fin
Citeaza (corect @ Aug 7 2012, 11:57 AM) *
Pentru ca oricat ai fura e greu sa furi atat. Asta a fost logica lui Traian Basescu: pot sa fure pana la un anumit punct, dar daca votantii lui stau acasa, chiar daca nu toti, psdeii (ca liberali adevarati in pnl nu cred ca mai sunt) nu vor reusi sa fure chiar atat de mult incat referendumul sa fie validat. Si a avut dreptate.
Gandeste-te ca nici macar nu era nevoie ca buletinele sa fie stampilate, puteau sa le bage fara stampila in urna si era suficient, mai ales ca nu s-a mai raportat diferenta dintre numarul persoanelor care au votat si numarul de buletine de vot din urna.

Dar de ce era nevoie să se fure ? Dacă la ora asta mergi din ușă în ușă scorul va fi pe undeva în apropiere- 80% antibăse și 20% pro sau indeciși. Dacă tot faci o treabă- referendumul- ar fi fost normal să o faci ca lumea- și să accepți și votul prin corespondență și votul electronic.
baba cloanta
"Mark Gitenstein: Guvernele vin si se duc, important este parteneriatul romano-american, care va dainui"

"Vreau sa spun tuturor ca ceea ce este special azi (miercuri - n.r.), la acest exercitiu, nu este tehnologia americana si nici armamentul sofisticat, ci faptul ca un numar de 335 de militari americani si romani se antreneaza impreuna, impartasesc idei si cladesc un parteneriat. Guvernele vin si pleaca, atat in Romania, cat si in SUA, dar ceea ce este important este ce se intampla cu acesti militari, construind o relatie de parteneriat intre romani si americani, intre cele doua tari, care va dainui pentru totdeauna si care nu poate fi distrusa".

"Henric al V-lea le-a spus soldatilor lui «Cel care isi varsa sangele impreuna cu mine azi este fratele meu». Asta simt fata de romani, sunteti fratii mei si surorile mele, iar relatiile dintre noi vor dainui pentru totdeauna", a incheiat Mark Gitenstein.

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-12980...care-dainui.htm

laugh.gif laugh.gif laugh.gif

Interesant: lovitura de stat, atentatul la democratie, s-au evaporat brusc. Acum se vorbeste de fratie, relatii eterne... Chiar, cum o fi receptia la baba Merkel? Cristal sau sant paraziti atmosferici? dry.gif
Nae
Citeaza (baba cloanta @ Aug 8 2012, 01:57 PM) *
"Mark Gitenstein: Guvernele vin si se duc, important este parteneriatul romano-american, care va dainui"

"Vreau sa spun tuturor ca ceea ce este special azi (miercuri - n.r.), la acest exercitiu, nu este tehnologia americana si nici armamentul sofisticat, ci faptul ca un numar de 335 de militari americani si romani se antreneaza impreuna, impartasesc idei si cladesc un parteneriat. Guvernele vin si pleaca, atat in Romania, cat si in SUA, dar ceea ce este important este ce se intampla cu acesti militari, construind o relatie de parteneriat intre romani si americani, intre cele doua tari, care va dainui pentru totdeauna si care nu poate fi distrusa".

"Henric al V-lea le-a spus soldatilor lui «Cel care isi varsa sangele impreuna cu mine azi este fratele meu». Asta simt fata de romani, sunteti fratii mei si surorile mele, iar relatiile dintre noi vor dainui pentru totdeauna", a incheiat Mark Gitenstein.

Interesant: lovitura de stat, atentatul la democratie, s-au evaporat brusc. Acum se vorbeste de fratie, relatii eterne... Chiar, cum o fi receptia la baba Merkel? Cristal sau sant paraziti atmosferici? dry.gif

Atat USA si cat si UE au ramas interzisi fata de ce a incercat USL.Era sa uit...si leul.
Acum cand s-a dovedit ca a fost doar o prostie ce vroiau ei toti astia 3 au mai prins incredere.Nu e dracu' atat de negru..
In alta ordine de idei..daca suntem frati sa dea visa-waiver.Poate asa se calmeaza fenomenul antiamerican pe care il sesizez in ultima vreme..
kansas

daaa, cererea, dar mai ales oferta ...
eu nu shtiu cum se vede de la tine, dar nici Dl Ghitza nici Tanti Merkle nu-mi e nici frate nici sora pana nu-mi dau liber la viza si la munca...vorba cantecului : frati frati, da' branza-i pi bani, doar pt tini ca suntem pretini

''ma lasi sa ma joc in Montana ta, iti dau zmee, baloane si avioane adevarate, zburatoare''

iar tanti, care e si cel mai important investitor din Ro, are o lege prin care orice nemtzalau plateste impozit doar in Alemania, atat pe persoana fizica kat si juridica !!! toti banii de aici se intorc acolo-sha!
doar tu, odata ajuns la ea, in Deutchland, platesti tot, inclusiv asigurare din urma...daca de ex. ai fost prost suficient sa-ti faci ameldung cu muuuult inainte de contract de munca, tare, nu ?
Warrington
Citeaza (Portofelul plin și fin @ Aug 8 2012, 01:43 PM) *
Dar de ce era nevoie să se fure ? Dacă la ora asta mergi din ușă în ușă scorul va fi pe undeva în apropiere- 80% antibăse și 20% pro sau indeciși.

Mai du-te cu prostiile tale de-aici. Deja ai transformat acel 2 la 1 din sondaje in 4 la 1.
Daca mergi TU din usa in usa, n-ar fi de mirare sa raportezi 12 la 1 ! tongue.gif
Warrington
Interesant: lovitura de stat, atentatul la democratie, s-au evaporat brusc. Acum se vorbeste de fratie, relatii eterne...

Spre deosebire de galeriile de echipe de fotbal cu care esti tu obisnuit, Gitenstein trateaza diferit poporul roman in ansamblu, comparativ un grup de politicieni iresponsabili care nu dau doi bani pe statul de drept.

Iar armata apartine natiunii, nu guvernului, daca te intreaba cineva. Asa ca discursul lui Gitenstein adresat natiunii sau armatei romane nu reprezinta un mod de a-i spala de pacate pe Antonescu si Ponta.

Stiu ca tie asa ti-ar placea, dar nu pacalesti pe nimeni. Ieri si alaltaieri, Gitenstein le-a bagat mintile in cap atat lui Rus, cat si lui Ponta, asa ca nu s-a evaporat nimic. Numai petarde si fumigene ai in repertoriu, exact ca USL-ul.
baba cloanta
Citeaza (Nae @ Aug 8 2012, 03:16 PM) *
In alta ordine de idei..daca suntem frati sa dea visa-waiver.

Tu te-ai duce in America? tongue.gif tongue.gif smile.gif

Citeaza (kansas @ Aug 8 2012, 03:18 PM) *
eu nu shtiu cum se vede de la tine, dar nici Dl Ghitza nici Tanti Merkle nu-mi e nici frate nici sora pana nu-mi dau liber la viza si la munca...

Si daca ar fi fost cazul ca eu sa fi avut nevoie de viza/munca si sa le fi obtinut si aia doi tot nu ar fi fost fratii mei pentru ca totul vine cu un pret.

Citeaza (kansas @ Aug 8 2012, 03:18 PM) *
iar tanti, care e si cel mai important investitor din Ro,

merkela a fost o simpla halitoare de socialism stiintific si marxism dialectic. Cei care au ridicat cu adevarat Germania, si actualmente se constituie in cel mai important investitor in Romania, nu se numara printre neamurile babei.

Citeaza (Warrington @ Aug 8 2012, 04:57 PM) *
Spre deosebire de galeriile de echipe de fotbal cu care esti tu obisnuit, Gitenstein trateaza diferit poporul roman in ansamblu, comparativ un grup de politicieni iresponsabili care nu dau doi bani pe statul de drept.

Iar armata apartine natiunii, nu guvernului, daca te intreaba cineva. Asa ca discursul lui Gitenstein adresat natiunii sau armatei romane nu reprezinta un mod de a-i spala de pacate pe Antonescu si Ponta.

Stiu ca tie asa ti-ar placea, dar nu pacalesti pe nimeni. Ieri si alaltaieri, Gitenstein le-a bagat mintile in cap atat lui Rus, cat si lui Ponta, asa ca nu s-a evaporat nimic. Numai petarde si fumigene ai in repertoriu, exact ca USL-ul.

Da.
Nae
Citeaza (baba cloanta @ Aug 9 2012, 11:04 AM) *
Tu te-ai duce in America? tongue.gif tongue.gif smile.gif

Si daca ar fi fost cazul ca eu sa fi avut nevoie de viza/munca si sa le fi obtinut si aia doi tot nu ar fi fost fratii mei pentru ca totul vine cu un pret.

Eu am fost si mai ma duc pe acolo.Dar altii nu au voie.

Evident ca totul are un pret.Important este daca tranzactia este fair.
Sa nu fac eu cinste de 10 ori si tu doar o data.
Portofelul plin și fin
Citeaza (Warrington @ Aug 8 2012, 04:45 PM) *
Mai du-te cu prostiile tale de-aici. Deja ai transformat acel 2 la 1 din sondaje in 4 la 1.
Daca mergi TU din usa in usa, n-ar fi de mirare sa raportezi 12 la 1 ! tongue.gif

Dle. Warrington, degeaba te superi. Dacă nu mă înșel eu foarte tare Crin a spus că referendumul e obligatoriu. .Că pe doamna curte constituțională o doare în cu...rte de ce ar trebui să facă e o altă discuție. Că dl.Băsescu o rage cu democrația când îi dă lui bine- altfel face pe ea- iarăși e altă discuție. Dacă PD-Lul chiar ar fi un partid politic- și nu o băsistă emanație urât mirositoare- ar fi trebuit ei să fie primii care să se implice în bunul mers al referendumului.Pentru că democrația băsistă- adică doar atunci când îi convine lui Băse- e cam la fel cu democrația socialistă.
pehash
Citeaza (Portofelul plin și fin @ Aug 9 2012, 12:04 PM) *
Crin a spus că...

Amice (in sensul dat de Caragiale), Crin este un amarat ajuns senator de pe locul 2.
In locul lui ar fi trebuit sa fie Ionut Popescu, un liberal adevarat, caruia ii datoram impozitul unic de 16% si cresterea incasarilor la bugetul de stat imediat dupa aceasta masura.

Ce a spus ipoCrin al tau este irelevant. Nu este in Constitutia Romaniei, nu s-a votat legea in Parlamentul Romaniei, deci nu valoreaza mai mult decat laturile emise zilnic de antenele securistului Felix. Este un interimar impins de mizerabilii aia care au furat cat au putut si acum s-au trezit cu o justitie care incepe sa functioneze si sa-i trimita dupa gratii.

Astazi stim cu totii, Ioan Rus stia ca e ilegal ce fac, de-aia si-a dat demisia. Sper sa-i vedem pe toti dupa gratii si mizeria aia de trust Intact sa fie obligata de un CNA adevarat sa respecte legile sau sa fie inchis. Atat.
Portofelul plin și fin
Citeaza (pehash @ Aug 10 2012, 01:20 PM) *
Amice (in sensul dat de Caragiale), Crin este un amarat ajuns senator de pe locul 2.
In locul lui ar fi trebuit sa fie Ionut Popescu, un liberal adevarat, caruia ii datoram impozitul unic de 16% si cresterea incasarilor la bugetul de stat imediat dupa aceasta masura.

Ce a spus ipoCrin al tau este irelevant. Nu este in Constitutia Romaniei, nu s-a votat legea in Parlamentul Romaniei, deci nu valoreaza mai mult decat laturile emise zilnic de antenele securistului Felix. Este un interimar impins de mizerabilii aia care au furat cat au putut si acum s-au trezit cu o justitie care incepe sa functioneze si sa-i trimita dupa gratii.

Astazi stim cu totii, Ioan Rus stia ca e ilegal ce fac, de-aia si-a dat demisia. Sper sa-i vedem pe toti dupa gratii si mizeria aia de trust Intact sa fie obligata de un CNA adevarat sa respecte legile sau sa fie inchis. Atat.

Dle. Pehash, hai să micționăm cu toții pe porcăria aia de Constituție. Despre care știm cu toții că e o porcărie și despre care nu îi înțeleg pe unii care se închină la ea. E o lege proastă care trebuie schimbată radical- iar prima schimbare trebuie să fie republica parlamentară. :Vrei să conduci țara ? Ai instrumente perfect democratice, parlament ales, îți ajunge. N-ai nevoie de președinte jucător.
PS: Aș vrea să fiu foarte bine înțeles- de către cei care trebuie să înțeleagă- că Băsescu nu se va întoarce la Cotroceni. .Dacă nu înțelege de vorbă bună există în România ceva care se cheamă Armată- care-l urăște de moarte pe Băsescu Traian pentru că i-a micșorat salarii și pensii și care dacă vede că nu se pot rezolva treburile democratic le va rezolva în celălalt fel. .Dl. aviator de la Câmpia Turzii n-a fost un izolat nebun- omul a fost pus să transmită un mesaj. Intervenția armatei- deși salutară pentru Țară- va fi rea pentru noi toți. Pentru că odată scoși din cazărmi va fi extrem de greu să-i bagi înapoi.
PPS: Am ascultat recent pe comandantul unei divizii de tancuri- de prin Câmpia Română- care spunea că fiecare din oamenii lui ar descărca cu plăcere un încărcător în dl.Băsescu Traian. Provocarea cu Ciorogârla a fost ultima picătură. Oamenii ăștia au arme, știu să le folosească și sunt în drept să le folosească. Dl.Băsescu Traian e un simplu cetățean penal, nici comandant suprem și nici președinte.
gogu
Citeaza (Portofelul plin și fin @ Aug 11 2012, 01:14 AM) *
Dle. Pehash, hai să micționăm cu toții pe porcăria aia de Constituție. Despre care știm cu toții că e o porcărie și despre care nu îi înțeleg pe unii care se închină la ea. E o lege proastă care trebuie schimbată radical- iar prima schimbare trebuie să fie republica parlamentară. :Vrei să conduci țara ? Ai instrumente perfect democratice, parlament ales, îți ajunge. N-ai nevoie de președinte jucător.
PS: Aș vrea să fiu foarte bine înțeles- de către cei care trebuie să înțeleagă- că Băsescu nu se va întoarce la Cotroceni. .Dacă nu înțelege de vorbă bună există în România ceva care se cheamă Armată- care-l urăște de moarte pe Băsescu Traian pentru că i-a micșorat salarii și pensii și care dacă vede că nu se pot rezolva treburile democratic le va rezolva în celălalt fel. .Dl. aviator de la Câmpia Turzii n-a fost un izolat nebun- omul a fost pus să transmită un mesaj. Intervenția armatei- deși salutară pentru Țară- va fi rea pentru noi toți. Pentru că odată scoși din cazărmi va fi extrem de greu să-i bagi înapoi.
PPS: Am ascultat recent pe comandantul unei divizii de tancuri- de prin Câmpia Română- care spunea că fiecare din oamenii lui ar descărca cu plăcere un încărcător în dl.Băsescu Traian. Provocarea cu Ciorogârla a fost ultima picătură. Oamenii ăștia au arme, știu să le folosească și sunt în drept să le folosească. Dl.Băsescu Traian e un simplu cetățean penal, nici comandant suprem și nici președinte.

Io-te ca acu' vazui asta. Sa ma ierte toata lumea de vorba proasta; bah, tu esti in toate mintile?! mad.gif
vlad
Ma bucur ca nu mai sunt in Romania, in acelasi timp sunt trist sa vad ca Miorita inca mai functioneza in Romania. In aceasta tara minciuna, lenevia, grandomania, imoralitatea, frica (generata de lipsa de inteligenta) sunt sporturi nationale, fara de care nu poti fi "realizat" in viata.

Noile generatii create dupa 1990 sunt toate bazate pe smecherii, 100% politicieni sunt corupti alesi de un popor cred eu alienat mintal (din cauza comunismului), tinerii nu cred in altceva decat in scurta imbogatire probabil alimentat de parintii lor, munca, moralitatea, cinstea, demnitatea, verticalitatea sunt sconsiderate acum in Romania "pacate". Din 1990 incoace nu am vazut nici macar un singur politician adevarat, cu coloana verticala care indiferent se se dicteaza din exterior sa execute doar ce este in interesul Romaniei, fara a se atinge de "mierea" existenta din belsug in Romania.

Indiferent cine va veni la putere, Basescu, Antonescu etc, tot acelasi rahat va fi. Romania nu a fost decratica NICIODATA.

Cind in Romania se vor ancheta toti miliardari de carton alde Becali, Patriciu, Vintu, Voiculescu etc. etc si li se vor confisca toate averile (si redate poporului) atunci pot sa spun ca exista democratie in Romania.

Un exemplu pentru faptul ca Romania este o tara unde nesimtirea e peste tot, este imbogatirea lui Dan Dicaonescu, promovind toate antivalorile Romaniei, deoarece romanilor le pac nesimtitii si ca atare tot ce este legat de nesimtire, grandomanie, lenesi. smecheri, imorali etc au succes in Romania.

Romanii isi merita pe deplin soarta, iar conducatorii actuali sunt copii fidele dupa majoritatea romanilor.

kansas
@Vlad

speranta mea sunt generatiile viitoare, care vad ce se intampla astazi, ei vad prin ochii tinerilor inca necompromisi asta : dispretul fata de Lege,
si inteleg mult mai usor decat noi ca Democratia inseamna in primul rand respectul fata de Lege, adica asta :

'' vreau sa fac, pot sa fac, dar mai intai respect Legea, doar ea imi poate spune unde sa ma opresc ''
Warrington
Citeaza (kansas @ Aug 11 2012, 01:50 PM) *
speranta mea sunt generatiile viitoare, care vad ce se intampla astazi, ei vad prin ochii tinerilor inca necompromisi asta : dispretul fata de Lege,

Mi-e teama ca lucrurile stau exact invers: generatiile viitoare vad in asta un model de urmat, nu un model de criticat. Dupa experienta celor 45 de ani de comunism, persoane ca Victor Ponta sau ca Tudor Chiuariu nu numai ca exista bine-merci, dar ajung chiar promovati ca politicieni de jigodiile batrane invatate in rele, ca Iliescu sau Hrebenciuc.

Iar lectiile de inalt civism predate ani intregi la Antena 3 vor ramane si ele zeci de ani in mintea auditoriului, incurajand "pragmatismul" de tip bolsevic, in total dispret fata de lege.
Zgabeartza Iftode
Citeaza (kansas @ Aug 11 2012, 01:50 PM) *
@Vlad

si inteleg mult mai usor decat noi ca Democratia inseamna in primul rand respectul fata de Lege, adica asta :

'' vreau sa fac, pot sa fac, dar mai intai respect Legea, doar ea imi poate spune unde sa ma opresc ''

Imi pare rau sa te anunt dar, cred, speranta ti-a murit in fasa... Nu iti pune baza in generatia(iile) viitoare, nu au la ce sa se raporteze, nu au comparatie, nu au model de urmat in afara acelora pe care ii vedem zi de zi: mincinosi, agresivi, grobieni, curve, pesti, manelisti, pitipoance....................
gomu gomu

Mi-e teama ca lucrurile stau exact invers: generatiile viitoare vad in asta un model de urmat, nu un model de criticat. Dupa experienta celor 45 de ani de comunism, persoane ca Victor Ponta sau ca Tudor Chiuariu nu numai ca exista bine-merci, dar ajung chiar promovati ca politicieni de jigodiile batrane invatate in rele, ca Iliescu sau Hrebenciuc.
Aici e DA.

Iar lectiile de inalt civism predate ani intregi la Antena 3 vor ramane si ele zeci de ani in mintea auditoriului, incurajand "pragmatismul" de tip bolsevic, in total dispret fata de lege.
Aici e NU. Memoria telespectatorului e scurta. O cantitate suficienta de contrapropaganda ar putea elimina propaganda. Iar daca contrapropaganda ar furniza adevar, un adevar repetat de 10 ori ar elimina o minciuna repetata de 100 ori fiindca adevarul are loc in capul omului in timp ce minciuna trebuie sa-si faca loc. Sustin in continuare ca e nevoie de presa cetateneasca, platita de cetateni, nu de patroni de presa. (daca 100000 oameni ar plati un abonament de 10 lei lunar, s-ar stringe 1000000 lei, adica suficient pentru stiri folositoare cetateanului, nu patronului de presa).
Warrington
Citeaza (gomu gomu @ Aug 11 2012, 03:35 PM) *
Sustin in continuare ca e nevoie de presa cetateneasca, platita de cetateni, nu de patroni de presa.

De-acord cu tine, dar greu de realizat.

Posturile de radio si televiziune sunt disponibile gratuit in modelul occidental de societate si oamenii nu vor fi dispusi sa plateasca pentru ele. Din ce am vazut in Anglia si in Germania, acolo un post gen Antena 3 nu s-ar putea finanta din publicitate, nici o companie serioasa nu ar fi dispusa sa-si asocieze numele cu un astfel de program.

Aici cred ca se ascunde solutia, dar din pacate marii oameni de afaceri sau manageri romani nu prea au standarde morale, sunt exact la acelasi nivel cu politicienii. Cu care de altfel coopereaza la smenuri.

Ma uitam si la propunerea USL, Mona Pivniceru pe post de ministru al Justitiei. Pe vremea cand era la Curtea de Apel din Iasi, ea si cu Georgeta Buliga erau celebre printre initiati, acceptau spaga de la oricine ca sa tranteasca un proces. A dat Domnul si Georgeta Buliga a ajuns la inchisoare (doar pentru un an, desi ar fi meritat 20 !) dar uite ca Mona Pivniceru e propusa ministru al Justitiei, probabil asa functioneaza legea compensatiei tongue.gif .

Din pacate, si oamenii de afaceri romani sunt la fel, vor plati publicitate la posturi gen Antenele, atat pentru ca au o anumita audienta, cat si din cauza legaturilor personale de afaceri cu unii sau altii din jurul respectivelor posturi.
gomu gomu
Citeaza (Warrington @ Aug 11 2012, 04:16 PM) *
De-acord cu tine, dar greu de realizat.

Posturile de radio si televiziune sunt disponibile gratuit in modelul occidental de societate si oamenii nu vor fi dispusi sa plateasca pentru ele. Din ce am vazut in Anglia si in Germania, acolo un post gen Antena 3 nu s-ar putea finanta din publicitate, nici o companie serioasa nu ar fi dispusa sa-si asocieze numele cu un astfel de program.

Aici cred ca se ascunde solutia, dar din pacate marii oameni de afaceri sau manageri romani nu prea au standarde morale, sunt exact la acelasi nivel cu politicienii. Cu care de altfel coopereaza la smenuri.

Ma uitam si la propunerea USL, Mona Pivniceru pe post de ministru al Justitiei. Pe vremea cand era la Curtea de Apel din Iasi, ea si cu Georgeta Buliga erau celebre printre initiati, acceptau spaga de la oricine ca sa tranteasca un proces. A dat Domnul si Georgeta Buliga a ajuns la inchisoare (doar pentru un an, desi ar fi meritat 20 !) dar uite ca Mona Pivniceru e propusa ministru al Justitiei, probabil asa functioneaza legea compensatiei tongue.gif .

Din pacate, si oamenii de afaceri romani sunt la fel, vor plati publicitate la posturi gen Antenele, atat pentru ca au o anumita audienta, cat si din cauza legaturilor personale de afaceri cu unii sau altii din jurul respectivelor posturi.

De aia am spus abonament 10 lei pe luna, 100000 oameni (doar cei ce vor). In 250000 euro (un milion lei pe luna) sunt bani pentru o redactie competenta si independenta (politica editoriala ar putea fi facuta prin votul celor care platesc 10 lei pe luna si evident ziarul nu s-ar ocupa de columbeanu si becali). Incearca sa-ti imaginezi pagina consultantului bancar care te invata sa te feresti de capcanele oricarui tip de credit, imagineaza-ti ca afli cat costa kilometrul de sosea... nici nu vreau sa ma gandesc ce forta ar avea un ziar despre care sa se stie clar ca e independent. Multi i-ar intelege utilitatea daca l-ar gasi pe net dar putini ar contribui financiar desi suma ar fi derizorie. E un paradox, totusi smile.gif , avem nevoie de un asemenea ziar fiindca suntem romani si nu-l putem avea fiindca, ai ghicit, suntem romani smile.gif.
Warrington
Citeaza (gomu gomu @ Aug 11 2012, 04:57 PM) *
E un paradox, totusi smile.gif , avem nevoie de un asemenea ziar fiindca suntem romani si nu-l putem avea fiindca, ai ghicit, suntem romani smile.gif.

Realitatea (pe care am inteles-o dupa multi ani) e ca Romania nu e decat un sat inapoiat, la scara Europei. Si asa cum, daca ai avut ghinionul sa te nasti la Borca sau la Farcasa, pe malul Bistritei, e perfect normal sa incerci sa-ti faci un rost in viata la Bucuresti, la Cluj sau macar la Bacau, tot asa e perfect normal, daca ai avut ghinionul sa te nasti in Romania, sa incerci sa-ti faci un rost in viata undeva la vest de Viena.

Dpdv al nivelului societatii, Romania se afla in feudalism iar asta nu se va schimba in timpul vietii noastre. Cat despre nivelul ziarelor din RO., tot ce-ai putea avea nevoie de la un ziar independent gasesti in presa occidentala. Si asa cum la Borca sau Farcasa nu merita sa editezi un ziar local si nici sa aduci o foaie gen "Gura Targului" (care se distribuie pe bune in Tg.Neamt, nu e nici o gluma smile.gif ) ci e de preferat sa citesti ziare din Bucuresti, tot asa in Romania e de preferat sa citesti ziare din vest.
gomu gomu
Citeaza (Warrington @ Aug 11 2012, 05:08 PM) *
Realitatea (pe care am inteles-o dupa multi ani) e ca Romania nu e decat un sat inapoiat, la scara Europei. Si asa cum, daca ai avut ghinionul sa te nasti la Borca sau la Farcasa, pe malul Bistritei, e perfect normal sa incerci sa-ti faci un rost in viata la Bucuresti, la Cluj sau macar la Bacau, tot asa e perfect normal, daca ai avut ghinionul sa te nasti in Romania, sa incerci sa-ti faci un rost in viata undeva la vest de Viena.

Dpdv al nivelului societatii, Romania se afla in feudalism iar asta nu se va schimba in timpul vietii noastre. Cat despre nivelul ziarelor din RO., tot ce-ai putea avea nevoie de la un ziar independent gasesti in presa occidentala. Si asa cum la Borca sau Farcasa nu merita sa editezi un ziar local si nici sa aduci o foaie gen "Gura Targului" (care se distribuie pe bune in Tg.Neamt, nu e nici o gluma smile.gif ) ci e de preferat sa citesti ziare din Bucuresti, tot asa in Romania e de preferat sa citesti ziare din vest.

Esti cam sumbru, nu pari a te distra. Plecatul e o solutie pentru portofelul meu, nu pentru mine. Banii sunt buni insa nu sunt oricat de buni. Am nenumarate motive de stress in Ro insa daca fac lista cu plusuri si minusuri, Ro mi se potriveste cel mai bine. Si daca s-ar imbunatati, ce bine-ar mai fi, nu?
kansas
Citeaza (Warrington @ Aug 11 2012, 05:08 PM) *

(la antene se uita doar pensionarii si o parte din bugetarii in pragul pensionarii, s-a vazut la referendum cine si cati sunt antenisti: aproximativ 5,5 milioane au votat DA (restul indecisi sau NU, plus aproximativ 2 mil. de furaciuni)

iata un ''comentariu'' mai lung, dar cred ca poate fi un raspuns la loviturile ''bine puse la punct'' pe care ni le dau politicienii, si care au inceput sa nu mai impresioneze pe cei tineri care cauta altceva:

Gina Camelia Roman,
ELEVĂ ÎN CLASA A X-a :
Locul I la concursul de eseuri !

ROMÂNIA MEA: „ŢARA CONTROVERSELOR!”

LOCUL ÎNTÂI DIN 52 DE PARTICIPANŢI.

CÂŞTIGĂTOAREA CONCURSULUI DE ESEURI „ROMÂNIA MEA”

''Mi se spune că sunt un copil îndrǎzneţ aflat pe treptele maturizǎrii… Frumoasă caracterizare… Mă simt cuprinsă de un vârtej analitic şi mă gândesc că aş putea sǎ decupez scurte fragmente de viaţă autentic românească, într-o dimineaţă frumoasă de vară. De comun acord cu gândurile mele, mai ridic odatǎ binoclul şi privesc în zare pentru a da frâu liber vocii interioare. Astfel, privesc la România, aceastǎ ţarǎ teribil de simplǎ şi frumoasǎ, trecutǎ adesea prin focurile unor rǎzboaie, despre care am învăţat la istorie că nu au fost întotdeauna ale ei, aclamatǎ şi blamată, şi oacheşǎ, cu oameni care visează să trăiască în altă ţară. Iluzoriu? Nu ştiu ce să zic de la înălţimea celor 17 ani ai mei...
Este ţara mea, ţarǎ scǎpatǎ din mânǎ ce se îndreaptǎ spre un declinul sadic creat de propriile mentalitǎţi? Ar fi absurd sǎ pun aceste cuvinte pe umerii numelui de România? Nu, eu nu sunt în mǎsurǎ sǎ învinuiesc ţara pentru nimic ci doar sǎ atrag atenţia cǎtre „umilul” megieş român.
Este cert faptul cǎ într-o zi voi putea pǎrǎsi aceastǎ ţarǎ... Privesc, stagnez dar nu, stingher ca un fobist aflat în faţa propriei uşi fǎrǎ cheie… Cutez a-mi părăsi ţara şi a începe viaţa într-o ţarǎ perfectǎ? Este România o ţară perfectă? Cum ar arăta o ţară perfectă, cu oameni perfecţi? România este locul unde am crescut, am împǎrţit bucurie, tristeţe, am învǎţat sǎ iubesc, sǎ dau frâu liber imaginaţiei, sǎ cred în forţele proprii, sǎ mǎ exprim, sǎ ajut, sǎ caut rǎspunsuri, sa ignor, sǎ sper ca într-o zi eu cu un grup de oameni asemeni mie vom putea pune baze solide într-o ţarǎ ierarhic magnifică, iar spectacolul proastei imagini va înceta.
Mă simt prinsǎ în mrejele ţării care, cu o ultimă sforţare, încearcă să mă ademenească prin masivele ei înzǎpezite iarna, prin adierea florilor de primavarǎ, cu aerul ei de fecioară adormitǎ de bogǎţia verii şi dezmierdată de o bǎtrânǎ toamnǎ târzie, traversată dinspre vest spre est de zonele întinse de câmpie cultivatǎ cu sapa şi cu calul, de oameni care s-au chinuit să-şi dea un rost propriei vieţi. Purtǎm cu noi veacul frumuseţii, a dorului de drumeţii, a muncii obositoare de la câmp care nu? curge parcă prin vene deşi glasul biroului şi ora 7 pândeşte perfid… De undeva, din inima ţării se aude tulburător imnul în culorile sfinte de curcubeu, tricolor al unui popor ce pe zi ce trece uitǎ sǎ trǎiascǎ, având un cult al acumulării de traume. Probleme sau pǎreri tardive, puse faţǎ în faţǎ cu românul, se aud ca dintr-o crevasă: avem facilitǎţi insuficiente, fonduri inexistente, tinere talente distruse de piţipoance cu sex appeal, faptul cǎ pentru clasa politicǎ suntem simple instrumente de vot cu propuneri indecente, dacă indecenţă înseamnă echivalenţa vot – peşte congelat, cǎ noi deşi nu avem suficiente case... construim monumente, cǎ bunele maniere par a se gǎsi la intelectuali sau în aparenţǎ la cei cu portofele nepurtate în buzunar, presiuni cǎ la capǎtul sǎrǎciei se aflǎ viaţa, clubul, luxul. Cumplit este faptul cǎ fiecare dintre noi avem idealuri şi sentimente, suntem o întreagǎ naţiune ce ne cǎutam valori şi încă îndrăznim să sperăm că vom trăi o viaţǎ care sǎ nu se transforme în tipul de hranǎ fǎrǎ condiment.
Aş vrea să cred că, orice curs vor lua lucrurile, România este în noi, totul ţine de noi, redresarea ţine de noi, că le suntem datori celor care au luptat de veacuri pentru fiecare palmă de pamânt. Aş vrea să se trezească în noi spiritul civic şi să ne gândim că nu am putea privi altfel România decât locul unde copiii sunt învǎţaţi sǎ vorbeascǎ româneşte, sunt educaţi şi purtaţi de mânǎ în grǎdiniţe, apoi la şcoalǎ.
Dacǎ m-ar întreba cineva de unde sunt, cu siguranţǎ aş şti sǎ rǎspund: din Vaslui, de pe o stradǎ anume, locuiesc într-un bloc, fost gri, actualmente colorat fǎrǎ nicio noimǎ, colţ cu maneaua vecinului de la parter şi cu bormaşina celui de la 3 care sparge şi meştereşte de cel puţin un an. Mǎ uit în oglindǎ analitic, cred cǎ arǎt bine, pǎrul îmi cam face figuri, dar deja nu-l mai iau în seamǎ. Cobor scǎrile prudent, mi-e teamǎ sǎ nu alunec, a spǎlat proaspǎt femeia noastrǎ de serviciu. La capǎtul culoarului deja zǎresc aceleaşi siluete, vecinii mei care ascultǎ muzicǎ pusǎ în casǎ de afarǎ. Încerc să-i ignor, aşa cum ignor şi replica de fiecare zi a mamei, mama nu se poate abţine sǎ nu exclame „Ce dracu or face ǎştia toatǎ ziua în faţa blocului? Alţii de vârsta lor au şi copii. Mai târziu îţi dau în cap pentru o bucatǎ de pâine!” În naivitatea ei, speră... să nu ajung şi eu ca ei.
Înaintez spre ieşirea din scarǎ. Vali, un urecheat ciudat, mǎ salutǎ zâmbind cu gura plinǎ de seminţe. Schiţez un zâmbet, mǎ mai întreabǎ ceva, dar nu mai aud ce, nici nu mai doresc sǎ aflu, dar le simt privirea fix pe fundul meu. Brusc, mǎ întreb dacǎ vreunul o fi avut în viaţa lui emoţii la românǎ, sau s-o fi strǎduit la matematicǎ. Îmi vine un gând şi mai ciudat în minte. Cum or fi arǎtat când erau bebeluşi, moi şi pufoşi. Ce aşteptǎri o fi având de la ei nişte mǎmici nedormite? Unde, pe ce scarǎ a societǎţii ar trebui sǎ-i aşez? Sunt scursuri, sunt plevuşcă? Or fi, dar sunt români, la fel ca şi mine! Asta nu pot ignora. Ce şanse primesc ei şi de la cine? Ce şanse primesc eu şi de la cine? Prin urmare, eu am un reper, eu cea dintr-o familie obişnuitǎ, ei – din familii la fel de obişnuite, ca şi mine! Lǎsati de capul lor, au alte repere… Eu, de pe strada X, din blocul X ca şi ei, eu din Vaslui, ca şi ei, eu din România ca şi ei… Din România mea şi din România lor…
Mergând spre şcoalǎ, mǎ gândesc brusc la ce aş vrea sǎ mǎ fac când voi fi mare. Mesajele primite sunt cel puţin bulversante: „Şcoala româneascǎ scoate tâmpiţi”! Oi fi şi eu unul dintre ei? Cu siguranţǎ! „Medicii din România sunt cei mai slabi din Europa, şi e la modǎ sǎ te tratezi în strǎinǎtate”... Toate fetele de vârsta mea vor sǎ se facǎ modele sau... nu ştiu... Ceva care sǎ le aducǎ mulţi bani şi faimǎ.
Îmi atrage brusc, deodatǎ, atenţia un afiş publicitate rupt. Încǎ se mai observǎ zâmbetul „ca pentru pozǎ” al celui care promitea ca şi alţii... marea cu sarea! Mǎ întreb, n-o fi şi el un produs al şcolii româneşti. Dacǎ da, avem acelaşi numitor comun, eu şi cu domnul din afişe, suntem tâmpiţi. De ce aş vota un tâmpit?
Drumul cǎtre şcoalǎ e un spectacol cotidian. Îmi propun mereu sǎ vǎd ceva, o pǎrticicǎ din ţara asta. In acest moment vǎd o femeie cǎrând o sacoşe, însoţitǎ de soţul care fumeazǎ o ţigarǎ… şi simt brusc că nu mai vreau să mă gândesc la nimic…''

Gina Camelia ROMAN
Liceul Teoretic „Emil Racoviţă” – Vaslui
Warrington
Citeaza (gomu gomu @ Aug 11 2012, 07:14 PM) *
Am nenumarate motive de stress in Ro insa daca fac lista cu plusuri si minusuri, Ro mi se potriveste cel mai bine.

Bravo tie! tongue.gif

As vrea sa iti dai totusi cu parerea despre urnatorul aspect: locuind in Anglia, in ultimele 12 luni am venit de 5 ori in Romania si am stat cam 3 saptamani de fiecare data. Presupunand ca as fi locuit in Romania, crezi ca puteam sa merg in Anglia de 5 ori in 12 luni si sa stau cate 3 saptamani de fiecare data? Eu zic ca nu ...

Si sa stii ca nu se rezuma totul la bani, majoritatea aspectelor enervante din RO sunt cele din eseul postat de [kansas]. Care eseu, fiind scris de o eleva, nu include meciuri cu functionari publici corupti, cu judecatori corupti, cu procurori corupti. Meciuri de care subsemnatul am avut parte din plin in RO., dar niciodata in Anglia sau in Germania.
Portofelul plin și fin
Citeaza (gomu gomu @ Aug 11 2012, 03:35 PM) *
Aici e DA.

Aici e NU. Memoria telespectatorului e scurta. O cantitate suficienta de contrapropaganda ar putea elimina propaganda. Iar daca contrapropaganda ar furniza adevar, un adevar repetat de 10 ori ar elimina o minciuna repetata de 100 ori fiindca adevarul are loc in capul omului in timp ce minciuna trebuie sa-si faca loc. Sustin in continuare ca e nevoie de presa cetateneasca, platita de cetateni, nu de patroni de presa. (daca 100000 oameni ar plati un abonament de 10 lei lunar, s-ar stringe 1000000 lei, adica suficient pentru stiri folositoare cetateanului, nu patronului de presa).

Stimate domnule,
permite-mi să-ți fac un compliment: ești ciudat rău. De ce aș avea eu nevoie de presă gen ”Evenimentul zilei ” ? O revistă ”Newsweek” care e una din cele 2 reviste citite pe plan mondial- și care este superechidistantă- e 21 de lei. Cealaltă revistă- Time- e cam tot la fel. Un International Herald Tribune e în jur de 15 lei și toate aceste bunătăți le găsești la chioșcul din pasajul universității. Singurele ziare care merită cumpărate sunt ”Dilema veche” și ”Cațavencii”
leghe-k
di ultimele divbersiuni politice :
Ex-Ministrul Agriculturii Fuia pleaca de la PDL si-si trage partid cu platforma ''agrariana''
(o fi marka Grivco sau Basescu ? dupa morga pe care o afiseaza, a facut scoala primara in picioarele goale, deci e de la ''ceilalti'', cu foamea-n gat)

oricum...cand ai vad cum se-nmultesc, simt adrenalina frateee... biggrin.gif
deja ma gandesc sa-mi caut tomahawkul cu luneta din pod...
si sunt multi ca mine, Rambo e minciuna pe langa ce vom face aici cu carcalacii astia prospetei cool.gif
Aceasta este versiunea "lo-fi". Pentru a vedea versiunea grafica integrala:click aici.
Invision Power Board © 2001-2020 Invision Power Services, Inc.