Help - Cauta - Membri - Calendar
Versiune intreaga: Oprescu interzice atribuirea parcarilor de resedinta celor care detin masini de firma sau in leasing
Hotnews.ro Forum > Actualitati > Masini, trafic, motoare si parcari
pagini: 1, 2, 3, 4
Parca_are
Citeaza (Anonim iritat de prostie @ Feb 1 2009, 08:21 PM) *
E ABERANT sa inchiriezi spatiul public de resedinta! Daca sunt mai putine locuri de parcare decat masini, de ce sa fie inchiriate numai la unii?? Prostia si rautatea romanului... Spatiul public trebuie sa ramana public, pt ca toti platim pt el.

Primul venit sa parcheze in locul liber. Dupa ce-l paraseste, e public si liber sa fie ocupat de altul, ca doar nu e mostenire de la tac'su. Asa este si in Vest, si nimeni nu se supara, pt ca n-are de ce. Parcarea din fata blocului e spatiu public, nu-i apartine, nu a primit-o cu apartamentul.

Urmeaza sa inchirieze si drumurile, sa mearga numai unii pe ele...

Si apropos: nu locuiesc in gara, deci nu se aplica sintagma "spatiu public de resedinta". Resedinta NU POATE fi publica, este strict privata; Unde mai pui ca o mare parte dintre parcarile "inventate" de primarii, se afla pe cota-parte indiviza de teren, aferenta blocurilor, CULMEA, de RESEDINTA! smile.gif
Boris
Citeaza (Vecinul @ Dec 15 2008, 04:45 PM) *
Am citit cam tot ce scrie pe aici si nu imi dau seama de ce va agitati atat.
Eu impreuna cu sotia avem in total 4 masini (2 personale si 2 de firma). Recunosc, cele de firma sunt putin mai mari, Nissan Navara si Fiat Doblo, dar asta nu ne impiedica sa ii fraierim pe vecini. Dau ideea celorlalti colegi de suferinta cu cate 3-4 masini la bloc, personale de firma sau chiar si samsari:
- luati 2 locuri de parcare pentru masinile personale (se poate cu o mica atentie)
- parcati masinile de firma pe locurile inchiriate de la primarie pentru auto personale
- parcati masinile personale pe putinele locuri libere din zona blocului care au scapat primariei si unde se chinuie fraierii de vecini fara loc de parcare sa ocupe si ei un loc.
Astfel veti fi dublu satisfacuti: locuri de parcare pentru masinile de firma si le luati si locurile vecinilor care nu platesc si gasesc si ei pe undeva cate un loc prin preajma.

Acum ca e criza ma gandesc sa imi mai iau inca o masina. Gasesc eu loc si pentru aia.

Draga vecine...mai bine fa-ti firma de taxiuri ca sa ocupi toate locurile din cartier ca sa fie mai simplu!
Apropo vezi ca eu sunt ala care ti-a zgariat masina cu cheia rolleyes.gif
gabriella
Citeaza (UnOmSuparat @ Dec 10 2008, 03:29 PM) *
Conform HCL 124/08 Art.9 fericitii conducatori ai autoturismelor in leasing sau proprietatea firmei nu mai au dreptul la loc de parcare de resedinta. Deja in sect.3 se trimit somatii acestora pentru rezilierea contractului .

A luat-o razna Oprescu ? Mai mult de jumatate din masinile din Bucuresti sunt in leasing sau proprietatea firmei.
Daca am masina de firma 24h pentru ca asa e jobul, ar trebui sa-mi mai cumpar un harb ca sa am loc de parcare. Sau mai bine zis sa cumpar un talon ?
Cat costa un talon ?
Care e logica acestei legi ? Are vreo logica ?

Stiti daca exista ore de stationare pe locurile cu parcare de resedinta???Adica...am auzit ca intre 8-18...sau 8-21...poate parca oricine.Daca e asa...imi spuneti si mie care este textul de lege?
Ladys
Eu as avea o alta problema: stie careva in ce conditii se pot monta T-urile acelea de metal in fata locului de parcare, ca sa blochezi accesul la locul respectiv?
Am un loc platit la primarie dintre locurile aferente blocului meu.
Doi taximetristi destepti din blocul de vis a vis s-au trezit ca acum 20 ani locul ala era al parintilor lor si cum prind locul liber, cum parcheaza acolo. Sa nu mai spun ca au tras si vreo 2 chei pe masina mea. Nici pe atunci locul nu avea cum sa fie al parintilor, intrucat locurilea alea mereu au apartinut de blocul nostru.
In conditiile legale actuale, daca achiti doar taxa aia nu poti monta T-ul respectiv.
Stie cineva?
alex
Citeaza (Ladys @ Sep 18 2009, 06:45 AM) *
Eu as avea o alta problema: stie careva in ce conditii se pot monta T-urile acelea de metal in fata locului de parcare, ca sa blochezi accesul la locul respectiv?
Am un loc platit la primarie dintre locurile aferente blocului meu.
Doi taximetristi destepti din blocul de vis a vis s-au trezit ca acum 20 ani locul ala era al parintilor lor si cum prind locul liber, cum parcheaza acolo. Sa nu mai spun ca au tras si vreo 2 chei pe masina mea. Nici pe atunci locul nu avea cum sa fie al parintilor, intrucat locurilea alea mereu au apartinut de blocul nostru.
In conditiile legale actuale, daca achiti doar taxa aia nu poti monta T-ul respectiv.
Stie cineva?

mosule, cheama cain...astia..politistii comunitari. amenda pe care o sa le-o dea e 1500 RON. daca ii chemi de vreo 10 ori o sa se lnisteasca. altfel, montatul de bare, stalpi si alte alea e ilegal. iti iei amenda, si ami platesti si ca sa refaci asfaltul unde ai bagat tu stalpul. sunt om patit, ca tine :-), iar politia e singura solutie - legala. altfel...mai sunt
Freiherr von Gravenreuth
Citeaza (Raj Kapoor @ Jan 26 2009, 06:26 PM) *
ce e cu notiunea de parcare rezidentiala? e inventie romanească, sau mai exista in 'șpe țări care mai de care mai civilizate?
(eu știu că doar noțiunea de animal comunitar e invenție autohtonă).
--> Mirela: doar in sectorul 3 exista posibilitatea de a-i ridica legal masina celui ce parcheaza "abuziv" pe locul pe care l-ai inchiriat. in celelate, nu stiu ... sad.gif

cel putin in elvetia, austria si germania exista locuri de parcare private. nu sunt administrate de catre comunitate sau inchiriate, ci apartin proprietarilor apartamentelor sau caselor din zona rezidentiala respectiva.
asta presupune ca la construirea casei proprietarii sa fi cumparat terenul respectiv si sa fi amenajat pe propria cheltuiala parcarile. acestea din urma sunt marcate prin indicatoare cu specificatia "privat parkplatz". stationarea si chiar oprirea de catre alte persoane in afara proprietarului pe un astfel de loc de parcare este interzisa, insa nu se sanctioneaza cu amenda.
proprietarul poate dispune ridicarea masinii parcate ilegal pe propria cheltuiala, urmand sa-si recupereze costurile de la delicvent ori prin acord amiabil, ori pe cale juridica. ultima solutie e mult mai usturatoare la buzunare, fapt pentru care in genere aiuritii sau ignorantii care comit asemenea greseli platesc de buna-voie... chestie care in Romania e utopica, ca de altfel si existenta parcarilor private (cu exceptia celor aflate in curtea imobilului bineinteles).
mai exista parcari rezervate, asta in cazul firmelor, care platesc o taxa speciala pentru a vea loc asigurat de parcare pentru angajati sau masinile firmei. si astea au indicator si de cele mai multe ori sunt inchise cu bariera, lant sau T-uri.
in rest, toate parcarile fara plata aflate pe domeniul public - chiar daca in fata blocului sau pe strada - functioneaza pe regula primului venit. nu am asistat niciodata la certuri, desi nici la ei nu-s peste tot locuri suficiente de parcare... mai ales in orasele mari unde nu s-a putut tine pas cu cresterea demografica si mai ales cu cea a nr. de masini pe cap de locuitor. oamenii isi inchiriaza loc de parcare in garaje subterane in apropierea locuintei. eu parchez 2 starzi mai departe (cam 1 km distanta) intr-o astfel de parcare subterana. cand circul zilnic caut mai intai un loc liber prin jur. daca nu gasesc stiu ca a 2-a zi mi-am facut portia de jogging smile.gif
Nick
Citeaza (Vasile @ Dec 10 2008, 09:02 PM) *
Sper sa rezilieze toate contractele pentru locuri de parcare.
Procedura este nedreapta, multi raman pe afara.
Daca vrea sa fie corect sa ii trateze pe toti cu aceeasi masura.
La acest moment, aceasta afacere nu este decat o escrocherie menita sa adune bani de la prosti.

Strugurii sunt acri, nu-i asa? laugh.gif

Eu personal am pierdut o zi din viata pe drum ca sa-mi fac rost de loc de parcare de resedinta.

Tu de ce nu ai facut asa ceva? Comoditate mare, nu-i asa? Ce ai fi vrut sa se ocupe de chestia asta vecinul care are? Sau sa-ti faca primaria cadou un garaj? dry.gif

Parerea mea este ca in loc doresti moartea caprei vecinului si sa te plangi sa-ti rezolvi situatia in alt fel.
De exemplu, pentru masina prietenei, platesc niste batranei care au casa pe langa mine sa o tina in curte noaptea (si nu ma costa decat 100 RON pe luna).
Freiherr von Gravenreuth
Citeaza (Freiherr von Gravenreuth @ Sep 18 2009, 09:55 AM) *
cel putin in elvetia, austria si germania exista locuri de parcare private. nu sunt administrate de catre comunitate sau inchiriate, ci apartin proprietarilor apartamentelor sau caselor din zona rezidentiala respectiva.
asta presupune ca la construirea casei proprietarii sa fi cumparat terenul respectiv si sa fi amenajat pe propria cheltuiala parcarile. acestea din urma sunt marcate prin indicatoare cu specificatia "privat parkplatz". stationarea si chiar oprirea de catre alte persoane in afara proprietarului pe un astfel de loc de parcare este interzisa, insa nu se sanctioneaza cu amenda.
proprietarul poate dispune ridicarea masinii parcate ilegal pe propria cheltuiala, urmand sa-si recupereze costurile de la delicvent ori prin acord amiabil, ori pe cale juridica. ultima solutie e mult mai usturatoare la buzunare, fapt pentru care in genere aiuritii sau ignorantii care comit asemenea greseli platesc de buna-voie... chestie care in Romania e utopica, ca de altfel si existenta parcarilor private (cu exceptia celor aflate in curtea imobilului bineinteles).
mai exista parcari rezervate, asta in cazul firmelor, care platesc o taxa speciala pentru a vea loc asigurat de parcare pentru angajati sau masinile firmei. si astea au indicator si de cele mai multe ori sunt inchise cu bariera, lant sau T-uri.
in rest, toate parcarile fara plata aflate pe domeniul public - chiar daca in fata blocului sau pe strada - functioneaza pe regula primului venit. nu am asistat niciodata la certuri, desi nici la ei nu-s peste tot locuri suficiente de parcare... mai ales in orasele mari unde nu s-a putut tine pas cu cresterea demografica si mai ales cu cea a nr. de masini pe cap de locuitor. oamenii isi inchiriaza loc de parcare in garaje subterane in apropierea locuintei. eu parchez 2 starzi mai departe (cam 1 km distanta) intr-o astfel de parcare subterana. cand circul zilnic caut mai intai un loc liber prin jur. daca nu gasesc stiu ca a 2-a zi mi-am facut portia de jogging smile.gif

am auitat sa spun ca exista intr-adevar conceptul de zona (nu parcare) publica rezidentiala in statele mentionate. aici se incadreaza zonele rezidentiale din centrul orasului unde singura posibilitate de parcare fara plata este pe partea carosabila sau pe partea carosabila si trotuar (cu conditia sa nu ocupi mai mult de 1/3 din trotuar). aici pot parca doar "riveranii", in baza unui permis verzuliu care este emis la cerere in schimbul unei taxe anuale modice, pe care sunt inscriptionate nr. de inmatriculare al masinii si numele strazii pe care are voie sa fie parcata. permisul asta nu iti acorda dreptul la a poseda un anumit loc de parcare, ci pe cel de a parca pe toata lungimea strazii respective unde gasesti loc. exista si zone in care nu este permis nici macar accesul persoanelor care nu locuiesc in zona: strazi inguste, acolo unde exista in apropiere alta posibilitate de a ajunge la o artera paralela, unele fundaturi, etc.
in principiu insa nu poate fi concesionat un anumit loc de parcare de catre nimeni. e vorba de echitate.. stiu ca asta in Romania asta e confundata cu ideea de comunism, desi n-au aface una cu alta.
cat despre ideea ca nu ti se inregistreaza masina in circulatie daca nu e loc de parcare la adresa la care vrei s-o inregistrezi e absurd!! ar fi discriminatoriu asa ceva si ar incalca dreptul la proprietate. eu locuiesc de peste 4 ani in germania, inainte am locuit 3 ani in austria si am prieteni elvetieni, dar n-am auzit sa-ti ceara cineva dovada ca ai unde paca masina.. astea-s inventii menite sa sustina anumite puncte de vedere si ineterese. orice situatie se reglementeaza prin masuri de bun-simt si nu prin interdictia de a detine pisica sau catel..
freud
Citeaza (gabriella @ Apr 21 2009, 01:30 PM) *
Stiti daca exista ore de stationare pe locurile cu parcare de resedinta???Adica...am auzit ca intre 8-18...sau 8-21...poate parca oricine.Daca e asa...imi spuneti si mie care este textul de lege?

io locuiesc in sectorul 3. pe autorizatia mea de parcare nu e specificat niciun interval de timp. fiindca aveam nelamuriri am intrebat-o chiar pe tipa de la parcari si mi-a spus ca parcarea de resedinta este inchiriata 24 din 24.
Made in China
Citeaza (Freiherr von Gravenreuth @ Sep 18 2009, 12:21 PM) *
eu locuiesc de peste 4 ani in germania, inainte am locuit 3 ani in austria si am prieteni elvetieni, dar n-am auzit sa-ti ceara cineva dovada ca ai unde paca masina.. astea-s inventii menite sa sustina anumite puncte de vedere si ineterese. orice situatie se reglementeaza prin masuri de bun-simt si nu prin interdictia de a detine pisica sau catel..
Dar ia zi-ne cate taxe platesc ei. Aaaa, romanul vrea parcari ca acolo, dar totul moca, pe principiul "ai cazan, ejti barosan".

De asemenea spune-ne s ce densitate au orasele lor. Se compara cu Bucurestiul care are peste 8000 loc/km^2 ?
Freiherr von Gravenreuth
Citeaza (Made in China @ Sep 18 2009, 12:38 PM) *
Dar ia zi-ne cate taxe platesc ei. Aaaa, romanul vrea parcari ca acolo, dar totul moca, pe principiul "ai cazan, ejti barosan".

De asemenea spune-ne s ce densitate au orasele lor. Se compara cu Bucurestiul care are peste 8000 loc/km^2 ?

nu pot face o comparatie pentru ca nu lucrez la Finanzamt si Fisc in acelasi timp si nici nu am date statistice in legatura cu aspectul asta. ce stiu eu asa ca orice locuitor bine informat e ca se plateste o taxa de intretinere a drumurilor inclusa in pretul combustibilului (nu exista taxa de drum si deocamdata nici macar de folosire a autostrazilor, decat pentru camioane) si nici vreo taxa speciala cu privire la infrasructura rutiera de alta natura. singura taxa care se plateste de catre detinatorul unui autovehicul e taxa auto anuala, care poate varia in functie de capacitatea cilindrica si categoria in care e inclus in functie de nivelul de emisii). eu platesc pentru un BMW 5-er, pe benzina, cat. EU 2, an de fabricatie 1989 vreo 300 €. am avut inainte un Ford cabrioleta din 1992 fara catalizator reglementat (geregelter Kat... nu stiu cum ii zice in Ro, dar are catalizator din prima generatie) pentru acre plateam peste 400€/an, desi avea c.c. mai mica.
taxa de inmatriculare unica (indiferent ca e prima sau a 'nspea).. e posibil sa difere de la Bundesland la Bundesland... nu stiu, dar In Baden-Württemberg unde stau eu e de 34,40 € (radiere sau inscriere in circulatie in cadrul aceleiasi unitati administrative) + vreo 5 euro taxa de prelucrare, si 43,30 (radiere/inscriere pe raza altei unitati administrative decat cea in care a fost inscrisa ulterior) + aceeasi taxa de prelucrare, perceputa de RAR-ul lor.
In ce priveste densitatea populatiei, difera de al regiune la regiune, dar daca e sa comparam Buc. cu Berlinul asa cum se cuvine, tot cam pe-acolo esti. si-n Berlin exista cartiere cu o densitate de peste 8000 loc/km². ex. Berlin Kreuzberg (15.000 loc/km²). in Hamburg cica ar fi si mai populate unele zone.. date aici
cum se descurca ei pe-acolo.. nu ma pricep, dar presupun ca nu s-au apucat ieri sa rezolve toate problemele pe care nu le rezolvasera de 20 de ani incoace si nici ca 10% din populatie si-ar fi "cumparat" loc preferential de parcare de la primarie, iar restul n-are voie sa detina masini.. greu de crezut, desi, dupa cum spuneam, nu stiu exact cum sta situatia la fata locului. in germania exista reglementari diferite de la land la land, dar nici unele nu incalca drepturile fundamentale ale cetatenilor. e un stat de drept cu o oarecare traditie..
Freiherr von Gravenreuth
Citeaza (Made in China @ Sep 18 2009, 12:38 PM) *

de avut dreptate ai intr-o privinta: romanul nu-si prea plateste taxele de nici un fe cum se cuvine. evaziunea fiscala e cu siguranta mai ridicata decat in DE. unii romani (si nu numai cei cu afaceri de miliarde) mai bine dau spaga ca sa poata plati mai putin sau deloc acolo unde merge..
asta se reflecta nu numai in infrastructura ci si in calitatea serviciilor medicale, a invatamantului... etc.
ar fi bine sa incepem sa ne comportam corect cu mic cu mare, sa avem un pic de rabdare si sa-i sanctionam ca atare pe cei care cheltuiesc aiurea banul public.. cu timpul va intra si la noi situatia in normal. dar asta e suntem foarte individualisti si nu ne percepem ca pe o comunitate formata din oameni cu drepturi egale..
sile
am si eu o nelamurire: daca eu vin de la Bechichereciu Mic si vreau s-o vizitez pe sor-mea care s-a ajuns si sta la Bucuresti la bloc, de unde stiu eu unde e voie sa parchez sau nu? daca e un loc liber pe-acolo, scrie pe el ca l-a inchiriat cineva sau nu? e valabil numai pentru cei din Bucuresti ca au dreptu sa parcheze? cei din provincie trebuie sa lase masinile pe camp pe autostrada.. sau care e logica? eu asta l-as intreba pe Oprescu..
cate categorii de oameni exista in tara asta: bucuresteni cu si fara loc de parcare si restu lumii fara nci un fel de drepturi??
Just a guest
Citeaza (sile @ Sep 18 2009, 02:27 PM) *
am si eu o nelamurire: daca eu vin de la Bechichereciu Mic si vreau s-o vizitez pe sor-mea care s-a ajuns si sta la Bucuresti la bloc, de unde stiu eu unde e voie sa parchez sau nu? daca e un loc liber pe-acolo, scrie pe el ca l-a inchiriat cineva sau nu? e valabil numai pentru cei din Bucuresti ca au dreptu sa parcheze? cei din provincie trebuie sa lase masinile pe camp pe autostrada.. sau care e logica? eu asta l-as intreba pe Oprescu..
cate categorii de oameni exista in tara asta: bucuresteni cu si fara loc de parcare si restu lumii fara nci un fel de drepturi??

Fratele meu sta de vreo 3 ani in Ankara. Cand ma duc in vizita la el ghici ce fac?
Exact....Las masina la Otopark (in traducere parcare cu plata). Nu ma doare portofelul sa dau 5 lire pe zi. Tu de ce nu ai face la fel in Bucuresti? Sau daca nu este "moca" nu este bun???
corect
Citeaza (Freiherr von Gravenreuth @ Sep 18 2009, 01:16 PM) *
de avut dreptate ai intr-o privinta: romanul nu-si prea plateste taxele de nici un fe cum se cuvine. evaziunea fiscala e cu siguranta mai ridicata decat in DE. unii romani (si nu numai cei cu afaceri de miliarde) mai bine dau spaga ca sa poata plati mai putin sau deloc acolo unde merge..
asta se reflecta nu numai in infrastructura ci si in calitatea serviciilor medicale, a invatamantului... etc.
ar fi bine sa incepem sa ne comportam corect cu mic cu mare, sa avem un pic de rabdare si sa-i sanctionam ca atare pe cei care cheltuiesc aiurea banul public.. cu timpul va intra si la noi situatia in normal. dar asta e suntem foarte individualisti si nu ne percepem ca pe o comunitate formata din oameni cu drepturi egale..

Poate imi explici si mie cum poti sa nu le platesti. In Romania taxele sunt cam asa:
1. taxa de prima inmatricularea (0 doar pentru masinile noi si/sau Euro 4)
2. impozit pe proprietate in functie de capacitatea cilindrica
3. taxa de drum daca iesi din oras (clasica rovinieta)
4. taxa de poluarea inclusa in pretul combustibilului

Parcarea se plateste separat, in afara cazului in care nu ai curte.
Pana acum, desi am masina de ani buni, nu am "reusit" (dar nici incercat) sa nu platesc vreuna. Si nu sunt ieftine...
corect
Citeaza (sile @ Sep 18 2009, 02:27 PM) *

Da, scrie. Locurile inchiriate de primarie sunt marcate si numerotate. E adevarat ca multi si-au si pus tablita cu numarul masinii si al autorizatiei de parcare sau chiar au scris numarul masinii direct pe locul cu pricina dar nu toti. Noi, de exemplu, nu parcam pe nici un loc marcat si numerotat cand suntem in vizita pentru ca si noi avem un loc de parcare si stim cum e sa vii si sa il gasesti ocupat. Sa mai ai si copil mic si sa fii nevoit sa parchezi departe de bloc e deja o fericire... Noi nu ne-am pus nici tablita, nici stalpisor, nici n-am scris pe el, e doar cu marcajul si numerotarea clasica de la primarie.
Ladys
Si eu tot in sectorul 3 stau si n-am gasit sa descarc si sa citesc legislatia privind parcarea de resedinta.
Am auzit si faza asta cu intervalul orar in care poti chema politia sa-i ridice aluia masina, dar tot din zvonuri.
Nu stiu cat castig daca tot chem politia pt ca aia imi pot face mie mai mult rau, gen: cauciucuri taiate, parbriz spart, tabla indoita, etc. Ei au masinile de la firma, ca sunt taximetristi, deci nu stiu cat de afectati ar fi daca le-as face ceva la masina. Mai ales ca nu vin de fiecare data cu aceeasi masina, le schimba.

E foarte dragut ce se intampla inafara, dar momentan locuiesc in Romanica si ma doare mai tare ce se intampla aici. E bine de stiut, la nivel informativ, dar nu prea ajuta....

Vad ca celui care a pus intrebarea referitoare la parcarea pt cei care tranziteaza Buc i s-a raspuns, si vin sa intaresc: locurile fara plata (pt ca exista si de-alea) nu sunt marcate in nici un fel, si nici numerotate. Mai mult, n-o sa gasesti nici tablita cu text gen : 'parcare de resedinta, autorizatie nr X, autoturism: B XX abc'. Asta ar trebui sa fie un indiciu wink.gif
corect
Citeaza (Ladys @ Sep 19 2009, 03:55 AM) *
Si eu tot in sectorul 3 stau si n-am gasit sa descarc si sa citesc legislatia privind parcarea de resedinta.
Am auzit si faza asta cu intervalul orar in care poti chema politia sa-i ridice aluia masina, dar tot din zvonuri.
Nu stiu cat castig daca tot chem politia pt ca aia imi pot face mie mai mult rau, gen: cauciucuri taiate, parbriz spart, tabla indoita, etc. Ei au masinile de la firma, ca sunt taximetristi, deci nu stiu cat de afectati ar fi daca le-as face ceva la masina. Mai ales ca nu vin de fiecare data cu aceeasi masina, le schimba.

E foarte dragut ce se intampla inafara, dar momentan locuiesc in Romanica si ma doare mai tare ce se intampla aici. E bine de stiut, la nivel informativ, dar nu prea ajuta....

Vad ca celui care a pus intrebarea referitoare la parcarea pt cei care tranziteaza Buc i s-a raspuns, si vin sa intaresc: locurile fara plata (pt ca exista si de-alea) nu sunt marcate in nici un fel, si nici numerotate. Mai mult, n-o sa gasesti nici tablita cu text gen : 'parcare de resedinta, autorizatie nr X, autoturism: B XX abc'. Asta ar trebui sa fie un indiciu wink.gif

Cu chematul politiei este la noroc; unora li s-a intamplat sa vina, noua inca nu. De doua ori am sunat: o data fiindca o masina a ramas cateva zile pe locul nostru si ne-a cerut sa verificam la primarie (acolo a fost din vina primariei care a dat acelasi loc de doua ori) si o data cand am fost blocati pe loc public. Cand am fost blocati am stat 25 de minute si nu a venit nimeni (era noptea, eram in vizita si aveam copil de sub un an cu noi), am reusit sa scoatem cu chiu cu vai masina (cu intoarceri pe loc si iesit la 1 cm in ambele parti si oglinzi lipite sa nu atingem alte masini) si dupa ce am iesit a venit si nenea care ne blocase.
Freiherr von Gravenreuth
Citeaza (corect @ Sep 18 2009, 09:42 PM) *
Poate imi explici si mie cum poti sa nu le platesti. In Romania taxele sunt cam asa:
1. taxa de prima inmatricularea (0 doar pentru masinile noi si/sau Euro 4)
2. impozit pe proprietate in functie de capacitatea cilindrica
3. taxa de drum daca iesi din oras (clasica rovinieta)
4. taxa de poluarea inclusa in pretul combustibilului

Parcarea se plateste separat, in afara cazului in care nu ai curte.
Pana acum, desi am masina de ani buni, nu am "reusit" (dar nici incercat) sa nu platesc vreuna. Si nu sunt ieftine...

nu ma refeream strict la taxele si impozitele auto in special.. desi si aici s-au facut, cel putin pana acum cativa ani magarii. de la neplata taxelor vamale sau incadrarea la o alta categorie decat cea reala pana la afaceri cu taloane.. nu stiu cum sta situatia momentan, dar pana nu demult erau aduse masini din afara, care circulau ani buni fara a fi inscrise in circulatie nici in RO si nici in tara de provenienta. acum am auzit ca se practica inscrierea masinilor in Bulgaria sau pe firme.. modalitati de sustragere de la plata corecta a taxelor si impozielor se gasesc si se vor gasi oriunde si oricand.
la ghiseul de informatii al Serviciului de Pasapoarte de la Evidenta Pop. din Pitesti scrie pe o tablie: <<In aceasta institutie nu se primesc "atentii"!>> surprins de atata onestitate am intrebat la ce bun, ca nu prea cred sa dea cineva mita ca sa i se elibereze pasaport. mi s-a spus ca oamenii incercau sa economiseasca (in parte, luand in calcul ca si "atentiile" costa ceva) taxa de urgenta!!! pe mine chiar nu m-ar fi dus capu la asa ceva, dar unii suntem mai isteti decat altii.
pe principiul asta, daca e sa luam in calcul declaratiile de venituri, poate numai cei care nu au altele decat cele provenite din salarii nu incearca sa tainuiasca ceva. si si la salarii exista metode.. dar nu vreau sa aprofundez subiectul: ne stim fiecare cum suntem.
RADA
SI NOI AVEM O PROBLEMA , SOTUL MEU A PARCAT IN SECTORUL 2 SI A PRIMIT AMENDA 1500 PENTRU PARCARE IN LOCUL ALTEI PERSOANE, PV A FOST INTOCMIT LA 18.40 , POLITIA COMUNITARA ZIC EU AR TREBUI SA STUDIEZE BINE HCG CU CARE LUCREAZA SI SA NU VORBIM DE FAPTUL CA NU SI-AU RESPECTAT NICI JURAMANTUL PE CARE L-AU DEPUS LA ANGAJARE. ERA MUSAFIR IN SECTORUL 2 SI A FOST CU MASINA PERSONALA PENTRU CA IN SECTORUL 6(LA NOI ACASA SE RENOVEAZA :STRADA, PARCAREA...) NOI AVEM LOC DE PARCARE DAR DIN PACATE NU-L PUTEM DUCE CU NOI IN SECTORUL 2. CRED CA ESTE NECESAR SA SE EMITA NORME LA ANEXA HCGMB SA STIE domni POLITISTI CUM SA LE APICE SI POATE TOT ATUNCI CONSILIUL MB ISI DA SEAMA DE AMBIGUITATILE SI NECAZURILE PE CARE LE PRODUCE ACEASTA hc SI VIN SI DUMNEALOR CU CEVA MASURI.
STIMATI POLITISTI SUNTETI ACOLO PLATITI CUMVA PRIN SUDOAREA NOASTRA, DA NU UITATI CA PESTE NOI GUVERNEAZA O LEGE UNIVERSALA CARE ESE MAI PRESUS DE NOI TOTI. Sunti acolo sa faceti dreptate nu sa-ne intimidati, si Doamna cu locul de parcare putea sa dea un telefon, aveam numarul de telefon lasat in geam.
Si noi ce sa facem acum sa va hartuim la randul nostru? Pentru ca ma scuzati dar asta a facut Doamna respectiva mi-a hartuit sotul. Si domni politisti 4 contra 1 . Ce se intampla disparuse toata lumea din Bucuresti.
Sper sa ne ajute Dumnezeu sa trecem cu bine si peste aceasta problema.
corect
Citeaza (RADA @ Nov 5 2009, 11:06 AM) *
SI NOI AVEM O PROBLEMA , SOTUL MEU A PARCAT IN SECTORUL 2 SI A PRIMIT AMENDA 1500 PENTRU PARCARE IN LOCUL ALTEI PERSOANE, PV A FOST INTOCMIT LA 18.40 , POLITIA COMUNITARA ZIC EU AR TREBUI SA STUDIEZE BINE HCG CU CARE LUCREAZA SI SA NU VORBIM DE FAPTUL CA NU SI-AU RESPECTAT NICI JURAMANTUL PE CARE L-AU DEPUS LA ANGAJARE. ERA MUSAFIR IN SECTORUL 2 SI A FOST CU MASINA PERSONALA PENTRU CA IN SECTORUL 6(LA NOI ACASA SE RENOVEAZA :STRADA, PARCAREA...) NOI AVEM LOC DE PARCARE DAR DIN PACATE NU-L PUTEM DUCE CU NOI IN SECTORUL 2. CRED CA ESTE NECESAR SA SE EMITA NORME LA ANEXA HCGMB SA STIE domni POLITISTI CUM SA LE APICE SI POATE TOT ATUNCI CONSILIUL MB ISI DA SEAMA DE AMBIGUITATILE SI NECAZURILE PE CARE LE PRODUCE ACEASTA hc SI VIN SI DUMNEALOR CU CEVA MASURI.
STIMATI POLITISTI SUNTETI ACOLO PLATITI CUMVA PRIN SUDOAREA NOASTRA, DA NU UITATI CA PESTE NOI GUVERNEAZA O LEGE UNIVERSALA CARE ESE MAI PRESUS DE NOI TOTI. Sunti acolo sa faceti dreptate nu sa-ne intimidati, si Doamna cu locul de parcare putea sa dea un telefon, aveam numarul de telefon lasat in geam.
Si noi ce sa facem acum sa va hartuim la randul nostru? Pentru ca ma scuzati dar asta a facut Doamna respectiva mi-a hartuit sotul. Si domni politisti 4 contra 1 . Ce se intampla disparuse toata lumea din Bucuresti.

Daca dumneavoastra v-ati fi gasit locul de parcare ocupat ce ati fi facut?

Parerea mea este ca nu aveti dreptate. In loc sa fi parcat pe locul altuia (clar delimitat si numerotat) ar fi trebuit sa gaseasca un loc de parcare public.
Nick
Citeaza (RADA @ Nov 5 2009, 11:06 AM) *

Te rog, scuteste-ma. Crezi ca sotul dumitale nu a observat faptul ca a parcat pe un loc de parcare rezervat?
Dar comoditatea este mare. Aveti mai multa grija data viitoare si parcati-o pe loc public (chiar daca o trageti mai departe si mergeti un pic pe jos).
rada musafir
frate, cum sa acceptam amenda de 1500 ron doar pentru ca am parcat si eu in acel loc pentru ca eram in vizita, eu mi-am luat cu greu o masina, daca platesc 1500 ron de cate ori plec de acasa?... Si sa mai stiti ca legea lor cu parcarea nu este clara nu scrie nicaeieri ca daca ai parcat pe locul altuia sa platesti amenda. Art. 21 a) pe care il scriu domni politisti in PV suna asa" blocarea acesului in parcaj" Ce intelegeti prin asta?
Eu as intelege ca am blocat locul "sa zicem" dar am lasat un nr. de telefon in geam sa fiu sunat imi cer scuze si eliberez locul deci nu se cheama blocaj. Dar pentru ca HGGMB lor este varza sunt destul de multi oameni care patesc ca si mine primesc amenda si daca se duc la tribunal sa o conteste? , nu se stie ce iese depinde cat de mult este interesat judecatorul sa se concentreze pe legea lor ambigua si pana la urma judecatoria din sectorul in care ti-a fost data amenda poate vrea ceva bani la bugetul local! Astept si alte pareri , poate ma ajutati ! Si sa mai stiti si eu am un loc de parcare si daca mi-l-a ocupat cineva i-am lasat biletel in care L-am rugat sa nu parcheze acolo fiinca este locul meu platit nu am sunat la politie si nici nu am claxsonat sa deranjez toti locatari din zona. Va multumesc si va rog sa nu uitati sa fiti oameni !
si pentru Doamna care mi-a raspun DA COMODITATEA ESTE MARE ERA GREU SA ne SUNATI PE NOI, a fost mai simplu sa sunati la politie.
corect
Citeaza (rada musafir @ Nov 7 2009, 04:14 PM) *
frate, cum sa acceptam amenda de 1500 ron doar pentru ca am parcat si eu in acel loc pentru ca eram in vizita, eu mi-am luat cu greu o masina, daca platesc 1500 ron de cate ori plec de acasa?... Si sa mai stiti ca legea lor cu parcarea nu este clara nu scrie nicaeieri ca daca ai parcat pe locul altuia sa platesti amenda. Art. 21 a) pe care il scriu domni politisti in PV suna asa" blocarea acesului in parcaj" Ce intelegeti prin asta?
Eu as intelege ca am blocat locul "sa zicem" dar am lasat un nr. de telefon in geam sa fiu sunat imi cer scuze si eliberez locul deci nu se cheama blocaj. Dar pentru ca HGGMB lor este varza sunt destul de multi oameni care patesc ca si mine primesc amenda si daca se duc la tribunal sa o conteste? , nu se stie ce iese depinde cat de mult este interesat judecatorul sa se concentreze pe legea lor ambigua si pana la urma judecatoria din sectorul in care ti-a fost data amenda poate vrea ceva bani la bugetul local! Astept si alte pareri , poate ma ajutati ! Si sa mai stiti si eu am un loc de parcare si daca mi-l-a ocupat cineva i-am lasat biletel in care L-am rugat sa nu parcheze acolo fiinca este locul meu platit nu am sunat la politie si nici nu am claxsonat sa deranjez toti locatari din zona. Va multumesc si va rog sa nu uitati sa fiti oameni !
si pentru Doamna care mi-a raspun DA COMODITATEA ESTE MARE ERA GREU SA ne SUNATI PE NOI, a fost mai simplu sa sunati la politie.

A vazut ca locul este rezervat si totusi parcat acolo. Si-a asumat riscul.
Persoana care a platit la primarie are dreptul de a chema politia.
Cum de tot dumneavoastra va simtiti nedreptatiti?
Musafir
Citeaza (corect @ Nov 7 2009, 06:06 PM) *
A vazut ca locul este rezervat si totusi parcat acolo. Si-a asumat riscul.
Persoana care a platit la primarie are dreptul de a chema politia.
Cum de tot dumneavoastra va simtiti nedreptatiti?

pentru dumneavoastra nu sunt o problema 1500 de ron pentru mine si familia mea da si daca aveti masina sigur ati parcat si dumneavoastra ca mine si nu ati patit nimic. Dar sa incheiemca probabil suntem mult prea diferiti pentru a putea discuta, avem nivele diferite si nu putem sa neintelegem. Sa ne ajute Dumnezeu pe toti chiar si asa diferiti.
corect
Citeaza (Musafir @ Nov 7 2009, 07:11 PM) *
pentru dumneavoastra nu sunt o problema 1500 de ron pentru mine si familia mea da si daca aveti masina sigur ati parcat si dumneavoastra ca mine si nu ati patit nimic. Dar sa incheiemca probabil suntem mult prea diferiti pentru a putea discuta, avem nivele diferite si nu putem sa neintelegem. Sa ne ajute Dumnezeu pe toti chiar si asa diferiti.

Nici pentru mine 1500 RON nu sunt o suma de neglijat, diferenta consta in faptul ca eu de fiecare data cand plec in vizita prefer sa mai merg 5 - 10 minute (maxim, ca in general daca mai mergi 100m gasesti loc) pentru a parca intr-un loc nemarcat si in care parcarea nu este interzisa. Dumneavoastra ati considerat mai comod sa ocupati locul altuia, nu ati luat in calcul riscurile si ati platit pentru asta. Simplu.
E adevarat ca nici eu cand mi-am gasit locul ocupat nu am sunat la politie, dar asta nu inseamna ca nu am acest drept. Cum il aveti si dumneavoastra, si cetateanul cu pricina. E problema noastra daca ni-l exercitam sau nu.
teose
Citeaza (Vasile @ Dec 10 2008, 10:02 PM) *
Sper sa rezilieze toate contractele pentru locuri de parcare.
Procedura este nedreapta, multi raman pe afara.
Daca vrea sa fie corect sa ii trateze pe toti cu aceeasi masura.
La acest moment, aceasta afacere nu este decat o escrocherie menita sa adune bani de la prosti.

Sunt, in Bucuresti, sute de spetze in care firmele au incheiat contracte pt un autoturism si ocupa zeci sau sute de locuri, afisand pe fiecare spatiu de parcare acelasi nr. de contract. Condimentate cu frumoase placute inscriptionate "Rezervat"+acelasi nr de contract si cu cate un agent de paza(?), aceste firme ocupa deseori strazi intregi in centrul orasului. In functie de programul firmei si bunavointa "agentului", riveranii isi mai pot parca masinile acolo pentru scurt timp. Nu il diger pe Oprescu, dar initiativa e salutara. Ar fi fost totusi mai bine sa se tina cont de numarul autoturismelor aflate in dotarea sau serviciul firmelor si de spatiul disponibil din fata sediilor/punctelor de lucru. Avem, in primariile de sector inspectori platiti gras pentru asta.
John
Fiecare considera ca e DREPT asa cum ii convine.
Simtul imbecil al proprietatii asupra spatiului public spune multe despre mentalitatea din tara asta. Ne mai miram ca e asa cum e.
Spatiul public trebuie sa ramana asa cum e: public, sa poata fi folosit de toti. Mai ales ca nu este destul spatiu pentru toate masinile. De ce unii sa isi poata cumpara spatiu public si altii sa ramana pe dinafara? Nu mai mentionez 'argumentul': "E al meu ca io il folosesc de x ani!".
corect
Citeaza (John @ Nov 8 2009, 06:53 AM) *
Fiecare considera ca e DREPT asa cum ii convine.
Simtul imbecil al proprietatii asupra spatiului public spune multe despre mentalitatea din tara asta. Ne mai miram ca e asa cum e.
Spatiul public trebuie sa ramana asa cum e: public, sa poata fi folosit de toti. Mai ales ca nu este destul spatiu pentru toate masinile. De ce unii sa isi poata cumpara spatiu public si altii sa ramana pe dinafara? Nu mai mentionez 'argumentul': "E al meu ca io il folosesc de x ani!".

Atata timp cat exista niste contracte incheiate si niste legi acestea trebuie respectate. Ce ni se pare noua corect este cu totul altceva.
Mai sus nu se vorbea de "spatiul meu ca il folosesc de x ani" ci de locuri de parcare pentru care s-a platit la primarie.
fefe
Citeaza (corect @ Nov 8 2009, 05:28 PM) *
Atata timp cat exista niste contracte incheiate si niste legi acestea trebuie respectate. Ce ni se pare noua corect este cu totul altceva.
Mai sus nu se vorbea de "spatiul meu ca il folosesc de x ani" ci de locuri de parcare pentru care s-a platit la primarie.

Sistemul parcarilor publice inchiriate nu exista in nicio tara civilizata. Peste tot ca sa parchezi se plateste, dar regula este primul venit primul servit, pentru ca parcarea publica este un bun public la care trebuie sa aiba acces toti. Daca vrei parcare rezervata iti faci parcare pe terenul tau personal sau faci contract cu o parcare privata, dar aia e alta chestie. Sistemul nostru cu parcarile publice inchiriate e idiot pentru ca favorizeaza spaga (cei care si-au facut rost de parcare sigur au dat o spaga), si este incontrolabil, pentru ca 50% din cei care fac gat ca e parcarea lor inchiriata s-a dovedit ca de fapt nu prea e a lor, ci au avut acum vreo 10 ani, intre timp nu au mai platit dar e tot a lor ca asa vrea muschiul lor, si au dat o spaga ca sa nu fie atribuit la altul si asa mai departe. Insa profita de faptul ca oamenii civilizati nu au timp sa se certe zilnic cu marlanii care abuzeaza de sistem.

Sistemul acesta trebuie desfiintat urgent si as vota cu mare placere un primar care ar promite ca va face acest lucru in Bucuresti. Eu sunt de acord sa platesc ca sa parchez, dar din pacate, datorita acestui sistem cretin nu am unde chiar daca vreau sa platesc.
corect
Citeaza (fefe @ Nov 9 2009, 08:53 AM) *
Sistemul parcarilor publice inchiriate nu exista in nicio tara civilizata. Peste tot ca sa parchezi se plateste, dar regula este primul venit primul servit, pentru ca parcarea publica este un bun public la care trebuie sa aiba acces toti. Daca vrei parcare rezervata iti faci parcare pe terenul tau personal sau faci contract cu o parcare privata, dar aia e alta chestie. Sistemul nostru cu parcarile publice inchiriate e idiot pentru ca favorizeaza spaga (cei care si-au facut rost de parcare sigur au dat o spaga), si este incontrolabil, pentru ca 50% din cei care fac gat ca e parcarea lor inchiriata s-a dovedit ca de fapt nu prea e a lor, ci au avut acum vreo 10 ani, intre timp nu au mai platit dar e tot a lor ca asa vrea muschiul lor, si au dat o spaga ca sa nu fie atribuit la altul si asa mai departe. Insa profita de faptul ca oamenii civilizati nu au timp sa se certe zilnic cu marlanii care abuzeaza de sistem.

Sistemul acesta trebuie desfiintat urgent si as vota cu mare placere un primar care ar promite ca va face acest lucru in Bucuresti. Eu sunt de acord sa platesc ca sa parchez, dar din pacate, datorita acestui sistem cretin nu am unde chiar daca vreau sa platesc.

Sistemul locurilor de parcare rezervate se practica in multe tari, fie ca este de la primarie fie ca este parcare privata. Ca iti place sau nu este alta problema.

Lupta tu linistit sa il schimbi la noi, dar pana reusesti sa il schimbi legal trebuie sa il respecti. Daca nu o faci suporti consecintele.
fefe
Citeaza (corect @ Nov 9 2009, 11:31 AM) *
Sistemul locurilor de parcare rezervate se practica in multe tari, fie ca este de la primarie fie ca este parcare privata. Ca iti place sau nu este alta problema.

Lupta tu linistit sa il schimbi la noi, dar pana reusesti sa il schimbi legal trebuie sa il respecti. Daca nu o faci suporti consecintele.

Desigur admit ca nu detin adevarul absolut. Poti sa imi dai un exemplu dintr-o tara din vest in care se inchiriaza unei persoane locul de parcare public?Eu am umblat prin ceva tari din Europa si nu am avut "placerea" sa-l intalnesc. Insa, desigur, nu am vazut toate tarile si toate orasele, asa ca astept exemple. Cum nota altcineva, exista tichete de rezident care iti dau voie sa parchezi pe o strada anume (sau cateva strazi) fara sa platesti taxa de parcare, cum ai face-o oriunde in alta parte in oras, dar nu iti da dreptul sa iti rezervi un anume loc, functioneaza tot regula primul venit primul servit. Ce ai zice daca la spital nu te-ar primi pentru ca nu stiu ce cetatean si-a inchiriat patul? Ai protesta? Cred ca da. Acelasi lucru si cu locurile de parcare.
yocosty1257785095839
Citeaza (corect @ Sep 18 2009, 09:46 PM) *
Da, scrie. Locurile inchiriate de primarie sunt marcate si numerotate. E adevarat ca multi si-au si pus tablita cu numarul masinii si al autorizatiei de parcare sau chiar au scris numarul masinii direct pe locul cu pricina dar nu toti. Noi, de exemplu, nu parcam pe nici un loc marcat si numerotat cand suntem in vizita pentru ca si noi avem un loc de parcare si stim cum e sa vii si sa il gasesti ocupat. Sa mai ai si copil mic si sa fii nevoit sa parchezi departe de bloc e deja o fericire... Noi nu ne-am pus nici tablita, nici stalpisor, nici n-am scris pe el, e doar cu marcajul si numerotarea clasica de la primarie.

Imi pare bine ca a mentionat in sfarsit cineva modalitatea de semnalizare a unui astfel de loc de parcare. Asta pentru ca ma aflu si eu in situatia neplacuta a "picatului din cer". Nu stiu daca sa platesc cei 750/1500 de lei sau sa fac contestatie.

M-am mutat de curand in sectorul 3, nu detin o masina propr. pers. dar....m-a pus dracu' sa ajut o prietena si sa-i iau masina din service si sa o parchez la mine la bloc. Chiar daca nu sunt din Bucuresti si nu am masina stiam si eu de tigania cu locurile de parcare si vazusem f multe locuri semnalizate cu acele placute confectionate de fiecare proprietar in parte.

Asa ca am parcat si eu masina pe la ora 22.00 langa bloc pe un loc de parcare amenajat dar semnalizat DOAR CU DUNGILE ALBE CARE ABIA SE MAI VEDEAU SI FARA UN NUMAR DE ORDINE (evident sters de cand nu si-au mai facut cei de la ADP treaba). La 10 m departare era alta parcare amenajata cu DUNGILE AFERENTE SI LOCURILE NUMEROTATE. Binenteles ca acolo nu am indraznit sa plantez masina.

Ar trebui ca eu sa fiu cititor in stele ca sa-mi dau seama ca locul ala e atribuit cuiva? Locurile de parcare de utilitate publica sunt trasate dar nu sunt numerotate!!! Sau, daca as avea loc de parcare langa vecinu' si as parca din greseala pe locul lui (tocmai pentru ca nu sunt numerotate) tot eu as fi vinovat?

STIE CINEVA CE NORMATIV REGLEMENTEAZA MODALITATE DE MARCARE/SEMNALIZARE A UNUI LOC DE PARCARE IN BUCURESTI???

Este faptul ca nu avea locul respectiv numar de ordine marcat pe beton un motiv sau un element solid pentru a castiga o eventuala contestatie?
corect
Citeaza (yocosty1257785095839 @ Nov 9 2009, 05:06 PM) *
Este faptul ca nu avea locul respectiv numar de ordine marcat pe beton un motiv sau un element solid pentru a castiga o eventuala contestatie?

Poate doar daca dai in judecata primaria... dar sincer habar nu am.

Locuri de parcare se pot inchiria in pracari private (stiu ca in Paris se practica), pe spatiul public nu stiu.
yocosty1257785095839
Am mai citit cate un forum intre timp si am aflat un caz prin sect 2 exact dupa exemplul pe care l-am dat: omu' a parcat din greseala pe locul vecinului (care era chiar langa al lui) din greseala, evident. Nu a mentionat daca locurile erau numerotate dar pot sa intuiesc ca nu erau, ca altfel nu gresea locul. Bou' de vecin, cu toate ca putea sa parcheze pe locul prietenului nostru, a preferat sa sune la comunitari ca sa-l arda cu o amenda. Si nu i-a picat tocmai bine omului.
Daca ar fi 1-2 mil...as tacea si as inghiti. As plati amenda si m-as invata minte (nu ca la 1500 nu m-am invatat unsure.gif ). Dar 1500 (sau 750 in 48 de ore) amenda pt o parcare aiurea mi se pare strigator la cer.
catalin
E o tampenie. Eu am masina de firma. Firma este a mea, deci in concluzie este masina mea si eu nu beneficiez de loc de parcare. Eu as face la liber, parcheaza fiecare unde vrea sau cu licitatie. Eu sunt de acord sa licitam si sa platesc spre exemplu 1 sau 2 milioane pe luna, nu pe an cum se da pana acum pentru ca masina aia circula, produce, nu sta si rugineste ca unele din masinile vecinilor. Am vecini care au cate 2 masini si altii au masini care nu s-au miscat de cel putin 3 - 4 ani din parcare. Alea nu le ridica nimeni?
yocosty
UPDATE la toata porcaria:

Am sunat de vreo 2 ori la ei:prima data mi-au zis ca a fost constatata contraventia iar apoi mi s-a spus ca a fost emis doar un avertisment(a 2-a oara am vorbit cu un purtator de cascheta).
Intre timp s-a trimis amenda. Dar... surpriza. NU MIE SI NICI PE NUMELE MEU. Ci binenteles pe numele proprietarei. Cu alte cuvinte comunitarii nu s-au obosit sa verifice cine este proprietarul, sa-i trimita o instiintare pt a se prezenta la sediu pt a fi de fata la completarea procesului verbal si astfel sa treaca corect contravenientul. Dupa parerea mea un abuz.

Dornic sa scap de toata porcaria ma duc la ei sa vad cum sta treaba si eventual sa platesc jumatate din amenda. Evident o tanti de la departamentul juridic(probabil de profesie jurist) imi spune ca acele marcaje albe (dungile in "T") sunt suficiente pt ca fapta mea sa fie o contraventie. Ba mai mult...a vrut sa ma imbrobodeasca cu faptul ca intr-adevar daca amenda nu este pe numele meu se va anula si "daca mai este fizic timp" se va intocmi una pe numele meu (cu alte cuvinte a lasat loc de spaga). In plus ma sfatuia sa platesc jumatate din cuantumul amenzii pt ca in cazul unei contestatii castigate de mine sau de proprietara imi voi putea recupera banii(in cazul asta cred ca imi recunosteam vina si nu mai putea fi vorba de vreo contestatie).

Norocul meu ca proprietara e jurista si in cele din urma am ticluit si depus o contestatie zic eu solida. Motive...anularea procesului verbal pt date incorecte cu privire la infaptuitor si faptul ca nu exista nicio diferenta intre parcarea cu pricina si o parcare obisnuita fara plata (nefiind semnalizata cu un indicator) ar face ca presupusa contraventie sa fie comisa fara vinovatie si astfel nu ar mai fi vorba de o contraventie.

Avem termen pe 4 februarie si probabil se va amana pt ca eu nu am primit inca o citatie.
Triki
Citeaza (UnOmSuparat @ Dec 12 2008, 09:08 AM) *
Vad ca se tot aduc in discutie camioanele si masinile de marfa.
Normal era sa interzica stationarea lor in parcari de resedinta. Asta ar fi de inteles.
Dar pentru a le raspunde celor care invoca povestea cu impozitele si sectorul, trebui sa tineti cont de faptul ca suntem cetateni europeni si daca vreau sa circul in Romania cu o masina cu numere de Germania inmatriculata legal in Germania (eu avand cetatenie romana) nimeni si nimic nu ma impiedica. Si ca proprietar de apartament intr-un bloc am dreptul sa solicit un loc de parcare pentru masina respectiva. Nu trebuie sa justific nimanui motivele pentru care prefer o masina inmatriculata in alta tara.
Afirmatiile de genul "masina de firma trebuie parcata la firma" sunt hilare. Sunt curios cati din cei care afirma pe forum asa ceva s-ar intoarce din delegatie ,cuminti, ar lasa masina la firma dupa care ar lua tramvaiul spre casa. laugh.gif

Inteligenta Ta, masinile de firma trebuie sa ramana la sediul firmei. Subiectul nu are nicio legatura cu cetatenia europeana, iar cu circulatul cu o masina cu numere straine este doar un prilej de a nu plati impozit.
Respecta legea...........de fapt citeste-o mai intai.
Hipercorect
Citeaza (yocosty1257785095839 @ Nov 9 2009, 06:36 PM) *
Am mai citit cate un forum intre timp si am aflat un caz prin sect 2 exact dupa exemplul pe care l-am dat: omu' a parcat din greseala pe locul vecinului (care era chiar langa al lui) din greseala, evident. Nu a mentionat daca locurile erau numerotate dar pot sa intuiesc ca nu erau, ca altfel nu gresea locul. Bou' de vecin, cu toate ca putea sa parcheze pe locul prietenului nostru, a preferat sa sune la comunitari ca sa-l arda cu o amenda. Si nu i-a picat tocmai bine omului.
Daca ar fi 1-2 mil...as tacea si as inghiti. As plati amenda si m-as invata minte (nu ca la 1500 nu m-am invatat unsure.gif ). Dar 1500 (sau 750 in 48 de ore) amenda pt o parcare aiurea mi se pare strigator la cer.

Este evident ca din greseala a parcat.

Si ale naibii locuri de parcare nu numai ca nu erau numerotate dar se si aflau undeva in camp. smile.gif Si, logic, implicit, nu prea aveai puncte de reper.

Iar vecinul, fiindca avea un spirit de observatie mai ciudat (am impresia ca era telepatic sau ceva) si-a dat seama care era locul lui de parcare si a facut nesimtirea sa sune la comunitari. Care surprize, surprize - au dat amenda.

Sa fiu al naibii, si vecinul meu sufera de aceeasi boala cand isi gaseste locul de parcare ocupat. Isi pierde simtul directiei, si probabil datorita faptului ca sufera de o boala cronica - lene, trage exact pe locul meu.

Dar stii ce este culmea? Nesimtitii astia de la comunitari il dau intai prin statie sa vada unde locuieste - si daca este prin preajma ii suna la usa (asa am aflat unde trebuie sa ma duc eu in fiecare seara ca sa am si eu locul de parcare liber).

Dar, ma rog, este evidenta greseala de a parca pe locul vecinului. Mai ales ca nimeni nu isi marcheaza locul de parcare, iar seara, in camp si fara repere (ca doar nu suntem in mijlocul Bucurestiului in sectorul 2) este greu sa il gasesti exact pe al tau.

Te-am inteles perfect prietene. Vecini nenorociti. angry.gif
pehash
mare tampenie cu locurile astea de parcare 'private' pe un spatiu public. cel care nu are masina de ce trebuie sa 'admire' trotuarele pline ochi de masini? cel care si-a cumparat masina mai tarziu de ce sa nu aiba acces la parcare? masina intr-un oras atat de aglomerat ca bucurestiul este un lux. locul de parcare 'privat' ar trebui tratat ca atare.. scos la licitatie. cine nu-si permite, n-are decat sa-si vanda masina.
Lovelife
Pe de o parte are dreptate, daca este parcare rezidentiala nu poate fi si parcare pentru firma, eventual se paote plati suplimentar de cei care vor sa parcheze acasa masina de firma, zic si eu asa. La leasing daca leasingul este pe numele tau nu cred ca ar trebui sa fie o problema, daca leasingul este pe firma inseamna ca este masina firmei.
Iar daca sediul firmai este in zona unde se solicita parcare ar trebui sa acorde acest drept.
Si pentru masini platim o multime de taxe, incepand cu impozitul anual data la primarie, taxa pe poluare, taxele ce sunt incluse in combustibil, rovinieta si nu stiu ce alte taxe inventate, taxa de pod, taxa de drum
VoxStudio
Nu cred ca este o solutie licitatia, in felul asta vecinul vostru cu q7 v-ar pune sa va vindeti dacia ca sa parceze el ca e bogat. Solutia ar fi mai multe parcari subterane, eventual la voi la bloc unde abuziv anumiti locatari isi tin muraturile la boxa;))

Musafir
[quote name='UnOmSuparat' date='Dec 10 2008, 03:29 PM' post='12733']
Conform HCL 124/08 Art.9 fericitii conducatori ai autoturismelor in leasing sau proprietatea firmei nu mai au dreptul la loc de parcare de resedinta. Deja in sect.3 se trimit somatii acestora pentru rezilierea contractului .

Locuiesc in sectorul 3 pe strada al Fizicienilor. Am masina propietate personala. Am depus ani la rand nenumarare cereri pentru ocuparea unui loc de parcare dar de fiecare data am primit acelas raspuns ca nu sunt locuri disponibile. Cu toate astea in fata blocului meu sunt masini pe firma (autoutilitare)care au locuri de parcare platite cu toate ca conducatorul nu are si nu a avut niciodata masina propietate personala. Cum au obtinut acestia autorizatie de parcare? Si ca sa fie si nesimtire mai mare unul dintre ei mai tine si toti caini comunitari pe locul ala si spune ca pe locul lui poate sa faca ce vrea. Unde pot face plangere?

[quote name='Vizitator_dan.' date='Oct 6 2011, 06:23 PM' post='214435']
[quote name='UnOmSuparat' date='Dec 10 2008, 03:29 PM' post='12733']

Da toti din zona il cunosc ala cu duba, E un betiv si un nenorocit, se cearta cu toata lumea. Un vecin care a speriat caini de pe locul ala de parcare a gasit a doua zi masina cu un geam spart Lucreaza la o firma de reparat cantare la magazine chiar nu stiu cum nu il dau afara la ce hal de om e. Si nu stiu cum a putut primi el loc pentru duba de la firma cand alti nu primesc nici pentru autoturisme prop personala.
yocosty
Nu stiu daca mai e de interes dar dupa mai multe "runde" cu justitia romana am avut castig de cauza. Procesul verbal s-a anulat. Acum astept sa vad daca cei de la Politia Comunitara depun vreun recurs.
Argumentele noastre au fost faptul ca locurile de parcare nu erau semnalizate corespunzator (nu exista un indicator care sa insoteasca marcajele de pe asfalt) si faptul ca Consiliul General nu are competenta sa stabileasca prin HCGMB 124/2008 cuantumul contraventiilor.
Musafir
Citeaza (UnOmSuparat @ Dec 10 2008, 03:29 PM) *

A luat-o razna Oprescu ? Mai mult de jumatate din masinile din Bucuresti sunt in leasing sau proprietatea firmei.
Daca am masina de firma 24h pentru ca asa e jobul, ar trebui sa-mi mai cumpar un harb ca sa am loc de parcare. Sau mai bine zis sa cumpar un talon ?
Cat costa un talon ?
Care e logica acestei legi ? Are vreo logica ?

Nu , conform legii pot benrficia de locurile de parcare ale blocuilor doar proprietarii de autoturisme(adica personale ) ori in cazul lizing-ului si a celorlalte firme nu este cazul ..sunt tot felul de smecheri si smecherii ...
KOKO
Citeaza (gigel @ Dec 11 2008, 07:55 AM) *
HCL 124/08 are doar 4 articole. Il mai recitesc de vreo 400 de ori, poate oi gasi si io articolul ala 9.

http://acteinterne.pmb.ro/legis/acteintern..._int/index.html

citeste anexa de la H124/08, la pag 100 ai regulament privind regimul spatiilor de parcare, art. 9 alin.d (se pot atribui locuri de parcare in parcajele de resedinta numai pentru autovehiculele care au prevazuta in certificatul de inmatriculare adresa respectiva)
mihaela
Citeaza (yocosty @ Jul 7 2012, 04:20 PM) *
Nu stiu daca mai e de interes dar dupa mai multe "runde" cu justitia romana am avut castig de cauza. Procesul verbal s-a anulat. Acum astept sa vad daca cei de la Politia Comunitara depun vreun recurs.
Argumentele noastre au fost faptul ca locurile de parcare nu erau semnalizate corespunzator (nu exista un indicator care sa insoteasca marcajele de pe asfalt) si faptul ca Consiliul General nu are competenta sa stabileasca prin HCGMB 124/2008 cuantumul contraventiilor.

Buna,
Adica vrei sa spui ca toata tarasenia a durat 3 ani?
Poti sa dai o aproximare a sumei care te-a costat?
Suntem in aceasi situatie.. si esti primul despre care aud ca a castigat. Felicitari.
opc
Pana la urma regulamentul asta de acordare a parcarilor este secret sau se poate citi undeva , el impreuna cu anexele ...???? Imi poate da cineva un link ceva????
Aceasta este versiunea "lo-fi". Pentru a vedea versiunea grafica integrala:click aici.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.