Inainte de toate, trebuie sa recunosc ca nu sunt adepta medicatiei chimice, lucru care nu e tocmai potrivit in anumite situatii. Cand esti gripat si ai nevoie de antibiotice, e clar ca vizita la medic e obligatorie. Insa daca as avea de ales intre un tratament cu pastile si unul naturist, il voi prefera pe cel din plante. Am citit multe articole - extrem de interesante - despre plantele medicinale si despre efectele lor miraculoase, pe care (din pacate) multi dintre noi nu le cunosc.
Ministerul Sanatatii a omologat nenumarate tratamente pe baza de plante, insa nu am vazut ca acestea sa fie postate pentru publicul larg.
De cate ori v-ati scufundat intr-o cada cu apa fierbinte, in care ati turnat cateva picaturi de esenta de lavanda sau de flori de lamai? De cate ori v-ati pregatit seara, inainte de culcare, o pernuta din material textil umpluta cu flori de tei sau de salcam, pentru a va asigura un somn linistit si profund, dupa o zi obositoare de munca? Desigur, nu reusim sa facem asta in fiecare seara, insa daca reusim sa ne rasfatam astfel macar de 3-4 ori pe luna, ne vom simti mult mai bine in pielea noastra si ne vom pastra spiritul si corpul tanar pentru mai mult timp.
Spuneti-mi la ce trucuri din farmacia verde apelati pentru a va relaxa, pentru a infrumuseta sau pentru a scapa de o afectiune.