Help - Cauta - Membri - Calendar
Versiune intreaga: lovitura bine pusa la punct
Hotnews.ro Forum > Actualitati > Ce e fierbinte azi
pagini: 1, 2, 3
gogu
Citeaza (kansas @ Aug 3 2012, 11:34 AM) *
...
Prefer sa merg pe adevar, cu orice risc, m-am saturat de minciuna ultimilor 22 de ani si inainte.

Ai putintica rabdare stimabile, peste putin vei avea si un Minister al Adevarului (II). wink.gif
bisnitmen amator
Ca tot veni vorba de contrabanda, micul trafic de frontiera si descurcareala de dinainte de 89, vaz ca toata lumea este avizata ce comori se aduceau de afara, incepand cu vegeta si pana la ceasuri cu sapte melodii...
Dar sa vedem cine stie ce cara in spate contrabandistul la vecini ca sa obtina acele minunatii?
Va dau un exemplu, coniacul tarancuta produs la Cluj de vinalcool...
Cine dovedeste ca este un cunoscator adevarat al fenomenului va fi premiat cu un pachet de tigari cubaneze Ligeros, recolta 1989 cool.gif
Warrington
omul nu are ''apucaturi'' de dreapta, conform unui user chiar aici pe topic si anume W, baietii astia formati inainte de '90 in scolile de propaganda, nu pot sa se mai ''reformateze'' nici daca-i schimbi softul complet, am dat exemplul cu bolsevismul vizibil privind restituirea proprietatilor...vrei sa stii mai multe, pentru tine, sau pentru adevar?
acum e vizibil, omul nu are strofa de liberal, de PM, e un simplu politruc cu limbaj de mahon elegant si basta!
.................
urmeaza sa-l votezi pe el sau pe Ponta, Crin, Oprescu, sau mai stiu eu cu care iese USL la inaintare.
Dar sa ascunzi adevarul cu lopata, doar ca sa ai ultimul cuvant drept in fata superiorilor sau sa-i amagesti pe unii care s-au nascut dupa '90...asta eu nu cred ca e corect deloc.

Aici ar fi doua aspecte: pe de-o parte, in privinta lui MRU ai perfecta dreptate - e un simplu politruc, in 1987 facea cariera in UTC pentru ca astea erau conditiile, in prezent ar face cariera in umbra lui Basescu, daca ar avea ocazia, pentru ca astea sunt conditiile tongue.gif Pe undeva, MRU e exact ca Boc. Nu e nascut sa fie lider, are nevoie de un frate mai mare, care sa-l apere de caini.

Pe de alta parte, teoria ca teoria ("MRU e un politruc") dar practica ne omoara. Ca sa nu ajunga condusa de un politruc ca MRU, Romania e condusa in prezent de o jigodie ca Ponta. Tie ti se pare o alternativa preferabila? Mie nu.

MRU poate avea probleme de moralitate politica, exact ca Boc, dar are niste limite (daca CCR zice ca nu comasam alegerile, atunci nu le comasam). Ponta nu are astfel de probleme de moralitate, Ponta e un sociopat, un mitoman in sensul psihiatric al termenului.

Din punctul asta de vedere, chiar daca MRU nu se ridica la standardele unui adevarat om de dreapta (si nu se ridica!) tu nu ai nimic impotriva sa-l vezi pe Ponta prim-ministru?

Prefer sa merg pe adevar, cu orice risc, m-am saturat de minciuna ultimilor 22 de ani si inainte.

Si-aici s-ar putea sa fie doua probleme: ori nu intelegi necesitatea compromisurilor in politica (pentru cetateni, un compromis cu MRU ca premier e de preferat unui compromis cu Ponta ca premier) ori esti o persoana lipsita totalmente de buna credinta, exact ca Portofelul. Si folosesti deficientele (reale!) pe care le are MRU doar ca pretext pentru a-l promova pe Ponta.

Avand in vedere discutia noastra despre regimul pasapoartelor pe vremea lui Ceausescu, te-as incadra mai degraba in categoria Portofelului: "realitatea nu e a asa cum a fost, realitatea e asa cum imi convine mie sa o prezint. Iar daca maine imi va conveni sa o prezint altfel, o voi prezenta altfel". Si odata ajunsi aici, ma intreb daca nu cumva ai aceleasi probleme ca si Ponta.
Portofelul plin și fin
Citeaza (bisnitmen amator @ Aug 3 2012, 12:44 PM) *
Ca tot veni vorba de contrabanda, micul trafic de frontiera si descurcareala de dinainte de 89, vaz ca toata lumea este avizata ce comori se aduceau de afara, incepand cu vegeta si pana la ceasuri cu sapte melodii...
Dar sa vedem cine stie ce cara in spate contrabandistul la vecini ca sa obtina acele minunatii?
Va dau un exemplu, coniacul tarancuta produs la Cluj de vinalcool...
Cine dovedeste ca este un cunoscator adevarat al fenomenului va fi premiat cu un pachet de tigari cubaneze Ligeros, recolta 1989 cool.gif

nenea, m-ai băgat complet în ceață pentru că deși beau de peste 20 de ani și am tot fost prin Cluj de faimosul matale coniac n-am auzit. Iarăși mi-e extrem de greu să cred că dl.președinte devenit simplu cetățean ducea pe corabia mneasale faimosul coniac din 2 motive- că de la Cluj la Constanța e cale destul de lungă și că l-ar fi băut categoric pe tot pe drum.
kansas
Citeaza (Warrington @ Aug 3 2012, 01:00 PM) *
Si-aici s-ar putea sa fie doua probleme: ori nu intelegi necesitatea compromisurilor in politica (pentru cetateni, un compromis cu MRU ca premier e de preferat unui compromis cu Ponta ca premier) ori esti o persoana lipsita totalmente de buna credinta, exact ca Portofelul. Si folosesti deficientele (reale!) pe care le are MRU doar ca pretext pentru a-l promova pe Ponta.

Avand in vedere discutia noastra despre regimul pasapoartelor pe vremea lui Ceausescu, te-as incadra mai degraba in categoria Portofelului: "realitatea nu e a asa cum a fost, realitatea e asa cum imi convine mie sa o prezint. Iar daca maine imi va conveni sa o prezint altfel, o voi prezenta altfel". Si odata ajunsi aici, ma intreb daca nu cumva ai aceleasi probleme ca si Ponta.

ca tot aduci vorba de incadrari si caracterizari, iesind patetic din context prin raportare la interlocutor, sincer, cred ca esti idiot, si nu mai poti pacali pe nimeni ca nu e asa, prin tehnici depasite si lozinci furate din carti
ps
Portofelul e mult mai bine mobilat (din toate punctele de vedere) decat tine, chiar cand minte are farmec, pe cand tu esti jenibil si cand incerci sa te apropii de adevar...dar sunt sigur ca stii deja asta dry.gif
Warrington
Citeaza (kansas @ Aug 3 2012, 06:33 PM) *
Portofelul e mult mai bine mobilat (din toate punctele de vedere) decat tine, chiar cand minte are farmec,

Poti sa fii bine mobilat si cu toate astea sa n-ai nici o urma de simt moral, vezi Adrian Nastase.
Iar capacitatea de a face negrul alb si albul negru te include cum nu se poate mai bine in aceeasi categorie cu Portofelul.
Warrington
Citeaza (kansas @ Aug 3 2012, 06:33 PM) *
sincer, cred ca esti idiot, si nu mai poti pacali pe nimeni ca nu e asa

Sincer, eu cred ca nu tongue.gif

Dar daca paralela dintre Ponta si MRU te-a deranjat atat de tare, inseamna ca oglinda pe care ti-am asezat-o in fata a avut realmente efect biggrin.gif biggrin.gif
baba the cloanta
Citeaza (kansas @ Aug 3 2012, 07:28 AM) *
l-am prins si pe puscariabilul consileer interimar - SooooorinRoscaStanescu si pe Colonelul livolutionar mancator de DNA si ANI

Cine este Colonelul ala? unsure.gif

Bah babo, mint astia asa frumooos, de-ti dau lacrimile...zau

Eu nu "prind" posturi d-astea... sad.gif

Deci zi babo, sa nu te tavalesti de ras? Un fost UTC-ist cu maniere bolsevice, preten si probabil discipol al Primului Secretar de la Giudetz, e acum (viseaza sa fie) lider de ''dreapta'', coalizand pe cine?!? - pe fostii PCRisti din partidele liberale, fireste.

laugh.gif
Partidele astea liberale nu sant alea care vroiau sa-l propuna pe mi'aita argesanu, asa zis fost si actual rege, drept presedinte?

O zi buna babo, lasa-ma un pic sa-mi mai aduc aminte de unele...revin(poate-mi zici tu ce mai zic antenistii, ca inca n-am tupeu sa-i ascult, poate dupa o Becherovka, doua...)

La fel si tie, o zi excelenta. Si nu pot sa-ti spun ce zic antenistii, ca atunci cand am deschis televizoru' pe A3 vorbea unu cu un puternic accent de Norwich iar in dreapta-sus a ecranului scria Al-Jazeera. Nu pareau a fi romani, dreaq...

Same here, cum ar zice Warri. smile.gif

Bah, si inca o intrebare, ca ma freaca asta micu' la cap cu niste chestii invatate la capitalism stiintific: Joseph Daul asta, este totuna cu Joseph Daul ala care a fost anchetat la noi, aici, prin '90, pentru manarii cu 15 milioane de Euro, bani "agricoli"? Si parca si prin 2004 a fost acuzat cum ca a dat niste lovele la niste "prieteni", nu?
Stie careva ce scoala tre' facuta pentru a ajunge europarlamentar? unsure.gif
Nae
Citeaza (Portofelul plin și fin @ Aug 3 2012, 06:32 PM) *
nenea, m-ai băgat complet în ceață pentru că deși beau de peste 20 de ani și am tot fost prin Cluj de faimosul matale coniac n-am auzit. Iarăși mi-e extrem de greu să cred că dl.președinte devenit simplu cetățean ducea pe corabia mneasale faimosul coniac din 2 motive- că de la Cluj la Constanța e cale destul de lungă și că l-ar fi băut categoric pe tot pe drum.

Hai bai nene..
Vegeta nu ai mancat,guma straina nu ai mestecat,blugi n-ai imbracat...dar..de tarancuta aia misto chiar nu ai auzit?Ca de vazut e clar ca nu..
Eu zic ca stii romaneste destul de bine..Ca roman nu esti.
Portofelul plin și fin
Citeaza (Nae @ Aug 3 2012, 09:17 PM) *
Hai bai nene..
Vegeta nu ai mancat,guma straina nu ai mestecat,blugi n-ai imbracat...dar..de tarancuta aia misto chiar nu ai auzit?Ca de vazut e clar ca nu..
Eu zic ca stii romaneste destul de bine..Ca roman nu esti.

Nea Nae, întâmplător am documente că de pe la 1300 și ceva care atestă că provin dintr-o familie pur română. Străbunicul meu a făcut parte din chestia aia care a hotărât unirea Transilvaniei cu țara la 1918. Mai vrei detalii ?
Cine știe ce porcărie era coniacul ăla. Nu-mi aduc aminte decât de coniacul Murfatlar- care dacă mai țin eu bine minte avea 5 stele. Ce-i drept, pe vremea respectivă cel mai bun coniac existent în România era cel armenesc. Îmi aduc aminte cum am făcut o petrecere pe cinste de Crăciun cu economicul de la III- care era un om deștept- și cu o serie de alții- prin 1988 dacă nu mă înșel. Cu coniac armenesc.
Nae
Citeaza (Portofelul plin și fin @ Aug 3 2012, 09:33 PM) *
Nea Nae, întâmplător am documente că de pe la 1300 și ceva care atestă că provin dintr-o familie pur română. Străbunicul meu a făcut parte din chestia aia care a hotărât unirea Transilvaniei cu țara la 1918. Mai vrei detalii ?
Cine știe ce porcărie era coniacul ăla. Nu-mi aduc aminte decât de coniacul Murfatlar- care dacă mai țin eu bine minte avea 5 stele. Ce-i drept, pe vremea respectivă cel mai bun coniac existent în România era cel armenesc. Îmi aduc aminte cum am făcut o petrecere pe cinste de Crăciun cu economicul de la III- care era un om deștept- și cu o serie de alții- prin 1988 dacă nu mă înșel. Cu coniac armenesc.

Ce lume mica! Ce faci varule?? Stra-strabunicul meu e fost bunicul strabunicului tau.

Nu stiu cat de bun era dar avea estetic.Pe vremea aia 3 erau la putere:tarancuta (o sticla in forma de tanti,parca avea si o carafa..),tuica la sticla in forma de plosca si sticla cu fructe in ea.
Eee..nu stii..
Daca erai boier pe vremea aia gaseai coniac frantuzesc..Un Courvoiser ceva..
Portofelul plin și fin
Citeaza (Nae @ Aug 3 2012, 09:43 PM) *
Ce lume mica! Ce faci varule?? Stra-strabunicul meu e fost bunicul strabunicului tau.

Nu stiu cat de bun era dar avea estetic.Pe vremea aia 3 erau la putere:tarancuta (o sticla in forma de tanti,parca avea si o carafa..),tuica la sticla in forma de plosca si sticla cu fructe in ea.
Eee..nu stii..
Daca erai boier pe vremea aia gaseai coniac frantuzesc..Un Courvoiser ceva..

Dle. Nae, de ultimele 2 știu. De țărăncuță nu.
kansas
Citeaza (Warrington @ Aug 3 2012, 08:24 PM) *
Sincer, eu cred ca nu tongue.gif

Dar daca paralela dintre Ponta si MRU te-a deranjat atat de tare, inseamna ca oglinda pe care ti-am asezat-o in fata a avut realmente efect biggrin.gif biggrin.gif

disperatuleee laugh.gif iti recomand sa renunti la loialitatea fata de regnul basesc si la protocoalele de rationament rigide si stupide pe care le implica, tu urli ca esti liber sa alegi raul mai mic, idolatrizand un simplu jeg, dar stai in plasa propriilor prejudecati ca intr-un cocon...se mai numeste si : frica (si deseori ascunde o decompensare ceva...). Iesi odata din cutie!

acum esti obsedat si de oglinzi sau ce ?
ia-o pe asta, e de cristal :

MRU si Ponta au aceeasi mama : Ilici
si acelasi tata vitreg : Uncle Saem (din Jerusalem)

Deci sunt ca fratii. Gemeni, as zice.

Ma intreb cum ar fi MRU President ca e bun de gura si are deja experienta la MAE si SIE, plus backup V...
si Ponta PrimMinistru, pentruca printre altele a demonstrat ca stie sa incaseze si sa se ridice imediat cu mult tupeu, un profil pur romanesc si merituos pentru un PM al momentului.

Chestia cu dreapta-stanga, politicieni curati, independenti fara cazier politic...e in faza de proiect, nu se poate inca realiza cu succes, mai asteptam. Intre timp, pana acolo, avem nevoie de o tranzitie :

Daca tot ai avem doi tineri supertalentati, de ce sa nu profitam ?
Pariez ca tandemul asta ar aduce calm, sigur ar colabora excelent, si ar acoperi cat de cat mizeria in care se zbate clasa politica acum, generand un nou trend, al compromisului constructiv, multilateral implementat in administratiile locale si centrale, in toate institutiile statului... si, fireste pe versuri originale romanesti si muzica de Socaciu.
Anii '70 ar fi minciuna pe langa bunastarea dar mai ales perspectivele privind dezvoltarea Romaniei, aduse de cuplul Ponta-MRU rolleyes.gif Love will set you free !

Pariez, ca ar fi o schimbare in bine pentru toti ! ''Amnistie politica'' cel putin.
Poate chiar m-as gandi sa ma intorc in tarisoara, parasind taramurile agitate ale imperialistilor capitalisti, daca cei doi mi-ar da speranta revenirii la calm si stabilitate.
(Plus ca Unchiul ar fi mai mult decat satisfacut...)
Poate ar fi timpul sa fim mai relaxati, destinul Romaniei nu e batut in cuie rosii sau portocalii, iar solutiile simple sunt si cele paradoxale de cele mai multe ori.

Cu putin calm, cred ca putem face din doua Romanii, una singura.
Warrington
Citeaza (kansas @ Aug 4 2012, 07:55 AM) *

Cunoastem strategia, "toti sunt la fel".

Nu, nu sunt toti la fel. Basescu e expirat si toata generatia lui asemenea, problemele Romaniei sunt insa in mare masura aceleasi ca si pe vremea lui Adrian Nastase.

In schimb, daca pe vremea lui Adrian Nastase, la Cotroceni se afla Ion Iliescu pe baza voturilor obtinute impotriva lui Vadim Tudor, astazi la Cotroceni se afla un pacalici pe care nu l-a votat nimeni. Asta e democratia voastra originala, bazata pe "toti sunt la fel".
long story
Citeaza (Warrington @ Aug 4 2012, 09:10 AM) *
Cunoastem strategia, "toti sunt la fel".

Nu, nu sunt toti la fel. Basescu e expirat si toata generatia lui asemenea, problemele Romaniei sunt insa in mare masura aceleasi ca si pe vremea lui Adrian Nastase.

In schimb, daca pe vremea lui Adrian Nastase, la Cotroceni se afla Ion Iliescu pe baza voturilor obtinute impotriva lui Vadim Tudor, astazi la Cotroceni se afla un pacalici pe care nu l-a votat nimeni. Asta e democratia voastra originala, bazata pe "toti sunt la fel".

daca ar fi bazata pe "toti sunt la fel", nu ar fi pline televiziunile, forumurile, presa, drumurile chiar de fanatici militanti pentru astia ori ailalti.

tocmai, ca nu-i bazata pe "toti sunt la fel", ci pe imbecilitatea unora care n-au vazut ca "toti sunt la fel sau mai rau"

nenea
Citeaza (Portofelul plin și fin @ Aug 3 2012, 06:32 PM) *

Dle. plin, dar fin...
daca dumneata n-ai auzit, nu inseamna ca nu exista biggrin.gif
incep sa ma intreb ce varsta ai matale cu adevarat...
de acum incolo o sa-ti spun cu toata deferenta necesara - mai pustiule cool.gif
iar capitanul de care spuneai nu facea mic trafic de frontiera, avea diurna muncita si aducea carpete de la stambul pe care le cumpara omul muncii cu salariul de pe o luna, ca deh, alea de cisnadie erau prea ieftine si banale.
contrabanda faceau mitica dragomir, wctudor si altii ca ei, dar cu binecuvantare de la manastirea secu...
Warrington
Cu putin calm, cred ca putem face din doua Romanii, una singura.

In liniste si consens, cunoastem placa.
Nae

Daca e sa o luam asa nimeni nu mai e inocent.
Ala ca a fost comunist,altu utecist,pionier...sau daca nu a fost ei,ai lui sigur au fost.
Warrington
Citeaza (long story @ Aug 4 2012, 09:13 AM) *
daca ar fi bazata pe "toti sunt la fel", nu ar fi pline televiziunile, forumurile, presa, drumurile chiar de fanatici militanti pentru astia ori ailalti.

Amesteci mere cu pere. Televiziunile partizane sunt una, iar comentatorii "independenti" de pe forumuri sunt alta. [kansas] e din a doua categorie, tocmai ti-a explicat ca Ponta si MRU sunt la fel.

Tu citesti ce scriu si unii si altii pe-aici, sau te ocupi de zgomotele de fond care sa deturneze discutia?
long story
Citeaza (Warrington @ Aug 4 2012, 09:21 AM) *
Amesteci mere cu pere. Televiziunile partizane sunt una, iar comentatorii "independenti" de pe forumuri sunt alta. [kansas] e din a doua categorie, tocmai ti-a explicat ca Ponta si MRU sunt la fel.

Tu citesti ce scriu si unii si altii pe-aici, sau te ocupi de zgomotele de fond care sa deturneze discutia?

pana una alta, zgomot de fond faci tu biggrin.gif - previzibil al naibii

nu-s tocma de-acord cu similaritatea dintre aia doi, dar, din anumite unghiuri merge: Ponta e marioneta, MRU tot pe-acolo. cantareti in struna. consecintele perindarii lor pe la varful rahatului - (doar) un pic diferite.

pentru cetateanul spectator, realitatea romaneasca este de neschimbat. de 20 de ani si inca vreo 20.

Laur006
Citeaza (long story @ Aug 4 2012, 09:29 AM) *
pentru cetateanul spectator, realitatea romaneasca este de neschimbat. de 20 de ani si inca vreo 20.

sau, daca din plictiseala de navigat pe net, ne pica in mana vreo carte (stiti dvs, chestiile alea care te fac neprost laugh.gif ) cu texte scrise dinainte de 1900 (de catre Caragiale, de ex, sau de catre ziaristul Eminescu), s-ar putea sa impingem limitele temporale mult mai jos ...
long story
Citeaza (Laur006 @ Aug 4 2012, 10:03 AM) *
sau, daca din plictiseala de navigat pe net, ne pica in mana vreo carte (stiti dvs, chestiile alea care te fac neprost laugh.gif ) cu texte scrise dinainte de 1900 (de catre Caragiale, de ex, sau de catre ziaristul Eminescu), s-ar putea sa impingem limitele temporale mult mai jos ...

cu niste mici mari deosebiri graduale.

ei caricaturizau o realitate frustranta. noi avem o realitate caricaturala. daca absolut toate ar fi alea vechi, atunci comunismul ar fi un vanticel inocent ce a trecut pe-aici fara sa lase urme (sau urmasi).

daca ar fi la fel, am avea voci care sa o strige, voci cu o constiinta in spate. nu-i la fel, si vocile de azi nu au constiinta. putinele caractere - nu au voce.
Laur006
Citeaza (long story @ Aug 4 2012, 10:28 AM) *
daca ar fi la fel, am avea voci care sa o strige, voci cu o constiinta in spate. nu-i la fel, si vocile de azi nu au constiinta. putinele caractere - nu au voce.

Voci sunt, slavă Domnului! Dar nu mai sunt prea multe urechi care sa le asculte! Probabil din cauza căștilor. De altfel, nivelul tehnologic si modul in care suntem influențați de acesta, este singura deosebire față de acele vremuri...

let's remember:
Vreme trece, vreme vine,
Toate-s vechi si noua toate
Warrington
pana una alta, zgomot de fond faci tu biggrin.gif - previzibil al naibii

Nu, domnul meu, eu tocmai explic ce nu e in regula cu modul vostru de gandire.

Basescu avea un mandat valabil si trebuia lasat naibii sa si-l duca la capat, pentru ca demiterea lui nu rezolva problemele reale ale Romaniei, ci genereaza gratuit altele noi.

USL nu vine sa faca lucrurile pe care nu le-au facut Boc si Basescu (depolitizarea administratiei, de exemplu). USL vine sa preia controlul asupra unor institutii care incepusera sa functioneze

nu-s tocma de-acord cu similaritatea dintre aia doi, dar, din anumite unghiuri merge: Ponta e marioneta, MRU tot pe-acolo. cantareti in struna. consecintele perindarii lor pe la varful rahatului - (doar) un pic diferite.

Tocmai te-ai intors la "toti / toate sunt la fel", nu stiu daca sesizezi.
long story
Citeaza (Warrington @ Aug 4 2012, 11:16 AM) *
Basescu avea un mandat valabil si trebuia lasat naibii sa si-l duca la capat, pentru ca demiterea lui nu rezolva problemele reale ale Romaniei, ci genereaza gratuit altele noi.

USL nu vine sa faca lucrurile pe care nu le-au facut Boc si Basescu (depolitizarea administratiei, de exemplu). USL vine sa preia controlul asupra unor institutii care incepusera sa functioneze

exact asta spun si eu.

nu inseamna ca ma omor dupa Basescu - daca avea intentii onorabile nu se lasa calcat in picioare de toti c...ii din partid. si nu se inconjura de altii de aceeasi factura.

pur si simplu, il prefer alorlalti: mafioti lipsiti de scrupule.

iar MRU - e o marioneta; extrem de stilata, ca asa-s exigentele (noi intelectualii, aia prostii biggrin.gif). dar tot o marioneta, ca Antonescu, Ponta, Chiuariu si mai stiu eu cine.

in rest, Nastase, Luca, Vantu, Iliescu, Tender, Videanu, Patriciu etc. au huzurit pe vremea "luptatorului anti-coruptie" Traian Basescu. si vor huzuri in continuare. puscaria este un accident de foarte scurta durata, cum am vazut de atatea ori.
long story

si nu este datoria mea sa ridic in slavi un partid si un presedinte care au incheiat aliante murdare cu coruptii doar pt ca opozitia e si mai mizerabila.

era datoria acestui presedinte si a partidului care a fost trimis la putere de voturile cetatenilor sa serveasca tara, iar nu coruptia si interesele private.

tot ce spun e ca Basescu, pdl et co sunt mai apropiati de "opozitia" usl decat de mine, cetatean al tarii.
Laur006
Citeaza (long story @ Aug 4 2012, 11:45 AM) *
era datoria acestui presedinte si a partidului care a fost trimis la putere de voturile cetatenilor sa serveasca tara, iar nu coruptia si interesele private.

tot ce spun e ca Basescu, pdl et co sunt mai apropiati de "opozitia" usl decat de mine, cetatean al tarii.

Pai de-aia spun si eu ca totul e la fel ca inainte de 1900!
cele mai multe din discutiile Adunarilor au caracterul de cârciocuri si apucaturi advocatesti, de cautare de noduri în papura, de vorbe însirate si fire încurcate. [...]. Plebea de sus face politica, poporul de jos saraceste si se stinge din zi în zi de multimea greutatilor ce are de purtat pe umerii lui, de greul acestui aparat reprezentativ si administrativ care nu se potriveste deloc cu trebuintele lui simple si care formeaza numai mii de pretexte pentru înfiintare de posturi si paraposturi, de primari, notari si paranotari, toti acestia platiti cu bani pesin din munca lui, pe care trebuie sa si-o vânza pe zeci de ani înainte pentru a sustine netrebnicia statului român.

Ei bine, in fața unei astfel de situații (clasa politică&administratia publica vs contribuabilii obisniuiti = razboi fratricid) eu am ales separarea aproape completa. Ii dau cezarului ce-i al cezarului, numai sa nu ma cheme la vot prin aceleasi promisiuni desarte, (de fiecare data asigurandu-se ca nu am cum sa-i trag la raspundere pt nerespectarea lor), sa nu aiba pretentia ca e reprezentant al meu in luptele politice (de fatada, de cele mai multe ori) si mai ales sa nu sustina ca, in momentele in care semneaza documente anti-nationale (gen deposedarea din administrarea Statului a resurselor naturale sub- si supra-terante, v. Petrom si RM), au girul meu!

Poate ca au spalat creierele majoritatii sustinand ca democratia inseamna dreptul la vot, aruncand la gunoi obligatia lor de a da socoteala pentru toate deciziile luate unilateral. Insa nu-i vad bine in ziua in care cei care gandesc ca mine (separare totala de cloaca politică) vor deveni majoritari!
Laur006
cele mai multe din discutiile Adunarilor au caracterul de cârciocuri si apucaturi advocatesti, de cautare de noduri în papura, de vorbe însirate si fire încurcate. [...]. Plebea de sus face politica, poporul de jos saraceste si se stinge din zi în zi de multimea greutatilor ce are de purtat pe umerii lui, de greul acestui aparat reprezentativ si administrativ care nu se potriveste deloc cu trebuintele lui simple si care formeaza numai mii de pretexte pentru înfiintare de posturi si paraposturi, de primari, notari si paranotari, toti acestia platiti cu bani pesin din munca lui, pe care trebuie sa si-o vânza pe zeci de ani înainte pentru a sustine netrebnicia statului român.
MIHAI EMINESCU
Nae
Citeaza (long story @ Aug 4 2012, 11:40 AM) *
exact asta spun si eu.

nu inseamna ca ma omor dupa Basescu - daca avea intentii onorabile nu se lasa calcat in picioare de toti c...ii din partid. si nu se inconjura de altii de aceeasi factura.

pur si simplu, il prefer alorlalti: mafioti lipsiti de scrupule.

iar MRU - e o marioneta; extrem de stilata, ca asa-s exigentele (noi intelectualii, aia prostii biggrin.gif). dar tot o marioneta, ca Antonescu, Ponta, Chiuariu si mai stiu eu cine.

in rest, Nastase, Luca, Vantu, Iliescu, Tender, Videanu, Patriciu etc. au huzurit pe vremea "luptatorului anti-coruptie" Traian Basescu. si vor huzuri in continuare. puscaria este un accident de foarte scurta durata, cum am vazut de atatea ori.

De undeva trebuie sa incepem.Cum zice americanul,'cand iti pui pe tine pantalonii o iei usor intai un crac pe urma celelalt'.
Treaba e ca unii zic ca Basescu a facut prea mult si altii prea putin.Tu,de exemplu.
Am impotriva lui Basescu nu stiu cate motive dar nu pot sa nu recunosc ca el a inceput ceva.La PSD treaba e aceeasi din 90,liniste,liniste..nu corupti,nu arestati..
Toti suntem marionete.Toti am strigat "ceausescu si poporul'..MRU nu putea ajunge unde e daca era un rebel.In partid tre sa taci si sa faci,alta cale nu e.
Conteaza doar ce faci cand ai ajuns acolo.
long story
Citeaza (Nae @ Aug 4 2012, 12:36 PM) *
De undeva trebuie sa incepem.Cum zice americanul,'cand iti pui pe tine pantalonii o iei usor intai un crac pe urma celelalt'.
Treaba e ca unii zic ca Basescu a facut prea mult si altii prea putin.Tu,de exemplu.
Am impotriva lui Basescu nu stiu cate motive dar nu pot sa nu recunosc ca el a inceput ceva.La PSD treaba e aceeasi din 90,liniste,liniste..nu corupti,nu arestati..
Toti suntem marionete.Toti am strigat "ceausescu si poporul'..MRU nu putea ajunge unde e daca era un rebel.In partid tre sa taci si sa faci,alta cale nu e.
Conteaza doar ce faci cand ai ajuns acolo.

i
nu toti au strigat "Ceausescu si poporul"!

ai mei, de exemplu, n-au fost, nici unul, membri de partid. eu n-am apucat sa pun problema asa, dar aveam lectia bine stiuta de acasa. si eram o familie obisnuita. doar ca lucrurile se faceau, si se spuneau din convingere, iar nu din oportunism. si nici de frica. frica produce inzecit supunere in raport cu presiunile existente in realitate.

in sfera publica, lucrurile trebuie privite la fel. cred ca e o distinctie fina, dar decisiva: intre intelectualii "fini", "rezistentii prin cultura" care au incheiat toate pacturile posibile, nici macar pentru libertate sau de teama puscariei, cum faceau oamenii de rand, ci pentru privilegii, beneficii, iesiri in strainatate, burse samd. toate - lucruri care prea putin ajungeau sa serveasca publicului, ci ramaneau, cel mai adesea, avantaje personale. si, de cealalta parte, ai modelul Goma (si nu doar el - mai exista intelectuali care au avut atitudine intransigenta, dar, evident, mai putin vizibili astazi; sau macar o atitudine cinstita, umana - vezi cazul Negoitescu, apropo de Goma). poate sunt atipic, dar ipocrizia si parvenitismul imi par mult mai condamnabile decat slabiciunea.

mi se pare extrem de grav sa "colaborezi" cu diavolul pentru a ajunge mai sus in ierarhia lui. mult mai grav decat sa cedezi. cei care cedeaza ii vor respecta intotdeauna pe cei care rezista. cei care parvin, ii socotesc, insa, dusmani care trebuie redusi la tacere. or, o intreaga atitudine fata de adevar este, iata, pusa in discutie.

revenind la turma noastra - nu inghit exemplul unui MRU care si-a inceput activitatea publica turnandu-si colegii de facultate.

long story
Citeaza (Laur006 @ Aug 4 2012, 12:21 PM) *
MIHAI EMINESCU

da, schema este aceeasi, nu incape discutie - inca dinainte de Fanar, mult inainte. e suficient sa te uiti la mancatoriile dintre boieri si conducatori pe la 1400-1600 si te ingrozesti. o fi de vina gena noastra traca - ma uit la "fratii" nostri kosovari... -, n-o fi nici latinitatea straina, sau poate combinatia lor. ce-i sigur e ca plamada e dezastruoasa.

doar ca azi avem consecinte mult mai nefaste. mare parte din firea nu doar a unui om, dar si a unui popor, o constituie educatia. sau, dupa caz, "reeducarea". cea facuta de ultimii 65 - 75 de ani (punem la socoteala si dictatura carlista cu tot haosul ce i-a urmat) a avut rezultate consistente.
Nae
Citeaza (long story @ Aug 4 2012, 02:10 PM) *
i

ai mei, de exemplu, n-au fost, nici unul, membri de partid. eu n-am apucat sa pun problema asa, dar aveam lectia bine stiuta de acasa. si eram o familie obisnuita. doar ca lucrurile se faceau, si se spuneau din convingere, iar nu din oportunism. si nici de frica. frica produce inzecit supunere in raport cu presiunile existente in realitate.

in sfera publica, lucrurile trebuie privite la fel. cred ca e o distinctie fina, dar decisiva: intre intelectualii "fini", "rezistentii prin cultura" care au incheiat toate pacturile posibile, nici macar pentru libertate sau de teama puscariei, cum faceau oamenii de rand, ci pentru privilegii, beneficii, iesiri in strainatate, burse samd. toate - lucruri care prea putin ajungeau sa serveasca publicului, ci ramaneau, cel mai adesea, avantaje personale. si, de cealalta parte, ai modelul Goma (si nu doar el - mai exista intelectuali care au avut atitudine intransigenta, dar, evident, mai putin vizibili astazi; sau macar o atitudine cinstita, umana - vezi cazul Negoitescu, apropo de Goma). poate sunt atipic, dar ipocrizia si parvenitismul imi par mult mai condamnabile decat slabiciunea.

mi se pare extrem de grav sa "colaborezi" cu diavolul pentru a ajunge mai sus in ierarhia lui. mult mai grav decat sa cedezi. cei care cedeaza ii vor respecta intotdeauna pe cei care rezista. cei care parvin, ii socotesc, insa, dusmani care trebuie redusi la tacere. or, o intreaga atitudine fata de adevar este, iata, pusa in discutie.

revenind la turma noastra - nu inghit exemplul unui MRU care si-a inceput activitatea publica turnandu-si colegii de facultate.

Nu stiu cati ani ai dar eu stiu ca ne scoteau de la scoala ca 'vine Ceausescu',nu mai zic de 23 August,parintii 'votau' unicul candidat.
Majoritatea nu a facut-o din convingere ci doar sa nu-si bata singuri cuie in talpa.Cum era sa nu te supui?
Cei care erau profesionisti erau bagati cu forta in partid.Refuzai,erai halit.
Ca intelectual-scriitor e alta treaba..ei au un aer de dizidenta chiar si in democratie.Munca lor se bazeaza pe incitarea gandirii.
Nu cedezi ci nu ai alta posibilitate.Eu sper ca exista in toate partidele oameni care sunt de acord cu programul dar nu cu practicile si spera sa ajunga la nivelul la care se pot exprima si schimba ceva.Altfel niciun partid nu se va reforma in veci.
Sa taci si sa faci fiindca nu ai o alta posibilitate e una.
Sa mergi mai departe si sa ii pupi in dos neobligat e alta treaba.

Aud una noua acum..Ca si-a turnat MRU colegii.Link,ceva? Poate ai dreptate dar eu nu am auzit si chiar vreau sa aflu.
long story
Citeaza (Nae @ Aug 4 2012, 02:27 PM) *
Nu stiu cati ani ai dar eu stiu ca ne scoteau de la scoala ca 'vine Ceausescu',nu mai zic de 23 August,parintii 'votau' unicul candidat.
Majoritatea nu a facut-o din convingere ci doar sa nu-si bata singuri cuie in talpa.Cum era sa nu te supui?
Cei care erau profesionisti erau bagati cu forta in partid.Refuzai,erai halit.
Ca intelectual-scriitor e alta treaba..ei au un aer de dizidenta chiar si in democratie.Munca lor se bazeaza pe incitarea gandirii.
Nu cedezi ci nu ai alta posibilitate.Eu sper ca exista in toate partidele oameni care sunt de acord cu programul dar nu cu practicile si spera sa ajunga la nivelul la care se pot exprima si schimba ceva.Altfel niciun partid nu se va reforma in veci.
Sa taci si sa faci fiindca nu ai o alta posibilitate e una.
Sa mergi mai departe si sa ii pupi in dos neobligat e alta treaba.

Aud una noua acum..Ca si-a turnat MRU colegii.Link,ceva? Poate ai dreptate dar eu nu am auzit si chiar vreau sa aflu.

"UTC" e suficient.

in rest - aluneci pe langa ce-am spus. "cei care erau profesionisti" - adica? au fost oameni, cat se poate de buni in profesia lor, care nu au fost in partid. nu e cazul, nici locul sa ne laudam cu profesionalismul nostru sau al parintilor, bunicilor etc - mi se pare de prost gust. dar prezenta in partid nu avea nimic de-a face cu asta.
erau si cazuri cand prezenta in maritul for iti era negata ca o "pedeapsa" biggrin.gif
dar erau si care refuzau din convingere, datorita memoriei - perioada dinainte de '64 nu era departe.

in cazul tancilor de scoala generala, doar nu te-apuci sa-i invinovatesti ca repetau "ceausescu si poporul" dupa invatatoare biggrin.gif

iar cu "aerul de dizidenta" m-ai dat gata biggrin.gif il citez aproximativ pe Steinhardt, ca n-am la indemana cartea: a spune ca 2 + 2 fac patru nu inseamna sa faci matematica atunci cand conducatorii masacreaza populatia. dimpotriva: inseamna sa lasi deoparte sferele inalte si sa-ti folosesti VOCEA, prestigiul, autoritatea morala pentru a spune ca e o crima sa masacrezi populatia.

long story

de MRU stiu, ca toata lumea, asta:

"Presa a scris, ulterior, ca în timpul evenimentelor de la Iasi, din 14 decembrie 1989, a monitorizat studentii care aruncau manifeste în încercarea declansării unei revolte anticomuniste în cămine"

http://www.ziare.com/mihai-razvan-ungureanu/biografie

c-o fi, ca n-o fi asa, tot ei stiu... mie UTC inainte de '89, si Securitate / SIE dupa mi-s suficiente ca sa nu-mi inspire nicio incredere omul.
Portofelul plin și fin
Citeaza (long story @ Aug 4 2012, 09:13 AM) *

tocmai, ca nu-i bazata pe "toti sunt la fel", ci pe imbecilitatea unora care n-au vazut ca "toti sunt la fel sau mai rau"

Iată o concepție băsistă. Sigur, dragă dle. long ce vrei matale (deși dacă e să ne luăm după gen ar trebui să fi dnă. ) , toți sunt la fel- dar asta e o povestire foarte scurtă, la fel ca și aia cu comunismul- nu mai există din 1989.
Portofelul plin și fin
Citeaza (long story @ Aug 4 2012, 02:10 PM) *
i

Eheu, Postumus, exact asta așteptam. Adică și pe istericul de Goma în ciorba asta. Goma cel care s-a certat cu toată lumea- și după comunism- pentru că avea oarece probleme cu căpuțul. Și nu cred că ăia de care s-a luat- începând cu Ieruncii și terminând cu dl.Liiceanu- ar fi păcătuit cu ceva pe linie de dizidență anticoco....
Warrington
Citeaza (long story @ Aug 4 2012, 03:06 PM) *
...
c-o fi, ca n-o fi asa, tot ei stiu... mie UTC inainte de '89, si Securitate / SIE dupa mi-s suficiente ca sa nu-mi inspire nicio incredere omul.

Nu e nevoie sa-ti inspire nicio incredere, ca nu te pune nimeni sa mergi cu el noaptea prin padure.
Ideea ar fi sa-l evaluezi prin comparatie cu Ponta si sa decizi pe care il preferi.

Orice politician minte, dar incearca sa evaluezi in ce situatii ar putea minti MRU si in ce situatii minte Ponta.
Orice politician o da in bara, dar incearca sa evaluezi prestatia lui MRU la Externe sau ca premier, comparativ cu prestatia lui Ponta ca premier.

Mai departe: Romania nu e Elvetia, nu va putea fi niciodata neutra. Ce preferi, agenda Moscovei implementata de Ponta la Bucuresti sau agenda Washington-ului implementata de MRU la Bucuresti?
Chiar daca n-ai nici cea mai vaga idee despre ce presupune una sau ce presupune cealalta, ce preferi, un "frate mai mare" aflat la granita sau unul aflat la mii de kilometri, dincolo de Atlantic?
kansas
Citeaza (long story @ Aug 4 2012, 03:06 PM) *
de MRU stiu, ca toata lumea, asta:

"Presa a scris, ulterior, ca în timpul evenimentelor de la Iasi, din 14 decembrie 1989, a monitorizat studentii care aruncau manifeste în încercarea declansării unei revolte anticomuniste în cămine"

http://www.ziare.com/mihai-razvan-ungureanu/biografie

mea culpa...trebuie sa rectific...cu scuzele de rigoare: MRU si Iliescu nu au fost ''colegi'' de propaganda in Iasi, nu au activat in aceeasi perioada, nu aveau cum sa se intalneasca...

MRU a absolvit liceul in 1987 (am crezut ca mult mai devreme)
Iliescu a fost " preşedintele Consiliului Iasi(1974-1979). În 1984, el a fost exclus din Comitetul Central, şi până în 1989, el a fost responsabil de Editura Tehnică editurii." - Wikipedia

asta nu schimba prea multe, au aceeasi educatie ''tehnica'', aceeasi fabrika cu fata umana cameleonika
Warrington
Citeaza (kansas @ Aug 4 2012, 04:26 PM) *
MRU a absolvit liceul in 1987 (am crezut ca mult mai devreme)

Spune-i asta si desteptului cu "monitorizatul" studentilor. MRU avea 22-23 de ani in 1989 si era student. Chiar crezi ca putea fi "organ de represiune"?

Iar cu comparatia cu Iliescu, las-o mai moale. N-o fi MRU exemplu de verticalitate morala, dar nici nu si-a facut studiile la Moscova.
Warrington
Citeaza (kansas @ Aug 4 2012, 04:26 PM) *
asta nu schimba prea multe, au aceeasi educatie ''tehnica'', aceeasi fabrika cu fata umana cameleonika

Asta e tot una din tehnicile de manipulare pe care le poti vedea la Antena 3.

Acolo, Basescu e descris drept securistul numarul 1 al natiei, te si intrebi cand mai avea timp de contrabanda si de betii, de care tot Antena 3 il acuza.

Aici, tocmai l-ai declarat pe MRU egalul lui Ion Iliescu. Tu chiar nu ai un pic simtul ridicolului? Pe aia de la Antena 3 macar ii plateste Voiculescu. Dar tu ce scuza ai?
long story

@Warrington si Portofelul...

Goma e injurat de ambele tabere: si de fostul comunist Tismaneanu (pe linia Liiceanu) din tabara Basescu, si de permanentul comunist Iliescu si adulatorii sai. cred ca poate fi "isteric" doar pentru habarnisti sau pentru cei care se simt cu musca pe caciula.

in rest, sa spui ca si MRU, si Iliescu sunt cameleoni nu inseamna sa-l declari pe unul egalul celuilalt. doar daca esti Ponta si nu te duce capul wink.gif

altfel, exista pe lumea asta milioane de cameleoni, ipocriti, egoisti, diabolici, marsavi, criminali de toate sortimentele si culorile. nu trebuie ca MRU (sau oricare altul - MRU este doar o marioneta prezentabila, din punctul meu de vedere) sa aiba pe constiinta crimele lui Iliescu pentru a NU AVEA INCREDERE in el ca prim ministru etc.

consider ca e nevoie ca personalitatile politice sa prezinte ceva incredere daca le dai pe mana o tara. cel putin tot atat de mult ca daca ai merge alaturi de ei noaptea prin padure.

repet (pentru surzi, dar asta e): chiar daca nu voi vota niciodata cu slugile lui Nastase, nu voi ridica in slavi coruptii din tabara cealalta. au impartit prajiturica timp de doua mandate cu ceilalti - de ce i-as "sustine" pe forumuri acum?

oare de ce in invatamant Funeriu a gasit de cuviinta sa faca reforma cu biciul, dar in ce-i priveste pe politicieni trebuie sa-i periati? dimpotriva, nu se vor misca decat de frica.

din cate stiu, ratiunea portului armei in Statele Unite este ca politicienii sa stie de frica cetatenilor. ma rog, intre timp masura a devenit relativ desueta. dar principiul ramane. dar in Ro, fie ca te dai comunist sau capitalist, se pastreaza vechea practica a sarutatului mainii celui aflat in functie, a pupincurismului, a periatului etc.

Warrington
Citeaza (long story @ Aug 4 2012, 06:41 PM) *
din cate stiu, ratiunea portului armei in Statele Unite este ca politicienii sa stie de frica cetatenilor.

Astea sunt anecdote care te discrediteaza. Oricum, macar e bine ca ne-am lamurit la ce nivel comentam tongue.gif
kansas
Citeaza (Warrington @ Aug 4 2012, 06:59 PM) *
Astea sunt anecdote care te discrediteaza. Oricum, macar e bine ca ne-am lamurit la ce nivel comentam tongue.gif

''ham ham ham, ham ham !!'' laugh.gif

inteleg ca lucrezi la norma, este?
la nr de postari anti-anti laugh.gif
daca nu postezi tu, finanteaza pe altul, asa ca bagi continuu, de frica smile.gif
Warrington
Citeaza (kansas @ Aug 4 2012, 07:37 PM) *
daca nu postezi tu, finanteaza pe altul, asa ca bagi continuu, de frica smile.gif

Ai vrea tu! tongue.gif

Habar n-ai ce poate face pasiunea sincera. Nici o plata din lume nu m-ar putea determina sa comentez asa cum ma determina reaua credinta din comentariile unora ca tine sau ca Portofelul. Nu dau doi bani pe PD-L, dar nici jigodiile de la USL nu imi sunt mai dragi. A bon entendeur, salut! cool.gif
gigel de luxembourg
Citeaza (Portofelul plin și fin @ Aug 2 2012, 09:35 PM) *
Cât despre ce spui tu, sunt evident idioțenii luate din propaganda guvernamentală- pentru că doar de atâta ești în stare.

Fallacy. Ai vreun argument? Am spus ca sunt 10 mld dolari pierduti datorita cursului. Bugetul este colectat in lei. Daca leii aia se devalorizeaza este EVIDENT ca se pierd bani. Ce ai colectat ieri azi face mai putin. Dar deh, esti doar un trol si nu stii decat s-o bagi pe aia cu "e propaganda domle". Argumente reale ai? Combate, daca poti, ce-am zis, dar real.
gogu
Citeaza (Portofelul plin și fin @ Aug 4 2012, 04:16 PM) *
Adică și pe istericul de Goma în ciorba asta.

Numai isteric? Bine ca nu e si faşist.
Portofelul plin și fin
Citeaza (gogu @ Aug 4 2012, 10:02 PM) *

Dle. Gogu, faptul că dl. Goma nu cerșește la colț de Notre Dame e doar ca urmare a protecției Monicăi Lovinescu și lui Virgil Ierunca. Făfă ei nu vedea cărți publicate în Franța, era un nimeni. Pe cine atacă dl.Goma ? Exact pe Ierunci.Valorea literară a dlui. Goma ? 0. Valoarea de om- după manifestările rasiste și xenofobe ? 0
long story

ba uite ca e. partidul vegheaza biggrin.gif

nene portofele, pune mana si citeste ca-i bai.

nu prea stiu unde ai gasit mata atacurile lui Paul Goma la adresa Monicai Lovinescu. sau, si mai si, Virgil Ierunca. neintelegerile (nu atacurile!) au pornit de la stransa prietenie dintre cei dintai si Liiceanu. si despartirea - din partea Monicai Lovinescu, nu a lui Goma. cam atat.

de valoare literara, morala - lasa-i sa se pronunte pe unii care au habar.

isteria cu rasismul e de la Manolescu citire, presupun. care si el are o alta acuzatie de antisemitism in carca =))

xenofobie? - stii macar ce inseamna? daca Goma critica acerb vreun popor - e vorba de proprii lui romani, nu de straini.
Portofelul plin și fin
Citeaza (long story @ Aug 4 2012, 06:41 PM) *
@Warrington si Portofelul...

Goma e injurat de ambele tabere: si de fostul comunist Tismaneanu (pe linia Liiceanu) din tabara Basescu, si de permanentul comunist Iliescu si adulatorii sai. cred ca poate fi "isteric" doar pentru habarnisti sau pentru cei care se simt cu musca pe caciula.

in rest, sa spui ca si MRU, si Iliescu sunt cameleoni nu inseamna sa-l declari pe unul egalul celuilalt. doar daca esti Ponta si nu te duce capul wink.gif

altfel, exista pe lumea asta milioane de cameleoni, ipocriti, egoisti, diabolici, marsavi, criminali de toate sortimentele si culorile. nu trebuie ca MRU (sau oricare altul - MRU este doar o marioneta prezentabila, din punctul meu de vedere) sa aiba pe constiinta crimele lui Iliescu pentru a NU AVEA INCREDERE in el ca prim ministru etc.

consider ca e nevoie ca personalitatile politice sa prezinte ceva incredere daca le dai pe mana o tara. cel putin tot atat de mult ca daca ai merge alaturi de ei noaptea prin padure.

repet (pentru surzi, dar asta e): chiar daca nu voi vota niciodata cu slugile lui Nastase, nu voi ridica in slavi coruptii din tabara cealalta. au impartit prajiturica timp de doua mandate cu ceilalti - de ce i-as "sustine" pe forumuri acum?

oare de ce in invatamant Funeriu a gasit de cuviinta sa faca reforma cu biciul, dar in ce-i priveste pe politicieni trebuie sa-i periati? dimpotriva, nu se vor misca decat de frica.

din cate stiu, ratiunea portului armei in Statele Unite este ca politicienii sa stie de frica cetatenilor. ma rog, intre timp masura a devenit relativ desueta. dar principiul ramane. dar in Ro, fie ca te dai comunist sau capitalist, se pastreaza vechea practica a sarutatului mainii celui aflat in functie, a pupincurismului, a periatului etc.

Long Story,

N-am absolut nimic cu dl.Goma dar e chiar isteric. Cât despre câți l-au înjurat pe el, mă îndoiesc că Monica Lovinescu intră în categoria respectivă. Oricum am avut și eu plăcerea să fiu înjurat de Goma, în alte timpuri, și trecut la capitolul iudeo-masono-bolșevici. Așa că epitetul de isteric e cuminte.
Nu prea văd faza cu biciul. Aș înțelege să facem reforma cu briciul- în sensul ca să-i beregățim pe politiicienii de teapa lui Băse- dar cu biciul ?
Și nu, în SUA oamenii poartă arme de proști. Constiția americană- la vremea când se luptau cu englezii, indienii și între ei îți permite să porți arme- dar de-atunci au trecut vreo 200 de ani. Azi purtatul de armă conduce la lucruri plăcute precum Columbine sau măcelul Batman. În rest, n-am auzit ca cineva care a avut armă să fi salvat vreo comunitate de bandiții cei răi- ba dimpotrivă.
long story
Citeaza (Portofelul plin și fin @ Aug 5 2012, 12:49 PM) *
Long Story,

N-am absolut nimic cu dl.Goma dar e chiar isteric. Cât despre câți l-au înjurat pe el, mă îndoiesc că Monica Lovinescu intră în categoria respectivă. Oricum am avut și eu plăcerea să fiu înjurat de Goma, în alte timpuri, și trecut la capitolul iudeo-masono-bolșevici. Așa că epitetul de isteric e cuminte.
Nu prea văd faza cu biciul. Aș înțelege să facem reforma cu briciul- în sensul ca să-i beregățim pe politiicienii de teapa lui Băse- dar cu biciul ?
Și nu, în SUA oamenii poartă arme de proști. Constiția americană- la vremea când se luptau cu englezii, indienii și între ei îți permite să porți arme- dar de-atunci au trecut vreo 200 de ani. Azi purtatul de armă conduce la lucruri plăcute precum Columbine sau măcelul Batman. În rest, n-am auzit ca cineva care a avut armă să fi salvat vreo comunitate de bandiții cei răi- ba dimpotrivă.

1. calificativul "isteric" tine de o parere personala, e subiectiv, asadar nu prea are ce cauta in discutia de fata. personal, nu am gasit isterie in scrierile d-lui Goma, si am citit suficient. da, am gasit incapatanare si inversunare. dar la cum bate vantul prin rezerva de morala a mediului cultural (de politic nu are rost sa mai vorbesc) romanesc, inversunarea domniei sale ar fi prins al naibii de bine. daca nu se gaseau niste oameni abili care sa-l matraseasca - din librarii (Liiceanu - Humanitas), din revistele culturale (cu sicane celor care il publicau), din istoria dizidentei anti-comuniste (aici d-l Tismaneanu si-a folosit condeiul).

ce putem stabili, cu suficienta obiectivitate, este ca Goma are standarde morale (pe care le si respecta!) cum nu au majoritatea intelectualilor "mandria tarii". are ceea ce se numeste coloana vertebrala. un lucru pe care, tot personal, il prefer unei armate de nevertebrati calmi si inmanusati.

ca altora le lipseste caracterul - este clar; lipsa acestuia pe plaiurile mioritice este cronica si inradacinata - au vorbit Eminescu si Caragiale de ea, inainte a vorbit Cantemir, si tot asa...

2. n-am spus, nici pe departe, ca oamenii poarta in SUA arme ca sa se poata opune statului, la nevoie. am spus ca, desi aceasta interpretare este astazi desueta (un stat modern, netotalitar, democratic - nu mai are nevoie de arme ca sa-si controleze cetatenii; se descurca de minune cu mijloace mult mai subtile - bancile, de pilda), principiul ramane: oricare cetatean american, si nu doar ei, are constiinta fortei si importantei sale ca si cetatean al statului. are, mai mult sau mai putin, o constiinta civila - a drepturilor, obligatiilor etc. de-asta ei pot trage la raspundere statul, functionarii, administratorii - in cazuri de coruptie. de-asta la ei cazurile de coruptie se mai si descopera, de-asta, la ei, oricat brainwashing ar transmite presa, tot e mai libera decat la noi. si asa mai departe.

vorbeam pur si simplu de o schema METAFORICA a cetateanului inarmat, asadar puternic. nu faceam, evident, apologia armelor laugh.gif .

practic, puterea cetatenilor se poate manifesta - in proteste de strada, manifestatii, boicoturi etc. sunt mijloace cat se poate de democratice si, uneori, eficiente.

Aceasta este versiunea "lo-fi". Pentru a vedea versiunea grafica integrala:click aici.
Invision Power Board © 2001-2020 Invision Power Services, Inc.