Help - Cauta - Membri - Calendar
Versiune intreaga: O singura primarie. Un singur primar
Hotnews.ro Forum > Actualitati > Viata din orasul meu frumos
mett
De la bun inceput vreau sa specific ca nu sunt un fan al actualului primar, dl. Oprescu. Sincer, pana in acest moment mi-a lasat impresia unui om nepregatit pentru aceasta meserie si luat prin surprindere de ceea ce inseamna a fi primar. Nu ca ceilalti primari generali au fost mai breji. Unul inca mai da rateuri intr-o functie mult mai inalta, dar asta e alta poveste.

Ce vreau sa discutam este daca Bucurestiul are nevoie de mai multi primari + unul general sau este suficient un singur primar general pentru toata capitala.

Am citit articolul de aici (http://www.cotidianul.ro/cum_arata_bucurestiul_viitorului_in_capul_primarilor-72662.html) si m-am crucit. Fiecare primar are proiecte peste proiecte, mai mult sau mai putin viabile sau fanteziste. In ritmul asta Bucurestiul va ramane o struto-camila, un oras care arata ca o adunatura de cladiri, construite oricum, oriunde, o adunatura de idei si situatii diferite de la sector la sector. Partea proasta este ca toate aceste proiecte costa. FOARTE MULT. Mai mult, pe langa problema financiara, apare si cea a timpului, a disconfortului, a rateurilor de care sunt sigur ca ne-am saturat toti. Au trecut 20 ani si orasul asta este orice altceva decat o capitala. Iar cireasa de pe tort este ca nu putem repara ce s-a stricat, ar insemna sa daramam 3/4 din Bucuresti.

Deci, de ce cred eu ca trebuie sa avem un singur primar pentru tot Bucurestiul?

1. Financiar, cred ca este mai bine/corect/ok/apreciat etc ca orasul sa prezinte proiecte unice si sa prioritizeze investiile la nivel general. Imprumuturile vor fi mai usor de accesat, investitorii vor avea o alta imagine de ansamblu etc. Banii ar trebui sa fie folositi in mod mai transparent, impozitele sa fie colectate mai usor, numarul functionarilor ar trebui sa fie mai mic. Nu vreau sa pun pe nimeni pe drumuri, dar nici eu nu mai vreau sa fiu pus pe drumuri de ei pentru un simplu act.

2. Va aduceti aminte ce a spus Base cand a candidat la primarie? "Dati-mi consiliul si voi face treaba". Chiar daca afimatia lui cred ca era doar una de conjunctura, nu pot sa nu fiu de acord cu aceasta idee. Un primar cu sprijin politic va putea face mai mult decat daca s-ar lovi tot timpul de consilieri care, stim cu totii, reprezinta interesele oricui are bani sau putere si in foarte putine cazuri, interesul cetatenilor urbei.

3. Imaginea orasului. Bucurestiul este un oras gri, un oras necunoscut decat pentru cei care locuiesc aici (si nici pentru acestia in totalitate). Imaginea orasului lipseste, nu exista o strategie de promovare, de marketing comuna in acest moment. Fiecare primar de sector vrea sa arate ca el este cel mai tare din parcare, ca drept urmare pun palmieri, vor sa construiasca telegondole etc. Un program comun, o strategie de marketing comuna pentru tot orasul ar putea aduce turisti, ar putea schimba perceptia generala interna si internationala. Sunt extrem de multe locuri de vazut in orasul asta. Trebuie doar sa le facem publice si, mai ales, vizibile.

4. Facilitatile existente. Sunt atat de multe lucruri de facut in orasul asta, incat numai un program comun, gandit cu cap si la nivelul intregii capitale, un program unitar ar putea sa ne scape de problemele actuale privind lipsa facilitatilor. Si nu ma refer aici doar la trafic, cat si la utilitati, divertisment, educatie, cultura etc

5. Administrarea orasului. Desi mai multe capete gandesc mai bine ca unul singur, nu acelasi lucru se intampla si aici. Modul in care ar trebui administrat orasul este haotic, cu legi care se suprapun, nimeni nu stie cine ce trebuie sa faca, unde trebuie sa mearga, ce strada apartine de ce primarie, unde sa te adresezi. Mai mult, primarii se calca pe bataturi in functie de cum le dicteaza interesele iar noi suntem singurii perdanti. Sunt convins ca se pot gasi modalitati mult mai bune de administrare decat sa se imparta un oras in bucati.

6. Istoria primariei Bucurestiului incepe pe la 1864. Istoria Bucurestiului insa incepe pe la 1400. O singura primarie pentru un oras, e adevarat, pe sfertul celui existent acum. O parte din aceasta istorie s-a pastrat si nu doar in centrul capitalei ci si in alte parti. Chiar daca Ceausescu in nebunia lui a ras de pe fata pamantului o parte a Bucurestiului egala cu cea a Venetiei, inca mai sunt locuri care merita statutul de simbol istoric. Si nu ma refer aici doar la centrul istoric.

Deci, voi ce credeti?
Teo
Eu sunt de acord daca asta va duce la un trai mai bun in orasul asta. Desigur, pentru asta trebuie sa existe si un primar pe masura, lucru cam greu din cate am observat in ultimii 20 de ani
Aceasta este versiunea "lo-fi". Pentru a vedea versiunea grafica integrala:click aici.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.