Help - Cauta - Membri - Calendar
Versiune intreaga: Mansarda de bloc. O mare tzeapa. Caz real.
Hotnews.ro Forum > Actualitati > Viata din orasul meu frumos
pagini: 1, 2, 3, 4
marlboro
Stimabililor am uitat sa ma prezint, sunt patronul firmei care construieste acea mansarda, firma care va vinde locuintele la preturi cat mai bune(pentru mine)
Host
Citeaza (marlboro @ Jan 8 2009, 06:11 PM) *
Stimabililor am uitat sa ma prezint, sunt patronul firmei care construieste acea mansarda, firma care va vinde locuintele la preturi cat mai bune(pentru mine)

bun. acum ia calul meu si du-te! ai autorizatie pentru asta! go go go!
Contra

Nea marlboro unde e mansarda ca nu am inteles . Cat costa ? Cate camere ? Da niste detalii sa intelegem si noi despre ce vorbesti.
amintiri ...
iaca:

http://www.realitatea.net/incendiu-devasta...ari_319086.html

nasol.
Anti mansarda
Vedeti, asta este rezolvarea daca incearca cineva sa construiasca ilegal mansarda pe blocul in care locuiti. Pentru cei interesati: Terasa blocului face parte din cota indiviza a fiecarui proprietar si aceasta nu poate fi modificata, luata fara consimtamantul acestuia. Dar "Ce arde nu putrezeste"!!!
S_Ionescu
Citeaza (marlboro @ Jan 7 2009, 03:48 PM) *
Insista cu demolarea . Daca mansarda se va demola eu imi maninc basca ! smile.gif Trecind peste glume si aberatii vei vedea ca nu ai sanse sa opresti proiectul chiar daca ajungi in instanta ,

Vad ca ai un interes personal in afacere...
Pentru stiinta ta, dar si a celui care vrea sa dea firma in judecata:
- E fals ce scrii, daca se construieste fara autorizatie de construire, in prima faza Inspectoratul de stat in constructii si/sau Primaria iti opresc lucrarile. Daca le continui, e caz penal. In faza a doua, daca nu ti-ai luat intre timp autorizatia, instanta dispune demolarea ! Si tu trebuie sa-ti mananci basca...
mamamare
Citeaza (gikurtu1229803250247 @ Jan 7 2009, 12:29 PM) *
Taticu , nu ma agit degeaba. O sa o daram cotetul prin hotarare judecatoreasca .
mamamare
Ma bucur ca aflu dedesubturile acestei afaceri. Locuiesc in blocul "lipit"de cel din imagine si va spun ca nu stam pe strada Parfumului. Si la noi s-a pus problema mansardarii dar a murit "in fasa". Am aplicat o politica romaneasca; sa se arda intai vecinul si apoi vedem si noi ce facem. Sper ca daca apuca sa se termine lucrarea va arata mai bine. Cei nemultumiti ar trebui sa plateasca o expertiza corecta sa se lamureasca despre ce e vorba. Nu putem afirma ca blocul poate suporta atatea tone in plus sau se darama la prima scuturare. Fara asta nu cred ca se va lamuri nimic. Va doresc succes si astept sa vad ce se mai intampla in vecini.
gikurtu1229803250247
Citeaza (mamamare @ Jan 9 2009, 01:00 PM) *
Ma bucur ca aflu dedesubturile acestei afaceri. Locuiesc in blocul "lipit"de cel din imagine si va spun ca nu stam pe strada Parfumului. Si la noi s-a pus problema mansardarii dar a murit "in fasa". Am aplicat o politica romaneasca; sa se arda intai vecinul si apoi vedem si noi ce facem. Sper ca daca apuca sa se termine lucrarea va arata mai bine. Cei nemultumiti ar trebui sa plateasca o expertiza corecta sa se lamureasca despre ce e vorba. Nu putem afirma ca blocul poate suporta atatea tone in plus sau se darama la prima scuturare. Fara asta nu cred ca se va lamuri nimic. Va doresc succes si astept sa vad ce se mai intampla in vecini.

In fine un vecin. Se va face expertiza. Urmarile vor fi dureroase pentru unii. Cei care au daramat camari , debarale sau alti pereti fara autorizatie de la Primarie vor fi amendati. Din cate am inteles amenzile sunt foarte mari. Asta e .Imi cer scuze pe aceasta cale pentru neplacerile cauzate.
Daca blocul ar fi putut suporta greutatea suplimentara ar fi scris in expertiza actuala. Logic.
unul
Citeaza (marlboro @ Jan 7 2009, 01:52 AM) *
Taticu , te agiti degeaba . Firma are autorizatie , lucrarea este aproape gata , ce mai vrei ??? Asta este . Ai luat teapa nu te-ai scos . Ca fapt divers , la blocurile ceausiste de 4 etaje se accepta din start inca un etaj + mansarda . Asta deoarece se stie cum au fost facute . Faza cu incarcarea , adica greutatea mansardei , nu tine . Sti oare cit se descarca planseul cu materialele de sapa si izolatie care au fost pe el ??? Sti ca valoarea apartamentului tau creste prin aceasta mansardare si restul lucrarilor convenite intre parti ? Faci parte dintre cei care se opun cu orice pret mersului inainte , esti circotes si rau intentionat . Pacat ca lumea iti mai da atentie . Desi stai pe strada Parfumului , demersul tau miroase a KaKat . Nu cumva pe strada Parfumului stau numai colorati ??? Si crezi ca daca era ceva ilegal , se facea la doi pasi de primaria sectorului ???? Deci colorat si circotas ?

1.autorizatia cum a fost obtinuta fara accordul tuturor proprietarilor de la ultimul etaj ? ilegal => NULA
2.poate sa imbrace blocul si in aur conform legilor nerespectate de toparlanii jegosi imbogatiti de la noi daca unul dintre proprietari se opune ... asta e nu se poate face ... carcotas rau intentionat el e PROPRIETARUL!
da se facea pentru ca angajatii din domeniul privat sunt multi dintre ei corupti.
mamamare
Cei de la Primarie s-au deplasat sa vada blocul sau au vazut numai planurile ? Din '68 au cam trecut ceva ani si poate nu mai seamana cu ce a fost odata...
Musafir

Se pare ca mirlanismul si jigodismul intrece orice masura . Eu chiar daca sint ( pt voi ) inca anonim ...nu este chiar asa ! excl.gif Am postat ca anonim cu numele de " marlboro " si imi asum ce-am scris .
Faptul ca cineva si-a permis sa posteze tot cu numele de " marlboro " dovedeste ca pe aici mai scriu si persoane facute la betie pe mess , persoane iresponsabile si fara bun simt .
Atita timp cit asemenea oameni traiesc printre noi , atit timp cit nu pot fi lichidate , sa nu va mirati ca tara merge cum merge .
Ma intreb daca initiatorul discutiei a cistigat ceva postind aici ! Poate nervi ! Efectiv si-a pierdut timpul . Nici macar discutiile in contre nu s-au dus la un nivel mai ridicat . Pacat .
Pina una alta "gikurtu " n-a primit sfaturi ci doar a fost pretext de discutie pt retardati care nici macar pe mess nu si-au gasit locul .
Adevaratul MARLBORO .
marlboro
Citeaza (Musafir @ Jan 9 2009, 02:11 PM) *
Se pare ca mirlanismul si jigodismul intrece orice masura . Eu chiar daca sint ( pt voi ) inca anonim ..

Si cum spuneam....inca ! Am fost anonim ! Sa vedem persoana care a postat cu numele meu .....
Pina una alta , n-am firma de constructii ...asa ca fapt divers . excl.gif
gikurtu1229803250247
Citeaza (mamamare @ Jan 9 2009, 02:09 PM) *
Cei de la Primarie s-au deplasat sa vada blocul sau au vazut numai planurile ? Din '68 au cam trecut ceva ani si poate nu mai seamana cu ce a fost odata...

S-au deplasat pe dracu. Da' crezi ca expertul ala a vazut blocul ? Sunt niste aberatii prin expertiza aia. Nu avea rost sa le public pe toate .Am pus doar esentialul.
gikurtu1229803250247
Citeaza (marlboro @ Jan 9 2009, 02:28 PM) *
Si cum spuneam....inca ! Am fost anonim ! Sa vedem persoana care a postat cu numele meu .....
Pina una alta , n-am firma de constructii ...asa ca fapt divers . excl.gif

Nu am postat aici ca sa castig ceva. Asa cum am precizat demersurile legale sunt in desfasurare si nu vor fi influentate de un topic.
In primul rand niste naivi vor cumpara (daca nu au facut-o deja) niste apartamente iluzorii. Asa au o sansa sa afle.
In al doilea rand oamenii pot vedea cum se face o mansardare. Sunt foarte multe discutii pe internet despre mansardare. Cei PRO-MANSARDARE invoca cu tarie probitatea autoritatilor si a expertilor. Si ca nimic nu se poate intampla.
Aici pot sa vada cu ochii lor cam cata incredere pot avea in autoritati si experti.
Contra
Citeaza (mamamare @ Jan 9 2009, 02:09 PM) *

Da' crezi ca pe planuri s-au uitat ?
Din intamplare am gasit cum a decis primaria din Timisoara sa rezolve problema mansardelor.Cititi aici

Asta e. Tot banatu' e fruncea.
carpati fara filtru
Citeaza (Contra @ Jan 9 2009, 06:56 PM) *
Da' crezi ca pe planuri s-au uitat ?
Din intamplare am gasit cum a decis primaria din Timisoara sa rezolve problema mansardelor.Cititi aici

Asta e. Tot banatu' e fruncea.

ce-i fain este ca se poate si "urbanism" si fara mansarda (adica , fara aparitia in schema a unor noi locatari intr-un spatiu si asa aglomerat). e drept, costa. dar mansardarea nu costa, fix cit sa nu merite? smile.gif

"Construirea acoperişurilor la blocurile de locuinţe contribuie la îmbunătăţirea condiţiilor termice ale acestora şi la economisirea sumelor care ar trebui cheltuite periodic pentru repararea straturilor hidroizolante ale teraselor existente."
poveste
Citeaza (carpati fara filtru @ Jan 9 2009, 08:09 PM) *
ce-i fain este ca se poate si "urbanism" si fara mansarda (adica , fara aparitia in schema a unor noi locatari intr-un spatiu si asa aglomerat). e drept, costa. dar mansardarea nu costa, fix cit sa nu merite? smile.gif

"Construirea acoperişurilor la blocurile de locuinţe contribuie la îmbunătăţirea condiţiilor termice ale acestora şi la economisirea sumelor care ar trebui cheltuite periodic pentru repararea straturilor hidroizolante ale teraselor existente."

Sa va zic o alta poveste vav mansardare
Acu' vreo 2 ani in blocul parintilor se scoate la vanzare un apt. la ultimul etaj (4/4). 2 apartamente pe palier.Vorbesc rapid cu celalalt locatar de la 4 (cu care sunt prieten din copilarie) si stabilim fulgerator sa iau eu apartamentul si sa le extindem pe amandoua prin mansardare. Cu vecinii a mers usor ca ne cunosteau de mici si scapau si de grija acoperisului..
Dar inainte de a cumpara am mers la Primarie sector 3 la Serviciul Urbanism sa vedem ce sanse avem sa obtinem autorizatia de construire. Cand a auzit urbanistul ce vrem sa luminat ca un soare. A inceput sa miste violent din urechi (ca e complicat dar se rezolva..se intelege) .Si acum vine partea misto. Zice el :"Problema cea mai mare o sa fie expertiza tehnica pentru ca blocurile nu mai corespund cu proiectul initial (pereti daramati etc..) si a suferit cutremure majore deci pot fi fisuri in pereti. In plus blocul fiind construit inainte de 77 nu are clasa seismica. Deci ar trebui sa facem o expertiza exhaustiva asupra blocului ceea ce ne va costa multe sute de milioane si nici nu avem garantia ca o iasa cum vrem noi. Dar stie el pe cineva care a putea sa ne ajute..."

Am renuntat :"cateva sute de milioane" numai pentru aprobare depasea bugetul nostru . Erau in total 160 mp si din cate imi aduc aminte iesea undeva la 50.000 Euro total pentru ambele apartamente. Adica extrem de convenabil.
Trageti concluziile singuri.

Legal numai asa se pot mansarda blocurile. Prin extinderea apartamentelor de la ultimul nivel. Altfel terasa poate fi cesionata numai pe termen limitat (maxim 5 ani dupa care trebuie reinnoit contractul de cesiune).
Ceea ce intampla in blocul autorului acestui topic incalca o gramada de legi. Nu numai cele enumerate in blog. Oricum parerea mea este sa anuntati si DNA. Urbanistul si arhitectul trebuie sa dea niste explicatii. Sub nicio forma nu pot invoca ca au gresit.
MadMonk
Ce noutate :se da spaga la primarie ! laugh.gif Pe ce lume traiti ?
Credeati ca Negoita al vostru e vreun inger ? E la fel ca ceilalti.Doar ca e mai destept. A aranjat sectorul ,are 80% voturi acum poate sa faca ce vrea. El e ales.Nu poate fi concediat.
h33t
Citeaza (MadMonk @ Jan 10 2009, 08:10 PM) *
...
Negoita ... e ales.Nu poate fi concediat.

Ba da, legal poate fi demis. De prefect. Nu stiu in cit timp, in care timp (epoca)!, dar cadrul legal exista. smile.gif
neutru
Un nou proiect de lege:
"Proiectul de lege are in vedere in mod deosebit lucrarire de supraetajare si /sau de mansardare a imobilelor. Astfel, art. 16 din legea 230/2007 privind infiintarea, organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari urmeaza sa primeasca un nou subpunct, potrivit caruia: “Lucrarile de supraetajare si/sau mansardarea unui imobil in vederea crearii de noi unitati de locuit de folosinta privata, se realizeaza de catre asociatie daca decizia este aprobata de 2/3 dintre membrii asociatiei si de toti proprietarii locuintelor aflate la ultimul etaj al imobilului.”
jiji
Citeaza (neutru @ Jan 14 2009, 08:43 PM) *
Un nou proiect de lege:
"Proiectul de lege are in vedere in mod deosebit lucrarire de supraetajare si /sau de mansardare a imobilelor. Astfel, art. 16 din legea 230/2007 privind infiintarea, organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari urmeaza sa primeasca un nou subpunct, potrivit caruia: “Lucrarile de supraetajare si/sau mansardarea unui imobil in vederea crearii de noi unitati de locuit de folosinta privata, se realizeaza de catre asociatie daca decizia este aprobata de 2/3 dintre membrii asociatiei si de toti proprietarii locuintelor aflate la ultimul etaj al imobilului.”

Una e sa construiesti si alta e sa vinzi. Pentru a vinde ai nevoie de act notarial de la fiecare dintre prorietarii din bloc, intrucat se redimensioneaza spatiile comune, cota parte a fiecaruia. Alternativa care poate fi facuta cu majoritatea simpla a proprietarilor dar fara acte notariale este comodatul dar nu stiu cine e atat de tampit sa dea zeci de mii de euro pt un contract de comodat ....

In concluzie, pana or sa apara proiecte convingatoare si firme serioase, mansardele sunt o mare teapa atat pentru proprietarii din blocul in cauza cat si pentru viitorii locatari.
antireclamagii
Oameni buni nu v-ati saturat de reclamagii si frustrati???
Nu vreau sa intru in detalii...dar demersul initiatorului chiar pute! Iar cine a spus ca nu-i creste valoarea apartamentului e chiar cretin (scuzati-mi franceza!).
Pai din apartament la ultimul etaj, cu binecunoscutele probleme (iarna infiltratii, vara cuptor), ai apartament la nivel intermediar. Din cate stiu eu diferenta e de 10 - 20 % la pret...
gikurtu1229803250247
Citeaza (antireclamagii @ Jan 15 2009, 08:16 AM) *
Nu vreau sa intru in detalii...dar demersul initiatorului chiar pute! Iar cine a spus ca nu-i creste valoarea apartamentului e chiar cretin (scuzati-mi franceza!).
Pai din apartament la ultimul etaj, cu binecunoscutele probleme (iarna infiltratii, vara cuptor), ai apartament la nivel intermediar. Din cate stiu eu diferenta e de 10 - 20 % la pret...

Poti mai mult. Am primit injurii mai grele.
Am facut un rezumat al tzepei aici.
jiji

Sa iti aperi bucatica ta de proprietate nu inseamna nici pe departe sa fii frustrat. Mai nou de vreo cativa ani dreptul de proprietate in romania este garantat, ceea ce inseamna ca niciodata o bucatica de mansarda nu se va putea vinde cu acte in regula daca nu se dezmembreaza si nu se diminueaza proprietatea comuna. Nu cred ca sunt notari care ar autentifica un acte de vanzare cumparare doar pe baza unui acord chiar si a 50% sau mai mult dintre locatari.

Nu sunt impotriva mansardarilor, dar inca o data, toate aceste magarii ale administratorilor in cardasie cu cateva firme de 3 lei se termina in momentul in care se ajunge la vanzarea mansardei respective. Din punct de vedere legal NU ai cum sa o vinzi .... doar sa o inchiriezi dar banii vor ajunge in contul asociatiei de locatari sau sa o dai in comodat pe o perioada limitata.

Pentru cine nu crede nu are decat sa intrebe un notar cum se poate face reimpartirea proprietatii comune.
jiji

Ca tot vine vorba foarte des despre alinierea preturilor cu cele din UE si de schimbarea obiceiurilor ar fi bine de stiut ca peste tot in UE apartamentele la ultimul etaj sunt cele mai scumpe deoarece nu este nimeni deasupra ta care sa te deranjeze. Deci da, 10-20% la pret peste cativa ani doar daca veti fi la ultimul etaj ....

Intr-o tara normala izolatia terasei este o falsa problema intrucat din punct de vedere legal toti locatarii sunt obligati sa contribuie la cheltuielile de izolare si de mentenanta.
Ion de Caraula
Citeaza (jiji @ Jan 15 2009, 02:20 PM) *
Ca tot vine vorba foarte des despre alinierea preturilor cu cele din UE si de schimbarea obiceiurilor ar fi bine de stiut ca peste tot in UE apartamentele la ultimul etaj sunt cele mai scumpe deoarece nu este nimeni deasupra ta care sa te deranjeze. Deci da, 10-20% la pret peste cativa ani doar daca veti fi la ultimul etaj ....

Intr-o tara normala izolatia terasei este o falsa problema intrucat din punct de vedere legal toti locatarii sunt obligati sa contribuie la cheltuielile de izolare si de mentenanta.

prin urmare, cetatenii de la ultimul etaj trebuie sa tina cu "dintii" de statutul lor de locatari "superiori" ! - jos mansarda!
neutru
jiji:
" Lege nr. 230/2007 din 06/07/2007, publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 490 din 23/07/2007, privind infiintarea, organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari."

Art. 20. - (1) Proprietarii care isi instraineaza apartamentele sau spatiile cu alta destinatie decat aceea de locuinta sunt obligati ca la intocmirea formelor de instrainare sa faca dovada achitarii la zi a cotelor de contributie la cheltuielile asociatiei de proprietari.
gikurtu1229803250247
Citeaza (neutru @ Jan 15 2009, 06:18 PM) *
jiji:
" Lege nr. 230/2007 din 06/07/2007, publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 490 din 23/07/2007, privind infiintarea, organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari."

Art. 20. - (1) Proprietarii care isi instraineaza apartamentele sau spatiile cu alta destinatie decat aceea de locuinta sunt obligati ca la intocmirea formelor de instrainare sa faca dovada achitarii la zi a cotelor de contributie la cheltuielile asociatiei de proprietari.

Articolul nu se refera la proprietatea comuna (mai ales in blocurile vechi boxele de la subsol sau din pod ,diverse anexe sunt proprietate privata si nu comuna).
Art 3 din 230/2007 :
cool.gif proprietate individuală - apartamentul sau spaţiul cu altă destinaţie decât aceea de locuinţă, parte dintr-o clădire, destinată locuirii sau altor activităţi, care împreună cu cota-parte indiviză din proprietatea comună constituie o unitate de proprietate imobiliară. Cu excepţia unor situaţii pentru care există alte prevederi exprese în prezenta lege sau în acordul de asociere, dreptul de proprietate asupra unei proprietăţi individuale dintr-un condominiu trebuie considerat în acelaşi mod ca şi dreptul de proprietate asupra altor bunuri imobile;
c) proprietate comună - toate părţile dintr-un condominiu care nu sunt apartamente sau spaţii cu altă destinaţie decât aceea de locuinţă;
e) cotă-parte indiviză - cota-parte de proprietate care îi revine fiecărei proprietăţi individuale din proprietatea comună şi este egală cu raportul dintre suprafaţa utilă a proprietăţii individuale şi totalul suprafeţelor utile ale tuturor proprietăţilor individuale;

Sa nu amestecam lucrurile. In cauzl de fata podul si acoperisul sunt proprietate comuna (in fine, erau pana sa vina niste isteti sa le darame) wink.gif
jiji
Citeaza (gikurtu1229803250247 @ Jan 16 2009, 08:16 AM) *
Articolul nu se refera la proprietatea comuna (mai ales in blocurile vechi boxele de la subsol sau din pod ,diverse anexe sunt proprietate privata si nu comuna).
Art 3 din 230/2007 :
cool.gif proprietate individuală - apartamentul sau spaţiul cu altă destinaţie decât aceea de locuinţă, parte dintr-o clădire, destinată locuirii sau altor activităţi, care împreună cu cota-parte indiviză din proprietatea comună constituie o unitate de proprietate imobiliară. Cu excepţia unor situaţii pentru care există alte prevederi exprese în prezenta lege sau în acordul de asociere, dreptul de proprietate asupra unei proprietăţi individuale dintr-un condominiu trebuie considerat în acelaşi mod ca şi dreptul de proprietate asupra altor bunuri imobile;
c) proprietate comună - toate părţile dintr-un condominiu care nu sunt apartamente sau spaţii cu altă destinaţie decât aceea de locuinţă;
e) cotă-parte indiviză - cota-parte de proprietate care îi revine fiecărei proprietăţi individuale din proprietatea comună şi este egală cu raportul dintre suprafaţa utilă a proprietăţii individuale şi totalul suprafeţelor utile ale tuturor proprietăţilor individuale;

Sa nu amestecam lucrurile. In cauzl de fata podul si acoperisul sunt proprietate comuna (in fine, erau pana sa vina niste isteti sa le darame) wink.gif

Exact! Proprietate comuna indiviza! Asta inseamna ca nici unul dintre cei care fac parte din proprietarii comuni nu poate sa o vanda daca nu e de acord celalalt! Nu exista si nu va exista nici o lege care sa permita acest lucru deoarece se incalca constititutia care este deasupra oricaror legi sau ordonante de guvern, si care garanteaza proprietatea.

Toate regulamentele primariilor sau legile de organizare sau de functionare a asociatiilor de locatari specifica modalitatile in care se poate construi mansarda dar nici una nu specifica si nu va specifica cum se pot vinde acestea. Pentru ca din punct de vedere legal doar actul de vanzare cumparare notarial este singura solutie.

In consecinta, concret daca exista 20 de proprietari a prorprietatii comune indivize, pentru a reimparti proprietatea comuna indiviza la 24 de exemplu, trebuie facut un act notarial intre 2 parti: cei 20 de proprietari pe de o parte care vor vinde celorlati 4 o parte din proprietatea lor comuna, rezultand in final 24 de proprietari cu aceeasi proprietate indiviza.
neutru
Citeaza (jiji @ Jan 16 2009, 08:43 AM) *
Exact! Proprietate comuna indiviza! Asta inseamna ca nici unul dintre cei care fac parte din proprietarii comuni nu poate sa o vanda daca nu e de acord celalalt! Nu exista si nu va exista nici o lege care sa permita acest lucru deoarece se incalca constititutia care este deasupra oricaror legi sau ordonante de guvern, si care garanteaza proprietatea.

Toate regulamentele primariilor sau legile de organizare sau de functionare a asociatiilor de locatari specifica modalitatile in care se poate construi mansarda dar nici una nu specifica si nu va specifica cum se pot vinde acestea. Pentru ca din punct de vedere legal doar actul de vanzare cumparare notarial este singura solutie.

In consecinta, concret daca exista 20 de proprietari a prorprietatii comune indivize, pentru a reimparti proprietatea comuna indiviza la 24 de exemplu, trebuie facut un act notarial intre 2 parti: cei 20 de proprietari pe de o parte care vor vinde celorlati 4 o parte din proprietatea lor comuna, rezultand in final 24 de proprietari cu aceeasi proprietate indiviza.

si daca acest "act" exista, unde este problema? (caz exceptional, nu vb de cazul in care cineva nu este de acord din bloc)
DanDaniel
Nu stiu daca ti-a raspuns cineva la obiect. Nu am avut rabdare sa citesc tot ce scrie decat in primele 2-3 posturi. Tu vrei un sfat: apeleaza la un avocat. Acesta poate obtine de la judecatori o ORDONANTA PRESEDENTIALA (sau cum s-o numi ea) prin care se poate dispune incetarea lucrarilor pana la rezolvarea cauzei (adica pana la terminarea procesului). Cam cu atat te pot eu ajuta. Daca avocatul este si prieten/ruda/cunostinta cu atat mai bine. Altfel s-ar putea sa ia si el spaga de la constructor si sa nu rezolve nimic. Bafta.
jiji
Citeaza (neutru @ Jan 16 2009, 06:48 PM) *
si daca acest "act" exista, unde este problema? (caz exceptional, nu vb de cazul in care cineva nu este de acord din bloc)

Pai daca exista un act de vanzare-cumparare atunci nu exista nici o problema. Dar in general e destul de greu daca nu imposibil sa duci la notar 20 de locatari ....
Contra
Citeaza (jiji @ Jan 16 2009, 09:38 PM) *
Pai daca exista un act de vanzare-cumparare atunci nu exista nici o problema. Dar in general e destul de greu daca nu imposibil sa duci la notar 20 de locatari ....

Aici trebuie precizat un lucru.Asociatiile de proprietari, prin statutul lor cf. legii 230, NU AU DREPTUL SA EMITA ACTE DE DISPOZITIE. Vanzarea, cesionarea pe termen nelimitat etc.. sunt acte de dispozitie. Deci poti sa faci actul si la mama notarilor. Daca se muta unul nou in bloc ,da in judecata asociatia si castiga.Iar cota indiviza nu se poate instraina decat odata cu bunul principal (adica apartamentul).
Singura situatie in care se poate mansarda este in folosul unuia sau mai multor locatari (asociatiei). De exemplu cei de la ultimul etaj sa se extinda prin mansardare. Ceea ce nu presupune nici instrainare ,nici locatari noi, nici masini in plus in parcare. Dar ,asa cum spunea cineva intr-un post anterior, daca vrea un locatar de la ultimul etaj sa faca asta primaria o sa-l stoarca de bani si tot vecinii vor fi contra (a se citi voturile vor fi de vanzare contra cost).
Legea este foarte clara in privinta mansardelor. Din pacate ilegalitatile se comit la primarii. Fara ajutorul primarilor aceste mansarde ilegale nu ar fi existat niciodata.
Eu nu inteleg cum dracu calca astia legea in picioare si nu patzesc nimic ? Ma refer la primari, arhitecti sefi si ,in general, toti mafiotii din primarii ? Ca eu daca fut o gaina imi iau la inchisoare de ma satur .
Nu e nici un avocat specializat in penal prin zona sa bage un sfat, o parere ?
ion, de la protectia animalelor
Citeaza (Contra @ Jan 17 2009, 01:00 PM) *
Aici trebuie precizat un lucru. ... eu daca [cenzurat] o gaina imi iau la inchisoare de ma satur .

ce ziceai ca intentionezi sa faci gainii? rolleyes.gif
varu' lu' ion
Citeaza (ion, de la protectia animalelor @ Jan 17 2009, 02:19 PM) *
ce ziceai ca intentionezi sa faci gainii? rolleyes.gif

varu' se da mare; nu lucra la protectia animaleleor, ci la protectia plantelor!
jean
Citeaza (gikurtu1229803250247 @ Jan 7 2009, 12:29 PM) *
Taticu , nu ma agit degeaba. O sa o daram cotetul prin hotarare judecatoreasca .
Jean
Stimabili Blocatari
Din cate inteleg , cineva din cadrul acestei povesti , incearca sa obtina dreptate cerand si parerea altor oameni . Notabil gestul ....... dar asta denota ca de fapt , ca nu are de fapt nici o sustinere morala /materiala . Se reduce totul la o ambitie personala , generata de insusi educatia primita in cei 7 ani de acasa + restul ( Ceasca ca sa citez ) si care de fapt confirma faptul ca nu a reusit sa obtina suma pt.care ar fi aceptat totusi lucrarea respectiva.
Acest raspuns a fost conceput ....asa un pic la repezeala (nervi un pic ) atunci cand constati ca ai stat de vrb cu cineva care nu merita acest lucru .Nu am avut timpul necesar sa citesc absolut tot ce a fost scris pe acest blog. Dar promit ca revin, cu povestirea unor fapte reale care pot fi probate cu martori + acte si am sa transmit aceasta adresa de blog si celorlalti oameni care sunt direct afectati , de aceasta prb.
Am sa procedez la acest lucru pt. simpul fapt CA TOATA situatia in sine , este prezentata in mod trunchiat , Poze din unghiuri nefavorabile , ca sa nu spun tendentioase , avand in vedere ca de fapt "SE LUCREZA " . Pareri despre cum va arata la final??? Site-ul firmei constructoare este elocvent. Revin.........in ciuda unora .
in trecere
Citeaza (Jean @ Feb 5 2009, 08:05 PM) *
Stimabili Blocatari
Din cate inteleg , cineva din cadrul acestei povesti , incearca sa obtina dreptate cerand si parerea altor oameni . Notabil gestul ....... dar asta denota ca de fapt , ca nu are de fapt nici o sustinere morala /materiala . Se reduce totul la o ambitie personala , generata de insusi educatia primita in cei 7 ani de acasa + restul ( Ceasca ca sa citez ) si care de fapt confirma faptul ca nu a reusit sa obtina suma pt.care ar fi aceptat totusi lucrarea respectiva.
Acest raspuns a fost conceput ....asa un pic la repezeala (nervi un pic ) atunci cand constati ca ai stat de vrb cu cineva care nu merita acest lucru .Nu am avut timpul necesar sa citesc absolut tot ce a fost scris pe acest blog. Dar promit ca revin, cu povestirea unor fapte reale care pot fi probate cu martori + acte si am sa transmit aceasta adresa de blog si celorlalti oameni care sunt direct afectati , de aceasta prb.
Am sa procedez la acest lucru pt. simpul fapt CA TOATA situatia in sine , este prezentata in mod trunchiat , Poze din unghiuri nefavorabile , ca sa nu spun tendentioase , avand in vedere ca de fapt "SE LUCREZA " . Pareri despre cum va arata la final??? Site-ul firmei constructoare este elocvent. Revin.........in ciuda unora .

ce se vede , dupa lectura povestii:
1 cineva incearca sa puna un altfel de acoperis (ok, mansarda!) la un bloc unde locatarii blocului sunt proprietarii apartamentelor.
2 un locatar nu este de acord - e dreptul si opinia sa. simplific putin lucrurile: nu conteaza aspectul final al lucrarii, nici daca e rezistenta sau nu, nici daca lucrarea influenteaza rezistenta blocului. important este ca un locatar e impotriva (poate mai multi).
3 firma constructoare obtine aviz favorabil inceperii lucrarilor, desi cineva din grupul de locatari este impotriva.
-----------------
din cite stiu, toti locatarii (100%) trebuie sa fie de acord. deci, cineva (cel care se adreseaza dispretuitor si de sus cu apelativul Blocatari trece peste lege - probabil si-a cumparat avizele de incepere a lucrarilor.
cit au "costat" aceste favoruri, stimate Neblocatar? si zici ca si Negoita primeste?
Jean
revin cu o fotografie a sediului firmei constructoare
http://www.hotnews.ro/zoom.html?desc=&...nt-disperat.jpg
si tu trecatorule ... treci mai departe!
blocatar PROPRIETAR
Stimabili Blocatari

Mai "desteptule", daca ti-ai gasit 2-3 fraieri sa le construiesti in cap tu crezi ca iti merge cu toti? Ce faci tu cu mansardarea e o porcarie. Un furt putin civilizat pe alocuri (2-3 frimituri aruncate prostilor), si violent in rest (cu cei care nu sunt de acord cu porcaria). Ce vreau sa iti spun eu (ca tot am vrut de mult sa prind un "destept" dintr-asta cu mansardarea): dute-n-mãta!!! Si incearca sa nu mai revi, ca nu ai de ce.
ION MOCANU sau BRICHETA
Citeaza (gikurtu1229803250247 @ Jan 6 2009, 08:38 AM) *
Problema: o mansarda se ridica ilegal pe un bloc.

Toata povestea si documentele aferente le gasiti aici : http://mansardare.wordpress.com
Nu avea rost sa scriu aici toata povestea ( e lunga).

Au fost sesizate toate institutiile statului abilitate sa ia masuri in astfel de cazuri (politie, primaria sector 3, judecatoria sector 3, inspectoratul de stat in constructii). Politia are puteri limitate, la judecatorie s-a depus plangere dar procesul poate dura si ani de zile. Cele doua institutii care puteau opri mizeria (primaria si ISC) nu ne baga in seama. Adica li se rupe.

In tot acest timp blocul se poate prabusi fara probleme .Chiar nu-i pasa numanui ?
Am deschis acest topic nu in ideea unei discutii pro/contra mansardare (gasiti alt topic pe tema sta). Este un caz real .
Chiar este posibil orice in Romania ? Institutiile statului pot incalca legea de voie iar noi asistam neputinciosi ?
Ceva idei ? Vreo solutie rapida ?
Ganditi-va ca vi se poate intampla si voua . Precedentul a fost creat ...

Cred ca Presedintele de Asociatie si Administratorul blocului tau sunt pe ,,mana'' cu firma de mansardare a blocului. Adica sigur.
gikurtu1229803250247
Citeaza (marlboro @ Jan 7 2009, 03:48 PM) *
Insista cu demolarea . Daca mansarda se va demola eu imi maninc basca !

Mai esti in zona ? Eu zic sa incepi sa prepari basca pentru ca in curand va trebui sa o mananci cool.gif .
Inca nu postez primul document oficial emis de o institutie a statului impotriva acestei mansarde pentru ca vreau sa ai timp sa prepari basca cum trebuie sa nu ti se aplece.. laugh.gif . Stai pe aproape !
gikurtu1229803250247
Stimabili Blocatari

Tu esti Jeane ? Simti cum se strange latzul in jurul gatului ? Neglijenta si abuz in serviciu iti suna cunoscut ? Fals si uz de fals ? Nu-ti ajunge un dosar penal ? Il vrei si pe al doilea ?
Sau mai bine le spun fraierilor din bloc carora le-ati promis 500 EURO cata spaga ai luat tu ca sa semnezi ??? Ce preferi : parnaie sau linsaj ?
Ai impresia ca 'investitorul' nu te va vinde pentru a-si salva c_rul ? Sau o sa suporte pierderea singur ? De unde crezi ca stiu cata spaga ti-a promis ? Ai ghicit : de la el. Ne-a oferit banii promisi tie si prietenilor tai (si nu ma enerva ca dau si numele) daca retragem plangerile depuse la tribunal ,politie si parchet.
Ar fi interesant sa ne prezinti situatia reala.
Musafir
Stau la ultimul etaj, si nu vreau sa vina nimeni sa imi construiasca in cap o mansarda. Cel mult o voi face eu, cind voi vrea sa extind. Pentru ca acesta este motivul pentru care m-am mutat la ultimul etaj, sa nu am pe nimeni sa imi bocane in cap. Chiar daca era riscul sa am probleme cu ploat in casa.

Citind aici problemele legate de mansardari, in primul rind partea de legalitate, stau si ma intreb in Sibiu cum au rezolvat problema asta? Acolo e plin de mansarde. Cred ca oriunde mergi in Sibiu, intre blocuri de 4 etaje, daca te uiti in jur, vezi cel putin un bloc cu mansarda.

La atitea cazuri, cum au rezolvat problema?
Musafir
Citeaza (gikurtu1229803250247 @ Feb 9 2009, 01:50 PM) *
Tu esti Jeane ? Simti cum se strange latzul in jurul gatului ? Neglijenta si abuz in serviciu iti suna cunoscut ? Fals si uz de fals ? Nu-ti ajunge un dosar penal ? Il vrei si pe al doilea ?
Sau mai bine le spun fraierilor din bloc carora le-ati promis 500 EURO cata spaga ai luat tu ca sa semnezi ??? Ce preferi : parnaie sau linsaj ?
Ai impresia ca 'investitorul' nu te va vinde pentru a-si salva c_rul ? Sau o sa suporte pierderea singur ? De unde crezi ca stiu cata spaga ti-a promis ? Ai ghicit : de la el. Ne-a oferit banii promisi tie si prietenilor tai (si nu ma enerva ca dau si numele) daca retragem plangerile depuse la tribunal ,politie si parchet.
Ar fi interesant sa ne prezinti situatia reala.

Ar fi si mai interesant ca sa vedem cit de curind poze de la demolare. Sa vada lumea ca se poate face ceva in tara asta, care sa arate celor care incearca ilegalitati ca nu le merge chiar tot timpul.

Ar da un exemplu si altora care au patit diverse abuzuri din partea firmelor sau primariilor, ca pot sa isi gaseasca dreptatea.
gikurtu1229803250247
Citeaza (Musafir @ Feb 9 2009, 02:36 PM) *
Ar fi si mai interesant ca sa vedem cit de curind poze de la demolare. Sa vada lumea ca se poate face ceva in tara asta, care sa arate celor care incearca ilegalitati ca nu le merge chiar tot timpul.

Ar da un exemplu si altora care au patit diverse abuzuri din partea firmelor sau primariilor, ca pot sa isi gaseasca dreptatea.

Pozele vor fi postate pe blog. Nu stiu cat de curand .La Tribunal lucrurile merg extrem de lent. sad.gif
gikurtu1229803250247
UPDATE :
Serviciul Disciplina in Constructii din Primaria sector 3 a amendat contraventional constructorul mansardei si a intocmit proces verbal de anulare a autorizatiei de construire si a decis suspendarea a santierului pentru nerespectarea legii 50/1991 privind autorizarea executarii lucrarilor de constructii. Neregularitatile constatate au fost atat de ordin tehnic cat si juridic.
Geo
Citeaza (gikurtu1229803250247 @ Feb 20 2009, 10:44 AM) *
UPDATE :
Serviciul Disciplina in Constructii din Primaria sector 3 a amendat contraventional constructorul mansardei si a intocmit proces verbal de anulare a autorizatiei de construire si a decis suspendarea a santierului pentru nerespectarea legii 50/1991 privind autorizarea executarii lucrarilor de constructii. Neregularitatile constatate au fost atat de ordin tehnic cat si juridic.

Bravo ! Succes in continuare.
Contra
Citeaza (gikurtu1229803250247 @ Feb 20 2009, 10:44 AM) *
UPDATE :

Deci se poate ! rolleyes.gif
Numai asa vor intelege toti analfabetii care vorbesc despre mansardare ca aceste cotete sunt ILEGALE .
Astept cu interes pozele de la demolare..
Aceasta este versiunea "lo-fi". Pentru a vedea versiunea grafica integrala:click aici.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.
IPS Driver Error

IPS Driver Error

There appears to be an error with the database.
You can try to refresh the page by clicking here