Help - Cauta - Membri - Calendar
Versiune intreaga: Cine sunt aia care fura cu repartitoarele?
Hotnews.ro Forum > Actualitati > Viata din orasul meu frumos
dorina
Anul trecut, tot pe decembrie am avut un consum foarte mic si am platit noua sute de mii de lei. Nu este posibil ca anul acesta, la un consum la fel sa platesc de aproape cinci ori mai mult. Nu este admisibil asa ceva

Anul trecut am avut un consum de 1 mil, destul de mic , iar anul acesta platesc de 4 ori mai mult, in conditiile in care nu s-au marit preturile atat de mult. Cine stabileste cat si cum platim? Mi se pare revoltator. Am sunat la firma si mi s-a spus ca au hartii care justifica sumele pe care trebuie sa le platim. Nu inteleg de ce in loc sa platim mai putin pentru ca avem repartitoare, se plateste de fapt mai mult. Am gasit un articol mai vechi pe Hotnews care zice ca Repartitoarele nu masoara consumul, ci sunt doar o noua metoda de a imparti factura blocului catre Radet (inclusiv pierderile). http://economie.hotnews.ro/stiri-consumato...niera-calda.htm

Nu stiu cui sa ma adresez sa fac o plangere. Gasesc numai oameni care se plang ca sunt furati. Vreau sa stiu ce as putea sa fac.
aaa
Citeaza (dorina @ Feb 5 2009, 07:58 AM) *
Anul trecut, tot pe decembrie am avut un consum foarte mic si am platit noua sute de mii de lei. Nu este posibil ca anul acesta, la un consum la fel sa platesc de aproape cinci ori mai mult. Nu este admisibil asa ceva

Anul trecut am avut un consum de 1 mil, destul de mic , iar anul acesta platesc de 4 ori mai mult, in conditiile in care nu s-au marit preturile atat de mult. Cine stabileste cat si cum platim? Mi se pare revoltator. Am sunat la firma si mi s-a spus ca au hartii care justifica sumele pe care trebuie sa le platim. Nu inteleg de ce in loc sa platim mai putin pentru ca avem repartitoare, se plateste de fapt mai mult. Am gasit un articol mai vechi pe Hotnews care zice ca Repartitoarele nu masoara consumul, ci sunt doar o noua metoda de a imparti factura blocului catre Radet (inclusiv pierderile). http://economie.hotnews.ro/stiri-consumato...niera-calda.htm

Nu stiu cui sa ma adresez sa fac o plangere. Gasesc numai oameni care se plang ca sunt furati. Vreau sa stiu ce as putea sa fac.

dorina, cred ca difera de la firma la firma si de la asociatie la asociatie.
ce pot spune.....in zone diferite, la un apartament cu 2 camere cu 2 pers la intretinere, sumele difera foarte mult.....acum , s-ar putea sa aiba leg si cu consumul fiecaruia. eu incerc sa inchid repartitoarele cand aerisesc, sa nu pun la uscat lucruri pe calorifer.....repartitoarele sunt inselatoare....dar nu platesc acum mai mult decat atunci cand nu aveam repartitoare...asa ca pentru mine este un beneficiu.....la fel si la apometre si ceasul de gaz.
Musafir
noteaza si valoarea intretinerii platita de cei cu acelasi numar de camare cu tine de pe scara/bloc si vei avea sigur surprize de genul ca administratorul plateste f putin, poate si presedintele de bloc, cenzorii si altii... Firma de repartitoare face calculul. Pe factura de ei, cauta telefonul si adresa si fa-le o vizita, cu info cu privire la diferentele nejustificate dintre apartamente. S-ar putea sa fie "pretini " si atunci trebuie sa te duci la Primarie , la biroul pentru asociatiile de locatari.
Aceasta este versiunea "lo-fi". Pentru a vedea versiunea grafica integrala:click aici.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.